Nieuwe vleugel gebouw G.G.D. noodzakelijk SCHOOLBOEKEN „Overheid doet wat mogelijk is" Zeepkistencoureurs toonden rijkunst Haarlem-Zuid-West krijgt buurthuis Ruim een millioen voor woningbouw in Oost Bloemencorso in Oud-Schoten Elout van Soeterwouderschool bijna klaar Een bril! FEDERMAMNe NATUURLIJK* HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 LAATSTE VERGADERING AFTREDENDE RAAD Dure Stadsbibliotheek f Juristentonrnooi Personalia HET VERKEER IN DE RAAD Nadere toezegging: Wellicht nog dit jaar verkeerslichten op Rijksstraatweg Gezinshulpen Propaganda-actie Gejuich in het Batavierenplantsoen Vleugel-slag Te weinig politie Doorgaand verkeer DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 jyiet een hartelijke toespraak tot de zes scheidende raadsleden door burgemeester mr. P- O. F. M. Cremers eindigde gistermiddag de laatste vergadering van de Haar lemse vroedschap in de afgelopen zittingsperiode. De voorzitter gewaagde van de gestage toewijding waarmee mej. Van Beek en de heren Van Boekhoven, Van Eyck, Ottolini, Van Turnhout en Vooren steeds de Haarlemse zaak hadden gediend. De meningen en inzichten mochten dan wel eens botsen, deze gedachtenwisseling verruimde de blik en dwong eerbied voor de overtuiging van de ander af, hetgeen mr. Cremers als de kenmerken van het moderne regentschap beschouwde. De heer J. van Boekhoven (Arbeid), die sinds 1936 deel uitmaakt van de Haarlemse raad, waarin hij zich onderscheidde door zijn gedegen kennis van ambtenaarszaken en woningbouwvereningsaangelegenheden, dankte met een enkel woord; voor hem was het werk in de raad een stuk van zijn leven geworden, dat hij overigens gaarne liet varen in de wetenschap dat anderen klaar stonden om het wellicht beter te doen. Overigens werd er op deze vergadering wel wat lang gedebatteerd over een aantal overigens inderdaad belangrijke punten. Haarlem- Zuid-West krijgt zijn wijkgebouw, meer dan een millioen werd gevoteerd voor de bouw van 101 arbeiderswoningen aan de llamelinkstraat en Schipholweg door „De Voorzorg", voorts werd besloten tot aankoop van de villa Kenaupark 10 voor de Psychiatrische Voor- en Nazorgdienst. De medewerking aan de stichting van een Christelijke Ulo in „Delftwijk" werd stilzwijgend verleend. Tenslotte zorgden B. en W. »og voor een zeer snelle beantwoording der vragen van de heer J. Prikkel (Arbeid) over de vele dodelijke ongevallen der laatste weken. Het voorstel om de buurtvereniging in Zuid-West een terrein in erfpacht te geven op de hoek van Kamerlingh Onnesstraat en Faradaystraat en een lening van 22.500 tegen 31/2 voor de bouw van een wijk gebouw oogstte wel allerwegen instemming, maar lokte toch ook enige vragen uit. Zo van de heer W e n s i n g (C.H.U.), die vond dat de rendabiliteit wel sterk afhing van de activiteit van het bestuur als een ongunstig voorbeeld noemde hij gebouw „Rosehaghe" en hij vroeg zich af of het niet raadzaam zou zijn de sociograaf te laten onderzoeken of deze buurt nu wel in derdaad het eerst voor een dergelijke voor ziening in aanmerking komt. Ook de heer Spek (A.R.) vond, dat de stichting van een wijkgebouw enigszins planmatig moest gebeuren, ook meende hij dat de opzet dan wat groter moest zijn, omdat op de hier geprojecteerde schaal wel honderd van dergelijke lokaliteiten konden verrijzen. Mevr. Scheltema-Conradi (VVD vond dit nu eens een „verborgen" subsidie en toe te juichen, want een eigen initiatief uit de burgerij werd er door gestimuleerd. In dat verband vond zij het jammer, dat het eerste plan van de vereniging voor een houten gebouw door Openbare Werken was verworpen. Die dienst had er een stenen „recht-toe, recht-aan"-huisje voor in de plaats geprojecteerd, dat