Mossadeq verijdelt staatsgreep, Sjah van Perzië gevlucht Sovjet-Unie conferentie wil spoedig een over Duitsland Sultan van Marokko van godsdienstige titel beroofd Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Westen beschouwt nieuwe nota als een propaganda-manoeuvre „Wenende man" van Teheran heeft de touwtjes vast in handen Engeland bereikt accoord met V.S. Nuschke bepleit politieke amnestie f Iet woord is aan Pro-Franse pasja bijt door Gevolg: situatie, die een burgeroorlog nabij komt Toenemende regenkans MAANDAG 17 AUGUSTUS 1953 Aanbeveling tot deelneming Rusland aan Korea-conferentie Oost-Duitse vicepremier nog vol van „nieuwe koers" Nieuwe functie voor Hongaarse oud-minister Franse officieren doken nu 2 km onder water Weerrapporten 63e JAARGANG No 32 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 185 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post f 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TEHERAN (Reuter). Om de Perzische hoofdstad, Teheran, is Zondag: een cordon van tanks getrokken, nadat premier Mos sadeq een poging van officieren van de gardetroepen van de Sjah tot een militaire staatsgreep had neergeslagen. Troepen met gevelde bajonet patrouilleren door de stra ten. De jonge Sjah, die al zo dikwijls in con flict is geweest met Mossadeq, is gevlucht en is Zondag op het vliegveld van Bagdad (Irak) aangekomen met zijn echtgenote Keizerin Soroja en een aide-de-camp. Hij heeft nog geen afstand van de troon ge daan. Generaal Fazoella Zahedi, oud-minister van Binnenlandse Zaken, die reeds ver scheidene keren is gearresteerd wegens samenzwering tegen dr. Mossadeq, heeft verklaard, dat hij de wettige eerste minis ter is. In een geheime bijeenkomst in de buurt van Teheran, heeft Zahedi foto-co- pieën van een keizerlijk decreet aan de pers doen toekomen, waarin de Sjah hem tot eerste minister benoemt. Zahedi houdt zich thans in de heuvels bij Teheran schuil. Volgens radio-Teheran werd de poging tot een staatsgreep Zaterdagavond laat tegen middernacht uitgevoerd en zonder enig bloedvergieten verijdeld. Wachten bij de woning van dr. Mossadeq beletten, dat kolonel Nasiri, commandant van de keizer lijke garde, met behulp van militairen, die hij in vier vrachtwagens had meegenomen, premier Mossadeq ontvoerde. De samenzweerders, aldus de radio, hiel den de minister van Buitenlandse Zaken en rechterhand van Mossadeq, Hoessein Fatemi, alsmede twee regeringsleiders, zeseneenhalf uur lang vast. Daarna wer den zij vrijgelaten. Ook een poging om generaal-majoor Taghi Raihi, de chef van de generale staf, te ontvoeren, slaagde niet. Kolonel Nasiri bevindt zich thans in de militaire gevangenis van Teheran. De re gering heeft bekend gemaakt, dat een aan tal samenzweerders is gearresteerd. Dr. Fatemi heeft Zondagmiddag op een persconferentie verklaard, dat niet gezegd kan worden, dat het hof geen deel heeft gehad in het complot. Fatemi voegde er aan toe, dat het onverstandig zou zijn te geloven, dat alle officieren en leden van cle keizerlijke garde aan het complot deelge nomen zouden hebben zonder dat cle auto riteiten van het hof hiervan afwisten. Op de vraag of hij generaal Zahedi zou laten arresteren, antwoordde Fatemi, dat Zehadi zich schuil houdt. De regering was niet op de hoogte gesteld van het keizerlijke de creet in zijn bezit. Tot dusver zijn zes of zeven personen, waaronder burgers, gear resteerd. Zondagochtend werden twee hof- dignitarissen in arrest gesteld. Premier Mossadeq heeft door