Fausto Coppi favoriet voor wegkampioenschap in Lugano Thuiskomst Verschueren (België) prolongeerde wereldtitel achter grote motoren Fa. B. ENGELENBERG Vijftien internationale schakers voeren strijd in het Zwitsers candidatentournooi .Clowntje Rick Tachtig deelnemers in nationale Zeilwedstrijden op Mooie Nel Regenboogtrui voor Nederlandse amateur? Courses te Duindigt 4 Wereldkampioenschappen op de Oerlikotibaan OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck Marinehospitaal kampioen bedrijfsvoetbal Haarlem Russen David Bronstein en Paul Keres favoriet Voor de kinderen A utomobilisme Nederlanders in 1000 km.-race Haarlemse Jacht Club leerschool voor „grote" weds tri j dzeilers Uitbreiding Mooie Nel? Sport in 't kort DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 Op het circuit van Lugano in Zwitserland zullen in het komende weekeinde de we reldkampioenschappen wielrennen op de weg 1953 worden gehouden. De amateurs starten Zaterdag 29 Augustus en de professionals bestrijden elkaar op Zondag 30 Augustus om de wereldtitel. Of het een der Nederlandse deelnemers evenals Arie van Vliet bij de sprinters zal gelukken om een regenboogtrui mee naar huis te nemen is nog een open vraag. Er zijn nu eenmaal bij een wegkampioenschap te veel factoren, die de wedstrijd kunnen beïnvloeden: een lekke band, derailleurpech of een valpartij kunnen de grootste favoriet kansloos maken. De Nederlandse ploegen zijn echter van een zodanig gehalte, dat er zeker een of meerdere Oranjemannen in de voorste gelederen te vinden zullen zijn. Bij de professionals is bijna de gehele Nederlandse Tourploeg in de wereldkam- pioenschapsploeg opgenomen. Zij bestaat uit de Brabanders: Wim van Est, Wout Wagt- mans en Thijs Roks en de Limburger Jan Nolten, de Amsterdammer Hein van Breenen, de gebroeders Gerrit en Adrie Voorting en het enige niet-tourlid Hans Dekkers. Deze ploeg heeft klasse genoeg, maar of de conditie voor een wereldkampioenschap nog aanwezig is, valt te betwijfelen. De ronde van Frankrijk ligt al weer ver achter ons en gedurende de afgelopen maand zijn de man nen van Pellenaars wel bijzonder gemak kelijk aan de kost gekomen. Huidgingen hiel en daar, rondjes rijden om een blok huizen of een pleintje en een uurtje fietsen achter een handelsmotor zijn nu niet bepaald be vorderlijk voor de conditie. Maar er zijn toch ook nog lichtpunten te bespeuren: in de laatste weken voor Lugano hebben Van Est en zijn collega's namelijk het grotere werk weer opgezocht en hierbij traden Nolten, Van Est en Adrie Voorting in België op de voorgrond en Thijs Roks bracht in eigen land de 135 kilometer lange ronde van Steenbergen op zijn naam. Coppi, Kübler of Ockers? Als grote favoriet in dit wereldkampioen schap dat als het zwaarste in de na oorlogse jaren wordt beschouwd start de Italiaan Fausto Coppi. Hoewel Coppi de laat ste tijd weinig van zich heeft laten horen en voor de Italiaanse tourploeg bedankte om dat zijn eeuwige rivaal Bartali er in was opgenomen, kan men er verzekerd van z"n, dat Coppi zich terdege op dit kampioenschap heeft voorbereid. In Magni en in de jonge Loretto Petrucci bezitten de Italianen eveneens grote kans hebbers. De 38-jarige Bartali is voor het kam pioenschap, na zijn teleurstellende tour ge passeerd. De kansen van de Zwitser Ferda Kübler staan door het ontbreken van Hugo Koblet en mede door het feit, dat hij voor eigen publiek rijdt gunstiger dan ooit. Al zal hij ook in zijn landgenoot Fritz Schaer die zich in de ronde van Frankrijk zo ver dienstelijk onderscheidde een geduchte mededinger krijgen. Bij de Belgen, waar Stan Ockers weer een kans heeft gekregen en met de Rijcke. Close en Schotte de hoop van onze Zuiderburen vormt zijn Rik van Steenbergen en de na tionale kamnioen Van Steenkiste gepasseerd omdat zij uit vorm zijn. Van de Franse ploeg is tourwinnaar Louis Bobet de grote favoriet. De Duitse