Franse regering en stakende arbeiders houden voet bij stuk Noord-Koreaans regiem wordt afgestemd op de Sovjet-Unie Ionische eilanden al drie dagen door aardschokken geteisterd Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De kern Laniel weigert parlement terug te roepen Drie gewonden bij ontploffing tijdens boerderijbrand Hevige onlusten op Ceylon Het woord is aan Bewoners in grote nood; tal van schepen komen te hulp Vragen aan minister over rapport-Versteegh H ïa 68e JAARGANG No 29 DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1953 297e JAARGANG No 182 Nederlander in Makassar aangehouden Grote vreugde van kleine mens De Velser-affaire Giro 512679: hulp voor Griekenland Weerrapporten Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OM DE STEVIGHEID en duurzaamheid, de stabiliteit van een parlementair-demo cratisch bewind te handhaven is het nodig dat het op een kern van niet alleen be kwame maar ook betrouwbare, toegewijde mensen rust. Dit niet alleen in regering en parlement, maar ook in zijn rechterlijke macht, in het ambtenarencorps in zijn tal rijke vertakkingen, onderwijs, leger, vloot en luchtmacht, scheepvaart, industrie en landbouw, vakbonden, vrije beroepen, het grote verenigingswezen, de vrije Pers. Ik bedoel dat in al die kringen mensen de toon moeten aangeven, die zich het wel zijn van de openbare zaak persoonlijk aan trekken, de wetten en gebruiken van het ingewikkelde openbare bestel eerbiedigen en zich interesseren voor aanhangige vraagstukken en herzieningen. Zij zijn de genen die, in het algemeen gesproken, op de hoogte zijn en zich veel moeite en in spanning getroosten om dat te blijven en hun medewerking te verlenen waar die gevraagd wordt. Zij behoren tot verschil lende geestesrichtingen en politieke par tijen. Meningsverschillen, deels van prin cipiële aard, komen dus veelvuldig onder hen voor. Toch weten zij, dat zij op elkaar rekenen kunnen bij het gemeenschappelijk dienen van het volksbelang in het kader van een zorgvuldig opgebouwd stelsel. Deze kern vormt een minderheid in den lande. Een „heersende klasse" is zij niet; daarvoor is zij te zeer uiteeniopend gewor den in samenstelling. De sociale ontwik keling in verscheidene landen, ook in het onze, heeft meegebracht dat mensen tot heilzame samenwerking zijn gekomen, die vroeger tegenover elkaar stonden. Daarbij vormen zij een minderheid in den lande door hun kennis, intelligentie, belangstel ling en toewijding ten aanzien van de openbare zaak. De meerderheid erkent die stilzwijgend en vertrouwt erop; daardoor alleen is het mogelijk in moeilijke tijden impopulaire maatregelen, die in 's lands belang onvermijdelijk zijn, in toepassing te brengen zonder ooit geweld te hoeven be zigen. Er wordt natuurlijk tegen gemop perd, maar zijworden aanvaard omdat men op de minderheid vertrouwt. Hetzelfde ziet men, in het klein, in een goedgeleide vereniging waarin de algemene vergade ring gewoonlijk maar schaars bezocht op het kompas van bestuur en commis sies, die de zaken grondig behandelen, pleegt te varen Het is dan ook niet waar dat in een goed functionnerende democratie de helft-plus-één, de domme getalsmeer derheid, over hoofdzaken beslist. In hoofd lijnen berust de leiding bij een niet-offi- ciële, niet nauwkeurig aan te duiden, veel zijdig samengestelde en in aantal wisse lende minderheid. In een aantal landen van Europa heeft de kern, waarop de staatsvorm der liberale democratie rust, zich gelukkig ontwikkeld. Zij is in staat gebleken de zware schokken van twee wereldoorlogen en daarbij in menig geval van invasies en bezettings jaren te doorstaan en heeft zich hersteld. Dat is in ons land het geval geweest en ook in België, Luxemburg, Denemarken, Noorwegen. Niet minder 'sterk is de kern in Groot-Brittannië en in twee landen die zelf niet in