Staking bij post- en vervoers diensten in Frankrijk ten einde Grotewohl tart Adenauer met Russische concessies Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Rusland stelt nu voor, vijftien landen tot Korea-conferentie te inviteren Robert Schuman P Hongaren laten Nederlander vrij Vandaag stemt de politieke commissie Vriendelijke woorden van Amerikaanse afgevaardigde aan het adres van India V.S. achter Frankrijk in kwestie Marokko Het woord is aan Nederlandse employé op Sumatra vermoord Ook Communistische vakbond legt het hoofd in de schoot Straaljager in moedervliegtuig Krachtige ontkenning, dat Sovjet-Unie Oost-Duitsland wil bolsjewiseren Zahedi begint actie tegen communisten Koel weer houdt nog aan Kannibalisme op Nieuw-Guinea Nieuwe verzorgster der prinsessen Naumann en Rudel geschrapt A merikanen hebben Overstromingen in Birma Weerrapporten gge JAARGANG No 40 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 193 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE FRANSE OUD-MINISTER van Bui tenlandse Zaken Robert Schuman is Dins dagmorgen als inleider met het onderwerp Europa onze toekomst" in de schouwburg zaal Gooiland te Hilversum opgetreden, nadat de Commissaris der Koningin in deze provincie de actie „Hilversum ont vangt West-Europa" had geopend met een rede. waarin hij het federatieve element in Nederlands historie vooral naar voren bracht en de crisis, waarin de wereld van heden verkeert, analyseerde. Robert Schu man is. tot einde van het vorige jaar, deel uitmakend van een reeks elkaar snel op volgende Franse regeringen, 41/2 jaar lang minister van Buitenlandse Zaken geweest. Zijn naam is onafscheidelijk verbonden aan de wordingsgeschiedenis van de geslaagde Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Het plan-Schuman is werkelijkheid geworden. Hij heeft zeer belangrijk werk gedaan. Hij is niet iemand om zich daarop te laten voorstaan, zoals gisteren duidelijk bleek. Een bescheiden, eenvoudig, rustig man, die in een voor een Fransman langzaam tempo spreekt, in de klare, zuivere zinsbouw die iedere Franse redenaar eigen is. Hij toont wel dat hij zich tenvolle bewust is van de grote moeilijkheden die de verdere ont wikkeling meebrengt. Maar scepticus is hij geenszins. Hij vindt zichzelf niet belang rijk maar de Europese zaak, die hij dient, ontzaglijk belangrijk. Het verheugt hem dat zij het academisch stadium achter zich heeft en werkelijkheids-politiek is gewor den. Hij is geen jonge man. hij is 67 jaar, en hij heeft jarenlang de zorgen en tegen slagen. het onbegrip en het ongeloof van velen in dit moeizame scheppingsproces op een leidende post ervaren.Daarne heeft men hem, ondanks zijn gebleken scherpte van inzicht en het succes dat hij bereikt had, bij de zoveelste kabinetsformatie voorlopig maar afgedankt. Maar het heeft hem niet ontmoedigd. Hij is optimist en zegt dat. Tenslotte is bij de schepping van de K.S.G. reeds gezag afgestaan aan een boven-natio- naal lichaam. Dat is nooit eerder, zonder oorlog, geschied. Men kan verder komen. Het is zeer nodig dat idealisme dit streven bezielt. Schuman legt de nadruk op het ideaal dat de Europese jeugd in de Euro pese eenwording ontmoet. En nu herhaal ik dat hij midden in de branding van het wordingsproces heeft gestaan en summier is afgedankt en de zeventig nadert. Het zou mensen, die veel jonger zijn dan hij, ver van de politieke worsteling zijn gebleven en nooit de geringste moeite voor deze zaak hebben genomen, maar er niettemin met scepticisme en ongeloof over spreken, tot nadenken kunnen brengen. Men zou, als dat mogelijk ware, Robert Schuman gaar ne in meer plaatsen in ons land