Omvangrijk toerisme in Madurodam „RITSA" Agenda voor Haarlem Najaarsbeurs opent op 1 September Nieuw gebouw van Joh. Enschedé in het belang van P.T.T. De geïsoleerden STOFZUIGERS Fabriek van plastic speelgoed uitgebrand 11 STOFZUIGERHUIS Kerkelijk Nieuws Balletklas bij Toonkunst Zij draagt het kenmerk van een krachtig streven naar rationalisatie bij handel en industrie Utrecht blijft vechten voor zijn Opera Voor uitzicht Minister AIgera Accoord over loonregeling in het bouwbedrijf GAAT U MET VACANTIE? Engelse litteratuur Heringa Wuthrich ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 Dit herfstige zomerweer heeft in Den Haag de drukte op lijn 9, Scheveningen- Zeebad, niet doen afnemen. Er stappen tal van mensen in, wie de kennelijke bedoe ling om zich te gaan vermeien van het ge zicht te lezen is, iets dat in Den Haag al tijd sterk opvalt. Maar bij de halte Witte Brug schijnen zij zich te bedenken: zij stappen uit en gaan de stad in. Niet Den Haag, want dat heeft geen eigen vliegveld, geen eigen zeehaven, geen televisiestudio en geen boortorens. Het is een kleiner stadje en het heet Madurodam. Het toeristenverkeer is dit stadje een beetje boven het hoofd gegroeid, vandaar een 'aantal beperkende maatregelen, zoals een verzoek van de brandweer om niet te roken, een verzoek van de reiniging om geen proppen weg te gooien (dat kan een treinontsporing veroorzaken) en een ver zoek van het gemeentebestuur om zich be hoedzaam voort te bewegen en toch vooral niet te gaan hollen. Het toerisme begrijpt dat wel. Het schui felt langzaam en dicht opeen tussen de be bouwing door met opengevouwen platte gronden in de hand. Het stelt tevreden vast dat nummer 74 inderdaad de emailleer fabriek is en nummer 13 de Portugese sy nagoge, hoe bestaatet. Het legt verwondert het oor te luisteren tegen het dak van de Grote Kerk, waarbinnen orgelmuziek een dromerige middagstemming opwekt en het hurkt vertedert boven een broeikassen- complex, waar een paar mussen bedrijvig omheen wippen. Uit het voorgaande valt nu zo zoetjes aan wel af te leiden dat de proporties in Madurodam anders zijn dan in de meeste steden. In de steegjes van zijn binnenstad kan men niet verdwalen maar ten hoogste zijn vinger knellen. En de huisvrouwen, die zijn winkels willen binnenkijken moe ten niet terugdeinzen voor ingrijpende lichamelijke oefeningen. Zij nemen al gauw genoegen met de dakreclames. Het bezichtigen van torens kost hier, in tegen stelling tot in de meeste andere steden, minder inspanning. De opvallendste categorie onder de be zoekers zijn de kleine jongetjes. Wij moes ten oppassen om niet languit over de 17de eeuwse stadspoort te vallen toen twee van die vitale knulletjes rakelings langs het Vredespaleis, de ambachtsschool, het Esso- tankstation, de kleuterschool en vooral langs óns naar het Centraal Station draaf den. Ze waren nog juist op tijd, want er naderde een dieseltreinstel. ,,'t Is een express", opperde de oudste toen de trein onder de kap door reed. ,,'t Is net echtzuchtte de ander. Beiden gingen nu op de grond liggen met één oog toegeknepen om de volgende trein zo heus mogelijk te zien naderen. Toen zij daar enige tijd bij het station gelegen hadden stonden de jongetjes onvoldaan op. Tegen over hen kwam een jongeman uit een gat in de grond kruipen met een gezicht dat verraadde, dat hij daar onder de grond »en belangrijke functie had bij de regeling van al dit verkeerswezen. Dat begrepen de Jongetjes óók en zij besloten hem aan te 6preken: „Waarom laat u op dit station alle treinen doorrijden?" vroeg een hunner wat korzelig. „Ziet u dan niet dat hier al die mannetjes staan te wachten?" „Daar heb ik niks mee te maken", zei de functionnaris,_ „dat doet die vent daar" en hij wees vèr over de stad heen naar een