Europese federalisten in Hilversum bijeen Kankerresearch in ons land in nieuwe banen Het Hek van de Dam Agenda voor Haarlem Franse Paragraaf Chefarine „4" oet wonderen! 1 i IU lie du Levant Robert Schuman: „Eenwording van Europa toetssteen voor wereldvrede" 75.000 lampjes branden boven Southend Twee ton voor uitbreiding van kankerinstituut d Wi Naar A me rik a Schuman kwam Twee jaar geëist tegen boekhouder die J 50.000 verduisterde Reclame Kerkelijk Nieuws WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1953 De Engelse badplaats Southend neemt afscheid van de zomer met een grootse herfst-illuminatieMeer dan 75000 lampjes werpen hun stralend licht over de stad. De foto toont ons de verlichte pier. (Van onze verslaggever) Op een persconferentie in het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam heb ben prof. dr. L. B. W. Jongkees, dr. H. Lokkerbol en dr. K. Breurs gisteren een overzicht gegeven van de ontwikkeling der kankerbestrijding in Nederland en daarbuiten. Alle drie de genoemde kan kervorsers hebben vorige maand in Ko penhagen het drie-jaarlijkse radiologen- congres bijgewoond, waaraan door 3500 onderzoekers uit 57 landen is deelgeno men. Ook de kankerresearch is daar uit voerig ter sprake gekomen en helaas is daarbij gebleken dat men omtrent de oor zaken en het „uitzaaien" van deze ziekte nog goeddeels in het duister tast. Toch zijn er'belangrijke vorderingen gemaakt bij de therapie en de diagnostiek van kan ker, en wel vooral bij de stralen-therapie, dat naast de chirurgie nog altijd de hoek- pijler van de behandelingswijze is. De radiotherapie heeft nieuwe wegen gezocht en gevonden: in Europa door toepassing der „bewegings-bestraling" (een systeem waarbij de gezonde weefsels rondom de te bestralen tumoren meer ontzien wordt dan bij de tot nu toe gebruikelijke „ge richte" bestraling), en in Amerika door toepassing van „hardere" stralen met veel hogere voltage-waarden dan de conven tionele Röntgenbuizen. Ook zijn de laatste tijd veel betere be stralingsapparaten beschikbaar gekomen, waartoe ook de Nederlandse industrie in belangrijke mate heeft bijgedragen, maar dat alles neemt niet weg, dat men met de ganse kanker-therapie eigenlijk nog maar aan het begin van een lange en moeilijke weg staat. Het is dan ook heel goed mo gelijk dat er in de toekomst nieuwe ge neeswijzen ontwikkeld worden - zoals hormoonpraeparaten en chemische stoffen die wel de woekercellen maar niet het normale weefsel aantasten - waardoor de huidige stralentherapie zou kunnen wor den afgedankt. Zover is men echter nog niet, ondanks de „revolutionnaire" nieuwe middelen, die ieder jaar in grote getale opduiken en die meestal weer als ondeug delijk overboord gezet moeten worden. Anderen, zoals de radio-actieve isotopen, zijn wel bruikbaar in de kankerbestrij ding, maar leveren toch niet de resultaten op, die men ervan verwacht had. Noch tans vordert de wetenschap gestaag: ver geleken bij enkele jaren geleden is bij voorbeeld de kans op genezing bij een vroegtijdig herkende kanker al aanmer kelijk gestegen - en het lijdt geen twijfel, of de geleerden zullen steeds nieuwe ont dekkingen doen in de strijd tegen deze ziekte, mits hun vorsingsarbeid althans voortgang kan vinden. De kanker research is namelijk een uitermate kost bare geschiedenis en zij behoeft - met name in ons land - eigenlijk dringend uit breiding en verbreding om tenvolle tot haar recht te komen. Er moeten centra en subcentra komen voor diagnostiek en the rapie, meer specialisten voor de klinnie- ken en laboratoria, meer registratie en vergelijkingsmateriaal voor de kanker herkenning en de diverse behandelings wijzen. De plannen daarvoor zijn gereed - ontworpen door de onlangs opgerichte „Landelijke Organisatie Kankerbestrij ding" (een concentratie van het Neder lands Kankerinstituut, het Rotterdams Radio-therapeutisch Instituut de viif uni versitaire centra en het Koningin