radio- Teheran bekend laten maken, dat het par lement officieel ontbonden is. Hij ging hiertoe over, nadat cle Sjah klaarblijkelijk geweigerd had een schriftelijk verzoek van dr. Mossadeq in te willigen om een keizerlijk decreet tot ontbinding van het parlement op grond van het resultaat van het jongste referendum. NEW YORK, (Reuter) Engeland en Amerika zijn liet Zondagavond eens ge worden over de kwestie der Russische deelneming aan de komende politieke conferentie voor Korea. Na een vergadering van de zestien lan den met troepen in Korea is meegedeeld, dat Engeland en Amerika een resolutie zullen steunen, in te dienen door Australië en Nieuw-Zeeland op de algemene verga dering van de UNO, die vandaag bijeen komt, waarin wordt aanbevolen dat de Sovjet-Unie aan de conferentie deelneemt .units de andere zijde (de communisten) het wenst". Van de zijde van de Australische en de Neeuw-Zeelandse delegaties is meege deeld, dat cle resolutie alleen wordt inge diend met de bedoeling de moeilijkheden te overbruggen die tussen Engeland en Amerika over deze aangelegenheid gerezen zijn. Een Britse zegsman zei dat Engeland, Amerika en Frankrijk voor de resolutie zouden stemmen en dat zij vermoedelijk een meerderheid van twee-derden zal halen. In een andere resolutie, in te dienen door de zestien landen, wordt aanbevolen alle UNO-leden met troepen in Korea, die dit wensen, tezamen met Zuid-Korea op de politieke conferentie der UNO te laten vertegenwoordigen. Voorts voorziet deze resolutie er in, dat de V.S., na bespre kingen met hun geallieerden, met de „an dere partij" regelingen dienen te treffen om de politieke conferentie zo spoedig mogelijk, doch niet later dan 28 October, op een voor beide partijen bevredigende plaats en datum te houden. De premier van India, Nehroe, heeft in het parlement verklaard, dat India niet streeft naar een plaats op de politieke con ferentie over Korea. Het zou alleen wil len deelnemen als blijkt dat het daar nut tig werk voor de vrede kan verrichten of Tfanneer de belangrijkste deelnemers zijn nulp zouden vragen. De Zuid-Koreaanse regering zal zich verzetten tegen de deelneming van de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en van India aan de politieke conferentie over Korea, aldus de Zuid-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Jyoeng Joeng Tai, in een Zondag uitgegeven verklaring. Zuicl-Korea is daarentegen voorstander van een vier-mogendhedenconferentie van de V.S., communistische China, Zuid- Xorea en Noord-Korea. zo wordt verder gezegd. De Sjah van Perzië Verder is door radio-Teheran bekend gemaakt, „dat cle verkiezing van het 18de parlement overeenkomstig de wet zal ge schieden, nadat cle kieswet is verbeterd en een wetsontwerp, houdende de verdeling van het land in districten, is aangenomen." Volgens kringen, die in nauwe betrek king staan tot generaal Zahedi zou een radiorede gehouden worden-zodra dr. Mos sadeq zou zijn afgezet. Mossadeq zou daar in beschuldigd worclen van het maken van vriendschappelijke gebaren tegenover het communisme. Generaal Zahedi werd in Mei 1951 door Mossadeq tot minister van Binnenlandse Zaken gekozen. Hij trad echter drie maan den later af nadat hij beschuldigd was van aanstichting tot ongeregeldheden in Te heran en van pogingen om de regering om ver te werpen. Hij werd in Februari 1953 gearresteerd en in Maart op vrije voeten gesteld. Later werd hij beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op Afsjar- toes. Naar uit