Voldoening bij bereiken van eerste lustrum; plannen voor het volgende Kort en bondig J Santpoortse oudjes keken rond in Vogelpark en Noordwijk IJmuider Harmonie gast vanCrescendo" Negen caissons in Zijpe gezonken WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1953 5 Bloemendaals Openluchttheater Pianist gaf zich voor Theo van der Pas uit Vader van ontvoerd kind onjuist beoordeeld Mislukte poging om kluis te forceren Nieuwe rem voor het werk bij Ouwerkerk Gaudeamus-muziekweek begonnen Geen geld, geen tanden Aanvaring op de visgronden Jaar en 3 maanden wegens zakkenrollerij geëist Knipoog van een Maraboe" Onvergetelijke dag voor eerste van vier ploegen Indien de Buma (Bureau voor auteursrechten op muziek) daartoe wil medewerken, zal in het volgende seizoen in het Bloemendaalse Openluchttheater iedere Zondag middag een gramofoonplatenconcert worden gegeven. Tot dit plan is men gekomen door een mislukking en een succes. De mislukking was, dat dit jaar van de vier daar toe uitgenodigde Haarlemse muziekverenigingen er drie (en dan nog zonder tijdig voorafgaande waarschuwing) niet verschenen zijn om te concerteren; het succes, dat de voorzitter van het Openluchttheater, de heer A. van Geluk, zich toen ijlings met tv/ee albums gramofoonplaten naar de draaitafel met versterkersinstallatie in het souffleurshokje heeft begeven en, hoewel hij onzichtbaar bleef voor het publiek, daar na ieder nummer een dankbaar applaus in ontvangst mocht nemen. Deze en andere herinneringen werden gistermiddag in het Openluchttheater opge haald door de heer Van Geluk, door de secretaris van de Stichting, de heer C. de jong, en het adviserend bestuurslid de heer J. B. Schuil. Natuurlijk kwam ook ter sprake, dat in het begin van het bestaan van het theater het Nederlandse Beroeps toneel zeer weinig belangstelling voor het openluchttoneel toonde; ook daarin is verandering gekomen, omdat de nieuwe toneelgroep „Theater", welke in Arnhem haar zetel heeft en vooral in het Oosten van het land zal werken, uit dien hoofde haar répertoire mede op het optreden in de talrijke openluchttheaters van die streek moet afstemmen. Trouwens ook andere gezelschappen, door het optreden en het succes van de Young Vic in Bloemendaal wijzer geworden, houden nu meer rekening met deze nieuwe mogelijkheden voor het toneel om een groot, nieuw en dankbaar publiek te bereiken. Hiervan getuigt het feit, dat de voortzetting van het Neder lands Volkstoneel het stuk „Circus Knie" ook voor opvoeringen in de open lucht heeft laten bewerken en instuderen. Enkele markante cijfers over de ontwik keling van het Bloemendaals Openlucht theater werden in ons blad van Maandag j.l. reeds vermeld door R. P. In zijn artikel „Vijf Jaar". Wij herhalen daaruit twee trotse bewij zen van het succes van de jubilerende stichting: een half millioen bezoekers en een exploitatie-overschot van 75.000 gul den. Men zou daartoe ook kunnen aanvoeren, dat Bel?en, Joesroslaven en Engelsen offi ciële belangstelling voor bouw, aanleg en inrichting toonden: de „Bestendige Depu tatie" van de provincie Antwerpen kwam zelf kijken; al kan niet ontkent worden dat de Vlaamse copie van Bloemendaal helaas in accoustisch en verlichtings-technisch op zicht geen succes en dus ook geen copie is geworden. En de Londense architect die tot opdracht had voor het gebied van de Engelse hoofd stad een tiental kleinere openluchttheaters te ontwerpen, kreeg twee voorbeelden aan gewezen: Hollywood enBloemendaal. Er is door het bestuur van het Bloemen daalse Openluchttheater in de eerste vijf jaar 27 mille uitffeseven voor vele ver nieuwingen 'en enkele verbeteringen. De laatste betroffen in het begin vooral de electrische installatie (door andere weer standen bereikte men een geleidelijk aan- en uitdimmen der schijnwerpers) en ook aan de verbetering der accoustiek. Na minder gelukkige, ervaringen met enkele concerten door de