Monorail-trein misschien komend jaar al in gebruik Weer Westelijk geschil over Korea-conferentie Bouw van een kernreactor in Nederland waarschijnlijk Het Hek van de Dam V acantieplaats Chefarine 4" Agenda voor Haarlem D.D.D. Viervoudige werking! Voor Nederland wordt het systeem nog niet exploitabel geacht RECLAMEAANBIEDING in BABY-UITZETTEN Bus in België door twee trams aangereden V.S. willen „twee partijen-conferentie" in plaats van gezamenlijke bespreking Onderzoek naar nieuwe energie bronnen is noodzakelijk Zoekgeraakte isotoop teruggevonden Kerkelijk Nieuws Zestien dames uit Boxtel werden licht gewond Het lag in Wolvega ruim een meter in de grond GOUDEN DAMESPOLSHORLOGE V reemdelingen W ere ld stad Bus met Amerikaanse meisjes reed het water in Onbekende vrouw aangespoeld WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1998 KEULEN (Reuter). De monorail-trein volgens het systeem van de Zweed Axel L'Wenner-Gren, is thans klaar voor prac- tisch gebruik. Zoals bekend zijn op 8 Octo ber in de buurt van Keulen proeven ge nomen met een op een-derde van de ware grote gemaakt model, dat zich over een enkele op betonnen voetstukken gebouwde rail voortbewoog. Er worden nu met ver schillende landen onderhandelingen over exploitatie van het nieuwe systeem gevoerd en men verwacht, dat de eerste „vliegende trein" komend jaar voor industrieel ge bruik in bedrijf zal worden gesteld. Waar en wanneer dit precies zal zijn, kon nog niet medegedeeld worden. Als mogelijk heid werd geopperd een monorail-verbin ding tussen de Rijnhaven Dortmund en een in de nabijheid gelegen staalfabriek. In de proefnemingen zijn millioenen dol lars gestoken. De personeelsstaf van de „Alweg" telt een paar honderd man van verschillende nationaliteit. Geleidelijk aan is een compleet nieuw spoorwegstelsel ontworpen met rangeer-, sein- en verzer.dstelsel, automatische trein- besturing en automatische kaartjesver strekking. Bij dit stelsel zou met veel min der personeel dan tot nog toe gebruikelijk volstaan kunnen worden. Vele bijkomende installaties en appara ten zijn geconstrueerd in de Verenigde Sta ten, waar Wenner-Gren de „Alweg Transit Cy", een zusteronderneming van de Keulse „Alweg", heeft opgericht. Er zijn verschil lende wagen-types op monorail-onderstel ontworpen. De reizigersrijtuigen worden ongeveer zestien meter lang. Bagageruim ten, keukens en toiletten komen in de zij gedeelten aan weerskanten van de rail, zo dat de plafonds daarvan niet hoger zijn dan.de rugleuning van de zitplaatsen. Voor het goederenvervoer, afgezien van tank-, koel- en veewagens, zijn drie soor ten wagens ontworpen, namelijk voor sta pel- en stortgoederen, voor stukgoederen en voor vracht van allerlei soort (platte wagen). I'er wagen zou maximaal veertig ton geladen kunnen worden. Al'.e wagens worden in aluminium uitgevoerd. Vrijwel a'.ie wagens zullen zodanig worden uitge rust, dat zij ook op gewoon spoor gezet kun nen worden en sommige zulen ook op de weg kunnen rijden. Voor dit laatste doel is een apparaat geconstrueerd, dat de wa gen bij het afrijden van de monorailbaan op wielen met luchtbanden zet. Naar verwachting zullen de eerste vlie gende treinen een snelheid van meer dan tweehonderd km per uur ontwikkelen. Men ADVERTENTIE Reeds zeer velen maakten gebruik van onze Uitzet JOKE, compleet 55.80 50 stuks, waarin 24 luiers Uitzet MARJA, compl. ƒ98.50 80 stuks, waarin 36 luiers- Waarbij U tijdelijk GRATIS ONTVANGT 4 TETRA LUIERS 4 OOGJES LUIERS 1 PRIMA WITTE BADHANDDOEK. Ook vele instellingen maakten van deze aanbieding gebruik. HAARLEM ANEGANG 19, TEL 21413 Ned. Herv. kerk. Beroepen te Poort vliet H. K. v. Wingerden te Kockengen; te Hasselt H. Harkema te Zeist. Aangenomen naar Nijland L. J. Prins te Nijehaske. Be dankt voor de benoeming tot vicaris te Dui- vendrecht W. Koole, candidaat te Amster dam. Geref. kerken. Tweetal te Wateringen L. F. A. Bötticher, candidaat te Rotterdam en D. W. Dondorp, candidaat te Heemstede. Beroepen te Hijum-Finkum H. Badé, can didaat te Sneek. