West-Berlijners doen hun best de koude oorlog te vergeten PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws Fa. B. ENGELENBERG Maar de voedseluitdelingeti tonen de kommer van hun stadgenoten LOOSJES De radio geeft Vrijdag Nederlandse interesse „ongelooflijk groot *&oclt ió het zo Oliebron J DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1953 LEERBOEKEN LEVEREN GAAT U MET VACANTIE? De nieuwe Sabena-lijnen Twee boerderijen afgebrand Radio-pionier W. Vogt 65 jaar Salariëring gemeentepersoneel Toewijzing van 18 percent op jongste staatslening Vijf Nederlandse dansers naar Parijs genodigd Wat gaat de huisvrouw er op vooruit! Wilde staking bij bouwwerk in Den Haag Bruinisse krijgt water door een plastic zinker Examen kustwacht Succes voor „Inter Nos" in Obernkirchen Kerkelijk Nieuws Antwoord op Russische nota OFFIOIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN (Van onze speciale verslaggever) „Ter herinnering aan ons mooie Ber lijn", dat staat met schoolse potloodletter tjes geschreven op een overzichtkaartje van de Berlijnse U-Bahn. Er staat een da tum bij: 4 Augustus 1953. Dat kaartje ligt voor mij. Het werd geschreven door een aardig levenslustig Berlijns meisje van. twintig jaar en terwijl zij er mee bezig was, keek haar verloofde over haar schou der en knikte goedkeurend glimlachend. Hij was het er volkomen mee eens. „Ter herinnering aan ons mooie Berlijn!" Het was warempel geen cynisme. Zij meenden het. Het Berlijn van de blokkade, de Luchtbrug, de eeuwige protesten en tegenprotesten, de sectoren-ellende, de ontvoeringen, de straatgevechten, het nooit eindigende propaganda-duel tussen Oost en West, het slagveld in de koude oorlog, het Berlijn van 1953, stad van angst en onderling wantrouwen, stad van puin en verval, het Berlijn van de vulkanische po litieke spanningen, het Berlijn van de voedseloorlog„Ons mooie Berlijn"? Het meisje, dat deze woorden neer schreef, wist dat de Nederlandse journa list, met wie ze had zitten praten en voor wie dit „aandenken" bestemd was, slechts ongeveer een week in haar „mooie Ber lijn" had doorgebracht en dat hij de vol gende dag weer naar Holland zou vertrek ken. Maar zij had er blijkbaar geen begrip van wat voor indruk die vreemdeling mee nam van haar geliefde stad. Hoe zou ze ook? Berlijn is toch mooi? Je hebt er schouwburgen en bioscopen, weelderige restaurants, waar je uitstekend kunt eten, gezellige dancings en cabarets. Je kunt heus genoeglijk uitgaan in Berlijn van 1953 (mits de portemonnaie behoorlijk ge vuld is), je kunt er alles kopen, de U-Bahn rijdt op tijd, het leven is geordend, en „rolt genoeglijk heen" (althans voor de gene, die niet tot het leger der werklozen en andere behoeftigen behoort) en de Amerikanen zijn er om je te beschermen. Wat kun je meer verlangen? Och, natuurlijk kende dat levenslustige kind drommels goed de andere kanten van haar mooie Berlijn: de Russen en het puin en alle verdere narigheden. Maar ze maak te zich daar niet druk om. Ze was er aan gewend en het is nu eenmaal zo, dat lelijke dingen, waar je dagelijks tegen aan moet kijken, je op den duur niet meer hinderen, om de eenvoudige reden dat je ze niet neer ziet. Zo gaat 't met de meeste West- Berlijners. Ze leven langs de ellende heen, concentreren zich op hun werk, hun huis, liefhebberijen en- doen hun uiterste best de onplezierige rest te negeren, voorzover dat mogelijk is. Stryd Natuurlijk kunnen ze er nooit geheel aan ontkomen. Want achter dat opgewek te, schijnbaar zorgeloze Berlijnse^ leven staat eeuwig en onafwendbaar de dreiging der Russische bezetting. Want West-Ber- lijn is een belegerde stad. Onder de gladde oppervlakte van het dagelijkse leven woedt de strijd tegen de voortdurend op dringende vijand. Nu en dan barst die strijd uit als een vulkanische eruptie en dan worden de West-Berlijners weer eens geconfronteerd met de harde werkelijk heid, die ze ih hun dagelijkse doening zo graag trachten te vergeten. Zo een uitbar sting was een lange tijd in