Accoord over salarissen „een grote verrassing" Partij van de Arbeid heeft bezwaren tegen candidatuur van mr. dr. Schreurs Loketten Noordelijke Stationsingang volgende maand gereed B. en W. van Bloemendaal achten benoeming derde wethouder nodig Duits protest tegen Van Tienens arrestatie Da Costa-kweekschool in gebouw van 't Kopje Nog talrijke en gewichtige onderwerpen staan te wachten <^Brieven aan de redactie Agent aangereden door auto, die hij aanhield Bussummer verdacht van chantage Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Vijfde wethouder de oplossing Bejaarden onder leiding van Humanitas op stap f&genkleding-artie Geldinzameling ten bate van Griekenland Pakhuis in Begijnhof stond op instorten Kleine verbeteringen in aansluitingstijden DUW-subsidie voor woningverbetering Voorzitter Lerarenvereniging Overpaden Kennemerplein Beiaardbespelingen Acht jaar en negen maanden tegen bestuurder geëist Taptoe in Groenendaal Burgerlijke Stand Volgend jaar speeltuin bij Phoenixterrein Een jaar en acht maanden geëist WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1953 De wethoudersverkiezing: in Haarlem is er niet eenvoudiger op geworden nu de Katholieke Volkspartij gemeend heeft in plaats van de heer A. J. M. Angenent mr. dr. A. F. II. Schreurs candidaat te moeten stellen. Wij hebben namelijk reden om aan te nemen, dat de Partij van de Arbeid aan de Katholieke Volkspartij zal kenbaar maken, dat zij zeer ernstige bezwaren tegen die candidatuur heeft. Die bezwaren houden uiteraard verband met het feit, dat de heer Schreurs een drukke praktijk heeft als advocaat en procureur, voorts waarnemend-kanton- rechter is, lid van Raad van Toezicht van Orde van advocaten en lid van het Bureau van Consultatie en de Raad van Rechts bijstand voor strafzaken. Het wethouderschap van een grote ge meente eist nu eenmaal de gehele persoon lijkheid en een volledige, zelfs meer dan volledige werkkracht. Het is in dat ver band tekenend, dat bijvoorbeeld wethouder W. F. Happé zich geheel heeft moeten los maken van de leiding van zijn fabriek om zich aan het behartigen van het gemeente belang te kunnen wijden. Daarbij komt dat de portefeuilleverdeling van eén gemeente van 165.000 zielen over vier personen nooit ongelijkmatig kan ge schieden, dat wil zeggen geen der wethou ders kan een „lichtere" portefeuille be heren zonder dat een van zijn ambtgenoten daardoor overbelast geraakt. Men heeft die ervaring trouwens opge daan toen mr. dr. Schreurs wethouder van de Gemeentebedrijven was en het zou ons niet verwonderen indien de fractie van de Partij van de Arbeid, die zich inmiddels over deze zaak wel zal hebben beraden, dat argument te berde zal brengen. Hoe zwaar deze bedenkingen bij de heer Albrecht en de zijnen wegen, zo hebben wij begrepen, blijkt wel uit het feit dat de socialistische fractie deze keer is afgeweken van de ongeschreven regel, dat men zich niet moet bemoeien met de candidaatstel- ling van andere partijen, behalve in die gevallen waarin het gemeentebelang daar toe uitdrukkelijk noopt. Ditzelfde gemeentebelang zal er trouwens wel toe leiden, dat deze kwestie in een voortgezet overleg met de andere, niet- communistische fracties zal worden be sproken. Het is trouwens waarschijnlijk, dat de Partij van de Ax-beid bereid zal blijken een oplossing te aanvaarden, waarbij de heer Angenent in het College blijft, zij het dan met een gewijzigde portefeuille-verdeling. Wij hebben daarop gisteren reeds ge wezen. Uit nadere informaties bleek ons, dat onze mening, dat de persoon van de heer Angenent genoeg vertrouwen geniet om het zakelijk verschil van inzieht over zijn beleid ten aanzien