ALLES draait in de Het Hek van de Dam Keizerrijk wekt herinneringen op aan landelijk deel van Haarlem Bij Bloemendaal gezonken kotter kan wellicht met drijvers geborgen worden WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARJ-EMSCHE COUMinT 3 Ontstaan van een stadswijk Nieuwe speeltuin het Wilsonsplein IJMUIDENS PLANNETJE Twee tanks voor experiment gereed in Haringhaven Technisch Niet technisch Programma Haarlemse zont erf eestw eek Faillissementen Het Keizerrijk is een gedeelte van Haarlem dat bij oudere stadgenoten bekend is; velen zullen op een vraag, waar het Keizerrijk ligt, het antwoord moeten schuldig blijven. Er is niet veel meer, dat herinnert aan vroegere tuinen, die gelegen hebben in het gedeelte der stad, dat de naam Keizerrijk droeg. Een der oudste gebouwen in dit deel is een in 1864 gebouwde lagere school en die kreeg de naam herinnerend aan de omgeving. Als lagere school wordt het gebouw echter niet meer gebruikt (het doet thans dienst als nijverheidsschool voor meisjes) en vermoedelijk is daardoor de naam Keizerrijk op de achtergrond geraakt. In de omgeving van het Sophiaplein (vóór 1900 sprak men van Gedempte Zijdsgracht) lag het Keizerrijk en het ge bouw was Rijksleerschool, die in 1915 naar de Schreveliusstraat nabij de Leidse- vaart is overgeplaatst, gelijk met de Rijks kweekschool, destijds gevestigd aan de Koudenhorn. Van de in 1861 gedempte Raam- en Voldersgrachten tot de Singel strekte het Keizerrijk zich vroeger uit en het was in 1520 al bekend. De onbebouwde delen binnen de stadsmuren hadden in vroeger eeuwen een landelijk aanzien. Er waren vele tuinen en boomgaarden. Zo zag het er ook in het Keizerrijk uit. Met zeker heid is het niet te zeggen waaraan dit deel van de stad zo'n mooie naam heeft te danken. Het is niet uitgesloten, dat er een tuin was die de naam van Keizerrijk heeft gehad. De Keizerstraat lag er immers dicht bij. In het midden van de vorige eeuw be hoorden de gronden van het Keizerrijk aan de gemeente. Het was toen een grote moestuin met een eenvoudig vrijstaand huisje in het m'dden. De grond was ver- huuid onder voorwaarde, dat de huur op gezegd kon worden zodra zij de grond nodig had. Er stonden vele vruchtbomen in de tuin. Het terrein grensde aan de oude gasfabriek, die een gedeelte in huur heeft gehad voor uitbreiding van het bedrijf. In 1858 achtte de gemeente het nuttig over de grond te beschikken wegens de plannen het Keizerrijk aan de Vest te trekken en te beplanten. De gelegenheid tot wandelen werd daar uitgebreid. Van de Voldersgracht liep in Westelijke richting de Zijdsgracht (waar thans het Sophiaplein is), die in 1861 gedempt werd, gelijk met de Raamgracht en de Volders gracht. De gemeenteraad besloot in No vember 1861 de Zijdsgracht te dempen, om dat dit grachtje zeer weinig stroom zou hebben als de Raam- en de Voldersgracht gedempt werden en de houten beschoei ing verkeerde bovendien in zodanige staat, dat die geheel zou moeten worden ver nieuwd. Voor de scheepvaart was het niet meer nodig de gracht te behouden. Anders moest bij de ingang van de Singel een brug gebouwd moeten worden en voor het openen en sluiten was een man nodig. De gemeenteraad was verder van mening, dat de demping van de Zijdsgracht geen be zwaar in geval van brand kon opleveren, omdat het plan bestond ter plaatse een waterriool te leggen, voorzien van brand- pijpen. Een bewoner had in overweging gegeven de Zijdsgracht uit te diepen en te verbreden, doch voor dit plan werd niet gevoeld. De grond, waar vroeger de Zijdsgracht had gelopen, werd de Gedempte Zijdsgracht genoemd. In 1900 kwamen B. en W. bij de gemeenteraad met het voorstel de naam te veranderen in