SCHOOLBOEKEN Ondanks stromende regen toch Bloemencorso in Oud-Schoten 7 De Gordel van Hippolyta Hervormde kerk van O verveen verrijkt met gebrandschilderd raam NEB. DETACHEMENT VERENIGDE NATIES COUPON Kort en bondig Wanhopige speurtocht naar vermiste jongen Intrede ds. G. Kroes Meisje viel van een hoogte van ongeveer elf meter Nachtelijk brandje aan Thomsonlaan Grote schade bij botsing op hoek Dreef-Camplaan Burgerlijke Stand van Haarlem Inbraak in Kenaustraat Koster II. van Mourik nam afscheid in de Noorderkerk „De Plankeniers" in Openluchttheater Brandweer trachtte tankval bij tunnel leeg te pompen Kostersechtpaar nam afscheid Jo Vincent op eerste concert van „Zang en Vriendschap" Harmonieorkest Haarlem geeft eerste uitvoering Prof. dr. Alph. M. A. A. Steger vanmorgen overleden Eredirecteur „Crescendo' aan hoofd gewond Rijdend Bijbelhuis Nieuwe predikant van de Evangelisch Lutherse gemeente MAANDAG SI AUGUSTUS 19SS HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gistermorgen heeft dr<. Ch. de Bcus het door het glazeniers echtpaar Johan en Femmy Schilt-Gee- sink vervaardigde ge brandschilderde raam in de Neder lands Hervormde Kerk aan de Ramp laan te Overveen in gewijd met de p tekst, die op dit raam is aangebracht: „Voor waar, Ik zeg u, over al waar het evange lie verkondigd zal worden, over de ge hele wereld, zal ook tot hare gedachtenis g-esproken worden, van wat zij gedaan heeft". Het raam, dat geplaatst is in de Noordgevel van de kerk, is een geschenk van een onbekende. Omdat het van vele plaatsen in de kerk af niet goed zichtbaar is, bestond er gele genheid het na de kerkdienst te bezich tigen. Over het raam ver telde de heer Schilt ons het volgende: Uitgebeeld is de zalving van Jezus door Maria. Het hoogtepunt van dit raam is Maria, die vol deemoedige overgave de Heiland kost bare oliën over het hoofd uitgiet. Merk waardig is, hoe mevrouw Schilt-Geesink de kruik, waarmee dit geschiedt, gemaakt heeft tot een kroon. Ondanks alle laster, tegenwerking en verraad zag Maria het geestelijk koningschap van Jezus, en kroonde hem door deze daad als het ware tot koning. Opmerkenswaard is in deze uitbeelding de liefde en het toegewijdzijn van Maria enerzijds, het innerlijk aan vaarden maar niet van deze wereld anderzijds door Jezus. Ter linkerzijde van de hoofdfiguren staat Martha, de gedien stige, ter rechterzijde staan Lazarus, Simon, in wiens huis deze zalving plaats vond, en Judas. De laatste is gezeten op een kruk, waaronder zijn geldbuidel. Treffend is de tegenstelling tussen de beide hoofdfiguren, die weten van de eeuwige dingen des levens en de bijfigu ren, die sterk stoffelijk gebonden zijn, waardoor zij dit slechts kunnen ervaren als een zinloze geldverkwisting. Het raam, dat gebouwd is op een mathematische ondergrond van een horizontale en een verticale 8 is gehouden in prachtige, warme tinten van antiek glas, zoals goud, purper en rood. ADVERTENTIE BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 98 De twee-jarige Elisabeth Westenbroek is Zaterdag uit het slaapkamerraam op de tweede verdieping van een perceel aan de Koninginneweg gevallen. Het meisje was op de vensterbank geklommen, had haar evenwicht verloren, viel over de voor het raam aangebrachte beveiligingsstangen en kwam op het ongeveer elf metër lager gelegen straatje voor de voordeur terecht. Uit een onderzoek is gebleken, dat zij enkele schrammen had opgelopen. Zij is ter observatie in het Diaconessenhuis op genomen. De bewoonster van een huis aan de Thom sonlaan te Haarlem had een linnen bood schappentas te drogen gehangen aan de tuit van een met water gevulde ketel, die