Afgevaardigden van 700.000 artsen in Den Haag bijeen Stan Kenton gaf teleurstellend concert in Amsterdam Vijfde zomer-bijeenkomst Natu PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws A1 Een belangrijk wereldcongres en een zeldzame doktershobby-tentoonstelling Oe radio geeft Woensdag Avondvoorstelling niet representatief Leven DINSDAG 1 SEPTEMBER 195S 2 Zevende „WMA"-assembIée begonnen Lichaam aangespoeld van verdronken jongen Kerkelijk Nieuws Rhythme en shozv Speurtocht naar vermiste jongen duurt voort UNESCO en Esperanto Gruenther vraagt sterkere luchtmacht Toch ió liet zo y (Van een verslaggever) Vanochtend heeft Staatssecretaris dr. P. Muntendam in de Haagse grafelijke zalen een belangrijk congres en een bizondere tentoonstelling geopend. Het congres: de zevende Assemblée der „World Medical Associationzal zich bezighouden met de belangen en problemen van de medische stand; de tentoonstelling verschaft u een kijkje op de arts als mens: de mens, die elke dag opnieuw zoveel nood en narigheid ontmoet, dat hij zich wat verstrooiing moet scheppen om er niet onderdoorte gaan. Dat kan door middel van sportbeoefening, musiceren, tekenen of boetseren, maar blijkens deze tentoonstelling vooral door schilderen, dat blijkbaar een internationale dokters-hobby is. Tien tegen een, dat ook uw huisarts in zijn verloren uurtjes harts tochtelijk met verf en penseel „rondkloddert", jxiist zoals dr. Pavelic uit Zagreb, dr. Sato uit Tokio en hun honderden vakbroeders in alle uithoeken der wereld, wier doeken, aquarellen en tekeningen thans de wanden en kelders van de Haagse graven- zalen sieren. Natuurlijk moet men dat „sieren" wel met een schepje zout nemen, want niet al deze medische kunstuitingen staan op wat men een „verantwoord artistiek peil" pleegt te noemen. Deze dokters schilderen namelijk voor hun plezier en zonder con cessies aan de kunstcritici en dat is aan de resultaten dan ook wel te merken. Maar met veel beleid heeft dr. A. Melchior - die behalve Haarlemmer en ex-walvisvaarder ook een kunstkenner van formaat is - het bij de inrichting der tentoonstelling zo weten te plooien, dat de allerwildste wrochtsels een beetje „uit de running" zijn komen te hangen - meer dan mans hoog aan de muren bijvoorbeeld of in de schemerduistere nisjes, zoals die in de zalen en catacomben rond de Ridderzaal gelukkig in ruime mate voorhanden zijn. Maar dat betekent niet, dat er ook geen werk te zien is, dat wel het volle licht velen kan: doeken en plastiekjes van prima ge halte die een lust voor het oog zijn. Zoals dat markante zelfportret van een Duitse arts, dat fijn-uitgewerkte dameskopje van dr. Franke - ex-Haarlemmer - de delicate krijttekeningen der Japanse artsen en de sfeervolle landschappen van de Zwitsers, de Joegoslaven en de Italianen. Ook de Nederlandse dokters - 25 in getal - komen goed voor de dag. Uit onze contreien zijn er onder anderen schilderijen en tekeningen van dr. Melchior, van de Santpoortse arts dr. A. de Groot („Landschap Schapen duinen" met een fris, gedurfd kleurgam- ma), P. N. N. Kluijver met een stemmige vacantie-herinnering aan „Chateau d'Au- toing" en een serie fraaie aquarellen van enkele Amsterdamse medici. En voor de rest ziet men er een staalkaart van alle stijlen, van neo-klassiek tot aan experi menten a la Dali, van het wildste kubis me tot de zoetelijkste romantiek, plus nog een handvol privé-„ismen", door de schil derende artsen zélf uitgevondenKort om: een verkwikkende expositie, vol ver rassende coloristische waagstukken en compositorische vrijheden: een echte, ple zierige liefhebbers-salon van rijp en groen, waar