De Nederlandse Opera in het komende seizoen VIRGINIA Koude oor los in de mode Uitgaan in Haarlem sööaM1 Agenda voor Haarlem Een Eeuw geleden Zwitser Krannhals benoemd tot eerste dirigent rHoe is het ontstaand noresstr.15 3 De kwestie met de Utrechtse Opera SINDS DE "ECHTE" VIRGINIA EN 'N TRIOMF VAN SMAAK! TOEKOMST Nederland lost Belgische lening af Hongaarse kinderen naar Nederland Omscholing van aspirant-emigranten Prof. Fernand Dehousse sprak voor Europese federalisten Stichting 1940-'45 heeft nog 11 millioen nodig HAARDEN en KACHELS Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 27 Augustus 1853 VRIJDAG 28 AUGUSTUS 195 3 OP EEN PERSCONFERENTIE in „Het Oude Koningshuis" te Sassenheim heeft de directeur van de Nederlandse Opera, de heer Abr. van der Vies, gisteren de plannen voor het komende seizoen bekend gemaakt. Hij deelde als belangrijkste nieuwtje mede, dat als eerste dirigent de Zwitser Alexander Krannhals benoemd is, zodat de Opera nu weer over een vaste dirigent zal beschikken. Evenwel is ook Josef Krips weer geënga geerd voor enige maanden en tevens zullen Erich Walter en Cor Olthuis als dirigenten optreden. ADVERTENTIE Alexander Krannhals, die nu 44 jaar is, was leerling van Weingartner, alvorens hij in Luzern zijn operacarrière begon, die hij vooral als muzikaal leider van het Stads theater te Basel ontwikkeld heeft. Hij heeft onder meer de première van Suter- meister's „Raskolnikoff" in de Duitse taal gedirigeerd en ook van Menotti's „Consul" de eerste opvoering in Europa geleid. Alexander Krannhals kreeg gelegenheid om zijn inzichten betreffende zijn taak aan het Amsterdamse Opera-instituut kenbaar te maken. Wat hij vertelde van zijn plan nen om met het beschikbare materiaal waarover hij zich zeer lovend uitliet een goed ensemble te vormen, maakte een sympathieke indruk. Wij helpen hem wensen, dat de Nederlandse Opera zich met krachten tot een goed geheel zal ont wikkelen. Solisten en regisseurs De solistische bezetting is in grote trek ken gebleven zoals zij was. De bas Guus Hoekman heeft een vast engagement ge kregen, Scipio Colombo maakt ook weer deel uit van het gezelschap en Jos. Burck- sen en Gerard Groot, die een jaar in het buitenland gezongen hebben, zijn nu ook weer van de partij. Over de kwestie van het ballet kan nog niets definitiefs worden meegedeeld. Als regisseurs zullen onder andere hun medewerking verlenen: Herbert Maisch uit Keulen, Georg Hartmann, Johan de Mees ter en Abraham van der Vies. Als assistent regisseur blijft optreden Walter Pöll. Het répertoire Het répertoire zal worden uitgebreid met „De Verkochte Bruid" van Smetana, welk werk in Nederlandse vertaling zal worden gegeven. Verder staan op de rol Rossini's „Barbiere di Seviglia" en Mozart's „Die Zauberflöte". Bovendien gaat in November de uitgestelde première van Debussy's „Pelléas et Mélisande", onder leiding van Charles Bruck. Het nieuwe seizoen zal op 8 September te Amsterdam worden geopend met Verdi's „Un Ballo in Maschera", onder muzikale leiding van Josef Krips. Dit werk is ook gekozen voor de uitvoering op 15 Septem ber in Den Haag, ter gelegenheid van de opening der Staten-Generaal. In September zal Krips voorts enige reprises geven van Beethoven's „Fidelio", waarvan de hoofd rol om beurten zal worden vervuld door Gré Brouwenstein en Maria d'Ailly, deze laatste als gast. Bovendien zal Krips nog enkele opvoe ringen van Mozart's „Le Nozze di Figaro" leiden, waarin de bariton Bruscantini komt gasteren. „Der Freischütz" en „Lohengrin" zullen in de loop van het seizoen uitgevoerd wor den, onder leiding van Erich Walter. Krannhals zal reeds in September debu teren met „Aïda" en in October brengt hij „De Verkochte Bruid". Zijn derde werk zal, in December, de Barbier zijn. Directeur Abr. van der Vies gaf nog een uiteenzetting van de verwarrende kwesties, ontstaan naar aanleiding van de gepro jecteerde Carmen-opvoering van de Utrechtse Opera. Zijn