Gezagvoerder R. J. L. Brouwer tracht nu aan wal te wennen OLIESTOOKHAARDEN Artikel Beschutting voor buspassagiers in Haarlem en Velsen Hete lucht- PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws Hij maakte ook Pearl Harbour mee AUTO-RADIO De radio geef t Donderdag Pistool in Amsterdams Bosplan gevonden Glazen wanden en daken op Stationsplein ^ocA ió het zo WOENSDAG 19 AUGUSTUS 195S NA VEERTIG JAAR BEHOUDEN VAART H. J. MAERTENS N.V. Sporen van Romeinse nederzetting in Delft gevonden DE MOORD IN CASTRICUM Goede reputatie blijft gehandhaafd GAAT U MET VACANTIE? Prof. ir. M. J. Granpré Molière Prof. J. B. Tielrooy overleden Hardhandige reisleider is een Nederlander Luchtverkeer met Frankrijk weer onbeperkt Spoorbreedte V. Kapitein Roelof J. L. Brouwer heeft dezer dagen een hard afscheid moeten nemen. Het was het afscheid van de zee, waarop hij een groot deel van zijn leven heeft uit gezien, via de boeg van de schepen, die onder zijn commando voeren. In veertig jaar was hij vertrouwd geraakt met alle stemmingen en karakterverschijnselen van die zee, die over de gehele wereld zo sterk verschillen. En evenzeer met de contouren van zovele havens en kusten, die hij alle reeds voor zijn geestesoog kon halen wanneer de zee ze nog achter de horizon verborgen hield. Hij tracht thans in zijn woning in Haarlem aan de wal te wennen, nadat hij als gezagvoerder bij de N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij is gepensionneerd. Enige dagen geleden keerde hij terug van zijn laatste grote reis, die tevens een keten van afscheidsbezoeken was van zovele goede bekenden van hoog tot laag In Kaapstad, Port Elizabeth, Dar Es Salam, Mombassa, Barcelona om maar enkele van de reeks te noemen. Op 14 Juli 1913 ging hij voor het eerst naar zee als stuurmansleerling, na zijn studie aan de Zeevaartschool van Delfzijl. Hij kwam in Port Said aan toen de eerste wereldoorlog uitbrak, die voor de vaart op Zuid-Afrika een ernstige belemmering met zich meebracht toen (in 1917) het Suez- kanaal werd gesloten. Het werd toen door de Duitsers en de Turken aan de Oostkant bedreigd, zoals het in de tweede wereld oorlog aan de Westelijke zijde gevaar liep weer door de Duitsers. De jonge, inmid dels vierde stuurman geworden Brouwer maakte als gevolg van de sluiting van het Suezkanaal een reis naar Nederlands-Indië naar Houtmans voorbeeld: via de Kaap de Goede Hoop. De terugreis geschiedde via het Panamakanaal, zodat dit tevens zijn eerste reis om de aarde werd. In 1913 kwam hij in dienst bij de marine, die wel dra voor haar eerste vredestaak kwam te staan: het lichten van de vele ankermijnen die de doorgangen tussen Den Helder en Texel en tussen Vlieland en Terschelling versperden. Kapitein Brouwer bleef later herhaalde lijk voor oefeningen opkomen bij de Mari ne-reserve, waarvan hij ook thans nog deel uitmaakt. Hij doorliep daarbij alle rangen tot en met kapitein-luitenant ter zee. Na zijn eerste dienstplicht te hebben ver vuld kwam hij weer bij de koopvaardij en hij voer onder de vlag van de Rotterdamse Lloyd op het toenmalige Brits-Indië. Toen hen in 1928 werd overgeplaatst naar de HollandAfrika Lijn had hij de stuur mansrangen doorlopen en kreeg hij het commando over zijn eerste schip, de Klip fontein. Later was hij ook gezagvoerder op andere Fontein-schepen, zoals de Springfontein, de Jagersfontein en de Bloemfontein. Hij voer op de Jagersfontein toen de tweede wereldoorlog in Europa was losge barsten en kreeg in 1941 een transport voor de V.S., dat de Amerikaanse autoriteiten gezien hun neutraliteit uiterst geheim wil