Het volksvermogen in Haarlems omgeving Kort en bondig J „De Kamp" was een landelijke streek tussen Kleine Houtstraat en Spaarne Millioenenparade Cijfers voor Haarlemmermeer, Bollenstreek en Zandvoort Velsens raad oneens over voorschotregeling Acht millioen eieren naar Engeland Hoeveel hebben de 30 verongelukte straaljagers gekost? WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Feestelijkheden in Spaarndam H aarlemmerliede Bennebroek Hillegom Lisse Zandvoort Jaarvergadering H.K.B. Mr. J. B. Ebbinge overleden Bi.i het scheiden van de markt Faillissementen Burgerlijke Stand van Haarlem Export na vier jaar hervat Kamerlid Weiter vraagt: VOLGENS DE MEEST RECENTE GEGEVENS zijn er in ons land welgeteld 726 mil- lionnairs en rond 1750 „gelukkigen", die een kapitaal tussen een half en een vol millioen bezitten. Verder zijn er dan nog een slordige 377.000 landgenoten, die een kleiner vermogen hebben. Maar om aan dit enorme aantal „rijkaards" te komen moeten de statistieken dan ook alle bescheiden en héél bescheiden kapitaaltjes mee tellen. Zélfs die beneden de tienduizend gulden! Hoe liggen in dit opzicht nu de verhoudingen in Haarlems omgeving? Wij zullen hieronder interessante bijzonder heden over het volksvermogen laten volgen, achtereenvolgens van Haarlemmermeer, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Bennebroek, Hillegom, Lisse en Zandvoort. Van elke duizend mensen in ons land bezitten er 37 enig kapitaal. Bij dit cijfer moet men wel bedenken dat duizend men sen heel wat anders is dan duizend gezin nen, terwijl in de regel in elk gezin maar één kapitaalbezitter is. In Haarlemmermeer komen op elke duizend inwoners niet 37 maar 39 „vermogenden" voor, zodat hier een iets wijdere spreiding van het bezit kan worden geconstateerd. In totaal zijn in deze gemeente 1485 ka pitaalbezitters, waarvan er 139 zijn met minder dan tienduizend gulden, 215 met een kapitaaltje van tien tot vijftien mille en 221, wier vermogen boven vijftiendui zend en beneden twintigduizend gulde'n ligt. Bij elkaar dus 566 of 38 pet van het totale aantal. In Nederland als geheel ge nomen bestaat 33 pet van alle vermogens uit kapitaaltjes van zulk een bescheiden omvang. Wat de middelgrote vermogens tussen twintig en honderdduizend gulden betreft het volgende: 325 inwoners bezitten twin tig tot dertig mille, 341 dertig tot vijftig mille en 188 vijftig mille tot één ton. Deze groep van middelgrote vermogens bestaat in Haarlemmermeer dus uit 854 stuks of 57 a 58 pet van het totale aantal. Voor geheel Nederland is dit percentage 58, het geen dus vrijwel geheel met elkaar over eenstemt. Hieruit volgt reeds dat het veel vuldig voorkomen van kleine vermogens in deze gemeente moet leiden tot relatief weinig grote vermogens. De cijfers beves tigen dit ten volle. Want terwijl in ons land ruim 8 pet van alle vermogens groter is dan honderdduizend gulden, zijn er in Haarlemmermeer slechts 65 kapitalen van deze omvang, d.w.z. ruim 4 pet. Alle vermogende mensen in Haarlem mermeer tezamen bezitten ruim vijftig millioen gulden. Omgerekend per hoofd van de bevolking komt dit neer op 1415 tegenover een rijksgemiddelde van 1907. In het zoveel kleinere Haarlemmerliede c.a. zijn slechts 181 mensen „met geld". Dit moge na de cijfers van Haarlemmermeer weinig lijken, het is verhoudingsgewijze heel veel. Want het betekent dat in deze gemeente van elke duizend inwoners er 48 zijn, van wie de fiscus bekend is dat zij enig vermogen bezitten. Veertien van hen bezitten