Wilhel- minafonds), de organisatorische en tech nische is voltooid en het wachten is nu al leen nog op de middelen, die dit alles mo gelijk moeten maken. Die middelen moe ten voornamelijk komen uit het Koningin Wilhelminafonds, dat nu weer f 200.000 ter beschikking gesteld heeft voor de uit- vorige week door de heer :oese uitgenodigd op een borreltje" in het Olde Bin- te vernemen wat hij en de it Worm en de conférencier r in Amerika zouden gaan daar gaan zij overmorgen aal naar Amérika. hebben wij die uitnodiging ant wij zijn eenvoudig dol Binnenhofje en op Nicolaas men zo langzamerhand wel nnenvettertje mag noemen, wij met wars van een aan- reltje. Daar mankeerde het ït aan: het borreltje was zo leed, dat men af en toe even het te vinden. Maar ja, een oud-Hollands man en 3t van blotigheid. wel denken dat die journa- naar een gebruind bestaan r we moesten ook hard wer- 2r was een hele lijst van rr op die bijeenkomst. Er illeur die het woord voerde n en natuurlijk ook Nicolaas nog de papagaai van Nico- r met een uitermate scherp verstand, want het zat hardop om zijn baas te aad blijkbaar last van Olde ;s. erde Nicolaas zelve het hij hield een heel lang wij van onze onfortuinlijk i cf £»r*r\rvcf Als onderdeel van de actie „Hilversum ontvangt West-Europa" is in de schouw burgzaal Gooiland een bijeenkomst gehou den van West-Europese federalisten, die uit acht verschillende landen naar Nederland zijn gekomen. Onder de bijzondere gasten van deze eerste dag bevonden zich de Franse oud-minister Robert Schuman, de Commissaris der Koningin in de provin cie Noordholland, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk en de Commissaris dei- Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda. De voorzitter van de Be weging van Europese Federalisten in ons land, mr. C. van Rij, opende de bijeen komst, waarna hij onmiddellijk het woord gaf aan dr. J. E. baron De Vos van Steen- wijk voor het uitspreken van zijn in het Frans gehouden openingsrede. Dr. De Vos van Steenwijk vroeg zich af, of de regeringen en volken de lessen van de geschiedenis ter harte hebben genomen en bereid zijn deze toe te passen. Hij achtte dit de kwellende vraag van onze dagen en herinnerde aan de strijd van de Nederlan den voor hun onafhankelijkheid, waaruit zij te voorschijn zijn gekomen als een fede ratieve staat, die de 17de eeuw versteld heeft doen staan van zijn kracht, zijn cul tuur en zijn verdraagzaamheid. De consti tutie van die staat, de Unie van Utrecht, was een document waarvan de theoretische basis, hoewel zwak, niettemin tot in 1795 heeft kunnen voortduren. Voorts zei dr. De Vos van Steenwijk dat er tijden geweest zijn waarin een oorlog op Korea ons hier volstrekt geen zorgen zou hebben gebaard. Thans echter schijnt de gehele wereld in een zenuwcrisis te verkeren. De vraag wie daarvan de schuld is is moeilijk te beant woorden, maar dit staat wel vast, dat in dien men de bewoners van onze aarde stuk voor stuk hun mening zou vragen, het aan tal van degenen die welbewust de oorlog verkiezen boven de vrede uitermate gering zou zijn. Hoe ook de ontwikkeling van de commu nistische ideologie zal zijn, voor het ogen blik zijn wij wel genoodzaakt „een verzeke ring aan te gaan op ons leven en onze vrijheid", waarvan de premie ons zware offers oplegt. Het zal een onderlinge ver zekering moeten zijn en zij zal op hechte economische grondslagen moeten berusten. Wij hopen evenwel, aldus spreker, dat de dag zal komen waarop wij het zonder een zodanige verzekering kunnen stellen, aan gezien de risico's dan verdwenen zijn en een staat zonder leger wei-kelijkheid zal mogen worden. Voor het ogenblik kunnen wij het niet stellen zonder' onze „onder linge verzekering op ons leven en onze vrij heid", aldus dr. De Vos van Steenwijk. Rede van Robert Schuman Hierna hield de Franse oud-ministër van Buitenlandse Zaken Robert Schuman een rede waarin hij onder meer zei, dat een