dan ook onmid dellijk tien mille meer zal kosten, hetgeen ongetwijfeld de exploitatiemogelijkheden zal beïnvloeden. De heer Alb recht (Arbeid) vroeg aan dacht voor de principiële kant van de zaak, die uitgaat boven het belang van een enkele vereniging. Hij meende namelijk, dat de eigen functie van wijkcentrum door een gebouw van zo beperkte opzet niet kan worden vervuld en daarom wilde hij zeker niet naar het eerste project voor een houten gebouw terug; de heer Schippers (K.y.P.) vond echter dat geen ontwikkeling geforceerd moest worden, waaraan wel licht geen behoefte zou blijken te bestaan. De heer P r i k k e 1 (Arbeid) deed de suggestie, dat bij een uitgave van twee mille meer voor de vloeren het gebouwtje overdag tevens dienst zou kunnen doen als gymnastieklokaal voor de Huygensschool. Nadat ook de heer Hen nevelt (CPN) van een prijzenswaardig initiatief had ge waagd, beantwoordde wethouder Bakker de sprekers. Hij wees er op, dat met het wijkcomité in Oud-Schoten ook al derge lijke plannen waren besproken; in het uit breidingsplan „Delftwijk" is grond voor dat doel gereserveerd. Exploitatie van zo'n ge bouw is niet het werk van het wijkcomité, doch moet in handen van een afzonderlijke stichting worden gelegd; dat gebeurt in Zuid-West-ook. De reden waarom deze vereniging het eerst wordt geholpen is gelegen in de dooi de spoorbaan geïsoleei'de ligging van Zuid- West. De wethouder legde voorts uit, dat de condities van erfpacht en lening slechts ten dele als een „verborgen" subsidie te beschouwen er op gericht zijn de activi teit van de stichting te stimuleren; wel zou den B. en W. niet gaarne zien, dat er in de zaalhuur „dumping" zou worden toegepast. De suggestie van de heer Prikkel zouden B. en W. gaarne nog eens bekijken. Na die uiteenzetting ging de raad zonder hoofdelijke stemming met het voorstel accóord. en de heer Spek (A.R.), die vonden dat er aan het opknappen van deze villa toch maar minimaal weinig ten koste mocht worden gelegd. Veel meer was vanjoelang, dat een begin zou worden gemaaktrnet de bouw van een nieuwe vleugel aan het ge bouw van de G.G.D. „We knoeien al veel te lang met allerhande huisjes hier en daar in de stad: de algemene lijn ontbreekt in de plannen van het College," zo meende mevrouw Scheltema, die voorts een negatief antwoord van het College in de Memorie van Antwoord in lijnrechte tegen spraak met het huidige voorstel zag. Wethouder Bakker betoogde, dat mevrouw Scheltema groot gelijk zou heb ben als het om de bouw van een nieuwe stad zou gaan. Als voorzitter van de Com missie voor de Volksgezondheid was spre ker het ook volkomen met deze hartekreten eens, als lid van B. en W. echter moest hij belangen afwegen in het raam der finan ciële mogelijkheden. De begeerde vleugel bij de G.G.D. kost een millioen, het begin er van drie ton, maar er moet ook voort gang gemaakt worden met het riolerings stelsel (5 millioen), met de bouw van een nieuw ziekenhuis (6 millioen), een politie bureau, etc. etcOverigens onderschrij ven B. en W. de wens om niet te veel aan het nieuwe pand te laten doen. Ook het crediet voor de huisvesting van de schoolpsycholoog aan de Zijlstraat zal met voorzichtigheid worden gehanteerd. In antwoord op een vraag van de heer Voogd (Arbeid) deelde wethouder Bak ker mede, dat de eventuële huisvesting van de schoolpsycholoog in de nabijheid van psychiater wel gezien moest worden als een zaak van efficiency van twee in het belang van de geestelijke hygiëne werkende instanties, maar niet als een antwoord op de nog niet besliste vraag of de school psycholoog dient te ressorteren onder „Volksgezondheid" of „Onderwijs". Het aandeel van wethouder Geluk be perkte