minder dan tienduizend gulden, 14 anderen hebben een kapitaaltje tussen tien en vijftien mille en 21 inwoners bezitten vijftien tot twintig mille. Bij elkaar genomen hebben in Haar lemmerliede c.a. dus 49 mensen een „be scheiden" bezit beneden twintig mille, het geen 27 pet van het totale aantal uitmaakt. In verhouding tot het rijksgemiddelde van 13 pet is dit dus laag. Van de middelgrote vermogens vindt men er in deze gemeente 121, n.l. 45 tus sen twintig en dertig mille, 31 tussen der tig en vijftig mille en 45 tussen vijftig mille en een ton. Deze groep omvat dus 67 pet van het gehele aantal (bij een rijks gemiddelde van 58 pet). De grote vermo gens van meer dan een ton komen in Haar lemmerliede 11 maal voor, d.w.z. 6 pet van het totale getal, bij een rijksgemiddelde *'an ruim 8 pet. Deze cijfers doen dus zien dat in deze gemeente het zwaartepunt ligt bij de middelgrote vermogens. Bij elkaar bezitten de kapitaalkrachtige ingezetenen van Haarlemmerliede c.a. 7,6 millioen gul den, neerkomend op een vermogen per hoofd der bevolking van 2150, ruim de helft méér dus dan in Haarlemmermeer. Bennebroek is een kleine gemeente, maar het heeft em bijzonder gegoede bevolking. Er zijn bij de fiscus 155 Bennebroekers be kend als lieden met een meer of minder groot vermogen(tje), hetgeen schijnt neer !e komen op 45 per duizend zielen. Schijnt, want in deze gemeente met rond 3500 in woners, is een relatief zeer grote gestichts bevolking aanwezig. Onder de eigenlijke Bennebroekse bevolking bereikt het aantal gegoeden dan ook een veel hoger percen tage dan 45 per duizend. ..Bescheiden" vermogens van ten hoogste twintigduizend gulden ziin er in deze ge meente 47, n.l. 14 beneden tien mille, 21 van tien tot vijftien mille en 14 van vijf tien tot twintig mille. Deze groep omvat dus 30 pet. van het totale aantal. Van de middelgrote vermogens ziin er 32 tussen twintig en dertig mille. 31 tussen dertig en vijftig mille en 30 tussen vijftig mille en één ton, zodat deze groep met 930 precies 60 pet van het totaal uitmaakt.Ten- slotte zijn er dan nog 15 gegoeden, dus tier, pet van het totaal, die elk méér dan een ton bezitten. Met elkander bezitten de ka- I pitaalkrachtige Bennebroekers 8,7 millioen gulden, hetgeen neerkomt op een vermo gen per hoofd der bevolking van 2816, een reeds hóóg bedrag, dat zeker nog aan merkelijk hoger zou ziin indien de gestichts bsvolking buiten beschouwing kon worden gelaten. Vergeleken bij de voorgaande gemeenten 'ijkt Hillegom maar weinig gegoede inge zetenen te hebben, n.l. 383 in totaal of slechts 27 per duizend inwoners. De gro tere gemiddelde gezinsgrootte in deze ge meente zal op dit cijfer wel niet geheel zonder invloed zijn geweest. Van bedoelde 383 ingezetenen zijn er 30, die minder dan tien mille bezitten, 32 met tien tot vijftien mille en 37 met vijftien tot twintig mille. Tezamen dus 99 of 26 pet van het totale aantal. Verder zijn in deze gemeente 86 vermogens tussen twin tig en dertig mille, 78 tussen dertig en vijf tig mille en 67 tussen vijftig en honderd mille. Van de z.g. middelgrote vermogens zijn er in Hillegom dus 231 of 60 pet. van het totaal. Voorts zijn er dan hier nog 41 vermogens tussen één en twee ton en 12 bóven de tweehonderdduizend gulden. Deze groep van grote vermogens vormt in Hillegom derhalve bijna 14 pet van het totale aan tal hetgeen zowel in vergelijking met de vorige gemeenten als in verhouding tot het rijksgemiddelde (8,1 pet) uitgesproken hóóg kan worden genoemd. Bijéén genomen