Uit Hongarije gewezen Haagse chauffeur in ons land terug iWRIGLEY West-Duitse socialisten hebben de wind niet mee Agenda voor Haarlem Waarom hij illegaal in dat land doordrong is nog niet duidelijk Grenzen Maandag nationale radio-prijsvraag Loongrens sociale verzekering f 6000? Verkiezingen naderen Economische hoogconjunctuur sterk in het voordeel der CDU Kleine Definitie van de humor Nieuwe uitgaven 3 Loonsverhoging voor personeel Haagse tram Kerkelijk Nieuws Nederlanders gewond bij autobotsing in Frankrijk Snelheidsbeperking op overwegen GAAT U MET VACANTIE? Ten bate der kankerbestrijding Expositie van het provinciaal ziekenhuis Stichting van de Arbeid adviseert tot deze verhoging Havenarbeiders wegens diefstal veroordeeld Hulp aan Griekenland DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 Wat mager cn geheel kaalgeknipt is gis teravond met het K.L.M.-toestel uit Wenen de 24-jarige Leonard J. van Aerde op Schiphol aangekomen, nadat hij dezer da gen was vrijgelaten door de Hongaarse regering en uit dat land was uitgewezen. Van Aerde, die. chauffeur was van de Nederlandse gezant in Boedapest.de heer W. C. Posthumus Meyjes, vertelde dat hij bijna twee jaar in Honga rije gevangen heeft gezeten. Eenmaal is hij naar een andere gevangenis overgebracht. De meeste tijd heeft hij in de gevangenis arbeid verricht, zoals het invlechten van wijnflessen en het vlechten van touw. Zijn vrijlating en uitwijzing kwamen vrij onverwachts, nadat hij bijna twee jaar in twee gevangenissen had doorgebracht. Hij werd in December 1951 tot tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens het overschrijden van de grens, zonder het vereiste visum. „Waarom keerde u terug naar Hongarije, toen uw dienstverband als chauffeur van de toenmalige Nederlandse gezant in Hon garije was geëindigd, en u veilig en wel in Oostenrijk was beland?" werd hem ge vraagd. Hierop kwam geen antwoord. Over de „romantische redenen" waarom hij zon der visum zou zijn teruggekeerd en waar naar hem werd gevraagd, wilde de jonge man zich niet uitlaten. Zijn vader zeide over de onrechtmatige grensoverschrijding door zijn zoon, dat deze zijn koffers had vergeten en deze wil de ophalen. „Van romantische neigingen, zoals in de pers is geschreven, was geen sprake", aldus de heer Van Aerde Sr. Politie in de armen gelopen Thuis in Den Haag vertelde hij meer over zijn wederwaardigheden. Met welk doel vertelde hij niet, maar in de laatste dagen van Augustus 1951 was hij er in geslaagd zonder papieren de Hongaarse grens over te steken. Eenmaal op Hongaars grondgebied hield hij zich overdag schuil om 's nachts zijn reis te vervolgen. Over het doel daarvan wilde hij zich niet uit laten. Hij vermeed angstvallig de hoofd wegen in het grensgebied, waar door de politie strenge controle wordt uitgeoefend. De tweede dag echter kreeg hij een hevige koortsaanval als gevolg van tientallen muggenbeten.Bij een poging een spoorbrug bij de zestig kilometer van de grens lig gende stad Komaron over te steken, liep hij in de armen van een politiepost. Hij werd overgeleverd aan de staats politie en na ruim twee maanden in de gevangenis te Göyr te hebben doorge bracht, werd hij veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Tijdens het proces werd hij niet door een verdediger terzijde ge staan en ook was geen tolk aanwezig, zo dat Van Aerden zoals hij vertelde geen woord van het gesprokene heeft ver staan. Eerst nadat de rechtbank het vonnis had geveld, werd hem door een tolk mede gedeeld wat zijn straf was. De behandeling in de gevangenis te Ma- riamonstra noemde Van Aerde slecht,even als het eten. Lijfstraffen waren in de ge vangenis geen zeldzaamheid: ook hijzelf heeft dit ondervonden. Maandag om 5 uur 's middags werd hem na een geneeskundig onderzoek 'door- beambten van de staatspolitie medegedeeld dat hij in vrijheid zou worden gesteld. De zelfde avond om half twaalf werd hij ge wekt en onder bewaking van