H.O.V. ontdekten advi seurs van Philips, dat een goede menging der afzonderlijke instrumenten tot één orkestklank verkregen kon worden door plaatsing van een drietal microfoons tussen het ensemble en een luidspreker daarach ter. Weer tulpen De charme van het Openluchttheater wordt natuurlijk in de eerste plaats be paald door zijn begroeiïng en beplanting. Velen zullen z'ch met ontroering de kleurenweelde herinneren toen in de eerste jaren de nog niet voldoende uitgegroeide beplanting werd aangevuld met honderd duizend bloembollen, vooral tulpen. Daar het onmogelijk is tulpen gedurende jaren achtereen op dezelfde grond te heb ben, bleef deze attractie de laatste lentes achterwege. Thans is er weer sprake van het volgend jaar, op de plaatsen waar nu de afrikanen oranje plekken vormen, weer Een gesprek tussen twee treinreizigers was bij het onderwerp muziek gekomen. De ene reiziger vroeg de ander: „Kent u Theo van der Pas?" De ander zeide niet de eer te hebben. „Wel, ik ben Theo van der Pas", was het antwoord. De andere reiziger nodigde daarop zijn reisgenoot uit om bij hem thuis nog even te oefenen op zijn vleugel, omdat hij ge zegd had een kerkconcert te gaan geven. Hij nam de uitnodiging graag aan en speelde inderdaad voortreffelijk. Maar toen herinnerde hij zich nog even een bood schap te moeten doen en hij had vergeten geld mee te nemen. De gastheer vond dit helemaal niets om zich druk over te maken en leende hem even 50,Hij zag zijn gast en zijn geld niet terug. Gisteren stond deze voor de Rotterdamse rechtbank terecht. Het was de 57-jarige Haagse pianist L. A. J. B. die al 27 veroor delingen achter de rug had. De officier van justitie eiste een gevange nisstraf van vier maanden met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke terbeschik king stelling van de regering. Uitspraak over veertien dagen. Collecte Rode Kruis De te Zandvoort gehouden collecte ten bate van het Rode Kruis heeft opgebracht een bedrag van 1875. De „IJmuider Harmonie" concerteerde gisteravond in de muziektent op de West- kolk te Spaarndam als gast van het jubi lerende fanfare-corps „Crescendo". Het ensemble kwam met een mooi programma, dat voor wat betreft het eerste gedeelte uit klassieke en romantische muziek was samengesteld en dat verder werken bevatte, die uit het domein van de lichte Muze waren betrokken. Een mars van Sam Vlessing, met de voor jubileum-dagen zeer zinrijke titel „Naar de toekomst" diende als inleiding van het concert. En toen zette de dirigent Jan Groot zijn korps voor de taak de Egmont-ouver- ture van Ludwig van Beethoven te vertol ken. Dit was geen gemakkelijke onder- reming. Maar Jan Groot kon in alle op zichten op zijn mannen rekenen. Technisch v/aren zij goed tegen de moeilijkheden op gewassen en voor het samenspel wist de dirigent alle krachten te bundelen tot een uitstekend geheel. De gevaarlijke thema tische doorwerking verliep naar wens cn verder bezat de uitvoering een opvallende muzikale spanning. Een kleine oneffenheid kwam een enkele maal door een te hoge intonatie van trompetten en pistons door al te geestdriftig aanzetten. Het beroemde Largo uit de opera (niet het oratorium!) „Xerxes" van G. F. Han del was aanvankelijk bij de uitvoering niet ongerept van stemming. Maar bij het ver dere verloop kwam er in dit opzicht een aanmerkelijke verbetering en toen kon men spreken van een knappe prestatie. Want hier moest voldaan worden aan zware eisen inzake intonatie en toonstabiliteit. De fra- zering verdiende op sommige punten, her ziening. Een dankbaar stuk voor harmonie bleek ook nu weer „Judex" van Ch. Gounod, dat mooi genuanceerd en expressief klonk in de avondstilte van „De Kolk" met zijn benij denswaardig goede acoustiek. Behoudens een paar ongelijkheden kon het korps met Webers bewegelijke ouverture „Peter Schmoll" een goede indruk maken, al werden de zacht gespeelde fragmenten vaak overstemd door de donderslagen