bezitten de Hillegom- mers ruim 20 millioen gulden, hetgeen neerkomt op 1.571.per hoofd der be volking. Lisse telt 418 gegoede ingezetenen, d.w.z. 36 per duizend zielen. Daaronder zijn er 18, 52 en 55, die resp. minder dan tien, tien tot vijftien en vijftien tot twin tigduizend gulden bezitten. Deze groep van kleinere kapitaaltjes vormt in deze ge meente dus 30 pet van van het gehele aan tal. Voorts hebben 90, 74 en 66 Lisser in woners een vermogen van resp. twintig tot dertig, dertig tot vijftig en vijftig tot honderdduizend gulden. Dat is dus bijna 50 pet van het totale getal vermogende in- Enige eeuwen is de naam De Kamp be kend geweest in Haarlem. In vroeger tijden betekende een kamp een veld of akker van onbepaalde grootte. In de omgeving van het Spaarne was ook zo'n kamp, die verdeeld was in een Voor_ en een Achterkamp. Voor de „uitleg" van 1355 was daar reeds een aangenaam oord en men sprak wel van een groen dal. Mogelijk dat hieraan later de Groendaalsteeg haar naam te danken heeft. Hoven en tuinen hebben in dit gedeelte der stad gelegen en niet uitgesloten is het te achten, dat de rozemarijn, een altijd groene plant, in deze omgeving te vinden was. De naam Rozemarijnsteeg is tenminste geruime tijd bekend. Voorts wordt verondersteld, dat er een uithangteken hing met een roze marijn er op. Dat er hoven waren is af te leiden uit de namen Korte- en Lange Hof straat. „Buurt stond vroeger in slechte reuk" Bewoners van De Kamp hebben zich eind 1880 tot de gemeenteraad van Haarlem ge wend met verzoek mee te werken enkele namen van straten te veranderen, omdat de buurt in slechte reuk stond. Een der be woners merkte in een brief aan de gemeen teraad op, dat hij eigenaar was van een strook grond die bezet was met een aantal varkenshokken en die tevens diende tot be waarplaats van mest. Een ondragelijke stank werd hierdoor verspreid, waarover de omwonenden veel klaagden. De eigenaar heeft daarom de hokken laten afbreken en de mest doen opruimen. In de plaats is een ruim perceel gebouwd, dat naar hij op merkte waarlijk de Achterkamp verbeterde en dat tot een behoorlijke winkelzaak kan worden ingericht. Om de winkel tot een nette zaak te verhuren moeten moeilijk heden worden overwonnen, omdat de huur ders bezwaren hebben tegen de naam van Achterkamp. De straat duidt in de ogen van de meeste bewoners van Haarlem een buurt aan, die in een zeer slechte reuk staat. „Men kent toch algemeen de uitdruk- gezetenen. Tenslotte zijn er hier dan nog 47 vermogens tussen honderdduizend en tweehonderdduizend gulden en 16, die groter zijn dan twee ton. Deze categorie van grote vermogens omvat in Lisse dus 63 gevallen of 16 pet. van het totale getal, een percentage dat derhalve nog iets hoger is dan het reeds zo hoge van Hillegom. Tezamen bezitten de kapitaalkrachtige ingezetenen van Lisse ruim 22 millioen, hetgeen omgerekend per hoofd van de be volking neerkomt op 2.039.heel wat méér dus dan in Hillegom het geval is. Tenslotte Zandvoort, waar 311 kapitaal krachtige ingezetenen zijn, hetgeen over eenkomt met 28 gegoeden per duizend zie len. Van hen zijn er 17, die minder dan tien mille, 28, die tien tot vijftien en 42 die vijftien tot twintig mille bezitten. Tezamen dus 87 of 28 pet. van het totale aantal. Middelgrote vermogens zijn er in Zand voort 189, n.l. 62 van twintig- tot dertig duizend gulden, 79 van dertig- tot vijftig duizend en 48 van vijftigduizend tot hon derdduizend gulden. Deze groep omvat dus 60 pet van het gehele aantal. Tenslotte