Dulles geeft overzicht van buitenlandse problemen Stoutmoedig geloofsvertrouwen en offervaardigheid van arm en rijk Agenda voor Haarlem In Lemmer gingen een houtloods en vier huizen in vlammen op Geef acht OPSLAG VAN MEUBILAIR Hij staat sceptisch tege nover Ma leuk ovs verklaring over de waterstofbom Prof. dr. A. F. Holleman te Bloemendaal overleden 3 DERTIG JAAR LICHTHOEVE DOOR Hechte band met Haarlem bleef bestaan Straatarm F. DAMIAANS ZN. Verjaagd En nu Reinigingsdirecteuren vergaderen in Santpoort Examens Franse staking belemmert ook treinroute naar Bazel Achtste wereldjamboree in Canada Zelfs Groninger brandweer werd te hulp geroepen DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1953 Op het kloeke inrijhek, dat aan de weg tussen Millingen en Garderen toegang, hiedt tot het in de wijdheid van het. Veluwse landschap gelegen nieuwe jongenshuis „De Siormhoek" van de ver eniging „De Lichthoeve"wapperde gis teren de driekleur. Dat was het teken dat allen, die „De Lichthoeve" liefheb ben, feestelijk waren gestemd, omdat zij het dertigjarig bestaan van deze instel ling voor het noodlijdende kind mochten vieren. En onder de velen die de tocht naar Garderen hadden ondernomen, behoor den ook een veertigtal Haarlemmers, want „De Lichthoeve" geniet in Kenne- merland op ruime schaal goodwill, om dat men hier gedurende de eerste twin tig jaar van het bestaan van „De Licht hoeve" zo van nabij heeft kunnen gade slaan, hoe de oprichters en draagsters van dit werk, de verpleegsters J. Th. Kui/ck en A. Verkerk, hebben geworsteld, om het behoud van hun werk en dat zij slaagden omdat zij gelóófden. Wie iets meer wil weten van de weder waardigheden van „De Lichthoeve", die doet goed het boekje „Van Gods wondere wegen" te lezen. Zuster Kuyck die op „De Lichthoeve" overigens- altijd Tante Jacq wordt genoemd schreef het, want zij paart aan een gelovige voortvarendheid een vlotte spreek- en schrijftrant, welke een van de aantrekkelijkheden van het mededelingenblad van „De Lichthoeve" uitmaakt. De dames Kuyck en Verkerk dan zijn op 12 Augustus 1922 „zo maar" begonnen in een bouwvallige boerderij aan de Kwekers laan te Santpoort wat te doen. Ze wisten eigenlijk zelf niet goed wat. Het begon met het in pension nemen van een paar vacantiehoudende meisjes. Toen werden er een paar overcomplete patiënten van een opgeheven ziekenhuis ondergebracht. En toen kwamen de kinderen. Die zijn blijven komen, tot vandaag aan toe: bijna driedui zend in getal. Vóór de oorlog werd „De Lichthoeve" in Santpoort een vluchthaven voor alles wat in de zee der toen heersende maatschappe lijke ellende ten onder, dreigde te gaan. Er kwamen ongehuwde moeders hun zuigelingen brengen, omdat ze anders thuis de deur zouden worden gewezen. Er kwa men kinderen van vrouwen die door hun mannen in de steek waren gelaten en nu zelf hun brood moesten gaan verdienen. En er kwamen de meisjes en jongens die thuis verwaarloosd werden, hetzij door ziekte van de moeder, hetzij doordat de ouders ieder besef van verantwoordelijkheid ten opzichte van hun kinderen misten. En men zal wel begrijpen, dat de verzor ging van deze kinderen Tante Jacq en Tante Netta zoals zuster Verkerk in de wandeling wordt genoemd nu niet be paald een onbezorgd bestaan heeft gegeven. Integendeel, het kapitaaltje van zuster Kuyck was na enkele jaren opgeteerd en er kwam een periode waarin men rustig kon zeggen dat men op „De Lichthoeve" straatarm was en op de rand van het fail lissement leefde. Tante Jack vertelt daar over het volgende voorval: Op een morgen kwam onze buurman, loper van het electriciteitsbedrijf met een kwitantie van het electrische licht. Zeven gulden vijftig. We hadden het. niet in huis en we stuurden hem door. Hij kwam weer en we hadden het nog niet, hij maakte een vriendelijk praatje en ging weer weg. ADVERTENTIE Zit niet te piekeren maar wendt U tot ons wanneer U een ruime en droge bergplaats zoekt voor Uw meubilair, kisten of andere goe deren. De kosten zijn laag en de goederen worden keurig onderhouden en tegen de mot beschermd. Vraag ons eens inlichtingen. