Sultan van Marokko afgezet en naar Corsica verbannen Dr. Mossadeq gearresteerd, zijn leven wordt gespaard Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vreemd nieuws Zwakke Franse regering zwicht voor intrigues van Pasja van Marrakesj Koningin bezichtigde de Amercentrale Ongeletterde souverein Complot? UNO-debat over Korea-conferentie In pyjama gestoken ex-premier weende, toen politie hem kwam halen Het woord is aan... Verse haring uit IJmuiden naar Tsjechoslowakije Oost-Duitse leiders in Moskou Verdere stap naar accoord over Kasjmir Hulp aan Griekenland Tweeduizend ton per spoor Geeuw Met fietsen gelijkgestelde bromfietsen Pseudo-admiraalsdochter veroordeeld Weerrapporten 68e JAARGANG No 30 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 18-9 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OP EEN PLEIN in de Perzische hoofd stad Teheran is een voorbijganger, die Leve het volk" riep, om het leven ge bracht. In het Nabije Oosten moet men in deze bewogen tijden voorzichtiger zijn met zjjn uitroepen dan in het Nabije Westen. Tenminste als men alleen is. Laat ons de hoop uitspreken dat dit geval geen politiek beeld geeft van het beleid dat de nieuwe premier, generaal Zahedi, denkt te gaan voeren. Een zonderling bericht is het wel. Maar men kan zich niet dagelijks blijven verwonderen. Nog vreemder is weliswaar, dat Teheran na eergisteren bericht te heb ben dat dr. Fatemi, minister van Buiten landse Zaken in wijlen het kabinet-Mos- sadeq, door woedende tegenstanders „in stukken gescheurd" was, de wereld nu doet weten dat het ijverig naar hem zoekt. Gij meent dat hieruit blijkt dat het eerste be richt onzin is geweest? Dat is nog de vraag. Het is zeer wel mogelijk dat men alleen doet of men naar hem zoekt, omdat om de een of andere reden, waarnaar men slechts vruchteloos gissen kan, het niet gewenst is officieel te erkennen dat hij in stukken is gescheurd. Generaal Zahedi werd tien jaar geleden, in wereldoorlogstijd, door de Brit David MacLean met het pistool-op-de-borst in gerekend omdat hij als Duitsgezind gold. Deze herinnering past op dit moment slecht in het Britse olie-beleid, dat met de nieuwe regering meer hoopt te bereiken dan met de fanatiek anti-Britse Mossadeq. Daar om heeft David MacLean, nu Brits parle mentslid, in een radio-rede generaal Zahedi gisteravond gelukgewenst. Misschien is dit minder vreemd dan het geval van de dood geschoten voorbijganger, die leve het volk had geroepen en dan de jacht op de in stukken gescheurde minister. Het is meer nabij-Westelijk dan nabij-Oostelijk, maar evenmin verheffend. In ander nabij contact hebben de Fran sen de sultan van Marokko afgezet en hem per persoonlijk vliegtuig van de resident- generaal Guillaume naar Ajaccio.de hoofd stad van het schone eiland Corsica, ge bracht. Hij is derwaarts verbannen. Een raad van Marokkaanse notabelen heeft hem een paar dagen geleden als Iman, hetwelk geestelijk leider betekent, afgezworen. En deze zelfde raad heeft zijn oom, die anal- phabeet is en generlei invloed heeft, tot sultan uitgeroepen. Dit alles lijkt duide lijk en beslissend, maar als men in Le Monde leest dat prof. Régis Blachère, die als een groot kenner van Noord-Afrikaan se toestanden geldt, vlak voor de afzetting van de sultan daartegen met nadruk heeft gewaarschuwd rijst het sterke vermoeden, dat dit het eind van de ellende niet zal zijn. Want deze Marokko-kenner acht sa menwerking met de sultan zowel voor de Marokkanen als voor de Fransen onont beerlijk, omdat een groot deel des volks hem als een directe nazaat van Mohammed beschouwt. Dat het genomen besluit ook om andere reden wankelt wordt duidelijk door de onenigheid in de Franse regering, die eraan