Belgische pers is ongerust over fascistische manifestatie Meppels Burgemeester na een jaar terug uit Zuid-Amerika Textielfabriek te Borne in lichterlaaie PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws De Ijzerbedevaart Rangeerder door locomotief geraakt De radio geeft Donderdag Radio-reparatie Schade wellicht meer dan een millioen gulden Koninklijk bezoek aan Amsterdam zo Een goed verhaal WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1953 GAAT U MET VACANTIE? Boter en kaas naar de Sovjet-Unie Beverwijker ernstig gewond naar Ziekenhuis Heringa Wathrich Haarlem BLIKSEMAFLEIDERS Creditsaldi handelsbanken sterk gestegen Na volbrachte arbeid voor UNO H. J. MAERTENS N.V. Hulp aan Griekenland Rechtszaak over vernieling „Vrije Pers"-kantoren Amerikaanse verklaring over incident met KLM-toestel KEIP Zeek ió het V. CVaji onze correspondent in Brussel) Het ziet er naar uit dat de manifestaties voor amnestie op de IJzer-bedevaart van Zondag een politiek staartje zullen krijgen. Reeds hebben drie Belgische parlements leden een verzoek tot interpellatie inge diend en onder de interpellanten bevindt zich een lid van de Katholieke meerder heid. De Brusselse kranten hebben ook giste ren en hedenochtend nog heftige commen taren over wat de „Soir" noemt „de schan dalige bedevaart" gepubliceerd. In de socialistische „Peuple" publiceerde Fer- nand Demani een heftige aanval. Te Dix- muide, aldus Demani, hebben wij opnieuw het hatelijke gezicht van het fascisme zien opduiken. De schaduw van Adolf Hitler zweefde boven de bedevaartweide, alles herinnerde daar aan de sombere dagen van de bezetting: de gelaarsde soldeniers, de gestrekte arm, de rauwe kreten en de in woedende toon gestelde eisen. En de SS'ers van het Oostfront konden officieel gegroe peerd in het openbaar bloemen komen neerleggen aan het IJzermonument. De conservatieve .Libre Belgique" schat het aantal bedevaartgangers op 45.000 en concludeert hieruit dat de bedevaart een der grote massa-manifestaties van België blijft. De bedevaart is het verzamelpunt van talrijke landgenoten, aldus het Brus selse blad, en het zou dwaas zijn dit te loochenen. Uit deze gehele zaak komen de regering en de C.V.P. echter niet schitterend te voorschijn. Drie ministers waren er aan wezig. Zij hoorden hoe de eis van amnestie werd gesteld, een eis die door de regering en de meerderheidspartij officieel werd af gewezen. Waarom hebben zij de bedevaart niet verlaten? Zij zijn integendeel gebleven om de eed van trouw aan Vlaanderen af te leggen. Het conservatieve blad besluit dat pre mier Van Houtte op lichtzinnige wijze zijn verantwoordelijkheid van regeringschef in het gedrang bracht toen hij Vrijdag aan de kabinetsraad verklaarde dat hij alle garanties had verkregen dat de bedevaart niet in 't teken van de amnestie zou staan. De Brusselse „Nieuwe Gids" erkent dat de manifestaties van de kleine woelige minderheid er op wijst dat de ondermij ning van de Vlaamse manifestaties en or ganisaties door de Vlaamse extremisten opnieuw aan de gang is, zoals dit voor de oorlog gebeurde. Maar de „Standaard" en het „Handels blad van Antwerpen" ver-heugen zich over de „bedevaart der Vlaamse eenheid", en verwijten de C.V.P. haar lamlendigheid op ADVERTENTIE het gebied der amnestie en dat der Vlaam se eisen. In de kringen der extremistische Vlaamse concentratie, die verantwoordelijk is voor de relletjes, is men over de bedevaart van Zondag uiterst goed te spreken. Naar wij vernamen zijn de heren er van overtuigd dat zij bij de komende verkiezingen van Mei 1954 te Antwerpen enkele Kamerzetels en een zetel in de Senaat zullen wegslepen. Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE Het Nederlandse In- en Verkoopbureau van de Zuivel zal vrij grote hoeveelheden boter en kaas aan Rusland leveren in ruil voor Russische tarwe. Aan roomboter zal ditmaal 2f>00 ton ge leverd worden, aan kaas 1750 ton. De laat ste jaren werd reeds 11.000 ton boter aan Rusland geleverd. Nederland en Rusland hebben op het ogenblik geen handelsverdrag, doch wel een monetaire overeenkomst, op basis waarvan ruiltransacties worden tot stand gebracht. Dezer dagen zullen ook 150.000 vaten zoute haring naar Rusland worden verscheept. Dinsdagavond omstreeks kwart over tien gebeurde bij de „blauwe brug" nabij de C.E.M.Y. een ongeval als gevolg waar van de 25-jarige, ongehuwde rangeerder G. M. v. E. uit Beverwijk met ernstig let sel aan de rug voor een spoedoperatie in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk moest worden opgenomen. Toen de rangeerder bij het aankoppelen van een stoomlocomotief aan enige wa gons tussen de rails kwam te vallen, werd de man door een dwarsbalk aan de voor kant van de loco geraakt. Doordat het ge vaarte onmiddellijk tot staan werd ge bracht, kon erger voorkomen worden. De man kwam net niet onder de wielen zijn jasje raakte nog beklemd maar werd niettemin ernstig gewond. Het le vensgevaar was hedenochtend geweken. Wij vernamen nader van de zijde der politie, dat de trein, waarmee het onge val gebeurde op een helling stond en dus zowel van voren als van achteren van een locomotief voorzien moest worden, om afglijden der wagons te voorkomen. Bij het aankoppelen van de voorste wagon schoot de zware koppeling door en het geluid dat de haak tegen de loco-voorkant maakt, waarschuwde de machinist, dat er iets niet in orde was, waarop hij onmid dellijk de remmen aanhaalde. De aftredenden raadsleden van Kerk- rade zullen een hunner collega's, de heer P, J. Schings, huldigen omdat hij veertig jaar onafgebróken zitting heeft in de Kerkraadse gemeenteraad. Toen hij in 1-913 voor de eerste keer gekozen werd. was hij 27 jaar. Van 1925 tot 1935 is hij wethouder geweest. Ook van de nieuwe Kerkraadse raad zal de heer Schings deel uitmaken. De K.L.M., die met de DC-6A Liftmaster PH-TGA „Dr. Ir. H. M. Damme" op 8 October a.s. aan de luchtrace van Londen naar Christchurch zal deelnemenheeft speciaal een label laten vervaardigen, die zal worden bevestigd aan pakketjes welke uit Nieuw Zeeland worden meegenomen. Het linkerdeel zal aan het pakketje worden bevestigd, het rechterdeel behoudt de afzender als souvenir. De letters, dc vlag en het K.L.M.- embleem worden uitgevoerd in helderblauw, de omlijsting is uitgevoerd in rood. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Weekstaat Ned. Bank De opmerkelijkste verandering in de verkorte balans van de Nederlandsche Bank is deze keer de voortgezette stijging van het tegoed der handelsbanken. Deze hebben hun creditsaldi bij de centrale bank met 56 millioen versterkt tot 358 mil lioen. De storting op de nieuwste staats lening dient Dinsdag 1 September te ge schieden, zodat de volgende weekstaat wel weer een meer normaal tegoed van de banken zal aangeven. Het tegoed van de schatkist daarentegen is met 54 millioen verminderd tot ƒ717 millioen. De bankbiljettencirculatie blijft op een vrij hoog peil. In de afgelopen week is zij met 26 millioen vermeerderd tot 3.088 millioen. Zowel de goud- als de deviezenvoorraad is verder versterkt, zij het dat de verande ringen niet zo groot zijn als de vorige week. De totale aanwas bedroeg 19 millioen tot 4.258 millioen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en litteraire kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.03 Gewijde mu ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Piano recital. 13.45 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Pianorecital. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Vocaal ensemble. 