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 VERHUIS- EN EMBALDEERBEDRIJF DONDERDAG 13 AUGUSTUS Zuiderkapel: Spreker ds. Reeser, 8 uur. Stoops Bad: Zwem- en polowedstrijden, 8 uur. Stadhuis: Marionettenspel. 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Frans Hals: „The Quiet man", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Een ko ningin wordt gekrobnd", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Sterren stralen overal", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Crimson Pirate", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Robinson Cru soe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Melody time", alle leeft, 7 en 915 uur City: „Op de bres", 14 jaar, 7 en 915 uur. Spaarne: „Cir- cusbloed", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 14 AUGUSTUS Ruïne van Brederode: Esmoreit, 8 uur. Stadhuis: Marionettenspel, 2.30. 3.30, 4.30, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Luxor: Zangvariété (op het toneel), 10.30 uur. Bioscopen: Nieuwe programma's. Hij kwam voor de derde maal en het geld was er niet. „Ik kan niet nog eens komen Zuster, als u nu niet betaald, wordt u afgesneden ,.Ja man, ik heb het niet. „Nou, misschien lukt. het., het is vandaag Zaterdag, dan zijn de heren wel eens haastig, dan zeggen ze: „leg het geld maar in de brandkast, we tellen het Maandag wel. Dan kom ik Maandagmorgen vroeg nog even aan en anders Hij kwam 's Maandagsmorgens vroeg met de kwitantie van zeven gulden vijftig en onze hele bezitting was vijf en zeventig cent.. Ik zag hem komen en nam. de kwitantie aan, waarmee ik naar de achterkamer ging waar tante Net bezig was. ,,'t Electra". „Maar ik heb geen geld". „Dat weet ik wel, maar we zullen het de Heer vragen". Samen knielden we neer en ik legde onze zorgen neer voor de troon der genade: ..Vader, we moeten zeven gulden vijftig betalen voor het licht en we hebben maar vijf en zeventig cent in huis. Nu is de weg van hier tót de voordeur niet ver, maar ik verwacht van U, dat U op die weg mij het geld zult geven. Dank U wel. Amen". Om van de achterdeur bij de voordeur te komen, moest men de keuken door en in die keuken stond een boer. leghorns verkopen, ik moet ze aan iemand leveren en heb er geen een meer. Hier hebt U tien gulden". „Ik moet even deze kwitantie betalen, clan kom ik helpen vangen". Zeven gulden vijftig voor het licht en nog een rijksdaalder over voor brood en melk. Wel, ik heb nog nooit met zo'n ple zier kippen gevangen en 's avonds draaide ik in ons huis, met twintig kinderen en een arm kraamvrouwtje, vol dankbaarheid het licht aan". Er kwamen door dat geldgebrek natuur lijk ook verwikkelingen. En intrigues, mensen die het wellicht goed bedoelen, maar die, zo zegt zuster Kuyck, niet be reid waren het alléén met God te wagen. Daar stond tegenover dat er zo nu en dan kapitale giften kwamen welke plotse ling redding brachten, in benarde situa ties. En het „Steentjes-foncls" kwam tot stand gebaseerd op bijdragen van een kwartje per maand waaruit de verzor- gingskosten der kinderen konden worden bestreden. In 19..'2 werden verpleegsters en kinde ren van „De Lichthoeve" door