volle gang: De voedselpakketten-oorlog. Wij hebben het toneel van de strijd bezocht. Wij spraken met opzet van „strijd", want al mag men aannemen, dat het oorspronkelijke aanbod van Eisenhower (schenking van een hoe veelheid levensmiddelen ter waarde van 15 millioen dollar) in de eerste plaats uit menslievendheid voortkwam, bij de hui dige pakkettenactie spreken toch wel sterk propagandistische .motieven mee. En zelfs wanneer men de vraag of hier van een op zettelijke propagandastunt sprake is, geheel buiten beschouwing wil laten, dan dient men toch te erkennen, dat deze groot scheepse hulpactie voor de noodlijdende Oost-Duitsers, al of niet gewild, een enorme propagandistische betekenis ge kregen heeft. Kommer Niemand kan thans meer ontkennen, dat in de Russische zóne van Duitsland bittere armoede heerst, al moet men zich niet voorstellen dat de toestand daar te verge lijken is met de Nederlandse hongerwinter van 1944. Wij hebben de uitdeling van nabij kunnen gadeslaan en wij hebben kunnen constateren, dat de mensen er weliswaar uiterst sjofel en verkommerd uitzien, maar dat van „honger" zoals wij Nederlanders die hebben leren kennen, nog geen sprake is. Dat de nood overigens groot is, blijkt wel uit het simpele feit, dat dagelijks duizenden Oost-Duitsers zich de moeite van een lastige reis naar Berlijn getroostten om de ongekende weelde van zo'n pak levensmiddelen (waaronder vet en gecondenseerde melk) deelachtig te worden. Daar komt dan-nog bij dat de in allerijl geïmproviseerde distributie-orga nisatie de enorme toeloop maar nauwelijks kon verwerken en dat stagnaties aan.de orde van de dag waren. Wij spraken men sen, die 10 uur bij een uitdeelpost hadden zitten wachten en die nog steeds niet aan de beurt waren. En wanneer men dan be denkt, dat niemand er zeker van kan zijn, dat hij met de met zoveel moeite verover de schat veilig thuis komt, dan kan men zich enigszins een voorstelling maken van de sociale omstandigheden in het Oost- Duitse arbeidersparadijs. Dag aan dag, en een groot deel van de nachten, stonden de Oost-Duitse be hoeftigen lijdzaam in lange rijen voor de 23 uitdeelposten in West-Berlijn. En men denke niet, dat het alleen de werklozen en de allerarmsten zijn, die er stonden. Wij hebben er ons van kunnen vergewissen, dat althans een deel van dit leger van misdeelden is gerecruteerd uit de klassen der werkende arbeiders en kleine midden standers. Z(i hingen wat tegen een muur of zaten op de straatstenen, en wachtten wachtten uur na uur op dat wonder van dat vet en die melk en dat meel. En de West-Berlijners lopen er langs en kijken medelijdend en een beetje schuw naar die tentoonstelling van menselijke ellende en haastten zich dan verder, naar hun Kurfiirstendamm, waar je op een ge zellig terrasje een voortreffelijk kopje mokka kunt nuttigen, met een slagroom gebakje en een goede sigaret er bij ADVERTENTIE LAAT LIEVER Snel (binnen twee dagen) en.... accuraat 1 GROTE HOUTSTRAAT 100 RIJKSSTRAATWEG 125 - TEL. 17472 TEL. 23991 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 3.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Orkest concert en koorzang. 10.00 Kamermuziek. 10.30 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Ka merkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lich te muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Platen. 13.25 Pianoduo en soliste. 13.45 Voor de huis vrouw. 14.00 Omroeporkest. 14.45 Meisjes schoolkoor. 15.00 Platen. 16.00 Voor de zieken 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 18.00 Piano- voordra.cht. 18.30 Klanken uit Groot Rotter dam. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toe lichting. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man 20.30 Lichte muziek. 21.00 Zo zijn wij. Kem penaars, causerie. 21.15 Concertgebouw orkest. 22.05 Platen. 22.45 Kanttekeningen bij de Liturgische Beweging, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Platen. 10.40 Kamerkoor 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Platen. 