Amsterdams begroting voor 1954 Thuiskomst Inkomsten en uitgaven f 14 millioen hoger geraamd dan in 1953 Irian-kwestie gaat over feitelijk gezag T rekvogels-bestuur voorlopig geschorst 4 MM ^edkoop omdat zij goed A li Sastroamidjojo: „Souvereiniteit er over is al aan ons overgedragen" Bezwaren tegen ontwerp Bedrijfs vergunningen wet Haagse koopman liet zich koper voor goud verkopen Sport in 't kort Centrale voetbaltraining in stadion weer begonnen Korfbal Jaarvergadering HKB Schaken Nederlaagtournooi 1953 voor schaakclub Haarlem A utomobilisme Autosprints in Zandvoort Volleyball Die Raeckse (heren) en AVG (dames) kampioen Zeilen Zeilwedstrijden op het Alkmaardermecr geëindigd Honkbal Jeugdkampioenschap van Nederland voor Haarlem Waterpolo G. R. Hemsing ontving F.I.N.A.-onderscheiding Nederlandse ploeg voor wedstrijd tegen Hongarije Olympische spelen 1960 in Boedapest en Innsbruck? FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelincl* WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1953 ADVERTENTIE De Amsterdamse gemeentebegroting voor 1954 is bij de gemeenteraad ingediend. Zij sluit voor wat de gewone dienst betreft met een bedrag van 246.336.826 tegen 232.554.495 in 1953, zodat een stijging van de inkomsten en uitgaven voor 1954 ten opzichte van 1953 valt te constateren van 13.782.331. De stijging van de uitga ven wordt voor 3.336.000 veroorzaakt door de in de begroting uitgetrokken pos ten voor salarisherziening van het gemeen- tepersoneel. De nieuwe algemene uitkering uit het gemeentefonds is met een bedrag van ƒ3.336.000 hoger geraamd. De gehele uit kering voor Amsterdam is berekend op 70.699.912 en de nieuwe belastinguitke ring op 26.308.260. Voor openbare werken is voor 1954 1,6 millioen meer uitgetrokken dan voor 1953, waartegenover hoger geraamde ontvangst- posten staan van 500.000. Het saldo van het hoofdstuk onderwijs, kunsten en wetenschappen is 3.385.443 nadeliger dan dat van 1953. Hiervan komt voor rekening van het openbaar onderwijs 1.336.745, bijzonder onderwijs 276.873, 5? 1 In de regeringsverklaring die gisteren door de nieuwe premier, mr. Ali Sastroa midjojo, in het Indonesische parlement werd afgelegd en waarin, zoals wij gisteren reeds berichtten, wordt aangedrongen op herziening van het Uniestatuut met Neder land, wordt voorts gezegd, dat de kwestie West-Irian een speciale plaats in het rege ringsprogramma heeft gekregen. „Sinds de proclamatie van de onafhan kelijkheid wordt met het gebied van de republiek Indonesië het voormalig Neder - landsch-Indië bedoeld. Dit is ook in over eenstemming met het handvest van de souvereiniteitsoverdracht, waar in artikel 1 wordt gezegd, dat Nederland de souverei niteit over Indonesië volledig aan de Repu- blik Indonesia Serikat overdraagt, zonder daaraan voorwaarden te verbinden". „Het is duidelijk," aldus de regeringsverklaring, „dat waar in dit artikel sprake is van Indo nesië, het gebied van het voormalige Ne- derlandsch-Indië bedoeld wordt, zodat de souvereiniteit daarover op 27 December 1949 door het Koninkrijk der Nederlanden aan de Indonesische regering is overgedra gen. Sinds die datum gaat het geschil tus sen -beide landen niet langer over de sou vereiniteit, doch nog slechts over het de facto gezag over de residentie Irian". De minister-president zei tenslotte ten aanzien van Nieuw-Guinea: „De huidige nationale Indonesische regering houdt strak vast aan de eis op het gebied van West- Irian. Zij stelt zich tot taak het gebied op vredige wijze tot Indonesië te doen terug keren. Dit standpunt wordt consequent vastgelegd in de verkiezingswetten voor het parlement en de constituante". In de rege ringsverklaring wordt voorts uitvoerig ingegaan op de onveiligheid. Voor de be