van een naderend onweer. Bij de aanvang van de pauze brak dit met volle kracht los en de neergutsende regen hield de IJmuidenaren in de muziektent gevangen. Zij maakten echter van de nood een deugd en onver saagd zetten zij, begeleid door de pauken- roffels uit de hemel, een marspotpourri met een bekend refrein in, waarmede ons aan geraden werd „de moed er maar in te hou den". Dat hebben wij dan ook gedaan. Het onweer dreef af en na de pauze konden wij weer ongestoord luisteren naar de sierlijk- zwevende „Dorpszwaluwen" van Jos. Strauss, naar de joyeuse „Blijspel-ouver ture" van Keler Bela, de mars der Belgi sche parachutisten en naar een mars van Bousa met een lustig kwinkelerende piccolo. P. ZWAANSWIJK Een scène uit „De gordel van Hippolyta" het door mr. H. M. Planten bewerkte stuk van Julian Thomson ,,The ivarrior's husband", dat Zaterdagavond ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Bloemendaalse Openluchttheater door het amateur ensemble „De Plankeniers" uit Naarden zal worden opgevoerd. bollen te planten, voornamelijk narcissen en tulpen. Het grote bezoek, waarin wonderlijker- wijze de houders van goedkope jaarkaar ten een minimale plaats innemen, is na tuurlijk mede gestimuleerd door goed voor bereide publiciteit. De relaties met de pers worden door hartelijke en ongedwongen sfeer gekenmerkt; dat mag wel eens gezegd worden, omdat het elders vaak anders is. Men heeft al twee jaar de belangstelling van de Amerikaanse televisie genoten en ook onze Wereldomroep maakte meermalen reportages; laatst nog van het Grieks Na tionaal Danstheater, waarvan een uitzen ding naar Griekenland werd verzorgd. De Vereniging van Openluchttheaters natuurlijk is er zo'n vereniging! heeft voorts weten, te bereiken, dat eventueel niet doorgaan van voorstellingen wegens slecht weer door de radio wordt omgeroe pen; een door duizenden gewaardeerde service, welke alleen niet door de Avro wordt geboden. Overigens is men in Bloemendaal bij zonder gelukkig geweest in klimatologisch opzicht: voor het tellen van het aantal „verregende" voorstellingen in een half decennium heeft men niet eens alle vingers van één hand nodig. Moge het goed gesternte, dat uit deze gunst der weergoden blijkt, het theater aan de voet der duinen ook in de volgende vijf jaar blijven beschijnen. Ambtelijke vergissing Bij nadere informatie omtrent de toe dracht van de ontvoering in Santpoort, waarbij een 10-jarig meisje met geweld uit het huis harer grootouders is gehaald, is ons gebleken, dat de ambtelijke instan ties ten dele onjuist ingelicht zijn geweest en dientengevolge onze publicatie over dit voorval eveneens een aanvechtbare zin snede bevatte. De vader-voogd van het meisje, die in Duitsland hertrouwd is, zou zich namelijk het lot van het kind wel aangetrokken hebben. De indruk, die aan ambtelijke zij de bestond, als zou hij zich niet om de kleine bekommeren, moet dan ook in twij fel getrokken worden. Inmiddels verblijft het meisje nog bij de Duitse moeder. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft tegen de oudste verdachte in de zaak van de mislukte forcering van de kluis in het veilingge bouw van de Coöperatieve Marktvereni- ging „De Volharding" te Wognum, in Augustus 1952, de 22-jarige Amsterdam mer W. A., drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis ge- eist. De jongeman, die reeds één jaar pre ventief heeft gezeten, was op 19 Decem ber van het vorig jaar door de rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot drie jaar. De rechtbank had hem vrijgesproken van de poging tot diefstal in het veilinggebouw, maar veroordeeld voor het tezamen met zijn broer wegnemen van een snijbrander en een zuurstof- en acetyleencylinder, waarmede gepoogd was de kluisdeur open te branden. Tijdens de eerste behandeling voor het hof in Februari had de verdachte ontkend, doch gisteren gaf hij toe de goe deren van een zandzuiger, die bij