op een brandende kachel stond. Om twee uur 's nachts werd zij wakker doordat zij een brandlucht rook. De huiskamer stond vol rook: de boodschappentas was verbrand en de resten lagen nog op de grond te smeulen. Met een emmer water heeft zij deze smeu lende resten gedoofd. In twee op elkaar lig gende vloerkleden waren schroeiplekken gebrand. De brandweer behoefde niet op te treden. Zondagmiddag had op de hoek van de Heemsteedse Dreef en de Camplaan een botsing plaats tussen twee auto's welke beide grote schade opliepen. De inzittenden kwamen echter met de schrik vrij. De bestuurder van een van het Valken burgerplein komende Skoda verkeerde in de mening dat de Heemsteedse Dreef ter plaatse voorrangsweg is en wilde van dat recht bij het kruispunt met de Camplaan gebruik maken. De chauffeur van een Citroën die van het Wilhelminaplein kwam wist zeker en terecht dat hij het rechts gaat voor mocht toepassen. Remmen en uitwijken konden de gevol gen van de misvatting van eerstgenoemde weggebruiker niet meer voorkomen. Beide auto's moesten met aanzienlijke schade aan motorkap, stuurinrichting, spatborden, por tieren enzovoort worden weggesleept. HAARLEM, 29 Augustus 1953 GEHUWD: 29 Aug., C. L. Bilars en C. C. Barnhoorn; N. J. van Leeuwen en M. W. yan de Nes; Ch. Broertjes en J. van Leeuwen. BEVALLEN van een zoon: 28 Aug., M. E. Verkerk—Stolte; 29 Aug., M. W. Biemans— Moonen; A. M. van LeeuwenPollie. BEVALLEN van een dochter: 28 Aug., G. CopierGeurts; I. M. Couwenbergh—Seders; 29 Aug., J. T. Sluiter—Horst; W. de Koning —Muurlink; H. M. den Oudsten—van Heerden. OVERLEDEN: 27 Aug., M. C. van Roon, 2 j., Dr. Schaepmanstraat' J. Schipper—Eden, 75 j., Gasthuisvest. Mevrouw Femmy Schilt-Geesink, leer linge van professor R. N. Roland Holst, kan terugblikken op een twintigjarige praktijk als glazenierster. Zij wordt ge assisteerd door haar echtgenoot. Het na tionale cultuurbezit van Nederland heeft zij in de loop dier jaren vergroot met een zeer groot aantal werken in gemeente huizen, kerken, scholen en particuliere gebouwen. Haar zuivere, middeleeuwse techniek, haar groot talent als componiste gepaard aan tekentalent en diep religieus besef, deed menig vooraanstaand architect be sluiten met haar samen te werken. De technische verzorging zoals het snijden, branden en zetten van het glas geschiedt door de kunstenaars zelf, zoals dat ook in de bloeiperiode (1000 tot 1300) het geval was. Toen de hoofdbewoner van een perceel in de Kenaustraat in Haarlem op Zaterdag jongstleden van zijn vacantie uit België terugkwam, bemerkte hij, dat onbevoegden tijdens zijn afwezigheid zijn woning waren binnengedrongen. De kasten en laden van een theetafel en een bureau waren door zocht. Voor zover, nagegaan kon worden, werden twaalf zilveren theelepeltjes ver mist. De dieven zijn vermoedelijk door for cering van een raam binnengedrongen. Zondag heeft de heer H. van Mourik voor het laatst dienst gedaan als koster in de Noorderkerk. Na afloop van de godsdienstoefening heeft de voorganger, ds. A. van Rhijn, namens de cen trale kerkeraad der Nederlandse Her vormde gemeente te Haarlem de heer Van Mourik dank gezegd voor de vele arbeid in de loop der jaren verricht. In de Gerfkamer der Noorderkerk ver enigden de familie van de heer Van Mou rik, kerkvoogden en kerkeraadsleden zich om de scheidende koster te danken. De heer P. H. Romeijn voerde het woord na mens de kerkvoogdij, de heer H. Franken Jr., oud-president-kerkvoogd, bood na mens kerkvoogden een vulpen aan en de heer A. J. de Landmeter, voorzitter van de Stichting Noorderkerk en Noorderschool, bracht dank voor de samenwerking. De heer Van Mourik sprak woorden van dank voor de hem gebrachte hulde. ADVERTENTIE Aangezien de aflossing van Korea-vrijwilligers, die een jaar in Korea hebben gediend, voorshands nog regelmatig moet plaats vinden, bestaat bij het nog gelegenheid tot dienstneming. Leeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar (voor onderofficieren tot 35 jaar). Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn geweest, komen voor uitzending in aanmerking. Reeds afgewezen candidaten komen niet in aanmerking. Aanmelding dient mondeling of schriftelijk te geschieden bij het Aanmeldingsbureau Korea. Nieuwe Frederikkazerne. Van Alkemadelaan, geb. E5, kamer 9a, 's-Gravenhage, Telefoon 185070, toestel 1589. Verzoeke mij de brochure „Mannen van Stavast" te sturen: Naam: Adres: Plaats: Aanvraag richten tot Aanmeldingsbureau Korea, v. Alkemadelaan, 's Gravenhage. 99 99 De weergoden hebben Zondagavond gun stig beschikt over de jubileumvoorstelling, die „De Plankeniers" uit Naarden ver zorgden bij het vijfjarig bestaan van het Bloemendaalse Openluchttheater. Het was droog. Het bleef droog. Tegen het eind van de voorstelling kwam de maan zelfs om de hoek van de hemeldeur kijken, klaarblijkelijk in een poging haar schade van Zaterdagavond in te halen, toen bij regen en ontij de opvoering moest worden afgelast. De weergoden hadden daar misschien hun reden toe. Er wordt met hen en hun confraters nogal eens een loopje genomen in het stuk van Julian Thompson, dat als titel „The warrior's husband" draagt en door mr. H. M. Planten voor het open luchttoneel werd bewerkt. Daar kreeg het de naam van „De gordel van Hippolyta". De auteur verplaatst ons naar het rijk der Amazonen, krijgshafte en strijdlustige da mes, wier koningin Hippolyta een heilige gordel bezit, welke de Griekse held Hera cles moet veroveren. De strijd om die gor del vormt het hoofdthema van het stuk, in schijn tenminste, want in werkelijkheid neemt Thomson het als uitgangspunt van een geestige paraphrase op de Ouden, wier verschijning ofwel gans in tegenspraak is met de wereld, die de goede Homerus ons voor ogen toverde, of er zo consequent aan beantwoordt dat ze een charge wordt op alle mythologische grondwaarheden. Her haaldelijk staat die wereld der Ouden dan ook te schudden op haar grondvesten. De Amazonen bijvoorbeeld zijn daverende vechtjassen, haar mannen prullen en bib berende kwezeltjes. De Griekse helden leggen een volslagen onverschilligheid te genover hun historische vermaardheid aan den dag, hun reuzendoder Heracles wordt zelfs de incarnatie van Jonkheer Andries Bibberwang. Ook Homerus ontkomt niet aan de goedmoedige SDot ,die de schrijver met zijn figuren bedrijft. Hij is in het stuk zoveel als oorlogscorrespondent. Dat levert allerlei verrassende en vermakelijke si tuaties. Zolang zij niet te ver worden doorgevoerd blijven zij geestig. En zij. worden maar zelden te veel uitgesponnen, zelfs niet de anachronismen. Dat is dan te danken aan het feit, dat er een aardige in trigue is gevlochten temidden van zoveel onwaarschijnlijkheid. De Griekse held Theseus wordt namelijk verliefd op -de zuster van de Amazonekoningin Antiope. Hij verslaat .haar in een tweegevecht er) ontvoert haar naar het Griekse kamp. Ze draagt de gordel van Hippolyta, die. haar zuster haar uit veiligheidsoverwegingen had uitgeleend. Om het stuk nu in pais en vrede te laten eindigen en Hippolyta bij gebrek aan haar gordel niet voor altijd te ontluisteren, besluiten de Grieken de gordel mee te nemen, die de vorstin draagt op het ogenblik, dat zij haar ontmoeten en dat is de gordel van Antiope. Zo hebben zij toch aan hun opdracht voldaan. The