strijding hiervan liggen plannen gereed. Ook voor de algemene verkiezingen liggen plannen klaar en hiervoor zullen commis sies worden gevormd. De regering heeft een tijdstabel opgesteld voor de verkiezingen, welke een periode van ongeveer 16 maan den bestrijkt, te rekenen vanaf Januari volgend jaar. Aangehouden „De kwestie van de oliebronnen in Noord- Sumatra zal voorlopig worden aangehou den. Intussen ral de regering onmiddellijk stappen nemen om de productie te behou den. Afgezien van de kwestie, of de bron nen moeten worden teruggegeven aan de concessiehouders of niet, staat de regering voor het feit, dat de bronnen zich thans in staat van verwaarlozing bevinden. Deze toestand is een gevolg van het feit, dat tot Op heden alleen aandacht is geschonken aan de toekomstige status van de oliebron nen en dat de huidige toestand daarbij werd veronachtzaamd. Aangezien de rege ring op dit ogenblik verantwoordelijk is voor de toestand, waarin de oliebronnen zijn ongeacht, wat over hun toekomstige status zal worden beslist is het nood zakelijk om stappen te nemen, die inhoud geven aan de verantwoordelijkheid van de regering." middelbaar onderwijs 103.207, hoger on derwijs 988.920 en nijverheids onderwijs 68.667. De netto-kosten van de universiteit wor den voor 1954 ƒ854.315 hoger geraamd dan voor 1953. De subsidies aan toneel- en muziekinstel lingen zullen ƒ221.250 meer vragen. Als garantiesubsidie aan de stichting Holland Festival is 95.000 uitgetrokken en voor de Kunstmaand Amsterdam 20.000. De begroting voor het energiebedrijf sluit met een batig saldo van 5.809.000. Voor 1953 was een batig saldo van 2.595.800 geraamd. De waterleidingen sluiten met een batig saldo van 1.800.000, tegenover 2.204.300 in 1953. Het vervoerbedrijf sluit met een nadelig saldo van 1.743.700, ƒ418.700 hoger dan in 1953. Bij de begroting is rekening gehou den met een tariefsverhoging, waarvan de opbrengst wordt geraamd op 2,000.000. De dienst der havens en handelsinrich tingen sluit met een nadelig saldo van 1.984.500 en geeft 44.900 nadeliger ra ming dan 1953. Voor de luchthaven Schiphol is voor 1954 een bedrijfsbegroting opgenomen. Er is van uitgegaan dat, indien de nieuwe exploita tievorm voor dit bedrijf zal zijn tot stand gekomen, het rijk een gedeelte van de ex ploitatiekosten zal dragen. Het gedeelte van de kosten, dat voor rekening van de gemeente komt, wordt voor 1954 geraamd op 846.280. Voor de gemeentelijke woningbouw wordt een nadelig saldo geraamd van 995.175, hetwelk 886.384 lager is dan voor 1953. De geconsolideerde kapitaalschuld der gemeente Amsterdam zal op 1 Januari 1954 ƒ658.825.136 bedragen. In 1953 werden nieuwe geldleningen ge sloten tot een totaalbedrag van 77.150.000. Op bestaande geldleningen werd ƒ23.185.027 afgelost. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Breda heeft mede namens een der tigtal andere Kamers in Nederland een adres gericht aan de Tweede Kamer over de ontwerpen Bedrijfsvergunningenwet en Bedrijfsvergunningenwet Buitengewone Omstandigheden. In dit adres wordt be zwaar gemaakt tegen de bepaling dat op grond van overcapaciteit of ter bevorde ring van de industrialisatie of wegens in ternationale verplichtingen bij algemene maatregel van bestuur het uitoefenen van een daarbij aangewezen bedrijf van nijver heid gebonden kan worden aan een mi nisteriële vergunning. Adressanten achter het gevaar niet denkbeeldig, dat op deze grond tot sluiting van bedrijfstakken zal worden overgegaan zonder dat zulks noodzakelijk zal zijn. De in het ontwerp voorgestelde waarbor gen, zo zeggen zij, zullen niet verhinderen, dat voorbereiding en uitwerking van de t.e nemen maatregel door ambtelijke instan ties zullen geschieden, waardoor het ge vaar bestaat