horen spre ken. Hij is een Fransman die bij uitstek het persoonlijk optreden en de eigenschap pen bezit om in Noordelijke landen met grote aandacht en vertrouwen te worden aangehoord. In zijn rede heeft hij opnieuw uiting ge geven aan de grote betekenis die hij voor Europa's toekomst in Frans-Duitse toena dering en wederzijds begrip ziet. Hij heeft zijn in het Frans gehouden rede besloten met een korte verklaring in het Duits. Ten dele heeft zijn academische opleiding zich aan Duitse universiteiten voltrokken. Hij spreekt beide talen volmaakt: hij kent de beide volken door en door. Hij weet ook zeer goed dat bleek wel uit zijn rede hoe moeilijk het vooral voor deze (en an dere) grote volken is om gezag, al is het maar een deel van hun gezag, aan een boven-nationale, nieuwe autoriteit af te staan. Maar: Europa zal gedoemd blijven tot economische onmacht als de driehon derd millioen vrije Europeanen gescheiden blijven door twintig grenzen, waardoor vruchtbare initiatieven en goede denkbeel den niet tot ontplooiing kunnen komen. Zo heeft hij het gisteren uitgedrukt. Zich be roepend op de jeugd van Europa. En spre kend, ondanks zijn jaren en de rustige trant van zijn betoog, als een jonge man. R. P. BOEDAPEST (United Press). De Ne derlander Leonard Jacobus van Aerde, die in December 1951 tot tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens onwettig overschrijden van de Hongaarse grens, is op vrije voeten gesteld en uit het land gewezen. Dit is hier officieel bekend gemaakt. Van Aerde, 24 jaar oud,was de chauffeur van de Nederlandse gezant in Boedapest, W. C. Posthumus Meyes. Laatstgenoemde zond zijn chauffeur in 1951 naar Rome, maar deze besloot, naar verluidt „om ro mantische redenen" naar Hongarije terug te keren. Hij arriveerde zonder Hongaars visum en werd gearresteerd. Naar het Hpngaarse ministerie van Justi tie mededeelde, heeft hij twintig maanden van zijn straf uitgezeten. Gisteren is Van Aerde in Wenen aange komen en onmiddellijk naar Nederland doorgereisd.Hij was door de Hongaren naar Nickelsdorf aan de Oostenrijks-Hongaarse grens gebracht, waar een auto van het Nederlandse gezantschap te Wenen op hem wachtte. PORT MORESBY (Reuter). Een Australische politiepatrouille in het Zuide lijk bergland van Australisch Nieuw-Gui- oea, heeft met geweerschoten een troep kannibalen verjaagd. Zij vond lijken van inheemse vrouwen en kinderen en resten van een jongeman, die was geslacht en gekookt. De verdreven kannibalen, die een over- yal hadden gepleegd op een naburige stam, is door de patrouille zodanig de schrik °P het lijf gejaagd, dat zij zich volgens de Patrouillecommandant „wel enige tijd be hoorlijk zullen gedragen". Hij beval dan ook aan geen verdere actie tegen de kan nibalen te ondernemen. Verleden week rapporteerde een andere Patrouille-leider, dat in het gebied van het Koeloeboe-meer, eveneens in het Zuidelijk bergland, kannibalisme algemeen voor kwam. De Amerikaanse afgevaardigde in de politieke UNO-commissie, Henry Cabot Lodge, heeft de bittere pil die Washington voor India bereid heeft weigering om dit land aan de Korea-conferentie te laten deelnemen verguld door gisteren te zeggen tijdens het slotdebat: „Wij hebben de grootst mogelijke bewondering voor India, dat wij beschouwen als een democratische staat. Wij zullen er naar streven bij alle toe komstige conferenties over het Verre Oosten India in te schakelen. Doch deelneming van India aan de Korea-conferentie zou het welslagen daarvan in de waagschaal stellen". De Russische gedelegeerde Wysjinski heeft zijn oorspronkelijk voorstel om elf landen te doen deelnemen, uitgebreid tot een voorstel