den doen blijven. Tot de Torres-straat ge ëscorteerd door twee Amerikaanse kruisers ging hij met een afdeling van de beroemde „Vliegende Tijgers" (de Amerikaanse vlie gers, die Tsjangs leger steunden in de oor log tegen Japan) op weg naar Birma. Bij de Torres-straat werd de bescherming van het transport overgenomen door de kruiser „Java", die later in de slag in de Javazee onderging, tot Singapore, waarna de R.A.F. het schip beschermde tot Rangoon. Die zware bewaking was nodig omdat in die dagen in de Stille Oceaan, waar Japan zich nog terzijde hield, verscheidene snelle en goedbewapende Duitse schepen opereerden. Het transport bleef overigens niet geheim, want een Chinese professor, die de „Flying Tigers" op reis vast het een en ander van de Chinese taal en gewoonten had bijge bracht, was er zo trots op dat hij het kort daarna uitvoerig aan de pers vertelde een affaire, waarvoor kapitein Brouwer later in Washington op het matje geroepen werd. De Rijzende Zon Kapitein Brouwer maakte kort daarna Pearl Harbour mee. Hij voer in de voormiddag van 7 December 1941 uit San Francisco de haven van Honoloe- ADVERTENT1E INBOUW. EN SERVICE STATION loe binnen toen de Japanse aanval in volle gang was, maar besefte dit uiter aard niet. Hij dacht, zoals hij zelf in een rapport schreef „tot het laatst toe met een intense oefening van de Ame rikaanse marine en landstrijdkrachten te doen te hebben", maar toen hij op de vleugels van negen vliegtuigen die het schip naderden, het teken van de rijzende zon waarnam, kon er geen twijfel meer aan bestaan. Het hevige vuur van de wal heeft waarschijnlijk duikaanvallen van de Zero-jagers voorkomen. Ze moesten wijken, na hun bommenlast overigens nog wel boven de „Jagersfontein" te hebben afgeworpen. Het schip, dat niet met geschut was uitgerust, kwam behouden binnen. Dat was de eerste oorlogservaring, Pearl Harbour even hels als verwarrend. Er zijn er nog zeer vele gevolgd, die echter steeds dezelfde afloop voor zijn bemanning en zijn schip hadden: „behouden binnenge komen." Hij kwam met de Jagersfontein in Tjilatjap aan Java's Zuidkust, toen de strijd om de Archipel al in volle gang was en wachtte op een commando over een schip van de marine, met het oog waarop men hem niet wilde laten gaan. Er was echter geen marineschip meer, wèl een onbewapende „Abbekerk" met 1400 passa giers, waarmee hij aan de Japanners en, zig-zaggend, ook aan hun bommen en tor pedo's ontsnapte: zijn schip kwam veilig in de Australische haven Fremantle aan. Uit Sydney voer hij als passagier op de hem welbekende „Jagersfontein" in het Pana makanaal naar Galvestone in Texas. Reis van 80.000 mijlen De Fontein-schepen gingen voor de troepentransporten der geallieerden dienst doen en voor de verloren koopvaardij schepen kreeg Nederland toen een aantal zogenaamde „vervangingsschepen" van Amerika en Engeland, die werden herdoopt met namen van Nederlandse schilders. Zo kreeg kapitein Brouwer het commando over de „Vemeer" (de vroegere „Empire Rally"). Met dit schip leverde hij een voor beeld van de wijze waarop de Nederlandse koopvaardijvloot aan de oorlogs-inspanning der geallieerden deelnam: Hij maakte een reis van tachtigduizend mijl, van het ene continent naar het andere. Op elk traject, waarvan de „Vermeer" slechts enkele étappes in convooi voer, kon de tegenstander zich presenteren, boven of onder de waterspiegel en het heeft vaak gespannen, bijvoorbeeld toen kapitein Brouwer een keer op zeven mijl afstand een schip in de grond zag boren. De „Ver meer" hulde zich onmiddellijk in een rook gordijn en kon daardoor