Lands meer in het Noordhollands Kanaal lag, te hebben weggenomen. De procureur-generaal eiste tegen zijn broer, de 20-jarige lompensorteerder P.A., die zowel voor de diefstal van de snij brander en de cylinders, als de poging tot diefstal in „De Volharding", in eerste in stantie, tot drie jaar was veroordeeld en aanvankelijk ook ontkend had, doch ter zit ting eveneens bekende, eveneens drie jaar. In de afgelopen nacht zijn in de vlucht- haven te Zijpe negen aan elkaar gekop pelde caissons gezonken. De oorzaak is nog onbekend. De caissons lagen reeds enige weken in de vluchthaven. Zij waren bestemd voor Ouwerkerk. Het lag in de bedoeling de caissons nog deze week te gebruiken voor de afsluiting van het be ruchte Westelijke stroomgat bij Ouwer kerk. Door deze tegenslag zal het afslui ten van dit stroomgat waarschijnlijk op nieuw vertraging ondervinden. De thans gezonken caissons stonden dag en nacht onder toezicht. De herstelwerkzaamheden aan de bui tendijken tussen de plaatsen Ouddorp en Goedereede op Goeree zijn thans zover gevorderd, dat men grote aandacht kan besteden aan het herstel van de binnen dijken en wegen. Zo is men thans druk bezig, rondom Goedereede een ringdijk aan te leggen. Dit houdt in, dat verschil lende dijken worden verbreed en hoger gemaakt. Getracht zal worden deze ring dijk vóór de komende winter gereed te krijgen. Rijkswaterstaat heeft besloten, de ach terhaven van Goedereede een stuk te ver breden. Daardoor komen vele kubieke meters klei voor het dijkherstel vrij. Op deze manier wil men het afgraven van goed bouwland zo veel mogelijk tegen gaan. Hedennacht heeft bij de stoomspinnerij en -weverij „Spanjaard" te Borne een brand gewoed, die de ruwerij en de appreteerderij van dit bedrijf geheel vernielde. De bedrijfsbrandweer werd bijgestaan door die van Borne, Hengelo, Almelo en Enschedé. Concert in KRO-studio In Bilthoven wordt door de Stichting „Gaudeamus" de vijfde jaarlijkse muziek- week gehouden. Het doel van deze Stich ting is aan jonge componisten gelegenheid te geven in een gastvrij tehuis „Goudea- mus" te Bilthoven - eikaars werken te ho ren en te bespreken en op andere wijze zich te ontwikkelen teneinde de weg te effenen voor het lanceren van hun werk in het openbaar. „Gaudeamus" wil dat iedere jonge Nederlander, die meent aanleg te hebben op compositorisch gebied, in staat wordt gesteld, zijn aanleg te ontwikkelen. Jaarlijks worden de beste werken van deze jeugdige compoi^sten door een ad viescommissie uitgezocht en tijdens de muziekweek voorzover mogelijk door hen zelf in het openbaar uitgevoerd. De com ponisten van deze werken hebben gedu rende het jaar, volgend op de muziekweek, de bijzondere aandacht der Stichting. Deze tracht, door het beschikbaar stellen van ateliers op het terrein van „Gaudeamus", de gegadigden in staat te stellen enige tijd ongestoord en zonder zorg om het dage lijks brood, te componeren of te studeren. Om de twee jaar worden ook buitenlandse gasten op de muziekweek uitgenodigd. Zulks is dit jaar het geval, zodat het con tact nu een internationaal karakter draagt. Zaterdag is de muziekweek geopend. Zon dag werd door Max Vredenburg een lezing gehouden over filmmuziek en werd door de Stichting „Jeugd en Muziek" een pro gramma uitgevoerd van oude en nieuwe Nederlandse speelmuziek. Maandag hield Henk Stam een lezing over „Arnold Schönberg" en werd door de pianiste Else C. Kraus een recital gegeven met werken van Henk Stam, Hermann Heiss, Schön berg, Hindemith en Bartók. Gisteren gaf drs. Jos Wouters in Huize Gaudeamus een lezing over hedendea ^e Nederlandse muziek en werd in de studio van de K.R.O. te Hilversum door deze om roep een concert aangeboden, waarop aan vier generaties van Nederlands muziekle ven aandacht werd geschonken, met werk van Julius Röntgen, Hendrik Andriessen, Leon Orthel en Jurriadn Andriessen. Dit concert stond onder leiding van Roelof Krol. Jurriaan