om vijftien landen aan de tafel te doen plaats nemen. Vandaag zal worden gestemd over de verschillende voorstellen. De vijftien thans door Rusland voor deel neming aan de conferentie voorgestelde staten zijn: de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk, de Sovjet-Unie, communistisch China, India, Polen, Tsje- choslowakije, Noord- en Zuid-Korea, In donesië, Syrië, Egypte, Mexico en Birma. Wysjinski zeide in zijn rede: „De Sovjet- Unie is er tegen de Koreaanse vredesbe sprekingen te beperken tot twee partijen, of tot die landen, waarvan strijdkrachten aan de Koreaanse oorlog hebben deelgeno men. Door hun voorstel om de andere le- den-staten der internationale organisaties niet aan de politieke conferentie te doen deelnemen, willen de Verenigde Staten automatisch 44 leden der UNO van de be sprekingen uitsluiten en dat nog wel ter wijl zij voorgeven, de Koreaanse oorlog onder de vlag der UNO te hebben ge voerd. „Vierkante tafel" De Verenigde Staten nemen dit stand punt in, omdat zij tevoren een overeen komst met Zuid-Korea hebben gesloten aangaande de samenstelling der ter confe rentie vertegenwoordigde partij ep. Ook hebben zij reeds een bepaalde gedragslijn voor de conferentie uitgestippeld en wel zonder hun bondgenoten hierin gekend te hebben". Wysjinski vervolgde: „Ik geef er niet om of het een ronde-tafelconferentie wordt. Ik sta bekend als een man, die concessies weet te doen. Laat ons er een vierkante tafel van maken. De vorm van de tafel doet er niet toe. Doch het is wel belang rijk dat de afgevaardigden ter conferentie in goed vertrouwen aan de besprekingen deelnemen en ni e t met het voorop gezette doel deze te doen mislukken Zij moeten bereid zijn te zoeken naar hetgeen hen bindt en zij moeten daarbij eenzelfde geestelijke taal spreken, opdat er in de ge hele wereld een duurzame vrede kan wor den gevestigd. Slechts op deze wijze kan het gevaar voor een derde wereldoorlog, dat door bepaalde gebeurtenissen in Korea zou kunnen ontstaan, worden weggeno men", aldus de Sovjet-Russische afgevaar- digde. De Nieuw-Zeelandse vertegenwoordiger meende dat het verzet tegen Indische deel neming „louter voortspruit uit vrees voor de Zuid-Koreaanse bezwaren hiertegen". Hij zeide niet te menen dat de Zuid-Kore aanse republiek, als het eenmaal zover was, om deze reden zou weigeren de politieke conferentie bij te wonen, „daar dit haar zaak slechts zou kunnen schaden". Tenslotte sprak de afgevaardigde van In dia, Krisjna Menon. „Hetgeen wij weten van de Chinees-communistische en Noord- Koreaanse regeringen, doet ons geloven dat zij de UNO in een geest van redelijk heid en verzoening tegemoet zullen ko men", verklaarde hij. „Er moet een geest van kalme toenadering worden geschapen en niet een houding van het door de ene partij stellen van een ultimatum aan de andere, om aan de conferentietafel plaats te nemen". De Indische afgevaardigde sprak er zich verder voor uit dat niet slechts de landen met strijdkrachten in Korea ter conferentie vertegenwoordigd zullen zijn. PARIJS, (AFP) Naar in Parijs van gezaghebbende zijde is vernomen, heeft Cabot Lodge, de Amerikaanse afgevaar digde in de Veiligheidsraad, verklaard te zullen stemmen tégen inwilliging van het verzoek der Arabisch-Aziatische landen om de kwcstie-Marokko op de agenda van de Veiligheidsraad te plaatsen. De voorzitter van de Aziatisch-Ara- bische groep en vertegenwoordiger van Syrië bij de UNO, Farid Zeineddine, heeft Dinsdagavond op een persconferentie ver klaard, dat de leden van zijn groep de volgende twee punten op de agenda van de Veiligheidsraad geplaatst willen zien bij de behandeling van de