iedereen die het genus dokter slechts als ziekbed-bezoeker kent, eigen lijk eens een kijkje moest gaan nemen. Lijvige agenda Inmiddels zijn de ruim 500 congressist ten van de World Medical Association - een wereld-artsenorganisatie, die 700.000 doktoren uit 46 landen omvat, vanochtend met de afwerking van hun agenda begon nen. Die behelst onder meer een discussie, door drie Nederlandse artsen in te leiden, over het instituut van de controlerend geneesheer, dat buiten ons land en België nog een onbekende figuur is. Belangwek kend belooft ook de voordracht te worden die Sir Earle Page, minister van Volksge zondheid in Australië, Vrijdag zal houden over het door hem ingevoerde gezond- ADVERTENTIE Iedere Dame is verwend met Molendijk's Permanent. MOLENDIJK'S DAMESKAPSALONS SANTPOORTERPLEIN 1 TEL. 19706 Buslijn 3-4-8 heidsplan, dat onder andere een volledige ziekteverzekering inhoudt, waarbij de ver zekerden toch als privé-patiënten tegen over hun artsen staan. Het Congres zal- voorts van gedachten wisselen over de resultaten van de zojuist beëindigde Londense conferentie over „medical education" en in het bijzonder over de daar ontwikkelde richtlijnen ter opleiding van specialisten. Voorts zullen tal van rapporten omtrent de betrekkin gen arts-patiënt, de beroepsethiek (de W.M.A. heeft in 1949 een nieuwe „ere code" voor artsen geformuleerd, gebaseerd op de aloude „Eed van Hippocrates"), en omtrent de samenwerking met lichamen zoals de Wereld-Gezondheidsorganisatie, het Internationale Rode Kruis en de In ternational Labour Organisation. Natuur lijk zullen ook de sociaal-economische as pecten van de medische stand ter sprake komen, want hoewel haar arbeidsveld zeer breed is, vormt de W.M.A. toch in de eerste plaats een belangengemeenschap - een „vakbond", zo men wil - van artsen over de gehele wereld. De heer en mevrouw Jacques Jahan uit Parijs ontwierpen en bouwden zelf deze doorzichtige plastic kano. Ze is 4 meter lang en weegt 30 kg. De heer Jahan heeft op het meer „Du Bourget" bij Aix-les-Bains een proeftocht met het bootje gemaakt. Maandagmiddag is aan het strand te Heemskerk het lichaam van de vijftien jarige Jo Berker uit Helmond aangespoeld. Hij was Donderdag in gezelschap van een groep leden van de R.K. Jonge Boeren stand uit Noordbrabant naar het Bloemen- daalse strand gegaan. Een gedeelte der groep ging zwemmen; na enige tijd miste men Jo Berker. Het stoffelijk overschot is naar Helmond overgebracht. Ned. Herv. kerk Beroepen te Katwijk aan Zee (toez.) J. J. Poldervaart te Nijverdal. Aangenomen naar Laren (N.H.) (toez.) J. D. de Stoppelaar te Oost- en West Sou burg, die bedankte voor Wilhelminadorp (toez.) Bedankt voor Veenendaal (toez.) (vac. J. Bakker) P. Bouw te Ridderkerk; voor Wageningen (vac. J. H. v. d. Wal) H. A. Labrie te Den Ham. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Warfhuizen H. de Wolf, cand. te Utrecht. De heer I. J. Wisse vic. te Axel, stelt zich beroepbaar. Beroepen te Veen (N.Br.) (toez.) H. Goedhart te Middelharnis. Geref. kerken Aangenomen naar Assen (3e pred.pl.) G. P. Hartveld te Bodegraven. Bedankt voor Makkum J. M. Vlaming te Echten. De thans begonnen Algemene Vergade ring, die tot en met 7 September zal du ren, is de zevende in successie sinds de oprichting der World Medical Associa tion in 1947. Koningin Juliana, die als Be schermvrouwe van deze Assemblée op treedt, zal de raad der organisatie ten paleize Soestdijk ontvangen en verder staan banketten en ontvangsten van het congres in Amsterdam en Rotterdam op het program. In de vergadering van van daag zal de Nederlandse hoogleraar prof. dr. L. A. Hulst tot president der W.M.A. worden gekozen als opvolger van de af tredende prof. dr. George Krimpas. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro testants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline-ensemble. 13.50 Orfeo ed Euri- dice, opera. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Platen. 18.00 Kamermuziek. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Pianoduo. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Boekbespre king. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest. 21.20 In Bijbelse wateren, causerie. 21.40 Platen. 21.45 Hammondorgel. 22.00 In 't land van de Mau-Mau, reportage. 22.10 Platen. 22.30 Carillonbespeling. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R. V. U.: De levens huishouding: Het bloed en zijn verschillende functies. 11.30 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Instrumentaal kwintet. 13.45 Platen. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Platen. 15.15 Voor de jeugd. 16.00 Hoorns en pistons. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.25 Lichte muziek. 17.50 Re geringsjeugduitzending. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R. V. U.: Neger- en Indianenproblemen in de Ver enigde Staten. 19.00 Piano. 19.15 Het volle pond, causerie. 1930 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Parlementair overzicht. 20.15 Lichte muziek. 20.40 De sterken voor de zwakken. 20.50 De weg naar Dover, hoorspel. 22.10 Holland Festival 1953: Orkest-concert. 22.45 Sneller verder hoger, causerie, 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Kamer orkest en solist. 15.10 Platen. 16.15 Militaire Kapel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Let terkundige causerie. 17.45 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Altviool en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.05 Platen. 21.15 Omroep orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55— 23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224, 49 en 42 m.). Kort geleden eindigden wij een be schouwing van Stan Kenton en zijn mo derne jazzmuziek met een hoopvolle blik gericht op het nieuwe orkest, dat thans een tournée van vijf weken door "West- Europa maakt en gisteravond in het Am sterdam's Concertgebouw speelde. Na de uitvoeringen (Kenton gaf er twee achter elkaar) moeten wij een wat teleurstel lende reactie laten horen, want aan de verwachtingen van de ware Kenton-lief- hebbers onder de bijna 5200 belangstel lenden voor Kenton's nieuwe orkest is niet voldaan. Een orkest bestaande uit twintig gro tendeels jonge krachten heeft gisteravond wel de muren van het Concertgebouw dóen trillen onder leiding van Stan Ken- ton, de man, die op het gebied der mo derne jazzmuziek in Amerika een niet on belangrijke rol speelt. Kenton heeft gedu rende zijn carrière een nieuwe zijde ge toond van de moderne jazz en hij is zijn collega's trachten voor te gaan in een nieuwe richting, die deze muziek op dat moment ook beslist nodig had. Hij heeft gedurfd, gekund, gemist, en natuurlijk als baanbreker klappen moeten opvangen. Steeds toonde hij zich overwinnaar hoewel hij het zonder concessies niet bolwerkte, want zijn belangstelling was niet altijd die van het grote publiek waar de jazz, in welke vorm ook, het nog steeds van moet hebben. Nu echter heeft Kenton grandioos ge faald. Hij speelde een muziek, die we al kennen ais deels conventioneel en bepaald door het publiek zelf, dat dikwijls harts tochtelijk reageert op uiterlijk vertoon en opzwepend rhythme. Waren deze factoren bijkomstig ge weest in Kenton's laatste prestaties, de