zijn er hier dan nog 35 vermogens bóven honderdduizend gulden, d.w.z. 11,7 pet van het totaal. De gegoede Zandvoorters bezitten te zamen 14,8 millioen gulden of per hoofd der bevolking L614. Wij ontlenen deze gegeven aan een re cente publicatie van het C.B.S. over de vermogensverdeling in de diverse gemeen ten van ons land, de eerste van deze aard, die sedert de oorlog verschenen is. king, die gebezigd wordt om een onbe schaafd persoon toe te voegen: hij of zij behoort in De Kamp thuis," aldus schreven de bewoners aan de gemeenteraad. Bij het uitoefenen van hun zaken stuitten de be woners op de naam van De Kamp. Zij meenden, dat het ook voor de verdere ver bouwing van oude vervallen percelen in die buurt bevorderlijk zou zijn, wanneer de be namingen der straten in De Kamp veran derd werden. De gemeenteraad heeft het verzoek wel willend ontvangen en kon zich met het denkbeeld verenigen. De naam Achterkamp werd veranderd in Essenstraat, naar het in de buurt bestaande Essenplein. Dit plein, dat vroeger essenbomen had, herinnerde ook aan het landelijke karakter van de om geving. Aan dit plein waren in 1870 voor rekening van het Fonds De Haas woon huizen gebouwd. Uit dit fonds, dat in 1792 uit de nalatenschap van dr. A. de Haas was Worden de oranjefeesten in Spaarndam de laatste jaren op Koninginnedag hoofdzakelijk voor de jeugd gehouden, voor oud en jong is er feest in Augustus. De leiding ervan be rust ook bij het comité tot het organiseren van feestelijkheden ter gelegenheid van Ko ninginnedag. Voor dit jaar zijn ze vastgesteld op Vrijdag en Zaterdag. Vrijdagmiddag om vier worden de kermis vermakelijkheden op de Westkolk open gesteld; om half zeven wordt er een wed strijd in het ringrijden op het losse paard gehouden, waarvoor prijzen van 25.—, 12.50 en 5.beschikbaar zijn gesteld. De volgende dag om drie uur begint op de Westkolk ringrijderij per rijwiel om een wis selbeker; ook zijn luxe voorwerpen als prij zen beschikbaar gesteld. Daarna volgt om kwart over vier een wielerwedstrijd. Groe pen van jongens van 14 tot en met 16 jaar en van 17 tot 20 jaar worden gevormd. De 6tart is op de Pol. Na afloop van deze wedstrijd komen de dames in het strijdperk, zij nemen aan snelwandelen deel. Vrijdag aanstaande houdt de Haarlemse Korfhalbond in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt zijn jaarvergadering. Op deze vergadering zijn mevr. Denekamp en de heren Vreeling, Blauw en Claus aftredend. Slechts laatstgenoemde stelt zich niet her kiesbaar, zodat de vergadering in deze vacature dient te voorzien. Voorts vermeldt de agenda de gewone punten als uitreiking kampioensmédalles, vaststelling begroting enz. Districtsvergadering De korfballers (sters) wacht deze week nog een tweede belangrijke vergadering. Want Zaterdagmiddag aanstaande zal het districtsbestuur op zijn jaarvergadering in „Krasnapolsky" te Amsterdam de comptitie- indeling 1953/'54 van de K.N.K.B. voor het district Noordholland en Utrecht bekend maken. opgericht, werden volgens beschikking van de stichter behoeftige stadgenoten (niet- bedeelden), gedurende de winter onder steund. Kampersteeg werd De Haasstraat naar wijlen dr. A. de Haas, als herinnering aan de belangrijke bouw door de bestuurders van het fonds op het Essenplein tot stand gebracht. De naam Voorkamp werd veranderd in De Witstraat, naar de stichtster van het fonds van Adriana Rijkelijkhuizen, weduwe C. de Wit. Bij uiterste wilsbescikking van de weduwe was het fonds op 23 December 1841 