Marokkaanse kwestie: Zij willen doen uitkomen, dat de Ma rokkaanse kwestie niet als een binnen landse aangelegenheid van Frankrijk kan worden beschouwd, daar de Frans-Ma rokkaanse betrekkingen in internationale verdragen zijn vastgelegd. Zij willen aantonen, dat de toestand in DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S B 1 a k e Als de dwaas in zijn dwaasheid zou volharden zou hij wijs worden Marokko een bedreiging, van de vrede in houdt, daar, zo zeggen zij, de houding van Frankrijk wraakgevoelens kan opwekken bij talloze landen en hun mogelijkheid tot het medewerken aan de verdediging van de vrije wereld kan verkleinen. Generaal Rafael Garcia Valino, de hoge commissaris van Spaans-Marokko, heeft critiek geleverd op Frankrijk, omdat het niet met Spanje overlegd heeft voordat het tot verwijdering van de Sultan van Marokko overging. In een rede te Tetoean zeide Valino, dat Spanje en Frankrijk in alle aspecten van de Marokkaanse evolutie gezamenlijk stappen dienden te doen. Vakbondbestuurder trok bij bespreking opeens zijn mes (Van onze correspondent in Djakarta) Tijdens een onderhoud op het kantoor van de onderneming Redjosarie der N.V. Rubber Mij. Sumatra in de Lampongse districten, trok een bestuurslid van de af deling der Sarbupri, de bond van onder nemingsarbeiders, plotseling een mes en stak een Nederlandse employé, de heer H. J. Carstens, tot tweemaal toe in de borst. De heer Carstens is op weg naar het ziekenhuis overleden. Het slachtoffer bereikte de leeftijd van 28 jaar en laat vrouw en een kind van vier maanden ach ter. Een tweede employé, de heer Van Moorselaar, werd eveneens aangevallen, doch niet levensgevaarlijk gewond. De dader is voortvluchtig. Mejuffrouw E. F. Mees, die in 1952 tijde lijk werd aangesteld als verzorgster van de prinsessen, zal in September haar func tie verlaten om haar vroegere werkzaam heden aan het secretariaat van dr. Albert Schweitzer in de Elzas te hervatten. In haar plaats zal, eveneens tijdelijk, worden be noemd mejuffrouw A. A. Broers te Am sterdam. Mejuffrouw Broers is vele jaren werkzaam geweest als onderwijzeres aan de Frans-Nederlandse „Julianaschool" te Clarens-Montx-eux in Zwitserland. Na de oorlog was zij werkzaam op een van de tijdelijke afdelingen van de Nederlandsche Bank N.V. Japan is opnieuw geteisterd door grote overstromingen. Hier helpt een politieman in hel gebied tussen Kioto en Mara een burger bij het oversteken van een weg. PARIJS (Reuter) Frankrijk begint weer zijn gewone aanzien te krijgen, na de grote verwarring, die door de stakingen bijna drie wekenlang heeft geduurd. De spoorwegen maakten gisteren bekend, dat heden het verkeer op alle lijnen zou zijn hersteld, nadat zowel de communistische als de niet-cominunistische vakverenigin gen de spoorwegarbeiders opgeroepen had den het werk te hervatten. Vrijwel alle P.T.T.-ambtenaren zijn eveneens naar hun werk teruggekeerd, en het ministerie van Posterijen heeft aangekondigd, dat alle post, die door de stakingen is vertraagd, binnen 48 uur zal zijn besteld. Daar nu ook de communistische vakorga nisatie haar leden bij de Parijse vervoers bedrijven heeft opgedragen het werk te hervatten (de andere vakorganisaties had den hiertoe reeds afgelopen weekeinde be sloten) is het vervoer bij de busdiensten en de „Métro" eveneens weer normaal. Slechts bij de gas- en electriciteitsbedrij- ven wordt nog gestaakt, maar dank zij de noodmaatregelen, die de regering heeft ge nomen, is er geen stagnatie in de gas- en electrieiteitsvoorziening. Maandagavond heeft zich op het spoor wegtraject DijonChalon sur Saóne nog een incident voorgedaan. Saboteurs hadden hier