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Be roepen te Zwagerveen-Zwaagwesteinde J. Bomhof, candidaat te Hasselt. Chr. Geref. kerken. Beroepen te Ro zenburg W. v. Heest, cand. te Amsterdam. Baptiste gemeenten. Beroepen te En schede M. G. Boeschoten te Stavoren. WOENSDAG 19 AUGUSTUS Grote Kerk: Avondstilte, 8 uur. Phoenixterrein: Circus Mullens, 8 uur. Stadhuis: Marionettenspel, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Minerva: „De Bron", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „lm weissen Rössi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Het dozijn blijft voor deliger", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Robinson Crusoe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Deserteur van het legioen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Twee meisjes en een matroos", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het legioen der verraders", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Das Herz einer Frau", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 20 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Stadhuis: Marionettenspel. 2.30, 3.30, 4.30, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Minerva: „In de penaire", alle leeft., 2.30 uur; „De bron". 14 jaar. 8.15 uur. Rembrandt: „lm weissen Rössi", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het dozijn blijft voordeliger", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Jeugdvariété" (op het to neel), 10.30 uur. „Robinson Crusoe", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „i_,assie komt thuis", alle leeft., 11 uur. „Deserteur in het legioen", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur; „Twee meisjes en een matroos", alle leeft., 2.15, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het legioen der Jtfraders", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Wils: „Das Herz einer Frau", alle leeft., 2.30, I cu 8.15 mix. hoopt dit te kunnen opvoeren tot meer dan driehonderd km per uur. Trein en spoor baan worden volgens aero-dynamische be ginselen gebouwd. Op de Alweg-baan zullen volgens de in genieurs botsingen of ontsporingen vrijwel onmogelijk zijn. Elke trein wordt uitgerust met een installatie voor aftasting van de baan met onzichtbare stralen, die bij het stoten op een obstakel de trein automatisch tot stilstand brengen. Hierdoor wordt ook voorkomen, dat twee treinen elkaar te dicht naderen. Van de Nederlandse spoorwegen verne men wij, dat men daar de ontwikkeling van het Alweg-systeem van nabij volgt, doch er in het huidige stadium nog niets van verwacht. Bij berekening naar Nederlandse omstandigheden is gebleken, dat dit sy steem te hoge investeringen zou eisen en dat met name het wisselsysteem de aanleg duur zou maken. Bovendien zou de exploi tatie duur worden door hoog energiever bruik. Een Nederlandse reiswagen is Dinsdag middag te Etterbeek, in België, op een kruispunt in botsing gekomen met twee trams. Zestien inzittenden van de autobus werden gewond. Zij zijn naar het zieken huis van Etterbeek overgebracht. Slechts vier hunner werden daar gehouden. De anderen konden naar Nederland terug keren, nadat hun kwetsuren, meestal snij- wonden tengevolge van gebroken glas, verbonden waren. De vier, nog in het zie kenhuis verblijvende passagiers zijn: mevrouw BenderBovendeert uit Delft (schouderfractuur), mevr. M. Heintjes uit Boxtel (lichte hersenschudding), mevr. MeyerVan Doorn uit Den Bosch (snij- wonden) en mevr. J. MaasVan den Heu vel uit Boxtel (onderarmfractuur). Op een druk kruispunt in Etterbeek was de bus door twee trams tegelijk aange reden. De passagiers hadden de indruk, dat de bestuurder niet voldoende acht op de verkeerslichten had geslagen, waardoor