muziek zou acceptabel geweest zijn. Doch ze zijn voor Kenton's orkest bepalend ge bleken. Amsterdam heeft Stan Kenton gezien en bewonderd, maar een muzikale prestatie zoals de echte Kenton-kenner ongetwijfeld heeft verwacht bleef uit. Nadat gistermiddag met een dragline de hele put, het overblijfsel van de Duitse tankgracht bij de tunnelbouw, leeggehaald is tot op de harde grond, hebben politie en brandweer het zoeken naar de vermiste 10- jarige Dirk Zwemmer uit Velsen voorlopig gestaakt. Men geeft het evenwel nog niet op want er zal nog elders worden gedregd en bovendien denkt men de buitens „Water land" en „Beeckensteyn" uit te kammen. De politie is de arbeiders van de Ballast- maatschappij, die de hele dag belangeloos met hun dragline in touw zijn geweest, uitermate dankbaar voor hun steun. Bij de ongetwijfeld grootse inzet van het orkest met de herkenningsmelodie „Artistry in rhythm" bleek al, dat de Concertzaal zich niet zou overgeven aan Kenton's schrille klanken: de acoustiek was slecht. Dit euvel is ook voor Kenton niet te voorzien geweest. Maar naast deze teleur stelling, die velen herhaaldelijk de han den naar de oren deed brengen, heeft de vorm waarin Kenton zijn „hernieuwde" muziek goot, teleurgesteld. Het programma bestond grotendeels uit stukken daterende uit zijn progressieve periode, zodat er van nieuwe composities ook vrijwel niet gesproken kan v/orden. Kenton heeft ze bewerkt maar de spannin gen wérden verzwolgen door een te ver doorgevoerde rhythmische accentuatie, waartegen Kenton jaren geleden juist ageerde. Een stuk als „Solitaire", dat Kenton maakte in zijn symphonische periode (1950) dat destijds werkelijk sterk en sfeervol klonk, werd nu oppervlakkig „gedaan", berekend cp de ontvangst. Kenton's medewerkers zijn stuk voor stuk solisten, hetgeen wil zeggen dat zij niet de eerste de besten zijn. Hij heeft de beste krachten tot zijn beschikking maar gebruikt ze niet. Zodat men geneigd is zich af te vragen: Is Kenton soms met vacantie? J. V. Op het 38e Universele Esperanto Con gres, dat te Zagreb werd gehouden, was dit keer onder de officiële vertegenwoor digers van verschillende regeringen (o.a. Nederland) ook een waarnemer van UNESCO op te merken, de heer Lebar, die zijn indrukken zal weergeven op de vergadering van UNESCO, die in 1954 in Montevideo zal worden gehouden. De heer Lebar, die behalve de plenaire zittingen, ook de vergaderingen van ver schillende secties bijwoonde, verklaarde zeer onder de indruk te zijn van het feit, dat vertegenwoordigers van meer dan 30 landen in één taal, zonder behulp van tol ken, konden vergaderen en zelfs tot leven dige discussies komen. Hij werd bijzonder getroffen door het feit, dat tijdens het con gres zelfs een zomeruniversiteit in functie treedt. De heer Lebar betreurde het, zelf als uitzondering in het Frans te moeten spreken en van een tolk te moeten gebruik maken. Het was hem echter opgevallen bij zijn bezoeken aan de vergaderingen, dat hij steeds meer van het gesprokene had kunnen volgen. De Algemene Conferentie van UNESCO heeft haar directeur-generaal opgedragen de bij deze organisatie aangesloten staten de tekst te overhandigen van de internati onale petitie ten gunste van Esperanto. Zondag heeft de afdeling Haarlem van de Nederlandse Amateur Toneel Unie gast vrijheid verleend aan ongeveer vijfhonderd dilettanten; allen leden van de in Noord holland bij deze organisatie aangesloten toneelverenigingen. Er was voor deze dag een aantrekkelijk en gevarieerd program ma vastgesteld, dat ondanks de bijzonder ongunstige weersomstandigheden toch in zijn geheel kon worden