seus kan nu Antiope tot vrouw nemen, „in liefde bloeiende". Ook een nevenintrigue zorgt voor een realistische, minder poëti sche maar toch wel amusante ontwikke ling. Dat is dan de verhouding tussen ko ningin Hippolyta en Sofias, een brutale blaag, die zij tot echtgenoot heeft geno men. Sofias slaagt niet in zijn streven zijh zwakke sexe boven het manonterend ni veau te verheffen. Hij mist de allure, die heren als Theseus, Ajax en Achilles eigen is. Zo ontstond dus een'spel, dat aan de oppervlakte van de ernst schertst en bab- Het weer was Za terdagmiddag niet zeer geschikt voor een bloemencorso. De gestaag neerval lende regen door weekte de kleren van de deelnemers en verfomfaaide bloemen en orna menten aan fietsen en wagens. Toch heeft het Co mité tot Viering van Nationale Feestda gen in Oud-Schoten, dat deze optocht or ganiseerde, het cor so door laten gaan. En dat was toch weer een troost voor de deelnemers, voor al de jeugdige, die zich natuurlijk heel wat van de verkleed partij hadden voor gesteld. Er waren veel par ticuliere inzendingen, die blijk gaven van heel veel fantasie. De dierenvrind, een wagen die aan een fabel van La Fontaine deed den ken, met jongens met dierenkoppen, werd zeer terecht met een eerste prijs in de afdeling jeugd bekroond. Ook een opvallend frêle vlin dertje viel een be loning ten deel. Van de verenigingen die zich hier met bloe men getooid presen teerden, kreeg speeltuinvereniging D.V. S. een ereprijs, en Jong Haarlem, een zang en operette-vereniging, de eerste prijs. In de derde categorie deelnemers, die der winkeliers uit de buurt, ging de eerste prijs naar J. G. Stut, die in een smaakvol Een dapper groepje uit de bloemenstoet. versierde tilbury de regen trotseerde. De jury bestond uit niet-Haarlemmers; het waren de heren H. H. Pijnacker, R. Drager en C. J. Kallenburg, allen uit Am sterdam. belt en bijwijlen wat doorslaat en u met zijn grappen en grollen aan het lachen zet. Onderhoudend voor een avond, die ge probleemloos wilt doorbrengen. Het pro bleem hoe zo'n stuk te spelen leverde ook al niet veel moeilijkheden op. „De Plan keniers" bleken dat wel begrepen te heb ben. Met plezier, zeiden zij en zo speelden zij. De vorstin overheerste royaal in de vrijmoedige vertolking van mevr. H. van Dongen. Haar tot het huwelijk bekeerde zuster was een zwierige en vooral in III van intonatie gave rol van mej. L. C. As ser. De raadsvrouwen bleken met mej. C. M. van Hoogstraten als Pomposia wel het best vertegenwoordigd, een partij, die op viel door haar goede expressie. Bij de he- renrollen dient Heracles (J. van Rinkhuy- zen) het eerst vermeld. Een waar carica- tuur en volgehouden tot in de détails. De heer R. Huysinga wist wel weg met de Mokummer versie, die hij aan zijn heraut Kalianos gaf. Ajax en Achilles spraken op het tweede plan hun woordje mee in speelrollen van de heer H. B. van Rijs wijk de Jong en jhr. A. van Lennep, Ho merus was een zogezegd vrolijk heer schap, dat mr. C. Scheltema gevat ten tonele voerde, terwijl Theseus minder on stuimig dan oirbaar was geweest maar met gevoel voor de nuance door de heer J. Kappelle in het strijdperk werd gewor pen. Jan Lemaire jr. hield bij zijn regie de juiste maat - en dat is heel verdienstelijk, omdat de verleiding groot is te veel te chargeren. De grote figuratie had hij goed in de hand. Hij streefde bij zijn enscene ring klaarblijkelijk naar evenwicht en eenvoud en liet de voorzichtigheid prae- valeren. Op de costumering viel niets af te dingen, het décor was zeer soDer. uai het meubilair der Amazones een vooraf beelding leek van het Hindeloper huisraad zal wel een