dat het tegenhouden van een niet noodzakelijke sluitingsmaatregel niet mogelijk za! zijn. Het ontwerp noch de Memorie van Toe lichting geven een omschrijving van het begrip overproductie. In de Memorie van Toelichting wordt erkend, dat het vaak uitermate moeilijk is een teveel aan pro ductie-capaciteit vast te stellen en dat in het verleden vele malen een nieuwe vesti ging in een overbezette bedrijfstak een zodanige prikkel gaf tot het vinden van nieuwe afzetgebieden, dat de nieuwe vesti ging als een aanwinst kon worden be schouwd. Adressanten onderschrijven deze uiteenzetting en voegen daaraan toe dat het handhaven van de sluitingsgrond over capaciteit gevaren in zich sluit, die men juist met de bestrijding van een ongezond kartelwezen tracht te voorkomen. Ten slotte wijzen de adressanten er op dat vele grote en zelfs grootste ondernemingen zijn voortgekomen uit het initiatief van kleine ondernemers, die niet afhankelijk waren van een vergunningstelsel toen zij hun initiatief ontplooiden. Dergelijke initiatie ven lopen gevaar in de toekomst verstikt te worden, zeer in het bijzond'r wannéér een sluitingsmaatregel op grond van over capaciteit zou bestaan. De productie der Nederlandse kolen mijnen bedroeg in Juli 1.071.400 ton tegen 1.034.700 ton in Juni. Ingevoerd werd 409.600 (463,500) ton, waarvan 258.800 (270.600) ton uit Duitsland. Reuze-polshorloges voor de vijfde Horloge- en Bijouterieëntentoonstelling, die te Frankfort op de terreinen van de Jaarbeurs wordt gehouden. De Haagse koopman C. H. is dezer dagen slachtoffer geworden van een geraffineerde oplichting. Aangelokt door een transactie in goud betaalde hij twee onbekende per sonen 23.500 waarvoor hij een hoeveel heid „goud" kreeg, die bij onderzoek koper bleek te zijn. Een van de oplichters be hoort tot een grote internationale oplich tersbende. Volgens het relaas van de koopman H. kwamen op 21 Augustus twee mannen bij hem. Zij noemden zich Walther en Fried- rnann. Het tweetal vertelde in slecht Duits met een zwaar accent (vermoedelijk Pools) te zijn gestuurd door een goede kennis van H. Walther en Friedmann zeiden voorne mens te zijn een klein vaartuig te kopen, dat zij in de vaart wilden brengen op Israel. Tegenover H. gaven zij te kennen, dat zij de benodigde gelden niet bezaten, doch wei te beschikken over voldoende goud en diamanten. Zij toonden H. vijf plaatjes goud. Het tweetal vertelde 14% kilo goud te bezitten. H., die de transactie betreffende het goud wel wilde aangaan, liet de vijf plaatjes onderzoeken. Het bleek 18-karaats goud te zijn. H. heeft toen bij zijn bankrelatie 23.500 opgenomen. De overdracht van goud en geld geschiedde gisteren. H. ontving de 14% kg. goud minus de vijf plaatjes die hij reeds had ontvangen en overhandigde 23.500. H. heeft de voor raad daarna naar een juwelier gebracht, die tot grote schrik van de koopman consta teerde dat de gehele voorraad, behalve de vijf plaatjes (waarde 2.75 per plaatje) uit koper bestond. Het tweetal is natuurlijk niet meer teruggekomen voor de diaman ten. Bij onderzoek is gebleken, dat de zich Het bestuur van de KNAU heeft het be stuur van de Haagse athletiek-vereniging „de Trekvogels" voorlopig geschorst. Dit is geschied naar aanleiding van de ge beurtenissen bij de Zondag jongstleden in Amsterdam gehouden wedstrijd om de Prins Hendrik-beker waar, zoals bekend, nadat Wim Slijkhuis op de 1500 meter niet in de uilslag was opgenomen, de Trekvogels van verdere deelneming afza gen. Het Trekvogels-bestuur had Slijkhuis, ondanks het feit dat hij geschorst was, in zijn P. H.