Voldersplein, waartegen de raad bezwaren had; er werd meer gevoeld voor de naam Sophiaplein in aansluiting met de straat, die op het plein uitkwam. Bereiderstraat had geen klank of betekenis De Sophiastraat heeft echter niet altijd zo geheten. Zij werd vroeger de Bereider straat genoemd, als herinnering aan cle tijd der lakenweverijen. Een aantal bewoners had in 1882 bezwaren tegen de naam en richtte een verzoek tot de gemeenteraad, waarin gevraagd werd de naam te wij zigen. Welke waren de motieven? Er werden in dat jaar nieuwe woningen gebouwd en de bewoners waren van mening, dat de straat daardoor niet een der minste stra ten van de stad zou worden. Zij wordt verminderd aldus de bewoners door de naam Bereiderstraat en heeft geen klank of betekenis. Voor vreemdelingen, die woningen zoeken, geeft een naam reeds een beletsel en is schadelijk voor onder nemers en eigenaars. B. en W. voelden veel voor de argumen ten en zij gaven de raad in overweging aan het volgens hen billijke verzoek te vol doen. „Het geschiedt niet uit wispelturig heid, maar in het welbegrepen belang van hen, die in de Bereiderstraat een reeks goede huizen hebben gebouwd" merkten B. en W. op. De meerderheid (14 van de 23 raadsleden) was het hiermee eens en besloot de naam Bereiderstraat te veran deren in Sophiastraat. Weversbedrijf In de omgeving van het Keizerrijk is vele eeuwen het weversbedrijf beoefend; namen als Wolstraat, Drappenierstraat, Lakenstraat en Raamstraat herinneren er aan. Aan het eind van de veertiende eeuw bestond er reeds een lakenfabricatie en later na de komst der Vlamingen om streeks 1578) ontstond er een uitbreiding. Toen de bedrijven in verval raakten zijn er verscheidene huizen in die omgeving verdwenen. Hofje het Lam Aan de Zijdsgracht, later Gedempte Zijds gracht en Sophiaplein heeft tot 1935 het Voor het Verbond van Haarlemse Speel tuinverenigingen, doch in het bijzonder voor de vereniging „Het Centrum" wordt het Zaterdag een bijzondere dag. Des middags wordt de nieuwe speeltuin aan het W'dsonsplein in gebruik genomen. Ve le jaren is er geijverd voor een speeltuin in deze omgeving en deze is thans gereed gekomen. Tevens zal aan de gemeente Haarlem een bank worden aangeboden, die op het Wilsonsplein geplaatst is ter nagedachtenis van de heer J. C. Ophuij- sen, dorichter van de speeltuinvereniging „Het "Öosterkwart'ier" en vele jaren se cretaris van het Verbond van Speeltuin verenigingen. Het geschenk is een blijk van waardering voor het vele werk dat de ge*neente voor de speeltuinbeweging heeft verricht. hofje het Lam gestaan. Dit hofje was uit de nalatenschap van pastoor Pieter van der Wielen, die in cie zeventiende eeuw leefde, gesticht; het was bestemd voor drie behoeftige oude vrouwen of vrijsters van de R.-K. godsdienst, die tot het begin van deze eeuw vrije woning genoten en des winters bovendien aardappelen en brand stoffen ontvingen. Later werden de wo ningen verhuurd, doch doordat de ruimte niet groot was, vond men geen huursters meer en in 1935 is besloten tot verkoop van het hofje. De huisjes zijn afgebroken en alleen herinnert een toegangspoort nog aan het vroegere hofje. „De school in het Keizerrijk" dateert van 6 Juni 1865; zij was door de gemeente gebouwd en werd bij de opening aan het rijk ten gebruike afgestaan. Het eerste hoofd van de school was de heer' P. H. Donk, die op 1 December 1893 werd op gevolgd door de heer M. Hillenius. Op 15 Februari 1897 trad de heer J. W. Seven- huiisen als hoofd op, die na de verhuizing der school in 1915 naar de Schrevelius straat, nog vele jaren de leiding heeft gehad. Nadat de Rijksleerschool verplaatst was verkeerde het gebouw in slechte toestand. Het gebouw is later opgeknapt en wordt sedert vele jaren gebruikt als R.