anachronisme zijn, dat meer op toeval berust. Het deed in ieder geval aan de spelprestaties niets af. „De Plan keniers" voelden zich op de Bloemendaal se grasmat thuis als wijlen het Nederlands elftal in het Stadion. Ze speelden recht op het doel af. En wonnen. Bloemendaals burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex leidde de voorstelling met een korte toespraak in. Hij toonde zijn duidelijke voldoening over de bloei van het openluchttheater in de vijf jaar, die "het nu bestaat. Hij memoreerde de ver diensten dergenen, die zitjh daarvoor zo zeer hebben ingespannen. De man, die doorgaans Schuil gaat (en heet) bracht hij zijn hulde in het bijzonder. P. W. FRANSE Een motorspuit van de Velsense brand weer heeft tot gisteravond Iaat gepro beerd het overblijfsel van de tankval bij de in aanbouw zijnde tunnel aan de Zuid kant van het Noordzeekanaal leeg te pompen, om een spoor te ontdekken van de sinds Zaterdagmiddag vermiste 10- jarige Dirk Zwenne uit Velsen. Het kind heeft Zaterdagmiddag de ouderlijke woning aan de Meervlietstraat verlaten en toen hij 's avonds niet kwam opdagen werd de politie gealarmeerd. Zondagavond was de jongen nog niet terecht, nadat er een radio-oproep was uitgezonden en men vermoedde, dat hij wellicht bij de tunnelbouw was gaan spe len, waar zich bij de hoge zandberg het restant van een Duitse tankval bevindt, die vol staat met modder. De brandweer is gistermiddag tegen de avond met een motorspuit begonnen deze kuil leeg te pompen, maar de bagger verstopte de pompen, zodat deze poging in de loop van de avond moest worden opgegeven. Vanmorgen is men met andere middelen verder gegaan; een dreg kon namelijk in de modder niet gebruikt worden. Het signalement van de vermiste knaap luidt: normale lengte voor leeftijd, breed en gezet postuur, blond rossig haar, was gekleed in korte, grijsblauwe broek, zwart zeiljacket met leren riem, droeg half afgesneden rubber laarzen en was blootshoofds. In verband hiermee zoekfde politie naar drie jongens van 10 tot 12 jaar oud, die Zaterdagmiddag gezien zijn op het terrein van de tunnelbouw. Een van hen was in het bezit van een hark met korte steel. Het is zeer gewenst dat deze jongens zich onverwijld melden op het politiebureau. Deze oproep houdt verband met hetgeen iemand gezien heeft bij de tankval. Hij zag daar een jongen die beantwoordt aan het signalement en in gezelschap was van de drie bovengenoetnde jongens. Na de dienst is het met pensioen ver trekkende kostersechtpaar van de Ver enigde Doopsgezinde Gemeente van Haar lem de heer en mevrouw P. Rentjes en A. Rentjes-Bakema Zondag in de kerk toege sproken door ds. mr. J. A. Oosterbaan, waarna een bijeenkomst in de gemeente zaal volgde. Daar werd het woord gevoerd door ds. C. P. Hoekcma namens de predikanten, mr. Th. A. Wesstra als voorzitter van de diakenen, de heer C. M. Andriessen na mens het personeel van de Doopsgezinde Gemeente en de heer Groeneveld namens het college van collectanten. De vele waarderende woorden voor de heer en mevrouw Rentjes, die de Doops gezinde Gemeente bijna 25 jaar liefderijk en toegewijd hebben gediend, gingen ver gezeld van geschenken. De heer Rentjes heeft in een korte speech voor de huldiging bedankt. Dezer dagen hield de Koninklijke Lie dertafel „Zang en Vriendschap" de jaar lijkse algemene ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer A. J. van Houten. Uit het jaarverslag van de secretaris bleken het liefdadigheidsconcert ten bate van het Nationale Rampenfonds en het optreden voor H.M. Koningin Juliana in het Casino te 's-Hertogenbosch in het ka der der eeuwfeestviering van het Ko ninklijk Nederlands Zangersverbond tot de hoogtepunten van het afgelopen sei zoen te mogen worden gerekend. De ver slagen van penningmeester, propaganda- commissie en muziekfonds gaven blijk van een gezond verenigingsleven. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren A. J. van Houten, A. Th. Misset, E. v. d. Kort en G. J. Ruitenbeek werden allen herkozen. Een belangrijk agendapunt vormde de bespreking over de voorbereidingen van de culturele viering van het 125-jarig be staan in 1955. Het eerste optreden van het koor in het nieuwe seizoen zal een bijzonder karakter dragen. Dit wordt een concert op 21 De cember in de Gemeentelijke Concertzaal, waaraan medewerking zal worden ver leend door de sopraanzangeres Jo Vincent. Zondag 6 September zal het Harmonie orkest „Haarlem" in de muziektent van hotel Dreefzicht des middags van drie tot half vijf een concert geven onder leiding van de heer J. Gorter. Dit zal de eerste uitvoering zijn, die het orkest in de nieuwe samenstelling geeft. Op het programma staan de volgende werken vermeld: „Sons of the Brave" van Bidgood, „Die schone Galathee", een ouverture van Von Suppé, „Hoehzeit der Winden", een wals van Hall, „Geist der Woiwoden", een csardas van Grossman, „Per Aspera ad Astra" een mars van Ur- bach, „The Tin Red Line", eveneens een mars, „Zampa", een ouverture van Hérold, „Rosen aus dem Suden" van Strauss, „Sunny River" en „Prinz Eitel Friedrich", een mars van Von Blankenburg. ln de Maria-stichting te Haarlem is van morgen in de ouderdom van 79 jaar over leden prof. dr. Alph. M. A. A. Steger, oud-hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft en oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gewoond heb bend te Heemstede. De thans overledene is op 9 Juli 1874 te 's-Gravenhage geboren, bezocht het Sint Willibrordus-gymnasium te Katwijk aan de Rijn, studeerde chemie aan de uni versiteit van Amsterdam, waar hij in 1898 cum laude promoveerde op dissertatie „Substitutiesnelheid". Vervolgens bezocht prof. Steger de Technische Hogeschool te Charlottenburg, om technologie te stude ren. Na assistent aan de universiteit in Amsterdam te zijn geweest was hij enige jaren leraar aan de HBS te Zaandam. Van 1903 tot 1909 was de thans overledene directeur van de Watergasmaatschappij van dr. Kramers en Aarts te Amsterdam en vervolgens privaat-docent aan de uni versiteit te Amsterdam en aan de Tech nische Hogeschool te Delft in technische chemie. In 1912 werd prof. Steger als opvolger van prof. Aronstein benoemd tot hoog leraar in de scheikundige technologie te Delft. Van 1913 tot 1918 was hij tevens buitengewoon hoogleraar aan de Handels hogeschool te Rotterdam om les te geven in de technologie der handelswaren. In 1918 stichtte prof. Steger het laborato rium voor de technologie der oliën en vetten, later uitgebreid tot verven, lakken en vernissen, aan de Technische Hoge school en werd buitengewoon hoogleraar in dat vak. Op 24 October 1922 werd prof. Steger gekozen tot lid van de Eerste Kamer en trad op 15 September 1923 af. Op 22 Sep tember 1926 werd hij opnieuw gekozen en is hij lid gebleven tot de oorlog. Prof. Steger heeft zitting gehad in ver scheidene besturen en was adviseur van enige instellingen. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en van de orde Sint Gregorius de Grote. Donderdagmorgen om tien uur zal in de parochiekerk Sint Bavo te Heemstede de mis van requiem worden opgedragen, waarna de begrafenis volgt op het achter de kerk gelegen kerkhof. Na het concert, dat Zaterdagavond door de Beverwiikse Harmcniekapel in Spaarndam werd gegeven, wilde de heer F. A. Dekker, Oud- en eredirecteur van „Crescendo", in de bus stapoen om naar huis te gaan. Daarbij struikelde hij en viel achterover tegen een hek, waardoor hij een gapende hoofdwonde -oliep. Een paar leden van de E. H. B. O. verleen de ter plaatse de eerste hulp, waarna de .patiënt door een bereidwillige Spaarndammer naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo werd vervoerd. De heer Dekker zal daar een paar dagen moeten blijven. Op Dinsdag 8 September komt het „Rijdend Bijbelhuis" in Heemstede. Dit is een autobus, die door de Spoorwegen be schikbaar is gesteld en door het Neder- landsch Bijbelgenootschap ingericht is tot bijbeltentoonstelling en bijbelwinkel. Na een rondrit door de gemeente zal de wagen staan op de Binnenweg, op het ge deelte voor de winkelgalerij. Daar is dan 's middags van 5 tot 8 uur gelegenheid om de tentoonstelling te bezichtigen. De afdeling Heemstede van het Neder- landsch Bijbelgenootschap houdt op Dins dagavond 8 September een openbare sa menkomst op de Binnenweg, nabij de ten toonstelling. BINNENLAND Dr. P. S. Pels, secretaris van de Sociaal Economische Raad, zal voor enige weken naar Amerika gaan, waar hij een studie zal maken van de samenwerking tussen rege ringsinstanties en organisaties van werkge vers en werknemers, van de arbeidsverhou dingen in de ondernemingen, de loonpolitiek, de arbitrage en de adviserende taak van het bedrijfsleven. Voorts zal hij in enkele universiteiten voordrachten houden over de sociale politiek in Nederland. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Dinsdagavond van 8 tot 9 uur door George Robert vermeldt de volgende werken van J. S. Bach: 1. Fantasia super: Komm, heiliger Geist, Herre Gott; 2. Fuga c. kl. t. op een thema van Legrenzi; 3. Par tite diverse sopra: Sey gegrüsset, Jesu gütig; 4. Fuga b kl. t. op een thema van Corelli; 5. Passacaglia en dubbelfuga c. kl. t. De gezaghebber van het m.s. „Delft" van de K.N.S.M., de heer C. J. W. Delzenne uit Haarlem-Noord, die in Mei zijn 40-jarig jubileum bij deze maatschappij heeft gevierd, is de vorige week met pensioen gegaan. Aan het vierde zomerconcert van de H.O.V. op Vrijdag 4 September onder leiding van Marinus Adam. wordt solistische mede werking verleend door de pianist Henk van Eeuwijk. Uitgevoerd worden de werken: Ouverture „Die Entführung aus dem Se rail" van W. A. Mozart, het Pianoconcert No. 3 van L. van Beethoven en Shérézade van N RimskyKorsakoff. Hedenmorgen heeft de directeur van Openbare Werken van Haarlem in het stad huis in het openbaar aanbesteed: het maken van rioleringswerken voor stadsuitbreiding ten Zuiden van het slachthuiskwartier. Er waren elf inschrijvingen binnengekomen. Laagste inschrijf ster; firma A. Faas, Amster dam, met f 187.400. Hoogste inschrijfster: firma C. Deegen, Amsterdam, met f233.600. Lijn 4 van ds auto^usdienst der NZH loopt tijdelijk door de Marnixstraat, Mar- "ixplein. Mercuriusstraat, Orionweg, Plane- tenolein naar de Planetenlaan en terug. De andere tijdelijke route over de Delftlaan. is daardoor weer vervallen. De wethouder van Sociale Zaken en Huisvesting te Bloemendaal zal Dinsdag avond geen spreekuur houden. Na bevestigd te zijn door ds. W. Spliet- hoff heeft ds. G. Kroes Zondagmorgen zijn intrede gedaan als predikant bij de Evangelische Lutherse Gemeente te Haar lem. Hierdoor is de vacature, die op 1 De cember 1952 is ontstaan doordat ds. C. H. Brandt een functie aanvaardde bij het Stu denten-sanatorium te Laren, vervuld. De nieuwe predikant zal in het bijzonder in Haarlem-Noord, voorlopig als „forens", omdat hij nog geen woning in Haarlem heeft en te Zaandam moet blijyen wonen, werken. De dienst