gesticht; aan behoeftigen, die geen onderstand uit de armenkassen ontvingen en zonder hun godsdienstige ge zindheid in aanmerking te nemen, werden levensmiddelen, brandstoffen, beddegoed en kleding verstrekt. De vierde straat, die een andere bena ming kreeg was de Kamperbreesteeg; de raad gaf hieraan de naam Burretstraat, naar het naburige Hofje van Guurtje Bur- ret. Vroeger was het hofje gevestigd in de Damsteeg. Toen Teyler's Stichting het hofje nodig had voor uitbreiding, hebben zij het gekocht, doch in de plaats daarvan lieten zij in 1859 een nieuw huis bouwen aan de Kampervest tussen de tegenwoor dige Essenstraat en Rozemarijnsteeg. Het besluit van de toenmalige raad blijkt succes te hebben gehad. In de loop der jaren heeft de buurt een betere naam ge kregen, hetgeen mee te danken is aan het afbreken van oude huizen, die vele jaren in De Kamp hebben gestaan. Geacht Haarlems belastingconsulent In de afgelopen nacht is mr. J. B. Eb- binge in zijn woning aan de Linnaeuslaan te Haarlem op 64-jarige leeftijd plotseling overleden. De thans ontslapene werd in Gorredijk als zoon van een dokter geboren. Hij ging in Leeuwarden op het Gymnasium en stu deerde later rechten in Leiden. Na een korte praktijk als ad vocaat en procureur in Amsterdam, waar hij ook waarnemend- griffier van het Kan tongerecht was, legde hij zich in het bijzon der op het belasting recht toe.. Eerst was hij twee jaar werk zaam als tijdelijk inspecteur der Directe Belastingen te Haarlem, daarna richtte hij hier ter stede een kantoor op van het be kende Consultatiebureau voor belasting zaken Loyens en Volkmaars. Dat was in 1921 en in de lange reeks van jaren die volgde bleek wel dat de rustige, degelijke persoonlijkheid van mr. Ebbinge in steeds toenemende mate het vertrouwen won van de Haarlemse gesitueerden. Dit kwam tot uiting door de uitbreiding die het Haarlemse kantoor van Loyens en Volkmaars, waarvan de thans overledene de oudste firmant was, heeft ondergaan. Daarnaast bewoog mr. Ebbinge zich ook op enkele terreinen van het maatschappe lijk leven. Hij was bestuurslid van de be- grafenisbos „De vrijwillige liefdebeurs", waarvan het devies „In alles getrouw" ook zo treffend op zijn eigen leven van toepas sing was. Voorts was hij bestuurslid van het Fonds ter behartiging van het predik ambt in de Nederlands Hervormde kerk en van de vroegere Haarlemse Schoolvereni ging. Ook maakte hij deel uit varf de Haar lemse Rotaryelub. De begrafenis van het stoffelijk overschot van mr. Ebbinge zal Zaterdagmiddag om twee uur plaats hebben op het familiekerk hof in Hemrik in Friesland, zijn geboorte land dat hij, ondanks een verblijf van vele tientallen jaren in deze streek, steeds in grote liefde is blijven gedenken. Een raaidsagenda, die als besluit van de vierjarige zittingsperiode van de „oude" afgevaardigden in Velsens hoogste be stuurscollege weinig leek te zullen opleve ren, heeft gisteravond een soms vinnig debat tengevolge gehad. Dat was niet de schuld van de oorspronkelijke tien punten op het lijstje, maar van een te elfder ure tussengeschoven raadsstuk over een voor schot aan de gemeenteambtenaren op de straks toe te kennen verhogingen hunner lonen en salarissen. De raad durfde name lijk deels het fiat op dit voorschot niet aan, omdat hij zich daarmee gebonden achtte aan het ganse, nog onbekende voorstel tot verhoging der gemeentesalarissen, maar na een amendement van de heer Van Leusen (Arbeid), dat dit risico wegnam, bleven er tenslotte nog zeven tegenstemmers