afgewerkt. Voor deze vijfde zomerbij eenkomst wer den de deelnemers 's morgens in restaurant „Dreefzicht" ontvangen, waar zij door de voorzitter van de afdeling Haarlem, de heer H. H. Kraneveld, met enige hartelijke wel komstwoorden werden begroet. Hij vestig de er hierbij de nadruk op, dat men, zoals gewoonlijk met dergelijke samenkomsten, het vriendschappelijk contact ditmaal de voorkeur wenste te geven boven de cultu rele belangen, welke de N.A.T.U. gewoon lijk nastreeft. Vandaar dat ook de vice- voorzitter van deze organisatie, dr. A. v. d. Steen, zich slechts tot een korte rede wenste te beperken. Toch stelde hij met grote voldoening de voortdurende groei van de N.A.T.U. vast, welke met de tweehon derd, alleen in de provincie Noordholland aangesloten verenigingen, ongetwijfeld een verblijdende bekroning op de activiteit van bestuur en leden vormt. Hierdoor kon spreker dan ook enige plannen voor de naaste toekomst ontvouwen, welke reeds in een vergevorderd stadium van ontwik keling verkeren en waardoor een verbete ring van het algemene spelpeil welhaast verzekerd zal zijn. Zo zullen ook in Am sterdam en Rotterdam binnenkort toneel scholen voor amateurs worden geopend, waar gelegenheid zal bestaan cursussen te volgen in spelvorming, bewegingsleer, spraaktechniek, regie, stijl en répertoire geschiedenis. Er wordt reeds met verschil lende bekwame docenten onderhandeld, waarbij de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat bijvoorbeeld Elise Hoomans zich met de leiding van de regie-cursus zal belasten. Van de deelnemers wordt daarbij slechts een minimaal cursusgeld verlangd: name lijk vijfenzeventig cent per avond voor een les van drie uur. Het ligt verder in de be doeling, hierbij ook de Academie voor Dramatische Kunst te Amsterdam in te schakelen. Vervolgens vermeldde spreker nog enige nadere bijzonderheden over een dergelijke cursus in Utrecht, waar men reeds drie jaar met verblijdende successen werkzaam is. Hier worden de lessen gegeven door de toneelcriticus C. J. Schilp en de heer K. Fa- ber, privaat-docent van de Technische Hoge School te Delft, welke cursussen regelmatig door veertig leerlingen worden bezocht, verdeeld in twee klassen. De ge lukkige ervaringen in Utrecht opgedaan, hebben de plannen tot uitbreiding van der gelijke scholen voor amateurs naar andere steden uiteraard in niet geringe mate ge stimuleerd. Zodat dr. v. d. Steen zijn toe spraak gaarne wilde besluiten door er bij de leden op aan te dringen, ook in de toe komst de belangen van de N.A.T.U. op de zelfde wijze te blijven behartigen. Op dit officiële gedeelte volgde een auto bustocht, welke via de schoonste gedeelten van deze omgeving naar het Natuurbad „Velserend" leidde, waar de verdere mid dag werd doorgebracht. Tussen de regen buien door had een ontmoeting plaats van Amsterdamse en Haarlemse toneel-ama teurs, die het vertrouwde voetlicht ditmaal voor het (drassige) groene veld verwissel den. Het geheel was een onvervalste kluchtspel-vertoning, waarmee de toe schouwers zich naar waarde hebben ge amuseerd. Na deze sensationele ontmoeting 10. De volgende dag kwam Panda's hoge gast, de Groot Mogol van Hajashoe aan. Het was een hele optocht, die Panda's huis naderde, kleurig en exotisch als een sprookje uit Duizend-en-één-Nacht. Voorop schreed de Groot Mogol met de rustige waardigheid, die zo kenmerkend voor Oos terse heersers is. Hij was in kostbare zijde gekleed en in zijn tulband schitterde de diamant, waarover de kranten zoveel had den geschreven: de beroemde Blauwe Flonker. Maar hoe opmerkelijk deze vor stelijke verschijning ook mocht zijn, toch