betoog kwam hierop neer, dat de Nederlandse Opera de Utrecht se niets in de weg legt. Hij verklaarde, dat men te Utrecht al in April wist bij het opvragen van ma teriaal voor Carmen in Parijs dat toe stemming nodig was van de Nederlandse Opera die een contract bezat aangaande de rechte.',,In diezelfde maand hebben wij aldus de heer Van der Vies, „de Utrechtse Opera nog toestemming gegeven voor uit voeringen van Carmen, behalve in plaat sen waar de Nederlandse Opera optreedt, dus bijvoorbeeld in Utrecht". Nochtans had men, zoals wij reeds meldden, Zaterdag de U.O. op speciaal verzoek toestemniing verleend tot de opvoering van Carmen in Utrecht op 1 September. Parijse staking dupeerde Utrecht In antwoord op deze verklaring van de heer Van der Vies heeft de directeur van de Utrechtse Opera, de heer Birnie, mee gedeeld dat de uitgever van Carmen, Choudens te Parijs, exclusiviteit voor de ADVERTENTIE opvoeringsrechten aan een operagezelschap verleent steeds slechts voor de periode van een jaar. Toen in April bleek dat de Ne derlandse Opera alleen toe wilde staan, dat de Utrechtse Opera „Carmen" zou brengen in plaatsen waar de Nederlandse Opera tot nu toe nog niet is opgetreden heeft de heer Birnie de Parijse uitgever gevraagd of zij per 1 September een jaarcontract voor het gehele land voor dit werk kon sluiten. Op 31 Augustus 1953 loopt namelijk het jaarlijkse contract van de Nederlandse Opera af. Op 9 Juli deelde de uitgever aan zijn vertegenwoordiger te Amsterdam mede, dat deze voor het aanstaande seizoen een contract met de Utrechtse Opera mocht sluiten, zodat deze laatste met de voor bereidingen van Carmen een aanvang maakte. Door stakingen in Parijs is dit contract echter nooit getekend omdat er geen telegrafische, telefonische of post verbinding meer mogelijk was. Op de dag, dat van opheffing der Utrechtse Opera in de pers werd gesproken, heeft de Neder landse Opera toch van de uitgever een exclusief contract gekregen, omdat deze uitgever meende, dat de Utrechtse Opera niet meer bestond, aldus de heer Birnie. Telegram aan minister Inmiddels heeft de stichting „Kunst kring De Stem" te Utrecht gisteren de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen geseind, dat ingevolge het niet verlenen van de opvoeringsrechten voor Carmenopvoeringen der Utrechtse Opera, de vier voorstellingen welke de Stichting in September aan haar vierduizend leden wilde aanbieden, geen doorgang kunnen vinden. Daar haar leden hierdoor ten zeer ste gedupeerd zijn, verzoekt zij de mi nister ten spoedigste te willen interve nieren. PRIJSVERLAGING TRIUMPH In dit woord, dat thans uitsluitend aanduidt: de tijd die na het heden komt, de periode die nog voor ons ligt, kan men nog gemakkelijk de oorspronkelijke betekenis herkennen. Toe-komst is na tuurlijk: het naar iemand toekomen, de nadering, de aankomst, de komst. Zo sprak men van de toekomst Christi, in de zin van: de komst van Christus. In woorden als: komst, nadering zit echter al een element dat wijst naar de tijd die nog vóór ons ligt. Dezelfde ontwikke ling heeft het Duitse woord Zukunft doorgemaakt, dat ook aanvankelijk: aan komst, gebeurtenis betekende. In de achttiende eeuw betekende Zukunft al: toekomst en dat heeft op de betekenis ontwikkeling van ons woord toekomst zeker invloed uitgeoefend. In 1949 heeft België aan Nederland een lening van 1909 millioen Belgische francs verstrekt. Deze lening zou tussen 1956 en 1981 worden afgelost. De Nederlandse regering heeft thans besloten deze lening vóór 1 Juli 1954 af te lossen. De minister van Justitie heeft gunstig beschikt op een verzoek van de stichting „Hulpactie voor Hongarij^", te Amster dam, een aantal Hongaarse kinderen uit de vluchtelingenkampen in Oostenrijk en Duitsland naar Nederland te doen komen voor een tijd van drie maanden. BARTEtJORlS'STRAAT 20 TEL. 13439 ROSLEPEREN JASSEN ƒ155.