gebouw, waarin een andere jongeman met zijn handen in zijn zakken voor het raam stond te kijken. „Ik zit hier alleen voor de autostrada", voegde hij er aan toe. Die weg was vlak bij, maar het drukke verkeer, dat zoëven nog geordend voort sukkelde, stond roerloos. „En waarom staat alles dan stil?", vroeg hetzelfde jongetje als daarnet, op dezelfde geprikkelde toon. ,,'t Is luchtalarmantwoordde de functionnaris kalm. Dit leek het jongetje bespottelijk. „Hu, ga weg vent", zei hij uitdagend, „hierzo. hoekèndatnou.en ginter zijn ze gewoon ADVERTENTIE Ook in termijnen zonder vooruitbet Gr. Houtstr. 132, Haarlem - Tel. 16693 Ook voor reparatie en onderdelen ZATERDAG 29 AUGUSTUS Openluchttheater: „De gordel van hippo- lyta", 20 uur. Palace en Rembrandt: „Ivan- hoe", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Man- dersonmysterie", 14 jaar, op het toneel Montagne, jongleur en equilibrist, 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're mine", alle leeft,. 7 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling „Rue Made leine 13", 18 jaar, 11.30 uur. City: „De kleine wereld van Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zoek de zon op", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Geschonden glorie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: ..Jong, knap en rijk", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 30 AUGUSTUS Openluchttheater: „De gordel van Hippo- lyta", (De Plankeniers), 8 uur. Rembrandt en Palace: „Ivanhoe", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 915 uur. Luxor: „Manderson mysterie", op het_toneel Montagne, jongleur en equilibrist, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: Zondag- morgenvoorstelling „Lassie komt thuis", alle leeft., 11 uur, „Because you 're mine", alle leeft-, 2, 4.15 7 en 9.15 u. City: „Donald Duck in zijn nieuwste avonturen", 10.30 a. leeft., ■•De kleine wereld van Don Camillo", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: .Zoek de zon op", 14 jaar, 2, 4.30. 7 en 9.15 uur, Spaarne: „Geschonden glorie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Jong, knap en rijk", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 31 AUGUSTUS Openluchttheater: Concert Sursum, 8 uur. Palace en Rembrandt: „Ivanhoe", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're mine", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Manderson mysterie", 14 jaar, op het toneel Montagne, jongleur en equilibrist, 2. 7 en 9.15 uur. City: „De kleine wereld van Don Camillo". alle leeft., 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zoek de zon op", 14 jaar, 2-30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Jong, knap en rijk", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Spaarne: «Geschonden glorie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. aan 't voeballen.(Hij wees naar het gemeentelijk sportpark, waar twee elftal len zich moeizaam door het manshoge gras een weg naar de bal baanden). „Dat moete zij wete!" luidde het ant woord. De vreugde van zulke kleine jongetjes in Madurodam is nog niet volmaakt. Het is voor hen thuis óók al behelpen. In het patroon van het vloerkleed is nog wel eens een aardige verkeersrotonde te ontdekken, maar hun truck-met-oplegger vindt altijd weer hindernissen op de weg, zoals een stoelpoot, een stofzuigerslang als een Chi nese muur of vaders linkervoet. Het blijft altijd behelpen. Hier in Madurodam is dat allemaal ideaal. Geen enkele wanverhou ding verstoort het spelbeeld. Behalve dan natuurlijk de aanwezigheid van mensen, grote mensen. Wat de kleine jongetjes be treft moest er niemand in Madurodam toe gelaten worden, behalve zijzelf. En dan maar de hele dag met één oog dichtgekne pen languit bij het emplacement en de haven liggen