-K. Huis houd- en Industrieschool. De bebouwing van het Keizerrijk dateert van de laatste vijfenzeventig jaar. In 1878 werd een coöperatie opgericht voor het bouwen van woningen voor ambtenaren en daaraan gelijke stand. Nadat de huizen gereed waren werd de coöperatie ontbon den. In de omgeving verdween de gasfa briek, waarvoor de gebouwen der beide H.B.S.'en in de plaats kwamen. Mede daardoor is het voormalige Keizerrijk een belangrijk stadsdeel gebleven. De situatie op de Gedempte Voldersgracht is na de demping en de bebouwing van het Keizerrijk in de tweede helft van de vorige eeuw veranderd. Een foto van de R.K. Huishoud- en Industrieschool op de Gedempte Voldersgracht en het Soiohiaplein. BIJ HET „STRANDJE" van de IJmuidense Haringhaven, waar het gore water lang zaam uitloopt op de restanten van een Duitse Schellbootbunker, drijven twee ijzeren tanks van respectabele omvang, zorgvuldig samengebonden met een tros en aan de steiger gemeerd. Over een paar dagen zullen deze kolossen naast het wrak van de twee jaar geleden bij Bloemendaal gestrande kotter „Jody Anjo" (IJM 206) worden ge bracht en dan moet de natuur er voor zorgen, dat de Jody geborgen wordt. Als ten minste het weer blijft meewerken, want voor dit karwei heeft berger N. G. Kemp uit de Huygensstraat in IJmuiden goed weer en een stille zee nodig. Het idee, om met behulp van drijvende tanks en het opkomend getij een wrak te bergen, is niet helemaal nieuw, want een Hilversumse vernufteling heeft al eens eer der en met succes dit .systeem toegepast. Maar de heer Kemp wil toch eerst pro beren, of het met een klein schip en een paar tanks gaat, voor hij verdere plannen smeedt. Het IJmuidense kottertje is twee jaar ge leden gezonken en lag vrij ongunstig op een Twee gemelijk omkijkende beren met O-poten, van wie één de verantwoordelijk heid niet aandurfde en zich eerst met alle geweld bij het voormalig politiebureau wilde melden, gingen ons voor naar de kermis op de Nassaulaan. Het waren zeer kundige dieren, zo konden wij opmaken uit cle redevoering die later 'onder tromgeroffel voor hun theater gehouden werd. „Wij gaan niet met ze worstelen", zei een man, terwijl hij een der beren olijk bij de muilkorf vatte, „beren zijn sterker dan mensen, dat we ten wij". Het was een geruststellende toe spraak, die zelfs een oude dame de alge- noegzaamheid van haar poesje thuis deed verloochenen en haar naar binnen lokte. Zij was toch in de massa gestrand. Want er was sprake van „massa", gisteravond, in tegenstelling van de gedefloreerde voor uitzichten der exploitanten. Zij kunnen natuurlijk de vraag stellen of er ook wel sprake was van „koopkracht" bij die mas sa", maar dan zullen wij de wedervraag Zo zag de Voldersgrachl nabij het Keizer- rijk er in het begin van de vorige eeuw uit toen de gracht nog niet gedempt was. stellen of er sprake was van „overre dingskracht op de massa". En die was er. Er was zelfs overredingskracht zonder1 woorden, want wij zagen heren die al heel vroeg in de avond worst slikten van een verkoopster, die alléén maar lachte. En alles draaide, zoals een tegen ons aanvallend mannetje bij wijze van excuus constateerde nadat- hij lange tijd inge spannen naar de roterende zweefmolen had staan kijken. Iedereen is geneigd om ineengedoken onder die door de lucht zwierende zittingen-met-benen-er-uit door te lopen. Waarom? Wanneer de afschrij vingstermijn plotseling verstreken zou blijken te zijn zou het u toch treffen, of u nu gebukt of rechtop loopt. He; treft u toch, ook als u. het niet voor uit wilt weten en doorloopt bij de scheme rige stulp van de