17.00 Klank beeld voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Lichte muziek. 18.30 Platen. 18.35 Op de stelling, causerie 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Vossenjacht. 21.15 Klankbeeld. 21.45 Gevarieerde muziek. 22.10 Pianorecital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Cau serie. 23.25—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor en orgel. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.47 Voor de vrouw. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Muziek- show. 12.00 Lichte muziek. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Amuse- menstmuziek. 14.00 Platen. 14.30 Clavecim- bel-recital. 15.00 In de tuin miauwde een Siamese kat, hoorspel. 15.20 Der Graf von Luxemburg, operette (pl.). 16.05 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regerings uitzending: J. J. v. d. Laan: Bodemrijkdom men in Australisch Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Repor tage of platen. 18.30 Jazzalbum. 19.05 Ge sproken brief uit Londen. 19.10 Platen. 19.30 Militair orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest. 21.19 Het Proces Ha milton. hoorspel. 22.40 Viool, orgel en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportaetualiteiten. 23.30 —24.00 Dansmuziek. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Omroeporkest. 14.45 Symphonie-orkest en solist. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Klankbeeld. 20.30 Platen. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma Voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamer muziek. 22.50 Platen. 22.5523.00 Nieuws. Gistermorgen arriveerde op Schiphol de l de geïnvesteerde landbouw. Maar in het burgemeester van Meppel, mr. A. Kleyn, na een verblijf van een jaar in Zuid- Amerika. De heer Kleyn was door de UNO aangezocht, een jaar lang in Paraguay te verblijven als deskundige op het gebied van de organisatie van gemeenschappen ten plattelande. „Ik heb ongeveer een jaar in Paraguay doorgebracht", vertelde de heer Kleyn, „maar 't is niet zo eenvoudig, de mensen daar te leren kennen. Zij zijn een mengras van Indianen en Spanjaar den. Hun gedachtengang' is zo geheel an ders dan de onze. Om maar eens een voor beeld te noemen: wat wij wanorde noe men, noemen zij een ander soort van orde. Een Noord-Amerikaan zal niet rusten, voordat hij, behalve een telefoon in de huiskamer, er ook een op zijn slaapkamer kan laten aanleggen. In Paraguay daaren tegen noemt men een telefoon „zo'n ding waar je heen moet lopen". Men is daar met weinig tevreden en men is pas recht gelukkig, wanneer men rustig in de zon kan zitten, zonder iets te hoeven doen, waarbij men dus uiteraard niets verdient. Zij voelen zich op een andere manier ge lukkig dan wij. Zo is hun aard nu een maal. Het vakverenigingsleven in Para guay is zeer onontwikkeld. De mensen missen daardoor een zekere politieke scholing en zijn zodoende gemakkelijk om te praten. Vandaar de vele revoluties, die overigen meestal vrij rustig verlopen. De mensen zijn tamelijk indolent en leggen de revoluties kalm naast zich neer. Para guay is het minst ontwikkelde land van Zuid-Amerika. Oo mijn terrein ik moest een voorstel tot gemeentewet van Paraguay maken was dat ook heel sterk te zien. Het ligt niet zozeer aan de wetten zelf, maar de uitvoering ervan laat veel te wensen over. De mensen stellen meer belang in voetbaluitslagen dan in verordeningen. Toch moet men opoassen met woorden als „onontwikkeld". Ik ben namelijk voor mijn vertrek naar Neder land enige tijd in Noord-Amerika en Ca nada geweest. Men hoeft daar maar even rond te kijken om te zien, dat Nederland „onderontwikkeld" is ten opzichte van die landen oo het gebied van auto's, ijskas ten en