12.00 Me tropole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Kookpraatje 14.20 Cello en piano. 14.50 Voordracht en muziek. 15.10 Pianorecital. 15.30 Strijkorkest. 16.00 Platen. 16.25 Haarlemse Orkestvereni ging, koor en solist. 17.10 Voor de jeugd 17.40 Hawiïanmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Opleiding en arbeidsvoor waarden van apothekersassistenten, cause rie. 19.00 Koorzang. 19.15 Radio-reiswijzer 19.30 Wat geloven wij Vrijzinnige Prostestan ten, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen causerie, 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.15 Voordracht en muziek. 20.30 De Verenigde Naties, causerie. 20.40 Verdraag zaamheid, causerie. 21.00 Platen met com mentaar. 21.45 Europa zingt: Denemarken 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Gevarieerde muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Ockestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Platen. 15.00 Operette- en filmmuziek. 16.00 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.10 Causerie. 18.20 Platen. 13.30 Voor de soldaten.19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Kamermuziek. 20.45 Klas- s.ieke muziek. 20.55 Kamermuziek. 21.30 Twee piano's. 21.45 Vlaamse liederen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Overzicht van de weekbladen. Film en toneel. (Op 224 en 49 m.). Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent in Brussel) De Sabena heeft thans de prijs gefixeerd voor het charteren van een helicoptère, en wel op 8.000 francs, of 615,per uur. Dit is aan de hoge kant en wijst er op dat er van de zijde van allerlei grote organisaties grote belangstelling voor het vervoer per helicoptère aanwezig is. De autoriteiten van de Belgische maatschappij zeiden ons dat de belangstelling voor het hefschroefvlieg- tuig in Nederland „ongelooflijk groot" is. In België, Duitsland en Luxemburg is zij goed. In Frankrijk is men nog minder ver gevorderd, maar het laat zich aanzien dat de Sabena-agenten speciaal Noord-Frank rijk zullen bewerken. De afstanden tussen de grote Noord-Franse centra en Meisbroek zijn namelijk veel korter dan tussen die centra en het Franse vliegveld van Le Bourget. De algemene indruk van de journalisten, die boven Brussel een rondvlucht met het Sikorsky-passagierstoestel maakten, was dat de machine geperfectionneerd zal dienen te worden op één belangrijk punt. Het geluid van de motor is zó sterk, dat men niet met elkander kan spreken. Uit de cabine heeft men echter een veel ruimer en beter gezicht op het landschap dan in een lijnvliegtuig. Ter bestudering van een landschap kan men zich moeilijk een ge schikter transportmiddel indenken. De motor van de Sikorsky is een 600 pk machine, die iedere minuut twee liter ben zine gebruikt. Het is mogelijk dat de Sabena over enkele jaren haar Sikorsky's in Frankrijk koopt, waar men ze onder Amerikaanse licensie gaat bouwen. In Nieuw-Zwinderen in de gemeente Oosterhesselen zijn Woensdag twee boer derijen afgebrand. De brand ontstond in de boerderij van de heer S. de Boer. De vlammen laaiden reeds spoedig hoog op. Een vonkenregen daalde neer op het rie ten dak van de ongeveer 50 meter verder gelegen boerderij van de heer J. Sikken. Ook deze boerderij geraakte in brand. De brandweercorpsen van Oosterhesselen, Nieuw-Zwinderen en Emmen wisten van beide boerderijen het woongedeelte gedeel telijk te behouden. Enig huisraad kon uit beide boerderijen worden gered. Twee varkens kwamen in de vlammen om. De heer W. Vogt, technisch directeur van de Nederlandse Radio Unie en oud directeur van de AVRO, is gisteren 65 jaar geworden. In zijn woning te Blaricum ontving hij ontelbare schriftelijke en telegrafische ge lukwensen. Het bestuur der Nederlandse Radio Unie, het gemeentebestuur van Hilversum, besturen en directies van ver schillende omroepverenigingen en van de Wereldpmroep zonden bloemstukken. Het bestuur van de Nederlandse Radio Unie zal op Dinsdag 15 September een receptie houden voor de heer W. Vogt, die op die dag officieel afscheid zal nemen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft een brief gericht tot de colleges van burgemeester en wethouders, waarin hij deze uitnodigt, in aansluiting op de maat regelen tot verbetering van de financiële positie van het burgerlijk rijkspersoneel de totstandkoming te bevorderen van over eenkomstige voorzieningen voor de werk lieden en de middengroepen der ambtena ren van hun gemeenten. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van het op 12 Augustus op de 3% per cent Nederlandse staatslening 1953 inge schreven bedrag 18 percent wordt toege wezen. De toewijzing in deze lening aan de rijksfondsen en instellingen bedraagt circa 60 millioen. Het ligt in het voornemen met de rijks fondsen en instellingen een aanvullende lening onder dezelfde voorwaarden aan te gaan ter grootte vari 140 millioen. Vijf leden van het Ballet der Lage Lan den, te weten Ine Rietstap. Andrine de Clercq, Nel ter Weeme, Ben de Rochemont en Marten Molema zijn uitgenodigd enige weken in Parijs te komen doorbrengen. Een dergelijke invitatie wordt jaarlijks door de Franse regering aan jonge dansers uit een telkens opnieuw te kiezen land ge richt. De vijf genoemden bevinden zich al in de Franse hoofdstad, waar zij tot eind Augustus zullen blijven. Meer dan elf honderd personen uit Oost-Duitsland, die de Evangelische Kerk-Dag in Hamburg zullen bijwonen, zijn met een speciale trein in West-Duitsland aangekomen. Op het station te Büchen, de eerste halteplaats in West-Duitsland, werden de reizigers op levensmiddelen en versnaperingen onthaald. ADVERTENTIE Nieuw middel met grote voordelen Beseft de huisvrouw wel, wat het nieuwe afwasmiddel van de Castella-fabrieken, de Castella Vaatwas, voor haar betekent „Zin gend", zo luidt het, „kan ze thans de afwas doen", en terecht, want hoevele nadelen, on vermijdelijk met de dagelijkse afwas verbon den, zijn nu niet weggevallen! Niet langer behoeft ze iedere dag opnieuw tijden in de keuken staan afwassen, immers, in 't actieve schuim van de Castella Vaatwas (een lepel geeft teilen vol sop) is de vuilste en vetste vaat in heel korte tijd gedaan en worden lepels, vorken, borden en glaswerk enz. glan zend schoon zonder de geringste inspanning. Afgelopen is het ook met het euvel van natte theedoeken. want afdrogen is totaal over bodig en lest - en misschien wel best - voorbij is ook de narigheid van pijnlijke „afwashan- den". Niet langer hoeft de huisvrouw ruwe, onverzorgde handen te hebben, daar het sop van Castella Vaatwas (per pak 25 ct.) de huid absoluut niet schaadt. Integendeel, door de dagelijkse afwas worden haar handen thans zacht als fluweel! Bij de bouw van het gebouw voor de telefoondienst aan de Marnixstraat in Den Haag is onder het ruim vijftig man tellend personeel van het aannemersbedrijf Al- bouw uit Breda een staking uitgebroken. De hoofdaannemer zou van een onder aannemer metselaars hebben overgenomen. Deze metselaars verdienden echter meer dan die van de hoofdaannemer. Dit zou de oorzaak zijn geweest van een onenigheid, die tot resultaat had dat de metselaars hun ontslag hebben genomen. De aannemer heeft hierop een zevental steigerbouwers ontslagen, omdat er nu voor hen geen werk was. De overige werknemers beschouwden het ontslag van de steigerbouwers als on billijk en verzochten hen op het werk te handhaven. Toen dit werd geweigerd, zou tot de staking van de timmerlieden en overige metselaars zijn besloten. De Moderne en Christelijke bouwvakver enigingen hebben zich niet achter de sta king geplaatst. Staking in Lent Veertig arbeiders, werkzaam bij de aan leg van een verkeersplein bij Lent, hebben het werk neergelegd toen de aannemer niet in staat bleek te zijn de lonen geheel uit te betalen en vacantiebonnen te verstrekken. De Katholieke bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" te Nijmegen heeft de arbeiders geadviseerd zich elke morgen op het werk te melden en aan de arbeid