de bus dwars op de tramrails stond, toen aan beide zijden de trams zich in beweging hadden gezet. De inzittenden waren leden en introducés van de afdeling Boxtel van de Heemkundige Studiekring, die een ex cursie naar Brussel maakten. Rijkswaterstaat en Rijkspolitie hebben op grote stukken van de verkeersweg Amers- foort-Zwolle, die momenteel geasfalteerd worden, loodsdiensteningesteld met. auto's die heel langzaam over de met grint bezaaide wegen rijden en die door een file auto's worden gevolgdDe waarschuwing aan de automobilisten om op te passen voor wegspattende stenen wordt nu niet in de wind geslagen. Op het internationaal congres van des kundigen op het gebied der kernphysica, dat in Oslo en Kjeller gehouden is, heeft ir. Odd Dahl een overzicht gegeven van de plannen voor de bouw van een nieuwe kernreactor met een capaciteit van 10.000 kiloWatt. De Noors-Nederlandse com missie voor de kernphysica is van mening, dat deze reactor, die uitsluitend voor proef nemingen zal worden gebruikt, in Neder land moet worden gebouwd. De voorzitter van de Noors-Nederlandse commissie, prof. dr. J. M. W. Milatz, en de Nederlandse secretaris, dr. W. J. Beekman, hebben het congres in Noorwegen bijge woond. Negentien landen hadden deskun digen afgevaardigd, namelijk Noorwegen, Nederland, Argentinië, België, Brazilië, Canada, Denemarken, Frankrijk, West- Duitsland, India, Israel, Italië, Mexico, Spanje, de Verenigde Staten, Zweden, Zwitserland en Joegoslavië. In al deze lan den is men van plan reactoren te bouwen. Dé wereldvoorraden van kolen en olie zijn beperkt. De bruikbare hoeveelheid steenkool is volgens deskundigen niet toe reikend tot het jaar 2000. Een Amerikaanse deskundige heeft berekend dat elke tien jaar de voor de industrie benodigde ener gie zal zijn verdubbeld. Noorwegen, Zweden en Zwitserland,waar de electrische energie grotendeels door waterkracht geleverd wordt, zullen volgens een schatting niet langer dan tot 1980 vol doende „witte steenkoól" kunnen produ ceren. Daarom is het van het grootste be lang voor de wereldeconomie dat er andere energiebronnen komen. Een kernreactor levert zowel warmte als een grote hoeveel heid neutronen. Door splijting van uranium NEW YORK (Reuter). De politieke commissie van de Algemene Vergadering van de U.N.O. heeft een Sovjet-Russisch voorstel, tot het uitnodigen van communis tisch China en Noord-Korea voor deelne ming aan het debat over de politieke con ferentie voor Korea, verworpen. De Sovjet-Russische afgevaardigde Wy- sjinski legde de politieke commissie dit voorstel voor, nadat de commissie de be sprekingen over de politieke conferentie voor Korea was begonnen. De afgevaardigde van de Verenigde Sta ten, Lodge, nam onmiddellijk stelling tegen dit voorstel. „Wij zijn hier om de deelne ming onzerzijds vast te stellen", zo zei hij. Hij kon niet inzien, waarom „de anderen" een stem zouden hebben in besprekingen van de U.N.O. over regelingen voor de U.N.O. betreffende de politieke conferen tie. Ook de Australische afgevaardigde, Sir Percy Spender, verklaarde geen redenen te zien om het voorstel aan te nemen. Het Russische voorstel werd met 34 tegen 18 stemmen, bij zeven onthoudingen verworpen, wat Noord-Korea betrof. Bij het stemmen over het uitnodigen van China werden 34 stemmen voor en 14 stemmen tegen het voorstel uitgebracht. Negen afgevaardigden onthielden zich. Wysjinski verklaarde, dat het onjuist en onrechtvaardig zou zijn voorbereidingen voor de politieke conferentie over Korea te treffen zonder Noord-Korea en commu nistisch China. De Amerikaanse afgevaardigde Lodge, die het debat over de samenstelling van de politieke conferentie opende, zei, dat de Verenigde Staten zich houden aan para graaf 60 de clausule in de bestands overeenkomst, waarin het houden van de politieke conferentie wordt aanbevolen met „twee partijen" omdat dit „een van de