de Duit sers verjaagd. Gevolg van verraad: een van de kinde ren had een portretje van Prinses Juliana in een lijstje gezet. Toen gingen de dames Kuyck en Ver kerk naar Garderen, waar Tante Jacq het zomerhuisje „Zonneland" bezat. Maar ze gingen niet alleen: dertien Joodse onder duikertjes namen ze onder hun hoede mee. En ook op de Veluwe zaten ze niet stil: ze hadden daar al gauw twee huizen nodig om hun pupillen onder te brengen. Tante Jacq met haar onverschrokken heid verschafte echter ook hulp aan de illigaliteit van Voorthuizen. „We hadden op Zonneland een munitie- voorraad om heel Amsterdam op te bla zen", zegt ze. De verrader sliep ook in Garderen niet. „Zonneland" werd in brand gestoken, waardoor ook de wetenschappelijke do cumentatie over de psychologie van ieder verzorgd kind verloren ging. Tante Jacq werd gevangen genomen. Ze heeft er een angina pectoris van over gehouden. Gisteren schenen al die zwarigheden ver achter de Tantes te liggen. Ze konden hun prachtige nieuwe jon genshuis tonen, dat op 24 November of ficieel wordt geopend en dat 120 mille heeft gekost. Het geld is er gekomen: door de verkoop van een cadeau gekregen land huis in Wassenaar, door de schenking van acht mille door het Prinses Julianafonds en door nog een andere gift van ruim acht mille. Er slapen gemiddeld vijf maal vier jon gens op een kamer, er is een prachtige reci-eatie- en eetzaal, waarin ook kleuter onderwijs wordt gegeven voor de tien dreumessen die op de „Heidebloem" wor den verzorgd. Op „De Wittenberg" wonen de zestien meisjes van „De Lichthoeve". Die villa werd in 1945 door een Rotterdammer be schikbaar gesteld. Hij heeft er nog nooit een cent huur voor gevraagd, maar nu wel laten weten, dat hij het huis graag weer zelf zou willen bewonen. „Dus zit het bestuur van „De Licht hoeve" nu wel voor de moeilijkheid een ander gebouw voor de meisjes te vinden, maar men zal begrijpen, dat gezien het hiervoor geschetste verleden, men daarover geen ogenblik een somber gezicht zet". Tenslotte nog iets over de kinderen. „Zij zijn anders dan degenen die we voor de oorlog hadden", vertelt Tante Netta, die met 69 jaren zich zo langzamerhand wat De vierenveertigste jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging van Reinigings directeuren zal worden gehouden op 16 en 17 September in hotel-restaurant Velser- end te Santpoort. Op de eerste congresdag staan voordrachten op het programma door de heer J. H. van der Burg, directeur van de reinigingsdienst te Velsen, en door de heer A. M. Noppen, ere-voorzitter van cle vereniging, over het reinigingswezen in internationaal verband. Op 17 September zal een demonstratie worden gegeven van reinigingsmaterieel. Hoofdakte Geslaagd de heren: J. de Boer te Bar- singerhorn; H. Hilgeman te Wassenaar; J. A. M. van Don te Middenmeer; de dames: J. Brammer te Zuid-Scharwoude; A. M. W. Zegwaart te Heemskerk. Voor afdeling A slaagden de dames: M. J. H. Otten te Amersfoort; E. C. M. Schutgens te Amsterdam en voor afdeling B de heren: J. A. Molleman te Den Burg (Texel); J. J. Piron te Haarlem; A. H. Remmers te Am sterdam; mej. J. M. Rooyakkers te Haarlem. Het nieuwe jongenshuis van „De Lichthoeve", dat 24 September officieel wordt geopend. gaat terugtrekken. „Dat is een gevolg van de toegenomen sociale zekerheid, welke heeft gemaakt dat sinds de bevrijding de economische en sociaal-zwakken meer be schermd worden dan voorheen. Daarom komen er nu op de „Lichthoeve" meer kinderen uit de groepen, die nog niet of onvoldoende binnen de sociale verzekerin gen vallen, zoals ambtenaren; de beoefe naars van vrije beroepen en de kleine