de oorlog betrokken zijn: Zwe den en Zwitserland. Als men dit lijstje be schouwt heeft men tevens de landen der kenmerkende stabiliteit-in-het-bewind in Europa genoemd. Het treft daarbij dat zij, met uitzondering alleen van Zwitserland, alle constitutionele monarchieën zijn. Dit houdt een antwoord in aan diegenen die in het constitutionele koningschap „alleen maar een symbool" willen zien. De mo derne geschiedenis heeft wel bewezen dat het in waarheid een sterk-levende factor in het staatsbestel is. Wat de Zwitserse uitzondering temidden der stabiele landen betreft: de federale bondsstaat Zwitserland kan bogen op een zo eeuwenoude historie in zo bijzondere omstandigheden, dat men hem moeilijk in vergelijking met andere landen kan brengen. Voor het overige mag Zwitserland gelden als een gelukkig voor beeld van de ontwikkeling van federale unie, al is het dan maar in klein bestek. Hetgeen bij de steeds toenemende ont wrichting in Frankrijk zozeer verontrust is niet dat er veel kabinetscrises zijn en veel stakingen, maar dat het Franse volk het vertrouwen verloren heeft en zijn staats bestel kennelijk niet meer rust op een kern, op welker inzicht en toewijding de meer derheid in den lande vertrouwt. Aan knap pe, intelligente mensen hapert het in frankrijk niet. Aan onderlinge critiek ïvenmin. Maar wel aan samenhang en samenwerking onder degenen, die ofschoon zij verschillende inzichten over verschei dene onderwerpen hebben, toch het lands belang gemeenschappelijk weten te behar tigen. Dat is noodzakelijke voorwaarde voor de toepassing van de liberaal-demo cratische staatsvorm die in „het Westen" vigeert en waarin, zoals Ortega y Gasset het eens heeft uitgedrukt: de wens tot samenleving, het besluit met de naaste te rekenen, het sterkst tot uiting zijn ge komen. Hetgeen Frankrijk mist is de kern der stabiliteit en daarom ziet men telkens rege ringen tekortschieten als zij voor de nood zaak van impopulaire maatregelen worden gesteld. Daarom wordt het huidige kabinet, dat wat meer durf dan zijn voorgangers heeft getoond in de reeks gematigde decre ten, die het heeft uitgevaardigd, onmid dellijk voor een massaal stakingsconflict geplaatst. Als men overdenkt hoe lang het „de stabiele landen" heeft gekost die kern te verwerven ziet men des te duidelijker, hoe ernstig de Franse situatie in werke lijkheid is. Hervatting van de arbeid, on der welke voorwaarden dan ook, vorming van een nieuwe groepering van partijen en optreden van een nieuwe regering kunnen slechts korte uitwerking doen gelden: zo dra ingrijpende maatregelen aan de orde komen zal hei weer mis zijn en zullen al lerlei belangen elkaar opnieuw bestrijden. Zo laat de toestand zich aanzien. R. P. DJAKARTA (Aneta). De Nederlan der V. H. Damwijk, politie-inspecteur 2e klasse, is in Makassar, op doorreis naar Nieuw-Guniea, aangehouden. Bij controle door de havenpolitie bleek hij in het bezit te zijn van documenten, welke „waarde vol geachtwerden voor het Indonesische lege*". (Van onze correspondent in Parijs) Parijs, waar nog steeds gestaakt wordt, vertoont vanmorgen hetzelfde gezicht als gisteren, een gezicht echter, waarop de sporen van verwaarlozing en vervuiling nu duidelijk zicht- en ook wel ruikbaar begin nen te worden. Ofschoon de militairen belast moeten zijn met de taak het vuil op te halen en de riolen door te spoelen, be merkt men van de resultaten weinig. Het afval ligt overal in de straten verspreid en soms zelfs opgehoopt en in deze helse hitte (gisteren was het hier 35 graden in de schaduw) begint de stad een onwelriekend luchtje te ademen. De métromannen en autobuschauffeurs hebben intussen hun staking met nogmaals 24 uur verlengd en de soldaten op hun vrachtauto's doen wat zij kunnen om een paar millioen Farijze- naars van en naar hun werk te vervoeren. In de treinen