titelhouder Heinz Muller zal waarschijnlijk geen kans krijgen om zijn titel te prolongeren. Voorts zijn er naast de reeds genoemden., nog altijd een Ruiz, Lerono, Gaul, DiederJch, Lauredi, Rolland en anderen, die tot het behalen van een overwinning in staat zijn. Succes bij de amateurs? Bij de titelstrijd der amateurs is er nog meer kans op succes voor de Oran.icplocg dan bij de professionals. Verleden jaar in Luxemburg behaalden onze amateurs reeds een redelijk succes: Van deze buitenlanders is de Belg Rik van Looy wel de grootste favoriet voor de titel. Het parcours Het golvende parcours in de buurt van Lugano, waar de wegkampioenschappen wor den gehouden is tamelijk zwaar en heeft een lengte van 15,1 kilometer. Deze omloop moet door de amateurs twaalf maal (181,2 kilo- m :ter) en door de professionals achttien maal (271,8 kilometer) worden afgelegd. Fausto Coppi Wereldkampioen 1953? De Belgische wielrenner Dolf Verschueren, houder van de titel 100 kilometer achter grote motoren, heeft Woensdagavond op de Oerlikonbaan in Zürich de finale van het stayerkampioenschap gewonnen. Hij liep overeenkomstig zijn gewoonte hard van stapel en hoewel hij in laatste positie gestart was had hij na 25 kilometer al zijn tegenstanders reeds een ronde achterstand bezorgd met uitzondering van de Frans man Queugnet, die hem in het verdere verloop van de wedstrijd nog wel herhaalde lijk aanviel, maar telkens zonder resultaat. Verschueren behield een voorsprong en daarmee zijn titel, zonder dat hij zich tot het uiterste had behoeven in te spannen. Hein Gelissen werd vierde, Piet Kooy- man vijfde en Kees Aanraad zevende. Geen van dit drie tal is in de hui dige ploeg opgeno men: Gelissen is inmiddels profes sional geworden, Aanraad is in mi litaire dienst en Kooyman is uit vorm. Wel is Piet Piet van der Brekel van der Brekel van de partij, die verleden jaar gelijk met wereldkampioen Ciancola finishte, maar wegens het onregle mentair verwisselen van zijn fiets gedis kwalificeerd werd. De ploeg bestaat verder uit de sterke Amsterdammer Daan de Groot, de Brabander Kees Paymans, nationaal kampioen, zijn pro- vinciegenoat Tini Wolfs, de Noordhoïlandse kampioen Krijn Post uit Nieuw Vennep en de succesvolle Sassenheimer Arend van 't Hof. Stuk voor stuk jonge renners, die iets in hun mars hebben en zich met de sterkste buitenlanders kunnen meten. ADVERTENTIE Dor Kt raai- 39 - Haarlt m - Tcf. i::?:; Waterproof Schuurpapier ii) Zij zeide, dat zij het op prijs zou stellen als hij haar gezelschap wilde hou den. En dus had hij zich bij haar gevoegd en was de conversatie vlot verlopen: eerst over de Marianne de Vere. waarvan zij het portret in warme bewoordingen bewon derde, daarna over andere onderwerpen. De conversatie van een man er. een vrouw van de wereld. Zii was zelfs opgestaan uit de gemakkelijke fauteuil, in volle lengte strekkend haar prachtige gestalte, en had zich daarna gracielijk neergelaten op een rode Marokkaanse poef, rechts van de schoorsteenmantel. Ze zat altijd het aller liefst op poefen, verzekerde zij. Ze zat nu zó dicht bij hem en glimlachte zó betove rend naar hem op dat hij zijn hart, onder het stijf-gesteven overhemd, opgewekt voelde kloppen. Het was alleen verduiveld hinderlijk dat die boerenpummel daar nog altijd in die hoek zat en het vertikte om ook maar een ogenblik het vertrek te ver De loting had tot resultaat, dat de stayers zich als volgt opstelden voor de finale: Schorn (gangmaker Van den Bosch), Mi- chaux (Vermondal, Queugnet (A. Wambst), Besson (Guerin), Lemoine (Pasquier), Mar- tino (Van Ingelghem), Verschueren, de titel houder als zevende en laatste achter Wille. Verschueren ging onmiddellijk na de start naar voren en reed in zes ronden van de zevende naar de eerste plaats en vervolgens bezorgde hij al zijn tegenstanders behalve Queugnet één tot drie ronden achterstand. Na 33 km. lag