de staats politie per auto naar Kiesars gebracht, vanwaar hij met een Belgische vrouw, die vier jaar in een interneringskamp had doorgebracht, naar Boedapest werd ge bracht. Zijn vader meent, dat zijn vrijlating te danken is aan pogingen om gratie voor hem te krijgen van de Hongaarse zaakge lastigde in ons land, de heer A. Moczi, wie hij daarom had verzocht. Op Schiphol werd de heer Van Aerde onmiddellijk door journalisten met vragen bestormd. De directie van de Haagse Tramweg maatschappij is bereid de loonsverhogingen voor het rijkspersoneel, die met terugwer kende kracht van 1 Januari 1953 af zijn ingevoerd, ook toe te passen voor het per soneel der H.T.M. Wegens administratieve moeilijkheden en de per 1 Januari te ver wachten compensatie voor de huurverho ging zal deze loonsverhoging voorlopig als een toeslag worden beschouwd en op 1 Januaari 1954 in de pensioengrondslag worden opgenomen. De uitbetaling van het achterstallige bedrag van Januari 1953 af zal waarschijnlijk in September geschie den. Voorts is de raad van beheer der H.T.M. accoord gegaan met het voorstel om de uitkering bij ziekte volledig voor rekening van het bedrijf te nemen. Geref kerken Beroepen te Eist (Gld.) D. W. Dondorp, cand. te Heemstede. Bedankt voor Nieuwland P. A. Kou- wenhoven te Schilswolde. Ned. Herv. kerk Beroepen te Mijnsheerenland H. Staut- tener, cand. te 's-Gravenhage; te Bijk (toez.) H. P. Swets, vic. te Badhoevedorp. Aangenomen naar Hattem (toez.) J. C. v. Nieukerken te Groningen. Toen gisteren in Gooiland te Hilversum de tweede bijeenkomst begonnen was van de Europese federalisten, die daar uit acht Europese landen bijeen zijn, bleek de spre ker, dr. R. Lenz, staatssecretaris op de Bondskanselarij te Bonn, niet te zijn ver schenen. Spoedig kwam de telefonische mededeling binnen, dat hij niet had kun nen komen omdat hij aan de Duits-Neder landse grens moeilijkheden had onder vonden. Burgemeester Boot van Hilversum in formeerde bij de grenspost Elten, waar deze moeilijkheden zich hadden voox-ge- daan. Hij kreeg te horen, dat dr. Lenz, die over een diplomatiek paspoort beschikt, wel de grens had mogen passeren, maar dat zijn vrouw en dochter, wier papieren niet in orde werden geacht, hem niet verder mochten vergezellen. Dr. Lenz was daarop naar Eonn teruggekeerd. In Hilversum werden deze moeilijk heden zeer betreurd. Voor de voorzitter van de bijeenkomst, mr. C. van Rij, was een en ander aanleiding te betogen, dat dit voorval nog eens scherp de noodzakelijk heid in het licht stelt van de verwezenlij king der idealen voor een Europese fede ratie, waarbij dergelijke grensmoeilijk- heden niet meer mogelijk zijn. In de plaats van dr. Lenz hield nu een lid der Duitse delegatie een geïmprovi seerde rede over hetzelfde onderwerp, dat de staatssecretaris zou belichten, namelijk de problemen van de Europese integratie en de hereniging van Duitsland. Drie inzittenden van een Nederlandse auto zijn gewond bij een ongeluk, dat Woensdagmorgen bij Parijs is gebeurd en waarbij ook een Amerikaanse en een Franse auto betrokken waren. De 24-jarige bestuurder van de Nederlandse aüto, J. Daams uit Vught, is in zorgwekkende toe stand naar een ziekenhuis overgebracht. De twee andere inzittenden, de 24-jarige F. de Laat en de 29-jarige P. Koenraad, beiden ook uit Vught afkomstig, werden minder ernstig gewond. Ook zij zijn naar een ziekenhuis gebracht. Vier inzittenden van de Franse auto, militairen, liepen ook ernstige kwetsuren op. De inzittenden van de Amerikaanse auto kwamen er ongedeerd af. DONDERDAG 27 AUGUSTUS Gebouw Vereniging van Vrijzinnig Her- orniden: Spreekster mej. Corrie ten Boom, 3 uur. Rembrandt: „lm weissen Rössl", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Geen verlof, geen verloving", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Robinson Crusoë", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're Mine", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Het