kijken. Om de treinen en de boten te zien aankomen. H. B. ADVERTENTIE Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Rouveen W. v. Tuyl te Lopik. Aangenomen de ben. tot vicaris te Lemele J. Kuipers, candidaat te Rotterdam. Scheuring In de Gereformeerde gemeente te Scher- penzeel, die 471 zielen telt, is een scheuring ontstaan. De meerderheid schaart zich ach ter de synode, maar een sterke minderheid heeft het kerkverband verbroken en ver gadert nu in een boerenbehuizinge. In de kerkeraad die zes leden telt de ge meente is vacant waren drie ambtsdra gers, die zich achter de synode-besluiten stelden. In de nieuwe wintercursus van de mu ziekschool der Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst, die 3 September aan vangt, zal een begin gemaakt worden met balletklassen voor beginnelingen en ge vorderden, die onder leiding staan van mejuffrouw Nel Roos. Voorts zullen enkele leerlingen van de muziekschool solistische medewerking ver lenen aan het H.O.V.-concert van 10 Sep tember a.s. Deze garage in Rome liep, na een zware, twee uur durende regenstorm, geheel onder water. Vele straten en pleinen in de Eeuwige Stad werden veranderd in ware rivieren. „Het streven van handel en industrie wikkeling van de economische betrekkin- naar grotere rationalisatie zal zijn stempel gen met het buitenland. In het bijzonder drukken op de Najaarsbeurs, die 1 Sep tember in Utrecht zal worden geopend. De afzet stuit op moeilijkheden. Dit heeft grote invloed op de investeringen. Verge lijkt men de in 1952 tot stand gekomen investeringen met die van 1951, dan kan in tal van bedrijfstakken van een aanzien lijke daling worden gesproken. De voor uitzichten voor dit jaar zijn evenmin zeer gunstig, zodat met een daling moet worden rekening gehouden. Een uitzondering vor men de metaalnijverheid en de chemische industrie, waarin aanzienlijke investerin gen zullen geschieden". Dit verklaarde mr. J. Milius, de direc teur van de Nederlandse Jaarbeurs, in een bijeenkomst van binnen- en buitenlandse journalisten te Utrecht. Als directe reactie van het bestand in Korea zal, volgens mr. Milius in de ko mende maanden noch een aanzienlijke da ling, noch een stijging van de goederen- prijzen kunnen worden verwacht. Los hiervan is op langere termijn echter een daling van het prijzenpeil op te merken. Deze ontwikkeling is voor ons land van grote betekenis door de gunstiger ruilvoet. De loonfactor zal nu een betrekkelijk be langrijker rol gaan spelen bij het bepalen van de eindprijs. Men streeft naar grotere vrijmaking van het handelsverkeer, maar dit wil niet zeggen dat de mogelijkheden van de uitvoer zijn vergroot. In de laatste vijf jaar heeft de structuur van tal van landen een wijziging ondergaan Dit bete kent dat naar een nieuwe basis moet wor den gezocht. Beter is naar een gehele opheffing van de beperkingen te streven. Op de buitenlandse markten moet onze industrie aan een steeds scherpere con currentie van Duitsland en Japan het hoofd bieden, Aangenomen, dat de moeilijkheden van afzet en rendement aanhouden, moet in 1953 in tal van bedrijfstakken op een ver dere daling van de investeringen worden gerekend, zo meende rr\r Milius, die voorts verklaarde dat de Jaarbeurs bereid is waar mogelijk het georganiseerde bedrijfs leven in hoofdlijnen te volgen bij de ont- Het actie-comité Utrecht, dat ten be hoeve van de Utrechtse Opera in het leven is geroepen, heeft als haar vaste overtui ging uitgesproken, dat het niet mag blij ven bij de première van Carmen op 1 September te Utrecht. „De actie moet, centraal geleid, worden voortgezet", aldus het comité, „om de Utrechtse Opera voor de provincie te be houden". Het is voorts van mening, dat de Utrechtse Opera 1 November wederom een première moet geven en het hoopte, dat