van Openbare Wer ken te overbruggen, elders wordt gedeeld. Het is voor de toekomstige samenwer king, zowel in de raad als in het College, te hopen, dat op die basis inderdaad ëen oplossing kan worden gevonden. door het besluit van de K.V.P. inzake de candidaatstelling voor de wethoudersver kiezing. Zij herinnerde er aan, dat zij al bij de begroting had betoogd, dat veel van de critiek op wethouder Angenent naar haar inzicht overdreven en niet terecht was, om dat er in het College tenslotte een gezamen lijke verantwoordelijkheid bestaat ten aan zien van tal van stedebouwkundige pro blemen en andere kwesties in de sector der openbare werken. Zij meende op dat gebied toch wel een gebrek aan samenwerking op tussen de onder verschillende wethouders ressorterende diensten en bedrijven te moeten signaleren. De woningbouw bij voorbeeld was onder het bewind-Angenent al een heel eind op streek gekomen, vond mevrouw Scheltema, die er voorts aan her innerde dat overbelasting van het College voorkomen kon worden en daardoor betere behartiging der gemeentelijke zaken door de instelling van een vijfde wethouder. Ook de heer Albrecht heeft zich aanvan kelijk daarvoor uitgesproken, zo zei mevrouw Scheltema, die het betreurde dat de Partij van de Arbeid dat standpunt thans losgelaten schijnt te hebben. De afdeling Haarlem van „Humanitas" heeft een sectie voor Ouden van dagen. Deze stelt zich ten doel wat gezelligheid te brengen in het leven van ouden van dagen, die zo vaak een eenzame levensavond doorbrengen. De damesleden van deze sectie hebben met de beiaarden, evenals vorige jaren, een autotocht gehouden. Dinsdagmiddag vertrokken van de Oude Groenmarkt twee autobussen van de N.Z.H. met een ge zelschap van ongeveer negentig oudjes. De tocht ging over Heemstede, door de Haar lemmermeer langs Aalsmeer en Uithoorn; verder tussen de Vinkeveense en Loos- drechtse plassen door naar Hilversum. In een uitspanning buiten Hilversum werd halt gehouden. Na de rust aldaar reed men terug langs de heide in de omgeving van Bussum. Even werd gestopt, zodat de meeste deelnemers een bosje bloeiende heide als herinnering meenamen. Langs Weesp, over Ouderkerk. Amstelveen en Schiphol ging het gezelschap weer naar Haarlem, waar de oudjes omstreeks 7 uur arriveerden. Zij waren zeer voldaan over de gezellige middag. ADVERTENTIE Service-Stations voor HAARLEM Gr. Hóutstr.1 7 Tel. 11 465 Kruisweg 44 Tel. 14607 Service-Station voor Heemstede Camptaan 38 - Tel. 34282 De Dinsdag gehouden collecte van het Rode Kruis ten bate van Griekenland heeft in Haarlem opgebracht f 1573,96 en in Heemstede f 619,66. Wij herinneren er aan, dat voor het zelfde doel op Vrijdag een collecte wordt gehouden in Bloemendaal en op Zaterdag in Bennebroek. Ëen burger maakte gisteren een agent van politie er opmerkzaam op, dat een pakhuis op de hoek van het Begijnhof en de Groenebuurt gevaar voor instorting opleverde. Een onder zoek werd ingesteld en toen bleek, dat het pakhuis zeer bouwvallig was. De muur langs de Groenebuurt was afgebrokkeld, waardoor gevaar voor instorten aanwezig was. De brandweer werd gewaarschuwd, die de muur en een stuk van het dak omlaag heeft gehaald. Tevoren waren de zich in het per ceel bevindende tweedehands goederen ver wijderd. De fractievoorzitster van de V.V.D., mevrouw mr. E. Scheltema-Conradi, was, naar zij ons zeide, eveneens zeer verbaasd' WIESBADEN (DPA-ANP). De „Duit se sociale beweging" heeft in een brief aan de Nederlandse minister van Justitie ge protesteerd tegen de arrestatie van Paul van Tienen, leider van de N.E.S.B. De „Deutsche Soziale Bewegung" is een van de vele obscure nieuwe nazi-groepe ringen, die