complot van Cripple Creek", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De koning der raketmannen", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Malou van Montmartre", 7 en 9.15 uur. Minerva: „Johnny Belinda", 18 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 28 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: Zomerconcert H. O. V., 8 uur. Luxor: Montagne's kindervariété, 19.30 uur. Bioscopen: Nieuw programma. K.N.A.C. acht bepaling der N.S. niet rechtsgeldig Voor het kantongerecht te Meppel diende een door de K.N.A.C. aanhangig gemaakte zaak tegen de Nederlandse Spoorwegen. Het betreft hierbij de vraag of de bepaling van de spoorwegen, dat op.overwegen een maximumsnelheid van 20 kilometer per uur in acht moet worden genomen, nog wel rechtsgeldigheid bezit sinds de nieuwe Wegenverkeerswet in werking is getreden. Als.deskundige werd gehoord mr. W. I. E. M. Reuser uit Utrecht, chef van de afdeling' rechtszaken van de Nederlandse Spoor wegen. Zich baserend op de Spoorwegwet zei hij van oordeel te zijn, dat de betrok ken bepaling nog steeds van kracht is. Eveneens als deskundige werd gehoord ir, D. N. U. van Hoitema uit Den Haag, hoofd van de dienst Wegen en Verkeer van de K.N.A.C. Hij noemde de maximumsnel- heid-bepaling op de overwegen een belem mering voor het verkeer. De bepaling wordt in de practijk steeds overtreden. De raadsman van de K.N.A.C., mr. C. D. van Boegschoten uit Amsterdam, was van oordeel, dat in de nieuwe verkeerswet de bepalingen inzake de maximum-snel heden geschrapt zijn. De kantonrechter zal op 8 September uitspraak doen. Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vacantie gaan bet abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATTF Op Maandag 31 Augustus, de verjaardag van Prinses Wilhelmina, zal 's avonds om acht uur over beide zenders een nationale radio-prijsvraag worden uitgezonden. De baten van die prijsvraag zullen ten goede komen aan het Koningin Wilhelminafonds van de kankerbestrijding. Prinses Wilhel mina heeft de ereprijs uitgeloofd. „Kent u uw vaderlandse geschiedenis?", zal aan de luisteraars worden gevraagd in een luch tig programma, waarin zeven bekende fi guren uit onze historie het woord zullen voeren. De luisteraars moeten de juiste volgorde van de „postume" sprekers vast stellen te weten: Piet Hein, Jan Stavast, Van Speijck. Hugo de Groot, Joost van den Vondel, Kenau Simons Hasselaar en Jan van Schafi'claar. De oplossingen moeten vergezeld gaan van een bedrag van vijftig cents tot maximum een gulden aan post zegels, te zenden aan postbus 26000 te A msterdam. De patiënten van het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort hebben een aantal arbeidsproducten van verschillende aard, zoals rietvlechtwerk, handwerkjes, speel goed, cartonnagewerk en cocosmatten ver vaardigd. Men heeft hiervan een tentoon stelling ingericht in de zaal Musis Sacrum, welke op Dinsdag 1 en Woensdag 2 Sep tember 's middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 930 uur geopend zal zijn. De bezoekers van deze tentoonstelling kun nen deg eëxposeerde producten kopen. De regering heeft het advies ingewonnen van de Stichting van de Arbeid en van de Sociale Verzekeringsraad over een ver hoging van de loongrenzen voor de Inva liditeitswet, de Ziektewet en de verplichte ziekenfondsverzekering tot 6000, welke grens thans reeds voor de Werkloosheids wet geldt. Zowel de Stichting van de Ar beid als de Sociale Verzekeringsraad heb ben als hun oordcel te kennen gegeven, dat deze verhoging inderdaad gewenst is. De besprekingen met de andere bij dit vraag stuk belanghebbende partijen zijn nog gaande. Dit hebben de staatssecretarissen van Sociale Zaken en van Financiën medege deeld in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over vier wetsontwerpen tot coördinatie van bepalingen van sociale verzekeringswetten met die van enkele be lastingen. Deze wetsontwerpen betreffen