Verschueren op kop met Queugnet op 25 meter; Lemoine had één ronde, Schorn en Martino twee ronden ach terstand, Besson en Michaux drie ronden achterstand. Kennelijk paste Verschueren de tactiek toe om zijn tegenstanders in een zo kort mogelijke tijd twee of meer ronden achterstand te bezorgen indachtig de nieuwe hepaling in het reglement, welke zegt, dat geen vergoeding meer wordt toegekend vpor een lekke band of een machanisch manke ment. Verschueren reed met groot zelf vertrouwen, kennelijk zich bewust van het feit, dat een eenmaal gedubbelde stayer toch niet meer de kans zou krijgen om een ronde terug te nemen, want daarvoor vormden hij en Queugnet nu eenmaal een klasse apart. Tegenaanval Op de helft van de afstand lanceerde Queugnet een eerste aanval op de leiders positie van Verschueren, maar de Belg be hoefde maar even dieper over het stuur te buigen om deze aanval af te weren. De moe dige Fransman kwam echter terug. Een tweede aanval na tweederde van de afstand, werd wederom door Verschueren afgewezen. Zestig ronden voor het einde probeerde Queugnet het nogmaals, maar verder dan de achterstand tot twintig meter terug te bren gen, kwam de Fransman niet. Toch reed Verschueren niet zo sterk als in de serie. Hij kwam enige malen van het zadel af en hij draaide niet zo soepel als men van hem gewend is. Vóór hem reed de oude Lemoine, die slechts één ronde achterstand had en achter hem bedreigde Queugnet de Belg met kleine vinnige aanvallen, die echter niet konden worden doorgezet, omdat de Frans man niet de macht had om één of twee ron den in aanvallend temno te blijven rijden, waardoor de werkelijke kracht van Ver schueren niet getoetst kon worden. Met een elfnul overwinning (ruststand achtnul) op de ploeg van de wasserij Haak heeft het voetbalelftal van het Marine hospitaal in Overveen, onder aanvoering van korporaal-schrijver J Hodde, het kam- nioenschap behaald van het bedrijfsvoetbal in de afdeling Haarlem. Het elftal van de M(arine) H(ospitaal) S(ort) V(ereniging) was de vorige week reeds ongeslagen kam pioen van de afdeling A van het bedrijfs voetbal in deze omgeving geworden; voor de firma Haak gold hetzelfde in de af deling B. Het Marinehospitaal kwam door dit suc ces voor de tweede achtereenvolgende maal in het bezit van de wisselbeker. Voor de verliezer was er als definitieve prijs een klein bekertje. Het kamoioenselftal ontving uit handen van kapitein ter zee-arts E. W. Creyghton, commandant van het Marinehospitaal enkele bossen bloemen. De huldiging van de spelers heeft van avond plaats, als de Marinemanen in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad in Over veen bijeen komen voor een cabaretvoor stelling. De uitslag luidt: 1. Verschueren (België) 1 uur 26 min. 30,2 sec., uurgemiddelde 69.361 meter; 2. Queugnet (Frankrijk) op 224 me ter; 3. Lemoine (Frankrijk) op 582 meter; 4. Schorn (Duitsland) op 1124 meter; 5. Mar tino (Italië) op 1129 meter; 6. Michaux (België) op 2284 meter; 7. Besson (Zwitser land) op 2710 meter. De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen te Duindigt luiden: Czardasprijs (2040 m.): 1. Rascal Hanover 1.30.7; 2. Rudolf G; 3. Rosa B. W. f 19,90, P. f2,90, f 1,70, f 1.40, K. f 17,30, C. f5,60. Tarantellaprüs (1300 m.): 1. Sorento 1.34.5; 2. Sunshine Hollandia; 3. Stuart A. W. f2,30, P. f 1,40, f 1,50, f2,70, K. f4,60, C. f3,10. Gavotteprijs (2100 m.): 1. Peter Snel 1.27.9; 2. Quadrupes; 3. Pefite Casindra. W. f3,90, P. f 1,50, f 1,40, f 1,40, K. f5,40, C. f2,50. Sarabandeprijs (2500 m.): 1. Oranje Nassau 1.28.5: 2. Guy Hanover; 3. Moquette de la Maire. W. f 14,80, P. f4.40, f3,70, K. f3710, C. f4.30. Menuetprijs (2100 m.): 1. Notekraker S 1.23.2; 2. P. Louis I: 3. Our Bonni B. W. f2,30, P. f2, f2,90, K. f 17,40, C. f8,60. Rennen Habaneraprijs (1100 m.): 1. Columbus; 2. Douce France; 3. Margriet. W. f 1,70, P. f 1,30, f 1,20, f 