televisie. Nederland daarentegen is weer de meerder van Amerika wat betreft ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 algemeen kan men wel zeggen, dat Para guay op vrijwel elk gebied ten achter staat bij de andere Zuid-Amerikaanse staten. Regeren is daar een zuiver per soonlijke aangelegenheid. Het ligt er maar aan, of men zich op de voorgrond weet te plaatsen. De slechte binnenlandse ver bindingen maken, dat het analphabetisme er groot is, want vele ouders kunnen hun kinderen vanwege de grote afstanden niet naar school sturen. Slechts door het on verminderd zenden van deskundigen door Het Nederlandse Rode Kruis heeft 10.000 blikjes corned beef aangekocht ten behoe ve van de slachtoffers van de aardbevings ramp op de Griekse eilanden in de Ioni sche Zee. De blikjes zullen zo spoedig mo gelijk naar Griekenland worden gezonden. Het Rode Kruis zond reeds eerder 3000 de kens en voor f 20.000 antibiotica naar Griekenland. Betogers eisen ontslag van rechtsvervolging DJAKARTA (Aneta). Te Soerabaja dient thans de rechtszaak tegen 42 studen ten, die betrokken waren bij de vernieling. de UNO valt er in dit land iets te berei- I kantoren van het dagblad De Vrije Pers". Voor de rechtszitting werd te Soe- Haarlem Tel. 15220 ken. Wat de emigratie naar Paraguay "be treft, moet ik er op wijzen, dat het ons zeer moeilijk zal vallen, aan deze geheel andere levenshouding te wennen". Burgemeester Kleyn heeft zijn eervolle taak volbracht en zal spoedig weer zijn ambt in Meppel gaan vervullen. rabaja een demonstratie gehouden door duizenden studenten en scholieren met steun van de linksgeoriënteerde vakbond, de Sobsi, en de Gerwis, een links georiën teerde vrouwenorganisatie. Daarbij werd ontslag van rechtsvervolging en beperking van de Nederlandse pers gevraagd. Dinsdagavond omstreeks acht uur is brand uitgebroken in de fabriek van de N.V. Stoomspinnerijen en Weverijen v./h. S. J. Spanjaard aan de Stationsstraat te Borne. De brand nam spoedig een grote omvang aan en omstreeks negen uur had de ge meentelijke brandweer van Borne reeds versterking van de brandweren van Hen gelo en Enschedé. De brandweer uit Enschedé was met twee ladderwagens en een waterkanon naar Borne gekomen. Talrijke vuurhaarden konden worden aangetast en bedwongen. Gereedgekomen goederen werden in allerijl in veiligheid gebracht. Er werd voorts een dam van zandzakken aangelegd teneinde te voorkomen dat het bluswater de opslagplaatsen zou overstromen. Na enige tijd kwam ook de brandweer van Almelo te hulp. Er werd tofcn. met dertig stralen water in de vuurzee gespoten. Tegen tien uur scheen het gevaar voor uit breiding bezworen. Toen waren de appre- teerderij en de ruwerij grotendeels uitge brand. De in hetzelfde gedeelte van het gebouw ondergebrachte kalanderij en pap makerij hadden grote waterschade opge lopen. De schade, door het vuur en het water veroorzaakt, zou meer dan één millioen bedragen. De verloren gegane machines waren zeer kostbaar. De brand is vermoedelijk ontstaan in een spanmachine in de appreteerderij. De appreteerderij was ondergebracht in een oud gedeelte van de fabriek, dat ongeveer tweehonderd meter lang en honderdvijftig meter diep is. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Dinsdag bekend ge maakt, dat een onderzoek heeft uitgewezen, dat het vuur van Amerikaanse oorlogs schepen die in de Caraïbische Zee oefenden, „nog geen 3000 meter van een vliegtuig van de K.L.M. verwijderd was". Het vliegtuig was op weg van Aruba naar Kingston (Jamaica). De K.L.M. had naar aanleiding van dit incident, dat zich op 19 Augustus heeft voorgedaan, een protest ingediend, waarop de regering der V.S. een onderzoek had laten instellen. Hieruit was ook gebleken dat de Amerikaanse schepen ophielden