vastomlijnde begrippen" in de overeen komst is. De Sovjet-Unie stelde tevens voor, dat 11 landen aan de politieke conferentie zul len deelnemen, Amex-ika, Engeland, Frank rijk, de Sovjet-Unie, communistisch Chi na, India, Polen, Zweden, Burma, Noord- Korea en Zuid-Korea. Dit voorstel zal op de huidige bijeen komst van de politieke commissie worden besproken. Wysjinski deelde nog mede, dat de Sov jet-Unie thans niet het toelaten van com munistisch China tot de U.N.O. zal bespre ken, doch dat hij daarop bij de eerstvol gende nox-male bijeenkomst van de Alge mene Vergadering weer zal aandringen. De Franse onderminister van Buiten- ADVERTENT1E Ull-ïrfï- Krabben en peuteren maakt de ■HULJIUL kwaal steeds erger. De helder llit<ian Vloeibare D.D.D. dringt diep in Uil May de poriëT en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN door, zuivert, ontsmet komt warmte vrij. Wanneer één gram ura nium splijt komt evenveel warmte vrij als wanneer 25.000 kg koolstof verbrandt. In de Verenigde Staten is een reactor gebouwd die 30.000 kW levert uit een zeer geringe hoeveelheid uranium en zwaar water. De kosten van de bouw van een kern reactor in Nederland zijn, met inbegrip van die voor de benodigde vijftien kubieke meter zwaar water, een fractie van de bedragen welke sinds 1947 in de electrici- teitsbedrijven zijn geïnvesteerd, In Neder land is na de oorlog twaalfhonderd millioen gulden geïnvesteerd in de bouw van elec trische centrales. landse Zaken, Maurice Schumann, ver klaarde, dat zijn delegatie de voorkeur geeft aan Genève als conferentie-oord. Volgens hem dient deze confei-entie een „gezamenlijke bespreking" te zijn en niet een conferentie met twee tegenover elkaar staande partijen. Alle landen, die zouden kunnen bijdragen aan het welslagen van de besprekingen dienen te worden uitge nodigd. Schumann hoopte, dat de politieke conferentie een atmosfeer zou scheppen, die gunstig zal zijn voor de „pacificatie van Zuidoost-Azië". Ook Selwyn Lloyd, de leider der Britse delegatie, wenste in de politieke conferen tie geen voortzetting van Panmoendjom met twee onderhandelende partijen te zien. Hij vex-klaarde zich voor deelneming van de Sovjet-Unie en India. Groot-Brit- tannië meent voorts, dat goede vorderin gen over Koreaanse kwesties op de poli tieke conferentie dienen te leiden tot be spreking van andere kwesties in het Verre Oosten, zoals Indo-China. Enige tijd geleden is bericht dat een radio-actieve isotoop, waarmede men de lassen in een gasleiding tussen Steenwijk en Assen had gecontroleerd, was zoek ge raakt. Het radio-actief gemaakte metaal, in dit geval zuiver iridium, was uit een kleine aluminium capsule gevallen. Het verlies kwam pas 24 uur na het onderzoek van de leiding aan het licht. Het isotoop, dat twee vierkante millimeter groot was, leverde weinig gevaar op, temeer daar de radio activiteit in betrekkelijk koi'te tijd zou zijn verdwenen. De röntgen-technische dienst te Rotter dam achtte het echter wel van belang het isotoop op te sporen, niet zo zeer om het isotoop zelf dan wel om een goede methode te kunnen vinden, zoekgeraakte radio actieve voorwerpen, zoals bijvoorbeeld radiumnaalden in een ziekenhuis, op doel treffende wijze op te sporen. Met een apparaat waarmede de aanwe zigheid van radio-actieve stralen kan wor den aangetoond, ging men de plaatsen langs waar het onderzoek was gehouden. Deze plaatsen waren Steenwijk, Wolvega en Assen. In Wolvega moest een leiding over een lengte van ongeveer 20 meter onderzocht worden. Het controle-apparaat registreerde aanvankelijk een gemiddelde van 17. Op eens echter liep dit op tot 22, daarna tot 30. Op de plaats waar deze verhoging was •geconstateerd liet men enige scheppen zand weghalen. Hierdoor liep de aanwijzing op tot 40. De grond werd van de gasleiding weggegraven, totdat men wist waar het radio-actieve isotoop zich moest'bevinden. Tenslotte