komt nog evenmin enige be weging en ook bij de posterijen, de clectri- citeits- en de gasbedrijven worden de acties voor onbepaalde tijd voortgezet. Tenslotte hebben voor het eerst zich nu ook arbeiders uit de particuliere bedrijven hij de stakingsbeweging aangesloten. Alle mijnen liggen stil en ook de staalindustrie is goeddeels lamgelegd. Het begint er zo steeds sterker op te lijken dat de Franse stakingen ontaarden in een worsteling tussen de drie vakbonden, waarin de hele arbeidersklasse verenigd is en de regering. Het is een worsteling, die gemakkelijk het karakter van een uitput tende strijd zou kunnen aannemen en die daarom nog wel eens van lange duur zou kunnen blijken. Bij monde van premier Laniel heeft de regering gisteravond per radioboodschap aan het Franse volk haar houding nader gerechtvaardigd en daarbij te kennen ge geven dat zij van geen wijken zal weten. Premier Laniel zeide dat zijn kabinet zijn speciale bevoegdheden van het parlement heeft ontvangen en dat het dus alleen de volksvertegenwoordiging is aan wie hij mettertijd verantwoording schuldig zal zijn. Ook particuliere bedrijven Van hun kant geven de syndicaten van eenzelfde onverzettelijkheid blijk. Het oor spronkelijke motief van de stakingen de verhoging van de pensioengerechtigde leef tijd van enkele ambtenarengroepen wordt meer en meer naar de achtergrond gedrongen en eisen van veel wijdere strek king loonsverhoging en in het algemeen verbetering der levensomstandigheden voor de arbeidersbevolking worden nu door de vakbonden naar voren gebracht. Het is duidelijk dat de psychologische condities voor een brede actie tegen de politiek, die de laatste jaren door de op eenvolgende Franse regeringen is gevoerd en waarbij men kan het niet ontkennen weinig of geen beloften aan de arbeiders werden ingelost, nu aanwezig zijn en zo beginnen zich, als gezegd, ook de particu liere bedrijven, waar het tot dusverre nog volkomen rustig was, bij de stakings beweging aan te sluiten. Plet grote en primaire probleem dat de regering nu heeft op te lossen is of het niet verstandiger zou zijn deze spanningen, welke met de dag aan kracht blijken toe te nemen, gelegenheid te geven zich op het parlementaire, in plaats van op het sociale, plan te ontladen. Formeel heeft de regering zeker gelijk als zij het standpunt verdedigt, dat de bestreden decreten in overeenstem ming zijn met de bijzondere bevoegdheden, die haar door het parlement zijn toegekend en dat zij daarom voor pressie van de straat niet uit de weg wil gaan. Bovendien houdt het parlement het laatste woord omdat de Nationale Vergadering in October, of later, de regeringsmaatregel, alvorens die in wer king treden, nog altijd krijgt te bekrach tigen. Maar de vraag is of de situatie zich nu al niet zo ver heeft ontwikkeld en toe gespitst dat dit formele, en juridische, standpunt door de gebeurtenissen is ach terhaald. Die indruk krijgt men inderdaad steeds sterker. Bovendien zal de regering toch in een speciale zitting van het parlement moeten berusten indien een-derde van de Kamer leden het verlangen daartoe kenbaar maakt. Van de 209 vereiste stemmen zijn er nu al 124 telegrafisch uitgebracht. Het nodige aantal zal zeker worden bereikt en iedere dag uitstel betekent een verlies van vele milliarden, terwijl bovendien de verwar ring en de ontzetting mag men wel zeg gen onder het publiek zienderogen stijgen. Een ding is wel zeker, en dat is dat de regering een uitbarsting van deze kracht als reactie op haar maatregelen, waarvan in het algemeen de redelijkheid moeilijk te bestrijden valt, niet heeft voorzien. Mocht het parlement vroeg of laat men spreekt al van volgende week Vrijdag opnieuw bijeen worden geroepen, dan luidt de twee de vraag of de linkse elementen in de Kamer bereid zullen zijn hun politieke consequenties