te gaan, wan neer het achterstallige loon wordt uitge keerd. Gistermorgen ontvingen de arbeiders nog geen loon en keerden zij weer huis waarts. De rijkswaterstaat doet thans pogingen een eind aan het conflict te maken. Door het Zijpe is dezer dagen een zinker gelegd, die Bruinisse van water moet voor zien, dat geleverd wordt door de West- Brabantse Waterleiding Maatschappij. Door de ramp van 1 Februari kwam Brui nisse op een eiland te liggen en was de watervoorziening van Haamstede uit niet meer mogelijk. Water werd aangevoerd per tankboot uit Rotterdam, maar deze voor ziening is zo kostbaar dat het voordeliger bleek water per zinker aan te voeren, het geen ook geschiedt door de Zandkreek van Zuid-Beveland naar Noord-Beveland. De zinker bestaat uit een soepele buis van plastic, omwikkeld met een metalen band. Het water wordt door de leiding ge perst met een druk van 3 atmosfeer. Op het Bloemendaalse strand in en bij de hulppost van de Bloemendaalse red dingsbrigade werd het kustwacht-examen van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen afgenomen. Van de vijf candidaten werd er een afge wezen. Geslaagd zijn de volgende leden van reddingsbrigades: mevrouw E. Roe- lofsBlok (IJmuiden) en de heren J. H. Blasé (Amsterdam), G. J. Neder Helman (Bloemendaal) en A. J. Snellens (Haar lem). De cursisten werden opgeleid door de heer J. van der Pol, lid van de tech nische commissie van de B.R.B. Het jeugdkoor „Inter Nos" uit Haarlem, zich thans in Duitsland bevindende, mag zich in grote successen verheugen. Bij het Zaterdagavond 8 Augustus in Obernkirchen gegeven concert was de belangstelling zo groot, dat vele bezoekers zich met 'n staan plaats tevreden moesten stellen. Het Haarlemse koor vertoeft daar op uit_ nodinging van het Schaumburger Marchen- chor, dat tijdens de Florafeesten in de Spaarnestad optrad en later op het inter nationale folkloristische festival in Wales de hoogste prijs behaalde. Op deze gemeen schappelijke uitvoering bracht „Inter Nos" onder meer de Avondcantate van Catharina van Rennes ten gehore, waarbij mevrouw A. BoodaVan der Steen de altsolo ver tolkte. Na afloop werden de deelnemers door het gemeentebestuur van Obernkir chen ontvangen. Op Vrijdagavond 7 Augustus zong het Haarlemse koor onder leiding van Jan Booda in de prachtige Kurtuin van het Staatsbad Pyrmont voor een menigte van ongeveer tweeduizend toehoorders. Het programma werd gedeeltelijk door de West-Duitse radio uitgezonden. De bijvals betuigingen waren zo groot dat er enkele toegiften moesten volgen. De door prachtig weer begunstigde reis eindigt Vrijdag 14 Augustus om ongeveer acht uur der avonds op de Grote Markt te Haarlem. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Ernst J. Noltes, cand. te Wierden, die bedankte voor Brandwijk, Molenaarsgraaf en voor Waspik (toez.). Bedankt voor Bleskensgraaf H. G. Ab- ma te RotterdamDelfshaven. Geref. kerken Beroepen te Makkum J. M. Vlaming te Echten. Aangenomen naar Kockengen (als hulppred.) C. J. Hakman te Boornbergum; naar Wormer D. N. Habermehl, cand. te Amstei'dam. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Ulrum H. D. Doorenbos, cand. te Kampen. LONDEN. (Reuter). England, Frankrijk en de V.S. zijn op het ogenblik te Londen bezig met het opstellen van een antwoord op de jongste Russische nota over de kwes tie van het Oostenrijkse staatsverdrag al dus is van gezaghebbende zijde te Londen vernomen. De Westelijke antwoorden zul len binnenkort naar Moskou gezonden worden. Zij zullen voorafgaan aan het antwoord op de Russische nota van 5 Augustus met betrèkking tot de Westelijke uitnodiging voor een ministers conferentie van de Grote Vier. In Parijs zal binnen kort begonnen" worden met het opstellen van een antwoord op die Russische nota. In haar jongste nota over Oostenrijk verzocht de Sovjet-Unie opnieuw om in trekking van het Westelijke verkorte ont- werp-verdrag. Bitterheid. Prof. Smith uit Zuid-Afrika, bekend door zijn onderzoek naar dé Coelacanth, een