vooraf is gegaan. De regering heeft dat geschil niet opgelost; de resident- generaal heeft geen instructies meer ont vangen en de enige richtlijn, hem gegeven, was dat hij leven en veiligheid der Franse bevolking van Marokko moest beschermen I en een vergelijk tussen de sultan en zijn tegenstander, de „glaoui" van Marrakesj, I zien te bereiken. Maarschalk Juin en gene raal Guillaume hebben daarop de kwestie opgelost volgens een rechtlijnig beleid dat ongetwijfeld des generaals is. Zij hebben trouwens zeer zeker in moeilijke positie verkeerd. En regeringen zijn er om te re geren, niet om van mening te blijven ver schillen en geen instructies te zenden. La ten zij dat na, dan zijn zij daarmee niet van de verantwoordelijkheid bevrijd. Het laatste over het Marokkaanse conflict hebt u vandaag zeker nog niet vernomen. Het lijkt meer op het begin van een volgende, ongetwijfeld bewogen episode. En de stakingen der Franse overheids diensten zijn ten einde. De regering, die weinige dagen geleden nog alle eisen af wees, heeft er nu in zo hoge mate in be willigd dat de stakers wel bevredigd moe ten zijn. Maar wat er van haar economi sche saneringsplannen overblijft is niet duidelijk. Het korte bestaan van het kabi- net-Laniel heeft een zo weifelende, on zekere indruk gemaakt dat het onbegrij pelijk zou zijn als het de volgende week niet de weg van zijn vele voorgangers werd opgestuurd en door het parlement afge dankt. Daarmee zal in het ontwrichtings proces, dat de Franse staat teistert, overi gens niets worden tot staan gebracht. De toestand blijft in wezen ook nu critiek, af gezien zelfs van de vraag hoeveel onrust de communisten met voortgezette stakin gen in particuliere bedrijven nog zullen kunnen verwekken. En de vooruitzichten ook voor arbeiders en ambtenaren, die nu een tijdelijke verbetering van hun slechte bezoldiging kunnen verwachten, zijn ook nog allerminst gunstig. Ook dit is tenslotte Vreemd nieuws: zelfs in deze uiterst ern stige omstandigheden is men in Frankrijk nog niet werkelijk tot elkaar gekomen. R. P. Hedenmiddag heeft de Koningin een bezoek gebracht aan de Amercentrale van de n.v. Provinciale Noord-Brabantse Elec- triciteits Maatschappij te Geertruidenberg. In de cantine sprak de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. di*. J. E. de Quay, die president commissaris is van de naamloze vennoot schap, een welkomstwoord De Koningin en haar gevolg begaven zich vervolgens per auto naar de haven, waar het lossen van kolen uit schepen in ogenschouw werd genomen. Het gezel schap daalde daarna af in een der kolen- tunnels teneinde te zien op welke wijze de kolen van het terrein naar de centrale worden gevoerd. Het Nederlandse Rode Kruis zal met de „Gordia" van de K.N.S.M. 10 ton rijst en een ton thee naar Griekenland zenden. De „Gordia" vertrekt Woensdag uit Amster dam. De stand op girorekening 777 van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis voor de hulpverlening aan Griekenland is thans f 55.511.77. Van onze correspondent in Parijs) Gistermiddag is in Parijs bekend geworden dat de Franse resident-generaal in Marokko, generaal Guillaume, Sultan Sidi Mohammed Ben Joesoef zon der verder omhaal heeft afgezet. Om te voorkomen dat de Sultan uit zou wijken naar Spaans Marokko, om van daar uit een actie tegen Frankrijk te gaan voeren, is de souverein met zijn twee zoons direct na zijn gedwon gen abdicatie naar Corsica verbannen, 's Avonds om tien uur landde hij in het persoonlijke vliegtuig van generaal Guillaume op het vliegveld van Ajaccio. Volgens de officiële berichten, die echter alle de Franse censuur moeten passeren, zou de toestand in het land volkomen rustig zijn. Slechts een onschuldig geval