aan de belagers ontkomen. En zo waren er meer van die ontsnappingen op het nippertje en van die bommen en torpedo's, die gelukkig geen doel troffen. In Mei 1945 was kapitein Erouwer met zijn schip in Canada. De strijd in Europa was voorbij en de „Vermeer" vertrok „for orders" naar Engeland met een lading voedsel. Tot zijn grote vreugde kreeg hij halverwege een telegram dat hem gebood regel recht door te varen naar Rotterdam en na een reis waarop het ontwijken van mijnenvelden uiterst veel vergde van het ge duld, kwam hij in de verwoeste en ledige Rot terdamse haven aan. In Haarlem kon hij zijn gezin weer begroe ten, waarvan hij in No vember 1939 afscheid had genomen. Van het hem aangebóden verlof maakte hij geen gebruik omdat hij zijn aandeel wilde hebben in de aan voer van levensmiddelen naar ons hongerende land; daartoe maakte hij drie reizen van en naar Canada. Gezagvoerder Brou wer heeft zich ook daar na niet veel rust gegund. Na een reis op Australië kreeg hij achtereenvol gens het commando over de Bloemfontein,de Klip fontein en de nieuwe Jagersfontein op de hem zo vertrouwde route naar Zuid-Afrika. Daarna volgde nog een reis met de nieuwe „Abbekerk" naar Japan (de oude, die hij in 1942 veilig naar Australië bracht, is later getorpedeerd evenals de oude „Jagers fontein," die ook nog onder zijn commando had gevaren). Zijn laatste reis ging nog eens tond de Zuidkaap met de nieuwe „Heemskerk". Daarmee was zijn carrière op de wereld zeeën ten einde. En de omstandigheden (twee wereldoorlogen) waardoor deze hem leidde, geven een bijzondre betekenis aan zijn conclusie: „Ik heb altijd voorspoedig gevaren." Gezagvoerder R. J. L. Brouwer Ir. J. J. Terwen, bouwkundig ingenieur te Leiden, heeft opgravingen gedaan in de oudste gedeelten van Delft. Hij heeft daarbij aanwijzingen gevonden dat reeds in de tweede eeuw mensen in deze streek hebben gewoond. In de omgeving van de Oude Kerk is er vermoedelijk een Romein se nederzetting geweest. Bij de opgravin gen is een munt gevonden met de beelte nis van de Romeinse keizer Hadrianus. Voor het graafwerk maakte men gebruik van werkkrachten van de gemeentelijke sociale werkvoorziening. Aan een plan op de Markt en omgeving opgravingen te doen kon geen uitvoering worden gegeven, omdat de directeur van Openbare Werken als eis stelde dat het graafwerk zou ge schieden door geschoolde arbeiders onder toezicht van zijn dienst, waardoor .de kos ten echter te hoog zouden worden. Ir. Terwen heeft nu het onderzoek uitsluitend op particulier terrein verricht. De opgra vingen geschiedden op vier plaatsen in de stad; twee daarvan zijn naderhand met behulp van grondboringen door de Rijks dienst voor Bodemkartering nader onder zocht.. Deze onderzoekingen geschiedden in nauwe samenwerking met de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek. Op het Heilige Geestkerkhof bij de Oude Kerk vond men op 2.30 meter diepte een fragment van een Romeinse dakpan. Bij nader onderzoek nam de hoeveelheid Ro meins schervenmateriaal steeds toe. Enige stukken konden door dr. W. C. Braat uit Leiden worden gedateerd op de eerste helft van de tweede eeuw. ADVERTENTIE uit voorraad leverbaar. Ged. Oude Gracht 11 t.o. Postkantoor Tel. 19981 Haarlem. Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Strijkorkest. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de Ziele luis tert. 12.00 Angelus. 12.03 Napolitaans orkest. (12.30—12.33 Weerbericht). 12.55 Katholiek Thuisfront. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Cello en piano. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Orgelconcert. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Voor dracht. 18.00 Promenade-orkest en klein koor. 18.35 Op de-stelling. 18.45 Leger des Heils. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vossenjacht. 21.15 Achter grachten, wallen en kantelen. 21.45 Gevarieerde muziek. 2.15 Viool en piano. 22.25 Int. Calvinistische Jeugdconfe- rentie. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Pla ten. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Wilhelm Teil (2e acte). 11.45 Voordracht. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfs leven. 13.00 Nieuws. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Amusementsmuziek. 14.30 Cello en piano. 15.00 Een vrouw was verdwenen in Clearmouth, hoorspel. 15.20 Platen. 15.30 Ge varieerde muziek. 16.05 Telefoon voor Mara Grey, hoorspel. 16.25 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Bodemrijkdommen in Australisch Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Zweeds Militair orkest. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Tro- feo Italia. 19.45 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest en solist. 21.10 De heerser in huis, hooorspel. 2.25 Trofeo Italia. 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.00 Platen. 15.00 Kamerorkest. 15.50 Platen. 16.30 Symphonie- orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Cau serie. 20.00 Platen. 20.30 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.5523.00 ADVERTENTIE Moderne, verzorgde vrouw, toch prima huisvrouw! De Nederlandse vrouw is over de gehele wereld bekend als een zeer goede en nette huisvrouw en terecht, maar daarvoor is ze dan ook vaak van vroeg tot laat in de weer Gelukkig komen de moderne wetenschap en techniek haar in zoverre te hulp, dat er steeds nieuwe methoden en middelen worden uitge vonden om het huishoudelijk werk wat een voudiger en minder tijdrovend en vermoeiend te maken. Zo is er thans het nieuwe afwas- middel, de Castella Vaatwas. Duizenden en duizenden huisvrouwen hebben reeds vol blijdschap ondervonden, hoe bij gebruik van dit nieuwste product van de Castella-fabrie- ken de dagelijkse afwas in een minimum van tijd gedaan is. terwijl zonder enige inspan ning en zelfs zonder afdrogen haar glaswerk, borden, kopjes enz. helder en schoon uit het actieve schuim van Castella Vaatwas te voor schijn komen (een lepel geeft teilen vol sop). En dit niet alleen, maar ook zal zij tot haar vreugde constateren, dat haar handen door het schuim van Castella Vaatwas (per pak 25 ct.) absoluut niet ruw worden, maar inte gendeel gaaf en zacht als fluweel. Mede dank zij Castella Vaatwas kan zij thans zonder na deel voor haar uiterlijk, haar reputatie van „prima" huisvrouw met geringe moeite hand haven De 25-jarige kantoorbediende W. J. Th. van H. die Maandagmorgen in de Cas- tricumse duinen mejuffrouw M. T. uit Am sterdam van het leven beroofde hèeft Dinsdagmorgen zijn reeds eerder afgelegde verklaring, als zou hij het legerpistool waarmee hij mej. M. T. dood schoot, in zee hebben geworpen, herroepen. Hij bekende het wapen in het „Bosplan" te Amsterdam te hebben verscholen en dientengevolge werd de man naar Amsterdam overge bracht, waar hij vervolgens de plaats waar het wapen verscholen lag, aanwees. De man bleek het wapen, dat in enige hand doeken was gewikkeld, onder een paar struiken in de grond te hebben verstopt. Omtrent de motieven, die de kantoorbe diende voor de moord op mej. M. T. moet hebben gehad, weigert de man een verkla ring af te leggen. De rijkspolitie te Castri- cum meent echter voldoende bewijzen in