hield men een klein beetje zand over waarin het zich moest bevinden. Men ging dit zand zeven, waarbij het stukje metaal te voorschijn kwam. Het had 1.20 meter diep in de grond gezeten. Toen het isotoop was gevonden, bleek dat men de speciale tang om het aan te pakken had vergeten. In allerijl moest deze tang worden gehaald. De radio-actieve sterkte van het isotoop was tot ruim de helft teruggelopen in de anderhalve maand dat het in de grond had gelegen. ADVERTENTIE BEKENDMAKING Hierdoor delen wij U mede dat het door ons beschikbaar gesteld voor het Nationaal Rampenfonds, ten overstaan van de Notarissen De Reede en Brants alhier, is toegewezen aan: Mej. L. KISCH, Deurlostraat 12II, Amsterdam Hoogachtend, I. KAN - juwelier-horloger - Barteljorisstraat 2 Haarlem - Tel. 15004 In nog groter drommen dan vorige jax-en zijn de vreemdelingen dit jaar naar Amsterdam gekomen. En dat is geen wonder, want Amsterdam is voor vacantiegangers een buitengewoon aan trekkelijke stad. Men kan er de water sport beoefenen met de ponten op het IJ, bergtochten maken over de seizoen opgravingen van Publieke Werken, de stroop likken waarmee Nicolaas Croese zijn vijf vliegen heeft gevangen, het prae-historisch vervoermiddel: de tram, in volle chai'ge op de bevolking zien in rijden, een viexxlaagse lopen door het Rijksmuseum en in de Kalverstraat ge heel ongestraft andex-e mensen op de tenen trappen. Speciaal dat laatste is voor de gewone man een welkome af wisseling. Wij hebben nu maar een greep gedaan uit de exclusieve attracties die de Rijks hoofdstad aan vreemdelingen te bieden heeft, want er zijn er nog veel meer, zoals het aardige luisteren of men het nachtleven kan horen en het uitsliepen van mensen, die de tram net niet halen. Daarenboven zijn er voor iedere natio naliteit nog extra-vermakelijkheden. De Engelsen bijvooi'beeld kunnen tot de ver bazingwekkende conclusie komen, dat er op het continent niet louter orang- oetans wonen, aangezien deze dieren toch echt geen thee drinken en Hollan ders blijkbaar wèl. De Amerikanen kun nen in het scheepvaartmuseum de ont dekking doen dat de geschiedenis van de scheepvaai't al begon vóór de x-eis van de Mayflower en de Duitsers die van nature een ingebouwd heimwee hebben komen hun goed-gecapitonneerde echtgenoten alle plaatsen laten zien, waar zij vroeger geweest zijn. Dat valt lang niet altijd mee, want hun geeste lijke sainenstelling laat ook nogal wat ruimte voor vergeetachtigheid. Men zegt trouwens, dat er eveneens veel Zwitsers in Amsterdam zijn. Toch wordt het oog gestreeld door de aanblik van al die buitenlanders die de gastvrije ontvangst van de Nederlandse douane hebben overleefd en hier het internationale begrip wat komen ver sterken. En dat gebeurt heus, want al verstaan zij de Hollanders niet altijd, wij kunnen hun toch heel goed duidelijk maken, dat zo'n poppetje in Volendams costuum geen vijf maar vijftien gulden kost. Nee, dat begrip groeit wel. En die buitenlanders waarderen het zo bijzon der, dat al die Hollanders een paar vreemde talexi spreken. Dat treft ze altijd meteen. Een buitengewoon char mante Fransman verklaarde ons geest driftig, dat sommige Hollanders vooral in het rekenen in vreemde talen ware meesters zijn. „Zij kunnen het haast net zo goed als de Franse hoteliers in hun eigen taal," zo verzekerde deze kenner. Wij betreuren het dan ook ster\k, dat slechts een klein deel van de Hollandse neringdoenden zich hierop heeft toege legd. Maar genoeg van de matex-iële zijde van het toerisme, want daar gaat liet ons natuurlijk niet om, wanneer wij de vreemdelingen met goedgevulde porte feuilles uit de trein zien stappen. Nee, het is die weldadige wereldstadsfeer die zij met zich meebrengen, dat gedurfde, dat tempo dat zij aan Amsterdam geven, dat heerlijke waarin men zich kan onderdompelen als in een verfrissend bad, dat alle dagelijkse zorgen