van sabotage zou er tot dusverre zijn geconstateerd. De Fransen hebben intussen echter al hun troepen in staat van alarm ge bracht en er is een avondklok afgekondigd. Incidenten en botsingen zijn niettemin sterker te vrezen, omdat vandaag het Islamietische feest Aid- El-Kebir wordt gevierd, waarbij alle gelovigen de Sultan, die behalve staats hoofd ook als direct afstammeling van Mohammed leider der Islamietische kerk is, in bijzondere gebeden plegen te herdenken. Dezelfde raad van Marokkaanse nota belen, de Pasja's en de Caids, die enkele dagen eerder de Sultan in zijn kwaliteit als Iman, dat is als geestelijk .leider, af zwoer, heeft gisteren de 64-jarige oom van de vroegere Sultan, Sidi Mohammed Ould Moulay Arafa, als nieuwe souverein uit geroepen. Er kan echter weinig twijfel over bestaan dat Sidi Arafa, die een man zonder enige autoriteit of kennis is, niet meer dan een stroman zal blijken te zijn in handen van de Pasja Marrakesj, die de grote over winnaar is geweest en de werkelijke tegen speler van de Fransen zal worden. Zoals wij gisteren ai berichtten, is de Franse regering er niet in mogen slagen een duidelijk en eensgezind standpunt te bepalen ten aanzien van het conflict tussen de Sultan en de Pasja van Marrakesj, en instructies heeft de resident-generaal uit Parijs dan ook eigenlijk niet meer ont vangen. De enige richtlijn, waaraan hij zich te houden had, betrof de opdracht het leven en de veiligheid der circa 400.000 Fransen i:i Marokko dat iets meer dan 8 millioen zielen telt te beschermen, en verder te streven naar een vreedzaam compromis tussen de Sultan en zijn dynamische tegen speler, El Glaoui, de Pasja van Marrakesj. Maar spoedig bleek al dat de Sultan niet voor een algehele capitulatie was te vin den, en evenmin vrijwillig van zijn troon afstand wilde doen. El Glaoui van zijn kant had zijn gewa pende volgelingen al opgeroepen voor een mars naar de grote steden, Casablanca, Rabat en Sez. Aan die opdracht was gevolg gegeven en duizenden stamleden te paard en te voet stonden voor de poorten van de steden. Een Frans verzet tegen de mannen van El Glaoui zou vermoedelijk een bur geroorlog hebben ontketend, of althans een situatie hebben verwekt, die een einde aan de samenwerking tussen Marokko en Frankrijk zou hebben ingeluid. Daarvoor heeft generaal Guillaume de verantwoor delijkheid dan ook niet willen aanvaarden. Contractbreuk Niettemin blijft het feit bestaan, dat Frankrijk zijn contractuele verplichtingen jegens de Sultan niet is nagekomen, en uit dit verzuim zullen ongetwijfeld nog ver reikende consequenties voortvloeien. We denken in de eerste plaats aan Tunis, dat bijna altijd de weerslag van ingrijpende gebeurtenissen in Marokko ondervindt, en zeker ook aan de UNO, waar de Arabische landen zeker niets na zullen laten om Frankrijk weer opnieuw in staat van be schuldiging te stellen. Londen heeft al verklaard zich naast Frankrijk te zullen stellen, en men heeft aan de Quay d'Orsay doen verluiden, dat Frankrijk de afzetting van de Sultan als een interne aangelegenheid beschouwt. Zou de meerderheid in de UNO daar anders over denken, dan zal Frankrijk zelfs niet aarzelen tot het uiterste te gaan. Men mag deze uitlating zo werd ons van officiële zijde nog te kennen gegeven verstaan als een dreigement, dat Frankrijk eventueel niet terug zou deinzen de UNO als lid te verlaten. Zeker is intussen dat in Marokko nu een toestand is geschapen, die met de geest en de letter van de protectoraatsovereenkomst uit 1912 maar niet minder met de politieke en religieuse tradities van het land op zeer gespannen voet verkeert. Frankrijk had onder alle omstandigheden de Sultan zelfs tegen Frankrijks eigen vrienden en als