handen te hebben waaruit blijkt dat er noch van geldroof noch van „minnenijd" sprake is geweest. Uit enige brieven van de vermoorde, maakt de rijkspolitie echter op, dat de moord met beiderlei goedvinden moet zijn gepleegd. Zowel mej. M. T. als de kantoorbediende, moeten reeds enige tijd met moord- respectievelijk zelfmoord plannen hebben rondgelopen, omdat door beiden het leven in de tegenwoordige maatschappij te zwaar werd geacht. De verdachte, die sinds gistermiddag in de cel te Bakkum vertoeft, zal Donder dag naar Alkmaar worden overgebracht, waar hij voor de officier van Justitie zal worden geleid. De begrafenis van het slachtoffer zal naar alle waarschijnlijkheid Donderdag of Vrijdag plaats vinden en wel op Wester- veld (Driehuis). Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE Nadat er op alle mogelijke manieren twee jaar lang aan is gedokterd, zal de N.Z.H. thans in staat zijn binnenkort haar plan om enkele drukke bushaltes in Haarlem en Velsen van een grotere beschutting te voorzien, uit te voeren. De volgende week wordt in Velsen be gonnen met het plaatsen van dakjes boven de hoofden van de wachtende reizigers aan Kompasstraat (Cultureel Centrum), Lange Nieuwstraat, Zeeweg (Ziekenhuis) en Broekbergerlaan (Santpoort). In Haarlem kan het nog wel even duren, want daar is het gewijzigde plan enkele weken geleden bij Openbare Werken inge diend. In de Spaarnestad zullen de halten Rijksstraatweg splitsing Vergierdeweg, Grote Markt (richting Noord), Botermarkt en vijf halteplaatsen op het middenperron van het Stationsplein beschut worden. Het bestaande dakje aan het Soendaplein zal vervangen worden door een ander. Het tegenwoordige was indertijd als model be doeld en het staat er eigenlijk al langer dan men had gerekend. Overigens zullen de nieuwe haltegebouw tjes niet zo heel veel van dat, door de Haarlemse architect J. P. Kloos ontworpen, model afwijken. Het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad voor dit model werd geaccepteerd. Het aanvankelijke ontwerp geïnspireerd op de in Londen gebruikelijke beschuttin gen voor het bussend publiek werd door de Schoonheidscommissie verworpen, zodat de architect.zich andermaal over de vorm geving van deze nuttige constructies moest beraden om tenslotte tot een vrijwel gelijke uitkomst te geraken. Dat wil niet zeggen, dat er geen andere projecten zijn gemaakt, maar die bleken te duur te zijn. Met uitzondering van het Stationsplein, waar ook nog glazen wanden ter bescher ming van de wachtenden zullen worden aangebracht, zal de aan te brengen beschut ting bestaan uit een dakje, dat ruim twee meter boven de begane grond op een aantal stalen buizen, op onderlinge afstanden van bijna twee meter, zal worden aangebracht. Deze buizen vormen een geheel met de file-hekjes, welker aanwezigheid voor de plaatsing der wachthuisjes juist een pro bleem vormde. Dat de dakjes vrij laag boven de grond zullen worden geplaatst, wordt gedaan om het nuttig effect der beschutting zo groot mogelijk te doen zijn. De file-hekjes met steunbuizen voor de daken zullen als een geheel worden gecon strueerd en verzinkt,, dit om lelijke plekken op de lasplaatsen te voorkomen. Daarom ook zullen alle queue-hekken worden ver vangen. Het dak wordt ongeveer twintig centi meter hoog, met een onderkant van maso- nite en een bovenkant van hout; tussen de steunbuizen worden stevige ijzeren dwars balken aangebracht, opdat zowel boven- als onderwaartse, maar ook zijwaartse druk met succes kan worden weerstaan. Tenslotte heeft de N.Z.H. er rekèning mee te houden, dat haar abri's bij optoch ten en andere festiviteiten een verleidelijk uitzichtpunt bieden Wat nu het middenperron op het Sta tionsplein betreft: daar komen bij de halte plaatsen voor respectievelijk de lijnen 1 en 2, 5 en 6, 3 en 4, Noordwijk en Leiden aan de Noordzijde en aan de kop van het file hek glazen wanden, die ongeveer vijftig centimeter van de grond zullen beginnen. 