— VRIJDAG 28 AUGUSTUS Concertgebouw: Zomerconcert H.O.V., 8 uur. Palace en Rembrandt: „Ivanhoe", 14 'jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Manderson mysterie", 14 jaar, op het toneel Montagne, jongleur en equilibrist, 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're mine", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De kleine wereld van Don Ca- millo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zoek de zon op", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Geschonden glorie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Jong, knap en rijk", alle leeft., 8.15 uur. ZATERDAG 29 AUGUSTUS Openluchttheater: Voorstelling door de Plankeniers, 8 uur. Palace en Rembrandt: „Ivanhoe", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido.„Because you 're mine", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling: „Rue Madeleine 13", 18 jaar. 11.30 uur. Luxor: „Manderson mysterie", 14 jaar, op het toneel Montagne, jongleur en equilibrist, 2, 4.15 ,7 en 9.15 uur. City: „De kleine wereld van Don Camillo", alle leefld.. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zoek de zon op", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Jong, knap en rijk", alle leeftijd., 2.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: .Geschonden glorie", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. De Franse mode-ontwerper Christian Dior is met vacantie. In zijn riante witte villa aan de Middellandse Zee rust hij uit van zijn „shock"-look, die een complete koude oorlog onder de mode-ontwerpers in Engeland, Italië en Frankrijk heeft ontke tend. Rustig wacht „Didi" zoals hij door zijn mannequins wordt genoemd af of zijn lijn, ondanks het vrouwelijke tegengesputter, dat hij echter op waarde heeft leren schatten, toen hij zijn new-look uitbracht zal worden aanvaard. Worden de rokken korter, 40 cm. van de grond? Dior zegt „ja". Hij be weerde zelfs, dat hij de kleding van de nog langgerokte bezoeksters van zijn eerste show, tijdens welke hij de „shock"- look lanceerde, ouderwets vond. Ook Fath, die de korte rok precies 24 uur eerder uitbracht dan zijn grote collega, denkt er zo over. De meeste andere ontwerpers staan echter afwijzend tegenover de nieuwe lijn. „Nee", zegt verontwaardigd de Engelse ontwerper Norman Hartnell, die werkt voor de Engelse Konink lijke Familie. „Nooit", roepen de Italiaanse ontwerpers en -sters, die zich in de strijd dicht aanéén schaarden, en zelfs naijver en vetes, die in de Italiaanse modewereld bestonden, ervoor vergaten. Didi wacht echter af, en voor hem is het geen open vraag, of zijn nieuwe lijn zal worden gevolgd: hij is er zeker van De bovenste foto's tonen de modellen, ontworpen door couturiers, die vasthielden aan de oude lijn. Onder: Diors shock-look. Boven links: een ruime, geheel met de hand vervaardigde spor tieve mantel van Pierre Balmain. Hij gebruikte voor deze jas gestreepte tioeed in bruin en beige, die hij in afgepaste blokken aan elkaar liet naaien. Smalle astrakan banden geven een slank makend effect. De rok is verre van kort. Madeleine de Rauch noemde haar creatie (midden) ..Jaffa". Bloese, rok en shawl hebben dezelfde kleur, n.l. zandkleurig- goud. doch zijn van verschillende stoffen vervaardigd. Rok en shawl zijn geknipt uit een ruwe wollen stof. De bloese is van het fijnere cashmere. De rok is vooral in de taille zeer wijd. Hoed. handschoenen en schoenen (zgn. flats) zijn zwart. Ook Madeleine de Rauch prefereert de „lange" rok. De jonge ontwerper HiLbert de Givenchy kwam met een zeer geslaagde collectie, geïnspireerd op het Verre Oosten. Deze ont werper, die zelf zijn stoffen ontwerpt, koos voor deze avondjapon (rechts) een zware zijde, waarop gouden boeddha's op een crème fond. Onder links: Een mantel in de nieuwe lijn. Midden: korte avondjapon, zeer eenvoudig model, strak getail leerd, met een plotseling, boven de knie, uitspringend klokrokje. Twee zwartfluwelen chrysanten aan beide zijden van het hoofd aangebracht, dienen