zodanig beschouwen en gedragen de volgelingen van El Glaoui zich moeten beschermen. Punt twee is dat Frankrijk, als protec- toraats-mogendheid, eveneens heeft toege laten dat al enige dagen geleden een soort concilie van Pasja's en Caids de Sultan als geestelijk leider heeft afgezworen, hetgeen indruiste tegen de eeuwenoude tradities van het land. Dat Frankrijk er eveneens in toe heeft gestemd dat Moulay Arafa de Sultan ook als staatshoofd op zal volgen, is niet minder verwonderlijk omdat deze figuur, en terecht, gisteren door de regering officieel nog als een onaanvaardbare candidaat werd aangemerkt. Maar het is dan ook wel duidelijk dat de Franse regering geen meester meer over haar eigen beslissingen v/as. Al enige dagen was te voorzien dat de Pasja van Marrakesj, die zijn plannen zonder enige geheimzinnigheid ten uitvoer bracht, het er op had gezet Frankrijk voor een voldongen feit te plaatsen en dit is hem dan ook volkomen gelukt. De vraag blijft echter open hoe de Pasja van Marrakesj zijn acties zo ver door heeft kunnen drijven, terwijl officieel de staat van beleg in Marokko nog steeds van kracht was. Het is dan ook wel onbetwijfelbaar dat F.l Glaoui op de aanmoediging en zelfs op de actieve medewerking van hooggeplaatste Franse functionarissen heeft kunnen reke nen. Een aantal Parijse bladen gaat zelfs zo ver dat het van een complot spreekt, in welk verband de naam van maarschalk Juin bij herhaling openlijk wordt genoemd. Naar verluidt hebben enkele leden van de regering, en in het bijzonder de minister van Financiën, Edgar Faure, en de links- radicale minister van Staat, Mitterrand, in dr ministerraad van gisteren, die een zeer opgewonden verloop moet hebben gehad, de maarschalk eveneens daarvan be schuldigd. Wanneer volgende week in het parlement de Marokkaanse kwestie aan de orde komt, hetgeen onmogelijk te vermijden zal zijn, dan valt ook wel te verwachten dat deze beide ministers zich publiekelijk van de gevoerde gedragslijn tegenover de Sultan zullen distanciëren. Ook op het plan van de Franse binnen landse politiek kan de Marokkaanse muis dus nog een staartje krijgen. Naar de gevolgen, die de onttroning van de Sultan in Marokko zelf hebben, kan men voor het moment nog slechts gissen. Het zal op zijn vroegst niet voor verscheidene dagen zijn, dat men vast zal kunnen stellen hoe groot de aanhang van de afge zette Sultan onder het volk nog is en ook of en in hoeverre die trouw aan zijn popu lariteit tot een gewelddadige tegenactie zal leiden. Van de kracht van die actie zal af hangen of een burger-oorlog nog te ver mijden zal zijn. Over de werkelijke aanhang van El Glaoui zijn de meningen zeer verdeeld. Het schijnt dat hij een deel van de Pasja's en de Caids achter zich heeft en verder de meerderheid van de Berbische bergbevol- king die tot de strijdbaarste elementen van het volk behoren. Tot dusverre is gebleken dat de Sultan in zijn verzet tegen de Fransen vooral kon steunen op de arbeiders en in het algemeen op de bevolking der grotere steden en ten slotte als georganiseerde macht op de links-extremistische Istiglal-partij, waar van de voornaamste leiders door de Fran sen in de loop der jaren vrijwel alle ver bannen werden. NEW YORK (Reuter, United Press). De politieke commissie van de UNO is Donderdag begonnen met het debat, dat uiteindelijk zal moeten leiden tot de samen stelling van de conferentie over Korea. Zowel van Engelse als Tsjechoslowaakse kant werd in dit debat aangedrongen op het betrachten van spoed en geen academi sche betogen te houden die de samenstel ling van de conferentie zouden vertragen. Verder werd van verschillende kanten ge zegd dat de vrede niet mag afhangen van de samenstelling der