helderziende. Hij zit ge spannen rechtop onder zijn tulband en te midden van de blikkerende halve maan tjes, die roerloos aan zijn oren hangen, zelfs als hij slikt. „Neem toch u kans waar, ook al staat u buurman er bij", zegt zijn assistent en een enkele kijkt verschrikt om zich heen. Hij spreekt verder over het geluk, dat misschien op ons ligt te wach ten. Maar waarom is de blik van de ziener dan zo onheilspellend? Misschien moet hij niezen. Vicieuze cirkels Er zijn natuurlijk wat de portemonnaie betreft altijd leeglopers op zo'n kermis. Die vindt men bijvoorbeeld onder de jon gelui, die alleen maar lopen te schatten wanneer zij om moeten keren om een meisje op de drukste plek tegen te komen, zich afvragend of zij dan de moed zullen opbrengen om aan haar paardestaart te rukken en gezamenlijk veilig in de massa op te gaan. Zij zijn misschien weinig ren dabel maar zo oud als de kermis. Bezorgde vaders zoals wij er een zagen bij de draaimolen kunnen daarentegen beste klanten zijn. Aangemoedigd door zijn vrouw plaatste zo'n vader zijn kind op een der paarden en voor alle zekerheid liep hij mee toen er beweging in het spul kwam. Spoedig draafde hij sneller dan hij naar de bus gewoon was en beseffend, dat hij daar bij in een vicieuze cirkel raakte, voegde hij zich hijgend bij de moeder, in het voorbij gaan van het paard telkens kijkend of het kind er nog wel op zat. j Er weerklonk een schetterende triomf mars, die zelfs de koninklijke huishoud- cavalarie te Londen geestdriftig zou maken en toen begon er in de draaimolen een kwast te dansen. Het kind verhief zich in het zadel en begon er naar te grijpen, om dat inlevering ervan een gratis rit garan deerde „Nee!", schreeuwde de vader be angst, „blijf stil zitten...." en de moeder voegde er ijlings aan toe: „Je mag even goed nog wel een keertje van ons!" Dat hielp. Maar bij de volgende betaalde ronde greep de kleine ruiter wéér naar de kwast. Opnieuw klonk de angstkreet van vader en de belofte „evengoed nog een keertje" van de moeder. Het kind kreeg het dóór en wist de bezorgdheid en de angstige toezeggingen zo voortreffelijk te exploiteren, dat het zes ritten achter elkaar maakte. Wij werden intussen bij de schouders genomen en opzij geworpen door een jon gen in een nauwsluitende zwai'te kuitbroek, die de laatste centimeters van een paling op kauwend, naar het electrische circuit ijlde. Hij bekeek drie autotjes misprijzend en stapte in een vierde met het gezicht van een coureur, die aan zijn banden twijfelt. Kalm zocht hij zich een weg in de wilde dooreenwarreling van verkeer, die aan het Kennemerplein op een spitsuur deed denken. Dat wekte het verlangen, de „dodenrit" tegen de steile wand te gaan zien, een aan gelegenheid, waar wij blijkens de aankon diging nog drie jaar over zullen spreken. Laten we er vandaag mee beginnen: de wet van de middelpuntvliedende kracht is weer overtuigend bewezen ondanks het wantrou wen dat de wandrijders er steeds weer in hebben. Zij verzochten ons vóór die doden rit of zij enig klein geld naar beneden wil den werpen, omdat zij niet verzekerd waren.. „Wij óók niet!", wilden wij roepen, toen zij met hun knallende machines (men hoede zich, hier van motoren te spreken) op-het-randje-af reden en daarbij deden alsof zij langzaam in onmacht geraakten. De vermetele kerels met hun brede gordel en dunne gele blouses pasten geheel bij de Wild-West-muziek als cowboys, die spijt hebben van een bankroof en nu met een hard beroep weer op het rechte pad zijn. De enige bedenking, die men tegen hen nog zou kunnen hebben, zou misschien rijzen door de trotse mededeling dat een hunner „in Egypte koninklijk werd onder scheiden". Als makelaar