-bekerploeg gehandhaafd, daar zij de schorsing als niet rechtvaardig be schouwde. De kwestie is door het bestuur van de Athletiek Unie naar de strafcommissie verwezen, die een en ander zal onderzoe ken en daarna rapport zal uitbrengen. Hangende dit onderzoek is het Trek vogels-bestuur voorlopig geschorst. Of de schorsing van Slijkhuis, waarover het bestuur van de Trekvogels aan het KNAU-bestuur een brief had gezonden, al dan niet rechtmatig is, is iets, waarover de commissie van beroep zal moeten be slissen. Het Trekvogels-bestuur had dit geschilpunt bij deze commissie reeds aan hangig gemaakt. SCHAGEN EN BROMMER BOKSEN IN BERLIJN. De Amsterdamse halfzwaar- gewicht Willy Schagen bokst op 28 Augustus tegen de Duitser Besmanoff. In hetzelfde programma, dat in Berlijn gegeven wordt, komt de Rotterdammer Teun Brommer uit tegen de Duitser Setsmann. BRAJNIK RUSSISCH KAMPIOEN POLS STOKHOOGSPRINGEN. Bij de in Moskou gehouden Russische athletiekkampioen- schappen. heeft Brajnik de titel bij het pols stokhoogspringen behaald met een sprong van 4.30 meter. Grigalka won het kogelstoten met 16.49 meter. CHELSEA WON VAN PORTSMOUTH. In de eerste divisie van de Engelse league heeft Burnley met tweeeen van Blackpool gewonnen. Chelsea zegevierde over Portsmouth met vierdrie. RESHEVSKY SPEELT IN CANDID ATEN - TOURNOOI. Samuel Reshevsky zal in ieder geval deelnemen aan het candidaten- tournooi om het wereldkampioenschap, dat Zondag 30 Augustus in Neuhausen begint. Het aantal spelers bedraagt 15. noemende Friedmann staat gesignaleerd als Leib Feldmann, geboren te Minsk- Mossaweck (Polen) 1 Mei 1903, Alias Blau- farb, Legg. Blofard, Leiber, Rooselt. Hij behoort tot een grote internationale op lichtersbende, die reeds enkele jaren in Europa opereert. Eindelijk waren ze buiten het dorp gekomen. Het ergste gevaar was nu achter de rug. „Waar moeten we heen?", fluisterde oom Tripje. „Kom maar mee, Tiripia, ik zal de weg wijzen", zei Batatoe. Het ruisen van de golven was al duidelijk te horen; Batatoe bracht oom Tripje naar de kant van het strand. Boven hun hoofden ruisten de hoge palmen; van het dorp hoorden Ze geen enkel geluid, dus hun vlucht Was nog niet ontdekt. Eindelijk trok. Batatoe oom Tripje naar een plèk op het strand, waar hij wees op iets, dat tussen de bladeren verborgen lag. „De kano, Tiripia!", zei hij. Ja. daar lag een stevige kano, van een uitgeholde stam gemaakt. Daar had Batatoe al heel wat tijd in het geheim aan gewerkt. Oom Tripje keek er tevreden naar. Als ze hiermee weg konden varen, zouden ze misschien Palmeiland veilig kunnen bereiken! „Ik ben blij, dat ik nog niet weggevaren was, Tiripia!", zei Batatoe. „Nu kan ik u meenemen!" Ja, daar was oom Tripje ook blij om. Er waren een mastje en een zeil op de kano, en nu duwden ze het bootje in de golven. Zodra het los was van de grond, sprongen ze er in, zetten het zeil op.en toen voeren ze weg! Dinsdagavond is voor de eerste maal in het nieuwe voetbalseizoen in het Olympisch stadion in Amsterdam de centrale training voor de Nederlandse elf'alclub gehouden. Van de 23 uitgenodigde spelers waren er twintig verschenen. Van der Kuil is in mili taire dienst en kon zich niet vrijmaken, Blcyenberg heeft een spierblessure, waardoor hij voor enige weken op non-actief is ge stold en ook Steiger liet verstek gaan. Het programma, dat trainer J. van der Leek zijn jongens voorzette, week niet af van dat in vorige seizoenen: rondjeslopen, afgewisseld met korte sprints, baloefeningen en tot slot een partijtje voetbal. De spelers werden in de „kuil" toege sproken door de voorzitter van de technische commissie de heer G. Kruyver, die een be- groetingstoesnraakje hield. De training werd bijgewoond door de leden van de techni sche en/of de keuzecommissie, de heer H. P. Holboom, de heer C. van Es en de heer H. A. Pellikaan. De Haarlemse korfbalbond had in het seizoen 1952-'53 een goed jaar. Dit