1,30, K. f3,30, C. f2,10. Criterium der leerlingen (1900 m.): Dead heat: 1. Dicky en Christina; 3. Marlotta. W. f3,50, f 1.30, P. f5.60. f 1,20, f2,90, K. f 15.20, f5,40, C. f4,40, f3,30. Omzet: f38.222. Gedurende de laatste jaren worden er schaaktournooien aan de lopende band ge houden. Elk land, elke provincie, ja zelfs elke stad van enige omvang heeft zijn kampioenswedstrijden. Maar toch zijn er slechts enkele wedstrijden, die boven het regionale belang uitkomen en tournooien waarvoor de gehele schaakwereld zich in teresseert zijn uitzonderingen. Tot die uitzonderingen behoort het candidatentour nooi, dat eind Augustus in Zwitserland begint, en dat bijna twee maanden lang de aandacht van iedere schaakliefhebber gespannen zal houden. Reeds drie jaar lang zijn er overal ter we reld selectiewedstrijden gehouden. Eerst landelijk, vervolgens zijn de sterksten onder gebracht in zonale tournooien en tenslotte zijn de hoogst geplaatsten daarvan terecht gekomen in het interzonale tournooi, dat vorig jaar in Stockholm werd gehouden. De acht sterksten uit Stockholm hebben het recht gekregen aan dit candidatentournooi deel te nemen. Het zijn: Alexandre Kotov, Mare Taimanov, Tigran Petrosjan, Ewfim Geiler, Yuri Averbach, (allen uit Rusland), Gidéon Stahlberg (Zweden), Laszlo Szabo (Hongarije) en Svetozar Gligoric (Joego slavië). De vijf hoogst geklasseerden uit het vorige candidatentournooi (Boedapest 1950), hadden dit recht reeds automatisch verkregen. Het zijn de Russen David Bronstein, Isaac Bo- leslavsky, Vassili Smyslov en Paul Keres en de Argentijn Miguel Najdorf. Voorts besloot de F.I.D.E. om ook de oude rechten van de ex-wereldkampioen dr. Max Euwe (Neder land) en die van Samuel Reshevsky (U.S.A.) te erkennen, zodat er dus in totaal vijftien grootmeesters zullen aantreden. De winnaar van dit tournooi zal het volgend jaar een tweekamp mogen spelen tegen dr. Michael Botwinnik, met het wereldkampioenschap als inzet. Hulp voor Russen Aangezien negen van de vijftien deelne mers Russen zijn, ligt de veronderstelling voor de hand, dat dit tournooi een Russische aangelegenheid zal worden. Daar komt nog bij, dat de Russen gewoonlijk vergezeld zijn van een groot aantal meesters van naam, die hun strijdende landgenoten daadwerkelijk kunnen bijstaan met het analyseren van af gebroken partijen, het uitwerken van nieuw tjes in de opening enzovoort. Natuurlijk is dat ook aan de andere deelnemers toege staan, maar zij kunnen daarbij niet putten uit een dergeiiik omvangrijk arsenaal van experts. Dikwiils zullen zij dus een secon dant hebben, die in sneelsterkte aanmerke lijk zwakker is, of geheel en al op zich zelf zijn aangewezen. Van de Russische deelnemers moet men Bronstein en Keres als favorieten beschou wen. Bronstein is aan dergelijke zware wed strijden gewend en het is al meer dan eens gebleken, dat hij pas op volle toeren begint te draaien als de anderen vermoeid beginnen te geraken. Keres is een tiidlang slecht op dreef geweest, maar de wijze waarop hij enkele weken geleden het kampioenschap van Estland op zijn naam bracht (18 punten uit 19 partijen) bewijst wel, dat hij deze in zinking thans te boven is. Smvslov, Kotov en Boleslavskv hebben al meerdere malen getoond, dat zij stuk voor stuk tot grote dingen in staat zijn. Een ver rassing van één van hen is dus lang niet denkbeeldig. „Ik word wereldkampioen. De vraag dringt zich op. wie van de overige meesters het de Russen het lastigst zal ma ken, en wie eventueel in staat geacht moet worden om als eerste door de finish te gaan'. De Amerikanen hebben hun hoon geves tigd op Reshevsky. Zijn grote koelbloedig heid in nijpende tijdnood en do wijze waarop hij combinaties te voorschijn tovert, hebben al heel veel toeschouwers in verrukking gebracht. „Ik word wereldkampioen", heeft Naidorf gezegd, toen hij na de oorlog met groot succes optrad in verschillende Euro- Met de