twee stukken rail over de spoorlijn gelegd, waardoor een sneltrein tot stilstand werd gebracht. De trein ontspoorde echter niet, en niemand werd verwond, doch het ti-einverkeer op dit traject werd verschei dene uren vertraagd. Franse spoorwegautoriteiten zeiden Dins dagmiddag, dat Dinsdagavond het spoor wegverkeer tussen Parijs en de voorsteden volledig hervat zou zijn. Spoorwegarbeiders te Clermont-Ferrand en Poitiers besloten het werk onmiddellijk te hervatten. In de provincie begonnen in een aantal machinefabrieken nieuwe stakingen, maar in andere werd het werk hervat. De verklaring van de regering, dat er geen maatregelen zullen worden getroffen HANNOVER (DPA). De lijstaanvoer der van de Duitse Rijkspartij (DRP) dr. Naumann, eertijds staatsseci-etaris van het ministerie van Propaganda onder Goeb- bels, is Dinsdag van de candidatenlijst van de D.R.P. voor de Bondsdagverkiezingen op 6 September geschrapt. Hiertoe is beslo ten door de verkiezingscommissie van Neder-Saksen op grond van de beslissing van de minister van Binnenlandse Zaken van Noordrijnland-Westfalen tot een „ad ministratieve zuivering" van Naumann. Verder heeft de verkiezingscommissie van Neder-Saksen ook de in Argentinië wonende vroegere kolonel van de Luft waffe Ulricii Rudel van de candidatenlijst geschrapt, daar de vereiste papieren ont braken. tegen mannen die Dinsdag het werk hebben hei-vat, behalve indien zij zich schuldig maakten aan gewelddadigheden en sabo tage, heeft nieuwe onzekerheid onder het personeel van de posterijen veroorzaakt. In de regeringsverklaring werd ook gezegd, dat de mannen op verantwoordelijke posi ties, die de bevelen van de regering tot her vatting van het werk niet hadden opge volgd, het eerst berecht zouden worden. De socialistische en Katholieke vakbon den waren van oordeel, dat er geen maat regelen tegen stakei-s zullen worden ge nomen, die vorige week de wapenstil- standsvoorwaai-den met de regering hebben getekend. De Katholieke vakbond voor personeel van de posterijen dreigde met hervatting van de staking als deze kwestie niet spoedig wordt opgelost. Betoging Na een plechtigheid ter herdenking van het feit, dat Parijs negen jaar geleden werd bevrijd, betoogden op de binnenplaats van het hoofdpostkantoor te Parijs 200 postbe ambten voor hervatting van de staking. Toen de politie ingreep om de binnen plaats schoon te vegen, brak er een vecht partij ifit, waai'bij een postbeambte werd gewond. Een ander werd in hechtenis ge nomen. Het personeel van de posterijen te Tanger begroette de hervatting van het werk door de Franse postbeambten met een zucht van verlichting. Tijdens de stakingen in Frank rijk werd een groot aantal telegrammen uit het buitenland, die anders via Parijs gaan, via Tanger gezonden. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse luchtmacht beschikt over een bommenwerper die een straaljager in zijn bommenruim kan meevoeren, hem in de vlucht kan loslaten en hem, eveneens in de vlucht weer kan oppikken, aldus blijkt uit Dinsdag door de Amerikaanse lucht macht gepubliceerde foto's. De bommenwerper is een B-36, uitge rust met zes zuigermotoren en vier straal motoren. De straaljager is een F-84 „Thunderjet". Op de foto's wordt een Thunderjet in het bommenruim van een B-36 afgebeeld. Op andere foto's wordt getoond hoe de straaljager de bommenwei-per nadert en op welke wijze het toestel in de vlucht in het bommenruim wordt opgetrokken. Voordat de motor van de „Thunderjet" wordt aangezet, laat men het toestel eerst onder de romp van de bommenwerper zakken. Het Amerikaanse departement van de fensie deelde indertijd mede, dat zowel de B-36 als