uit de stakingsacties te trek ken. In de stakingsactie staan nu commu nisten, socialisten en Katholieken solidair zij aan zij. Zullen zij zich bereid tonen dus ook samen te werken in een kabinet dat dan een nieuwe versie van de volksver tegenwoordiging van Léon Blum uit de jaren 1936 zou worden? Men kan nu al wel voorspellen dat een dergelijk kabinet ongetwijfeld ook de '^dige reacties op het internationale plan v verwekken. Wat zouden de Amerikanen uxj voorbeeld doen in geval de volgelingen van Thorez weer directe invloed op het Franse regeringsbeleid zouden krijgen en misschien zelfs in het Franse kabinet zou den worden opgenomen? Het zijn zeker ook overwegingen van deze aard, die de regering-Laniel er toe hebben gebracht zich tegen convocatie van het parlement te verzetten, een verzet, dat bij voorbaat wel illusoir gelijkt en daarom schijnt het niet te vroeg zich nu al in te laten met de internationale consequenties van deze Franse stakingen, die alle vroe gere acties in omvang en kracht reeds verre overtreffen. Volgens een bericht van Reuter is het aantal Fransen, dat staakt voor hogere lonen en als protest tegen de bezuinigings decreten betreffende het overheidsperso neel, vandaag tot vier millioen gestegen. De toestand is thans zo, dat het merendeel van de 350.000 spoorwegmensen, 150.000 van de 220.000 P.T.T.-employés, de helft van de 250.000 mijnwerkers, het grootste deel van de 130.000 arbeiders in de gas- en eleetricitcitsbedrijven en het personeel in openbare dienst het werk voor onbepaalde tijd heeft neergelegd. Woensdagavond zijn ook de mijntechnici in staking gegaan. De werknemers bij begrafenisonder nemingen, zoals doodgravers, nemen sinds Woensdag aan een staking deel, die 48 uur zal duren. Bank- en beursemployés en het administratief personeel van verzekerings maatschappijen en dagbladen hebben, evenals een millioen arbeiders in de me taalindustrie en duizenden textielarbeiders en winkelbedienden, het werk voor 24 uur neergelegd. Stakingen van korte duur worden gemeld bij provinciale transportbedrijven, vloot- arsenalen, bouwmaatschappijen en onder zeelieden in Marseille, Nantes en Duinker ken. De kantooremployés van de scheepvaart maatschappij „Compagnie Generale Trans- atlantique" zullen heden en morgen niet op het werk verschijnen. Hun collega's van de „Messageries Maritimes" komen alleen vandaag niet. In zijn gisteravond gehouden radiotoe spraak tot het Franse volk heeft Laniel verklaard, volledig begrip te hebben voor de moeilijkheden van de arbeiders met kleine lonen. De regering wist, dat hieraan iets moet worden gedaan. Hij zeide te weten, dat er redenen zijn voor de sta kingen, die hij echter ongerijmd zeide te vinden, omdat zij slechts de zaak der ex tremisten dienden. „Indien wij de tijd krij gen datgene te doen, waartoe het parlement ons heeft gemachtigd, zijn wij er zeker van, dat wij werkgelegenheid voor iedereen zul len kunnen scheppen", aldus de pi-emier. Hij waarschuwde zijn toehoorders voor de gevolgen van de staking op de Franse eco nomie en zei, dat de buitenlandse touristen er door worden weggejaagd. TOKIO (AFP/Reuter). Radio-Peking heeft bekend gemaakt, dat Kowo Otsjik, de Noord-Koreaanse ambassadeur in com munistisch China, uit het centrale comité van de Noord-Koreaanse arbeiderspartij is gestoten. Hij wordt beschuldigd van acti viteit tegen de staat en van spionnage. De Noord-Koreaanse oud-minister van Bui tenlandse Zaken Pak Hen Jen deelt het zelfde lot. Kowo Otsjik werd op 2 Januari 1950 tot gezant in Hongarije en in Maart 1952 tot ambassadeur in Peking benoemd, aldus deelde radio-Peking nog mede. In Tokio is men van mening, dat de jongste zuiveringen in Noord-Korea van invloed zullen zijn op de wapenstilstand in Korea. Het afzetten van de Noord-Ko reaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pak