het de opera mogelijk zal zijn de tus senliggende maanden te blijven optreden. Er is nog geen keuze gedaan voor een nieuwe première op i November. De directeur van de Utrechtse Opera, de heer Birnie, heeft meegedeeld dat mr. J. M. L. Th. Cals, de minister van O., K. en W. die onderhandelingen, sinds het moment waarop hij subsidie aan de Utrechtse Opera weigerde, overbodig achtte toch nog de mogelijkheid tot overleg met de Utrechtse en de Neder landse Opera heeft opengelaten, dat ech ter dan na de ministeriële vacantie, zou moeten plaats vinden. Indien er een vorm van samenwerking kan woi-den gevonden tussen beide opera-gezelschappen, aldus de visie ten departemente, dan kan de Utrechtse Opera worden gered. in de sector van de industrie die eindpro ducten vervaardigt, kan op belangsielling voor rationeel bedrijfsbeheer worden ge rekend. De komende Najaarsbeurs zal het kenmerk hiervan dragen en ir. beiangrijke mate de nadruk leggen op alles wat voor een juiste bedrijfsorganisatie van beteke nis kan worden geacht. Aan de 61ste Jaarbeurs zal worden deel genomen door 2576 firma's, afkomstig uit 20 landen. De bezette oppervlakte be draagt circa 30.000 vierkante meter, waar van 13.000 op het Vredenburg en 12.000 op het Croeselaanterrein. In de gemeente Arcen en Velden behelpt men zich nog met pompwater. De aanleg van drinkwaterleiding staat dan ook op het verlanglijstje van het gemeentebe stuur, maar de kosten ervan zijn hoog en de middelen krap. Voor de kom van het dorp Arcen meent men nu echter een oplossing gevonden te hebben. In de nabijheid van het dorp ligt een brou- werij, die over een eigen wat erwininstal- latie met ee?i flink vermogen beschikt. Nadat advies van de waterleidingmaat schappij voor Midden- en Noord-Lim burg was ingewonnen, waarbij bleek, dat het brouwerijwater wel aan te stel len eisen voldoet, wil men nagaan of het leggen van een buizennet naar en in het dorp kan worden gefinancierd. Als de planven doorgaan krijgt Arcen dus wa ter uit de brouwerij. Er zijn nu al in woners die hopen dat men er af en toe eens de verkeerde kraan zal openzetten. Het Bureau van het Staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie, dat be last is met de controle op de vervaardi ging van post- en andere waarden, bene vens met de bewaring en de distributie daarvan, is tot nu toe gevestigd in het ge bouw van de N.V. Joh. Enschedé en Zo nen Grafische Inrichting te Haarlem. Uit een oogpunt van huisvesting en van con trole is deze toestand, zowel voor het staatsbedrijf als voor genoemde vennoot schap, in hoge mate onbevredigend, zo deelt de minister van Verkeer en Water staat mede in de Memorie van Toelich ting bij het heden bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot wijziging van de begroting van het staatsbedrijf der P. T. T. voor het dienstjaar 1953. De N.V. Enschedé heeft besloten een gebouw te stichten, dat aan haar drukkerij zal grenzen en uitsluitend de kantoren en magazijnen van het in de aanhef bedoelde Dezer dagen is een oplossing gevonden van de moeilijkheden in het bouwbedrijf. De Raad van bestuur voor het Bouwbedrijf, de overkoepelende organisatie der werkge vers deelt hierover mede, dat reeds gerui me tijd van werknemerszijde was aange drongen op loonsverhoging voor de ge- oefenden (groep 2). De werkgevers voel den het als een bezwaar dat d'aardoor het verschil in beloning tussen geoefenden en geschoolden (groep 1, die uiteraard hogere lonen verdient), kleiner zou worden. De Stichting van de Arbeid drong er op aan dit bezwaar te ondervangen door ook de lonen van groep 1 te verhogen. De werk gevers konden zich hiermee verenigen, mits er ook een herziening zou komen van de reisregeling. In de jongste bespreking van werkgevers en werknemers met de looncommissie