goede bron te Teheran is ver nomen, is premier Mossadeq van plan een regentschapsraad in te stellen, waarin geen enkel lid van de Koninklijke familie zitting zal hebben. Tientallen zware tanks patrouilleerden hedenochtend door de straten van Tehe ran, nadat 100.000 communisten en aan hangers van Mossadeq Zondagavond op het parlementsplein cle dood van de Sjah en cle beëindiging van de dynastie hadden ge- eist. De Sjah Op zijn vlucht naar Bagdad werd de Sjah slechts vergezeld door keizerin So roja en een aide-de-camp.. Zij waren, met cle piloot, de enige inzittenden van het vliegtuig, waarmee de reis werd gemaakt. De Sjah en zijn gemalin hadden slechts twee volgepakte tassen bij zich en kleren, die onverpakt op de lege stoelen in het vliegtuig waren gelegd. Na aankomst op het vliegveld van Bag dad moest de Sjah een kwartier wachten voor cle Iraakse minister van Buitenland se Zaken, Kenna, verscheen om hem te verwelkomen. De Sjah vroeg de minister verlof om enige dagen in Irak te mogen blijven, alvorens naar Europa door te reizen. De Perzische ambassade te Bagdad heeft het Iraakse ministerie van Buitenlandse Zaken „inlichtingen over het verblijf te Bagdad van de Perzische keizer" verzocht. Volgens de ambassade was de komst van de Sjah volkomen „onverwacht" en als een „vlucht" te beschouwen. Het perso neel van de ambassade had zich niet met de Sjah in verbinding gesteld en de Sjah van zijn kant had evenmin getracht, zich met cle Perzische ambassadeur in verbin ding te stellen. In Teheran hebben betogers van de bio scoopdirecties geëist, dat cle portretten van de Sjah en de Keizerin uit cle bioscopen worden verwijderd. Hedenochtend komt de ministerraad bijeen om cle regentschapsraad te benoe men. Het staat vast, dat dr. Mossadeq tot voorzitter er van zal worden benoemd. BERLIJN (Reuter). De Oost-Duitse vice-premier Otto Nuschke heeft Zondag in een artikel in „Neue Zeit", orgaan van de Oost-Duitse Christen-Democratische Unie, aangedrongen op politieke amnestie in Oost-Duitsland. „De kwestie van een poli tieke amnestie dient te worden onderzocht in het licht van de nieuwe koers", die in Juni werd geproclameerd. Deze was niet slechts gericht op verbetering van de levensstandaard, doch tevens op „een nieuwe geest, die tegemoet komt aan de psychologische eisen van ons volk", aldus Nuschke. Hij voegde hieraan toe, dat de minister voor staatsveiligheid was ontslagen, omdat hij een, de partij vijandige groep had ge vormd. „De staatsveiligheidsorganen gaven familieleden geen inlichtingen over het lot van gearresteerde personen, of dikwijls gaven verschillende bureaux verschillende inlichtingen", zo verklaarde de vice-pre mier. Volgens hem dienden „alle organen van de staatsveiligheiddienst te onthouden, dat bescherming van het recht de beste be scherming van de staat is". De nieuwe koers moest, aldus Nuschke, leiden tot strikte naleving van democratische wet en orde. De vice-premier verklaarde voorts, dat foutieve wetten hadden geleid tot herzie ning van vonnissen. „Meer dan 8000 per sonen, veroordeeld wegens diefstal van openbaar eigendom, zijn uit gevangenissen onfelagen en vele processen afgelast. Doch de 'legale toestand is zo, dat rechters nog steêds dezelfde vonnissen moeten vellen". Dasrom moest snel worden begonnen aan „een herziening van dergelijke wetten". „Legale onzekerheid moet verdwijnen". Nog een „kans" In een artikel van het orgaan van de Sovjet-Russische Hoge Commissie in Duits land, „Tagliche Rundschau", wordt