conferentie, en dat er geen onoverkomelijke geschillen over deze samenstelling bestaan tussen Oost en West. Amerika maakte bekend dat het zou stemmen tegen toelating van India tot de conferentie. Zweden zal niet deelnemen, aldus wordt uit Stockholm zonder commen taar gemeld. De voorzitter der politieke commissie, Muniz, verklaarde dat er ge gronde hoop is op een stemming tegen het einde van de volgende week. De Algemene Vergadering zou dan nog voor eind Augus tus met haar werk kunnen klaar komen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Denis de Rougemont: Indien het waar is dat Europa tot aan deze eeuw nooit een besef en een opvatting van zichzelf heeft gehad als van een geheel, een van organen voorzien lichaam, dan komt dat vooral omdat het niet de gelegenheid heeft gehad zich met andere grootheden te vergelijken, zich er tegenover te plaatsen om zo tot een bepaling van zichzelf te komen. TEHERAN, (AFP/Reuter) Ex-pre mier Mossadeq, die Woensdag wist te ont snappen uit zijn belegerde woning in het centrum van Teheran, is Donderdagavond ten huize van zijn minister van P.T.T., Moazzini, in de voorstad Sjemiran, gear resteerd. Hij was gekleed in een witte py jama en huilde toen hij de politie het huis zag binnendringen. De ex-premier werd onmiddellijk overgebracht naar de offi ciersclub in Teheran, waar hij bleek, ma ger en schijnbaar nauwelijks in staat om te lopen, generaal Zahedi ontmoette, die zijn regering omver wierp. Eerder op de dag had de Sjah premier Zahedi opgedragen Mossadeqs leven te sparen. Zahedi gaf Mossadeq 24 uur de tijd om zich te melden. Toen de Sjah in Rome het bericht van Mossadeqs arrestatie las, merkte hij op: „De regering-Mossadeq heeft ons on rechtvaardig behandeld. Maar wij zullen rechtvaardiger zijn". De Sjah van Perzië is hedenochtend per KLM-vliegtuig uit Rome vertrokken met bestemming Teheran, via Bagdad. Hij was in gezelschap van zijn secretaris, een aide de camp en een legertje journalisten, on der wie echter geen Britse. Vier Britse correspondenten kregen kort voor het ver trek van het vliegtuig van de vliegveld- politie aanzegging, dat zij niet waren uit genodigd om de Sjah te vergezellen. De echtgenote van de Sjah, Soraja, bleef te Rome achter. Door motorstoring en een kwestie met de vliegveldautoriteiten vertrok de „Til burg" (gezagvoerder V. A. Mans) zes uur later dan men gedacht had. Dit betekent, dat de Sjah vandaag Teheran niet meer bij daglicht kan bereiken. Hij zal het ver moedelijk zo regelen, dat hij daar Zater dag arriveert. Het is de afgelopen 24 uur rustig ge weest in Teheran. De politie heeft meer dan 200 arrestaties verricht. Volgens radio- Teheran zullen er meer volgen. Donderdagmorgen vroeg ontving de Sjah van Perzië het telegram van zijn minister president Zahedi, waarin hem werd ver zocht zo spoedig mogelijk terug te keren naar zijn land. De Sjah, wuivend met het telegram van Zahedi. Naar wij vernemen is gisteren de eerste zending verse haring uit IJmuiden naar Tsjechoslowakije gegaan. Het betrof hier drie wagons, afkomstig van de firma B. Dekker, als onderdeel van een totaal contingent van 2000 ton verse haring. Dit gehele contingent voor de verse ha ring wordt door de IJmuidense firma Dek ker geleverd. Bovendien bevat het contin gent 1000 ton gezouten haring. Sterke afdelingen van het leger hebben steenbakkerijen en katoenfabrieken ten Zuiden van Teheran, met het oog op mo gelijke agitatie van leden van de commu nistische Toedeh-partij, bezet. Op een plein in Teheran is een voor bijganger, die riep „leve het volk", om het leven gebracht. Radio-Teheran heeft Donderdagavond omgeroepen, dat alle politieke gevangenen op bevel van generaal Zahedi zijn vrijge laten