zelf standigen". De verpleegprijs is al heel laag gesteld: 2.75 per dag en daar valt door het veelgeroemde Steentjesfonds nog wel een mouw aan te"passen. Tussen de inkom sten uit de verzorgingsgelden en de uit gaven gaapt een gat van ongeveer 35 mille. Dat wordt voor, ruim geschat, twee derde uit het Steentjesfonds gedicht. Een van de oude steunpilaren van dat fonds, de heer Romein uit Haarlem, werd gisteren gehuldigd, omdat hij 22 jaar lang aan het fonds zijn krachten heeft gegeven. Tegenwoordig zijn in Haarlem vooral mevrouw J. van DeelenKuipers, Kops- straat 8, en mevrouw H. M. ValkHofboer, Gijsbrecht van Aemstelstraat 111, actief. Tenslotte is natuurlijk de mening van de kinderen over hun tehuis van het grootste belang. Een der meisjes heeft, toen zij daarnaar gevraagd werd, haar oordeel over de „Lichthoeve" in twee woorden samengevat: „Hardstikke mie ters". En bij wijze van uitzondering zullen we die kernachtige uitspraak ongewijzigd weergeven. WASHINGTON (Reuter) „Het niet terugzenden door de Noordelijken van tot gevangenisstraffen veroordeelde geallieerde krijgsgevangenen zal als een schending van de wapenstilstand worden beschouwd", ver klaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, Woensdag op een persconferentie te Washington. Hij vervolgde: „Allen, die te maken heb ben met de terugzending van krijgsgevan genen in Korea zien er nauwlettend op toe, dat de communisten niet pogen een aantal geallieerde krijgsgevangenen vast te hou den. Dulles weigerde daarom vooruit te lopen op dc vraag, of de strijd zou worden her vat, indien de Noordelijken het beotand in dit opzicht zouden schenden en hij beperkte zich tot zijn in de eerste alinea aangehaalde verklaring. „De Amerikaanse regering staat enigs zins sceptisch tegenover de verklaring van de Russische premier Malenkov, dat de Verenigde Staten niet langer het monopolie van de waterstofbom bezitten", verklaarde Foster Dulles in antwoord op een vraag. „De Amerikaanse regering beschikt niet over op zichzelf staande bewijzen voor de juistheid van deze uitlating. Noch voor, noch na Malenkovs toespraak heeft zich enige aanwijzing voorgedaan van het in de Sovjet-Unie tot ontploffing brengen van een waterstofbom", vervolgde hij. In antwoord op een vraag, een algemeen overzicht te willen geven van Malenkovs rede tot de opperste Sovjet, verklaarde Dulles dat de toespraak in hoofdzaak be trekking had op twee onderwerpen, na melijk de Sovjet-Russische buitenlandse betrekkingen en Russische binnenlandse aangelegenheden. „Malenkovs opmerkingen over het bui tenland hadden ten doel onenigheid tussen de Westelijke mogendheden te scheppen en de toenemende beweging in de richting van een Verenigd Europa tegen te gaan", verklaarde Dulles. „Doch wat de Russische pi-emier over de Sovjet-Unie zelf zeide was opvallender en in zoverre geheel nieuw, dat hierdoor twee beschuldigingen, die de vrije staten jegens de Sovjet-Russische tirannie hebben uit gebracht, bevestiging vonden", vervolgde hij. „Deze beschuldigingen zijn: Het Russische volkt werkt, om een reusachtige militaire machine in stand te houden, zonder dat het in ruil voor zijn krachtsinspanning in staat wordt ge steld zich voldoende verbruiksgoederen aan te schaffen. De tirannie, uitgeoefend door het Krem lin, maakt dat het Sovjet-volk geen kennis draagt van en geen deel heeft aan hetgeen zijn regeerders doen of voornemens zijn te doen. Uit Malenkovs toespraak valt een ver andering op beide gebieden op te maken. De Verenigde Staten hopen, dat dit ook in de praktijk zal blijken, daar zij zou be tekenen, dat de Sovjet-Unie een minder groot