Toestand in Marokko begint zich gevaarlijk toe te spitsen Regering Mossadeq omvergeworpen Achter de schermen wordt een uitweg uit de impasse gezocht Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Franse regering moet kiezen tussen de Sultan en de Pasja van Marrakesj Adonis bij aankomst in New York gearresteerd Het woord is aan Frans stakingsbeeld onveranderd Toegang tot Zandvoort Donderdag via de Zeeweg Indische troepen naar bufferzone op Korea Aanhoudend koel Bewoners van Ionische eilanden werken weer Volkspolitie schoot Oost- Duitse voedselhaler neer Vijftig doden door explosie bij Tobroek België weigert deelneming aan UNO-commissie Post per duif Churchill leidde weer een Kabinetsvergadering Weerrapporten 68e JAARGANG No 34 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon .15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie er. Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendapiein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Builenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur; Robert Peereboom WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 Haarlems Dagblad 297 e JAARGANG No 187 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (A.F.P./Reuter) Partijgangers van de Tas,ja van Marrakesj hebben Dinsdag in de Arabische wijken van Casablanca pam fletten verspreid luidend: „Vervloekt zij Mohammed de vijfde (de Sultan). De vijand van de Islam." Te Oejda, waar Zondag hevige anti- Franse ongeregeldheden plaats hadden, hebben Marokkaanse betogers Dinsdag een jeep van de politie aangevallen. De politie opende het vuur, waardoor twee Marok kanen om het leven zijn gekomen. De politic in Oejda deelde mede, dat de stad in staat van beleg is. Bijna alle Ma rokkanen hebben zich in hun huizen op gesloten. Politie en leger patrouilleren door de straten. Er is een uitgaansverbod afge kondigd. In de Arabische wijk van Casablanca zijn ruim 500 Marokkanen bij een razzia onder vraagd. Ruim honderd werden in hechtenis genomen. Politie en militairen legden Dinsdagavond een cordon rondom de Arabische wijk om te voorkomen, dat betogers het Franse stadsgedeelte binnenkwamen. De politie deelde mede, dat een aantal betogingen in de Arabische wijk door het ingrijpen met gummiknuppels konden worden beëindigd. Een woordvoerder van de Franse resident zeide te Casablanca, dat de Sultan het Mohammedaanse feest van Said el Kebir, dat Donderdag en Vrijdag gevierd zou wor den, misschien zal afgelasten. Op dit feest plegen alle volkshoofden hulde te bewijzen aan de Sultan als het geestelijke hoofd van Marokko en een eed van trouw af te leggen. Volgens de woordvoerder werd verwacht dat een deel van de hoofden hulde zou be wijzen aan Moelai Mohammed Ben Arafa, de Zaterdag door een aantal hoofden uitge roepen nieuwe leider van de gelovigen. De Marokkaanse communistische partij maakte Dinsdag bekend dat zij achter de Sultan staat. In Marokko is censuur inge steld. Franse regering gaat beslissen Onze correspondent in Parijs schrijft: De sociale troebelen in het eigen land hebben, zowel voor de regering als voor het Franse publiek, de ernstige situatie waarin Marokko de laatste dagen is geraakt, schijnbaar wat naar de achtergrond ver drongen. Maar nu het contact met de sta kers is verbroken en de uitspraak over de Franse stakingen van het parlement, dat a Is arbiter tussen de regering en de vak centrales op zal treden, zal moeten worden afgewacht, besteedt de regering van gis teren af weer een goed deel van haar tijd aan de bestudering van de kwestie- Marokko, die op het ogenblik zeer acuut is geworden en die in Parijs door de Franse resident-generaal, generaal Guil- laume, gisteren werd toegelicht. Nadat er al enkele hoge functionarissen van de Quai d'Orsay naar Marokko waren gezonden om de toestand ter plaatse te onderzoeken, zal dezer dagen ook een twee tal ministers derwaarts reizen, zodat zonder uitstel de beslissingen kunnen worden ge nomen, die door de nieuwe ontwikkeling worden vereist. Men weet dat de raad van Marokkaanse