met schieten zodra het Nederlands vliegtuig naderde. Van 9 tot 14 September zullen Koningin Juliana on Prins Bernhard een officieel bezoek aan Amsterdam brengen. Op Woensdag 9 September arriveert het Ko ninklijk Paar per auto aan de grens van de gemeente, waar wordt overgestapt in rijtuigen. Men rijdt dan naar het RAI- gebouw, waar de tentoonstelling „De Gou den Poort" wordt bezichtigd. Om vier uur wordt van het RAI-gebouw door Amster dam-Oost naar het paleis op de Dam ge reden. Des avonds brer»gt het Koninklijk Paar een bezoek aan de schouwburg. Op Donderdag 10 September bezoekt de Ko ningin des morgens de Beatrixschool en de Mytylschool. De Prins zal dan enige rijks werkplaatsen bezoeken. Des middags is er een ontvangst ten paleize, onder meer van de leden van de gemeenteraad. Des avonds woont het Koninklijk Paar een concert bij in het Concertgebouw. Vrijdagmorgen gaan de Koningin en de Prins naar de Van Gogh- tentoonstelling; daarna bezoekt de Konin gin de school van bi inden-geleidehonden en de Prins de nieuwe electrieiteitscenlrale aan de Hemweg. Des middags zal de Ko ningin bezoeken brengen aan het R.K. Jongensweeshuis „De Oranjeboom" en aan de sociëteit voor ouden van dagen in de Jordaan. De Prins zal dan' het instituut voor kernph.ysisch onderzoek in de Water graafsmeer bezichtigen. Des avonds is er van halfacht tot halfelf een ontvangst in de Burgerzaal van het paleis. Zaterdag morgen brengt het Koninklijk Paar een bezoek aan de tentoonstelling van Vene- tiaanse kunst in het Rijksmuseum. Des middags wordt een rijtoer door de stad gemaakt, welke wordt onderbroken voor een bezoek aan het Stadion, waar een bloe- inenspel wordt vertoond waarvan het op die dag te houden Aalsmeerse bloemen corso deel uitmaakt. Des avonds zal de Koningin zich waarschijnlijk in een radio toespraak tot de Nederlandse jeugd rich ten. Daarna gaat het Koninklijk Paar naar het Oosterdok, waar een groot vuurwerk wordt afgestoken. Zondagmorgen zullen de Koningin en de Prins een kerkdienst bijwonen. Des mid dags brengen zij een bezoek aan de ten toonstelling „Dit is Noord" in Amsterdam- Noord. Maandagmorgen om halftien vertrekt het Koninklijk Paar per auto van het pa leis op de Dam naar paleis Soestdijk. ADVERTENTIE .Het brilleglas waardoor U beter ziet DAT LEVERT NAAST LUXOR Experiment. Drie Italianen hebben zich aangeboden als vrijwilligers voor proef nemingen met Amerikaanse raketten Naar aanleiding van advertenties deden zij hun aönbieding telegrafisch bij de Amerikaanse ambassade te Rome. Zij kunnen verwachten, tot een hoogte van dertig kilometer de stratosfeer inge. schoten te worden en, zo het hun mee zit, van een beloning van ongeveer veer- tigduizend gulden te kunnen gaan ge nieten, die per experiment is aangebo den. De tot nog toe gebruikte apen hebben het er levend afgebracht. Opgebracht. Twee jonken hebben het Britse vrachtschip „Inchulva" 1772 ton) opgebracht naar het Witte Honden eiland, 650 kilometer ten Noord-Oosten van Hongkong, waar Chinese nationa- listen zijn begonnen met het lossen van de lading, aldus is Dinsdag in Hongkong vernomen. Twee dagen geleden seinde het Britse schip, dat het door jonken in de straat van Formosa na een be schieting was aangehouden. Verlof. Een Britse atoomgeleerde van Rus sische afkomst, dr. Davison, die werk zaam was bij het Britse centrum voor atoomonderzoek te Harwell, is voor een jaar met verlof gestuurd, aldus heeft het ministerie van bevoorrading bekend gemaakt. Volgens de „Daily Express" is Davison met verlof, gestuurd, omdat men het „te riskant" vindt hem in het atoomcentrum te houden, daar zijn ouders nog steeds in Rusland zijn. Voorspelling. Dr. Adenauer heeft Dinsdag avond op een verkiezingsbijeenkomst te Dusseldorp verklaard, dat