verenigd Europa het enig ideaal is, dat de jeugd van Europa, die de gevolgen te dra gen heeft van een misdadige oorlog, kan bezielen. De eenwording van Europa'is de toetssteen van de wereldvrede en daarin is de verhouding Frankrijk-Duitsland het centrale punt. Europese eenheid heeft gelukkig het stadium der academische discussie verlaten en is een groeiende realiteit, welke door geen der Europese landen meer kan wor den verwaarloosd. Ook in de landen, die zich nog afzijdig houden, bestaat grote be langstelling voor dit streven. Het grote probleem blijft het moeten prijsgeven van een deel der souvereiniteit door de deel nemende landen. Mijlpalen van de groei der eenwording zijn de ratificaties der overeenkomsten van de Kolen- en Staal gemeenschap, van de Benelux en van de Europese Defensie Gemeenschap in de verschillende nationale parlementen. Ro bert Schuman prees Nederland voor de grote voortvarendheid, waarmede ons par lement de E.D.G. heeft aangenomen. Hij was ervan overtuigd dat ook Frankrijk, Duitsland en Italië zullen volgen, omdat dit de enige weg is. Een Europese federatie kan goed func- tionneren, als in de betrokken landen orde op eigen zaken is gesteld. Ook hier ligt een taak voor de werkers aan het federalisme, welke men niet over het hoofd mag zien. Europa zal gedoemd blijven tot economi sche onmacht als de 300 millioen vrije Europeanen gescheiden blijven door twin tig grenzen, waardoor vruchtbare initia tieven en goede ideeën niet tot ontplooiing kunnen komen. Het streven is niet gericht op een Europese superstaat, die loodzwaar ADVERTENTIE BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET OOK WANNEER U ZICH EENS „LANDERIG" VOELT 1 WOENSDAG 26 AUGUSTUS Rembrandt: „lm weissen Rössl", alle leeft,, i' en 9.15 uur. Palace: „Geen verlof, geen ver loving", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ro binson Crusoë", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you Te Mine", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Het complot van Cripple Creek", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De koning der raketmannen", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „De zoon van Alibabah", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Johnny Belinda", 18 jaar, 8.15 uur. DONDERDAG 27 AUGUSTUS Gebouw Vereniging van Vrijzinnig Her vormden: Spreekster mej. Corrie ten Boom, 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert. 3 uur. Rembrandt: „lm weissen Rössl". alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Geen verlof, geen verloving", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's jeugdvariété, 10.30 uur. „Robinson Crusoë', alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're mine", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Donald Duck en zijn nieuwste avonturen", alle leeft.. 10.30 uur. „Het complot van Criple Creek", alle Jeeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Koning der raketmannen", 14 jaar, 7 en 9.15 qur. Frans Hals: „Malou van Montmartre", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: „De zesdaagse", alle leeft., 2.30 uur; „Johnny Be linda", 18 jaar 8.15 uur. iooccocccoc)ock30cxx>dooo(xooocoocoooocxiooooooooocxdooC)Cocxxo De komst van Robert Schuman, die 8 gisteren op de ontmoeting van Europese 8 federalisten in Hilversum een rede uit- 8 sprak, is de vrucht van bijzonder door- 8 g zettingsvermogen. De organisatoren zochten naar een Franse spreker van 8 internationaal formaat en dachten daar- 8 bij onder meer aan de Franse oud- 8 minister-president René Mayer, aan de 8 Due de Broglie en aan Robert Schuman. Door de staking in Frankrijk was het echter niet mogelijk een van hen tele- 0 fonisch of telegrafisch uit te nodigen. 