Bloembollenexporteurs beleven drukke tijden wa^mmsÊiÊsmsm WêM P. Leffelaar stelt werken uit eigen bezit ten toon Honderden Haarlemmers genoten van „Hollandia-rollershow" op Grote Markt JAN VAN DER PIGGE Haarlemse zomerfeestweek Wiener Sangerknaben in de Grote Kerk DE BOOT LIGT KLAAR Dodelijk ongeluk op Heemsteedse Dreef SIGAREN pONDERDAG 13 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPREGHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 jEN GEDEELTE VAN DE GROTE MARKT in Haarlem was gisteravond herschapen, in een rol-hockeybaan en de honderden Haarlemmers, die een plaatsje langs het asfalt hadden weten te bemachtigen, hebben met volle teugen genoten van de demonstraties op de rolschaatsen. Terecht overigens, want de leden van de Haagse rolschaatsclub „Hollandia" hebben gisteravond hun beste beentje, of beter gezegd hun beste rol schaats, voorgezet om de Haarlemmers een goede indruk te geven van het rolschaatsen in het algemeen en het rol-kunstrijden in het bijzonder. En dat zij daar volkomen in geslaagd zijn bewezen de honderden Haarlemmers die het rolschaatsbaantje omzoom den en onafgebroken tot het laatste nummer van het uitgebreide programma bleven kijken naar de meisjes en jongens, die op hun acht wieltjes de onmogelijkste toeren uit haalden. Programma Haarlemse zomerfeestweek Artistiek beschouwd een teleurstelling Trouwe brandweerlieden werden gehuldigd Examens Intrede ds. G. H. Kroes Uitstapje van Heemsteedse kinderen Meisje door auto overreden Beiaardbespelingen Burgerlijke Stand van Haarlem Prinses Marijkeschool Eén jaar geëist tegen Haarlemse werkster Haarlemse huisknecht brak hutkoffer open Jubileum H. B. Marren Als onderdeel van de zomerfeestweek in Haarlem had de stichting „Haarlems Bloei" deze groep rijdsters en rijders uitgenodigd en de heer P. Kraakman liet in zijn ope ningswoord niet na zijn dank uit te spreken over het feit, dat de leden van „Hollandia" helemaal uit Den Haag naar de Spaarne- stad waren gekomen om hun sport ook hier enige bekendheid te geven. De voorzitter van de rolschaatsclub „Hollandia", de heer Ekering, beantwoord de de welkomstwoorden van de heer Kraakman op charmante wijze en vervol gens werd er een begin gemaakt met het programma, dat niet minder dan vijftien nummers bevatte. Toen bleek echter dat „Hollandia" al dik wijls een soortgelijke avond had verzorgd, want de jongens en meisjes werkten achter elkaar op een bijzonder vlotte manier de nummers af. De talrijke toeschouwers kregen eerst enkele grondbeginselen van de rolschaats- kunst te zien en vervolgens gaven de leden van „Hollandia" en van de H.K.R.C. een voorbeeld aan vele andere gezelschappen in het „zonder-onderbreking-optreden". Steeds weer werd men geboeid door de gra tie en het enthousiasme, waarmee de meis jes hun nymmer presenteerden. Vrijwel alle meisjes voerden de diverse danspassen Donderdag: Concert nabij Dreefzicht in den Hout (20 uur). Kermisvermakelijkheden op de Nas- saulaan (tot 24 uur). Bezichtiging Stadskweektuin (18.30 tot 20.30 uur). Stadhuis, Marionettentheater (19.30, 20.30 en 21.30 uur). Tentoonstelling „Des duivels prenten boek" in de Vleeshal (19 tot 22 uur). Vrijdag: Kermisvermakelijkheden op de Nas- saulaan (van 16 tot 24 uur). Bezichtiging Stadskweektuin (10 tot 12, 14 tot 17 en 18.30 tot 20.30 uur). Tentoonstelling „Drie generaties voor de lens" in Huis Van Looy (10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur). Tentoonstelling „Des duivels prenten boek" in de Vleeshal (10 tot 17 uur). Concert op de Grote Markt (20 uur). De vermaardheid van de Wiener Sanger knaben is buitengewoon groot. Op de con certen die het beroemde jongenskoor geeft, verwacht men nog steeds iets heel bijzon ders te beleven, een summum van vocale schoonheid te horen als een haast sensatio nele gebeurtenis, waarbij men ook vaak nog wat zien wil van die kleine wonder- zangertjes. De buitengewoon grote belang stelling voor het concert, dat dit Weense jongenskoor gisteravond in de Grote Kerk gaf er waren ongeveer twee a drie duizend toehoorders was daarom wel te verklaren. Hier was dus sprake van een kerkcon- cert. Maar de rust en de stille aandacht, die men op een kerkconcert toch mag ver wachten, bleven ver te zoeken en daar waren oorzaken voor. Bij het begin van het concert bedierf luidruchtig luidspreker- geschal op de Grote Markt het luisteren naar de zang van het jongenskoor. Dank zij het ingrijpen van de politie kwam er aan deze verstoring gelukkig een einde. Voor de toehoorders, die ver van het koor verwijderd waren, was dit ingrijpen ge wenst, want zij hadden moeite genoeg de eigenlijk teleurstellend-zwakke zang van het koor te volgen. De Wiener Sangerknaben zongen op deze avond veel kerkmuziek, prachtige werken van Alessandro Scarlatti, da Palestrina, Croce, Verdi, Gallus, Fux, Bruckner, Mo zart en Buxtehude en voorts drie koralen in de zetting van Joh. Seb. Bach. Maar zonder mannenstemmen gezongen, kregen de vertolkingen te weinig of in het geheel geen grond. En dan streefde de dirigent Robert Kühbacher te veel naar „gevoels"- uitdrukking brengende nuancering, wat alweer een element van onrust bracht. Toen het eerste deel van het programma beëindigd was, kwam er een soort volks verhuizing van toehoorders, die meer wil den horen. Anderen maakten zich op om ook meer te zien van de „Sangerknaben". En dit bleef zo bij de verdere afwerking van het programma. Het werd een pan toffel-parade-concert in optima forma. De Wiener Sangerknaben zongen daar door heen en leverden een gevecht met de on barmhartig grote uitvoeringsruimte. Ook een paar jongens-sopranen poogden dap per die ruimte te bedwingen met hun solo zang. Het vierde deel ^an het programma schonk met de genoemde koralen de mees te voldoening. Althans was de uitvoering betrof. Want „Jugend" waarvan de tekst was geschreven op de overbekende Wals in As (opus 39 nr 15) van Brahms was een in alle opzichten bedenkelijke keuze en een bewerking van het eenvou dige volksliedje „Brüderlein fein" was ook wel erg goedkoop. Zakelijk zal dit kerk concert wel geslaagd zijn, maar in artistiek opzicht heeft het teleurgesteld. Bijna zou ik vergeten de arme, niet-ge- noemde organist te vermelden, die het or gel tussen de programmagedeelten liet horen als de stem eens roependen in de woestijn van voetgeschuifel en gezellige conversatie. Hij had meer aandacht ver diend, want hij was een goed organist. P. ZWAANSWIJK zonder een enkele fout uit en de trainster van „Hollandia", mevrouw N. Renardus, die zelf ook nog even op de rolschaatsen op het asfalt verscheen, kan trots zijn op de resultaten van haar werk, want slechts zelden maakten de meisjes een fout. Rolhockey Als extra attractie had men een rol hockey-wedstrijd op het programma ge plaatst en dat men daarmee een goede greep gedaan had bewezen de honderden langs de kant, die luid