in de bondsrepubliek werkzaam zijn. Haar leider is een zekere Karl-Heinz Priester. Priester heeft zich onlangs met zijn groep, over welks omvang hoegenaamd niets bekend is, aangesloten bij de „Natio nale Sammlung", die in bijna alle West- Duitse landen aan de verkiezingen zal deel nemen. Deze „Nationale Sammlung" geldt met de Duitse Rijkspartij, waarmee Nau- mann zich verbonden had, als een uitge sproken neo-nazi-partij. Zij werd kort ge leden in Mannheim gesticht uit niet min der dan 68 kleine nazi-groepjes. Lange tijd hebben de nieuwe nazi-groe pen, die nu in de „sammlung" zijn samen gevoegd, een Amerikaanse staatsburger, mr Edward Fleckenstein, als propagandist ge had. Hij verklaarde bij de stichting van de „sammlung" Duitsalnd tot „het bolwerk van het blanke ras". De ware vriend der Duitsers is volgens Fleckenstein senator McCarthy. De Amerikaanse propagandist is sedert enige weken van het Duitse toneel verdwenen, daar de Amerikaanse bezetting hem een verder verblijf in de bondsrepu bliek verboden heeft. De Da Costakweeksehool voor onderwij zers en onderwijzeressen heeft een dezer dagen het vrijgekomen gebouw van de H.B.S. voor meisjes ,,'t Kopje" te Bloemen daal gekocht. Oorspronkelijk was de kweekschool in Haarlem aan het Nassauplein gevestigd. Toen in 1942 uit politieke overwegingen de subsidie werd ingetrokken, was de school genoodzaakt tijdelijk te sluiten. De leerlingen zetten aan andere scholen, voor namelijk te Amsterdam, hun opleiding voort. Na de bevrijding weer in het voor uitzicht van rijkssubsidie gesteld, werd op 1 December 1945 de school heropend in enkele lokalen van de Christelijke school op de Bakenessergracht. Er waren toen twintig leerlingen. In Mei 1946 verhuisde de school naar Bloemendaal naar het bui tenhuis „Endymion", Koepellaan 2. In tussen is het aantal leerlingen snel ge groeid, zodat het tijdens de afgelopen cur sus 145 bedroeg, waardoor het gebouw te klein was geworden. Toen dan ook de meis jes H.B.S. ,,'t Kopje" ging fuseren met het Kennemer Lyceum, heeft het bestuur der kweekschool het vrijgekomen gebouw van ,,'t Kopje" gekocht, aldus de ruimte ver krijgend zonder de rustige omgeving te midden van de natuur prijs te hoeven ge ven. Op 1 September begint de nieuwe cursus in het nieuwe gebouw Koepellaan 8 te Bloemendaal. Als omstreeks 20 September de op werkdagen van half zeven 's morgens tot zeven uur 's avonds opengestelde in- en uitgang met dépendance van het plaatskaarten- kantoor aan de Westzijde van het Kennemerplein in gebruik komt, is dit niet de enige verbetering in de dienstuitvoering voor Haarlems station. Want ongeveer tezelfder tij.il wordt namelijk de omroepinstallatie met luidsprekers in de Oostelijk gelegen wachtkamers uitgebreid, zodat daar vertoevende reizigers en wachtenden dan ook de stationsberichten kunnenhoren. Er komt in de treinaansluiting via-Amsterdam met de winterdienst van 4 October enige, hoewel nog bescheiden, niettemin welkome, verbetering. De Limburgse exprestreinen zullen dan bij aankomst te Amsterdam C.S'. practisch direct aansluiting geven in de richting Haarlem; thans is hier nog een overstaptijd van 17 tot 26 minuten mee gemoeid. Verder worden nog enige aan sluitingen tussen Haarlem en Utrecht v.v. via Amsterdam C.S., verbeterd. In de Dinsdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal aan de orde komen een voorstel van B. en W. om opnieuw tot wethouder der gemeen te te benoemen drie leden van de x-aad, zijnde één meer dan het getal, dat in de ge meentewet voor een gemeente van 20.000 zielen en daar beneden is bepaald. B. en W. merken op, dat indien de raad tot benoe ming van een derde