over, zodat de gemeenteambtenaren hun voor schot krijgen in afwachting van de rijks regeling. Het in ons blad al in het kort besproken verzoek van de Santpoortse mulder, de heer K. Boekei aan B. en W. om er nota van te nemen, dat de molen „De Sant- haes" zijnerzijds maar liever van de mo numentenlijst afgevoerd moet worden een gevolg van de kleine onenigheid tus sen de heer Boekei en het gemeentebestuur over een wegafscheiding wekte bij de heer Boersma (Arbeid) enige onrust, want hij zag die molen toch wel graag be houden, maar de voorzitter volstond met het antwoord, dat de zaak in handen van het college was om advies. Ook de brief van de bond van Nederlandse architecten en het bestuur van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, waarin ad- haesie wordt betuigd aan het pleidooi van „Heemschut" voor 't behoud van „Beecke- steyn" belandde bij het college om advies. Waarna de hamer viel over diverse voor drachten zoals de geldleningen tot een to taal van vier en een half millioen gulden (in Augustus 1954 op te nemen bijwijze van niet onbelangrijke rentebesparing) en de aankoop van enige oude huizen aan de Bloemendaalsestraatweg te Santpoort. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: E. Kolkman, Manegelaan 20, Hoofddorp, van beroep loodgieter. Rechter-commissa- ris: mr. N. Smits. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en procureur te Haarlem. W. Niessink, caféhouder, Nassaustraat 7. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Cura tor: mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en procureur te Haarlem. In de aan J. A. Snelders, wonende te Zaandijk, Dr. J. Mulderstraat 23, zaakdrij- vende te Koog aan de Zaan onder de firma „Machinefabriek H. Stevens" (procureur mr. J. G. Rietkerk, advocaat en procureur te Haarlem) op 28 April 1953 voorlopig verleende surséance van betaling, (bewind voerder mr. J. O. Baron, advocaat en pro cureur te Beverwijk) is het verhoor van de schuldeisers nader bepaald op Maandag 7 September des namiddags om kwart over twee. Door C. Vissers, wonende te Hoofddorp, handelende onder de naam „De Commandi taire Vennootschap Vissers Machinefa briek" te Hoofddorp, is een request inge diend ter griffie van de arrondissements rechtbank, strekkende tot verlenging van de aap hem definitief verleende surséance van betaling met een termijn van anderhalf jaar. Het verhoor van de schuldeisers is be paald op Maandag 7 September 1953 om kwart over drie. HAARLEM, 18 Augustus 1953 ONDERTROUWD: 18 Aug., A. M. de Block en C. W. van Geldorp; G. M. Hetem en S. Polfliet; J. Witmar en A. A. van Kerkhof; H. E. Kropff en A. A. van Kerkhof. GEHUWD: 18 Aug., A. Tijsterman en C. M. van Goor. BEVALLEN van een zoon: 17 Aug., J. J. de Vries—Prinsen; H. Pietersen—Ketting; J, M. van der Haring—Koedijk; A. A. van de Klashorstde Wolf; T. H. Reusien— Meerding. BEVALLEN van een dochter: 17 Aug., A. Bakkerden Braven; G. A. Postvan der Maat; Th. M. ScheffelaarClavaux. OVERLEDEN: 15 Aug., Chr. C. Stütter- heim, 53 j., Dr. Schaepmanstraat; A. J. van der Laag, 81 j., Timorstraat; 16 Aug., J. Mul der, 68 j., Koninginneweg; P. J. Schiering, 79 j., Bakenessergracht; 17 Aug., J. A. Dijs— Stolwijk, 54 j., Kamperlaan. i In de nacht van 23 op 24 Juli is op de Nieuwendijk te Amsterdam de 38-jarige V. K. zo ernstig mishandeld, dat hij twee we ken later in een ziekenhuis is overleden. De recherche heeft thans een 30-jarige kellner aangehouden, die bekend heeft K na een twist tegen de grond geslagen te