van u afspoelt, zoals de folders van de reis- bureaux dat zo treffend zeggen. Daai'om heeft Amsterdam in deze dagen iets, dat alle andere steden van de wereld missen. Want als gij naar Parijs gaat, zit gij op het terras van Café de Flox-e naast uw bloedeigen belasting inspecteur een Pernod te drinken. En in Londen moet ge niet verbaasd kijken, wanneer ge bij de test-match die akelige jongen van Pietersen opmerkt. In Zwit serland ziet ge uw chef jodelend op de bergen klimmen en in Italië laat uw tandarts aan het tafeltje naast u de spaghetti in zijn boordje glijden. Op een boottocht naar de Middellandse Zee zit ge onverbrekelijk vast aan een reisge zelschap van Apeldoornse notabelen en aan de Rijn drinkt ge uw „Pfirsich- hümpfchen" in gezelschap van een mok kende opperkompaan van de W.A., die zijn witte zomerstiefeitjes gaarne voor een paar stamplaax-zen zou verruilen. Nee, wanneer ge wérkelijk vreemde lingen wilt zien, moet ge in Amsterdam blijven. Daar ziet ge de Yanks loom hun kauwgom kauwen, de Italiaan druk ge baren, de Fransen aardig doen en de Engelsen hoffelijk hun meerwaardig- heidsgevoel verstoppen. Daar ziet ge de hemden met de vliegtuigen, de zonne brillen, de camera's en de leren knie broeken, die de buitenlander di-aagt. Hoewel ge daar ook een beetje mee moet oppassen, want de Amsterdammers die net van vacantie zijn teruggekeerd, zien er nét zo uit. Zij hebben zich immers in het buitenland allemaal aangepast .en hebben met het thuis afpassen minder haast. En hoe voorzichtig men daar mee moet zijn, bleek wel, toen wij een jolige Tiroler compleet met gemzen- veer, groene bretels en Ledex-hosen aan spraken, die het politiebureau aan de Marnixstraat stond te kieken. „Ent schuldigen Sie," zeiden wij beleefd en vroegen hem welwillend in het Duits of hij wel wist, dat in dat perceel de politie zetelde. „Jaseker," zei hij fijntjes, „maar niet meer ,de groene', fuile groot-Ger maan." BOEDA Parijs, Omdat er toch al haast geen rustige streken overblijven aan de Zuid kust van Frankrijk, zullen wij de naam van het plaatsje er buiten laten. Niet dat het daarmee nog te redden is: op Zondag staan er al tientallen auto's op de open zandige ruimte achter het strand en langs het laantje dat erheen leidt. Zonder auto is het moeilijk er te komen: de dichtbij- zijnde busverbinding loopt zes kilometer verderop. Het strand zelf is niet groot, driehonderd meter lang misschien, in een halve-maan- vorm. Bij gebrek aan getij en wind is het er rommelig, met takjes en steentjes, en wie de schaduw van de enkele struiken opzoekt, een meter of wat van de zee af, komt op de rotsbodem te zitten. Een uitzicht is er wel. Met de rug naar het strand gekeerd ziet men rechts een flinke heuvel, begroeid met bomen en struiken. Uit de verte is een manshoog wit- stenen bouwsel te zien, halverwege het pad dat schuin de helling opvoert. Een monument misschien, maar van vlakbij wordt men niet wijzer: een afgeknotte ke gel van vierkante steenblokken, verweerd, maar met geen spoor van een weggewaai de tekst. Aan het linker uiteinde van de halve maan steekt een laag rotsplateau een eindje de zee in; daar voorbij begint een tweede halve-maanstrand, dat dik met kiezelste nen bedekt is, en dat uitloopt op een hogere rots, die door een dam met het land ver bonden is. Op die rots staat een oud zee- roversslot. Men kan ér van een afstand naar kijken, en ziet dan de lage stompe torens met de kleine ramen, de muren die lager tegen de rots aan hangen en het pad dat zigzag omhoog leidt; de toegang tot het slot is beveiligd met een ophaalbrug. Dich terbij komen kan niet: het land tegenover de rots is met gaas afgezet, en van een bordje op een tuinhek leest men dat hier militair terrein begint, beschermd door politiehonden. Ook buiten de kleine baai vóór het zan dige strand wordt het uitzicht begrensd, deels door de kust verder naar het