Andriessen zou als solist optre den met zijn Concertino voor piano en or kest, doch dit ging helaas niet door, daar het orkestmateriaal niet tijdig aangeko men was. In deze lacune werd nu voorzien door de uitvoering van de „Marche royale", een dartel muziekje, dat de jonge Andries sen in 1943 op bestelling voor de Radio Unie componeerde. Het was zeker niet het sterkste stuk van het programma, maar de Gaudeamus-congressisten beleefden er blijkbaar meer genoegen aan dan aan de Oud-Hollandse Dansen bewerkt door Ju lius Röntgen. Het kon evenwel geen kwaad zich bij deze voortreffelijke arrangemen ten eens even te bezinnen op de funda mentele kracht van de volksmuziek. Van Hendrik Andriessen ging het be kende Capriccio en van Leo Orthel de Tweede Symphonie, een in beknopte vorm degelijk gebouwd en geïnspireerd werk. Donderdag krijgen we gelegenheid, com- Een Haarlemmer miste Maandag zijn kunstgebit en dat leverde hem moeilijkheden op bij het eten en praten. Hij begaf zich naar de politie om aangifte te doen en noemde als verdachte een vrouwelijke kennis. De re cherche stelde zich met haar in verbinding en zij deelde mee het gebit van aangever uit de keuken te hebben weggenomen. Als reden gaf zij op, dat zij in December van het vorig jaar de man een bedrag had gegeven, waardoor hij in staat was zich het kunstgebit aan te schaffen. Afgesproken was, dat er iedere maand 10.zou worden af gedragen. Aanvankelijk voldeed de man stipt aan zijn verplichtingen, doch toen twee derde deel betaald was bleef de man in gebreke om het resterende bedrag te beta len. Toen de geldleenster dezer dagen het kunstgebit in de keuken zag liggen heeft zij het meegenomen in de verwachting hierdoor de man te kunnen dwingen het nog resteren de bedrag aan haar terug te betalen. De Haarlemmer is weer in het bezit gesteld van het kunstgebit nadat hij de geldleenster de belofte had gedaan het nog verschuldigde bedrag zo spoedig mogelijk terug te betalen. In de afgelopen nacht is op eigen kracht de haven van Scheveningen binnenge komen de logger SCH 66. De logger SCH 66 werd geassisteerd door de SCH 103. Beide schepen behoren tot de rederij N.V. voorheen F. Vrolijk te Scheve ningen. De SCH 66 is op de visgronden in aanvaring geweest met de „Janny" SCH 61, van dezelfde rederij. De schade, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, schijnt nogal mee te vallen. Aan beide zijden van het schip is de voorverschansing ingedeukt, en ook de voorplecht is enigszins ontzet. De aanvaring geschiedde ter hoogte van de Engelse kustplaats Scarborough. De SCH 61 heeft na de aanvaring de visseri voortgezet. Voor de Amsterdamse rechtbank is gis teren een jaar en drie maanden gevange nisstraf geëist tegen de 47-jarige in België geboren Nederlandse vrouw H. van B., die wegens zakkenrollerij terecht stond. Haar strafblad vermeldde de meest uit eenlopende veroordelingen voor dit feit de eerste in 1916, toen ze pas 10 jaar was en naar een tuchtschool was gezonden. Ze is enige keren wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken maar ook zeven maal wegens zakkenrollerij veroordeeld. Het vorig jaar nog was ze op heterdaad betrapt in de Bijenkorf te Rotterdam en daarvoor had zij zes maanden gezeten. Nauwelijks was ze vrij of zij werd op nieuw gesnapt toen zij probeerde uit de tas van een dame een portemonnaie te rol len. De vrouw werd gefouilleerd in bleek 200 bij zich te hebben. posities te horen van de buitenlandse gas ten en Zaterdag is er een concert van Hol landse Gaudeamus-leden. Deze twee ma nifestaties zullen ons verder inlichten over het streven en de richting van deze „jonge ren". JOS. DE KLERK Een FORSE MARABOE een knaap van een vogel met een flinke snavel en dito vederdos heeft zich gisteren met gepaste trots laten aankijken door ruim honderdenvijftig bejaarden uit Santpoort, die er, op uitnodiging van het comité voor ontspanning voor ouden van dagen