kon voorzitter Kion in zijn openingsrede op de jaarvergadering vaststellen. Er is in dat jaar enorm veel werk verzet: herden king van het 50-jarig jubileum van de KNKB, schoolkorfbalwedstrijden met een inschrijving als nooit te voren, het defini tief winnen van de wiselbeker in de wed strijden tegen de NHKB en de goed ge slaagde korfbalwedstrijden in de Sport week. Ook werden pogingen gedaan om micro korfbal te propageren. Veel succes is hier van te verwachten, indien in Haarlem een goede sportzaal komt. Ondanks deze sportevenementen kon toch nog het afgelopen competitiejaar met een batig saldo van 125 worden afgeslo ten. Begrijpelijk dus, dat er practisch geen critiëk was. Competitieleider J. Arends reikte de kampioensmédailles uit. In de samenstel ling van het bestuur kwam één wijziging: de heer M. Claus die aftrad, werd vervan gen door de heer M. Thuis. Het hondsjaar 1953-'54 zal dus worden geleid door de heren J. B. Kion, voorzitter, J. Blauw, secr., J. Arends, comp.leider, J. Mein, penningm. en de commisarissen J. W. Vier ling, M. Thuis en mevrouw Denekamp. In het nederlaagtournooi 1953 om de SSCH wisselbeker van de Spoorweg Schaakclub Haarlem heeft de schaakclub „Haarlem" aan SSCH de grootste nederlaag toegebracht en zal dus in 1954 de wisselprijs moeten ver dedigen. De tweede prijs ging naar „Kijk Uit" te IJmuiden en de „derde prijs werd door VAS uit Amsterdam gewonnen. Deze nederlaag wedstrijden hadden een zeer sportief en aan genaam verloop. Zij versterkten de band tus sen de deelnemende verenigingen. Wederom worden thans voor de 5e maal dé Auto-sprints van de RAC-West op Zandvoort verreden. Het evenement zal aanstaande Zondag plaats hebben op het Circuit van Zandvoort. Voor deze sprints heeft wederom het maximaal aantal te verwerken deelnemers van 60 stuks ingeschreven. Onder de rijders die zich hebben aange meld bevinden zich als gewoonlijk weer zeer veel cracks uit het gehele land. De wedstrijden bestaan uit een sprint a deux over 800 meter en een klassements proef. Er wordt gestart in zes klassen. Zomercompetitie De uitslagen van de zomer-volleyball com petitie luiden' Dames: Die RaeckseAVC 03. Die Raeck se—Leonidas 0—3. HBCPSVH 0—3. AVC 2 Die Raeckse 2 20. Die RaeckseHBC 02. HBC 2—Santpoort 0—2. PSVH—AVC 0—3. SantpoortGios 0—3. Heren: AVC 2Santpoort 2 20. AVCDie Raeckse 12. Santpoort 2—Die Raeckse 2 0—3. De eindstanden in de zomercompetitie luiden: Dames Poule A: AVC PSVH HBC Die Raeckse Velox Poule B: Gios Santpoort AVC 2 HBC 2 gesp. pnt. 4 8 Heren Poule A: gesp. pnt. Die Raeckse 4 6 DieRaeckse 2 4 AVC 4 Leonidas 4 PWN 4 Santpoort 4 Poule B: Gios 3 AVC 2 3 DieRaeckse 2 3 Santpoort 2 3 In de dames poule B zal een beslissings wedstrijd tussen Gios en Santpoort gespeeld moeten worden. R. Steensma tiveede bij de twaalf voetsjollen De uitslagen van de vierde en laatste dag van de nationale zeilwedstrijden op het Alk- maardermeer gehouden luiden: 12 M2. klasse A: 1. Aeolus van A. Visser (Nieuwe Diep) (hoofdprijs). 2. Hurricane van B. Kraan Jr. (Braassemermeer). 12 M2. klasse B: 1. Oelewapper van J. H. Koelemans (Schinkel). 2. Whirlwind van J. E. van Erven Dorens (Loosdrecht). Vrijheidsklasse: 1. Noreg van T. Amons (ZZV) (hoofdprijs). 2. Gilla van H. W. A. Fro- wein (Loosdrecht). Valkenklasse A: 1. Piraat van J. Keizer (ARZV). 2. 't Spul van H. Kirkenier (ARZV) (hoofdprijs). Regenboogklasse: 1. Annemarie van L. de Wit (ZZV) (hoofdprijs). 2. Woelwater van C. Walig (ZVZ). Drakenklassc: 1. Thalatta van A. E. Dudok van Heel (KNZRV). 2. De Bezem van J. Boom (ARZV). 3. Norremeer van J. C. P. Hofkens (KNZRV) (hoofdprijs). 1G M2. eenheidsklasse: 1. Argus II van Jac. Swart (ZO) (hoofdprijs) 2- Akido van J. v. d. Horst (Amsterdam). Pampusklasse: 1. Wervelwind van G. Biesot (De Kaag). 