begon met gemeenschappelijk zingen van Lied 113 „Gods is tegenwoor dig", waarna ds. Spliethoff Psalm 145 voorlas en in gebed voorging. Gezongen werd nog Lied 115 „Wat vlied' of be zwijk' alvorens ds. Spliethoff sprak over Mattheus'28 vers 20: „En ziet, Ik ben met ulieden al de dagen tot de voleinding der wereld". In zijn inleiding sprak de voor ganger er zijn blijdschap over uit, dat ds. Brandt, die wegens ernstige ziekte destijds geen afscheid van de gemeente heeft kun nen nemen, weer hersteld is en de dienst thans bijwoont. Spreker heette ds. Kroes welkom en sprak van een feestdag voor de gemeente, nu de nieuwe predikant zijn. werk in Haarlem ten uitvoer mag leggen. Ds. Spliethoff wilde de nieuwe leeraar niet inleiden bij de gemeente met goede en vriendelijke woorden, maar met een tekst over Hem, die het hoofd der kerk en der gemeente is, namelijk Jezus Christus. „Ik bén bij u" heeft Jezus gezegd en dan weet de gemeente, dat zij geborgen is on der Zijn veilige hoede. Moge ds. Kroes met zegen en voorspoed werken in die gemeente, aldus vervolgde ds. Spliethoff. Aan moeilijkheden zal het hem niet ont breken, vooral omdat een predikant tegen woordig niet alleen een ambtsdrager moet zijn, maar ook een sociale raadgever, bij wie gemeenteleden met hun noden zullen kunnen komen. Het is heerlijk voor hem, dat Jezus belooft heeft „Ik ben bij u in al de dagen tot de voleinding der wereld". Nadat ds. Spliethoff de nieuwe predi kant bevestigd had en de gemeente gezon gen had Lied 183 vers 4 „Blijf, o God, in onze dagen voortgaan met uw heerlijk werk!" hield ds. Kroes zijn intree-rede. Hij zeide te geloven, dat waar leden van een Christelijke gemeente eendrachtig sa men arbeiden aan de opbouw, ook die van elkander, God hen wil en zal zegenen. De leden zullen dan ontvangen blijdschap, die niet vergaat en vrede, die het ver stand te boven gaat. Trouw is daarbij van belang en spreker hoopte, dat het deze morgen gezongen Lied 183 vers 4 in ver vulling zal gaan. De tekst van ds. Kroes was: „Johannes 16 vers 33 „Deze dingen heb Ik tot u ge sproken, opdat gij in Mij vrede hebt; in de wereld zult gij verdrukking hebben, maar hebt goede moed, Ik heb de wereld over wonnen". „Spreker zeide, dat alles gedaan wordt om verzekerd te zijn. We kunnen als vrije mensen leven in een blijde we reld. Toch is het vaak zo, dat de mensen niet vrij zijn, ondanks alle maatregelen, die voor de zekerheden getroffen zijn. Er heerst te veel benauwdheid in de wereld. Dat vindt men vaak in eigen leven en in dat van vrienden en van medewerkers in fabriek en op kantoor. Toen Jezus Chris tus in de wereld kwam was het ook zo als nu, maar Hij neeft de mensen in Zijn hart gesloten. Hij is gekomen om een blijde boodschap te brengen aan hen, die het benauwd kunnen hebben en zij hebben blijdschap ontvangen. Daarom zeide spre ker, dat als men zich over de naaste toe komst ongerust mocht maken, men dat niet voor de laatste toekomst behoefde te zijn, want Jezus heeft gezegd: „Ik heb de wereld overwonnen". Jezus heeft de weg gebaand, heeft het Evangelie gebracht aan benauwde mensen, in Hem is vrede en Hij is de overwinnaar. Na gebed zong de gemeente Lied 42 „Halleluja, eeuwig dank en ere". De heer T. Thomas richtte zich met woorden van welkom namens de gemeente en de kerke raad tot ds. Kroes en hoopte, dat de pre dikant met voldoening zal werken. Op verzoek van spreker zong de ge meente ds. Kroes toe „Dat 's Heren zegen op u daal". Onder hen, die de dienst bijwoonden, waren de heer W. C. Bakker, wethouder van Haarlem en afgevaardigden van kerk genootschappen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3