in assurantiën werd door de Haarlemse rechtbank beëdigd de heer J. Alberti, Julianalaan 112, Overveen. De Koninklijke Nederlandse Toeris tenbond Algemene Nederlandse Wiel- rijdersbond, een naam die nooit nalaat ons met ontzag maar toch ook met een tikje verwondering te vervullen, heeft een techno-station in Amsterdam ge opend. Er waren al van deze stations in Groningen, Den Haag, Utrecht, Eind hoven en Enschedé en het mag dus een aardige gedachte heten, dat nu ook de hoofdstad in deze activiteit betrokken is. Hoewel wij persoonlijk een KNAC- worst zijn, omdat die positie ons het voorrecht verschaft een blauwe das met keurige witte streepjes te dragen, koes teren wij toch een warme genegenheid voor de ANWB, die wegwijzers plaatst, wegenwachten doet rijden die ons sa lueren, en op allerlei andere manieren het wegverkeer van dienst is. En het doet ons verdriet dat de KNAC en de ANWB, die beide toch het veilige ver keer nastreven, elkaar wel eens in de wielen rijden. Maar terzake. Het techno-station van de ANWB bevindt zich in de Tweede Helmersstraat en het is een keurig techno-station. 1-Iet staat en hangt vol met allerlei pas- en meet-instrumenten om kwalen van auto's mee op te sporen, want daarvoor dient zo'n station. Wan neer men lid van de bond is kan men er zijn auto van top tot teen laten on derzoeken en zo voor luttel geld aan de weet komen, welke kwalen men voor veel geld in een garage kan laten cu reren. Verkeerstechnisch gezien is zo'n insti tuut natuurlijk een zegen. Dat blijkt trouwens wel uit de rapporten die de techno-dienst van de ANWB al heeft verzameld. Bij een keuring van politie- en brandweer-auto's in een grote ge meente bijvoorbeeld kwam aan het licht, dat een brandweerwagen hele maal niet remde. Van brandweerzijde werd toen opgemerkt dat dft een voor deel betekende, aangezien de wagen dan veel eerder ter plaatse kon zijn om met pappen en nathouden der percelen te beginnen. Maar onzes inziens schiet men met deze redenering het doel toch gauw voorbij. Ook andere ernstige gebreken komen trouwens herhaaldelijk aan het licht, waaronder merkwaardig genoeg vele chassis-breuken. Daar moet men natuurlijk mee oppassen, want er kun nen allerlei laag-bij-de-grondse narig heden uit voortvloeien. De keuring is werkelijk zeer diepgaand, want zij be slaat remmen, stuurinrichting, wielen, wielgeleiding, veren, banden, motor, koelsysteem, instrumenten, electrische installatie, brandstofsystecm, overbren gingsorganen, chassis, uitlaat en carros serie. En dank zij al die vernuftige in strumenten weet men binnen twee uur precies wat de patiënt mankeert. Ook voor de garagehouders is zo'n techno-keuring trouwens altijd een bui tenkansje. Hoewel de leden van dit nut tige gilde aanvankelijk de techno-keu ring met wantrouwend oog bezagen zij lichten namelijk graag zélf de klan ten over wenselijkheid, omvang en kos ten van reparaties voor kwamen zij vrij snel van deze houding terug. Hoe wel daar ongetwijfeld geen enkele aan leiding voor is, menen sommige auto bezitters namelijk dat de bezorgdheid die garage-houders voor de veiligheid van hun klanten koesteren, mede wordt gevoed door de wens om de omzet van eigen bedrijf wat te stimuleren. Daar is bij de ANWB natuurlijk geen sprake van, want die laat het volkomen onver schillig of ge een geheel nieuwe motor of alleen een nieuwe splitpen in de rui tenwisser aanschaft. Voor de automobilist zelf betekent de techno-keuring ook een aanzienlijke kostenbesparing zo zegt. de A.N.W.B., onder het motto „Beter voorkomen dan genezen" of „Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald" of soortgelijke compacte levenslesjes. Dit zou echter wel eens een