deel van haar vermogen voor mili taire doeleinden zou gebruiken en zich meer zou gaan inspannen ter bevordering van vredesdoelen", aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Hij vervolgde met op te merken dat, in dien de „in gevangenschap verkerende volken" meer kennis van het Sovjet-Rus sische regeringsbeleid en een groter aan deel in de uitvoering er van zouden krijgen, dit door het gehele Westelijk deel van de wereld toegejuicht zou worden. Politieke conferentie „De volgende weck in speciale zitting bijeenkomende algemene vergadering van de U.N.O. behoort zich te bepalen tot een bespreking van het rapport der geallieerde legerleiding over het Koreaanse bestand. Zij moet zich niet bezig houden met het vraagstuk ener toelating van communis tisch China tot de U.N.O.vervolgde Fos ter Dulles. Hij zeide voorts dat de Amerikaanse re gering geen bepaald standpunt heeft in genomen betreffende de plaats, waar de voorgestelde politieke conferentie moet worden gehouden. „Vermoedelijk zal in een neutraal land worden beraadslaagd", verklaarde hij. Dulles meende, dat medio October een geschikte aanvangsdatum voor de conferentie zou zijn. Hij weigerde te spreken over de vraag, door welke staten de U.N.O. op de politieke conferentie moet worden vertegenwoordigd, aanvoerend dat uitlatingen zijnerzijds hier over mogelijk de onderhandelingen zou den bemoeilijken, die thans terzake door de Amerikaanse delegatie bij de U.N.O. worden gevoerd. New Yorkse radiozenders hebben Woens dagavond gemeld, dat volgens radio- Feking de Noordelijken aan de conventie van Genève betreffende de behandeling van krijgsgevangenen het recht ontlenen cm geallieerde krijgsgevangenen, die wachten op berechting of hun straf uitzit ten, vast te houden. Volgens radio-Peking pleegt Foster Dul les chantage door te verklaren, dat de Verenigde Staten vergeldingsmaatregelen zullen nemen, indien de Noordelijken alle krijgsgevangenen niet uitwisselen. I)e nestor van dc Nederlandse hooglera ren, prof. dr. A. F. Holleman, is op 93- jarige leeftijd te Bloemendaal overleden. Vele jaren was hjj secretaris van de Hol landse Maatschappij der Wetenschappen. Professor Holleman werd op 28 Augustus 1859 in Oisterwijk geboren en bezocht de H.B.S. en later het gymnasium in 's-Her- togenbosch. Hij studeerde vervolgens che mie aan de universiteit te Leiden, Heidel- berg en München. De thans overledene promoveerde op 26 Maart 1887 in Leiden op een proefschrift „Onderzoekingen over het zogenaamde B. Nitro Cymol" tot doctor in de wis- en natuurkunde. Na zijn promotie begaf hij zich naar München om in het laboratorium van Von Bayer, die toen bezig was met zijn benzol onderzoekingen te gaan werken; in Sep tember 1887 werd hij assistent bij professor Van 't Hoff te Amsterdam. In 1889 volgde zijn benoeming tot directeur van het rijks landbouwproefstation te Groningen en in 1893 werd hij benoemd tot hoogleraar aan de universiteit aldaar. Tijdens zijn ver blijf in Groningen werd zijn leerboek „De organische chemie" uitgegeven, en twee jaar later zag „De anorganische chemie" het licht. Deze werken zijn in negen talen vertaald; in ons land zijn 13 drukken en in Duitsland 21 drukken verschenen. In 1903 werd prof. Holleman gekozen tot lid van de Koninklijke Academie der Weten schappen. In December 1904 volgde zijn benoeming tot hoogleraar aan de Amster damse universiteit. Zijn nieuwe werkpro gramma publiceerde hij in een boek, dat grote bekendheid heeft verworven, name lijk „Die direckte Einführung von Substi- tuenten in den Benzolkern". In 1924 nam hij zijn ontslag als hoogleraar en vestigde zich in