de F-84 de atoombom kunnen meevoeren. Ook zijn beide toestellen uit gerust voor het tanken tijdens de vlucht. BERLIJN. (AFP/Reuter). De Oost- Duitse eerste-minister, Grotewohl, heeft Dinsdag het Westen gevraagd om besnoei ing van de Duitse oorlogsschulden, bezet- tingskosten en herstelbetalingen op dezelf- ie wijze als de Sovjet-Unie dat heeft ge- laan. Hij deed dit verzoek in de Oost-Duitse olkskamer toen hij verslag uitbracht over le Oost-Duhs-Russische onderhandelingen 11 Moskou drie dagen geleden. Grotewohl zei, dat de Oost-Duitsers hans bondskanselier Adenauer vragen of en wanneer hij bereid is naar de Amerika- len te gaan om dezelfde regeling te krij gen, die de Oost-Duitsers met de Sovjet- 'nie hebben kunnen treffen. Het zou, volgens Grotewohl, wenselijk •ijn dat de Amerikanen een dergelijke be- ■iissing vóór de algemene verkiezingen van i September bekend maken. Het is een belediging, aldus Grotewohl, 'e zeggen, dat de Sovjet-Unie Oost-Duits- 'and wil bolsjewiseren. Het Duitse volk zal :r zelf over beslissen zonder buitenland se tussenkomst hoe Duitsland er in de toekomst uit moet zien. De West-Duitse kiezers dienen er aan te denken, dat zij op 6 September voor een politieke beslissing van levensbelang staan. Zij kunnen de regering van Adenauer door hun stem verdrijven. Sprekend over de jongste Sovjet-nota over Duitsland, zeide Grotewohl, dat zijn regering bereid is tezamen met de West- Duitse ï-egering een voorlopige i-egering voor geheel Duitsland te vormen ter voor bereiding va.n een vredesverdrag. Ook wil de Oost-Duitse regering wel een gezamen- TEHERAN (AFP-Reuter). De Perzi sche premier, generaal Zahedi, heeft Dins dag de minister van Voorlichting opdracht gegeven, er voor te waken, dat de studen ten zich niet met de politiek bemoeien. Over tien dagen opent de universiteit van Teheran haar poorten weer. De studenten van Teheran zijn merendeels aanhangers van de communistische Toedeh-partij en van het nationale front van ex-premier Mossadeq. In opdracht van premier Zahedi heeft de Perzische geheime politie Dinsdag een aan tal communistische publicaties, die Maan dag bij huiszoekingen in beslag waren ge nomen, verbrand. Bij de huiszoekingen zouden volgens sommige bladen ook handgranaten, gewe ren, pistolen en zelfgemaakte bommen zijn gevonden. Ruim 300 communisten zouden reeds zijn gearresteerd. Volgens onbeves tigde berichten zouden bij een overval op een communistisch centrum aan de grens met de Sovjet-Unie, drie personen het leven hebben verloren. Behalve in Teheran zijn ook te Tebris en Abadan leden van de Toedehpartij ge arresteerd. In Tebris werden vijftig en in Abadan tachtig arrestaties verricht. Op het Britse ministerie van Buitenland se Zaken is Dinsdag verklaard, dat Enge land geen stappen heeft gedaan of doet om de diplomatieke betrekkingen met Perzië te hervatten. Een woordvoerder zeide: „Wij behoeven ons niet met deze kwestie op te houden. Groot-Brittannië heeft niet het initiatief genonjen om de diplomatieke betrekkingen met Perzië te verbreken". Premier Zahedi van Perzië heeft Woens dag te Teheran besprekingen gevoerd met de Amerikaanse ambassadeur, Lloyd Hen derson. Men gelooft, dat zij spraken over de toekomstige Amerikaanse houding ten aanzien van de nieuwe Perzische regering. De V. S. zullen Perzië in het komende jaar economische en technische hulp ter waarde van 23 millioen dollar leveren. Voorts zal Perzië Amerikaanse bijstand blijven ontvangen bij de versterking van zijn strijdkrachten. RANGOON (Reuter). De rivieren Sit- tang, Pegoe en Kyaikkyi in Birma, die door buitensporige regenval buiten haar oevers zijn getreden, hebben