wethouder mocht over gaan deze pas zitting kan nemen na goed keuring van het raadsbesluit door Gedepu teerde Staten. In feite zal er bij aannemen van het voorstel in de situatie geen verande ring komen. Sedert Augustus 1945 hebben in Bloemendaal drie wethouders in het college zitting. In 1945 en in 1946 hebben Gedeputeerde Staten goedkeuring verleend aan de besluiten een derde wethouder te benoemen, doch in September 1949 was dat niet nodig, omdat de gemeente toen meer dan 20.000 zielen telde. Op 31 December 1952 was het bevolkings cijfer weer beneden 20.000 gedaald en een gevolg hiervan was, dat de in 1953 gekozen raad uit zeventien leden bestond (vorige zittingsperiode negentien). Een ander ge volg is, dat de nieuw gekozen raad slechts onder goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten een derde wethouder kan benoemen. B. en W. merken op, dat de werkzaam heden van het dagelijks bestuur der ge meente door de geringe daling van het in wonertal niet verminderd zijn, terwijl voorts in vergelijking met de periode 1945- 1949 nog talrijker en gewichtiger onder werpen aan de orde zijn of zullen komen. Herinnerd wordt aan de voorbereiding van het uitbreidingsplan voor de gehele ge meente, de vaststelling van het streekplan Zuid-Kennemerland en de vele gemeen schappelijke regelingen, die met Haarlem en andere omliggende gemeenten op onder scheidene gebieden gesloten zijn of zullen worden. Ook het onderwijs en wel speciaal de bouw van nieuwe scholen brengt veel en belangrijk werk met zich. Verder wordt opgemerkt dat er talrijke, vaak moeilijke huisvestingsvraagstukken zijn, die sedert 1 September '52 in plaats van door de burgemeester door een wethouder worden behandeld. Bovendien schommelt het bevolkingscijfer nog steeds om de 20.000. Zo heeft het na 31 December 1952 reeds weer enige tijd boven de 20.000 ge legen. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft, in overeenstemming met zijn ambtgenoten van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Financiën een re geling getroffen voor de verstrekking van DUW-subsidie voor woningverbetering en woningsplitsing, uitgevoerd in de winter maanden. Onder bepaalde vooi-waarden ontvangt de aanvrager van een premie voor woning verbetering of woningsplitsing, naast de premie ingevolge de desbetreffende ver- beterings- of splitsingsregeling, een DUW- subsidie van 1/6 deel der begrote totale kosten, voor woningverbetering maximaal 700 per woning en voor woningsplitsing 1000. De directie van de DUW verleent subsi die, indien volgens de gegevens van het Rijksarbeidsbureau voldoende bouwvak arbeiders ter plaatse of in de naaste omge ving beschikbaar zijn en voor zover de voor dit doel beschikbaar gestelde credieten dit toelaten. Het werk moet worden uitgevoerd bin nen de termijn van 1 October 1953 tot 1 April 1954. Deze termijn kan alleen wor den verlengd, indien overmacht kan wor den aangetoond en indien het gemeente bestuur verklaart, dat hef werk op 1 April voor 90 procent was voltooid. Van een algehele, zq hoogst noodzake lijke verbetering in aansluiting via Am sterdam tussen treinen van Haarlem en die in de richtingen Amersfoort en Utrecht, zal echter met de nieuwe dienstregeling nog geen sprake zijn, zodat hier in de meeste gevallen het te Amsterdam C.S. twintig minuten tot een half uur op aan sluiting wachten, blijft bestaan. Hierin kan slechts verbetering komen door een algehele omwerking van het huidige dienstregelingsschema, waaraan in ver band met aansluitingen elders, materieel- omiöop, openingstijden Velser- en Hem- brug, enz. enorm veel vast zit. Intussen bereiken ons uit lezerskring meermalen klachten over