notabelen, de Pasja's en Caids op initiatief van de Pasja van Marrakesj vorige week de Sultan heeft willen vervangen door diens oom, de 64-jarige Mohammed Ben Arafa, een weinig betekenende man, die bovendien zelfs ongeletterd moet zijn. De Fransen stonden toen voor een précair probleem. In de protectoraats-overeen- komst van 1912 heeft Frankrijk zich name lijk verplicht de Sultan op zijn troon per soonlijk te beschermen. Sidi Mohammed, de Sultan die na de oor log door Frankrijk op de Marokkaanse troon werd geplaatst, heeft zich de laatste jaren echter doen kennen als een bijzonder onvriendelijk partner voor de Fransen en, gesteund door de nationalistische Istiqlal- partij, heeft hij niets nagelaten om de Franse hervormingsplannen, gericht op een democratisering van het binnenlandse be stuur, te saboteren. Publiek geheim Het is nauwelijks een publiek geheim te noemen, dat de Fransen de laatste jaren dan ook al meermalen hebben overwogen de Sultan af te zetten. Daartoe hebben zij v/ettelijk inderdaad het recht. Doch nu zo'n poging door de rivalen van de Sultan ATHENE (Reuter). De aardbevingen, die verleden week de Griekse Ionische eilanden hebben geteisterd, hebben volgens officiële ramingen 600 personen het leven gekost. Ongeveer 800 personen werden zwaar en 1500 licht gewond. De bevolking keert in groten getale naar de gehavende dorpen terug om de oogst binnen te halen. De oogst van wijndruiven belooft de beste sedert jaren te worden. Naar in een telegram aan de Griekse legatie te Den Haag is bevestigd, is door een brand schade aangericht in de biblio theek van de stad Zante op het door aard bevingen geteisterde gelijknamige Griekse eiland in de Ionische Zee. Enkele zeldzame boekdelen en manuscripten van Denis Sa- lomos, beroemd dichter en auteur van het volkslied, zijn verbrand. Het Griekse dagblad „Eleuthe Ria" heeft zich tot tolk gemaakt van de grote dank baarheid van het Griekse volk jegens alle landen, die helpen, de nood van de slacht offers van de aardbevingen op de Ionische •tfanden te lenigen. Het blad schrijft onder meer: „Vreemde fOlkeren en hun regeringen hebben aan de kloof, welke dezer dagen door de aard bevingen is ontstaan, bloemen van mens lievendheid gelegd. In onze onmetelijke smart is dit nobele gebaar het grootste be wijs, dat de beschaving, waarvoor wij strij den, werkelijk bestaat". ondernomen werd, had Frankrijk zeker de plicht de Sultan te beschermen, al had diens voornaamste tegenspeler, de Pasja van Marrakesj, die de laatste tijd een grote activiteit heeft ontplooid, op alle beslissen de momenten tot nu toe ook de zijde der Fransen gekozen, en bleef hij zich ook nu op zijn sympathie voor hen beroepen. De Franse resident-generaal Guillaume heeft eerst gepoogd van de Sultan een aan tal concessies inzake de Franse hervor mingsplannen los te krijgen. Doch zelfs een Frans ultimatum is de Sultan slechts ge deeltelijk uit de weg gegaan. Toen daarop de Pasja van Marrakesj te kennen gaf binnen enkele uren een nieuwe Sultan uit te willen roepen, heeft minister Bidault generaal Guillaume opgedragen Sidi Mohamed de militaire steun te ver lenen, waarop hij aanspraak maken kon. Het schijnt echter dat de Franse resident- generaal die opdracht zonder veel over dreven overtuigingskracht heeft uitgevoerd. In elk geval heeft hij niet weten tc voor komen dat Sidi Mohamed ais hoofd van de Islamitische kerk door de Marokkaanse Pasja's werd afgezet, al heeft hij zijn poli tieke bevoegdheden voorlopig dan ook be houden. Een proclamatie van de Sultan, waarin Frankrijk ondermeer van contractbreuk wordt beschuldigd, en waarin gedreigd werd met een heilige oorlog tegen alle Fransen, is toen aanleiding geworden tot verschillende ernstige botsingen, waarbij meer dan 100 gewonden en bijna 40 doden zijn gevallen. Er kan echter weinig twijfel over be staan of de tegenstanders van de Sultan zullen niet rusten voordat deze ook als politiek souverein is afgetreden. De Pasja van Marrakesj heeft op zijn beurt Frankrijk al bezworen de Sultan