juichend meeleefden met de prestaties in het „veld". Daar ston den namelijk twee ploegen van de rol schaatsclub „Hollandia" tegenover elkaar en met een bewonderenswaardige ijver trachtten de spelers het kleine balletje in het doeltje van de tegenpartij te deponeren. Dé spelers van het eerste team waren hier uiteraard het behendigst in en zij wonnen de ontmoeting, die tweemaal een kwartier duurde, dan ook met zeven-drie, nadat de rust reeds met een drie-nul voorsprong was ingegaan. Hierna verschenen de meisjes van de Haagse vereniging weer op de baan en zon der aan de prestaties van een der andere meisjes iets te willen afdoen was toch het optreden van de jeugdige Nelly Maas (tien de tijdens de Europese kampioenschappen kunstrijden) met een kür en een Hongaarse dans het hoogtepunt van de avond.' Al met al een bijzonder goede propagan da voor de rolschaatssport en het zou ons in het geheel niet verwonderen als men gedurende de eerste dagen op de Haarlemse straten tientallen jongens en meisjes ziet, die met alle geweld pirouettes willen draaien. En indien dit laatste misschien de eerste keer niet lukt, dan moeten de jeug dige beoefenaars maar voor ogen houden, dat alle leden van „Hollandia" óók maan den getraind hebben vóórdat zij hun toeren in het publiek durfden te vertonen. Tijdens een corpsavond van de Haar lemse brandweer, die Woensdagavond in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond is gehouden, heeft commandant H. C. Ver- nout de bevorderingen bekend gemaakt en aan trouwe vrijwilligers een „gouden bijl tje" uitgereikt. Ieder jaar wordt aan de vrijwilliger uit het centrum, die het grootst aantal keren mede uitgerukt is bij een brand, een onderscheiding uitgereikt en voor de overige wijken geschiedt de uit reiking een keer in twee jaar. In centrum was de heer J. J. J. Pollé het meeste aantal keren uitgerukt, in Zuid de heer J. F. Bek- ker, in Noord de heer J. H. Krug, in West de heer G. Fortgens, in Oost de heer A. van Roode en in Spaarndam de heer H. van Heeren. Na afloop van de huldiging vertoonde de heer H. Eysvogel een door hem opge nomen film over de Olympische Spelen in Helsinki. Hoofdakte Voor afdeling B zijn geslaagd: J. J. Scholte te Amsterdam; Th. J. M. Schoorl te Haar lem; C. J. Semeijn te Amsterdam; L. J. Smit te Marken; C. H. van Staveren te Haarlem; Th. v. d. Zee te Haarlem; mej. A. C. Baltus te Egmond Binnen. Ds. G. H. Kroes te Woerden, die in de vacature ds. C. H. Brandt beroepen is tot predikant bij de Evangelisch Lutherse ge meente te Haarlem, zal op Zondag 30 Augustus zijn intrede doen. Des morgens wordt in het kerkgebouw aan de Witte Herenstraat een dienst gehouden. Het bestuur van de buurtvereniging „Res Nova", dat jaarlijks enige festivitei ten houdt, ten einde de voor een uitstapje der jeugd benodigde gelden te verzame len, heeft Woensdag ruim tweehonderd- vijftig kinderen der leden in de gelegen heid gesteld een reisje naar Valkeveen te ondernemen. Er waren ditmaal niet min der dan zes autobussen nodig om de enthousiaste schare te vervoeren, hetgeen bij het vertrek, dat 's morgens van het Res Novaplein geschiedde, uiteraard veel druk te veroorzaakte. Begunstngd door het fraaie zomerweer hebben de jeugdige reizigers naar hartelust genoten. Het gezelschap ar riveerde des avonds tegen acht uur weer op het punt van uitgang, waar zij allen door hun ouders werden opgewacht. Als speciale attractie stond het Heem