de aansluitings mogelijkheden naar en van midden-Ken- nemerland. Een andere grief is het ont breken op de daartoe geëigende uren van sneltreinen tussen Haarlem en Alkmaar. Volgen N.S. kan hierin niet worden voor zien door de nog altijd beperkte materieel- voorraad. Maar is het nu strikt noodzake lijk dat alle Alkmaartreinen stoppen te Bloemendaal, Santpoort, Driehuis, Zee weg, Hoogovens, Castricum en Heiloo? Deze plaatsen, halten en stations hebben toch ook nog hun voortreffelijke busver bindingen met Haarlem en Alkmaar? Evenals het vorige jaar houdt de arbei dersgemeenschap der Woodbrookers te Bent- »eld van 5 tot 11 September een cursus „Bijbelse kernbegrippen", waarvoor de inlei dingen worden gehouden door dr. A. van Öiaraen en mejuffrouw ds. W. H. Buys. f}*erkort weergegeven) Rommel in de duinen. In de duin strook langs de Zandv. Laan naar Zand- voort lijkt het momenteel wel 'n vuilnis belt. Bezaaid als het daar overal ligt met: hele of halve verfrommelde kranten, pak papieren, zilverpapier, cellophaan, zak ken van allerlei formaat, ijsjeshulzen, pe- permuntrolomslagen, cigarettendoosjes, pindadoppen, smerige lappen, conserven blikken enzovoort. Ieder, die daar korter of langer komt zitten, laat daar zijn vuile rommel achter, 't Is werkelijk schandalig en getuigt van niet veel beschaving van 't publiek, dat dét doet! Evenmin als van 'n juist begrip en 'n juiste waardering van de natuur! Ieder stuk papier misstaat in de natuur, veelmeer dan op de straatste nen, en zeker zó'n smerige bende, als men in deze tijd van 't jaar in bovengenoemd duingebied aantreft. Want de natuur be zit nu eenmaal 'n gratie en voornaam heid óók al is ze zo eenvoudig en be scheiden als het duinlandschap waarin alles, wat er niet thuis hoort, 'n storende dissonant is, 'n schending van haar le vende kleed. Wie daar geen begrip van heeft en geen eerbied er voor, hoort in de natuur niet thxiis. Vacantiegangers, wilt U aanspraak ma ken op „fatsoen", doet U dan zó iets on beschaafds niet! U degradeert U zelf ex- maar mee! M. SCHOUS, Natuurwacht, Zandvoort-Bentveld Autorijles en Prins Hendrikbrug. Een dezer dagen heb ik vex-wonderd staan kijken bij de Prins Hendrikbrug, waar ik van 10.40 tot 10.45 uur op mijn dochtertje stond te wachten. In deze vijf minuten reden er zes leswagens de brug op, bleven dan halverwege de brug staan en reden dan pas weg. Is er nu werkelijk geen andere brug in Haarlem voor rijlessen dan juist deze, vlak bij school? Moeten er eerst ongelukken gebeuren voor hier iets aan te doen is? Wat zegt de verkeerspolitie hier van? Mevr. K. W. S.-S. Nu de Noordelijke toegang tot het Haar lemse station straks volledig in gebruik wordt genomen is het wellicht dienstig er op te wijzen, dat, naar ons eveneens uit lezerskring wordt opgemerkt, het gewenst is de oversteekplaatsen voor voetgangers uit de richting Generaal Ci-onjéstraat af doende te markeren. Wanneer men thans rechts houdende van de Schoterweg komt, kan men tussen de beide even gevaarvolle oversteekpun- ten Frans Halsplein hoek Frans Halsstraat en Frans Halsplein Zuidoostelijk van het plantsoen kiezen om het Kennemerplein te bereiken. Het eerste punt is helemaal niet door een spiikerpad aangegeven (terwijl in de Frans Halsstraat een het verkeer tot voorzichtigheid manend oranje flikker licht ontbreekt, het tweede punt wordt alleen aangegeven door een bordje „Hier oversteken", dat zonder meer de ver- keersjungle inwijst! Is deze laatste over steek „genomen", dan moet men, om naar de Westelijke stationsingang Kennemer plein te komen, over de Kennemerbrug nogmaals de verkeersstroom kruisen, wel iswaar via een behoorlijk gemarkeerd overpad, dat evenwel niet in de spitstij den door een verkeersagent laat staan verkeerslicht is beveiligd. Indirect vex-band houdend met dit alles is het ontbx-eken van een verbod voor links-af gaand verkeer, komende van de Kennemerbrug en gaande naar de Scho tersingel, dat veiliger rondom het plant soen zou kunnen circuleren. Het programma van de beiaardbepeling van Donderdagavond 27 Augustus, van 20 tot 21 uur luidt Improvisatie. 