nu ook van zijn politieke bevoegdheden te ontlasten, en dat de prijs genoemd voor een vruchtbare samenwerking met de leidende kringen van het land, die zich nog steeds als de vrienden van Frankrijk willen be schouwen. Welke houding Frankrijk tegenover deze gewetensvraag aan zal moeten nemen, heeft gisteren de resident-generaal Guiilaume met president Auriol, premier Laniel en de minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, besproken en vandaag zal de beslissing vermoedelijk moeten vallen. NEW YORK (Reuter). De 43-jarige Amerikaan Harold Adonis wiens uitleve ring in Mei van dit jaar door de Neder landse regering werd geweigerd en die daarna vrijwillig naar, de Verenigde Sta ten terugkeerde, is Dinsdag bij aankomst te New York in hechtenis genomen. Hij wordt beschuldigd van belastingontduiking. Adonis reisde met de „Veendam" naar de Verenigde Staten. Adonis had van begin af de beschuldi ging, dat hij betrokken was bij een samen zwering tot omkopen in het belang van speelhuizen, tegengesproken. De steekpen ningen zouden 228.000 dollar bedragen hebben. Adonis jvas ambtenaar op het bureau van de gouverneur van de Amerikaanse staat New Yersey. Bij het ter perse gaan van dit blad meldde Reuter uit Londen dat daar een bericht van radio Teheran was opgevangen volgens hetwelk royalis tische opstandelingen in Teheran de regering van Mossadeq omver hebben geworpen. De Royalisten hadden het radiostation ingenomen en alle re geringskantoren bezet, aldus het ra diobericht. Dc omroeper deelde mede: „Ik kan tot u spreken door de hulp van de strijdkrach ten. De regering-Mossadeq, een bewind van opstand, is gevallen." De luisteraars kre gen de indruk, dat er in de studio grote verwarring heerste. Kolonel Ali Pahlavon, die na de omroep voor de microfoon kwam, deed op de bevolking van Teheran een be roep op haar qui vive te blijven. Ook hij verklaarde, dat Mossadeq was gevallen. Verder werd gezegd, dat generaal Zahedi, die bij de jongste mislukte staatsgreep door de Sjah ook al tot premier was benoemd, de leiding van de nieuwe regering zou krijgen. In Teheran was de toestand Dinsdag ge spannen. Er waren op verscheidene plaat sen botsingen tussen aanhangers van de Pan-Iraanse en de Toedeh-partij. De zetel van de eerstgenoemde partij werd door aanhangers van de Toedeh aangevallen en geplunderd. De politie slaagde er in het ge bouw te ontzetten en de betogers te ver spreiden. Ook ten Zuiden van de hoofdstad kwam het tot ongeregeldheden. Henderson, de Amerikaanse ambassa. deur in Perzië, heeft Dinsdagavond een uur gesproken met premier Mossadeq. Men heeft de algemene toestand in het land be sproken. De Perzische communistische partij heeft een beroep gedaan op premier Mossadeq om van Perzië een „democratische repu bliek" te maken. Het regeringsgezinde Per zische dagblad „Ettehad Melli" schrijft dat de omgeving van de minister-president voor een aanslag op diens leven vreest. Zijn maaltijden mogen slechts door zijn echtge note worden bereid. Het militaire bestuur van Teheran heeft BERLIJN (United Press). Een lid van de Oost-Duitse grenspolitie heeft vandaag een Oost-Duitser doodgeschoten toen deze met een voedselpakket uit West-Berlijn terugkeerde. Naar de West-Berlijnse politie mededeelt schoot de politieman op de man, toen deze weigerde gevolg te geven aan het bevel om te blijven staan en zijn pak ket te laten inspecteren. Een vrouw die zich in zijn gezelschap bevond, werd ge wond. Het incident geschiedde in de wijk Bernauer, waar de Franse en Russische sectoren aan elkaar grenzen. De vrouw, die een schotwond in het been kreeg, slaagde' erin naar het Westen terug te vluchten. Zij is in een ziekenhuis opge nomen. Enige honderden West-Berlijners verza melden zich na het incident aan de Weste lijke kant van de zönegrens en uitten hun verontwaardiging jegens de Oost-Duitse politiemannen. Langs de sectorgrenzen heb ben de communistische grensbewakers in de afgelopen weken reeds enige duizenden voedselpakketten in beslag genomen. Dc politieman, die