8 Burgemeester Boot van Hilversum, de c 8 initiatiefnemer van Hilversumont- c vangt West-Europa", stelde daarop een auto van de gemeente ter beschikking, x waarmee mr. C. van Rij, voorzitter van 8 5 de Beweging van Europese Federalisten 8 1 in Nederland, naar Frankrijk ging. In Parijs kreeg hij te horen, dat René#§ 5 Mayer op een eilandje in de Middel- 8 landse Zee vertoefde. Via een telefoon- 8 I lijn van de regering bereikte men de s marinecommandant in Toulon, die be- 8 reid bleek „even een corvct te sturen" 8 5 om de heer Mayer te halen. Het schip 1 kwam inderdaad terug met de oud- minister, die evenwel moest mededelen. dat de reis voor hem te bezwaarlijk 5 was. De 89-jarige Due de Broglie, die mr. van Rij daarna bezocht, achtte zich te oud. Hij wist dat Robert Schuman j in Metz was, waarop de heer Van Rij, j die reeds duizenden kilometers in Frank- rijk had afgelegd, naar Metz ging, waar j hij inderdaad Robert Schuman aantrof. I Deze was, toen mr. Van Rij hem zijn 5 ervaringen vertelde, zo getroffen, dat hij beloofde naar Hilversum te komen. 8 Hetgeen hij ook gedaan heeft. LXXX^COOOCOOOOOOOOOOOOOOCXXJOOOOOOCXXXDOOOOOOOOOOOCïOOOCOOOOC zou drukken op de in sommige landen reeds te sterk georganiseerde overheidsdiensten, maar op een rechtsorde van vrije naties, waarin op democratische basis van meer derheidsbesluiten beslissingen kunnen wor den genomen binnen de omsluiting van een algemeen aanvaard pact. Ofschoon de Raad van Europa in Straats burg nog niet met macht is bekleed, mag men deze vergadering van parlementariërs uit vijftien landen niet onderschatten. In dit „laboratorium" worden de ideeën aan de orde gesteld en getoetst en wordt op den duur de saamhorigheid verkregen, die de gunstige basis moet leveren.,voor de belang rijke beslissingen, aldus Robert Schuman. Twee jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van justitie bi; de Amsterdamse recht bank geëist tegen de 36-jarige procuratie houder M. 3. uit Bussum, die als boekhou der-kassier bij een bankierskantoor aan de Keizersgracht te Amsterdam in een periode van drie jaar f 50.000 had ver duisterd. De verduistering was aan het lioht geko men, toen de verdachte voor een ander delict zes maanden gevangenisstraf onder ging. De verdachte verklaarde ter zitting, dat van het verduisterde geld niets meer over was. Hij had zich dure meubels, een tele visie-apparaat en een jacht aangeschaft. Bovendien maakte hij vele buitenlandse reizen. Op 8 September zal de rechtbank uit spraak doen. den door Piet Worm, de enige teke- ende worm ter wereld, en door een olifant met een lange snuit om het ver haaltje uit te blazen. De laatste rol zou worden vervuld door Max Tailleur. Deze deelde dan ook mede dat er met hem speciale experimenten voor de drie-dimensionale film genomen zou den worden, om te zien of zijn neus tot in de stalles kon reiken. Hij gaf be scheiden toe dat zijn reukorgaan nog niet zo groot was als dat van Jimmy Durante, maar hij weet dat aan de ontijdige stopzetting van de Marshall hulp. Nadat hierop het gebrul van de aan wezigen door het geglimlach van de papagaai was overstemd, was het offi ciële gedeelte afgelopen. Wij ontkleed den tersluiks ons borreltje een eindje verder en bepeinsden dat door dit be- breiding van het Kankerinstituut. Er zul len echter millioenen nodig zijn, om de genoemde kankerbestrijdingsplannen in ons land te realiseren en daarom hoopt het fonds, dat het Nederlandse volk een klinkend antwoord zal geven, wanneer in de komende dagen haar collectiebussen de straat opgaan. Prijs voor het ouder worden? Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek sterven jaarlijks in Nederland ongeveer 14.000 mensen aan kanker: 16,5 procent van het totaal aantal sterfgeval len. Kanker krijgt men in het algemeen pas op rijpere leeftijd en is dus in zekere zin de prijs die wij moeten betalen voor ons ouder worden. Vroeger, toen de ge middelde leeftijd veel lager lag, was kan ker vrijwel onbekend. Prof. Jongkees stelt het zelfs zo: „Als wij allen voor ons der tigste jaar stierven, zou kanker geen volksprobleem maar een curiosum zijn. Indien wij dus wat meer weten over de gehele toestand van het oud worden, zul len wij ook over het ontstaan van kanker iets meer te weten komen". Dat impliceert, dat de kankerresearch een zeer uitgebreid gebied zal moeten be slaan en alle facetten van het leven dient te bestuderen. Misschien zal het jaren du ren, misschien decennia, maar de weten schap blijft zoeken, al moet zij duizend keer proberen en overnieuw beginnen. Als voorbeeld mag gelden de strijd tegen de syphillis, nog slechts kort geleden een nauwelijks te bestrijden ziekte. Wel wist men, in welke richting men zoeken moest, maar desondanks vergde het jarenlang experimenteren voordat men het pro bleem opgelost had. Zeshonderdvijf keer greep men mis, de 606 keer was het red dende salvarsan gevonden. Zo zal het ook gaan in de strijd tegen de kanker: eenmaal zal men ook dit mys terie doorgronden. En dan, zo hopen wij, wordt kanker weer het curiosum, dat het vroeger was. En wie zou daar geen steentje aan bij willen dragen, als straks de collectebus sen van het K.W.F. rammelen. Want hoe meer wij helpen, hoe eerder wellicht deze gesel der volksgezondheid aan banden ge legd kan worden! zoek Nederland toch weer een deksels aardige reclame maakte en die ge dachte werd nog versterkt toen wij een „Boekje over Bekende Mensen" in handen kregen, dat het drietal in Amerika zal gaan verspreiden om daar de Nederlandse geschiedenis nog eens wat op te frissen. Een nuttige gedach te, want men krijgt zo wel eens de indruk dat de Amerikanen die wel uit het oog verliezen. Maar goed, wij doen niet mee aan politiek gestook en keren terug tot het boekje. Het behandelt in het kort de levens geschiedenis van drie zeer grote Nederlanders in pakkende tekst en met aardige illustraties. Die drie grote Nederlanders zijn: Pieter Stuyvesant, gouverneur van Nieuw-Amsterdam, Nicolaas Kroese, caféhouder in oud- Amsterdam, en Piet Worm, architect te Zandvoort. En het leuke is, dat het nog een bijzonder aardig boekje ge worden is ook, hetgeen ongetwijfeld te danken is aan Piet Worm, die het ge schreven en getekend heeft en kans heeft gezien een aantal onderwerpen, die niets met elkaar te maken hebben, op bekoorlijke wijze aan elkaar te lijmen. Voorzien van schaatsen, antiek, boekjes en een Tailleur gaan Piet en Nicolaas dus Vrijdag met de Nieuw- Amsterdam naar Amerika. Max gaat er de Amsterdamse humor aan de Amerikaanse man brengen, Nicolaas gaat redevoeringen houden over Ne derlandse voedingsmiddelen en Piet over Nederlandse architectuur. En daarmee gaan zij reclame maken voor tien millioen Nederlanders, al zijn er daaronder drie die natuurlijk hun speciale aandacht zullen hebben. Mogelijk heeft u nog steeds niet be grepen. wat zij nou precies gaan doen en in dat geval is het ons een genoegen u aan onze zijde te vinden. Wij be grijpen het namelijk ook niet, maar maken ons daar niet ongerust over. Want laat Nicolaas maar schuiven op zijn zilveren schaatsen, zo dachten wij, toen wij het laatste glaasje dat een olifantgrijs costuumpje droeg, hadden omgeslagen en naar de uitgang schui felden. „Wij wensen u veel succes, meneer Kroese," zeiden wij warm. „Houd'em in de gate," riep de papa gaai schor. En dat doen wij. BOEDA Parijs, Augustus, Niet veel meer dan veertig kilometer ten Oosten van Tou lon ligt de kleine badplaats Le Lavandou. Het dorp wordt overheerst door de hoge hotels aan de zeekust, daarachter liggen wat huisjes en straatjes die desnoods voor alleraardigst kunnen doorgaan. Op een eng strand staan parasollen in het gelid, met de schermen naar de brandende zon ge keerd. Iets verderop ligt een groter strand, maar dat is misschien minder zacht, het was bijna leeg. Ten bosten van de parasollen is de kade, waarvan de motorboten vertrekken naar de eilanden, die in de verte blauwgrijs boven de zee uitsteken. Een groep toeris ten staat er te wachten. Onprettig gezicht! Oscar Wilde zei al, dat alleen het masker