coördinatie van bepalingen van sociale ver zekeringswetten met die van de Loonbelas ting en de Vereveningsheffing; wijziging van de Ongevallenwet 1921; de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, de Ziekte wet, de Kinderbijslagwet en de Werkloos heidswet; wijziging van de wet tot aanvul ling van renten krachtens de Invaliditeits wet, de Kinderbijslagwet voor Invaliditeits- Ouderdoms- en Wezenrentetrekkers, de wet tot aanvulling der ongevallenrenten en de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstan digen. Door de unificatie van het loonbegrip wordt bereikt, dat de werkgevers niet, zo als tot nu toe, verschillende berekeningen of herleidingen moeten uitvoeren om van het geadministreerde bruto-loon te komen tot de verschillende grondslagen voor de premieheffingen, de Loonbelasting en de Vereveningsheffing, maar kunnen volstaan met de bijhouding van een gecombineerde loonstaat. Het uit deze staat resulterende loon voor de sociale verzekering vormt tevens de grondslag voor de Verevenings heffing en hierop kan in de normale geval len tevens de Loonbelastingtabel worden toegepast. Voorts zal een vereenvouding tot stand worden gebracht voor de vervulling van de andere aan de uitvoering verbonden forma liteiten, zoals de periodieke inzending van gegevens en de afdracht van de heffingen. „Er dient zeer streng te worden opge treden tegen de diefstallen in de Amster damse havens, die vooral na de oorlog zeer sterk zijn toegenomen. De buitenlandse rederijen waarschuwen zelfs tegen de Am sterdamse havens. De naam van deze havens worden door de diefstallen in discrediet gebracht. Het moet daarom uit zijn met deze praktijken. Ik veroordeel alle zes verdachten tot een week gevangenis straf zonder aftrek van de preventieve hechtenis er. beveel hun onmiddellijke gevangenneming". Dit zei gisteren de Am sterdamse politierechter, mr. L. de Blécourt, in een zaak tegen zes havenarbeiders uit Amsterdam, van wie er twee op 14 Augus tus in het ruim van het stoomschip „Ben- nekom" van de K.N.S.M. een krat met flesjes bier en een blik ham hadden ge- stolen en deze met vier collega's, die even eens terecht stonden, hadden opgemaakt. De officier van justitie had tegen de verdachten een maand gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming geëist. GENèVE (Reuter). De wereldgezond heidsorganisatie heeft besloten 25.000 dol lar uit ie trekken voor een program tot hex voorkomen van epidemieën op de Griekse eilanden, die door aardbevingen zijn ge troffen. Het program werd opgesteld nadat een Nederlandse deskundige in dienst van de organisatie, dr. Rijkens, een bezoek aan de Ionische eilanden gebracht had. Verder heeft de liga van Rode Kruis verenigingen te Genève Woensdag bekend gemaakt, dat het Poolse Rode Kruis een bedrag van 50.000 zloty heeft geschonken aan de slachtoffers van de aardbeving. Andere bijdragen zijn: uit Ierland peni cilline ter waarde van vierduizend dollar, Finland een bedrag van 400.000 mark, Joe goslavië 2.000 dollar. De hulp van het Rode Kruis aan Griekenland beloopt thans in totaal een bedrag van 500.000 dollar. Te Athene is Woensdag officieel bekend gemaakt, dat op het door aardbevingen geteisterde Ionische eiland Cephalonia 369 mensen om het leven gekomen en 759 ge wond zijn. ADVERTENTIE Wm BONN (ANP) Zonder bondgenoten gaat de West-Duitse sociaal-democratische partij de verkiezingen van 6 September tegemoet. De eerste grote verkiezings strijd in het nieuwe Duitsland voerden de socialisten in 1949 onder de scherpe lei ding van dr. Kurt Schumacher, wiens foto ook thans op de aanplakzuilen niet ont breekt. Nog altijd putten de Duitse socia listen bezieling uit de herinnering aan hun leider wiens overlijden zij drie weken voor de kiesdag moesten herdenken. In 1949 zag de S.P.D. haar verwachting van de grootste partij te zullen worden, niet in vervulling gaan. Lange tijd hebben de socialisten gemeend, dat zij thans de kans