steeds fanfarecorps „Excelsior" gereed, dat een rondgang door de omliggende straten ondernam. Een moment uit de wedstrijd tussen de twee ploegen van de Haagse rolschaatsclub Hollandiadie gisteravond op de Grote Markt werd gehouden. Woensdagmorgen om tien minuten voor half twaalf is een drie en half-jarig meisje op de Heemsteedse Dreef onder een auto gekomen. Het was op slag dood. Het meisje was met een kennis van haar moeder op weg naar de woning aan de César Francklaan. Toen deze met het kind aan de hand de Oostelijke rijweg van de Heemsteedse Dreef genaderd was, hield zij in omdat een auto uit Zuide lijke richting naderde. Het meisje rukte zich echter los en stak toch de weg over met het gevolg dat het door de auto werd aangereden. Het kind overleed aan een schedelbasisfractuur. Het meisje was het enig kind van de fa milie E. Vanavond van 2021 uur zal de heer A. Peters, stadsbeiaardier het volgend pro gramma tijdens een beiaardbespeling ten ge hore brengen: 1. Improvisatie; 2. Presto en Menuet, Haydn; 3. Klokkenspel-suite, Röntgen; 4. Lieder ohne Worte no. 4 en 9, Mendelssohn; 5. a. Liedeke van de minne, S. Abramsz; b. Van 't schippertje, J. Paarde- koper; c. Liedje van de beiaardier, F. Hul- lebroeck; 6. Largo, Handel; 7. Dansje, C. Roelofs; 8. Polonaise. J. S. Bach; 9. Oud Ned. Liederen; 10. Variaties op het Hernhutters avondlied. J. Bonset; 11. Mars, Hartop; 12. Allegro, Schepers. Voor Vrijdagmiddag van twaalf tot half een zal de heer F. de Nie, Leiderdorp spe len. Zijn programma luidt: 1. Beiaardgroet, F. de Nie; 2. Gavotte, W. de Fesch; 3. Het boertje van de klei, Theo Bosman; 4. Des winters als het regent; 5. In Binbonbaan, Hendr. C. van Oort; 6. Het Muizeke, Dan de Lange; 7. An Sylvia, Franz Schubert; 8. Ver- gebliches Standchen, Joh. Brahms; 9. Sar- lotteke, Hubert Kuypers; 10. Het hemelhuis, Em. Hullebroeck; 11. Improvisatie. HAARLEM, 12 Augustus 1953 ONDERTROUWD: 12 Aug., S. Warmerdam en W. van Beek; G. Jansen en H. M. Achten C. J. Janssen en M. C. Wolff; N. J. van Leeu wen en M. W. van de Nes; A. M. Kuijpers en M. G. Boogaards; H. H. Hendricks en H. J. M. Sanberg; J. van der Leden en A. M. C. Koning; H. R. J. Rodenburg en E. E. van den Haak; J. W. van der Waag en J. Bronk- horst; Th. J. H. Kentrop en C. M. C. Braak; D. Hup en W. K. Wittekoek; J. Degenhart en M. A. Schuijt; A. Magito en J. A. Helm; J. Coule en H. .T. Bos; .T. Bergman en A. Luiten; A. D. Zinkstok en Chr. de Vries; A. P. Preij- de en F. G. M. Schouten; C. L. Bilars en C. C. Barnhoorn; F. H. Laagewaard en H. J. van Eijken; Chr. van Arum en P. J. Ruis; J. van Heeren en M. H. West: R. Mendel en W. Meijer; A. H. C. van den Bosch en H. L. Th. Frie; A. de Boer en M. A. Volkerink; A. C. A. van der Weijden en M. Nessen; H. J. Mahieu en P. J. Stouten. GEHUWD: 12 Aug., J. Steinbach en W. Wijtkamp; K. Poelgeest en M. S. N. Ote- mann; H. J. van Kuiik en H. J. W. de Lorijn; W. A. de Jong en G. M. van der Horst; J. H. Koster en J. M. Schabbing; H. G. Houter man en W. de Vries; H. Lerch en H. E. Door nekamp; L. L. P. Angenent en E. M. Drog- trop: P. N. Spee en W. J. Bos: J. B. Boon en M. Th. Mes; J. Haak en I. Frey; A. J. Bak en M. S. Vrij; W. J. Admiraal en E. J. Vau- pell; A. J. van de Wetering en J. van Bog- get; J. C. A. de Regt en M. G. de Koning; D. Oudejans en C. D. van Eek; H. Bos en W. A. van Koningsbruggen; P. van der Zalm en A. Soer; G. J. A. Lokerse en C. Vahr- meijer; C. L. M. Kieboom