64. Na de daverende explosie van de groeistraler trad een diepe stilte in. Ver wezen zaten allen tussen de brokstukken van de jeep en de scherven van de naburige ramen. „Oef', mompelde Panda, duizelig rondkijkend, „ik geloof, dat we er allen nog heelhuids afgekomen zijn. Of nee. de professor! Waar is professor Kalker ge bleven?!!" Op de plaats, waar de geleerde had gestaan, gaapte nu een groot gat in de straat.„Professor Kalker!!", riep Panda ontdaan, zich over het gat buigend. „Wat is er.ehPampa?", vroeg een welbekende stem en daar dook de geleerde uit de opening op; een weinig geschaafd en met gescheurde kleren, maar overigens ongeschonden van lijf en leden. „U hoeft MIJ niet te vragen, wat er aan de hand is!", riep Panda geprikkeld, „de groeistraler is ontploft en we hebben het gelukkig alle maal overleefd. Maar die arme agenten zullen nu hun hele leven op korte beentjes moeten rondlopen!" „Welnee", antwoordde de geleerde glimlachend, kijk maar eens achter je.eh.Pampa". Panda keek om en tot zijn vreugdevolle verbazing, zag hij daar de beide agenten ronddansen op normale benen. „Een verrassend bij effect van de explosie, nietwaar?", zei pro fessor Kailcer, „en toch ligt de wetenschap pelijke verklaring van dit fenomeen voor de hand". Aan de kop van het file-hekje voor de lijnen 1 en 2 zal slechts een halve wand aangebracht kunnen worden. Voor de wan den zal helder Securitglas worden gebruikt, een soort glas waarop men bij wijze van spreken gerust met een moker kan slaan, zonder dat het verbrijzeld wordt. Hetzelfde glas wordt ook in treinen en trams en bus sen gebruikt. Uiteraard komen er op het Stationsplein ook daken. Eervol ontslag als hoogleraar te Delft Aan prof. ir. M J. Granpré Molière is met ingang van 1 September eervol ontslag verleend als hoogleraar in de architec tuur te Delft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Granpré Molière werd op 13 Oc tober 1883 te Oudenbosch geboren en stu deerde in Delft voor bouwkundig ingenieur. Na voltooiing van zijn studie was hij ach tereenvolgens werkzaam bij de rijksge bouwendienst en bij de gemeente Rotter dam, maar al spoedig vestigde hij zich als architect in de Maasstad tezamen met de architecten Verhagen en Kok. De heer Granpré Molière was de eerste stedebouwkundige adviseur van de Zui derzeewerken. Hij ontwierp de dorpsplan nen voor de Wieringermeer. In October 1924 werd hij benoemd tot hoogleraar in de architectuur aan de Tech nische Hogeschool te Delft. Na de bevrijding maakte hij het ont werp voor de wederopbouw van de St. An- toniuskerk in Den Haag. Voorts ontwierp hij plannen voor de wederopbouw van het centrum van de stad Groningen. Te Amsterdam is cp 66-jarige leeftijd na een langdurige ziekte overleden prof. dr. J. B. Tielrooy, in leven hoogleraar in de Franse taal en letterkunde aan de uni versiteit te Amsterdam. Prof. Tielrooy was behalve hoogleraar ook als letterkundig criticus en essayist iemand van bijzonder0 betekenis en verwierf zich als schakel tus sen de Franse en de Nederlandse littera tuur en cultuur ook in het buitenland grote bekendheid, mede door zijn vele in het Frans geschreven publicaties. Prof. Tielrooy, die op 7 October 1886 op Texel geboren werd, was secretaris van het Nederlandse P.E.N.