ge zegd, dat Wilhelm Zaisser, gewezen hoofd van de Oost-Duitse veiligheidsdienst, die als lid van het politieke bureau Van de S. E. D. is ontslagen, nog een kans zal krijgen, evenals Rudolf Herrstadt, oud-hoofdredac teur van het partijblad „Neues Deutsch- land". Zaisser en Herrstadt waren als „vij anden van de partij" uit het politieke bureau verwijderd. Volgens de „Tagliche Rundschau" zullen Zaisser en Herrnstadt de gelegenheid krij gen in de practijk te bewijzen, dat de be kentenissen van hun eigen fouten eerlijk zijn geweest. BERLIJN (Reuter) De Sovjet-Unie heeft een vredesconferentie over Duitsland, te houden binnen zes maanden, voorgesteld. In een nota aan de drie Westelijke mogendheden stelde zij Zondag voor, dat alle betrokken partijen en ook Duitse ver tegenwoordigers aan de conferentie deel nemen. De Sovjet-Unie stelt verder voor, dat in tussen een voorlopige regering voor geheel Duitsland wordt gevormd en vrije Duitse verkiezingen worden gehouden. De regering voor geheel Duitsland zou moeten worden gevormd uit leden van de parlementen van Oost- en West-Duitsland en de plaats van de thans bestaande rege ringen moeten innemen. De Sovjet-Unie heeft een Oost-Duitse regeringsdelegatie uitgenodigd 20 Augustus naar Moskou te komen voor besprekingen over „belangrijke kwesties" die de beide landen aangaan, aldus het Oost-Duitse persbureau A.D.N. De voorlopige regering voor Duitsland, aldus de nota, moet zich bezighouden met de vertegenwoordiging van Duitsland bij het voorbereidende werk voor een vredesver drag en in internationale organisaties.. Zij moet er voor zorgen, dat Duitsland niet deelneemt aan coalities en militaire bond genootschappen, „gericht tegen staten die met hun strijdkrachten hebben deelge nomen aan de oorlog tegen het Duitsland van Hitier." Voorts moet de voorlopige regering de vrije werkzaamheid van democratische partijen en organisaties verzekeren en toe treding tot „fascistische, militairistische en andere lichamen die de zaak van de vrede vijandig gezind zijn," weigeren. De Sovjet-Unie acht het nodig de uitgaven wegens het legeren van troepen van de vier grote mogendheden op Duits grondgebied le beperken tot vijf procent van het jaar lijks inkomen van Oost- en West-Duitsland. De bezettingskosten zouden in geen geval het totale bedrag voor 1949 mogen over schrijden. Verder stelt de Sovjet-Unie voor de schul den, die Duitsland sinds 1945 wegens de bezetting door de grote vier buiten Duits land heeft gemaakt, vervallen te verklaren. De Sovjet-Unie acht het noodzakelijk Duitsland ingaande 1 Januari 1954 geheel vrij te stellen van herstelbetalingen, als mede van de betaling van na-oorlogse schulden aan de grote vier, met uitzonde ring van verplichtingen krachtens handels verdragen. De voorlopige Duitse regering moet een ontwerp kieswet opstellen die „het waar lijk democratische karakter van verkiezin gen voor geheel Duitsland" waarborgt, als mede „de deelneming van alle democrati sche organisaties aan de verkiezingen en het weren van pressie door grote monopo lies," aldus de nota. De nota veroordeelt het geallieerde voor stel tot een internationaal onderzoek om uit te maken of de omstandigheden in beide delen van Duitsland werkelijk vrije verkie zingen mogelijk maken en zegt dat dit ge heel moet worden overgelaten aan de voor lopige regering voor geheel Duitsland. „Niettemin acht de Sovjet-regering het nodig dat de regeringen van Frankrijk, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie maatregelen nemen voor de uitvoering van verkiezingen voor geheel Duitsland in werkelijke vrijheid, onder uit sluiting van de geringste druk van buiten landse staten," aldus de nota. „Zodra de regering van Bonn West- Duitsland bij het aggressieve Noord-Atlan tische blok inlijft, wordt de eenmaking van West- en Oost-Duitsland onmogelijk," zo wordt in de Russische nota gezegd. „Uit wat gezegd is blijkt, dat de politiek van Frankrijk, Amerika en Engeland, evenals die van de regering-Adenauer, niet gericht is op een eenmaking van Duitsland en de vorming van een regering voor het gehele land, maar op het langdurig verdeeld hou den van Duitslnda." Ontwerp Tegelijk met haar nota heeft de Sovjet- Unie de drie Westelijke mogendheden een „ontwerp betreffende de grondslagen voor een vredesverdrag met Duitsland" doen toekomen, zo meldt het Oost-Duitse pers bureau A.DiN. Daarin wordt gezegd dat een verenigd Duitsland zich als onafhanke lijke, democratische en vredelievende staat moet kunnen ontwikkelen. Alle bezettings troepen moeten uiterlijk een jaar na het van kracht worden van het vredesverdrag het land verlaten. Buitenlandse militaire bases moeten worden opgeheven. Zonder onderscheid van ras, geslacht, taal of geloof moeten alle Duitsei-s de mensenrechten en de grondvrijheden genieten, met inbegrip van vrijheid van meningsuiting, vooiTich- ting, godsdienst, politieke overtuiging en vergadering. Het Russische ontwerp voor een vredes verdrag is reeds eerder, namelijk op 10 Maart 1952, aan de Westelijke landen voorgelegd. Er staat ook in, dat de grenzen van Duitsland zullen zijn zoals die op de conferentie, van Potsdam zijn vastgesteld. Duitsland zou een eigen leger voor de ver dediging van het land mogen hebben. Reacties In diplomatieke kringen te Londen is men WENEN (Reuter). Het Centrale Co mité van de Hongaarse communistische partij heeft generaal Mihaly Farkas, vooi-- malig Hongaars minister van Defensie, be noemd tot secretaris van het Centrale Comité van de Partij. Hij had op 30 Juni zijn plaats in het politieke bureau verloren. Op 4 Juli, bij de regeringswijziging toen Imre Nagy het premierschap van Matyas Rakosi overnam, werd Farkas vervangen als minister van Defensie. Toen op 19 Juli nieuwe posten voor de meeste op 4 Juli vervangen ministers werden bekend ge maakt, werd de naam van Farkas onder meer niet genoemd. van mening, dat uit de Russisce nota blijkt, dat de Russische buitenlandse politiek, voor zover zij Europa betreft, geen wijziging heeft ondergaan. Met uitzondering van enkele punten van minder belang, is het plan voor Duitsland hetzelfde als dat van vroeger. De toon van de nota achtte men hier en daar beledigend voor het Westen en som mige passages waren woordelijk overge nomen uit in 1952 gezonden nota's. Uit de Russische vooi'stellen blijkt duide lijk, zo meent men te Londen, dat volgens de Russen het vredesverdrag met Duitsland een kwestie is die in hoofdzaak door de vier bezettingsmogendheden moet worden geregeld, terwijl het Westen er steeds op heeft gestaan, dat de regering voor geheel Duitsland als gelijke aan de vx-edesconfe- r en tie deelneemt. In Franse diplomatieke kringen heeft de nota geen verrassing gewekt. Men had daar een of andere zet van Moskou verwacht met het oog op de Duitse vex-kiezingen van 6 September. De Russische voorwaarden voor eenmaking van Duitsland worden on aanvaardbaar voor het Westen geacht. PARIJS (Reuter). Twee officieren van de Franse marine hebben in de Mid dellandse Zee bij Toulon met een ba- thyscaaf een duiktoestel ontworpen door de Belgische professor Piccard een diepte bereikt van 2.100 meter, een nieuw recoi-d. Woensdag hadden beide officieren een diepte bereikt van 1.550 meter, met dezelf de bathyscaaf. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Charles Buxton: Gij zult nooit tijd voor iets „vin den"; als gij tijd nodig hebt moet gij die maken. (AFP en Reuter). Onder leiding van de pro-Franse pasja van Marrakésj, Si Thamiel Glawie, hebben Zaterdag de pasja's en kaids van Marokko een ander dan de Sultan uitgeroepen tot hoofd der Marokkaanse gelovigen. Deze titel werd tot nu toe, door de Sultan gevoerd doch door dit besluit is hij als godsdienstig lei der door zijn neef Moelay Mohammed Ben Arafa vervangen. Deze slaat bekend als een voorstander van hechte Frans-Marok- kaanse betrekkingen. Dit besluit, dat ge nomen werd na besprekingen van vier uur met de Franse resident-generaal in Ma rokko, generaal Guillaume, heeft in de loop van Zaterdag en Zondag tot vrij ern stige ongeregeldheden geleid. Naar verluidt, hebben de Franse resi dent-generaal en Virnont, een vei'tegen- woordiger van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault, vergeefs ge poogd de pasja van MaiTakesj van deze stap terug te houden. De pasja en zijn volgelingen zeggen dat de sultan de Islam waaxwan hij cle meest nauwgezette uitvoex'der moet zijn heeft geschonden, door de Marokkaanse natio nalistische partij „Istiqlal" te steunen. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag te Parijs vex-klaard: „Frankrijks rol is die van een bemiddelaar. Wij po gen de breuk tussen de Sultan en de pasja van Marrakésj te helen". Verzet De leider van de Max-okkaanse Istiqlal, Alal El Fassi, heeft Zatex'dag te Cairo, naar aanleiding van de berichten uit Ma rokko, de Arabische en Aziatische landen voorgesteld Frankrijk te boycotten. Een woordvoerder van de Ax-abische Liga ver- klaax'de, dat Egypte zijn vertegenwoordi ger bij de U.N.O. heeft opgedragen met de Arabisch-Aziatisehe landen samen te wer ken bij hun pogingen om het Marokkaanse vraagstuk in de Algemene Vei'gadex-ing van de UNO te behandelen. De Franse regering en haar vertegen woordigers in Marokko zien zich thans ge plaatst voor het vraagstuk, een oplossing te vinden voor een situatie, die een burger oorlog nabij komt en reeds aan minstens 35 Marokkanen en Fransen het leven heeft gekost. De Franse resident-generaal, generaal Guillaume, deed Zondagavond in een ra diorede een beroep op de bevolking van het protectoraat om orde en rust te bewaren. In vex-scheidene steden hebben zich on geregeldheden voox-gedaan, waarbij natio nalistische aanhangers van de sultan, die de pasja en zijn volgelingen „kettex-s" noemt, aanvallen deden op zowel blaxxken als aanhangers van de Fx-ansgezinde pasja. Te Oejda in Oost-Marokko raakten natio nalisten slaags met politie en militairen, waardoor tenminste 18 pei-sonen, onder wie drie leden van het Vreemdelingen legioen, een Max-okkaanse politieman en drie Joden, het leven lieten en 43 perso nen werden gewond. In Casablanca, de grootste stad van Marokko, bezetten Sene- galese en Marokkaanse troepen de be langrijkste punten, na ongeregeldheden, waax-bij een Franse politieman werd ge dood en velesMax-okkanen werden gewond. Tevoren waren bij gevechten in Rabat en Marx'akesj zes doden gevallen. De stamhoofden, die de pasja, Si Tha miel Glawie, steunen, zeggen in een verkla ring, dat hun streven gesteund wordt