het dodelijke schot loste, behoorde naar verluidt tot de zgn. „garni- zoens-volkspolitie", een semi-militaire or ganisatie. BENGASI (A.F.P.) In een opslag plaats van munitie, die in 1942 door het Italiaanse leger bij Tobroek werd achter gelaten, heeft zich een ontploffing voorge daan. Naar schatting hebben een vijftigtal mensen het leven verloren. De ontploffing deed zich voor toen arbeiders een kist mu nitie versjouwden. een grote beloning uitgeloofd voor het ver strekken van inlichtingen, welke leiden tot het arresteren van generaal Zahedi, die door de Sjah voor zijn vertrek uit het land tot premier is benoemd. Dinsdagmiddag is de Sjah van Perzië tc Rome aangekomen. Enkele honderden aanhangers van de Sjah, die vanmorgen, gewapend met knup pels en ijzeren staven, optrokken naar het Parlementsgebouw, hebben de lokalen van liet orgaan van het ministerie van Buiten landse Zaken, Baktar Emroez, in brand ge stoken, alsook kantoren van de Iraanse partij, die deel uitmaakt van het Nationale Front. De betogende aanhangers van de Sjah rukten vervolgens vlaggen uit, die door leden van de Pan-Iraanse beweging waren geplant. Toen zij zich in drommen door de hoofdstraten bewogen werden zij door een sterke politiemacht, die gebruik maakte van knuppels en bajonetten, uiteengejaagd. Velen werden gewond. De Sjah van Perzië heeft Woensdag te Rome verklaard dat in Perzië „iedereen die geen communist is" zijn standpunt steunt. Hij hoopte spoedig een verklaring af te leggen over de jongste gebeurtenissen. De vorst deelde mee dat hij zijn land had veriaten om bloedvergieten te voorkomen. Hij ontkende de kroonjuwelen te hebben meegenomen. „De kroonjuwelen behoren niet aan mij, maar aan het volk. Ik heb deze reeds lang geleden gegeven, zoals ik vrijwel alles gegeven heb," aldus de Sjah. Prawda-commentaar Het orgaan van de Russische communis tische partij „Prawda", heeft er Woensdag „Amerikaanse monopolisten" van beticht, de hand te hebben gehad in de mislukte siaatsgreep in Perzië. Volgens het blad hadden de V.S. eerst gepoogd, de Britten uit. dit land te verdringen, waarna zij zich beijverd hadden, Perzië in een zodanige financiële crisis te brengen, dat het genood zaakt zou zijn, ieder voorstel te aanvaarden. De poging tot opstand in Teheran was ge organiseerd, aldus het blad, door de reac- tionnaire vrienden van de V.S., met hulp van het hof van de Sjah en enige politici, die buitenlandse agenten waren. NEW YORK (AFP). De Belgische delegatie bij de UNO heeft geweigerd deel te nemen aan de werkzaamheden van de UNO-commissie voor inlichtingen met be trekking tot niet-autonome gebieden, welke Dinsdag te New York haar vergaderingen begon. Zij meent, dat inlichtingen over de inheemse bevolking, verschaft door landen die niet-autonome gebieden besturen, slechts waarde hebben, als staten met in heemse minderheden op hun grondgebied dit óók doen. De Belgische afgevaardigde verklaarde, dat men bijvoorbeeld de vx-aagstukken met betrekking tot inheemse arbeiders in de Belgische Kongo niet los kan maken van dezelfde vraagstukken met betrekking tot inheemse ai-beiders in Zuid-Afrika. In de Dorpsstraat te Assendelft is gis teravond de 77-jax-ige ïnevi'ouw G. K. uit Assendelft door een passerende motorrijder aangereden. Zij was onmiddellijk dood. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S André Maurois: Het telefoongesprek bevindt zich halverwege tussen de Kunst en het leven. Men spreekt erin tot het beeld, dat men zich van de luiste raar gevormd heeft. (Reuter-AFP). De Franse socialisti sche vakbondleider Jouhaux bracht Dins dagavond een bezoek aan president Auriol. Waarnemers waren van oordeel, dat dit bezoek de jongste poging is om achter de schermen uit de impasse te komen, waarin de staat en zijn werknemers zich bevinden. Dinsdagavond waren er 222 verzoeken tot bijeenroeping van het parlement bin nengekomen. waarvan er 179 schriftelijk zijn bevestigd. De M.R.P. (volksrepublikci- nen) heeft Dinsdagavond besloten bemid delend op te treden en te trachten