en B. J. van Damme. BEVALLEN van een zoon: 10 Aug., Th. J. RooswinkelDikker; 11 Aug., H. de Vries Heijdel; M. C. Timmer—Aernink; W. E. JoostenSanders; J. E. Valkenier—Blok. BEVALLEN van een dochter: 10 Aug.. G. PetriNijssen; 11 Aug., C. A. Doeven—Edam; A. C. C. van Marionvan der Woerdt; M. W. van der PolBooms; 12 Aug., H. Vos Reurink; A. H. RoskamWester. OVERLEDEN: 10 Aug., H. W. de Graaff— Bosman, 61 j., Emmaplein; 11 Aug., T. Bouw man, 75 j.. Zwaardstraat. In de kunsthandel Leffelaar aan de Wa genweg te Haarlem zijn tekeningen, schil derijen enzovoorts uit het eigen bezit ten toongesteld. Het is heel begrijpelijk, dat een kunsthandelaar, die uit de aard van zijn beroep niet alleen met de kunst maar ook met de schilders in contact staat, er toe komt een kleine privé-collectie aan te leggen. Veelal zal zo'n verzameling enkele curiosa bevatten, tekeningen met een per soonlijke indicatie, die getuigen van de goede verstandhouding tussen kunsthan delaar en schilder. De heer Leffelaar bezat reeds lang een dergelijke verzameling, die hij echter voor zover het de tekeningen en de grafiek betreft in portefeuille be waarde en als het zo eens te pas kwam aan zijn vrienden liet zien. Hij heeft nu het aardige plan opgevat deze bescheiden collectie eens te exposeren en het moet gezegd worden, dat hij lang geen gekke keus heeft gemaakt. Daar is een mooi portretje van de schilder H. F. Boot, getekend door Bautzinger. Van deze bekwame tekenaar zijn er meer proeven, voornamelijk uit zijn Haarlemse tijd, die zeker niet de slechtste was. Er is een vroeg schilderij van Charles Eyck, uit de periode dat deze virtuose schilder, die als een cameleon van kleur veranderen kan, dit maal eens onder de bekoring der Belgische expressionisten verkeerde. Van de schilder Wim Steyn bezit de heer Leffelaar een aantal vroege landschappen in warme grijzen en bruinen geschilderd, verdroomde riviergezichten en een meisjes kopje dat even aan een late Thijs Maris herinnert. Verder zijn de meeste jongeren uit Haarlem met één of meer werken ver tegenwoordigd: Ton Heyboer, Poppe Da- mave, Hans Wiesman, Jules Chapon, Hans Mulder en anderen. Er is een caricatuur van de beeldhouwer Mari Andriessen, ge tekend door Harry Prenen en een goed gelijkend portret van een bekende Haar lemmer, gekrabbeld op een bierfiltje de naam van de tekenaar houden we ge heim en hoe het in de collectie-Leffelaar verzeild raakte, vragen we ook niet. Er zijn nog meer werken waarvan men de maker niet kent, maar dit is een heel ander chapiter. Op een ezel staat een groot doek uit de zeventiende eeuw, voorstellend Christus, die de zieken geneest. Dit schilderij, af komstig uit de Doopsgezinde kerk in de Grote Houtstraat, moet schoongemaakt en gerestaureerd worden. De grote afmeting: Het aantal aanvragen van ouders om hun kinderen geplaatst te krijgen op de Prinses Marijkeschool (Christelijke B.L.O. aan de Sophiastraat) neemt steeds toe. De ruimte is echter beperkt en gehoopt wordt, dat zo spoedig mogelijk begonnen kan worden aan het bouwen van een nieuwe school die in Delftwijk geprojecteerd is in de omgeving van de Jan Gijzenvaart. Ver moedelijk zal binnenkort begonnen worden met het bouwrijp maken van terreinen in die omgeving. Voorlopig zal de Prinses Marijkeschool het moeten blijven stellen met het gebouw aan de Sophiastraat en met het wijkgebouw aan de Leidsestraat, waarin sedert 1 April een klas gevestigd