door meer dan zeven millioen Moslems. Zij be schuldigen de sultan er van, dat zijn ge drag onverenigbaar is met de voorschi'if- ten van het geloof en zeggen dat het vraagstuk slechts kan wox-den opgelost door hem te vervangen als geestelijk lei der. De 76-iarige pasja van Marrakésj, Si Thamiel Glawie, die een voorname rol speelt bij de jongste ontwikkelingen in Max-okko, is de zoon van een stamhoofd der Berbers en wist langzamerhand zijn macht uit te bi'eiden over duizenden Ber- bers. Hij was een der eerste stamhoofden in Marokko, die zich aan de zijde der Fransen schaarden. Gedurende de eerste wereldoorlog, toen de Fransen wei'den gedwongen het groot ste deel hunner troepen Uit Marokko naar Europa terug te trekken, vocht de pasja met 8.000 guexillastrijders, tezamen met Fx-anse soldaten, tegen Marokkaanse op standelingen. Tijdens de tweede wereld- ooi-log weigei-de hij Duitse functionarissen te ontvangen, en hielp hij met door gene- x-aal de Gaulle gezonden Franse agenten bij de voorbereidingen voor de landingen in Noord-Afrika. Si Thamiel Glawie is een groot vriend van Sir Winston Churchill, als wiens per soonlijke gast hij de Kroningsfeesten van Koningin Elizabeth bijwoonde. Het K.N.M.I. deelt mede: Zondag drong koele lucht, afkomstig van de Atlantische Oceaan, ons land binnen, waardoor aan een reeks warme dagen een einde kwam. In tussen breidde zich een uitloper van het Azoi-en-hogedrukgebied naar West-Europa uit, die ons Zondag droog en vrij zonnig weer bezorgde. Een oceaandepressie ten Westen van Ierland trekt in ongeveer Noord-Oostelijke richting: een ermee samenhangend front vex-oox-zaakt regen op de Britse eilanden en verplaatst zich naar het Oosten, zodat er in de komende 24 uur ook in Nederland enige regen verwacht moet worden. Door dat de luchtdruk in Groenland en op het midden van de Atlantische Oceaan betrek kelijk hoog is geworden, lijkt een terugkeer van het warme weer voorlopig niet waar schijnlijk. (Van hedenmorgen 7 uur) w eers oo «5 "2-5 ti ra e. S c 2| toestand -■§ SE 3 n 4J zs Helsinki motregen NO 4 22 10 Oslo geheel bew. NNW 2 22 0 Stockholm regen ZZO 2 24 17 Kopenhagen licht bew. WNW 8 20 0.3 Amsterdam half bew. ZZW 3 19 0 Edinburgh zwaar bew. Z 7 19 0.2 Londen licht bew. windstil 21 0 Luxemburg onbewolkt ONO 2 21 1 Parijs zwaar bew. N 2 23 0 Bordeaux onbewolkt windstil 25 0 Grenoble zwaar bew. windstil 25 0 Nice onbewolkt NNW 5 28 0 Genève zwaar bew. windstil 25 0 Zürieh zwaar bew. NNO 2 21 8 Locarno onbewolkt windstil 27 0.1 Berlijn zwaar bew. WNW 6 32 2 Frankfort mist windstil 21 3 München nevel WNW 2 25 11 Wenen onbewolkt W 7 29 0 Innsbruck geheel bew. windstil 26 4 Rome onbewolkt OZO 2 31 0 1 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u. Een indrukwekkende luchtfoto van Zakinthos, een van de drie eilanden aan de Westkust van Griekenland, die zo zwaar werden getroffen door de aardbevingen. axxx300000c°c0c00a3000000300cix»0cc000c00«»00c00000 PLAATSELIJK ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige, in de Noordelijke provincies vrij kx-achtige wind. aan vankelijk Zuidelijk, later ruimend naar Zuid-West. Iets lagere temperaturen dan vandaag 18 Augustus Zon op 5.28 uur. onder 19.58 uur. Maan op 15.30 uur, onder 22.40 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 17 Augustus Hoog water: 7.57 en 20.20 uur. Laag water: 3.36 en 15.47 uur. Dinsdag 18 Augustus Hoog water: 8.44 en 21.14 uur. Laag water: 4.15 en 16.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1