tot her vatting der besprekingen tussen de rege ring en de vakbonden te komen. Dinsdagavond was er nog steeds weinig verandering in de toestand in Frankrijk te bespeuren. Wel wei-den enkele spoorweg arbeiders en. employés van de posterijen gearresteerd, doch er was geen enkele aan wijzing, dat de maatregelen, die Laniel Maandagavond aankondigde, reeds zijn in gevoerd. De leiders van de socialistische, katholieke en communistische vakverbon den staan vrijwel voortdurend met elkaar in verbinding. Overal in Frankrijk bleef het evenwel vrij' rustig, zoals het gedurende deze gehele staking nog rustig is geweest. Bij de spoor wegen was enige verbetering te bemei'ken. Het aantal uit Parijs naar de provincie vertrekkende treinen nam toe en er reden weer enkele ti-einen naar de Parijse voor steder. Ongeveer de helft van het noi-male aantal ondergrondse treinen was Dinsdag weer in dienst. Ook bij de P.T.T. was de toestand iets gunstiger. Er werd een gro tere hoeveelheid briefpost behandeld en meer telefoon- en telegraafverbindingen werden tot stand gebracht. Het personeel van de gas- en electriciteitsbedrijven was nog steeds in staking. De vuilnismannen en straatvegei-s gingen in sommige districten weer aan het wex-k. Ook de havenax-beiders in Le Havi-e vatten het werk weer op, maar in Duinkerken bleven hun collega's thuis. In het mijngebied was de toestand onver- andei-d. Wachtende treinen Op de spoorwegstations in het Saarge- bied stonden Dinsdag 30 volgeladen kolen- treinen en 26 goederentreinen, met in totaal drieduizend wagons, alle bestemd voor Frankrijk. Maar in verband met de staking in Frankrijk nemen de Franse spoorwegen de wagons niet over. Ook het geldverkeer tussen Frankrijk en het Saargebied is stop gezet. De stakingen in het Parijse vervoersbe drijf werden weer met 24 uur verlengd. De jpocoaxxxxccocoooooocoooocooor^QOpa - De staking in Frankrijk levert uiteraard voor het Nederlandse bedrijfsleven ook moeilijkheden op doordat communicatie mogelijkheden ontbreken. Daarom nam de directeur van de stichting Neder landse Export Combinatie, de heer L. Fokkema te Culemborg, die ter regeling van enige zakelijke aangelegenheden per auto naar Frankrijk vertrok, ook een mand met postduiven mee. Zij zorg den feilloos voor het overbrengen van de noodzakelijke berichten naar de kantoren van de heer Fokkema. vakbonden zouden hedenochtend opnieuw oveirleg plegen. Het bestuur en de parlementaire fractie van de socialistische partij, kwamen Dins dagmiddag bijeen om de toestand te be spreken. Na afloop van deze gemeenschap pelijke vergadering werd een communiqué uitgegeven, waarin wordt vastgesteld, dat de regering door de vex-klaring van de eer- ste-minister de stakende arbeiders eigenlijk voor een ultimatum, zo niet een oorlogs verklaring, heeft geplaatst. Te Bar-le-Due in Oost-Frankrijk zullen zes ambtenaren van de P.T.T. worden be recht, omdat zij geen gehoor hebben ge geven aan een bevel van de regering tot hervatting van de werkzaamheden. De gouverneur van het departement van de Maas gaf opdracht tot vervolging van on geveer vijftig spoorwegarbeidei-s die vorige week Woensdag hun bevel tot hervatting van de werkzaamheden hadden verbrand bij een betoging voor een oorlogsgedenk teken. Wegens het aanbi-engen van een slijtlaag op het wegdek van de Zandvoortselaan te Zandvoord en wel tussen Bentveld en het dorp zal de laan van Donderdagmoi-gen negen uur tot Vrijdagmorgen 7 uur (on voorziene omstandigheden vooi-behouden) voor het ï-ijverkeer worden afgesloten. Van het rijwielpad en het voetpad kun nen wielrijdei-s en voetgangers gebruik maken. Auto's en andere voertuigen kunnen Zandvoort alleen bereiken van Overveen af langs de Zeeweg. NEW DELHI (Reuter). Vijfduizend Indische militairen en personeel van het Indische Rode Ki-uis zullen door de lucht naar de gedemilitariseerde zóne in Korea worden getransporteerd, waar zij toezicht zullen houden op de krijgsgevangenen, al dus heeft de bevelhebber van de troepen Dinsdag te New Delhi medegedeeld. Zij