voorhistorische vis, heeft medegedeeld dat een Zweedse missie te Mombasa is aangekomen om te trachten een levende Coelacanth in handen te krijgen. Met hetzelfde doel wordt een Italiaanse missie te Kaapstad verwacht. Hij merkte met bitterheid op, dat hij zijn pogingen wegens geldge brek heeft moeten opgeven terwijl de Italianen en Zweden door hun regerin gen financieel gesteund wpxden. Protest. De Veiligheidsraad heeft een rap port goedgekeurd, dat hij 15 September bij de opening van de algemene ver gadering der UNO zal indienen. Wy- sjinsky, de vertegenwoordiger der Sovjet-Unie, protesteerde, als tevoren, tegen het voorzitterschap voor Augus tus van de vertegenwoordiger van na tionalistisch China, dr. Tsjiang. Deze ontnam hem het woord. Hulp. Te New York is meegedeeld, dat de drie grote vakorganisaties in de V. S. tezamen 110.000 dollar zullen bijdragen voor de hulp aan Oost-Duitse arbeiders. De A.F.L. en de C.I.O. schenken ieder 50.000 dollar en de Verenigde Mijnwer kersorganisatie zal 10.000 dollar geven. Het geld zal door middel van het I.V. V.V., in samenwerking met het West- Duitse vakverbond, worden verdeeld. Medeplichtig. Het Cubaanse ministerie van Voorlichting heeft bekend gemaakt, dat drie communistische leiders zijn ge arresteerd die er van worden beschul digd medeplichtig te zijn geweest aan het organiseren van de aanvallen op de kazernes te Santiago de Cuba en- Bay- mao op 26 Juli. Het zijn de voorzitter van de „Socialistische Volkspartij", een communistische beweging, Marinello, de hoofdredacteur van het inmiddels verboden communistische blad „Hoy", Escalante, en een zekere Lazaro Pena. Vonk. In een fabriek van „General Mo tors" te Livonia, een voorstad van De troit, heeft Woensdag een zware brand gewoed, waardoor twee personen om het leven kwamen, vijf werden gewond en een schade werd aangericht van 35 millioen dollar. De brand, die ontstond doordat een vonk van een lasapparaat een hoeveelheid olie deed ontploffen, greep zo snel om zich heen, dat het per soneel zich maar ternauwernood in vei ligheid kon brengen. De fabriek wordt als verloren beschouwd. Opgegeven. Het zoeken naar de veertien vermisten van de Amerikaanse „Convair RB-36", die verleden week Woensdag in de Atlantische Oceaan neerstorrte, is opgegeven. Van de 23 inzittenden van het reusachtige vliegtuig, dat op weg was van Amerika naar Engeland, zijn er vier gered. Voorts zijn vijf lijken ge borgen. Men heeft de hoop opgegeven, dat de vermisten nog in leven kunnen zijn. Diep. Twee officieren van de Franse marine zijn Woensdag tot de grootste diepte, die ooit door een mens werd be reikt, afgedaald, aldus heeft het Franse ministerie van Marine bekend gemaakt. Zij maakten daarbij gebruik van een bathyscaphe, het duikapparaat, dat door de Belgische professor Piccard is uitge vonden. De Franse officieren daalden tot 1500 meter onder de oppervlakte van de Middellandse Zee, ter hoogte van Toulon. Zij bleven 2 uur en 34 minuten onder water. Olie. Volgens het semi-officiële Joegosla vische persbureau „Joegopress" hebben Albanese autoriteiten vijf arbeiders op beschuldiging van spionnage laten dood schieten, nadat te Koecova (Zuid- Albanië) twee oliebronnen in brand waren gevlogen. Joegopress voegde hieraan toe, dat Russische technici proefboringen verrichten in het genoem de gebied, waar zich, naar verluidt, grote hoeveelheden olie bevinden. Opdracht. De Jordaanse regering heeft haar ambassade in Egypte opdracht ge geven, regelingen te treffen voor het vertrek van ex-Koning Talal naar een kliniek in Turkije. Talal wordt, sinds hij vorig jaar afstand deed van de troon, voor een geestesziekte in Egypte be handeld. Herinnering. In het bij Livorno gelegen Castiglione hebben arbeiders, die graaf werk verrichten, 'n middeleeuwse fol terkamer ontdekt, waarin nog een goed- bewaard skelet hing aan vier ringen, welke dicht bij elkaar in een muur waren bevestigd. ADVERTENTIE Dor 1st ra.it 39 - Haarlem - Tel. K'.M EMAILLE LAKVERVEN in prachtige moderne