is. De uitbreiding van het aantal leerlingen heeft tot gevolg vermeerdering van het aantal leerkrachten. De school is begonnen met drie en op 1 Januari 1954 zullen er acht leerkrachten aan de school verbonden zijn. Met ingang van 1 September zijn be noemd tot onderwijzeres mejuffrouw W. A. van der Bijl te Overveen en tot onder wijzer de heer J. van Maneren te Alphen aan de Rijn. Op 1 Januari zal in dienst treden mejuffrouw G. D. Fagel te Heem stede. Er was een vacature en twee leer krachten zijn door de uitbreiding benoemd. 2,30 X 1.95 meter dwong de heer Leffelaar het doek in zijn expositiezaal te plaatsen en de toevallige bezoeker is zodoende in de gelegenheid even achter de schermen van het restauratiewerk te kijken.- Wel zelden zal men een schilderij gezien heb ben, waarop de bij herhaling aangebrachte lagen vernis een dergelijke wonderlijke formatie van goudgele vlekken hebben aangebracht. Het gehele tafereel lijkt over dekt met de transparante huid van een panter. Op de reeds gereinigde gedeelten echter komt de schildering onbeschadigd naar voren. Spijtig is dat er een gedeelte werd uit gesneden, dat men er later bij de verdoe king weer heeft ingeplaatst. Het herstellen van de thans duidelijk zichtbare aanhech ting zal veel vakkennis vereisen. Het doek is afkomstig uit een patriciërswoning aan de Oude Gracht en later geschonken aan de Doopsgezinde gemeente. Een signatuur is tot dusver niet ontdekt, maar het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat deze onder de koek van vernis, die het stuk bijkans on zichtbaar maakt, verborgen is. OTTO B. DE KAT ADVERTENTIE Onze eigen merken worden voortdurend getest op kwaliteit, kleur en brand. Wij verkopen de allerfijnste sigaren tegen relatief lage prijzen. GROTE HOUTSTRAAT 81. HAARLEM (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) De bloembollenstreek zit weer in de ban van „de boot". De boot is een allesover heersende factor bij de bloembollenexport, want dit vervoermiddel neemt een groot deel van de bollenexport in de ruimen. De scheepvaartmaatschappijen hebben altijd vastgestelde vertrektijden en daarop moet gewerkt worden. „De boot" moet gehaald worden, hetgeen dikwijls de consequentie van zeer veel overwerk met zich brengt. De drukte zou heel wat minder opvallend zijn als de bloembollenexporteurs de werk verdeling in handen hadden. Dit is niet al tijd het geval. Ze weten allemaal zeer goed, dat hun klanten precies in de gaten houden of er al bollen in de buurt bij anderen zijn aangekomen. Is dat het geval dan zijn ze dikwijls zeer snel in het verzenden van brieven of telegrammen met als hoofdmo tief de vraag „Waar blijven mijn bollen?" De exporteurs weten dat slechts een ge deelte van die haastige mensen ook werke lijk haast hebben met het ontvangen van de bollen. Dit zijn de winkels, onverschillig of dat nu warenhuizen zijn of kleine win kels in provincieplaatsen. Een gedeelte van hen heeft slechts een bepaalde termijn waarin de bloembollen kunnen worden verkocht omdat ze daarna weer voor een ander artikel ruimte in de winkels reser veren. Maar ook zijn er delen in Europa en in Amerika waar men de bollen graag zo vroeg mogelijk in de grond heeft wegens de winter. In die streken kondigt de winter zich meestal niet met een kwakkelperiode aan, maar begint direct goed en maakt de grond dan zo hard dat er geen bollen meer kunnen worden geplant. Evengoed weten de exporteurs, dat