Hen Jen, zal, zo gelooft men in deze kringen, de kansen op schending van het bestand door de Noordelijken waarschijn lijk verminderen. Het door premier Kim II Soeng aange stelde nieuwe centrale comité van de com munistische partij in Korea bestaat uit vijf leden, die allen hun opleiding in de Sovjet- Unie hebben genoten. Men meent dan ook in genoemde kringen, dat Noord-Korea zijn houding zal richten op die van de Sovjet-Unie in het kader van het Sovjet- Russische „vredesoffensief". De Prawda zegt, dat het tussen Amerika en Zuid-Korea gesloten verdrag van bond genootschap poogt Zuid-Korea een bezet tingsregiem voor onbepaalde tijd op te leg gen. Het verdrag zou er voorts op gericht zijn, Zuid-Korea te maken tot een kolonie van de Verenigde Staten, aldus de Prawda. Een aantal voormalige Britse krijgsge vangenen heeft een onderzoek geëist naai de gedragingen van een aantal medege vangenen, die volgens hen hebben samen gewerkt met de communisten. De Britten, die deze beschuldiging uitten, hebben een jaar doorgebracht in „ver beteringskampen", omdat zij de samen werking weigerden. Zij verklaarden, dat collaborateurs medegevangenen hadden verraden. Volgens een der Britten bedroeg het aantal verklikkers vijf tot zeven pro cent van het aantal Britse krijgsgevangen nen. Woensdagmiddag heeft een hevige brand gewoed in de grote boerderij „Het Nieuwe Slijkhuis" van de weduwe Hengeveld te Voorst bij Deventer. De brandweren uit Voorst, Deventer en Apeldoorn moesten te hulp komen om het vuur te bestrijden, dat vermoedelijk door broeiing was ontstaan in een graanberg en dat was overgeslagen naar het achtergedeelte van de boerderij. Dank zij een brandmuur slaagde men er in het woonhuis grotendeels te behouden, al brandde het dak daarvan af. Men kon het meubilair uit het woonhuis alsmede de varkens uit de boerderij tijdig in veilig heid brengen. Het rundvee bevond zich in de weide. Tijdens de blussing deed zich een hevige ontploffing voor waarbij de brandweerman Stelder uit Deventer ernstig werd gewond. Ook een jongeman uit Gorssel, die naar de brand was komen kijken, en een politie man uit Voorst, liepen letsel op. De brand weerman is naar het St. Joseph Zieken huis te Deventer vervoerd. De beide ande ren konden ter plaatse worden verbon den. De boerderij was verzekerd. COLOMBO (Reuter). In geheel Cey lon is gisteren heftig gedemonstreerd tegen het verhogen van de rijstprijs en tegen hogere tarieven voor het treinverkeer, elcctriciteit en diensten der posterijn. Te Colombo hebben politie en militairen drie maal op betogers geschoten, waar door tien a vijftien personen om het leven zijn gekomen. De regering heeft de nood toestand afgekondigd. De Ceylonese premier Senanajake heeft verklaard dat saboteurs spoorwegen heb ben opgebroken en in sommige gevallen treinen en bussen hebben vernield. Hij deelde de Ceylonese Tweede Kamer mede dat Woensdag bij de brandweer van Co lombo gedurende de gehele dag gevallen van brandstichting zijn gemeld. Opstandige betogers hebben bussen aan gehouden en telefoon- en telegraafverbin dingen verbroken. Voorts hebben zij met stenen naar openbare gebouwen geworpen. Senanajake deelde de volksvertegenwoor digers mede dat „gewetenloze politieke leiders" de ordeverstoorders hebben opge hitst. „De regering is echter vastbesloten een einde te maken aan het bandeloze ge weld van een oproerige menigte. Zij zal DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Frederik van Eeden: Je moet niet denken, dat al kan je de Duivel niet vastpraten hij daarom gelijk heejt. orde en rust handhaven", verklaarde hij. De burgemeester van Colombo, Grero, heeft Woensdagmiddag zijn ontslag aange boden, nadat linkse gemeenteraadsleden op het raadhuis een zwarte vlag hadden ge hesen. Een regeringswoordvoerder deelde