hebben. Een jonge Duitse vrouw uit Hottrop is in een kledingmagazijn te Amsteradm op heterdaad betrapt, toen zij een kledingstuk wegnam. Zij had geen geld en geen papie ren bij zich en beweerde dat deze haar in de trein ontstolen waren. Later erkende zij de grens clandestien te zijn gepasseerd. Zij is ter beschikking van de justitie gesteld. Een portret van Koningin Juliana, ge schilderd door de Rotterdamse schilder Hermanus E. Mees, is te New York als ge schenk van de Holland-Amerika Lijn aan geboden aan de Netherland Club of New York, ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van deze Nederlandse club. De luitenant-kolonel C. M. Schilper- oord, die onlangs het commando over het Nederlands vrijwilligersdétaehement in Korea heeft overgedragen aan de luitenant kolonel O. Knuist, zal Donderdag omstreeks halfzeven per vliegtuig uit Korea op Schip hol aankomen. Van de veehouder D. Koster uit Pur- merend zijn 137 schapen, die aan rotkreupel leden, naar het abattoir te Alkmaar gebracht en daar afgemaakt. Voorlopig zal hij ook geen schapen op zijn besmette land mogen houden. De Koningin heeft Dinsdag in het paleis Soestdijk 25 ontheemde kinderen ontvangen, afkomstig uit kampen in Duitsland, die op het ogenblik hier te lande zijn onderge bracht bij particulieren. De ontvangst heeft ongeveer anderhalf uur geduurd, waarbij de Koningin met alle kinderen heeft gesproken. Ten afscheid hebben de meisjes enkele lie deren met balalaika-begeleiding ten gehore gebracht. Op 28 Augustus zal het 40 jaar geleden zijn dat het Vredespaleis te 's Gravenhage werd geopend. In 1903 stelde Carnegie voor de bouw 3,75 millioen gulden beschikbaar. De Nederlandse Staat kocht voor het te stichten gebouw een terrein aan de Scheve- ningseweg aan. Voor de bouw werd een prijsvraag uitgeschreven. De eerste prijs verwierf het ontwerp van L. M. Cordonnier te Rijssel. Daar dit ontwerp te kostbaar was, werd het in vereenvoudigde vorm door de ontwerper tezamen met prof. J. A. G. van der Steur uitgevoerd. In 1907 werd met de bouw begonnen. De nationale rondvlucht voor sport vliegers, die jaarlijks door de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart wordt georganiseerd, zal op 28 en 29 Augus tus worden gehouden met als doel de vlieg basis Woensdrecht. Op 29 Augustus vertrek ken de deelnemers naar Beek in Limburg. Ongeveer 35 toestellen zullen aan de rond vlucht deelnemen. Tot directrice van het conferentieoord der V.C.J.C., het Oolgaardthuis te Arnhem, is benoemd mej. dr. C. Boer. Zij is enkele jaren jeugdpredikante te Utrecht geweest en vervolgens secretaresse van de V.C.J.C. en van de „Jonge Kerk". Sinds 1948 is zij als hulpprediker verbonden aan de Hervormde Gemeenten van Schalsum, Peins en Zweins. De organisatoren van het congres van Europese Federalisten, dat van 25 tot 29 Augustus te Hilversum zal worden gehouden, hebben uit Frankrijk bericht ontvangen, dat oud-minister Robert Schuman zich bereid heeft verklaard de openingsrede uit te spreken. Trompettist Jan Kelder van de Neder landse Radio Unie is teruggekeerd van een bromfietstocht langs het „IJzeren Gordijn". Op ziin tocht die drie weken duurde, legde hij 4173 kilometer af. Van Ravensmünde aan de Oostzee tot Passau reed hij langs de grens tussen Oost en West. Als hoofd van de missie van de Foreign Operations Administration(de vroegere M.S.A.) in Nederland is benoemd de heer Frank C. Grismer uit Cleveland, Ohio. De heer Grismer is in 1897 geboren te Brooklyn. Hij studeerde aan een