was niet hij degene, die in de eerste plaats de aandacht van Panda en Jolliepop trok doch.de drager van zijn parasol! „Grote goedheid!", kreet Jolliepop, „mijnheer Panda, kijk eens, wie het zonnescherm draagt!" „Joris Goedbloed!", hijgde Panda, „hij is ALWEER terug!" Joris bemerkte de ongastvrije blikken, die de twee hem toe wierpen. „Ei, ei, ze hebben mij reeds op gemerkt", mompelde hij. „Dat was te ver wachten; iemand, die de Groot Mogol in de schaduw stelt, zal immer op de voor grond treden!" wachtte in „Velserend" een diner, dat tevens het einde van de middag inluidde. De Zandvoortse Toneelvereniging „Op Hoop van Zegen" genoot tenslotte de eer, deze zomerbij eenkomst 's avonds in de Stadsschouwburg te besluiten met de op voering van Ayn Rands toneelspel uit de rechtzaal: „In de nacht van de 16de Janu ari". Nu zou men van een dergelijke voor stelling toch minstens mogen verwachten, dat de optredende vereniging in zekere zin een representatie vormt van het spelpeil in Haarlem en omstreken. De opvoering van dit lang niet eenvoudige speelstuk door „Op Hoop van Zegen" bereikte nauwelijks de middelmaat. Het is spijtig een verslag van deze overigens geslaagde N.A.T.U.-bijeen- komst op een dergelijk negatieve wijze te moeten besluiten, doch de verantwoording berust tenslotte geheel bij het afdelings bestuur, dat deze aanvechtbare beslissing genomen heeft. Wanneer er in bepaalde scènes nog enige spanning werd bereikt, dan was dit voor namelijk te danken aan de verdediger en de openbare aanklager, die met een sug gestief samenspel op de verschillende ge tuigenverklaringen reageerden. Verder viel er nog een geslaagde typering op te merken van de zelfbewuste particuliere detective. Doch met te weinig vingers kan er nu een maal geen behoorlijke vuist worden ge maakt, hetgeen dan het enige excuus vormt dat voor deze matige voorstelling gelden kan. KOPENHAGEN (Reuter? Géneraal Grünther, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, heeft in een toespraèk in het stadhuis te Kopenhagen in verband met de tweede internationale NAVO-studieconfe- rentie verklaard, dat het critieke gebrek van de geallieerden thans gelegen is bij hun luchtmacht, ondanks de reeds gemaak te vooruitgang. De Sovjets hebben een luchtmacht van een twintigduizend strijd vaardige toestellen, voor een groot gedeelte straalvliegtuigen. Hiertegenover moet de NAVO-luchtmacht uitgebreid worden en geschikt gemaakt om terstond in te grijpen. Daarnaast blijven land- en zeemacht noodzakelijk om een toereikende verdedi ging te kunnen voeren. Ook de reserves zijn nog niet op het vereiste peil. De Sovjets beschikken over uitgebreide actieve grond strijdkrachten, bestaande uit 175 divisies en een zeventigtal divisies van de aangesloten staten. Het is voor de NAVO niet doenlijk, hier een gelijke actieve macht tegenover te stellen, maar daarom komt het in zo grote mate aan op de reserves. Tenslotte moet er gezorgd worden voor een toereikende aan voer voor de troepen ingeval van nood. Ook op dit punt is men nog ver beneden het vereiste peil van paraatheid, aldus Grünther. Wat er van de „nieuwe wapens" te ver wachten valt, is volgens de generaal nog niets te zeggen. Wel moet men in het oog houden, dat zij over het algemeen zeer kostbaar zijn, zodat de eventuele besparing op de traditionele strijdkrachten niet nood zakelijk een vermindering van kosten zal betekenen. Staking. De staking van de 53.000 leden van het personeel van de Amerikaanse telefoonmaatschappij „South Western Bell Telephone Co" is Maandag geëin digd. Maandagochtend werd er een overeenkomst getekend door de bij de C.I.O. aangesloten vakbond van het per soneel en de directie van de maat schappij. Invitatie. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Maandag alle buitenlandse diplomatieke vertegen woordigers te Moskou uitgenodigd Dins- dag de opening van het nieuwe seizoen van het Bolsjoi-theater bij te wonen. Een dergelijke uitnodiging is in jaren niet ontvangen. Aanvaller. De gemeenschappelijke Egyp- tisch-Israelische bestandscommissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar een beweerde Israëlische aanval op een vluchtelingenkamp in de sector Gaza, heeft besloten Israel als „aanvaller" aan te merken, zo is door het hoofd van de Egyptische missie in de bestandscom missie verklaard. De commissie heeft vergaderd onder voorzitterschap van een Amerikaanse kolonel. Zij stelde vast, dat Israel de bestandsovereen komst heeft geschonden, aldus de Egyp tische woordvoerder. Van Egyptische zijde is verklaard, dat bij de Israëlische aanval 19 personen gedood en 18 ge wond werden. Gezant. Hongarije is het eerste van de communistische buurlanden van Joego slavië, dat na de breuk van de Komin- form met Tito, de diplomatieke betrek kingen met Joegoslavië heeft hersteld. In Belgrado is de benoeming van Ku- rinski tot Hongaars gezant in Belgrado bekendgemaakt. Eerder was Kurinski Hongaars gezant in Albanië geweest. Herinnering. In de West-Duitse bioscopen verschijnt de laatste dagen in de pauze een stekelvarkentje op het doek, dat de bevolking aanraadt Zondag a.s. haar stem in ieder geval uit te brengen. Hét stekelvarkentje, Mecky genaamd, be rispt degenen, die zeggen dat de politiek hun niet aangaat en dat anderen zich daar welm'ee zullen bezighouden. „Past u maar op," zo zegt Mecky, „dat die ander er niet zó uitziet". En dan heeft hij plotseling een zwarte lok over zijn voorhoofd en een klein zwart snorretje. Met een knipoogje en een:.„Dus u stemt Zondag ook" neemt Mecky afscheid van het publiek. Aanbeveling. Het administratieve hof van de UNO heeft het ontslag van twaalf Ameidkaanse UNO-functionarissen, die hadden geweigerd te antwoorden op vragen van de Amerikaanse Congres commissie van onderzoek naar anti- Amerikaanse activiteit, onwettig ge noemd en de secretaris-generaal van de UNO aanbevolen deze functionarissen schadeloos te stellen en weer in dienst te nemen. De gevallen van negen andere Amerikanen, die om dezelfde reden door de voormalige secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, waren ontslagen, verklaarde het hof niet te kunnen be handelen, omdat deze functionarissen, in tegenstelling tot de bovengenoemde niet in vaste dienst bij de UNO waren. Inspanning. De secretaris-generaal van de .NAVO, Lord Ismay, heeft, een bood schap gericht aan de tweede Studiecon ferentie van de NAVO, die Maandag in Kopenhagen is begonnen. In de bood schap zegt Lord Ismay, dat de houding van de regering der Sovjet-Unie sedert het overlijden van Stalin aanleiding heeft gegeven tot vele wensdromen. „Het is daarom uiterst belangrijk, dat het de volken van de Noord-Atlantische gemeenschap duidelijk wordt gemaakt, dat de bedreiging van hun veiligheid verschrikkelijk en onverminderd is, en dat de beste, indien niet de enige hoop voor de vrede ligt in hun voortdurende inspanning en voortdurende solidari teit," aldus de secretaris-generaal. Blok. De regeringen van de drie landen van het Balkanpact Griekenland, Turkije en Joegoslavië trachten te komen tot een zelfde beleid in de UNO, aldus is te Athene uit officiële bron ver nomen. De zegsman verklaarde, dat de permanente afgevaardigden van deze landen bij de UNO opdracht hebben gekregen te zoeken naar