-centrum, ridder in het Franse Legioen van Eer en eredoctor van de universiteit van Straatsburg. De crematie zal Vrijdagmorgen te Wes- terveld geschieden om kwart voor elf. Toestemming. Volgens de correspondente van de „New York Herald Tribune" op Formosa, Marguerite Higgings, bestaat er tussen de V. S. en nationalistisch China een geheime overeenkomst, vol gens welke de nationalisten „voor het ogenblik het tempo van hun acties tegen het Chinese vasteland niet zullen ver hogen", alvorens hiervoor toestemming van de V. S. te hebben gekregen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, het ministerie van De fensie, noch de nationalistisch-Chinese ambassade te Washington hebben op dit bericht commentaar willen leveren. Lijst. Het bestuur van de West-Duitse Sociaal-Democratische partij (S.P.D,) heeft Dinsdag in Bonn het eerste deel van een lijst met namen van personen, die in verband met de onlusten van 17 Juni in Oost-Duitsland werden veroor deeld, gepubliceerd. Op deze eerste lijst staan 149 namen en ten dele ook de straffen vermeld. Uit de lijst blijkt, dat Russische gerechtshoven slechts dood straffen, voltrokken door standrechte lijke executies, velden. Oost-Duitse ge rechtshoven lieten slechts één doodvon nis voltrekken, een aantal andere ter dood veroordelingen werd in levens lange gevangenisstraf gewijzigd. Volksvertegenwoordiger. De West-Duitse politie heeft Dinsdagavond een commu nistische vergadering te Frankfort ont bonden, toen de West-Duitse commu nistische volksvertegenwoordiger Mul ler de slachtoffers van de ongeregeld heden in Oost-Berlijn en in Oost-Duits land „provocateurs en agenten" noemde. Ook daar niet. De politie van Hamburg heeft Naumann verboden.op een Woens dag te Hamburg te houden verkiezings bijeenkomst van de neo-nazistische Duitse Rijkspartij het woord te voeren. Oogst. Het graanveld „Osiris" van een boer in het West-Vlaamse dorp Coucke- laere is een bezienswaardigheid gewor den. Men kan er een rijke tarwe-oogst van Egyptische oorsprong bewonderen met een opbrengst van naar schatting 8 a 10.000 kilo per hectare. Gewone tarwe geeft hoogstens 4000 kilo per hectare. Het „Osiris-graan" is bijwijze van proef door een landbouwkundige uit Henegouwen in België ingevoerd. Derde deel. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld, dat Amerika op het ogenblik on geveer een derde deel van de kosten van de strijd tegen de Vietminh in Indo- China draagt. Pruimen. Maandag zijn in Bonn twaalf wagons met pruimen aangekomen, ge adresseerd aan Adenauer, de vice-kan- selier Blücher, en de ministers van Eco nomische Zaken, Financiën, Voedsel voorziening en Arbeid, en aan de chris- telijk-democratische en liberale parle- mentsgroepen. De afzenders, fruittelers, verklaarden in een begeleidend schrij ven, dat zij geen andere mogelijkheid zien om hun overvloedige oogst kwijt te raken. Wagons. De Sovjet-autoriteiten in Oosten rijk hebben 350 wagons voor personen vervoer, die door de Russische troepen na de oorlog in beslag waren genomen en die de Oostenrijkse spoorwegen in de Sovjet-zóne mochten gebruiken, vrijge geven voor gebruik in geheel Oosten rijk. De wagons blijven echter Russisch eigendom. Amnestie. President Naguib heeft 150 Egyptenaren die waren veroordeeld tot minder dan vijf jaar gevangenisstraf wegens deelneming aan de onlusten in Caïro op 26 Januari van het vorige jaar, amnestie verleend in verband met de komende Mohammedaanse vasten. Een reisleider uit een Duitse autobus heeft, zoals gisteren bericht is, in Den Haag na een onbetekenende