Bloemendaal. Zijn werk wordt ook in het buitenland geroemd. Van 1928 tot 1939 vervulde prof. Holle man als opvolger van professor dr. A. H. Lorentz de functie van secretaris van de Hollandse Maatschappij der Wetenschap pen. Na zijn aftreden werd hij benoemd tot erelid. Op zijn zeventigste verjaardag, op 28 Augustus 1929, heeft men hem gehul digd, waarbij prof. dr. J. P. Wibout hem namens oud-leerlingen en vrienden de feestbundel „Requeil des travaux chimi- ques des Pays Bas" heeft overhandigd, waarin zijn publicaties op het gebied der scheikunde voor een groot deel zijn op genomen. De thans overledene was lid van de Nederlandse Academie der Wetenschap pen, crirresponderend lid van het Institut de France, doctor honoris causa van de universiteiten te St. Andrews, Leeds en Caen, erelid van de Royal Academy of Sciences te Edinburgh, erelid van Société des Chimistes de France, erelid van het Royal Institute te Londen en erelid van het Chemische Genootschap te Warschau. Zijn grote verdiensten op wetenschappe lijk en wetenschappelijk-organisatorisch terrein werden erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De Franse regering onderscheidde hem door hem tot ridder van het Legioen van Eer te benoemen. De crematie van het stoffelijk overschot zal geschieden op Vrijdag te Driehuis na aankomst van trein 13.30 uur. ADVERTENTIE Extra trein via ander spoor Het is gebleken, dat in tegenstelling tot eerdere berichten, ook de treinen van Ne derland via Luxemburg, Oost-Frankrijk naar £azel en terug in Frankrijk niet vol gens de normale dienstregeling gereden worden. De spoorwegen hebben naast de trein D 133, Amsterdam C.S.. vertrek 21.18 uur via Luxemburg, Oost-Frankrijk naar Ba zel, aankomst 10.30 uur, die normaal via Luxemburg naar Bazel rijdt, doch vanwege de staking niet verder dan Luxemburg komt, een extra-trein ingelegd van Am sterdam vertrek 21.37 uur via Eindhoven, Venlo, Kaldenkirchen en Keulen naar Ba zel. Deze trein rijdt voorlopig alleen op Vrijdag 14 Augustus. Ik kan het zo best begrijpen dat ze ge neraal Lucius Clay directeur van American Express hebben gemaakt waar ook onze eigen Kruis een plaats inneemt, want ge neraals hebben kennis van het heen-en- weer stuwen van grote mensenmassa's en dat wordt steeds meer de taak der reis- bureaux. Ook van ravitaillering hebben zulke heren verstand en die behoort óók tot de werkzaamheden der reisbureaux en zo zie ik de dag naderen, dat het reis bureauwezen geheel op militaire leest ge schoeid zal zijn: generaal Dinges aan het hoofd van de Brigade Cóte d'Azure, gene raal Ditte leider van de grote manoeuvres in Tyrol, veldmaarschalk Zussenzo aan voerder van het Legercorps Ardennen. Het lijkt me geheel in de lijn van de ontwikkeling aller dingen te liggen en ik ben het er mee ééns óók: het verplaatsen van honderdduizenden mensen is voorwaar geen kleinigheid. De leiding daarvan kome te liggen in de handen der deskundigen. Ik geloof, dat generaal Clay en generaal Kruis de dingen wel ruim moeten zien en ik hoop dat zij, evenals ik, tot de overtui ging zullen komen, dat de gehele touristi- sche materie dan ook ineens en volledig militair moet worden ingericht. Zo dienen de toeristen een uniform te krijgen en aan een gestrenge, doch recht vaardige discipline onderworpen te wor den. Zij behoren te komen onder Toeris tische Tucht en elke autobus kome onder het bevel van op z'n minst een sergeant majoor. Dit is de enige manier om het toerisme in zodanige banen en beddingen te houden, dat er geen chaos ontstaat en dat er, van de Promenade des Anglais af, althans nog een klein strookje blauwe zee zichtbaar