een gemeen schappelijke houding tijdens debatten en stemmingen in de politiéke commis sie en de Algemeene Vergadering. Kloppartij. Te Neurenberg zijn 3000 en in het nabij gelegen Fürth 2000 leden van de uiterst rechtse „Duitse rijkspartij" in botsing gekomen met de poïitie toen zij, in strijd met het verbod, toch een ver kiezingsbijeenkomst wilden houden. Toen de sommatie van de politie om zich te verspreiden geen resultaat had, maakte deze van gummistokken en wa terstralen gebruik. LS u een oliedruppel op een lauw warme, zwakke soda-oplossing groot, kunt u deze druppel bewegingen zien ver tonen die op het eerste gezicht verrassend veel overeenstemming vertonen met de bewegingen die door sommige eencellige organismen in de vrije natuur worden uit gevoerd. Deze merkwaardige gedragingen van de oliedruppel worden veroorzaakt door veranderingen in de oppervlaktespan ning. Het lag dus voor de hand dat bij het onderzoek naar de bewegingen in het pro- toplasma van de levende cel, eveneens naar dergelijke oorzaken werd gezocht. Inder daad blijken verschillende na- tuurkundige en scheikundige processen invloed uit te oefe nen op het verloop van de be wegingen in het protoplasma. Ook blijken verscheidene orga nismen door warmte-, licht-, of chemische prikkels gedwon gen te kunnen worden zich in één bepaalde richting te bewegen. „Hoera!", riepen degenen die het leven wilden verklaren aan de hand van natuur kundige en scheikundige formules. En zo oppervlakkig bezien leek hun gejuich zeer redelijk. Even redelijk als de conclusie dat de mens niets anders dan een automaat is, omdat ook hij zich door natuurkundige en scheikundige prikkels in een bepaalde richting laat dwingen. Wanneer u morgen de stad of het dorp aan de Noordzijde in brand steekt, moet u eens opletten hoeveel mensen zich haastig in Zuidelijke richting spoeden! Maar scherts terzijde. Latere onderzoe kingen hebben geleerd, dat de gedragingen van de levende stof veel onbegrijpelijker zijn dan de voorstanders van mechanische levensbeschouwingen zich hadden voorge steld. Het leven kan niet verklaard worden uit de stof. Von UexkÜll heeft zeer terecht opgemerkt, dat wezens die automatisch op prikkels zouden reageren, uitsluitend denk baar zijn in een onveranderlijke buitenwe reld. Een machinaal wezen bezit immers geen eigenschappen, waardoor het een doel matig antwoord kan geven op een verande ring van de omstandigheden? En juist deze aanpassing van de levende stof aan veran derde omstandigheden is het kenmerkende verschijnsel van het leven, waardoor iedere mens, die de ogen open heeft, steeds weer in verrukking wordt gebracht. Zelfs bij de laagste eencellige dieren, die dus bestaan uit een klompje protoplasma, al dan niet door een harde wand omgeven, zelfs bij deze primitiefste uitingen van het leven is vastgesteld dat zij proefbewegingen uitvoeren bij het aanboren van een voor werp, dat zij aanpassing vertonen bij het maken van wendingen in zeer nauwe ruimten en zelfs, dat zij ervaring opdoen bij het ont vangen van prikkels zij het dan dat deze ervaring in het algemeen een zeer korte nawerking heeft. Maar de tijdsduur doet hier niets ter zake, het gaat om het begin sel, dat wél in de levende stof, maar niet in de dode oliedruppel aanwezig blijkt te zijn. U zult zich kunnen indenken, dat hier boven de eenvoudigste voorstelling van een onmogelijk gecompliceerd vraagstuk is ge geven. Maar het meest mysterieuze moet nog komen. Dat is de samenwerking van de afzonderlijke levende cellen tot het organische geheel van hoger ontwikkelde dieren. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2