als avondkapje. Rechts: een jurkje met de korte rok van lichtblauwe taffeta. In Kerk-Avezaath bij Tiel hj^eft de re geringscommissaris voor de emigratie, mr, ir. B. W. Haveman, een omscholingscen trum voor aspirant-emigranten geopend. Deze werken bij de boeren in de omgeving om zich te bekwamen in het boerenvak. Na de dagtaak keren zij terug naar het scholingscentrum, waar ze theoretisch wor den geschoold. Wie wil slagen moet reeds hier het bewijs leveren, uit het goede hout te zijn gesneden. Er zijn in ons land elf van zulke scho lingscentra en in anderhalf jaar tijd zijn er al 300 mensen tot landbouwer omge schoold. In zijn openingswoord sprak mr. Have man van een „laboratoriumproef". Deze is mogelijk door samenwerking van de emi- gratiedienst en het Bureau Oogstvoorzie- ning. Slaagt de proef dan wordt over wogen ook voor niet-landbouwers deze scholingsmogelijkheid te openen. TONEEL Zaterdag 29 Augustus, 20 uur, Openlucht theater: Het gezelschap „De Plankeniers" uit Naarden geeft een voorstelling van „De gordel van Hippolita", een door mr. H. M. Planten bewerkt stuk van Julian Thom son. (Tevens herdenking van het vijfjarig bestaan van het openluchttheater). Zondag 30 Augustus, 20 uur, Openlucht theater. Tweede voorstelling van „De gor del van Hippolita" door „De Plankeniers". Zondag 30 Augustus, 19 uur, Stadsschouw burg. Voorstelling van „De nacht van de 16e Januari", ter gelegenheid van het ge westelijk zomerfeest van de Nederlandse Amateur Unie. MUZIEK Vrijdag 28 Augustus, 20 uur, Concertgebouw. De H.O.V. geeft het derde zomerconcert onder leiding van Marinus Adam met als 'soliste Toos Onderdenwijngaard (piano). Het programma luidt: ouverture Euryanthe Voor de Europese federalisten uit acht verschillende landen, die in Hilversum bijeen zijn, heeft Donderdag gesproken de Belgische senator Fernand Dehousse, hoog leraar aan de universiteit te Luik en ver tegenwoordiger van België in de assem- blée van de Kolen- en Staalgemeenschap en de assemblée acl hoc, die het plan voor de Europese politieke gemeenschap heeft uitgewerkt. Prof. Dehousse is een van de belangrijkste rapporteurs over dit plan aan de constitutionele commissie en de assemblée ad hoe. Omdat het plan voor de assemblée, dat 117 artikelen omvat, te uitvoerig was om' in détails te bespreken, bepaalde prof. Dehousse zich er toe, de denkbeelden uit een te zetten, die ten grondslag liggen aan het plan. Het zal voor alles nodig zijn, zo zeide hij, een Europees parlement te verkiezen op basis van algemeen stem recht voor mannen en vrouwen in de zes betrokken landen. In het parlement zal men twee kamers onderscheiden: de volksvertegenwoordiging, welke direct door de kiezers in de zes landen wordt ge kozen; en de senaat, waarin de betrokken landen zijn vertegenwoordigd door afge vaardigden, die door de nationale parle menten zijn aangewezen. In de uitvoe rende macht van de Europese politieke gemeenschap moet men ook een onder scheid maken tussen het feitelijke bestuur van de Europese gemeenschap, de uitvoe rende Europese Raad en de raad van na tionale ministers, welks leden speciaal zijn belast met de vertegenwoordiging van de deelnemende staten en het waken voor de belangen van hun land. Prof. Dehousse gaf voorts een uiteen zetting van de verschillende taken, welke aan de politieke gemeenschap zullen wor den toevertrouwd, waaronder vooral de aandacht verdient de schepping van een gemeenschappelijke markt in de zes lan den. „Het plan van de assemblée ad hoe schept de mogelijkheid van spoedige ver wezenlijking van de Europese eenheid. Aller steun is daarover onmisbaar", zo besloot prof. Dehousse. In de komende zes jaren zal de Stichting 1940-'45 door middel van inzamelingen nog ongeveer elf millioen gulden moeten in zamelen. Dit wordt medegedeeld in het jaarverslag over 1952 van de stichting. Het aantal door de stichting financieel verzorgde pensioengerechtigde gezinnen liep gedurende