er ook nog haastige afnemers zijn, die de bol len na ontvangst rustig nog een tijdje in de kisten laten staan, omdat ze er nog geen tijd voor hebben. Hoe het zij, de klant is koning en men dient met zijn wensen reke ning te houden. Had de exploitant alles zelf in handen dan zou er meer gelegenheid zijn de ex- porttijd wat uit te breiden. Men zou hun zijn personeel en Prof. van Slogteren ook nog een groot plezier doen. Prof. van Slog teren ijvert immers al tientallen jaren voor een latere verzending, omdat de bloemen dan beter en mooier zullen zijn dan thans het geval is. Al deze factoren bij elkaar maken echter, dat de bollenexporttijd heel wat van alle betrokkenen vergt. De ondernemers hebben alle mogelijke moeite om het bedrijf zo soe pel mogelijk te laten werken en het perso neel krijgt een geweldige hoeveelheid werk op de schouders geladen, die maakt, dat de bedden maar slecht en meestal maar kort bezochte „meubelen" zijn. Het is heus geen zeldzaamheid als men eens vierentwintig uur of nog langer in touw is. Vrachtrijders rijden af en aan De vrachtrijders hebben het al niet min der moeilijk, zij hebben niet alleen te zor gen, dat bollen in de kortst mogelijke tijd van de veilingen af komen, maar ook dat ze op tijd aan de havens in de grote steden zijn. Zij hebben enorme hoeveelheden te vervoeren. Nemen we aan, dat de export ongeveer vijftig millioen kilogram bedraagt en dat de vrachtrijders deze maar twee keer te transporteren hebben, eenmaal van de kweker of veiling naar de exporteur en vandaar naar de verzendplaatsen dan is dat bij elkaar al een 100 millioen kilogram. Hoeveel werk hierbij moet worden verzet en hoeveel vrachtwagens hiervoor nodig zijn om dat alles op tijd te laten draaien is niet gemakkelijk, te schatten. Hoewel het vervoer per as door de gro tere volmaaktheid van de vrachtwagens sterk is toegenomen blijft ook het vervoer per schip zich nog handhaven. Voortdurend varen vletten de havens van de bollen- dorpen uit, beladen met tien of twintig ton bollen in kisten. Deze kisten worden op de kaden gelost en later weer in grotere bin nenvaartschepen geladen. Aan de stations, die anders stil en ver laten liggen, heerst al evenzeer een grote drukte. Hier worden wagons voor die Euro pese landen geladen, die per as bereikbaar zijn. Speciaal Hillegom heeft hiervan een leeuwendeel voor zijn rekening, omdat juist daar de expediteurs zijn gevestigd. Die exporttijd is voor de exporteurs be halve dan al het werk dat er wordt gedaan ook nog op een andere wijze spannend. In deze tijd blijkt namelijk pas langzamerhand of er veel bollen zijn verkocht en ook of er voldoende aanvoer zal zijn van de kwekers. Het leek dit jaar een beetje angstig te wor den, want in het begin lagen de prijzen van de tulpen behoorlijk hoog. Verleden week zakten ze iets en kwam er wat meer teke ning in de vraag. Sommige variëteiten of kleuren begonnen de hoogte te verliezen en weer andere stegen juist weer. Het is uiterst moeilijk een bepaalde handelstactiek vast te stellen zolang er nog zo weinig tekening is. Men koopt dus nog steeds op goed geluk af. Het schijnt thans echter wel dat de lijn wat duidelijker gaat worden, zodat men meer houvast heeft. Maar on verschillig of de bollen hier duur zijn of goedkoop, de in het buitenland gemaakte prijs staat vast. Beperking hyacinten-areaal In tegenstelling tot andere jaren is er de maatregel tot beperking van het hyacin