de Verenigde Staten de Duitse industrie credieten zul len verlenen voor het moderniseren der bedrijven, indien de Christen-democra ten de verkiezingsstrijd winnen. Hij voegde hier aan toe, dat, indien de so cialistische partij bij de verkiezingen de meerderheid behaalt, de integratie van West-Duitsland in de Westelijke wereld ernstig in gevaar zal worden gebracht en dat de neutralisatie, die de socialisten voorstaan, de bondsrepubliek afhanke lijk zal maken van de Sovjet-Unie. Vlucht. De Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft medegedeeld, dat een aantal bommenwerpers van het type B-36 van de Amerikaanse lucht macht zonder tussenlanding de Stille Oceaan overgevlogen en in het Verre Oosten geland is. Waar de toestellen landden is niet gezegd. Baby. Een Engelse fabriek voor vliegtuig motoren heeft een baby-straalmotor ge construeerd voor gebruik in hefschroef- vliegtuigen. De „Saro"-motor is 120 centimeter lang en heeft een doorsnede van slechts 15 centimeter. Volgens een woordvoerder van de fabriek kan vrij- wel elke brandstof voor de motor wor den gebruikt en zijn de kosten zeer laag. Vijf van deze motoren zouden een ge wicht van ruim 4500 kilo kunnen op heffen. Beroep. De regering van de Indo-Chinese staat Laos heeft in een nota een beroep op de Franse regering gedaan om on middellijk het beheer over de grens politie, de veiligheidsdiensten (behalve de militaire strijdkrachten, die de Viet- minh bestrijden) en technische dien sten over te dragen. Dit zou 'de samen werking tussen Laos eri Frankrijk ver beteren. Complot. Het hof van beroep te Parijs heeft Dinsdag de vrijlating gelast van vijf communisten, die er van waren be schuldigd een complot te hebben ge vormd om het moreel van de Franse strijdkrachten te ondermijnen. Een hun ner, de redacteur van „l'Humanité" André Stil, werd in October gearres teerd. De anderen, onder wie de secre taris-generaal van de vakbond CGT, Alain le Leap en de vakbondleider Lu- cien Molino, werden in Maart in hech tenis gesteld. Uitwisseling. Een Amerikaanse delegatie van acht Congresleden onder leiding van senator Hickenlooper, zal in de komen de dagen met Lord Cherwell, weten schappelijk raadsman van premier Churchill, besprekingen voeren over uitwisseling van „atoomgeheimen" tus sen Engeland en de Verenigde Staten. De Amerikaanse delegatie is Maandag in Londen aangekomen. Waarschijnlijk zal tevens worden gesproken over de mogelijkheid om Amerikaanse deskun digen uit te nodigen de komende Britse atomische proefnemingen in Australië bij te wonen. 5. Panda voelde er weinig voor, om een onbetrouwbare schavuit als Joris Goed- bloed in dienst te hebben, nu hij iemand te gast zou krijgen, die in het bezit was van de kostbare Blauwe Flonker. „Wat doe je hier?!", vroeg hij, waarom probeer zaam beroep, dat ik trots ben, te vervul len!" „Je hebt nog nooit een eerlijk beroep gehad", antwoordde Panda, „en ik ver trouw je niet verder, dan ik je zie. Ik denk, dat je er op uil bent, om de Blauwe Flonker te stelen en dat je je detarom in je hier binnen te dringenvermomd als een dit baantje hebt gedrongen. Het spijt me huisknecht?" „Tut, tut!", suste Joris, „ik dus, maar ik moet je meteen weer ontslaan", draag geen vermomming; ik BEN een „Ach, ach", zuchtte Joris, „dus dat zijn huisknecht. Het ia een nederig, doch eer- uw gevoelens, jegens mij, jegens uw oude vriend en raadgever? Voorwaar, dit snijdt mij door het harte! Maar goed, in deze we reld tellen gevoelens niet, laat ons dus zakelijk blijven. Ik heb u geen dringende reden tot ontslag gegeven; wilt ge me dan echter toch ontslaan, dan dient ge, volgens artikel 666 van de nieuwe Arbeidswet, mij een volledig maandsalaris uit te keren, verhoogd, met 40 procent smartegeld!" TERLOOPS