wind in het zeiltje kreeg de kano een aardig vaartje; ze zagen de donkere schaduw van het eiland spoedig verdwijnen. Oom Tripje voelde zich heel dankbaar, dat hij nu van dat eiland weg wasdie Bimaboemoe's bevielen hem helemaal niet! Toen ze enkele uren gevaren hadden, kwam de zon op. Hel werd licht en ze konden weer goed zien. In de verte, nog maar net zichtbaar, lag het eiland van de Bima boemoe's. De zon steeg hoger en hoger. Batatoe had er gelukkig voor gezorgd, dat er wat eten en water in de kano was, dus honger en dorst hoefden ze niet te lijden. Het vaartuigje dobberde lekker over de golven heen. Als alles goed ging, konden ze in een dag Palmeiland bereiken. Oom Tripje zou blij zijn, als ze daar eenmaal konden landen, en Batatoe ook! Wat zullen ze opkijken, als wij daar komen aanzetten!", lachte Batatoe. „Ze zullèn blij zijn, u te zien, Tiripia! En ik zal dan ook weer thuis zijn; het beviel me helemaal niet, gevangene te zijn van die akelige Bimaboemoe's". „Dat kan ik me voorstellen", zei oom Tripje. „Ik had het er ook niet erg naar mijn zin!" Maar toen.... toen keek Batatoe opeens heel verschrikt achter zich! M. Najdorf: pese tournooien. Zal hij deze voorspelling thans waar maken? De Argentijnen zijn er van overtuigd, dat hij er toe in staat is, maar de resultaten van hun favoriet in de laatste tijd behaald, rechtvaardigen dit op timisme niet. Hij verloor twee maal een wedstrijd tegen Reshevsky en in het laatste tournooi te Mar del Plata moest hij de eer laten aan de Joegoslaviër Gligoric. Zal Gligoric dan de eer ophouden van de Westerse wereld? Hij is pas dertig jaar oud en is bovendien blijkens zijn spel in een tweetal Zuid-Amerikaanse tournooien in een buitengewoon goede vorm. Als hij zijn vrees voor zijn Russische collega's van zich af weet te zetten, moet Gligoric inderdaad tot grote dingen in staat worden geacht. Inzinking Onze landgenoot dr. Max Euwe heeft in de jaren 1947 en 1948 een diepe inzinking gehad en tijdens deze depressie heeft hij deelgenomen aan een wedstrijd" om het we reldkampioenschap. Zijn resultaat was voor velen een grote teleurstelling; voor hem zelf wel het meest. Slechts langzaam wist hij zich te herstellen en thans is Let zover, dat men kan zeggen, dat de Nederlander zijn oude kracht terug heeft. Indien dr. Euwe goed op dreef is, zoals bijvoorbeeld enkele maanden geleden in Mt. Pelerin dan kan hij zeker in de bovenste helft eindigen en mogelijk nog voor een verrassing zorgen. Dr. Euwe heeft verscheidene malen in Zwitserland ge speeld, en het is opmerkelijk dat hij daar nog nooit een slechte beurt heeft gemaakt. Misschien inspireert dit hem en dat kan vol doende tegenwicht betekenen voor het feit, dat onze landgenoot de oudste der deel nemers is. Aan de. 1000 km.-race, die Zondag 30 Augustus op de Nürburgring wordt gehou den, zullen de volgende Nederlandse équipes deelnemen: Westhof en Barendregt met Veritas, Hezemans en Van Zuylen van Nye- velt met Porsche, Keen en Van der Lof met Kieft en Roosdorp en Uiman met Jaguar. Enkele jaren geleden, in 1949, fietste langs het Spaarne en bij de Mooie Nel in Spaarndam een heer, die zijn ogen eens liet gaan over het water, toen afstapte en met genoegen keek naar de zeilboten, die over het water voeren. Hij maakte een praatje met enkele schippers en plaatste daarbij enkele niet-technische opmerkingen over „Valken", die, zoals men hem later vertelde, „Draken" bleken te zijn. Dat zal hem tegenwoordig beslist niet meer overkomen, want deze fietser, de heer J. D. Baron Sweerts de Landas, is thans commissaris van de Haarlemse Jacht Club.... En dit voorval is kenmerkend voor de verhouding tussen de „landrot" en de zeiler, want indien een groter aantal toeschouwers bij de diverse wedstrijden aanwezig zou zijn, dan zouden er ook ongetwijfeld meer mensen actieve beoefenaars van de zeilsport worden. Om de leken nu nader tot het