en door de bevolking met enthousi asme zijn begroet. Ontslag De Perzische ambassadeur in Washing ton heeft zijn ontslag aangeboden. Woens dagavond reeds verklaarde hij trouw te zullen blijven aan Mossadeq. Hij heeft de regering te Teheran en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken van zijn besluit op de hoogte gebracht. David McLean, die in de tweede wereldoorlog opdracht had om de Duits-gezinde gene raal Zahedi te ontvoeren of zo nodig te doden, heeft Donderdagavond in een radio toespraak Zahecli gelukgewenst. Het was ruim tien jaar geleden, dat hij Zahedi een automatisch vuurwapen .„ssen zijn ribben had geduwd en hem „had uitgenodigd zijn handen omhoog te steken". MacLean is thans een conservatief lid van het Britse parlement. In Britse regeringskringen was men Donderdag algemeen van oordeel, dat men wat de onderhandelingen over de oliekwestie aangaat, de tijd, dat Mossa deq heeft geregeerd, niet als ongedaan kan gaan beschouwen. Toen de vorst in Rome over het plat form naar het vliegtuig liep, zei hij tot een Britse journalist: „Het spijt mij, maar u begrijpt waar het om gaat". Een lid van het gevolg verduidelijkte dit door de mededeling, dat de Sjah Don derdag een telegram van de nieuwe Per zische regering had ontvongen, waarin hem was aangeraden, geen Britse corres pondenten mee te nemen. Een van de redenen, waarom het toestel zo laat vertrok, was de weigering van de KLM, om correspondenten aan boord te nemen, die niet beschikten over een visum voor Irak. De vorst stond er echter op, dat ook deze journalisten hem zouden ver gezellen. Na overleg tussen Den Haag en Bagdad werd tenslotte bekendgemaakt, dat de betrokkenen alsnog de reis konden mee maken. Vanochtend hebben pantserwagens en militairen in Teheran ingegrepen bij en kele betogingen voor Mossadeq, die in wijken van het centrum door enkele hon derden personen op touw gezet waren. De ordetroepen moesten van hun vuurwape nen gebruik maken. Enkele personen wer den gewond. De afgezette premier, dr. Mossadeq, be vindt zich thans in de officiersclub te Te heran. Zijn vertrekken grenzen aan die welke voor de Sjah zijn gereserveerd. Ge neraal Zahedi, de nieuwe premier, heeft zijn werkvertrekken ingericht in het mi nisterie van Defensie, tegenover de offi ciersclub. Mossadeq, die zich Donderdagavond na een lichte maaltijd niet goed voelde, is on der behandeling van twee dokters gesteld. Hij heeft een morfine-injectie gekregen. Naar men meent te weten, zou Hoessein Fatemi, de oud-minister van Buitenlandse Zaken, zich te Teheran of omgeving schuil houden. In bevoegde kringen is men er van overtuigd, dat hij spoedig gearresteerd zal worden. Eerder werd bericht dat hij ge lyncht zou zijn. De Oost-Duitse delegatie die naar Mos kou is gekomen voor besprekingen met de Russische regering is Donderdagavond door premier Malenkov ontvangen. De be sprekingen zijn Donderdag kort na aan komst van de delegatie begonnen. Er werd van Russische zijde aan deelgenomen door minister van Buitenlandse Zaken Molotov, maarschalk Boelganin (vice-premier), Ka- ganowitsj (vice-voorzitter van de minis terraad), Mikojan (minister van Handel) en de Russische Hoge Commissaris in Oost- Duitsland Semjonov. Westelijke waarnemers achten het veel betekenend dat zulke hoge Russische func tionarissen aan de besprekingen deel nemen. Zij beschouwen het bezoek van de Oost-Duitse delegatie als een belangrijke ontwikkeling in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland. Molotov had later een bespreking met de Oost-Duitse premier Grotewohl, waar bij Semjonov tegenwoordig was. NEW DELHI (Reuter). In een Don derdagavond te New Delhi uitgegeven In- disch-Pakistaanse bekendmaking wordt