dat zij dragen de mensen in het sociaal verkeer belangwekkend maakt, maar het is toch nog verbazend zo weinig herken bare persoonlijkheid als er over is tussen al dit gebruinde bloot, tegen de neutraal- „gastvrije" achtergrond van de vacantie- plaats. De boot kwam gelukkig al gauw aanvaren, fris scheef in de wind en verend op de lichte deining. Op het lie du Levant is het geen bloot meer, maar naakt. Bij de steiger en op de rotsen ernaast stonden bijna-naakte man nen en vrouwen: wij waren in Heliopolis, een door twee medici gestichte kolonie, die het Oostelijke derde deel van het eiland in beslag neemt voor een cliëntèle, die het om gezondheid te doen is. De bezoekende Noorderling krijgt op dit nog betrekkelijk ongerepte eiland het gevoel dat hij zich tussen de dienaren van een geheimzinnige cultus begeven heeft, wanneer hem aan alle kanten de zonnezoekers omringen, al leen bedekt door een kledingstukje dat terecht „minimum" heet. In het centrum van Heliopolis is een aanplakbiljet te zien, dat een half dozijn vrolijk gekleurde mi- nimums in een vermoedelijke bries ver toont, en de vermaning „Le strict mini mum, mais.. les minimums stricts". Op de steiger -staat een vrachtauto, die als taxi dienst wil doen, voor de aankome- ling klaar. Gevraagd of het ver is, naar dat centrum, zegt de chauffeur: „Nee. maar steil", en hij wijst bijna rechtstandig om hoog. Wij laten ons voor een gulden naar boven rijden, en arriveren nog juist vóór degenen die zijn gaan lopen over het vrij scherp stijgende onbestrate pad. Het cen trum is alleen een viersprong van zulke paden: tussen het schrale geboomte staan de huizen en winkeltjes niet dichter dan langs de weg omhoog, en in de middagzon zijn er weinig mensen te zien. Naar het Zuiden verder wandelend, zien wij al gauw in de diepte de zee aan de andere kant van het eiland, en daar is ook weer een hótel- restaurant. met bruine basten boven zwem broek of minimum. Iets tevoren zijn wij door een kleine open plek in het bos gekomen, dat duizend jaar oud kan zijn; het zonlicht valt door de ineengevlochten takken erboven in tril lende vlekken, en terzijde staat een va- eantiehuisje dat wel even voor de hut van een horige boer wil doorgaan. De stem ming van het eilandje is wonderlijk; wij komen er niet los van als wij terugwande- !en, al is er een milkbar waar jazzplaten gespeeld worden op een koffergramofoon. De tenten, de waslijnen en de eheveux en brosse zijn minder sterk dan de suggestie van een stom verleden, die door de zonne cultus bevestigd wordt. 's Middags klauterden wij over de rot sen naar een stil punt om te zwemmen. Nog hadden wij geen teen in het water, of daar kwam een nu werkelijk spiernaakt echtpaar, een bejaarde man en een vrouw zonder leeftijd, met een jongetje in zwem broek naar beneden langs het rotspad. Zwijgend laadden zij wat etenswaar in twee groen-en-witte kano's, en schoven ze de zee in. Toen de man ging spreken, leken het eerst nog alleen ruw gearticuleerde klanken, maar tenslotte zei hij in duidelijk hedendaags Frans: „Half zeven, maar als het mooi weer blijft komen wij later te rug." Daarop ging hij zijn zoontje achter na, die al langzaam de zee op gevaren was; samen verdwenen zij, dorps peddelend, uit het zicht achter een rots. Om vijf uur ging de boot terug. Op de steiger ineens daverend rumoer: een be zoeker had gefotografeerd, misschien zelfs een vrouw, en dat mag niet. Zijn toestel werd hem uit de hand gerukt en de film rol eruit genomen.voord at hij een korzelige uitleg kreeg. Op het costuum na had het een tafreel aan de Berlijnse zónegrens kunnen zijn. Nog geen minuut later was het alweer zover, maar nu was de fotograaf een potiger man, die zichzelf de kans gaf om de beschuldiging af te wijzen. Van de boot af, waar het nu koeler was dan 's morgens, werd het eiland al gauw tot grijs verdoezeld. De hotels van Le La vandou werden weer duidelijk; boven het bedaarde water