blijft. Al behoeft nu met deze weinige zon derlingen geen rekening te worden gehou den, toch zal een dusdanige militarisering van het toerisme ook prettig zijn voor de laatsten der in vrijheid reizenden. Zij zou den dan Tyrol, de Ardennen en de Azuren- kust kunnen gaan bezoeken vóór de grote manoeuvres plaats hebben en daardoor in de gelegenheid worden gesteld hun vol komen uitdentijdse, ouderwetse en zinloze methode van alleen-reizen te blijven be oefenen. Ik hoop, dat de nieuwe legerleiding voor deze weinige zonderlingen althans zoveel égards zal hebben, dat zij één enkel plekje op de aarde gedurende één maand per jaar niet zal betrekken in haar strategie. Ik zeg dit niet voor mij zelf. Want ik solliciteer bij de Nederlandse Reis vereniging naar de betrekking van Chef van de Generale Staf. ELIAS. VADUZ, Liechtenstein. De achtste We reldjamboree van de Internationale Pad- vindersbeweging zal in 1955 in Canada worden gehouden, zo is vandaag besloten op de internationale bijeenkomst te Vaduz in Liechtenstein. Data en plaats van deze achtste jamboree zijn nog niet vastgesteld. In 1956 zal Nederland de internationale jamboree van leiders en leidsters organi seren onder de naam „Indebs". Ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan van de verkennersbeweging zal een extra we reldjamboree worden gehouden in 1957, te organiseren door Engeland onder de naam „Golden Jamboree". Een hevige brand heeft Woensdagnamid dag in Lemmer een grote houtloods van een houtzagerij en vier woonhuizen in de as gelegd. De brand ontstond omstreeks halfvijf en nam in korte tijd een zo grote omvang aan dat aan de brandweren van Joure, Heerenveen Sneek en Emmeloord en later zelfs aan die van Groningen assisten tie werd gevraagd. Toen deze ter plaatse waren gekomen kon de vuurzee met 21 stralen worden bestreden. De brand is door nog onopgehelderde oorzaak ontstaan in de grote loods van de N.V. Stoomhoutzaagmolenbedrijf „Lem mer", welke geheel gevuld was met balken en planken. Binnen een kwartier was deze houtvoorraad in een ziedende vuurpoel van hoog oplaaiende vlammen veranderd. Door het geloei van de brandweersirene kwam vrijwel de gehele bevolking van Lemmer op de been. Tientallen helpers be gonnen de zeven woningen, die vlakbij de brandende loods stonden, te ontruimen. Terwijl men daarbij nog bezig was sloeg het vuur reeds naar deze huizen over. In tussen waren behalve de brandweer van Lemmer ook de brandweren van Joure, Sneek, Heerenveen en Emmeloord aange komen. Hoewel grote watermassa's in de vuurzee werden gespoten, gingen achter eenvolgens een werkplaats voor reparatie van boerenwagens, de woningen van de bedrijfsleider van de fabriek, de heer H. van der Bijl, van de adjunct-bedrijfsleider, de heer K. Verbeek, in vlammen op. Ook de daarnaast gelegen woningen van de heer J. Bijma en van de heer A. de Win ter werden een prooi der vlammen. De garage van de houtzagerij, een ijzeren loods, stond weldra roodgloeiend en zakte in elkaar. De garage was leeg. De woning van de boekhouder J. Hoekstra, die reeds ontruimd was, kon behouden blijven. Een grote partij hout,, juist uit een schip gelost, begon ook te branden en ging eveneens verloren. Vijf gezinnen zijn dakloos; vier hebben alles verloren. De houtzagerij zelf kreeg geen schade. Pas om acht uur 's avonds zijn de brand weren die assistentie hadden verleend, in gerukt. De Lemmer brandweer is nog lang bezig geweest met nablussen. Het blussingswerk, waaraan door de brandweercorpsen van Lemmer, Emmeloord, Joure, Sneek, Heerenveen en Balk u>er4 deelgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5