in de eerste van vier groepen uit Velsen, een dagje per autobus op uit waren. Nu was het tehuis van die maraboe „Avifauna" in Alphen aan de Rijn het hoogtepunt van de dag voor deze Velsense krasse bejaarden. De regen bleef in de uren, die voor de bezichtiging waren uitgetrokken, gelukkig in hogere wolkenreservoirs verborgen. Verder hebben ze allemaal de hele dag intens genoten van deze gelegenheid, hun door de medeburgers van Velsen geboden. Slechts drie Santpoorters moesten thuisblijven. Twee wegens ziekte, een andere wegens angst voor onweer. Al om kwart over acht liep het eerste paar vader met een flinke sigaar en moeder met een rol pepermunt in het Zon dagse zwarte tasje over de stoep voor het station. Ook op het Broekbergenplein werd het weldra een hele drukte en de twee bussen van Santpoort Station en het drietal van 't Dorp waren al gauw van voor- tot achterbank bezet. Wat het van daag zou worden? Het was droog. De heren van het comité stapten intus sen nog bedrijvig met papieren heen en weer en tien in propere kleding gestoken helpsters van het Rode Kruis deelden con sumptiebonnen uit. Even na negen uur was de karavaan met in totaal 110 eeuwen op de banken onderweg, om zich langs een mooi gekozen route naar Alphen aan de Rijn te bewegen. De monden kwamen al snel in beweging en het ene sterke verhaal achterin bus drie kon niet opwegen tegen dat van de volgende. Er bleek een oude jager bij te zitten en omdat ze langs bossen reden, waar hij vroeger op heel wat ko nijntjes en spreeuwen had aangelegd, wilde hij wel vertellen, dat zijn vader zo'n jager was geweest, die het presteerde om een mus te schieten en het beestje precies te laten neerkomen voor Miep, zijn poes. Herinneringen Ze zagen bekende plekjes waar ze vaak over gehoord hadden of die ze vroeger had den gezien. In Haarlem was er zelfs een, die ons met nadruk wees op de heggen langs de weg. Hij had ze in vroeger jaren nog geplant. En die boeren van Hoofddorp dwarskoppen als het waren reden er toen dwars doorheen. Omdat het politie korps ook toen al niet omvangrijk was, kon men er geen agent „achter leggen". Zo is die heg wel drie keer gepoot. Tegenover Avifauna aan de Oude Rijn, konden de chauffeurs de deuren weer ope nen en brachten de helpsters allen naar het hotel ,,'s Molenaarsbrug" voor het ge bruikelijke kleintje koffie. Dat Velsens middenstand zich niet onbetuigd had gela ten, bleek al dadelijk. Dozen sigaren gingen rond en later kwamen daar biscuits, koe ken, lunchpaketten, pepermunt en ijs bij. Juist toen meneer Van de Berg vertelde van de oude Santpoc-rtse tol, waar eens een zigeuner kwam, die weigerde te betalen en aan wie daarna voor 1V2 cent toch van zes tig gulden moest worden terugbetaald, werd koers gezet naar het vogelpark. Langs de vogels Nu, Avifauna mag er heus nog wel zijn. Op sommige plekken is het minder dan vroeger, maar de oudjes stonden nog oog in oog met kleurige toekans, victoria kroon- duiven, parkieten, papegaaien en langzaam voortstomende flamingo's en pelikanen. De weegschaal bleek een aardige „hindernis". Santpoorts Hei-vormde dominé D. ter Stee- ge, .die de tocht meemaakte, had na de lunch heel wat gesprekken aan te knopen en hij ontmoette daarbij veel oude beken den. De comité-leden, met de heren P. Waar denburg en J. Huhl in de voorhoede, weer den zich dapper en de verpleegsters stap ten arm in arm met Santpoorts oudsten door het park, waarbij menig hartig en hartelijk woord viel: „Niet jaloers worden, hoor!" Een pak kaarten hadden de mannen als Nol en Smits niet vergeten. Ze waren op een buitje regen berekend en een potje klaverjassen hoorde er toch wel bij. Ter wijl zij zich daarmee bezig hielden maakte de verkoper van prentbriefkaarten prima zaken. Naar zoons, zusters en schoondoch ters plus kleinkinderen ging Avifauna heel Nederland in. Vooral naar Santpoorts om streken. Hoewel ze tegen drie uur bij het vangen van een