wedstrijd-zeilen te brengen, heeft de Haar lemse Jacht Club, evenals vorige jaren, opnieuw nationale zeilwedstrijden op de Mooie Nel en op het Noorder Buitenspaarne georganiseerd. De Haarlemse Jacht Club, die reeds bijna 36 jaar bestaat, verheugt zich overigens in een steeds groeiend ledenaantal (ongeveer 250). Van ouds vormen bij de H. J. C. de twaalf- voetsjollen, de belangrijkste klasse en men zal van diverse zeilers met ervaring kunnen vernemen, dat het jollen-zeilen in vele ge vallen de basis voor de vaarkennis heeft gelegd Enkele keren per jaar worden er bij de H. J. C. zeilexamens afgenomen, waarbij de candidaten, nadat zij blijk hebben gegeven van voldoende zeilvaardigheid en van het beheersen van de theorie over het zeilen, het recht krijgen om zelfstandig gebruik te maken van de clubboten. Wedstrijden van de leden onderling werken animerend, niet allen wat betreft het specifieke wedstrijd varen, het oefenen voor wedstrijden op de Kager plassen, de Westeinder, Loosdrecht, het Snekermeer, om maar enkele der na tionale zeilevenementen te noemen, maar ook wat betreft het vaarpeil en het verstevi gen van de vriendschapsbanden. Zeiltochten Er bestaat uiteraard ook veel animo voor de zeiltochten in clubverband, ééndaagse tochtjes over het Noordzeekanaal naar Zaan dam of IJmuiden, dan wel enkele dagen naar het Alkmaarder Meer of naar de Kaag. Dezer dagen keerde een aantal jongens- en meisjesleden van de H. J. C. terug uit Fries land, waarheen zij met een „kampschip" dat bovendien een tiental jollen in het ruim kon bergen, waren gevaren voor het bijwonen van de Sneekweek. Velen van hen namen, ook op de terugtocht, aan wed strijden deel en er werden heel wat prijzen mee naar huis genomen. Internationaal tintje Voor de wedstriiden, die het komende weekeinde op de Mooie Nel en op het Noor der Buiten Spaarne worden gehouden, be staat evenals vorige jaren wederom een bij zonder grote belangstelling. Ook dit jaar is het aantal inschrijvingen van leden van diverse zeilverenigingen zeer bevredigend (ongeveer tachtig) en hieronder bevinden zich vijf Belgische twsaifvoetsiollen-zeilers van de Royal Yacht Club de Belgique, die hun boten reeds in de jachthaven hebben gebracht. Deze Belgen zijn trouwens oude bekenden van de H. J. C. geworden, dank zij de jaar lijkse ontmoetingen, die tussen de Haarlem- ooooco<»oooorooooooocoooooooooooooooooooooooooocpoooooooo Het steeds toenemend ledenaantal van de Haarlemse Jacht Club brengt, hoe verheugend het ook moge zijn, één pro bleem met zich mee: het tekort aan „open" water wordt namelijk steeds groter. Weliswaar kan men in de om geving van Haarlem op het ogenblik redelijke tochten maken, maar voor het houden van wedstrijden is men altijd aangewezen op de Mooie Nel. En deze plas is voor dergelijke evenementen te klein. Het bestuur van de H.J.C. heeft reeds enkele keren besprekingen met de gemeente Haarlem gevoerd over de uit- iding van de Mooie Nel in Oostelijke richting, maar tot nu toe zonder resul taat. En wanneer men bedenkt, dat de steeds groeiende bevolking toch drin gend behoefte heeft aan een watersport centrum, dat niet te ver van de stad af ligt, dan komt men tot de overtuiging, dat er in de toekomst aan de plannen van het H.J.C.bestuur wel degelijk aan dacht dient te worden geschonken. mers en de Antwerpenaren plaats vinden. Voor deze wedstrijden werd een wisselbeker uitgeloofd, die dit jaar in bezit van de be woners van de Spaarnestad is gekomen. De wedstrijden van Zaterdag en Zondag worden gehouden in de 16 m.2 Eenheids klasse, Valkenklasse, Vrijheidsklasse, 12 m.2 Sharpies, Olympiajollen, Twaalfvoetsjollen en de Jeugdklasse. Zaterdagmiddag wordt per klasse één wedstrijd gevaren en Zondag zijn er twee starts voor iedere klasse. Zoals men ziet er is keuze genoeg en het bestuur van de H. J. C. wekt dan ook alle zeilliefhebebrs en ook degenen, die (nog) niet tot