drogreden kunnen blijken. Naar onze eigen harde ervaring is het namelijk het beste om nooit iets aan een auto te doen. Hoort gij een tikje, wacht dan rustig af tot het een tik wordt en dan desnoods een „boem" en vervolgens een „pang". Daarna breekt namelijk de verrukkelijke stilte aan die een kapotte auto afgeeft. Ge hoort de vogels zingen en de bomen ruisen en de boeren ploegen. En bovenal zijt ge dan eindelijk van de zorgen af. Geen dure benzine meer tanken, geen kostbaar olie-verversen, geen wegenbelasting, geen stalling en vooral geen reparaties meer. Ge kunt fluitend en met lichte bagage verder trekken. Uw correspon dentie wordt gehalveerd, omdat de brie ven van verzekeringmaatschappijen en garagehouders ontbreken en bijaldien kijkt de postbode u veel vriendelijker aan. Ge kunt binnen twee maanden uw vrouw een bontjas geven, een nieuw huis kopen en, zo uw verlangens in die richting gaan, zelfs een renstal kopen waarmee ge de Aga Khan de broek kunt opbinden. Allemaal van die uitgespaar de auto-kosten. Wilt u tóch eigenwijs zijn? Tóch naar de techno-keuring van de A.N.W.B. gaan? Welnu te uwer instructie laten wij even de te repareren onderdelen volgen van een auto, die 80.000 km heeft gelopen, zoals een techno-rapport van de A.N.W.B. dat aangeeft. Direct te repareren: Remvoering, lekkage wielcylinderzuigertje, rem- kabels, fuseepennen, spoorstangkogel, stuurwiellagerring, sporing. groot licht, koplampen, bedrading, NL-plaat-ver- lichting, schakelaar van bermlamp, veerbouten, veerstroppen, carterboutjes vastzetten, radiateur, bovenste water slang, accu, starter, onderbrekerpuntjes, bougies, luchtfilter, carburateur-afstel ling, versnellingsbak, pedaallagers, kop pelingpedaal, carrosserie, nummerpla ten, spatschermen, sloten, slotplaat, bekleding. Binnenkort te repareren: Bermlamp, motorrevisie, verdeler, dynamo, ruiten wisser, gaspedaalrol, kruiskoppelingen, schuifstuk, achterbrug, koppelingspla ten, portieren. Het enige, dat bij deze wagen nog goed functioneerde was blijkbaar het asbakje Gaat maar repareren, dat is ook goed voor de werkgelegenheid. Tegen de tijd dat uw wagen weer loopt, winnen wij met ons paard Nontechno de Derby. Van de eerste prijs, ter waax-de van een paar ton, kopen wij dan een auto. Als die tachtigduizend kilometer gelopen heeft, gaan wij weer geld uitsparen door hem langs de kant van de weg te laten staan. En op die manier marciiere>x wij voort naar de onmetelijke rijkdom. BOEDA. bank, tot de storm van de eerste Februari in dit geval een handje hielp en de bank verplaatste, zodat het wrak in een zwin terecht kwam. Deze omstandigheid kan voor de bex-ger alleen maar gunstig zijn, want op een bank werkt het nu eenmaal niet gemakkelijk. Hij heeft er dan ook alle hoop op, dat het experiment, mede dank zij deze omstandig heid, slaagt. De beide tanks zullen achter een schip vermoedelijk de IJM 241 naar het Bloemendaalse strand gebracht worden, beide duidelijk gemerkt om bij verlies tenminste eigendomsrechten te kun nen laten gelden. Hoe het lichten van het wrak ter plaatse precies in zijn werk zal gaan, hangt voor een groot deel af van de omstandigheden: wellicht zal er een tros onder het gezonken scheepje, dat nog altijd met de mast boven water uit komt, doorgespoten moeten wor den, maar in ieder geval moet er een dui= ker aan te pas komen- Veertig ton hefvermogen De beide tanks, die voor deze berging gebruikt worden, hebben een berekend hef vermogen van veertig ton samen. Ze zul len volgepompt worden met lucht als het moet 's nachts, want er is al op een licht- agregaat gerekend en daaxrna moeten de wet van Archimedes en het getij samen de rest doen: de opwaaxise druk zal