12 voetsjollen A: 1. Cormoran van G. de Vries Lentsch (Braassemermeer) (hoofdprijs). 2. Tureluur van P. de Lange (Loosdrecht). 12 voetsjollen B: 1. Net An van J. H. Engel (ZZV). 2. Prinses Margriet van R. Steensma (H.TC). Jeugdklassc: 1. Dukeloentje van H. F. Rij- menam (De Kaag). Na het spelen van een halve competitie om het jeugdkampioenschap honkbal van Neder land hebben de spelers van SC Haarlem zich de sterksten getoond. De eerste wedstrijd ging tussen VVGA en SC Haarlem en ein digde in een ruime achttwee-zege voor de bewoners van de Spaarnestad. De tweede wedstrijd, die tussen VVGA en DOS leverde een ruime overwinning voor de Amsterdam mers op (60). In de laatste wedstrijd speelde DOS beter en versloeg Haarlem met zesvijf. Door een beter slaggemiddelde werd de Haarlem- jeugd echter kampioen van Nederland. De voorzitter van de FINA, de Argentijn Mario Negri heeft aan twee FINA-leden de zilveren médaille voor verdienste uitgereikt; namelijk aan de Nederlander G. R. Hemsing te Aerdenhout en aan de Belg F. Delahaye. De heer Delahaye kreeg deze onderschei ding voor zijn bewezen diensten aan de internationale polosport en de heer Hemsing ontving de médaille omdat hij 25 jaar lid is geweest van de FINA-springcommissie, waar van de laatste vier jaren als voorzitter. Het is de eerste keer, dat deze FINA- onderscheidingen werden uitgereikt. Voor de reis naar Boedapest, waar op 5 en 6 September de landenwedstrijd Hongarije Nederland zwemmen, waterpolo en schoon- springen wordt gehouden, zijn de volgende waterpolospelers uitgenodigd: Van Gelder (HZPC), Bijlsma (Haarlem), Sievers (HZC), Korevaar (Merwede), Cabout (GZC), Van Feggelen (Meeuwen), Smol (HZPC), Fienee (Dolfijn), Luchs (Robben) en Waalewijn (HZPC). Het bondsbestuur van de KNZB heeft het bestuurslid G. Benders aangewezen als lei der van de Nederlandse ploeg. Hij zal wor den geassisteerd door mevrouw J. Haitsma Bolten en B. Planjer. F. Kuyper zal de leiding van de poloploeg hebben. In een te Wenen gehouden persconferentie deelde Avery Brundage, president van het I.O.C., mede, dat tot nu toe zeventien ste den zich candidaat hebben gesteld voor de Olympische zomerspelen van 1960, waarbij Boedapest, Rome, Brussel, New York. Chi cago, San Francisco, Los Angeles, Detroit, Buenos Aires en Tokio. De president van het I.O.C. meende dat, aangezien de spelen van 1956 in Melbourne worden gehouden, die van 1960 waarschijnlijk in een Europese stad zullen plaats vinden. Gevraagd naar de kan sen van Boedapest verklaarde hij, dat het nieuwe stadion in de Hongaarse hoofdstad, na in enkele opzichten verbeterd te zijn, geheel aan de Olympische eisen zou voldoen, en dat de Hongaren, gezien hun goede prestaties op sportgebied, volkomen gerech tigd zijn zich candidaat voor de spelen in de naaste toekomst te stellen. Wat de winterspelen van 1960 aangaat zeide Brundage, dat hoewel ook Garmisch- Partenkirchen, Davos en St. Moritz zich candidaat hebben gesteld, het I.O.C. (ze liever aan Innsbruck zou gunnen omdat het een stad prefereert waar de winterspelen tot nu toe niet zijn georganiseerd. Brundage is op doorreis naar Innsbruck teneinde zich op de hoogte stellen van de voorbereidende maatregelen in die stad. Als Innsbruck aan de door het I.O.C. gestelde voorwaarden kon voldoen achtte hij het vrijwel zeker dat de winterspelen van 1960 daar zouden worden gehouden. 