stel kloeke karpers njet waren weg te slaan, ging het toch op tijd op Noord- wijk aan, via het met gladiofên versierde Rijnsburg. Daar vielen net de eerste regen druppels, zodat vader Boon voorstelde de zwempakken maar te laten zitten en de regenjas aan te trekken. Na een smakelijk oponthoud kwam de laatste ruk, om tegen zeven uur Santpoort binnen te rijden. Onvergetelijk is de dag voor de oudjes geworden, dank zij de gulheid van de be volking. De stemming is van 's morgens negen tot 's avonds zeven opperbest ge weest. Dinsdag gaat de volgende ploeg, 318 deelnemers uit IJmuiden-Oost naar Valke veen en Soest BINNENLAND Te New Orleans (V. S.) is overleden de heer Th. J. Broekman, oud-inspecteur van de nautische dienst der Kon. Ned. Stoom boot Maatschappij. De heer Broekman trad in 1911 in dienst van de KNSM en was op 1 Augustus gepensionneerd, na een diensttijd van ruim 42 jaar. Wormerveer gaat ter gelegenheid van het 450-jarig bestaan van 29 Augustus tot 12 September feestvieren. Er komen een vier daagse markt der winkeliers, een voetbal wedstrijd Volendam—West-Frisia op 6 Sep tember, opvoering van het openluchtspel „Wiekende Welvaart" en sportdemonstraties. Waarschijnlijk zal voor alle werknemers in de schoenindustrie op 1 Januari een pen sioenregeling in werking treden. Voor de handelsreizigers zal er een aanvullende rege ling moeten komen. De besprekingen hier over verkeren in een vergevorderd stadium. De Arnhemse rechtbank heeft de Groes- beekse kweker en ex-kerkvoogd C. P. van Z. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden wegens verduiste- ringefi ten nadele van de Nederlands Her vormde Gemeente te Groesbeek, van een christelijke charitatieve instelling en van het Oranjecomité ter plaatse, tot een totaal be drag van f60.000. Tegen Van Z. was twaalf maanden gevangenisstraf geëist, waarvan vijf voorwaardelijk. Sir Basil Edward Embry, die generaal Lauris Norstad is opgevolgd als bevelhebber van de geallieerde luchtstrijdkrachten in centraal Europa, zal morgen een bezoek aan Nederland brengen. Hij zal besprekingen voeren met de minister van Oorlog, ir. C. Staf, en de chef van de luchtmachtstaf, lui- tenant-generaal-vlieger I. A. Aler. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft ingesteld een commissie tot het verrichten van een statistisch onder zoek naar de herkomst en de bestemming van de nationale middelen, welke ten bate- van de volksgezondheid besteed worden. Voorzitter der commissie is dr. P. Munten dam, staatssecretaris van Volksgezondheid. Tot burgemeester van Mierlo (N.B.) is benoemd de heer J. F. Krol. secretaris-ont vanger van de gemeente Nederhorst den Berg. In Juni zijn 27 boerderiien door brand verwoest. De directe schade door deze bran den aangericht, wordt geschat op f775.390. De oorzaak van de brand is in negen geval len onbekend gebleven. Zes branden zijn veroorzaakt door spelen met vuur, één door vonken uit de schoorsteen, zes door blik seminslag, vier door .kortsluiting en één door gebruik open vuur bij benzine. Bij deze branden zijn 7 varkens, 2 kalveren en 40 kippen omgekomen. De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft 2Vz jaar gevangenis straf geëist tegen de 24-jarige coupeur W. B. en anderhalf jaar tegen de 22-jarige schilder J. G. B., beiden uit Amsterdam, aan wie ten laste was gelegd dat zij in de nacht van 6 op 7 Juli een Amerikaanse militair in een hotelletje 20 dollar hadden afgeperst en hem daarna op straat nog van 90 dollar hadden beroofd. De N.V. Philips te Eindhoven overweegt de vestiging van twee nieuwe bedrijven, een bij het Maas-Waalkanaal in Nijmegen en een in Zwolle. In Nijmegen zullen onderdelen voor de electrische industrie worden ver vaardigd. Welke nieuwe industrie in Zwolle zal worden gevestigd is nog niet bekend. Tegen het einde van de oorlog is in het Ganzediep in IJsselmuiden een Engelse bommenwerper neergestort. Handelaren in oude