de tank zonder mankeren met de vloed naar boven drukken en er is dus een kans, dat de Jody mee komt. De stalen „oren", die op de huid van de beide tanks gelast zijn, zien er ten minste stevig genoeg uit om de trossen, waarin het wrak komt te hangen, te hou den en als het een keer zo ver is, kan het sleepje naar IJmuiden beginnen. Vertrouwd met strand Kemp is vertrouwd met strand en zee sinds zijn prille jeugd en dit karwei is dan ook een kolfje naar zijn hand. Gisteravond is hij in de Haringhaven nog even naar zijn beide ijzei-en helpers wezen kijken en het leek hem toe, dat het lukken kon als het weer en de wind zo blijven als de laatste dagen. Er zijn natuurlijk een paar onzeker heden, zoals bij elk bergingswei'k en van daar dan ook, dat de assurantiemaatschap pij, met wie hij een contract heeft gesloten, volgens het in bei'gingskringen bekende „no cure, no pay"-systeem wenste te wer ken. Wat de heer Kemp overigens ook het beste leek. Inmiddels zal er nog heel wat splitswerk verzet moeten worden, voor de stroppen deugdelijk aan de beide „drijvers" beves tigd zijn. De ervaring met deze werkwijze opgedaan, na de ramp in Zeeland, geven Kemp goede moed: daar lichtte hij immers een sloep van vijf ton met behulp van een aantal vaten, die het wrakje keurig naar boven brachten en ook daarvóór heeft hij met bergingswerk op het strand wel zoveel ervaring opgedaan, dat het Bloemendaalse gevalletje naar zijn overtuiging voldoende uitgekiend mag heten. Het aanvankelijke idee, om de Jody met dekschuiten te lichten, heeft hij laten varen voor het wei'ken met tanks, die wel licht ook in de toekomst van nut kunnen zijn. Met behulp van een of meer pompen kan het water, dat nodig zal zijn om de tanks desgewenst naast een wrak te laten zinken, er uitgeslagen worden en als er meer tanks te bemachtigen zijn, zouden er ook grotere beigingen op deze manier ge klaard kunnen wox'den. Durf Dit eerste geval zal het echter moeten leren, in hoeveri'e de theorie klopt met de praktijk: het materiaal ligt in IJmuiden gereed en zodra het weer even gunstig is, gaat het er op los. Met zo min mogelijk kos ten en een fikse hoop durf. Woensdag: Kermisvermakelijkheden op de Nas saulaan (tot 24 uur). Bezichtiging Stadskweektuin (18.30 tot 20.30 uur). Rolschaatsdemonsti-atie door Haagse Rolschaatsenclub op de Grote Markt (20 uur). Stadhuis, Marionettentheater (19.30, 20.30 en 21.30 uur). Donderdag: Kermisvermakelijkheden op de Nas saulaan (van 16 tot 24 uur). Bezichtiging Stadskweektuin (10 tot 12, 14 tot 17 en 18.30 tot 20.30 uur). Tentoonstelling „Drie generaties voor de lens" in Huis Van Looy (10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur). Tentoonstelling „Des duivels prenten boek" in de Vleeshal (10 tot 17 uur, 19 tot 22 uur). Wegens gebrek aan actief werd op Dinsdag opgeheven het faillissement van: J. A. Vernout. onder-aannemer van beton werken. Dekersti-aat 14, Beverwijk. Rechter commissaris: mr. N. Smit. Curator: mr. J. O. Baron, advocaat en procureur te Beverwijk. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillis sement van: P. S. van der Veld, vrachtrijder, Zand- voortselaan 20, Zandvoort. Rechter-commis- saris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. B. J. de Boer, advocaat en procureur te Zandvoort. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam is, na hoger bei-oep, vernietigd het von nis van de rechtbank te Haarlem van 7 Juli 1953, waax-bij H. van den Broek, handels agent, Nieuwe Gracht 102. Haarlem in staat van faillissement is verklaard, met benoe ming van mr. J. G. Rietkerk, advocaat en procureur te Haarlem tot curator.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5