medegedeeld dat India en Pakistan over eenstemming hebben bereikt over het, eind April 1954, benoemen van een administra teur, die tot opdracht zal krijgen voorbe reidingen te treffen voor het houden van een volksstemming in Kasjmir, ter bepa ling van de toekomstige status van dit om streden gebied. Er zullen commissies van militaire en andere deskundigen worden ingesteld, die tot taak zullen hebben de Indische en Pa kistaanse ministers-presidenten van advies te dienen over de voorbereidende maat regelen, welke zullen moeten worden ge nomen om een eerlijke volksstemming, onder onpartijdig toezicht, in geheel Kasj mir te doen houden. De bekendmaking werd uitgegeven na vier dagen van besprekingen tussen Nehroe en Mohammed Ali. Premier Mohammed Ali van Pakistan verklaarde te hopen, dat zijn besprekingen met premier Nehroe binnen het jaar een „algehele oplossing" van het vraagstuk- Kasjmir ten gevolge zouden hebben. In de bekendmaking werd voorts ver klaard, dat zo spoedig mogelijk in Calcutta een conferentie zal worden belegd ter uit werking van bijzonderheden van een uit wisseling van enclaves in Cooch Behar (India) en Oost-Bengalen (Pakistan). Een Zweedse kantoorbediende moest onlangs in kantoortijd zo van ganser harte geeuwen, dat hij zijn kaak ont zette, waardoor hij zijn mond niet meer kon sluiten. Hij begaf zich per taxi naar een dokter, die het euvel ver hielp. De rekening van de dokter bood de kantoorbediende aan zijn werkgever aan, want, zo zei hij, het ongeval is in jj kantoortijd gebeurd en moet als be- 8 drijfsongeval worden aangemerkt. COCOOOOOpODOOOOCXXOOOOOOOCOOOCCOCOOCOCXX«OCCCOCOOOOOOOCO De minister van Verkeer en Waterstaat heeft bepaald dat bromfietsen van het merk „Ranger" van de N.V. Internationale Motoren- en Rijwielfabriek te Schiedam, van het merk „Batavus" van de gelijk namige fabriek te Heerenveen en die van de Union-rijwielfabriek te Den Hulst, ge lijkgesteld zijn met rijwielen. Wegens oplichting en flessentrekkerij heeft de Amsterdamse rechtbank de 37- jarige Zwitserse zangeres V. S. tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij deed zich in Amsterdam voor als de dochter van de Amerikaanse admiraal McCormick en maakte grote schulden in winkels en hotels, die nooit betaald werden. Velen die haar geld leenden zagen daar van nooit iets terug. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- c R3 R-g tl ra O. eo -è 2 g r.oestand S-S sS SE 6, l- Qj O Z5 Helsinki half bew. ZW 4 17 2 Stockholm zwaar bew. windstil 21 Oslo zwaar bew. windstil 18 0 Kopenhagen half bew. ZZW 4 18 5 Amsterdam regen Z 6 20 4 Edinburgh licht bew. W 2 17 2 Londen regen WZW 3 22 3 Luxemburg regen Z 5 22 1 Parijs regen Z 4 26 6 Bordeaux regen W 5 25 0,1 Grenoble regen windstil 30 0,3 Nice zwaar bew. windstil 28 0 Genève geheel bew. ZZW 5 31 1 Ziirich regen WZW 2 28 1 Locarno motregen ZO 1 29 0,1 Berlijn zwaar bew. ZZO 2 25 0,4 Frankfort regen ZZW 5 28 0,1 München zwaar bew. Z 2 27 0 Wenen licht bew. ZO 3 29 0 Innsbruck mist windstil 29 8 Rome onbewolkt windstil 32 0 P Maximum temp. gisteren: neerslag taatste 24 u. §®<»cooocoooc>oc*xx*»oooooooooccococoooococcooriooocoooooo KOEL EN WINDERIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Plaatselijk enkele buien, hier en daar met onweer, maar ook nu en dan op klaringen. Matige, af en toe krachtige Westelijke wind. Koel weer. 22 Augustus Zon op 5.35 uur, onder 19,50 uur. Maan op 18.42 uur, onder 1.55 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 21 Augustus Hoog water: 12.36 uur. Laag water: 7.48 en 20.27 uur. Zaterdag 22 Augustus Hoog water: 1.11 en 13.49 uur. Laag water: 9.13 en 21.42 uur. OOOOOOOOCOOCO

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1