zich in deze vergadering tot de voor stellen welke op de Stadsbibliotheek en op de exploitatie van Stadsschouwburg en Concertzaal betrekking hadden. Hij kon ten aanzien van de Stadsbiblio theek de heer Bettink (V.V.D.) beves tigen, dat de credieten voor de uitbreiding van de jeugdbibliotheek in Huis te Zaanen de „leesstop" zouden doen verdwijnen; een hint van de heer Proper om een reorga nisatieplan voor het filiaal in Noord in étappes uit te voeren, zou wethouder G e- 1 u k in overweging nemen. Anderzijds waren de heren Schippers en Spek nu niet zo geestdriftig voor de veelvuldige „kleine" credieten die er voor de Stads bibliotheek worden gevraagd. De heer Spek had berekend, dat de bibliotheek per jaar 222.000 gulden kost; de post salarissen be draagt 133.000 gulden. „Waar is de limiet?", zo vroeg de heer Spek, die voorts infor meerde of reorganisatie mogelijk was en een inzicht wilde hebben in de plannen voor de nieuwe wijken. Wethouder Geluk onthulde, dat het college zich met dat probleem ook al bezig houdt, vooral ook omdat een oplossing ge vonden moet worden zonder dat het werk daardoor wordt geschaadt. Een analogie met het Frans Halsmuseum zou wellicht mogelijk zijn. De commissie van toezicht op de bibliotheek zal op korte termijn deze kwestie ook behandelen. Het voorstel om de contracten met de heer H. Deinum voor de verpachting van de Stadsschouwburg en de Concertzaal voor drie perioden van drie jaar, deed me vrouw Scheltema en de heer Spek naar enige financieel-technische détails informeren. De heer A 1 b r e c h t merkte naar aan leiding daarvan op, dat het tenslotte meer om de exploitatievorm dan om de exploi- tatiecijfers gaat. En die vorm was voor de gemeente niet onvoordelig gebleken, het geen de heer Spek trouwens beaamde. Wethouder Ge 1 u k merkte nog ten aan zien van enige critische opmerkingen van mevrouw Scheltema over de buffetexploi tatie in de Concertzaal op, dat de buffetten in de Concertzaal veel gekost hebben aan vernieuwingen, hetgeen de bedrijfsresul taten heeft gedrukt. Bediening aan de tafeltjes zou financieel zeker niet voor deliger zijn; wel wordt gestreefd naar een snellere bediening, hetgeen samenhangt met de modernisering der tuinzaal. Ver pachting voor een periode van negen jaar achtte de wethouder redelijk, nu de heer Deinum al lange tijd heeft getoond een goed beheerder te zijn. De heer Proper had wederom ge vraagd het vaste personeel van Schouw burg en Concertzaal in gemeentedienst te nemen, maar dat vond wethouder Geluk toch in strijd met het wezen der exploitatie. De behandeling der ingekomen stukken kreeg een pikant tintje toen de K.V.P.- candidaat voor de wethoudersverkiezing, mr. dr. Schreurs, zich bezig ging houden met de door het college besloten wijziging van het artikel over de portefeuillever deling in het reglement van orde, omdat dit in strijd was gebleken met de Gemeen tewet. De heer Schreurs betwijfelde de geldigheid van die motivering onder meer omdat „Oppenheim hier niets van zegt." Maar dat vond de „omnis homo" (Manusje van alles), zoals de heer Schreurs de bur gemeester in dit verband had gekwalifi ceerd, nu juist weer niets zeggen. Mr. Cre mers voerde aan, dat het niet vol te hou den was, dat een burgemeester tegen bij voorbeeld de wens van vier wethouders in, zichzelf portefeuilles kon toekennen en toch was dat in het oude reglement moge lijk. De gemeentesecretaris schoot nog te bin nen, dat de enige stad waar een dergelijke bepaling gedurende korte tijd had bestaan en om dezelfde reden was gewijzigd, de stad was waar Oppenheim hoogleraar was geweest De heer D. J. Nout, de man die B. en W. had verzocht de tariefsverhoging van de N.Z.H. ongedaan te maken op grond van de dividend-uitkering, smaakte nog het ge noegen, dat de heer Proper het voor zijn zienswijze opnam. Vergeefs uiteraard. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. geen enkele invloed on het interne financiële beleid van de N.Z.H. hebbèn en totaal geen bemoeienis met de tarieven. Wel merkte mr. Cremers op, dat het „waar om" van de tariefsverhoging wel in de negatieve resultaten van het stadsnet zou zijn gelegen. Vermelden wij tenslotte dat alle benoe mingen conform de reeds door ons gepu bliceerde voordrachten verliepen. Eervolle ontslagen werden verleend aan dr. J. Broekhuysen, leraar aan het Coorn- hertlyceum, de heer J. H. Jansen, onder wijzer aan de Floraschool en de heer H. J. Sarink, onderwijzer aan de Klaas de Vries- school en leraar aan de gemeentelijke han delsavondschool. De heer Sarink kreeg de vermelding „met dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten de gemeente bewezen". De Vereniging tot viering van natio nale dagen „Oud-Schoten" houdt op Za terdagmiddag 29 Augustus een bloemen corso in Haarlem-Noord over de Jan Gij- zenbrug. Het vertrek is op 15 uur bepaald. De route is als volgt: Dietsveld, J. Gij- zenkade, Rijksstraatweg, Eemstraat, Lek straat, Flevoplein, Reggestraat, IJselstraat, Merwedestraat, Maasstraat, Rijksstraat weg, Eksterstraat, J. Luyckenstraat, Roe mer Visserstraat, Vergierdeweg, Badeloch- straat, Jephtastraat, Eksterstraat, Reiger straat, Zwaluwstraat, Leeuwerikstraat, Ka- nariestr., Raafstr., Kievitstr., Meeuwen straat, Roerdompstraat, Batavierenplant soen, Romeinenstraat, Kaninefatenstraat, Dietsveld. Einde 17 uur. Tevens organiseert deze vereniging Maandag 31 Augustus ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Wilhelmina des avonds om 8 uur een groot Bal Cham- pêtre op het schoolplein van de St. Bavo- school, Rijnstraat, met medewerking van dans-, show- en amusementsorkest „The Juno's" en de bekende humorist-confé rencier Jan Stavast. Dit bal-champêtre wordt voorafgegaan door een muzikale rondgang van de boerenkapel van de R.K. Harmonie „St. Caecilia". ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Het stedebouwkundig aspect van de uit monding van de Muiderslotweg op het Jephtaplein in Oud-Schoten is aanzien lijk verfraaid door de bouw van de Elout van Soeterwoudeschool van de vereniging „Groen van Prinsterer". Deze zesklassige lagere school, een ontwerp van de architect H. W. van Kempen, is onder leiding van de heer G. Smits in zeer snel tempo door de aannemer W. Kleyn te Heemstede gebouwd. Men hoopt reeds in de eerste week van September met het onderwijs aan 128 kin deren in het weliswaar nog niet geheel voltooide, ruim zestien meter hoge ge bouw te kunnen beginnen. Het ontwerp van de heer Van Kempen behelst voor latere uitvoering een gym nastieklokaal aan de Oostzijde, terwijl op het resterende terrein een Christelijke kleuterschool zal worden gebouwd. De Haarlemse architect J. P. KIoos heeft gistermiddag het bouwen van een Montessorischool te Oegstgeest aanbesteed. Hoogste inschrijver van de 21 gegadigden was J. H. van de Blij te Oegstgeest met f 162.700 en de laagste Gebroeders Rensdorp te Lisse met f 117.562. In vijf dagen tijd hebben B. en W. van Haarlem een gedocumenteerd antwoord van rond 1800 woorden opgesteld naar aanleiding van de vragen van het raadslid de heer J. Prikkel (Arbeid), die zijn verontrusting over de droeve reeks van verkeers ongelukken, welke de laatste weken in Haarlem hebben plaats gehad, te kennen gaf. B. en W. hebben een opsomming gegeven van de omstandigheden waaronder de ver schillende ongelukken zijn gebeurd. Zij hebben ook een aantal conclusies getrokken ten aanzien van de maatregelen