een bewoonde streek ter lengte van 150 km in een meer ver anderd. Men weet niets omtrent het lot van hon derden mensen, die hier woonden. Militai ren zijn ingezet om het leven van duizen den, die ingesloten zijn door het water, te redden. Het aantal slachtoffers is nog niet te schatten. De overstromingen hebben voor millioe- nen guldens schade aangericht aan de rijst velden. lijke regering met beperkte taken, zoals het voorbereiden van verkiezingen in geheel Duitsland, accepteren. Grotewohl deelde mede, dat de exploi tatie van de uraniummijnen in Oost-Duits land, die tot dusver door de Sovjet-Unie alleen geschiedde, voortaan in handen van de Russen en de Duitsers gezamenlijk op „basis van gelijkheid" zal worden gevoerd. Dit was overeengekomen bij de bespre kingen tussen de Sovjet-Russische rege ring en de Oost-Duitse regering te Moskou. Vice-premier Otto Nuschkc- zeide, dat de Russische mededeling in 1950, dat de Sovjet-Unie slechts krijgsgevangenen vast houdt, die wegens oorlogsmisdaden ver oordeeld zijn, „volkomen juist" was. Vol gens de mededeling was het aantal 13.000. Nuschke noemde andere cijfers van West-Duitse zijde, die het aantal krijgs gevangenen in de Sovjet-Unie op minstens 100.000 vaststellen, „leugens". Politieke waarnemers in Oost-Berlijn waren van mening, dat de uitlatingen van Grotewohl in zijn verklaring in de volks kamer met betrekking tot de vrije beslis sing vam het Duitse volk over zijn toekomst en de ontkenning van de bolsjewisering van Oost-Duitsland de terugkeer beteke nen van door „burgerlijke" politici aange hangen opvattingen over de politiek in Oost-Duit: land. Het K.N.M.l. deelt mede: Een omvang rijke depressie, waarvan het centrum van morgen boven midden-Noorwegen was ge legen, beheerst nog het weer in een groot deel van Europa. Aan de achterzijde van deze storing stroomt koude en onstabiele lucht naar onze omgeving. Randstoringen in deze onstabiele lucht veroorzaakten in de afgelopen dagen telkens buien, die soms met onweer gepaard gingen. Tussen de randstoringen komen tijdelijke opklarin gen voor. Als gevolg van de aanvoer van koude lucht is de temperatuur beneden de normale waarde voor de tijd van het jaar gedaald en daar zal de eerste paar dagen nog niet veel verandering in komen. Boven de Golf van Biscaye is een nieuwe storing verschenen, die langzaam in de richting van Frankrijk koerst. Het is nog onzeker of deze nieuwe depressie het weer in onze omgeving belangrijk zal beïnvloeden. (van hedenmorgen 7 uur) weers- fiestand 60 C X serslag mm. rs zS Helsinki geheel bew. ZO 3 20 7 Stockholm zwaai bew. ZZW 4 21 0 Oslo nevel Z 3 18 6 Kopenhagen licht bew ZW 8 18 4 Amsterdam onbewolkt ZW 4 18 12 Edinburgh zwaar bew. WZW 6 0 Londen onbewolkt WZW 1 21 0 Luxemburg licht bew. ZO 1 17 0.6 Parijs licht bew. W 1 20 0 Bordeaux zwaar bew N 2 22 0 Grenoble geheel bew windstil 21 0 Nice geheel bew. NW 2 25 0 Genève geheel bew. W 1 23 0 Zürich zwaar bew. windstil 22 0 Locarno regen N 1 25 0.2 Berlijn licht bew. ZW 3 20 0 Frankfort nevel ZZW 4 20 0 München nevel NNO 1 18 6 Rome licht bew. windstil 29 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien en vannacht en morgen ochtend hier en daar mist. Weinig ver andering in temperatuur. Matige tot zwakke wind. hoofdzakelijk tussen West en Noord. 27 Augustus Zon op 5.43 uur. onder 19.39 uur. Maan op 20.13 uur. onder 9.27 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 26 Augustus Hoog water: 4.22 en 16.51 uur. Laag water: 0.14 en 12.34 uur. Donderdag 27 Augustus Hoog water: 5.04 en 17.32 uur. Laag water: 0.58 en 13.14 uur. cocooo

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1