van de stichting van de Arbeid is men het eens geworden over een loonregeling, waarbij de geoefenden in de gemeenteklassen 1 tót en met 5 drie a vier cent per uur meer gaan verdienen. Besloten werd nog nadere besprekingen van werkgevers en werkne mers te houden over een gelijksoortige verhoging voor de geschoolden en de her ziening der reisregeling. Het college van Rijksbemiddelaars, welks voorzitter bij de besprekingen aanwezig was, zal deze loon regeling nog moeten goedkeuren. Op den duur wil men tot een collectieve arbeids overeenkomst komen. Over een sociale regeling met de uitvoer ders hadden de werkgevers en de werk meestersbonden al overeenstemming be reikt. Daarna echter gingen twee van de drie werkmeestersbonden op in bedrijfs- bonden, waarin de arbeiders de meerder heid vormen. Op grond daarvan hadden de werkgevers er bezwaar tegen de aan gelegenheid met de bed rijf sbonden te be spreken. Dit bleef een struikelblok en daarom heeft het College van Rijksbe middelaars besloten de reeds tussen werk gevers en werkmeestersbonden overeen gekomen regeling aan partijen op te leggein. De Stichting van de Arbeid heeft haar diensten aangeboden voor het tot stand brengen van een loonregeling voor chauf feurs. Deze diensven zijn door beide par tijen aanvaard. Het gaat hier alleen om degenen die uitsluitend als chauffeur werkzaam zijn, volgens de Raad van Be stuur Bouwbedrijf slechts een kleine groep, Zij die chauffeurs- met andere werkzaam heden combineren vallen onder de gewone loonregeling. Verder is men het er over eens gewor den dat de pensioenpremie over de gehele linie ten hoogste drie gulden per week zal bedragen. controlebureau zal bevatten. Ten behoeve van de financiering van de bouw van ge noemd perceel, dat na voltooiing door P. T. T. zal worden gehuurd, zal de N.V. een leningsluiten ten hoogste groot f 1.200.000. Behalve in de wijze, waarop het staats bedrijf der P.T.T. huisvesting verkrijgt ten behoeve van de bovenbedoelde werkzaam heden, is er voor het staatsbedrijf een di rect geldelijk belang in het geding, gele gen in de te vergoeden huurprijs. Deze zal namelijk worden gesteld op de kost prijs der huisvesting. De door P. T. T. te verlenen medewerking aan de financiering van het door de N.V. te stichten gebouw leidt tot verlaging van de rentevoet van de door de N.V. Enschedé te verkrijgen lening en daardoor van de evenbedoeldp kostprijs der huisvesting, voor wat de factor rente aangaat. Gezien het grote belang, dat P. T. T. bij de totstandkoming van dit gebouw heeft, wordt het wenselijk geoordeeld, dat het staatsbedrijf de verplichtingen, die ge noemde vennootschap uit dezen hoofde op zich genomen heeft, tegenover de geld schieter garandeert, terwijl de schulde naar zekerheid zal stellen tegenover het staatsbedrijf. Nog opgemerkt kan worden, dat een verhuur door de N.V., parallel lopende met de werkzaamheid van En schedé voor de P.T.T. en diverse rijks diensten, is te verkiezen boven een oplos sing, indien mogelijk, waarbij P. T. T. zich met een derde moest verstaan of zelf bouwen. Bovendien wordt de bestaande verhou ding op dit punt bestendigd, daar steeds van ruimte in bedrijfsgebouwen van En schedé werd en wordl gebruik gemaakt. Wij verzoeken onze weekabonnés die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATE Een explosie gevolgd door glasgerinkel en uitslaande steekvlammen zijn van nacht te omstreeks kwart over een de eerste waarneembare verschijnselen ge weest van een brand waarbij een kleine fabriek van plastic speelgoed („Multirec") aan de Kerkstraat 221 te Amsterdam, ter hoogte van de Vijzelstraat, grotendeels verloren is gegaan. Met zeven stralen was de brandweer de situatie na ruim een uur meester maar het blussingswerk duurde nog tot na drieën. De