die in de toekomst genomen moeten worden en zij hebben onze mededeling in ons blad van 11 Augustus bevestigd, waarbij wij aan kondigden, dat het in hun voornemen ligt de raad in het begin van 1954 voor te stellen een bedrag ter beschikking te stellen voor de uitvoering van de bestaande plannen tot het aanbrengen van verkeerslichten en oversteekplaatsen op de Rijks straatweg, welk bedrag naar voorlopige schatting ongeveer vijftigduizend gulden zal moeten bedragen. Het voorstel tot verstrekking van twin tigduizend gulden subsidie aan de drie pas opgerichte instellingen voor gezinshulp deed de dames Kerkhof fP e t (Ar beid), Scheltema-Conradi en de heren W e n s i n g (C.H.U.) en Proper (C.P.N.) eensgezind opmerken, dat de toe lichting wel heer summier en ijl was ge bleven en dat men toch gaarne enig inzicht in de verdeling der subsidie zou hebben. Wethouder Bakker voldeed gaarne aan die verzoeken en zette kort uiteen, hoe het oorspronkelijke werk van de vereniging voor Maatschappelijke zorg voor zieken zo ver was uitgegroeid buiten de oorspronke lijke proportie, dat een nieuwe opzet nood zakelijk was gebleken. Er zal geen „cen traal bureau" komen, zoals abusievelijk in de toelichting wordt gesuggereerd en de subsidies zullen naar de prestaties worden gemeten. Het salaris van een leidster, van de assistenten en van eenvoudige bureau kosten zullen worden vergoed. De bureaux zullen klein worden gehouden, schepping van een centrale administratie zou op dit levensbeschouwelijke terrein meer moei lijkheden geven, dan het besparing zou op leveren. Voorts kreeg mevrouw Kerkhoff de verzekering, dat het verhaal voor de kosten van de gezinshulp op dezelfde soepele wijze zsl worden geregeld als reeds voor de ge zinszorg het geval is.. Mevrouw Kerkhoff had er namelijk op gewezen, dat zelfs bij een schappelijke bepaling van de tarieven, voor zeer vele gezinnen de uitgaven te zwaar zouden blijken. ADVERTENTIE BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 98 De prinsessen Beatrix en Irene worden Maandagochtend 31 Augustus met het lijn- toestel van de K.L.M. van haar vacantie- verblijf in Amerika op Schiphol terug verwacht. Na de opsomming der zes verkeersonge lukken van Maandag 3 Augustus tot en met Zaterdag 22 Augustus, zoals wij die in ons blad van Dinsdag j.l. hebben weer gegeven, deelden B. en W. mede: Hieruit mag niet worden geconcludeerd, dat de veiligheid van? het verkeer de laat ste tijd zoveel slechter is geworden. Het aantal ongevallen met dodelijke af loop bedroeg in 1951: 22, in 1952: 12 en met inbegrip van de zes bovenvermelde in 1953 tot en met 21 Augustus 10. Ook het totaal aantal verkeersongeval len is de laatste jaren niet gestegen: dit aantal bedroeg in 1951: 1484, in 1952: 1343 en over de eerste zeven maanden van 1953: 750, zodat de daling van het afgelopen jaar zich ook dit jaar nog voortzet. De politie besteedt steeds zeer veel aan dacht aan verkeersovertredingen, hetgeen mede tot uiting komt in het aantal proces sen-verbaal terzake daarvan opgemaakt. Alleen al wegens overtreding van de We genverkeerswet en het Wegenverkeers reglement werden opgemaakt in 1951: 10656 processen-verbaal, in 1952: 10868 en in 1953 tot 1 Augustus j.l.: 6159. Haarlem staat bij vele weggebruikers bekend als een gemeente, waar zéér streng tegen verkeersovertreders wordt opgetre den. Jaarlijks wordt door het Verbond van Verenigingen van Veilig Verkeer te Utrecht een landelijke propaganda-actie gevoerd welke dit jaar werd gehouden van 8 tot en met 13 Juni onder het motto „Kijk-Uit, Denk aan de Voorrang". Gedurende deze tijd werd via de radio en pers de aandacht van het publiek voor dit onderwerp gevraagd, terwijl verder