deze categorie behoren, op om zich te voegen bij de ongetwijfeld ook dit jaar weer grote schare belangstellenden aan de haven, die de wedstrijden van de kant af volgen. HET WERELDKAMPIOENSCHAP SCHA KEN VOOR DAMES. De vierde partij van de schaaktweekamp om het wereld kampioenschap dames tussen de titelhoud- ster de Russin Lyudmila Rudenko en haar landgenote Elizaveta Bykova is gewonnen door de met wit spelende Bykova. De stand is thans tweetwee. krijgen! Zij lachte nu parelend om een grappig grapje van haar gastheer en boog zich diep voorover naar haar goud-leren sandaaltje, kwasi om daar iets aan te ver schikken. Charles van Milsbeek zag glim lachend op haar neer. Maar ineens hoorde hij duidelijk, tussen het parelend lachje door, een haastig fluisteren: „Geef me papier en potlood, gauw!" Het werd nu avontuurlijk, spannend, een thriller! Hij begon nu ook te acteren, stond op uit zijn stoel en drentelde achteloos in de richting van zijn schrijfbureau. Hij rommelde in de laden. „Nu moet ik u nog deze foto laten zien, mevrouw Dana. Ik wed dat dit toch een hoekje van Parijs is, dat u nog nooit gezien hebt!" Hij kwam terug met een nog onbeschre ven ansicht van de Eifeltoren en een pot lood. Mevrouw Dana lachte opnieuw. Ze bekeken samen de foto en bespraken uit voerig de veronderstelde détails, terwijl haar potlooi haastig heen en weer vloog over de achterzijde. Hoge, dunne, spitse letters die schuin tegen elkaar aantuimel den van nervositeit. De advocaat, met een sigaret in de hand bescheidenlijk naar het plafond starend, hielp met alle macht de conversatie op de been te houden. Toen werd hem, als onverwachte beloning de briefkaart in de hand gedrukt. „Lees", fluisterde Vera Dana. „In godsnaam", stond er, „red mij uit dit huis. Mijn gehele toekomst staat op het spel, misschien wel mijn leven! Ik moet laten. En de jonge advocaat kón maar direct dit huis uit! Ik moet! Help mij!' weldiger kunnen ziin. Het was een bijzon dere onderscheiding voor hem: het bijzon der vertrouwen van deze bijzondere vrouw te genieten. Maar het was verdraaid lastig ook, de actrice het huis uit te krijgen on der de ogen van de boerenpummel. Een onmogelijke opdracht! De transpiratie brak hem aan alle kanten uit. Hij zoog koorts achtig aan zijn sigaret en bedacht zich dat hij toch allereerst iets moest bedenken! Een truc, een stunt. Als dit een werkelijke film was, dan stond hij nu meteen op en sloeg de rechercheur knock-out. Schitte rend, zoals sommige kerels in de film kon den knokken en na afloop zat hun over hemd nog altijd onberispelijk en hun haar dos glad als een goedgepoetste schoen. In de werkelijkheid ging het anders. In de werkelijkheid zou niet hij, maar de re chercheur de held van de knock-out zijn en zou hij zelf zwaar-gehavend en met in gedeukt herndsfront het onderspit delven. Een Don Quichot, een ridder van de droe vige figuur. Het was een risico, dat hij onmogelijk op zich kon nemen. Een truc, een stunt zou hem beter liggen. Je zag soms geweldige trucs in de bios coop. Als hii er maar één kon bedenken! Maar het was zeker al te laat in de nacht, en zo verbazend scherpzinnig was hij nu eenmaal ook niet. En een risicoEn dan trad inspecteur Renkevoort, na een korte tik op de deur, de kamer binnen en was iedere kans voor hem verkeken om een heldenrol te vervullen. Jammer! Natuurlijk was het ook jammer voor Vera Dana, die geen smoesje bedenken om hem weg te Het was geweldig en geen film had ge- verbleekte en met haar hoofd tegen de zijn.... schoorsteenmantel leunde. „Meneer van Milsbeek", begon de poli tieman met zijn prettige stem, „u hebt u schitterend van uw taak gekweten. Ik ben u erg dankbaar. Des te meer spijt het mij u nu voor een onaangename keus te moe ten stellen: óf uzelf zult deze kamer moe ten verlaten óf mevrouw Dana. Ik moet haar onder vier ogen spreken en zou dat het liefste hier doen, in deze comfortabele