zullen van de Zuid-Koreaanse havenstad Intsjon met hefschroefvliegtuigen naar de zóne worden gebracht. De eerste groep, bestaande uit 1200 mili tairen voor toezicht op de krijgsgevange nen, is Dinsdag per schip van Madras naar Korea vertrokken. De commandant, generaal Thorat, en de Tndische onderminister van Buitenlandse Zaken, Nehroe, zijn Dinsdag, na een bezoek van tien dagen aan Tokio, Pjongjang en de gedemilitariseerde zóne in Korea, in New Delhi teruggekeerd. Bij de uitwisseling van de krijgsgevan genen te Panmoendjom vei-klaarde Dinsdag een terugkerende Amerikaanse soldaat, dat tussen 31 Juli en 18 September 1951 hon derd van de dx-iehonderd gevangenen in een doorgangskamp om het leven waren gekomen. Volgens andere repatriërende Amerikaanse soldaten mochten slechts een paar uitverkoren gevangenen zich met de functionarissen van de gemengde Rode Kruisgroepen onderhouden, als deze hun kamp bezochten. Britse repatriërenden verklaarden, dat herhaalde pogingen van de Chinezen, om de Amerikanen en Britten tegen elkaar op te zetten, hadden gefaald, en dat de ver standhouding tussen de Britten en de Ame rikanen goed was. LONDEN (Reuter). Sir Winston Chur chill heeft Dinsdag voor het eerst sinds 24 Juni, de leiding gehad van een buitenge wone bijeenkomst van het Britse kabinet. Er werd vergaderd in de ambtswoning van de premier, Downingstreet 10 in Londen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dat in hoofdzaak is gesproken over het Russische voorstel, om in de ko mende zes maanden een vredesconferentie te houden tussen de Grote Vier, ter be spreking van het vredesverdrag m'et Duits land. Het K.N.M.I. deelt mede: Sinds Zondag bevindt ons land zich in een Zuid-Weste lijke luchtstroming, die in stand gehouden wordt tussen een gordel van hogedruk boven Frankrijk en een depx-essie ten Nooi-den van Schotland. De Zuid-Weste lijke winden voeren koele lucht aan, die van oceanische oorsprong is. Gisteren pas seerde een front met x-egenbuien. Vandaag staat het weer onder invloed van een zwakke rug van hoge druk, waardoor op de meeste plaatsen droog weer voox'komt. Van de oceaan naderde vanmorgen echter weer een nieuwe storing Ierland. Deze storing zal morgen tot onze omgeving doordringen met als gevolg veel bewol king en wellicht ook wat regen. Aangezien de Westelijke circulatie voortduux't, moet op aanhouden van het koele weer worden gerekend. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- fcO t53 A re o. SS u c r.oestand 12 8 Sc rS Z5 Helsinki nevel ZW 1 20 0.1 Stockholm zwaar bew. Z 4 22 0 Oslo regen Z 4 21 2 Kopenhagen onbewolkt W 6 21 3 Amsterdam zwaar bew. ZZW 2 20 0 Edinburgh zwaar bew. Z 2 17 1 Londen licht bew. windstil 22 2 Luxemburg zwaar bew. ZW 2 22 0 Parijs zwaar bew. windstil 26 0 Bordeaixx mist windstil 25 0 Grenoble onbewolkt windstil 28 0 Nice onbewolkt NNW 2 27 0 Genève onbewolkt windstil 28 0 Zürich licht bew. windstil 26 0 Locarno onbewolkt windstil 27 0 Berlijn zwaar bew. WNW 5 25 0.1 Frankfort nevel windstil 26 0 München half bew. ZW 2 24 0 Wenen onbewolkt W 6 26 0 Innsbruck zwaar bew. WZW 1 28 0 Rome onbewolkt windstil 31 0 Maximum temp. gisteren; neerslag Laatste 24 u. Nog altijd zijn de verbeteringen aan het eerste deel van het Ainsterdam-Rijnkanaal niet gereed. Het oude Merwedekanaal tussen Maarssen en Nigtevecht moet nog worden verbreed en op diepte gebracht. Nabij Loenersloot ziet men de dragliyies bezig het Merwedekanaal op de juiste breedte te graven. PLAATSELIJK ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige, later aan de kust nu en dan vrij krachtige Zuidelijke tot Zuid-Weste lijke wind. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. 20 Augustus Zon op 5.31 uur, onder 19.54 uur. Maan op 17.30 uur, onder Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 19 Augustus Hoog water: 9.51 en 22.25 uur. Laag water: 5.06 en 17.32 uur. Donderdag 20 Augustus Hoog water: 11.10 en 23.48 uur. Laag water: 6.20 en 18.56 uur. «XCOCOOOO&XOCOOQ

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1