plaatselijk affiches werden aangebracht. Aan deze actie is ook in Haarlem door de plaatselijke afdeling voor Veilig Verkeer in samenwerking met de politie deelgeno men. Verspreid zijn 50 grote en 100 klei nere affiches, welke zijn opgehangen in openbare gebouwen, bij winkeliers, enz. Voorts is aan alle scholen, speciaal voor de jeugd bestemd materiaal ter beschik king gesteld. In totaal bedroegen de kos ten voor deelneming aan deze actie c.a. 1000. Voorts zijn, in samenwerking met een grote particuliere onderneming aange bracht een drietal grote propaganda-bor- den met afbeeldingen en met resp. de tek sten: „Rijdt u niet te snel?", „Niet te snel, levens op het spel" en „Verdubbel uw aandacht". Het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht is door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen als het centrale orgaan voor het voeren van propaganda voor Veilig Verkeer. Dit Verbond ontvangt daarvoor subsidie van het Rijk. Het lijkt niet gewenst de acties van dit Verbond te doorkruisen door plaatselijke acties. De vereniging voor Veilig Verkeer voor Haarlem en Omstreken steunt deze acties van het verbond naar vermogen, doch telt slechts weinig leden en is finan cieel daardoor weinig draagkrachtig. De kosten voor deelname aan de lande lijke acties worden daarom door de ge- Een andere medisch-sociale aangelegen heid van gewicht betrof de huisvesting van de Psychiatrische voor- en nazorgdienst in de voor 33 mille aan te kopen villa Kenaupark 10. Het waren mevrouw Scheltema- Conradi, mejuffrouw B o 1 s i u s (KVP) De metselaars en timmerlieden die gis termiddag bezig waren met de daken van het nieuwe huizenblok aan het Batavie renplantsoen, zullen moeite gehad hebben hun volle aandacht bij het werk te hou den. En dat is best te begrijpen, want die aandacht werd tenvolle opgeëist door een reeks van spannende gebeurtenissen, die zich diep beneden hen afspeelden. Rond de beide plantsoentjes en in de Roerdomp straat stonden omstreeks twee uur dichte rijen toeschouwers, voor het merendeel kinderen, die voor geen geld ter wereld de spannende uren die nog komen moes ten wilden missen. Deze grote belangstel ling gold de jaarlijkse zeepkistenrace voor jongens van acht tot en met veertien jaar, georganiseerd door de winkeliersvereni ging Jan Gijzen-Noord. Bij de start, „af zet" heet dat in de zeepkistentaai, had zich een groot aantal jongens verzameld met hun karretjes, die ze allemaal zelf of met hulp van vader, oom of buurman had den gemaakt. De wonderlijkste modellen hebben we gezien: vierkante, logge en daarnaast gestroomlijnde, die prachtig in een punt uitliepen; karretjes waarmee wel twee jongens tegelijk een ritje zouden kunnen maken, maar evengoed voertuig jes, waar je nauwelijks op kon zitten. Op al deze vehikels zaten de bestuurders, die met ernstige gezichten de stuurkabel of, als ze een mooiere uitvoering hadden, een echt stuur stevig vasthielden. Achter hen -stonden de duwers, zeker even be langrijke personen bij deze sport als de bestuurders, want zij zorgen voor de snel heid van de wagen. Bij het beginpunt, nog juist in de Roerdompstraat, stonden tel kens twee wagentjes klaar om te vertrek ken. De jeugdige renners hielden hun ogen strak gericht op de scheidsrechter en zodra deze de rode doek liet zakken vlogen de beide karretjes er vandoor, elk een plantsoentje rond, zodat ze geen hin der van elkaar ondervonden. Wanneer de beide wagentjes elkaar bij de finish weer ontmoetten, barstte er een oorverdovend gejuich los om de beide „motoren" aan te sporen. Aan sensatie ontbrak het niet in deze wedstrijd, want het gebeurde wel eens dat de duwer zijn maat niet vol doende vaart gaf bij de laatste