het verslagjaar op van 4706 tot 4918. Gebleken is, dat op basis van de thans aanvaarde redelijke financiële nor men de totale verplichtingen het stichtings vermogen belangrijk te boven gaan. Per 1 Januari 1953 bedroeg het geschatte te kort 8.250.900. Het tekort zal door in zamelingsacties moeten worden gedekt. Wil de stichting hierin slagen in zes jaren, dan zal bruto nog ongeveer elf millioen gulden worden ingezameld- De 75.000ste belangstellende voor „Berg en Bos in droomlicht" te Apeldoorn, mej. D. Mulder uit Leiden, die niet haar verloofde een bezoek aan dit park bracht, ontving een bijzonder geschenk: twee kaartjes voor een retourvlucht Rotterdam- Brussel per hélicoptère. C. M. von Weber; pianoconcert R. Schu- man; Symphonie nummer 4 P. Tschai- kowsky. Dinsdag 1 September, 20 uur, Grote Kerk. Orgelbespeling door de stadsorganist George Robert. Deze speelt ook Donder dagmiddag 3 September om 15 uur op het orgel. Vrijdag 4 September, 20 uur, Concertge bouw. Vierde Zomerconcert van de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam met als solist de pianist Henk van Eeuwijk. Het programma luidt: Ouverture Entführing aus dem Serail Mozart; derde pianocon cert L. von Beethoven; Schéhérazade N. Rimsky Korsakoff. DIVERSEN Dagelijks Stadhuis. Don en Ly Vermeire's marionettentheater geeft kindervoorstel lingen om 14.30, 15.30 en 16.30 uur en een gevarieerd programma met de geschiedenis van de vos om 19.30, 20.30 en 21.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Vishal, Grote Markt: Aquariumtentoonstel ling van de vereniging ..Parens", Grote verscheidenheid van tropische en andere vissen en reptielen. Dagelijks geopend van 1018 en 1921 uur, tot 31 Augustus. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Expositie van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schilders uit eigen bezit. Tot 15 September, op werk dagen van 1015 uur. Frans Halsmuseum: Groepportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en aan winsten uit de Recuperatie van kunst bezit. Dagelijks geopend van 10—17 en des Zondags van 1317 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Eerste expositie in Nederland van speelkaarten uit vijf eeuwen, collec tie uit Bielefeld en particuliere verzame lingen. Dagelijks van 10—17 uur, op Dins dag, Donderdag en Zaterdag bovendien van 19—22 uur, tot 6 September. Tevlers Museum: Etsen van Rembrandt, tekeningen van Rafael, Michelangelo, Lor- rain, Watteau en anderen uit eigen bezit. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 1117 uur, benevens de eerste Zon dag van elke maand van 13—17 uur. Huis Van Looy: Drie generaties voor de lens, Foto's van 18401914 uit de verzameling Grégoire van het prentenkabinet der Leidse Universiteit. Geopend op werkda gen van 10—12.30 en van 13.30—17 uur, op Zondagen van 1417 uur. De Stompetoren, Spaarnwoude: Geopend op Donderdag, Zaterdag en Zondag van 14-17 uur. Verder op aanvraag. Men wende zich tot mr. H. K. de Raaf te Heemstede, tele foon 38199. ADVERTENTIE Diverse le klas merken. Beckers. Etna, Inventa, Jaarsma Vroling Hete lucht kachels. Betaling desgewenst in overleg. .16548 HAARLEM. De in October 1852 aan gehoudene onderkassier van de Stadj Bank van Leening, onder verdenking van een bedrag van duizend gulden verduis terd te hebben, heeft een brief aan den Gemeenteraad gerigt. Daarin verklaart hij. door eene hulpvaardige hand tot de ont dekking te zijn gekomen dat in het kas boek eene verkeerde optelling is gedaan, waardoor het verschil van duizend gulden is opgehelderd. Commissarissen van de Bank, hierom trent gehoord, hebben als hun vermoeden uitgesproken, dat na de door hun college verrigte telling, eene verandering in de cijfers van het kasboek heeft plaats ge had. Zij merken op dat het den adressant, vóór zijne aanhouding, aan geene ge legenheid heeft ontbroken tot natelling van het bedoelde kasboek.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5