tenareaal met als automatisch gevolg een opkoop voor het surplus. Er zijn nu al hyacinten onverkocht en deze staan bij de veilingen in kisten te wachten of er mis schien nog eens een koper zal opdagen. Ge beurt dat niet dan zullen deze producten van twee of drie jaar zorg in een molen worden gegooid en er slechts bij brokjes weer uitkomen. Voorlopig lijkt het er op, dat de tulpen en narcissen in grote hoeveelheden deze weg zullen volgen. Ze staan nu nog in tien duizenden manden tegelijk in de veiling gebouwen te Lisse, worden verkocht en weer opgevolgd door andere tienduizenden. Vanmorgen stond voor de Haarlemse rechtbank het echtpaar De B.L. terecht verdacht van diefstal c.q. heling. Mevrouw De B. was gedurende de maanden Januari, Februari en Maart als werkster in dienst bij een arts aan de Kleine Houtweg en tijdens haar werk zou zij in deze maanden vier keer een bedrag van duizend gulden uit een doos, die in de linnenkast stond, ontvreemd hebben. Thuisgekomen vertelde zij haar man, dat zij het geld gevonden had. Haar man, de 26-jarige groentehandelaar, gebruikte dit geld om zijn auto op te knappen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman achfte de diefstal en de „opzet"-heling bewezen en eiste tegen de 29-jarige mevrouw De B. een ge vangenisstraf voor de tijd van twaalf maanden, waarvan 4 maanden voorwaar delijk en tegen haar man een gevangenis straf van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk en verbeurdver klaring van de auto. De verdediger, mr. M. B. Cohen, wees er in een uitvoerig pleidooi op, dat de groentehandelaar, die oorlogsinvalide is, het geld dringend nodig had en bepleitte in beide zaken de uiterste clementie. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 27 Augustus. De Haarlemse rechtbank behandelde vanmorgen de zaak tegen de 32-jarige huis knecht J. van W. uit Haarlem, die in April van dit jaar in het hotel „Duinendaal" in Bloemendaal, waar hij werkzaam was, een hutkoffer van een der gasten zou hebben opengebroken en daaruit enkele zilveren voorwerpen gestolen zou hebben. De verdachte, die reeds acht keer eer der veroordeeld was, bekende, dat hij de tenlastegelegde diefstal had gepleegd en de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste dan ook een ge vangenisstraf voor de tijd van tien maan den met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. Van Löben Seis, drong aan op een voorwaardelijke straf. De uitspraak werd bepaald op 27 Agus- tus. Vandaag is de heer H. B. Marren, com mies I bij de technische dienst van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschap- nij, vijfentwintig jaar bij het bedrijf werk zaam. De jubilaris is vanmorgen gehuldigd waarbij de heer P. Scheurleer wegens af wezigheid van de chef, het woord voerde en namens de directie een geschenk in enveloppe aanbood. Mr. W. Kuilman, se cretaris der directie, overhandigde het ge tuigschrift en de penning van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Van het jubileumfonds ontving de heer Marren een geschenk. t engevolge van de staking der arbeiders heersen op het ogenblik in Frankrijk chaotische toestanden. Wegens de staking van het personeel van de Parijse bussen werden auto's van het leger en van de politie in dienst gesteld voor het vervoer. Reizigers in de Franse hoofdstad klimmen in een tot „autobus" herschapen vrachtauto. (Telefoto),

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7