stoot, vóór het eindpunt bereikt was en dan moest de bestuurder met schokbewegingen zijn karretje over de eindstreep brengen. De duwers mogen namelijk niet hun wagen tje over de eindstreep duwen, maar moe ten het een paar meter voor de finish van zich af stoten. En wat te zeggen van de jongeman die halverwege een schoen verloor en toen zijn weg vervolgde op een kous en een schoen! Wanneer vlak na de start een coureur van zijn wagen tuimelde, streek de jury de hand over het hart en liet op nieuw starten. Dames reden om nylons In de pauze werd bekend gemaakt, dat enkele sportieve dames de strijd tegen el kaar mochten aanbinden om een paar ny lonkousen. Er verschenen enkele deel neemsters en nadat er enkele stevige kar retjes uitgezocht waren kon het eerste viertal vertrekken. De spanning bij deze race werd nog verhoogd door het feit, dat bij een van deze wagens de stuui'kabel brak, zodat opnieuw gereden moest wor den. Onder stormachtig gejuich van het publiek wonnen de dames Gooyer-Bot de ze rit. Bij de volgende rit kwam een der andere dames echter zo ongelukkig ten val, dat de E.H.B.O. er aan te pas moest komen. Gelukkig viel het nogal mee, maar het leek de jury toch verstandiger de wedstrijd voor dames niet voort te zet ten. Daarna kwamen de jongens weer aan de beurt, die nu spoedig uitmaakten wie de winnaars zouden zijn. Voor groep A, jongens van veertien jaar, viel dat niet moeilijk te raden. Bestuurder Pim Bonsel en Jan Binan, een verbazend snelle loper, die bij deze wedstrijden al een fiets en twee fototoestellen won, kregen de eerste prijs, bestaande uit een boek. De tweede prijs ging naar Jos Mathot en Joop Heyer- man, die elk een fietssteun kregen. Een mondorgel was de derde prijs voor Ge rard Oosterthum en Rob Bruins. Glunde rend poseerden de prijswinnaars voor de fotograaf, terwijl de winnaars van de mondharmonica's er een wijsje bij blie zen. De winnaars van groep B en C, jongens van elf tot dertien en van acht tot elf, kregen onder meer fietslantaarns, schijnwerpers en gummi ballen. Twee van hen willen we nog even vermelden: Ro bert en Bert Voorting, neefjes van de bekende renners uit de Tour de France. De racesport zit hen kennelijk in het bloed! Na afloop kon de voorzitter van de winkeliersvereniging, de heer R. H. Terwijl in de pauze de jongens rust hielden om zich voor te bereiden op de belangrijke finalesrenden enkele dames om het hardst rond de plantsoentjes. Waarom ook niet, als er een paar nylonkousen op het spel staan? Bruins, verklaren dat ook deze vierde zeepkistenrace uitnemend geslaagd is. En waarlijk, de organisatie van deze wed strijden was goed. De vereniging heeft nog meer op het programma staan: Zaterdagmiddag is er het Bloemencorso, dat om 3 uur begint. De deelnemers moeten zich om kwart over twee opstellen op het Dietsveld. Maandagavond, zeven uur, trekt de Boe renkapel door de straten, waarna om acht uur een bal champêtre begint. meente gedragen, waartoe op de begroting jaarlijks een bedrag van 1500 wordt vastgesteld. Er dient verder rekening mede gehou den te worden, dat door de geringe korps sterkte de politie geen gelegenheid heeft een enigszins grootscheepse verkeersactie te organiseren en uit te voeren. Het kost reeds veel moeite het afnemen van het practische gedeelte van het verkeersexa- men voor de schooljeugd te verzorgen, aan gezien hiertoe gedurende drie tot vier we ken zeven leden van het politiepersoneel aan de gewone dienst moeten worden ont trokken. Er wordt naar gestreefd de sterkte van de afdeling Verkeerspolitie met name van het aantal motorrijders, belast met ver- keerssurveillance iets op te voeren, doch dit is bij de huidige sterkte van het korps moeilijk te