fabriek, gevestigd op de eerste en tweede verdieping boven een opslag plaats, dus in een onbewoond perceel, lag vol plastic materialen zoals poppen en speelblokken. De brand bleef hardnekkig woeden onder sterke rookontwikkeling. De naburige huizen kregen waterschade. Men kreeg de indruk dat de brand op de eerste verdieping achter zou zijn begonnen, wellicht door het barsten van een kook- ketel. Toen de brandweer binnenkwam was de trap naar de tweede verdieping al onbegaanbaar. Aan de achterzijde van het huis laaiden de vlammen ook al hoog op. Een onderbrandmeester werd door glas scherven licht aan de hand gewond. De directeur van „Multirec", de heer H. J. M. de Bont, was met vacantie en bleek onbereikbaar. Ook de bedrijfsleider was moeilijk te vinden, zodat noch over de oorzaak van de brand noch over de schade enigerlei opheldering is verschaft. Of er des avonds iemand in de fabriek had ver toefd, zoals wel vaker voorkwam, is niet vastgesteld. Reeds enige jaren was de Internationale vlieghaven van Ziirich in gebruik. Thans echter is men zo ver gevorderd met de bouw van het vliegveld en de gebouwendat zij officieel kunnen worden geopend. H et vliegveld kost de Zwitsers 30 mill, dollar. Ivy Compton-Burnet, The present and the past Victor Gollancz, London. De reden voor een bespreking van Ivy Compton-Burnet's nieuwste boek is niet dat het haar beste werk is; hoewel The present and the past op sommige ogenblik ken haar bedoelingen met volle kracht overbrengt, heeft het soms een slordigheid in bouw en détails, waarmee het zich on gunstig van sommige van haar vroegere boeken onderscheidt (Men and Wives, El ders and Betters). Zoals al haar werk heeft Ivy Compton- Burnet ook dit laatste bijna geheel in dia logen geschreven. Nu en dan wordt een handeling in het kort aangeduid, en iedere persoon die voor het eerst optreedt kan rekenen op een beschrijving in een ge drongen alinea: verder moet alles uit het gesprek blijken. Zo'n roman zou op een toneelstuk lijken, wanneer de handeling niet zonder enig visueel effect was, en als bovendien de personen beter op werkelijke mensen leken. De personen van Ivy Comp ton-Burnet zijn eigensoortige wezens, die niet door vlees en bloed zouden kunnen worden vertolkt: onbelemmerd door ook maar het geringste gemeenschapsgevoel, geven zij onmiddellijke uitdrukking aan hun gedachten over anderen, zichzelf en het leven in het algemeen. In een dood stille. windloze atmosfeer bepalen zij hun onderlinge verhoudingen; dat er van tijd tot tijd toch nog iets gebeurt, kan de lezer voor zichzelf alleen aannemelijk maken als hij zich herinnert dat ook de wereld van Ivy Compton-Burnet tenslotte een afbeel ding van de gewone buitenwereld is. Dat die afbeelding somber is. daar hoeft niet over getwist te worden. Geen van de personen denkt ooit over een verlossing uit de zelfzucht, en dat zij niets van ande ren eisen verzacht hun lot maar voor een klein deel. „Vergeleken bij Ivy Compton- Burnet klinkt het geluid van de existentia listen als het vrolijke zingen van een troepje nadvinders", zei de Engelse criticus Henry Reed. Inderdaad is de somberheid des te moeilijker ontkoombaar. doordat zij riiet de consequentie is van bepaalde ideeën over de menselijke toestand, maar regelrecht uit de ondervinding komt. Bin nen de beperking van die- ondervinding vinden de romans hun suggestieve kracht, die de lezer soms pas bij herlezing ten volle waarderen kan: niet doordat de schrijf trant onduidelijk is, integendeel, alles gaat volmaakt onomwonden toe, in klare ter men maar doordat deze zienswijze op de menselijke verhoudingen ongewoon is: origineel. Het verhaal van The present and the past verloopt ongeveer als volgt. Cassius Clare en zijn tweede vrouw Flavia wonen op hun landgoed, met de