1. Allegro, A. Scarlatti. 2. Drie liederen, a. Légende Bretonne, b. Old Kentucky Home. c. Die Schaferin. 3. a. Me nuets I en II uit „Platée", b. Rondeau des Songes, Rameau. 4. Carillon, .Tan Wagenaar. 5. Intermezzo, Jef van Hof. 6. Gavotte, J. S. Bach. 7. Oud Hollandse Boerendansen, Siep. 8. Drie liederen: a. Beiaardlied, Benoit; b. Das Wandern, Schubert; c. Ave Maria, Schu bert. 9. Menuet uit de Symph. In Es, Mozart Vrijdagmiddag van 12 tot 12.30 uur zal het volgend programma ten gehore worden ge bracht: 1. a. 't Was ochtend, M. A. Brandts Buys; b. De Schcresliep; c. Dansliedje, B Zweers; d. Afr. Wiegeliedje, Hullebroeek. 2. Les Mois- sonneurs. Couperus; Sarabande, Handel; Deutsche Tanze, Beethoven.. 3; Drie Oud- Nederlandse liederen. De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft een jaar en negen maanden zonder aftrek geëist tegen de 23- jarige Amsterdamse kantoorbediende H. Chr. van B., die verdacht werd van een poging een agent van politie om het leven te brengen door deze met een auto omver te rijden. Bovendien was hem diefstal van ruim 430 ten laste gelegd. In de nacht van 23 op 24 Juni reed de 26-jarige Naardense politieman C. J. H. S. in een dienstauto langs een in de Meer straat te Naarden staande personenauto, die hem daar verdacht voorkwam. Hij keerde terug en reed de stilstaande wagen opnieuw voorbij. Na enkele honderden meters keerde hij opnieuw en zag hoe de auto in zijn richting kwam rijden. De agent sprong uit zijn auto, die hij midden op de weg liet staan en stak zijn linkerhand om hoog, teneinde de wagen aan te houden. Even hield de naderende wagen in, doch toen drukte de bestuurder het gaspedaal in en kwam met volle vaart op hem inrijden. Op het laatste moment sprong de agent op zij, dbch hij werd nog geraakt en kreeg zulke ernstige verwondingen, dat hij ook thans nog rust moet houden. De verdachte beweerde aanvankelijk, dat ofschoon hij de wagen gehuurd had een ander haar deze avond bestuurd had. Maar de getuigenissen van twee anderen in de auto, die het voornemen hadden in een fabriek in Naarden in te breken, waren hiermee in strijd. Een hoteleigenaar uit Amsterdam, bij wie verdachte als hulp-portier had gewerkt, deed daags na het gebeurde in Naarden bovendien aangifte, dat verdachte zich 430 had toegeëigend, die hij hem de vorige dag had meegegeven om ze bij het girokantoor te storten. Verdachte beweerde echter, dat dit geld uit de zijzak van zijn colbertjasje spoorloos was verdwenen. Bij het huren van de auto had hij echter 140 moeten betalen, inclusief de borgsom. De uitspraak is bepaald op 8 September. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina zal Maandag 31 Augustus, 's avonds om acht uur, in het wandelbos „Groenendaal" een concert gegeven worden, dat met een taptoe wordt besloten. De mede werkende verenigingen aan deze avond zijn Harmonie „Eensgezindheid" uit Heemstede, onder leiding van Adr. Nieman en het tam- boerscoms van de Haarlemse Postfanfare onder leiding van de heer W. v. d. Peyl. Het volgende programma zal door „Eens gezindheid" ten gehore worden gebracht: 1. The London Bobbies March, John Wil liamson: 2. Lustspiel Ouverture, Keler Bela; 3. Millöcker-Herinneringen, arrangement