zouden hebben dit doel te bereiken. Reeds onder Schumacher eisten zij daarom ver vroegde verkiezingen, die naar hun me ning nodig waren geworden omdat de Bondsdag door de moeilijkheid der her wapening voor geheel andere problemen was gesteld dan men hij zijn verkiezing had kunnen vermoeden. Naarmate de verkiezingsdag nadert en de kansen op een vergelijk met de Russen zijn gedaald, schijnt de buitenlandse poli tiek de partij minder kansen te bieden. De S.P.D. heeft er alles op gezet als de partij der Duitse eenheid de strijd in te gaan. Ten aanzien van de Duitse deelne ming aan een Europese vereniging neemt de partij nog altijd het standpunt in, dat een Duitse vereniging zal moeten voor gaan. Eerst wanneer bewezen zou zijn, dat deze voor het ogenblik niet te berei ken is, zouden de socialisten aan een be wapening van Duitsland in het kader der NAVO en aan een groot Europees ver bond willen denken. Dr. Adenauer persoonlijk heeft tijdens de verkiezingscampagne het socialistische parool „Eerst met de Russen confereren" overgenomen en daarmee veel wind uit de S.P.D.-zeilen genomen. De Russische volharding bij de door het Westen afge wezen neutralisering van geheel Duits land heeft er tenslotte toe bijgedragen, dat het aan het gros der kiezers ontgaat, welke andere mogelijkheden de socialis tische leiders zien. De neutralisten en de vastbesloten anti-militairisten heeft de partij van zich af gestoten. Van deze zijde valt voor haar dus geen stemmenwinst meer te halen. De socialisten hebben intussen hun best gedaan om bij hun campagne de sociale eisen voorop te stellen. Hier konden zij aanknopen bij de nog altijd grote sociale problemen van structurele werkloosheid, woninggebrek en prijspeil en hier konden zij bovendien verzekerd zijn van de mas sale ondersteuning van het eenheidsvak verbond. De in het afgelopen jaar naar de mening der vakbonden onvoldoende geregelds medezeggingsschap der arbei ders in de bedrijven is een der socialis tische stokpaardjes bij de verkiezing. Hoog conjunctuur Nu heeft de S.P.D. ook op dit stuk met veel tegenwind te kampen. De afgelopen vier jaren zijn voor West-Duitsland een onafgebroken hoogconjunctuur geweest en zijn steden uit het puin herrezen. De werkloosheid is van twee tot een millioen mensen gedaald en de goede vakarbeider heeft een voldoende inkomen. In het af gelopen jaar zijn iedere vijf minuten vier woningen gereed gekomen. Tegen zulke, in 1949 onvoorziene successen, moet de socialistische propaganda optornen. Zij doet dat met te beweren, dat alles nog veel beter had kunnen gaan, wanneer de inmiddels gewonnen rijkdom wat gelijk matiger ware verdeeld. Lang heb ik er over moeten denken en nog langer heb ik, na uitgedacht te zijn, geaar zeld om het neer te schrijven. Doch ik kan er geen speld meer tussen steken, het is een waarheid waaraan niet te twijfelen noch te tornen valt, en daarom staat het er nu, vers uit de pen, zonder blik ken of blozen: De definitie van de humor, waarover de wereld gepeinsd heeft van haar scheppingsdag af. Ge kunt u gelukkig prijzen, te leven in de tijd die de oplos sing heeft gebracht van het vraagstuk, wat humor eigen lijk is. Ge weet het nu, en ge hoeft me er niet voor te be danken. Humordat is een vluch tige vrijage tussen tegenstrij digheden. Ik heb dit grote nieuws ont dekt toen er in onze tuin een kippenhok getimmerd moest worden. Zoiets doet ge als huisvader zélf, omdat ge lichaamsbeweging nodig hebt en niet buiten de bewonderen de blikken uwer huisgenoten kunt. Voor timmeren hebt ge planken en spijkers en een hamer nodig, een knijptang evenzeer en geduld het alder- meest. Toen het timmeren be gon, had ik van al deze din gen een ruime voorraad. Een tuin, een stapeltje plan ken, een grote gereedschaps kist en twee kleine kinderen ziedaar de stoffering van het toneel, waarop het stuk „Een Kippenhok In Eén Dag" zou worden opgevoerd. Ge voelt al iets aankomen zeker ik sla op mijn duim en