mede, dat de noodtoestand een maand van kracht zal blijven als de algemene toestand tus sentijds geen intrekking ervan wettigt. Hij verklaarde, dat de noodtoestand geen staat van beleg is, doch dat de inspecteur-gene raal van politie noodbevoegdheden heeft gekregen. Deze zou nu hulp van militairen hebben gekregen en gemachtigd zijn op eigen gezag te handelen. Er is voorts een uitgangsverbod afgekon digd, dat gisteravond om half zeven van kracht werd. ATHENE (Reuter/A.F.P.) In het ge bied van de door aardbevingen geteisterde Ionische eilanden Cephalonia, Zakinthos en Ithaka (die tezamen 120.000 inwoners tellen) zijn in de afgelopen nacht 22 aard schokken geregistreerd. De bevolking, die in paniekstemming verkeert, heeft een nacht vol verschrikking doorgebracht in de open lucht. Zware branden richtten grote verwoestingen aan in de reeds zo zwaar ge troffen steden en dorpen op de eilanden. Griekse bladen schatten het aantal slachtoffers op meer dan duizend, doch een juist aantal is nog niet bekend. Het reddingswerk is in volle gang. Schepen varen af en aan naar de eilanden en vliegtuigen van de Griekse en Ameri kaanse luchtmacht zijn ingeschakeld bij het reddingswerk. De Amerikaanse kruiser „Salem" is naar Cephalonia gezonden. Een ooggetuige verklaarde na een vlieg tocht boven de eilanden, dat het landschap er „erger uitziet dan foto's van Hirosjima na de ontplofing van de atoombom te zien gaven." Op het eiland Zakinthos is de bevolking de bergen ingevlucht, langs de kust is het te gevaarlijk voor vluchtelingen, daar de woedende golven op sommige plaatsen hon derden meters ver het land indringen. De stad Argostoli is in de nacht van Woensdag op Donderdag door brand totaal verwoest. De brandspuiten waren door de aardschokken vernield of bedolven. Berg gespleten De berg Aenos op Cephalonia, die 1600 meter hoog is, is door de aardbeving in tweeën gespleten. Een schip met vluchte lingen en gewonden van de eilanden Cep halonia en Zante, die de afgelopen dagen door aardbevingen zijn getroffen, is.Woens- dag in Piraeus aangekomen. De evacué's deelden mede, dat de bewo ners trachten met alle mogelijke middelen de geteisterde eilanden te verlaten en zelfs met kleine scheepjes wilden pogen het vasteland te bereiken. De overlevenden van de ramp lijden Het Eerste Kamerlid de heer Reijers heeft de minister van Justitie schriftelijk de volgende vragen gesteld. „Is de minister bereid, het gedeeltelijk in het dagblad De Telegraaf van 10 Juli 1953 gepubliceerde rapport van de Com- missie-Versteegh over de Velser-affaire aan de Eerste Kamer over te leggen? Wil de minister mededelen, of op grond van de uit dit rapport gepubliceerde feiten, zuiverings- en of strafmaatregelen tegen deze voormalige hoofdinspecteur van politie genomen zijn? Zo neen, wil de minister dan mededelen om welke redenen dit is nagela ten? Wil de minister mededelen of van deze voormalige politie-ambtenaar rekening en verantwoording gevorderd is over de be steding van de 330.000 en andere bedra gen, door hem van derden ontvangen voor zijn illegale kas? Was deze kas een per soonlijke aangelegenheid van bedoelde politie-ambtenaar, of stond deze kas in organisatorisch verband met de Binnen landse Strijdkrachten of een andere offi ciële verzetsgroep? Welke is in de laatste twee gevallen de voor deze illegale kas verantwoordelijke instantie? Is het waar, dat de in het rapport genoem de politie-ambtenaar en anderen gebruik hebben gemaakt van hun positie bij de P.O.D. en P.R.A. om auto's voor spotprij zen te kopen bij het Bureau Roerende Goe deren, en deze weer te verhuren aan de P.O.D. voor 100 per maand netto? Zo ja, wil de minister dan bevorderen, dat aan de Eerste Kamer een lijst wordt overgelegd van alle door dit bureau in be slag genomen, gevorderde en verhandelde auto's, met opgave van