P. J. Molenaar; 4. Eerste Walsselectie, arrange ment Albert Meyns; 5. Heinzelmannchens Wachtparade, Noach; 6. Wiener Melodiën van Johann Strauss, arrangement H. Clement; 7. Lynwood March, J. Ord Home. Na de pauze wordt de uitvoering dan besloten met de grote taptoe door het tamboercorps. Het openbaar gedeelte van de 87ste al gemene vergadering van de Algemene Ver eniging van Leraren bij het middelbaar onderwijs werd hedenochtend geooend door de voorzitter, drs. P. van Houte, die in zijn openingswoord de pas bereikte overeen stemming over de leraarssalarissen „een grote verrassing" noemde. „Hoewel er in het bijzonder georgani seerd overleg in het geheel geen overeen stemming bestond, komt thans met negatie van het standpunt der lerarenorganisaties de mededeling uit de lucht vallen, dat het centrale georganiseerd overleg zich met de regeringsvoorstellen hee^t verenigd. Dit demonstreert weer eens. dat aan ons amb tenarengerecht nog weinig welgefundeerde beginselen ten grondslag liggen. Intussen heeft de minister zijn woord gestand ge daan en er voor gezorgd, dat aan het begin van het cursusjaar een nieuwe salaris regeling zou zijn vastgesteld. In hoge mate is te betreuren, dat daarbij op de meest essentiële punten tussen de regering en de lerarenorganisaties geen overeenstemming is bereikt". Vervolgens behandelde de heer Van Houte uitvoerig de gang van zaken bij het overleg, welke volgens hem de toets der critiek moeilijk kan doorstaan. Zo werd in de slotphase der besprekingen van de ver tegenwoordigers der vereniging op 2 Juli ^evraagd hun uiteindelijk standpunt schrif telijk bekend te maken. „Hieraan werd in een brief van 4 Juli gevolg gegeven onder protest, omdat zulks geschieden moest zonder enige bespreking onzerzijds. Ons antwoord hield in een categorische afwij zing van de hoofdprincipes der door de regering voorgestelde regeling. Op 3 en 8 Augustus werden daarop de besprekingen in het georganiseerd overleg hervat, zulks nadat het centraal georganiseerd overleg de wens tot uitdrukking had gebracht de volledige betrekking te definiëren aan de hand van het onderwijsbelang. Omtrent de inhoud van dit begrip bestond tussen de regering en de raad van leraren geen over eenstemming. Deze overeenstemming kon in de twee Augustusvergaderingen niet worden bereikt. De heer Van Houte was de minister er kentelijk voor zijn doorzettingskracht,maar hij achtte het betreurenswaardig, dat op de meest essentiële punten der nieuwe rege ling de regering en organisaties elkaar niet op een meer acceptabel vlak konden ont moeten. De vraagstukken, samenhangende met de materiële verzorging der zogenaamde middengroepen, noemde hij bijzonder actueel. „De voor zijn bloei en ontwikke ling benodigde intellectuele krachten zal HAARLEM, 25 Augustus 1953 ONDERTROUWD: 25 Aug., C. J. van der Meer en Chr. W. Speekhoudt. GEHUWD: 25 Aug., C. Chr. Bruijns en P. J. de Vogel; F. W. Fokker en M. M. de Boer. BEVALLEN van een zoon: 24 Aug., P. Hulsbos—Broekema; C. P. Nijdam—Bij- nagte; M. Koppen—Sikkema. BEVALLEN van een dochter: 23 Aug., G. van den Busken—Mulder; G. G. A, Visje- Smits; 24 Aug., W. B. ÏJzermansvan Roon; IJ. KempKamper. OVERLEDEN: 22 Aug., K. Harting, 84 j., Hazepaterslaan; 23 Aug., G. Bollebakkex-, 74 j., Hasselaersplein; M. V. Kamermans—Keer- semaker, 60 j., Prinsen Bolwerk; 24 Aug., A. J. Kolenbrander, 71 j., Kamperlaan. Nederland slechts kunnen voortbrengen, wanneer de middengroepen, en in het bij zonder die uit de onderwijssector, financieel in staat zijn en blijven hun kinderen na de leerplichtige leeftijd nog geruime tijd te laten studeren" zei hij. „Wij tekenen verzet aan tegen een nivel lering, welke