aanrijding met een tram de trambestuurder en een trampassagier enige klappen gegeven. Bij het verhoor van de reisleider door de po litie bleek dat hij een 36-jarige barhouder uit Keulen is die de Nederlandse nationa liteit bezit. Dank zij het feit dat de Franse douane nu weer gedeeltelijk in functie is, is het luchtverkeer op dit ogenblik aan geen be letselen meer onderhevig. De uit Frankrijk komende vliegtuigen zijn goed bezet. De KLM vliegt drie keer per dag naar Parijs en terug. Naar be hoefte wordt voor de dienst gebruik ge maakt van viermotorige toestellen. TOEN de eerste locomotief in Engeland werd geconstrueerd, werd deze machine beschouwd als een ijzeren paard dat in vlug ger tempo de taak zou verrichten die de knollen voor de diligences tot die tijd was toebedeeld. De eerste trein die werd samen gesteld bestond dan ook uit een locomotief waarachter enige diligences hingen. Nu was dat zeker niet de schuld van de technici, maar méér van de autoriteiten die hen hiertoe als het ware geïnspireerd hadden door bij de vergunning tot aanleg van een spoorlijn te bepalen, dat de spoorbreedte niet groter mocht zijn dan de voorgeschre ven afstand tussen de wielen van de toemalige Engelse dili gences, t.w. 4 Engelse voeten. Zoals gewoonlijk bleek ook deze inspiratie van hoger hand weinig vruchtbaar, want de techniek stond nog niet op een dusdanig peil dat stoommachines geconstrueerd konden worden volgens de opgegeven ma ten. Integendeel, die maten behoorden zich aan te passen aan de machine! Laten we wat duidelijker zijn. Stephen son probeerde zijn locomotief wel met de voorschriften in overeenstemming te bren gen, maar het lukte hem niet. Want hoe hij probeerde en paste, hij slaagde er niet in de cylinders binnen de wielen te krijgen, Deze beide cylinders waren n.l. wat royaal uitgevallen, of wat ons in dit geval juister toeschijnt de toegestane spoor breedte was aan de krappe kant. Bij de tegenwoordige stand van de techniek zou een dergelijk bezwaar zich niet hebben voorgedaan, want iedere moderne conslruc- tiewerkplaats is momenteel in staat u loco motieven te leveren van alle maten die zich tussen de grootte van een olifant en die van een takshond bewegen. Maar bij de constructie van de eersie locomotief was men bij wijze van spreken al blij als het inderdaad een locomotiej werd. En omdat in dit geval de cylinders niet tussen de wielen pasten, moesten de wielen dus een eindje verder uit elkaar komen te staan. De Engelse overheid werd dus voor de keus geplaatst öf wat royaler met de vergunning voor de spoorbreedte te zijn, öf géén locomotief. We moeten toe geven, de overheid deed de goede keus en was royaal Want zij liet het verder aan Stephenson over de spoor breedte te vergroten zodat de cylinders binnen de wielen kwamen te liggen. En Ste- J phenson maakte van zijn kant ook weer geen misbruik van deze vrijheid, want hij had voor het op stellen van beide cylinders slechts 8 y, duim méér nodig dan aanvankelijk was 'toege staan Uiteraard moesten toen ook de diligences die als spoorwegwagon wer den gebezigd op een onderstel van dezelfde breedte worden geplaatst. En dit is dan de leden waarom onze spoorbreedte de nogal zonderlinge maat van 4 voet en 8 y duim, of 143,5 cm. heeft. Hiermede zijn de rariteiten van de trein nog geenszins uitgeput, want we wilden u delen van een rijdende trein laten zien die zich ten opzichte van de grond achter uit bewegen, inplaats van vooruit. Geluk kig komen alle onderdelen wèl tijdig op de plaats van bestemming aan. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2