realiseren. De korpssterkte is vastgesteld door de minister van Binnenlandse Zaken. Meer malen is er ten Departemente aangedron gen op uitbreiding van het korps, hetgeen tot nu toe echter steeds op bezwaren is gestuit. In overleg met de A.N.W.B. is door weg wijzers en richtingsborden door de ge- gemeente een Noord-Zuid route en een Zuid-Noord route aangeduid, welke routes de binnenstad verrrtijden. Er wordt naar gestreefd deze route zo aantrekkelijk mo gelijk te maken; hiertoe is het wegdek van de Wilhelminastraat, Zijlvest, Kinderhuis singel en de Leidsevaart reeds in goede staat gebracht, terwijl het in de bedoeling ligt andere delen van deze route o.a. het Kenaupark en de Kleverparkweg in de toekomst te verbeteren. Door de uitvoering van rioleringswerk zaamheden o.a. op de Kleverparkweg en de kruising van deze weg met de Klever laan, moest de route voor het doorgaande verkeer de laatste maanden worden ge wijzigd. Hoewel het doorgaande verkeer meer gebruik van bovenvermelde routes kan maken dan thans het geval is, is het uiter aard niet mogelijk dit verkeer hiertoe te dwingen. Aangenomen wordt echter dat, als het volgend jaar de verkeerscirkel op het Delftplein is aangelegd en het uit noor delijke richting komende verkeer derhalve gedwongen wordt snelheid te verminderen bij deze cirkel, meer dan thans het geval is, gebruik zal worden gemaakt van de Delftlaan. Verder heeft de burgemeester zich zeer onlangs schriftelijk gewend tot de daar voor in aanmerking komende organisaties voor het vrachtvervoer, met het verzoek in de door hen uitgegeven organen hun leden en de bij deze in dienst zijnde chauf feurs op te wekken, zoveel mogelijk ge bruik te maken van de zo juist vermelde routes voor het doorgaande verkeer. Van één van deze organisaties is reeds het antwoord ontvangen, dat aan dit ver zoek gaarne zal worden voldaan. De heer Prikkel heeft naar aanleiding van de beantwoording van zijn vragen nog opgemerkt, dat hij het zou toejuichen in dien een groter bedrag voor de propagan da voor het veilig verkeer ter beschikking zou kunnen worden gesteld, bijvoorbeeld 25003000 gulden. Van de Veilig Verkeersweek heeft men weinig kunnen merken. Voorts betoogde de heer Prikkel dat het dringend noodza kelijk is, dat het politiekorps en inzonder heid de verkeersafdeling wordt versterkt en hij wilde wel, dat daar zeer krachtig bij de minister van Binnenlandse Zaken op zou worden aangedrongen. De burgemeester merkte op, dat er een zeker verband bestaat tussen de omvang van het verkeer en het aantal ongelukken. Het is de taak van de overheid al het mogelijke te doen om dat percentage zo gering mogelijk te houden; de verantwoordelijkheid van de overheid kan onmogelijk verder gaan, vooral indien men bedenkt, dat bijvoorbeeld alle ongelukken met dodelijke afloop der laat ste weken zijn te wijten aan verkeersfou- ten van de betrokken weggebruikers. Wat de heer Prikkel heeft gezegd had sprekers sympathie, inzonderheid ook de opmerkingen over de sterkte der verkeers afdeling. B. en W. zullen, zo verzekerde mr. Cremers, wakker blijven en zo moge lijk nog dit jaar met voorstellen over de verbetering van de Rijksstraatweg en wel licht ook Wagenweg komen. Doch dat moet men niet zien als een gevolg van de ver keersongelukken van de laatste tijd,die zijn, bijvoorbeeld op de Rijksstraatweg, min "of meer als „toevalstreffers" te beschouwen. Zoals het trouwens opvallend is, dat er in verhouding meer ongelukken gebeuren op de betrekkelijk veilige punten dan op de gerenommeerd gevaarlijke. Zowel de heer Prikkel als de burgemees ter betuigden hun deelneming met de na bestaanden der slachtoffers.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7