merken en ver koopsprijzen? Op welke wijze zijn de oor spronkelijke bezitters schadeloos gesteld en welke maatregelen zijn legen de leiding van het Bureau Roerende Goederen en be doelde politie-ambtenaar genomen? Is de minister bereid, in het belang van het recht en de eer der bona fide illegali teit, het door de Commissie-Versteegh ge rapporteerde justitieel te doen onderzoe ken en het resultaat van dit onderzoek aan de Eerste Kamer mede te delen?"' honger en dorst en men vreest grote moei lijkheden, als niet zeer spoedig levensmid delen kunnen worden aangevoerd. In Argostoli, de hoofdstad van Cephalonia, kon men 120 ton ontplofbare stoffen in zee werpen kort voor de brand de opslagplaats bereikte. Het onlangs gebouwde Paleis van Justitie in deze plaats stortte Woensdag in, kort nadat de minister van Sociale Zaken, die de rampgebieden bezoekt, het gebouw had verlaten. Een aantal ambtenaren van de telegraafdienst, die hier een post hadden ingericht, kwam echter om het leven. Drie Britse oorlogsschepen zijn Donder dagochtend bij de getroffen eilanden voor anker gegaan. Volgens onbevestigde berichten zinkt de gehele stad Argostali langzaam weg. De zee rondom de eilanden is zeer woest. De Britse torpedoboot jager „Wrangier", die bij Sami op het eiland Cephalonia hulp verleent, seinde Donderdagochtend, dat de stad totaal is verwoest. Ruim 250 slacht offers zijn geëvacueerd en 70 achtergeble ven. Bijna 50.000 mensen wachten op voed sel en water. De bevolking is kalm. Dokters, medica menten, voedsel en water worden aan land gebracht. Vann tijd tot tijd worden schokken waargenomen, die de „Wrang- Ier" doen trillen, alsof op een afstand dieptebommen ontploffen. Volgens de laatste door de Griekse ge zant in Den Haag ontvangen telegrammen worden nog steeds aardschokken gere gistreerd op de Ionische eianaen. Het is onmogelijk de radeloosheid te be schrijven van de eilandbewoners, die vra gen met spoed te worden geëvacueerd. Zij roepen om schepen. Direct na ontvangst van het nieuws be treffende de natuurramp in Griekenland, waarbij tot nu toe reeds 400 doden, 300 ge wonden en 3000 daklozen zijn te betreuren, heeft de „Care-mission" in Den Haag be kend gemaakt, dat door een ieder hulp aan de Griekse slachtoffers geboden kan wor den door geld te storten op gironummer 512679. Zij heeft reeds een aanvang ge maakt met het verzenden van voedsel, dekens, linnengoed en kledingpakketten. Voor elk dezer pakketten is een bedrag van 38 benodigd. Men vestigt de aandacht er op, dat ook hier snelle hulp dubbele hulp is. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- ta i c ■53 "SS m G. es toestand ~s SE z.5 Helsinki licht bew. NW 1 22 0 Oslo zwaar bew. NO 1 22 0 Amsterdam licht bew. ZZO 6 31 0 Edinburgh zwaar bew. WZW 1 24 1 Londen geheel bew. ZZW 6 32 0,1 Luxemburg onbewolkt O 4 30 0 Parijs licht bew. WNW 1 34 0 Bordeaux nevel windstil 36 1 Nice onbewolkt windstil 29 0 Genève onbewolkt windstil 32 0 Zürich mist windstil 30 0 Locarno zwaar bew. O 1 28 0 Berlijn onbewolkt OZO 3 27 0 Frankfort onbewolkt ONO 2 32 0 München nevel windstil 27 0 Wenen nevel windstil 27 0 Innsbruck licht bew. windstil 31 0 Rome onbewolkt NO 4 Maximum temp. gisteren: pooooocooooooooooococcoooccooococ»; neerslag laatste 24 u. GEMATIGDE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Vanavond kans op enkele verspreide onweersbuien. Overigens droog weer met veranderlijke bewolking. Matige tot zwakke wind tussen West en Zuid. Gematigde temperaturen. 14 Augustus Zon op 5.22 uur, onder 20.07 uur. Maan op 10.43 uur. onder 21.05 uur. Hoog en laag water in IJmuideD Donderdag 13 Augustus Hoog water: 5.45 en 18.06 uur. Laag water: 1.39 en 13.50 uur. Vrijdag 14 Augustus Hoog water: 6.15 en 18.36 uur. Laag water:- 2.06 en 14.16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1