wordt uitgelachen? O neen, lezer, niets daarvan. Ik sla niet op mijn duim, noch op iets anders dan op de spijker koppen. Ik zaag de planken te kort af en wordt tóch uitge lachen? Allerminst, ik heb een goede duimstok en een nauwkeurig geheugen, ik zaag de juiste lengten en vergis me niet eenmaal. Dan een andere mogelijkheid tot kinderlijke vreugde mijner spruiten: Ik knip de kippendraad seheef en moet naar de ijzerwinkel om nieuwe? In genen dele. Er is nooit ergens een kip penhok door een huisvader in zo kox-te tijd op zo correcte, onvermakelijke wijze getim merd als het mijne. Mijn twee kinderen zagen dat met leedwezen. Zij hadden zich vele ijdele voorspiegelin gen gemaakt over de wijze, waarop ik hun plezier zou gaande maken doch het verloop stelde hen hevig teleur. Toen gingen zij hun hoop stellen op één uiterste moge lijkheid. Zij zagen het hok groeien, terwijl ik er in zat om de binnenkant af te werken. Zij kwamen plots op een machtige speculatie, op een kans die alle teleurstellingen van die dag met één slag zou goedmaken. Hij timmert zich in, hoor ik hen schalks en vol verwach ting fluisteren. Daar ben ik heftig van ge schrokken. Ik had alle voor zorgen genomen om de kans van een lachwekkende misslag te voorkomen. Doch ik had inderdaad niet aan het zo geheten intimmeren gedacht. U weet, lezer, wat het be treurenswaardige verschijnsel „intimmeren" behelst? Het is een aandoening, die de amateur nog al eens wil overkomen. Het valt op de vlijtige timmer man neer als een plotselinge regenbui in het open veld. Ge kunt er niets aan doen, maar ge zit er mee. Ge bevindt u- zelf in het kippenhok en ge maakt het van binnenuit af, zodat ge er zelf niet meer uit kunt. Dat is een droevige situatie, die uw prestige tot in lengte van dagen scheef doet gaan. Hij timmert zich in, hoopten zij vurig. Een gewaarschuwd man kan rustig en zonder koorts de ge varen vermijden, die hij kent en voelt aankomen. Zo deed ik. Ik zeilde kalm rond de klip van het intimmeren zonder op de rotsen te lopen en schip breuk te lijden voor de ogen van mijn hongerig starende nazaten. Ik liet een wand van het hok los, zonder dat zij het merkten. Toen het grote mo ment kwam, waarop zij jui chend wilden losbarsten in hun plezierige spotternij om de gevangen vader, stapte ik door de losse wand naar bui ten als een tovenaar. Het beginnend gejuich ver stomde. De kleine hartelozen keken elkander aan met stomme spijt. Het aftimmeren van buiten was een kwestie van minuten. Het schitterende hok stond in al zijn glorie te prijken als het werkstuk van een meester. En de meester sloeg zijn spijkers van buiten in het malse hout, alsof ze er nooit en te nimmer meer uit zouden moeten. Zij moesten er niettemin een half uur later uit. Onder de donderende vreug de van twee bloeddorstige kleine toeschouwers brak ik in rode schaamte mijn werk af. Want ik kon mijn grote ge reedschapsbak niet door het kleine deurtje naar buiten krijgen. Humor, lezer, is de vluch tige vrijage van tegenstrijdig heden. Een onpeilbare bron van tegenstellingen vloeit aan onze voeten uit over de aarde, zon der dat wij nochtans de humor ervan inzien. Die humor wordt pas ge boren, als twee dezer tegen stellingen een ondeelbaar mo ment met elkander uit vx'ijen gaan. Als ge denkt dat ge ze te uwen gerieve in een nette rij geschikt hebt, ver van elkaar, en die twee springen uit uw haxxden naar elkander toe. Twee tegenstrijdigheden: mijn grote gereedschapskist en dat vex-maledijde kleine kippen- deurtje. Vóelt ge het, om zo te zeg gen? J. L. Een der leuzen der socialistische i-ede- naars is, dat er in deze vier jax'en meer dan tweehonderd millionnairs in de Bondsrepubliek zijn gekweekt. Voorts wijzen zij ei-op, dat er nog altijd een ge brek is van vijf millioen woningen en dat nog honderdduizend mensen in menson waardige kampen wonen. Zij betwisten de regering het recht om de economische opgang louter als een gevolg van de vrije economie