Westen, maar vooral door de eilanden die een kilo meter of tien de zee in liggen. De verschil lende afstanden zijn bij vol zonlicht niet te onderscheiden: de eilanden lijken zelf wel niet anders dan lichtblauwe nevel te zijn. Pas om een uur of zes, als de zon lager staat, zijn zij in drie groepen in te delen: de voorste bruin met hier en daar een plek groen, de volgende reeks grijs alsof ze kaal waren, de achterste nog lichtblauw, maar nu in een dunner licht dan het overvloe dige schuim van de middag. Alleen op Zondag werd het werkelijk druk op het strand, het drukst om een uur of half vijf 's middags. De zee en de heu vels raakten vergeten achter de roepende, ballengooiende, spartelende badgasten. De zon ging die dag onder achter een hoge grijze wolk, die boven de banken aan de norxzon uitstak en omzoomd werd met een gouden lijn, zo scherp dat het een verstijf de bliksemschicht leek. Het strand was al minder vol, de zee nog vlakker uitgestre ken; er stak alleen een enkel druipend kaal hoofd boven uit, als een baken voor de zeevaart. In de schaduw verloren de be zoekers alle recht op hun strandvermaak; tevergeefs verhieven zij hun stemmen in de holle ruimte onder de hemel, alle leven was overgebracht naar de wolken. Wat beangst door deze verstoring van de orde hepen wij. naar het dorp terug, over het stenige laantje waar zelfs een langzaam passerende auto een stofwolk veroorzaak te; maar de zon ging gewoon onder, en s avonds was er weer de enige wandeling te maken die het plaatsje van twintig hui zen bij donker aanbood. Eerst een stukje over het pad met de stenen, steeds voor zichtig om niet te struikelen, dan over de asfaltstraat die naar de grote weg leidt. De twee hotelletjes waren de enige liehtpun- ;en in het dorp, vóór de waranda's werd iedere avond boule gespeeld. Verderop was de weg alleen te onderscheiden bij wat flauw licht van de sterren; het was er doodstil, ieder ogenblik zou men een mes in een zwarte hand verwachten. Waar de strandweg en de dorpsweg sa menkomen, was het keerpunt. Het lag iets hoger dan de omgeving, men keek vandaar op de zee uit en zag de lichten in de verte, van de kust en van de eilanden. Het leek onweerstaanbaar op het gezicht van een schip af op een vreemde haven; het schip lag stil omdat het pas bij vloed 's morgens naar binnen kon varen. Twee soorten rei zigersstemming, een correcte en een mis plaatste, lagen over elkaar heen als bedor ven foto's, geen van beide goed herkenbaar. De volgende ochtend scheen er altijd een volle zon, en leek het eerste zeewater koud ADVERTENTIE De vier beroemde geneesmiddelen in één tablet Chefarine „4" werken beter dan één middel afzonderlijk. Ha een enkel tabletje bij pijn of griep - voelt U zich een ander mensl 'n j$lje doet wonderen.' Een Franse touringcar met veertig Ame rikaanse meisjesstudenten, die een bezoek aan Volendam hadden gebracht, is Dins dagmiddag omstreeks 6 uur tussen Mon nikendam en Broek in Waterland in de Broekervaart gereden, toen de bus op dit smalle weggedeelte moest uitwijken voor een personenauto. De meisjes kwamen er met de schrik en natte klei-en af. Met een inderhaast bestelde bus uit Amsterdam werden zij naar de hoofdstad vervoerd. De bus is later op de avond uit de vaart gehaald. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur werd op het Zuiderstrand te Zandvoort, ter hoogte van kilometerpaal 68, aangetroffen het lichaam van een naar schatting ongeveer vijftigjarige vrouw. Vastgesteld werd, dat het lichaam nog niet lang in het water kon hebben gelegen. De politie vond kledingstukken en dt schoenen van een vrouw drie kilometer Zui delijker, bij kilometerpaal 71. Er was geen enkel kenteken dat identificatie van de ver dronkene mogelijk maakte. Het stoffelijk overschot is naar de algemene begraafplaats te Zandvoort overgebracht. j

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5