technische school te Brooklyn, waarna hij in de autohandel ging. Sinds 1934 had hij een eigen autozaak in Cleveland. In de beide wereldoorlogen heeft de heer Grismer gediend bij de Amerikaanse marine. De 15-jarige P. J. van der R. uit Den Haag is bii een ongeval in een meubel fabriek te Leidschendam om het leven geko men. Doordat een wagentje, waarop 600 kilogram wegende triplexplaten lagen, ont spoorde, geraakte de jongen tussen de platen en een stapel balken bekneld. Hij was op slag dood. HAARLEM EN OMSTR. Slechts één competitie heeft de Vrije Klaverjas Bond in Haarlem bestaan. Men wil nu komen tot oprichting van de Haarlemse Klaverjas Bond. Donderdag 20 Augustus om 8 uur wordt de algemene ledenvergadering gehouden. Het programma der orgelbespeling in de Grote kerk op Donderdag 20 Augustus, des middags van 3 tot 4 uur, door George Robert luidt: 1. Dorische Toccata, J. S. Bach. 2. a. Aus tiefer Not, S. Scheidt; b. Aus tiefer Not, G. Ramin. 3. Preludium en Fuga in g, D. Buxtehude. 4. Sonata da chiesa, Tema con variazioni e finale, H. Andriessen. 5. In Me- moriam, J. Jongen. 6. 1ste gedeelte uit de Vde Sympbonie Ch. M. Widor. Aan de rijksuniversiteit te Groningen is geslaagd voor het doctoraal examen let teren en wiisbegeerte (hopfdvak Engels) mej. J. M. Willinge te Heemstede. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor ten behoeve van de aanleg van een automatische huistelefooninstal latie voor de dienst Bescherming Bevolking in het perceel Florapark 4 een crediet van f 5300 beschikbaar te stellen. Na een onderbreking van bijna vier jaai zijn weer eieren naar Engeland verscheept. Dit is de eerste zending van een partij van bijna acht millioen eieren, die Nederlandse exporteurs gisteren verkochten aan het Engelse ministerie van Voedselvoorziening. In Nederlandse kringen hoopt men, dat Engeland thans weer een regelmatige af nemer zal worden en dat de handel reeds in de naaste toekomst, evenals vóór de oor- lag, rechtstreeks mogelijk zal zijn tussen Nederlandse exporteurs en Engelse impor teurs. Het Tweede Kamerlid de heer Weiter heeft de minister van Oorlog de volgende vragen gesteld: Kan de minister mededelen welke kos ten van aanschaffing zijn geweest van de dertig vliegtuigen, die van 1 Juli 1952 tot 20 Juli 1953 zijn verongelukt blijkens het antwoord van de minister op eerder ge stelde vragen in zake het aantal veronge lukte straaljagers? De afsluiting van De Kamp was vroeger de Turfmarkt. Een afbeelding van het ge- deelta van hst Spaarne, zoals het er in de vorige eeuw uitzag. Enkele van de vele duizenden dakloos geworden bewoners van het eiland Cephalonia in de door de aardschokken verwoeste stad Zakinthos, op weg naar de haven, waaruit zij zullen worden verscheept naar het Griekse vasteland. De naam „De Kamp", die in de vorige eeuw nog algemeen bekend was als een gedeelte van de stad Haarlem, is in de loop der jaren verdwenen en slechts zelden hoort men de naam Kamp noemen, als er gesproken wordt over het stadsgedeelte, dat ingesloten wordt door de Kleine Houtstraat, de Gedempte Oude Gracht, de Turf markt en de Kampersingel. Toch blijven namen als Kampersingel, Kampervest en Kamperzijstraat herinneren aan de Kamp, want deze straten zijn er naar genoemd. Andere namen, zoals Achterkamp, Voorkamp, Kamperbreesteeg en Kampersteeg, bestaan niet meer; op verzoek van de bewoners zijn die in 1881 veranderd in Essen straat, De Witstraat, Burretstraat en De Haasstraat.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7