staken hier en daar zeilen omhoog in de wijd-open avondlucht. Ned. Herv. kerk Beroepen te Chaam M. G. L. den Boer, cand. te Amsterdam: te Wijckel (toez.) D. Kramer te Roden: tot pred. voor buitengew. werkzaamheden (gevangenispred.) J. H. W. Warners, voorheen werkzaam in Indonesië, te Utrecht. Aangenomen naar Kollum (toez.) J. P. de Ridder te Ruinen. Aangenomen de benoe ming tot vicaris te Huissen (Gld.) W. L. Dekker, cand. te Castricum. Bedankt voor Nieuw-Stadskanaal (toez.) S. P. Nijdam te Kampen; voor Warns G. Zonneberg, vicaris te Werkendam. Geref. kerken Beroepen te Oenkerk S. de Vries te Stel lingen. Aangenomen naar Maassluis (vac. E. Dijk stra) H, Vollenhoven te Leerdam. Bedankt voor Klazienaveen W. Feenstra te Dokkum. Chr. Geref. kerken Aangenomen naar Ede W. de Joode. cand. te Apeldoorn, die bedankte voor Arnhem, Gouda en voor Sneek. Ned. Herv. kerk Beroepen te 's Grevelduin-Capelle P. Bouw te Ridderkerk: te Goudriaan en te Ottoland (toez.) H. N. van Hensbergen te Schalkwijk; te Werkendam (2e pred.pl.) G. Zonneberg. vic. aldaar. Aangenomen de benoeming tot hulppred. te Baardwijk en Drunen D. Bouwstra, cand. te Koudum. Beroepbaarstelling. De heer W. A. Bos, vic. te Gemert, stelt zich beroepbaar. Geref. gemeenten Tweetal te Vlaardingen: 7. J. Dieleman te Yerseke en J. W. Kersten te Genemuiden. Ds. A. Veldman naar Pretoria Ds. A. Veldman, predikant bij de Geref. kerk onderhoudende artikel 31 K.O. te En schedé zal drie maanden hulpdiensten gaan verlenen in de Vrije Geref. kerk te Pretoria. De kerkeraad van Enschedé heeft aan ds. Veldman verlof verleend en tevens uitge sproken „dat dc vrijmaking van een deel der gemeente te Pretoria niet schriftuurlijk gegrond is en dat derhalve de Vrije Geref. kerk als wettige kerk des Heren moet blij ven erkend". Wij zijn vorige week door de heer Nicolaas Kroese uitgenodigd op een „aangekleed borreltje" in het Olde Bin nenhofje om te vernemen wat hij en de tekenaar Piet Worm en de conférencier Max Tailleur in Amerika zouden gaan doen. Want daar gaan zij overmorgen heen. Helemaal naar Amérika. Uiteraard hebben wij die uitnodiging aanvaard, want wij zijn eenvoudig dol op het Olde Binnenhofje en op Nicolaas Kroese, die men zo langzamerhand wel het Olde Binnenvettertje mag noemen, en ook zijn wij niet wars van een aan gekleed borreltje. Daar mankeerde het trouwens niet aan: het borreltje was zo goed aangekleed, dat men af en toe even moeite had het te vinden. Maar ja, Nicolaas is een oud-Hollands man en die houdt niet van blotigheid. Nu kunt u wel denken dat die journa listen toch maar een gebruind bestaan voeren, maar we moesten ook hard wer ken, want er was een hele lijst van sprekers daar op die bijeenkomst. Er was Max Tailleur die het woord voerde en Piet Worm en natuurlijk ook Nicolaas zelve en dan nog de papagaai van Nico laas, een dier met een uitermate scherp ontwikkeld verstand, want het zat voortdurend hardop om zijn baas te lachen. Hij had blijkbaar last van Olde Binnenpretjes. Eerst voerde Nicolaas zelve het woord en hij hield een heel lang relaas, dat wij van onze onfortuinlijk gelegen luisterpost misschien niet precies hebben kunnen volgen. Wij geven echter onze notities voor wat zij waard zijn. Volgens deze dan zei Nico laas, dat er van de zomer honderddui zend Amerikanen van de televisie in zijn binnenhuisjes waren geweest om vliegen te vangen en een scheve schaats te rijden. Daardoor was dan ook een verhaal ontstaan over zilveren schaatsen, dat geschreven zou zijn door ene Hans Brinker en waarin Nicolaas de hoofdrol speelde. Nicolaas moest de zilveren schaatsen veroveren en die voor de televisie aan een Ame rikaans museum overhandigen tegelijk met enig antiek, waaronder emmers met platte kanten. Vanwege het succes van Walt Disneys dierenfilms voorzag het scenario ook in enige animale trek jes waarvoor zorg gedragen zou wor-

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5