10) „Ja kind?" ,Je bént ex toch nog?" „Ja, liefke, ik ben er nog. Ik ga niet meer weg". „Niet.... meer.... weg...." Ze schoof een nand onder haar warme wang en sliep weer door. Jean de Vere stond weer roerloos, de vertedering op zijn gezicht. De politieman tikte hem op zijn schouder. Dan ga ik nu maar, meneer De Vere. Als ik u nog nodig heb, mag ik u dan laten roepen?" „Natuurlijk inspecteur. Wacht, ik zal u uitlaten". Op het lege portaal haalde de politieman diep adem. Déze mande ruwe, onver schillige, spottende tegenstander van zo evenDe man, die bij een andere vrouw was geweest en dat als iets vanzelfspre kends, als zijn goed recht beschouwde. Dingen, die je nu eenmaal niet aan je zus ter vertelde: m dom, klein zusje dat je gemakkelijk om de tuin kon leiden. Een harde kerel met zijn vastbesloten gezicht en de dwingende frons van zijn donkere wenkbrauwen. Een man die hem, de poli tieman, zijn wil had opgelegd. En diezelfde man daareven geknield op het haard kleed Zijn gezicht, zoals hij naar hel zusje gekeken had Er was een mysterie. Jean de Vere wenste niet, dat de politie zich met zijn particuliere zaken bemoeide. Hij wenste niet, dat er werk werd gemaakt van de inbraak en nat er maatregelen werden ge nomen. Hij had, op een geforceerde ma nier, de zaak en bagatalle behandeld en op alle mogelijke manieren, zelfs openlijk, geprobeerd om hem weg te krijgen of ten minste de zaak tot morgen uitgesteld te zien. Hij had gelogen over zijn verblijf te Londen. Hij had zelfs de kofferetiketten van zijn bagage en die van zijn vriend af gescheurd om ieder spoor van zijn verblijf te Londen te vernietigen. Er was in Lon den iets bijzonders gebeurd, dat leed geen twijfel. Iets dat Jean de Vere, het kostte wat het wilde, geheim wilde houden en waarvoor hij zich verdedigd en gevochten had. Een mysterie. Een mysterie dat met deze inbraak verband hield, dat kon niet anders. Er waren trouwens meer mysterie's. Er was de zonderlinge vondst die hij, bij het oprapen van de sokken, in de slaapkamer van Jean de Vere had gedaan en die hij, werkelijk op de manier van Sherlock Hol mes, zorgvuldig in een enveloppe had over- gepakt. Een zonderlinge vondst die een zonderlinge ontmoeting motiveerde en waarnaar hij nu allereerst een onderzoek wilde instellen. Een zonderlinge vondst die hem voorlopig slechts op een zijspoor scheen te 'brengen die deze wonderlijke zaak nog wonderlijker maakte: Het. waren drie groene en twee gouden lovertjes van de japon van Vera Dana! HOOFDSTUK III Zijn eerste gang was nu naar de actrice. Op het beneden portaal, reeds buiten de deur van het kan Loot van Charles van Milsbeek, klonk de geanimeerde conversa tie hem al tegemoet en toen hij de deur opende kreeg hij werkelijk het gevoel van hier binnen te treden als facheux troisième of liever gezegd quatrième want de rechercheur was er ook nog. Zó gezellig was het! Zowel de jonge advocaat als de actrice hadden de rug toegewend aan de iewat nuchtere entourage van het kantoor met zijn genummerde bureaukasten, de schrijfmachine en het glas-en-staal van het zakelijk meubilair. Voor de schoor steen, bij het vlammende gashaardje was het gezelliger. Daar lag een warme vacht op de houten vloer en versierde een aardig persje de marmeren schoorsteenmantel. Daar stond, smaakvol gegroepeerd aan weerszijden van een kleine Venetiaanse spiegel, een aantal gebruiksvoorwerpen uit het vrijgezellenbestaan van Charles van Milsbeek: een antiek-mahonie likeur kistje, een rekje met piipen, een stapeltje detectiveromans, een porseleinen tabakspot en een zilveren sigarettenkistje. Een prach tig kabinetportret van Marianne de Vere met haar hond, in een zilveren lijst, flan keerde de linkerzijde. En tussen al die voorwerpen door, kwistig-verspreid over de schoorsteenloper en bevestigd tegen de muur, een groot aantal snapshots van de jonge advocaat zelf: Charles van Milsbeek in een wherry, smetteloos en knap in een wit shirt; Charles van Milsbeek aan de wintersport, fors en sportief op de lange latten; Charles van Milsbeek op het punt van in het zwembad te