omgeving. Maar ais u bezwaren hebt kan ik haar natuurlijk ook meenemen naar de zitkamer van juffrouw Jager. Ik wil u niet tegen uw zin. „O nee inspecteur, niet meenemen niet meenemen" smeekte de actrice. De jonge advocaat glimlachte. Tóch nog een kans„Maar inspecteur, ik zal na tuurlijk het veld ruimen, dat spreekt van zelf. Ik stel graag mijn kanioor tot uw beschikking. Maar er is iets anders. Me vrouw Dana is erg nerveus en ik weet dat zij erg tegen een onderhoud met u opziet. Het zou haar ongetwijfeld geruststellen als ik bii dat onderhoud tegenwoordig mocht zijn. Is het niet, mevrouw Dana?" „O ja ja. U begrijpt mij. U begrijpt alles. O inspecteur, laat u meneer Van Milsbeek alstublieft niet weggaan. Alstublieft „Het spijt mij heel erg, mevrouw, dat ik ook aan dit verzoek niet kan voldoen. Maar het is absoluut noodzakelijk, de zaak zelf eist het, dat ik u onder vier ogen spreek". „Inspecteur! Zó hardvochtig kunt u niet „Kom inspecteur, u bent totnogtoe zó welwillend geweest „Ik kan mijn standpunt niet veranderen Prins, wil je met meneer Milsbeek naar de zitkamer van juffrouw Jager gaan? Dan moet je daar maar wachten, maar ga af en toe ook eens kijken op het bovenpor- taal. Nogmaals, meneer Van Milsbeek..." „Van Milsbeek, Iaat me niet alleen. Laat me niet alleenalsjeblieft „Inspecteur, ik weiger te vertrekken!'' De kreet van Vera Dana was een nood kreet, een smeekbede, die een hart van steen onfeilbaar moest ontroeren; de stem van Charles van Milsbeek was vast en ge dempt als die van een moedig strijder. Het was een indrukwekkend ogenblik. Maar het hart van de politieman was klaarblij kelijk harder dan een steen en onvatbaar voor imponerende ogenblikken, want hij fronste enkel zijn wenkbrauwen en ant woordde kort: „Prins, neem meneer mee als hii niet wil. En u mevrouw, ik zal u werkelijk niet opeten". Charles van Milsbeek ging. Zijn aftocht was iets te snel voor een zó dapper en im ponerend strijder en hij liep haastig voor de rechercheur uit die de kamerdeur ach ter hen sloot. De beide mannen werden bij juffrouw Jager goed ontvangen. Ze had koffie gezet omdat die dievengeschiedenis haar in haar benen geslagen was en ze toch niet kon slapen. Als Dorus nog geleefd had was er stellig niet zoiets gebeurd: hij zou die lelijke goser wel op zijn bliksem gesla gen hebben! De jonge Jagertjes, zich ver gapend aan het hernieuwde nachtelijk be zoek, doken op van alle kanten. De luiers lekten aan het rekje om de kachel. Het rook er naar natte kleren en naar groene zeep, naar koffie en petroleum, maar het was er warm, en echt menselijk en gezel lig. Juffrouw Jager, een eerlijke ziel, praatte honderduit. En de rechercheur, na een lauw bakje koffie, ging slechts node het bovenportaal controleren. Toen vertelde Charles van Milsbeek. Van de diefstal en van de geopende koffers, die hij in het kamertje van Jean de Vere gezien had. Hij wist nog niet eens, dat Jean de Vere weer terug was, maar juf frouw Jager had hem op de trap gezien. Ja, daar keek hij van op! En dan vertelde hij over de actrice, hoe hii zich verder over haar ontfermd had nadat die bruut van een rechercheur haar in zwijm had laten val len. Een beest van een vent! En die chef van hem, die inspecteur, was niet veel beter: die had hem. Van Milsbeek, gewoon zijn kantoor uit laten sleuren toen hij ge weigerd had om mevrouw Dana te verla ten. Nu zat ze alleen met die politieman; misschien viel ze wel weer flauw. Die in specteur was onvriendelijk geweest; hij verdacht haar van de diefstal, dat was duidelijk. Ze had niet willen zeggen wat ze hier in huis was komen doen. En nu wilde ze ontvluchten; ja, ze had aan hem, Van Milsbeek, een briefje geschreven dat ze uit dit huis wilde ontvluchten, dat ze hier dadelijk weg moest. Het ging om haar hele toekomst, ja, zelfs om haar leven (Wordt vervolgd)m

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6