voor te stellen. Waarnemex-s betwijfelden echter of met al deze ai-gumenten veel stemmen te win nen zijn. Tenslotte heeft iedereen in West-Duitsland min of meer zijn gx-aantje meegepikt. De socialisten maken dan ook geen propaganda voor een planmatig keurslijf voor de industx-ie. Zij beloven slechts, dat zij de rijkdommen gelijkma tiger zullen gaan verdelen. Zij willen voorts een uitvloeien der vijftig procent medezeggenschap over de gehele indus trie en daarnaast nog een vorm van ge- meenschapsbezit voor de gi'ondstoffen- industrien. Alles bijeen is het voor de socialisten een zeer moeilijke verkiezings strijd. Dit temeer omdat zij zich naar twee zijden moeten verweren: niet alleen naar die van de regeringspartijen maar even zeer naar die van de communisten, die nog voortdux-end toenaderingspogingen ondernemen. Vele woordvoerders der rechtse partijen trachten dit ten nadele van de socialisten uit te leggen. Aan be tuigingen van absolute immuniteit voor de communistische pogingen heeft het in middels van de zijde der socialistische lei ders niet ontbroken. Winst voor democratie? Meer dan op de politieke conjunctuur moet de socialistische partij in deze strijd dan ook steunen op de tradities van haar krachtige partijappax'aat. Nog altijd telt de S.P.D. meer leden dan alle overige par tijen tezamen. In 1949 behaalden de Christen-democraten 31 procent en de S.P.D. 29.2 procent der stemmen. Er is dus beti-ekkelijk weinig nodig om de schaal te doen doorslaan. Maar de buiten landse zegetochten van dr. Adenauer ma ken het twijfelachtig of de socialisten zelfs dit weinige zullen kunnen bex-eiken. Het wordt niet onmogelijk geacht dat beide grote partijen aan stemmen zullen winnen, en vele waarnemers in Bonn zou den daarin een teken van gezondheid der jonge Duitse democratie zien. Want daar mee zou tegelijk de invloed van de linkse en rechts extremisten kunnen worden in geperkt. Amsterdam maakt zich op om Koningin Juliana en Prins Bernhard binnen zijn muren te ontvangen. Het Paleis op de Dam krijgt een extra schoonmaakbeurt. Dr. G. H. Blanken, Glorie der Griekse Middeleeuwen, Anna Comnena 10831148 van Loghum Slaterus, Arnhem. Anna Comnena, de Byzantijnsche geschied- schrijfster, wordt hier gebruikt om de By zantijnsche geest te vertegenwoordigen, in een goed leesbaar kort boekje, waarin alleen de vertalingen uit het Grieks schoolser zijn dan nodig is. Deze Anna was een keizersdochter, die pas tegen het eind van haar leven, toen ze allang in een klooster buiten Constantinopel woon de, is gaan schrijven aan de geschiedenis over de regeringsperiode van haar vader Alexius (1081—1118). Het buitenleven was haar opgedrongen door haar bx-oer Johannes: tot haar misnoegen was die haar vader op gevolgd, en zij was betrokken in een samen zwering tegen hem al kort na zijn regerings aanvaarding. Haar werk staat vol van af keurende uitlatingen over deze broer, temeer omdat hij moest dienen als een deel van de achtergrond waartegen haar vader, die zij bovenmate vereerde, des te schoner zou afsteken. De principiële verdeling van goed en afkeuring kan niet ten goede komen aan een wei'k dat, in de voorstelling die dr. Blanken ervan geeft, toch al niet bijzonder onderhoudend is. Wèl zijn Anna's beschrij vingen soms stei-k suggestief; wij kx-ijgen daar enkele voorbeelden van. Dx\ Blanken behandelt zijn humorloze schrijfster met enige zeer welkome afgeme ten humor, en hij geeft verder een overzicht van de Byzantijnsche geschiedenis in haar geheel en van de tijd der Comnenen in het bijzonder. In het begin geeft hij zich niet veel moeite om de familiebetrekkingen voor de lezer licht verteerbaar te maken, maar bij het voortgaan wordt zijn verhaal steeds dui delijker. Het zal hem overigens onverschil lig geworden zijn wat men nu nog over zijn boekje wenst te zeggen: de tekst (maar niet de bibliografie) werd in 1944 voltooid. S.' M

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5