ons een behoorlijke vervul ling van onze functie verhindert en die ons zelfs voor de onmogelijkheid plaatst op de meest bescheiden wijze onze vakbiblio theek te onderhouden. Bestendiging van de bestaande verhoudingen zou kunnen leiden tot een aantasting van het cultuurniveau en de levensstijl der opvoeders van de rijpere jeugd", aldus de heer Van Houte. Plan van speeltuin op Brouwersplein is voorlopig van de baan Enige tijd geleden hadden B. en W. plannen om in Haarlem twee nieuwe speeltuinen in te richten en wel één op het Brouwersplein en één nabij het Phoe nixterrein. Dë speeltuin op het Brouwers plein zou ingericht worden voor de in die omgeving gevestigde speeltuinvereniging .Klarenhof' en de speeltuin nabij het Phoenixterrein voor de R.K. vereniging „Het Gezin". Bij het nader bestuderen der plannen is het B. en W. gebleken dat er bezwaren bestaan tegen het inrichten van een speel tuin op het Brouwersplein en daarom is hiervan afgezien. De inrichting van de andex-e speeltuin zal wel doorgang vinden en te verwachten is - daar het seizoen reeds te ver gevor derd is - dat de speeltuin nabij de Phoe nix het volgend jaar in gebruik zal wor den genomen. In de vorige eeuw is er op het terrein van De Phoenix een kinderspeeltuin ge weest die op 8 Mei 1889 geopend is. Twee jaar later 29 Juli 1891 heeft daar een brand gewoed waardoor de kinderspeel tuin beschadigd werd. De tuin is daarna niet meer in gebruik genomen. De 29-jax-ige ex-muzikant J. N. P. uit Bussum, die er zijn gewoonte van maakte op de Gooise heide mensen te besluipen, die daar verpozing zochten, en ver-volgens dikwijls met succes damestasjes, shawls of jassen wegnam, heeft gisteren voor de Amsterdamse rechtbank terecht gestaan wegens het plegen van chantage. Op Dinsdag 7 Juli slaagde hij er volgens de tenlastelegging in op de heide bij Laren een damestasje weg te grissen met onge veer 12 er in, een paar nylonkousen en oorbellen. De volgende dag begon hij zijn chantage, door aan de eigenaresse, een 43- jarige vrouw uit Blaricum, het volgende anonieme briefje te schrijven: „Als u uw spulletjes terug wilt hebben en geen schan daaltje, kom dan vanavond om 10 uur naar de Prins Hendriklaan. Dan moet u naast uw fiets gaan lopen tot het rijwiel pad bij de Wittebergen. Neem een beloning mee voor het teruggeven en zwijg. Komt u niet, dan hoort u er op een andere manier van". De bestolen vrouw nam echter het besluit de politie in te lichten. Dit leidde er toe, dat de muzikant op het aangegeveix uur en op de in de bx-ief aangeduide plaats door de rechercheurs werd aangehouden. De officier sprak zijn grondige minach ting uit „voor het afloeren in bossen of heide", dat naar hij zeide veel voorkomt, doch wanneer dit bovendien nog geschiedt om chantage te plegen mag niemand meer pardon kennen. Hij achtte de diefstal en de poging tot afpersing bewezen en eiste een jaar en 8 maanden. De rechtbank zal op 8 September uitspraak doen. Dr. Werner Naumann, de voormalige propagandachef van Göbbels had het tijdens zijn verkiezingscampagne hard te verduren. De politie moest hem zelfs beschermen tegen mensen, die hem woedend bekogelden met eieren en tomaten. Men ziet hier Naumann (links) en Werner Boll (rechts), provinciaal leider van de „Deutsche Reichspartei", 3-3Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloéil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Stesl Slotkoers gisteren 98,3/i3 170 193 173% 327 94% 135% 129% 106% 98% 170% 159% 165 165% 32% 49% 46% 73% 22V« 37% Openings koersen 170% 193 173% 326% 94 136 130 106% 98% 170% 159% 165 165% 33% 49% 46% 74 22% 37

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3