metalen hebben thans wrakstukken van het toestel opgevist. Daarbij bevond zich ook een bom van 1800 kg. De mijnoprui- mingsdienst heeft de bom onschadelijk gemaakt. De moeder van Prins Bernhard, Prin ses Armgard, en zijn broer. Prins Aschwin en diens echtgenote hebben Dinsdag een be zoek gebracht aan de oude kunst- en antiek beurs te Delft. Mr. dr. P. G. van Tienhoven, onlangs overleden te Amsterdam, heeft aan de Staat der Nederlanden, ter plaatsing in het Rijks museum enige kunstwerken gelegateerd, namelijk een paneelschildering, de herfst symboliserend, door J. de Wit uit 1746; twee miniatuurportretjes uit omstreeks 1700 door M. Ie Blon en een gebeeldhouwd paneel met het familiewapen uit de tweede helft der zeventiende eeuw. Rijnsburgs bloemencorso heeft Dinsdag de eerste keer onder het motto: „Flora's kleurenpracht aan zee", de beide badplaat sen Katwijk en Noordwijk in zijn route op genomen, waar het zeer grote belangstelling heeft getrokken. Het bestond uit 60 versier de personen- en bedrijfsauto's. Het gemeentebestuur van Alkmaar heeft de bouw aanbesteed van een verzorgings huis en 76 woningen voor bejaarden. De hoogste inschrijver was D. Ent, De Rijp, voor f936.000. De laagste inschrijvers waren gebroeders A. en J. Kroon, Bergen, voor f761.400. De raad van Smallingerland heeft zich uitgesproken tegen de stichting van een christelijke industriehuishoudschool te Drachten. Over het meerderheidsvoorstel van B. en W. om niet te voldoen aan een verzoek de stichting van een dergelijke school te Drachten nodig te verklaren, staakten in een vorige raadszitting de stem men. Met steun van het op de vorige zitting afwezige VVD-raadslid werd Dinsdag het voorstel van B. en W. aangenomen. Er is een algemene landbouw-huishoudschool in Drachten. Binnenkort zal een aantal dienstplich tigen van de Koninklijke Marine voor een herhalingsoefening van ten hoogste negen dagen worden opgeroepen. Het betreft hier 150 manschappen, die een speciale opleiding voor de mijnen-uitkijkdienst hebben gehad. Zij zullen op 28 en 29 September opkomen te Voorschoten en vandaar naar Zeeland vertrekken. De N.V. Organon te Oss wil op 15 Sep tember beginen met een experiment. Zij wil namelijk overgaan tot tewerkstelling van een aantal meisjes van 14 tot 15 jaar. Zij zullen per week gemiddeld 23 uren in het bedrijf werkzaam zijn. Voorts krijgen zij per week twintig uur huishoudonderwijs aan de plaat selijke huishoudschool. HAARLEM EN OMSTR. Het programma der orgelbespeling in de Grote kerk op Donderdagmiddag van 34 uur door George Robert, luidt: 1. Deux points d'orgue en triple, Perotin le grand. 2. a. Pleni, b. Agnus Dei (uit de Mis Salve diva parens") J. Obrecht. 3. Suite du premier ton, L. N. Clérambault. 4. Pastorale, Ch Tournemire. 5. Introduction et Allegro (uit de 1ste Sonate) Alex Guilmant. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag geen faillissementen uitgesproken. In de vorige vergadering van de ge meenteraad van Haarlem is een voorstel van B. en W. om het uitbreidingsplan Delftwijk vast te stellen aangehouden, omdat enige leden nader ingelicht wensten te worden. B. en W. hebben besloten de leden van de gemeenteraad uit te nodigen voor een infor mele bespreking, waarbij deskundigen een nadere uiteenzetting zullen geven over de plannen „Delftwijk" en „Sinnevelt". Die bijeenkomst wordt Donderdagavond ge houden. Het Gemeentelijk bureau voor Huis vesting zal op Zaterdag 5 September ver plaatst worden van het gebouw aan de Zijl straat naar het Proveniershuis. Die morgen zal het gebouw officieel in gebruik worden genomen. Als verdacht van diefstal van een paar bruine lederen handschoenen is Dinsdag een achttienjarige fabrieksarbeider aangehou den; hij deelde mee de handschoenen te heb ben weggenomen uit een filiaal van een Haarlemse chemische wasserij, waar zij ter reiniging waren afgegeven.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7