oude heer Clare en vijf kinderen, twee uit het eerste huwelijk van Cassius en drie uit dat met Flavia. De ro man is nog niet oud als de eerste vrouw, Catherine, in de omgeving aankomt en doet weten dat zij voornemens is een be zoek te brengen: zij heeft haar kinderen in iaren niet gezien. Bij haar bezoek verloopt alles strak en waardig, maar later stuurt zij een briefje, waarin zij het recht opeist altijd wanneer zij wil haar kinderen te zien. Flavia staat 'net haar toe, en zij komt haast iedere dag. De toestand in huis wordt zeer complex. Cassius, die zich op een wat kunstmatige manier rekenschap geeft van de rechlen en plichten van het vaderschap, nrobeert iedereen te begrijpen en een op lossing te vinden waarin hij zelf als cen trale firuur zal optreden, maar zijn kinde ren noch zijn vrouwen willen van zijn be moeiingen weten. Om hen aan zijn onmis baarheid te herinneren, doet hij een schijn- poging tot zelfmoord, maar daar oogst hij alleen minachting mee. Enige dagen later ligt hij weer buiten bewustzijn op een divan; de ontdekking dat het deze keer een werkelijke hartaanval is geweest komt te laat: hij is dood. Zullen Catherine's kin deren nu met. haar meegaan, of bij de moe der blijven die hen opgevoed heeft? Zij willen wel met Catherine mee, maar dan beseft de laatste dat zij met de dood van Cassius haar aanspraken verloren heeft; zij trekt zich terug, en het boek eindigt met een tweespraak tussen Elton en Ur sula Scrope, de broer en zuster bij wie Catherine gelogeerd heeft. Dit laatste tweetal is eigenlijk de ver standigste groep in het boek. Zij hebben het ruwe leven stelselmatig gemeden, en zijn dus ook niet met ondernemingen be gonnen waarvoor scheppingen van Ivy Compton-Burnet nu eenmaal niet geschikt zijn. Om hen in hun rol in het verhaal te accepteren, is wel een moeilijke opgaaf: zij lijken te moeten dienen om aan de Compton-Burnet-mensen een status te ver lenen die hun niet toekomt en niet goed staat. Overtuigender zijn de mislukkingen: Cassius die Zijn eigen mensenkennis over schat en zich steeds beklaagt over gebrek aan erkenning, Flavia die verstandig is maar met geen van haar huisgenoten in persoonlijke verbinding staat en Catherine, intelligent en zelfstandig, maar machteloos. Meer nog dan de personen zelf is het overigens het beeld van hun betrekkingen waarin de kracht van het werk van Ivy Compton-Burnet. schuilt. Hun gesprektoon is kunstmatig, maar de pijn die zij toe brengen en ondervinden is tot ver buiten het boek voelbaar. Hoe meer pijn, hoe ech ter mensen: er zijn altijd anderen in deze boeken die voor komische afwisseling zor gen door in dezelfde toon als de hoofd personen te praten, terwijl zij met een veel lagere intensiteit leven. In The present and the past zijn dat de kinderen en het per soneel; zij leveren commentaar op de er varingen van de hoofdpersonen, soms scherpzinnig, soms alleen wijsneuzig. Bij de schrijfwijze van Ivy Compton- Burnet is er voortdurend dit gevaar, dat een zin of een hele gedachtenwisseling uit het verband zal losraken. In laatste instan tie staat een boek als dit toch onwrikbaar somber op het voetstuk van een persoon lijkheid en een talent die zich niet laten negeren. s. M. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Op 1 September ïs het een kwart eeuw geleden, dat te Eindhoven de Philips nij verheidsopleiding voor jongens werd ge sticht. In vroeger jaren haalde Philips zijn vakheden uit het buitenland. Dat liep echter mis tijdens de eerste wereldoorlog. Uit die ervaring ontsproot de gedachte, de nodige vaklieden zelf te gaan opleiden. Toch duur de het tot 1928 voordat met de J. N. O. kon worden begonnen. Sindsdien is aan ruim 2000 leeringen het diploma uitgereikt.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13