kleuren 59. In snelle vaart naderde een jeep, die door de inspecteur met vaste hand bestuurd werd. „Weet u zeker, dat die groeistraler hier in de buurt moet zijn, professor?", vroeg hij aan zijn passagier. „Absoluut ze ker", antwoordde professor Kalker, naar het apparaatje kijkend, dat hij in de hand hield, „mijn stralenverklikkertje heeft ons de eerste keer toch ook de juiste weg ge wezen?.' Het zal u toch duidelijk zijn, dat de supra-magnetische, oscilerende naald. „Nee, dat is me niet duidelijk", viel de in specteur hem haastig in de rede. „Maar kijk eens, wie daar aankomen!" Pampa en zijn knecht!", riep de professor ver heugd, „en zij hebben mijn groeistraler bij zich! Eindelijk!" Hijgend kwamen Panda en Jolliepop naderbij. „Kom mee, inspec teur!", riep Panda. „Gauw! De rover van de groeistraler zit in een huis gevangen!" iyAha!", riep de inspecteur, uit de jeep springend, „hebben jullie hem opgesloten? Deuren en ramen verzegeld, opdat hij niet kan ontsnappen?" „Nee", antwoordde Pan da, „deuren en ramen zijn open, maar hij kan toch niet weg!" „Maar hoebegon de inspecteur. „Komt u mede", viel Jollie pop hem ongeduldig in de rede, „de situa tie, waarin de onverlaat zich bevindt, is te vreemdsoortig om in enkele woorden te kunnen worden verklaard". Nieuwsgierig ging de inspecteur mee en toen zag hij met eigen ogen, dat Jolliepop niet had overdre ven! Wj/J~ANNEER we ons de oliebronnen voor- W stellen als spuiters, die de olie in hoge fonteinen uit de aarde persen, moet het een koud kunstje zijn olie te winnen. Mits we maar voldoende emmers bij de hand hebben en onder het hozen geen cigaret opsteken, krijgen we de olieproduc tie op deze wijze een heel eind op gang. De gasdruk in het binnenste der aarde zorgt er wel voor dat het kostbare goedje naar de oppervlakte komt en wij spelenderwijs binnenlopen. Maar spuiters zijn niet zo talrijk gezaaid als we ons voor stellen. En ook al bestonden alle bronnen uit spuiters, dan zou door vermindering van de druk de hoogte van de fontein voortdurend minderen, zodat we tenslotte toch genoodzaakt zouden zijn onze emmertjes aan de kant te zetten en tot werkelijk oppompen van de olie te be sluiten. Maar dat laatste is niet zo erg eenvoudig. Houdt het spuiten op, dan worden rote rende pompen naar beneden gelaten, waar door de olie omhoog wordt geperst. Ook worden wel straalpompen gebruikt, wer- Kend op de wijze der waterstraalpompen. Een deel van de olie circuleert en wordt onderaan met zo'n snelheid naar boven ge perst, dat ook de rest van de olie mee omhoog wordt gevoerd. Wanneer we in het oog houden dat sommige boorputten tot een diepte van 5000 meter gaan, krijgen v:e respect voor de techniek die in staat is grote hoeveelheden op een dergelijke wijze naar de oppervlakte te brengen. Maar in verhouding tot de aanwezige hoeveelheid, olie, is het opgepompte kwantum toch be trekkelijk gering, want zonder speciale maatregelen gelukt het nooit méér dan 40 procent van de in het veld voorhanden olie te winnen, meestal is het zelfs slechts 20 procent. Meer en meer komt er belangstelling voor het vraagstuk hoe de in het veld achtergebleven olie, die dus somtijds 4/5 van de oor spronkelijke hoeveelheid be draagt, alsnog kan worden gewonnen. Soms worden gro te hoeveelheden gas of lucht onder hoge druk in de boor putten geperst, opdat de res terende olie naar boven zal worden gedreven. In andere gevallen wor den leidingen aangebracht die het mogelijk maken de druk in de oliehoudende lagen te vergroten. Volgens deze (en nog andere) methoden slaagt men er inderdaad in een veel hoger percentage olie te winnen, maar de kosten worden dan zó hoog, dat van een algemene toepassing van deze werkwijze nog geen sprake kan zijn. Voorlopig blijft het dus zó, dat uitge putte velden nog aanzienlijk meer olie be vatten dan er uit werd gewonnen. En nu willen we eens gaan spreken over juridische misvattingen, die op een over levering van eeuwen stoelen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2