hebben we hier reeds de naam genoemd van Heinrich Schlie- mann, de onderzoeker die aan de hand van een Grieks heldendicht formidabele oud heidkundige schatten aan het licht bracht. Schliemann stierf in 1890, een vruchtbaar en bewonderenswaardig leven afsluitend. Op 20 October 1912 publiceerde dr. Paul Schliemann, een kleinzoon van de grote onderzoeker, enige merkwaardige docu menten, waarvan we de inhoud hier in het kort weergeven. „Vóór mijn grootvader stierf, zo vertelde Paul Schliemann, gaf hij aan een vriend een verzegelde enve loppe in bewaring, waarop ge- schreven stond dat ze uitslui tend mocht worden geopend door een familielid, dat gezwo ren had zijn leven geheel in dienst te stellen van de ar- chaeologie, aldus de door mijn grootvader begonnen taak vol tooiend. Vlak voor zijn dood vroeg mijn grootvader potlood en papier en schreef met sidderende hand: „Ge heime aanvulling voor de verzegelde enve loppe. Breek de vaas met de uilenkop en bekijk de inhoud. Graaf ten Oosten van de tempelruïne van Saïs en in het dodenveld van het Chacuna dal. Belangrijk. Je zult bewijzen voor mijn theorie vinden. De nacht nadert. Leef gelukkig". Uit de enveloppe bleek nog steeds volgens Paul Schliemann dat de oude Schliemann over verschillende gegevens betreffende Atlantis had beschikt. De vaas met de uilenkop was afkomstig uit de door hem opgedolven schat van Priamos en bleek een zilverachtige metalen schijf te bevatten, een soort munt, waarop vreemd soortige inscripties waren gegraveerd. Dit, en nog andere aanwijzingen, zette de klein zoon aan tot verdere nasporingen. Een dergelijke munt dolf hij eveneens op bij de tempelruïnen van Saïs, in Egypte, maar ók bij de pyramide van Teotihuakan, in Mexico! Het lag dus voor de hand te zoe ken naar een gemeenschappelijke oorsprong van deze drie, zo ver verspreid liggende munten. Bovendien wist dr. Paul Schlie- mann bij een bezoek aan het museum in Petersburg de hand te leggen op de be roemde Manetho rol, een papyrus uit 4571 v. Chr. waarin gesproken werd van een expeditie van Atlantische legers naar Egypte. Het kon dus welhaast niet anders of de kleinzoon was op het goede spoor, dat naar Atlantis leidde. Na ontcijfering van een Maya-manuscript wist hij voorts nog vast te stellen dat: „in het jaar 6 Kan, op de 11de Muluk van de maand Zak vreselijke aardbevingen plaats vonden die zonder onderbreking tot de 13de Chuen duurden. Het vasteland van Mu verhief zich en verzonk verscheidene malen en tien landen werden uit elkaar gereten. Zij verzon ken met 64 millioen inwoners, 8000 jaren vóór de optekening van dit bericht". Waren door de ijverige na- sporingen van dr. Paul Schlie mann dus de draden tezamen gekomen van een vraagstuk, dat eeuwen lang de mensheid had bezig gehouden Het heeft destijds de aandacht getrokken dat de officiële wetenschap zo weinig com mentaar heeft geleverd op deze publicaties van Paul Schliemann. Was het afgunst? Neen, het was eerbied voor de nagedach tenis van de grote onderzoeker Heinrich Schliemann, waardoor de geleerden zich er van hebben onthouden diens kleinzoon als een doodgewone falsificator aan de schand paal te nagelen. Want het hele verhaal van de verzegelde enveloppe en alles wat daar op volgde, was louter fantasie, grof bedrog, waarbij gespeculeerd was op de behoefte aan mystiek in deze nuchtere wereld. Wg moeten overigens toegeven, dat het verhaal van Paul Schliemann nog heel lang succes heeft gehad bij goedgelovige lieden. Mogen we op uw goedgelovigheid ook eens een beroep doen? Welnu, gelooft u dat er planten bestaan die in het voorjaar vruchten dragen en eerst maanden later gaan bloeien? De omgekeerde wereld! Daarover morgen. (Nadruk verboden) II. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2