duiken, stralend onder een zonnige zomerhemel; Charles van Milsbeek op de treeplank van een nieuwe Ford, een appetijtelijke auto reclame. Al deze beelden, die ongetwijfeld door bewonderende vriendinnetjes moesten zijn „geknipt", deden de knappe jongeman in al zijn fleurigheid en aantrekkelijkheid goed uitkomen en Devestigden de opvatting, die hij omtrent het leven koesterde: „to have a good time" zoals de Engelsen het noemen. Ongetwijfeld had hij tot nog toe een good time gehad. Hoewel zijn relatie met Marianne de Vere niet zó vlot verliep als hij dat wel zou wensen, had hij nu toch haar portret op zijn schoorstenmantei staan en kon hij nu genieten van de tersluikse en bewonderende blikken die zijn bezoe kers in die richting wierpen. „Mijn meisje", kon hij dan achteloos expliceren, wanneer het zo te pas kwam". Ja, wel een aardig kind!" Tenslotte hoefde geen mens te we ten wat zijn gevjelens waren voor zijn aantrekkelijk bovenbuurtje. Deze avond had hij wederom een good time gehad. Marianne was dan eindelijk voor zijn aandringen bezweken en met hem naar rle schouwburg geweest. Ze had er engelac'ntig-lief uitgezien in haar rode japon. Ze had niet over die vervelende broer van haar gesproken en toegelaten dat hij haar hand vastgreep toen het licht uitging en het voetlicht aangloeide. 1-Iij hacl haar geheel voor zich gehad en al zijn attenties aan haar kunnen wijden. Welis waar had zij zich niet door hem laten kus sen en ook het samenzijn op haar kamer niet langer willen voortzetten, maar zij was toch dadelijk na het ontdekken van de inbraak naar hém toegelopen als haar na tuurlijke steun en hulp in nood. Hij had haar in alles bijgestaan. En nu was die in specteur komen aanzetten, een keurige ge schikte kerel, en had hem daar in één slag de zorg opgedragen over Vera Dana, de grote actrice! Daar zat hij nu, vis-a-vis, in zijn eigen kantoor met een wezenlijke beroemdheid Dit was nu één van de chan ce's die het leven juist zo aantrekkelijk maakten, zo pittig en prikkelend en zoet als champagne. Deze vrouw. Een voorrecht om haar te mogen ontmoeten, haar melo dieuze stem te horen, haar gestalte van dichtbij te bewonderen, haar glimlach te incasseren voor je zelf alleen. Een interes sante ontmoeting! Wat hém betrof, moch ten die verhoren van de politieman boven nog wel een geruime tijd duren; met een vrouw als Vera Dana was je zo gauw niet uitgepraat. Een buitengewone vrouw, dat merkte je aan ieder woord dat-ze tegen je sprak. En een mcoie vrouw, en dat niet alleen achter de schijnwerpers. Zo iemand, dan was Charles van Mils beek wel de man om een bekoorlijke vrouw in benarde omstandigheden te assis teren. Hij had haar eerst zorgvuldig in zijn beste clubfauteuil geïnstalleerd, haar rond om gestut met kussens en haar zwaaiend hoofd een rustplaats gegeven tegen de rug leuning. Toen had hij het gashaardje aan gestoken, een glas water ingeschonken bin nen het bereik van haar hand en zich be- scheidenlijk in de kantoorafdeling terugge trokken. De binnenkomst van de recher cheur was storend geweest: een kalf van een vent met de manieren van een boeren pummel. Hij had eerst geprobeerd om de politieman met een zoet lijntje de deur weer uit te werken, maar toen dat mislukt was nad hij hem aan het tafeltje voor de wachtende cliënten (dat helaas slechts zel den bezet was (geïnstalleerd met een lees- lamp, een pakje sigaretten en een paar ma gazines. De kerel hield zich daarna geluk kig koest. Toen had hij behoedzaam gade geslagen hoe zijn bekoorlijke gast zich her stelde van haar bezwijming, en vervolgens met onfeilbare intuïtie het ogenblik vast gelegd waarop het raadzaam was het glaasje water door iets hartigers te ver vangen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6