India heeft een opdracht Conducteurs NZH worden uitgerust met miniatuurdrukkerij en rekenmachine Agenda voor Haarlem IN DE WERELDPOLITIEK MORRIST Een Eeuw geleden Eerste „Hunters" voor luchtmacht eind 1954? Welterusten 'Toe is het ontstaand Plannen van de Nederlandse Comedie 3 Ook telmachine Cursussen voor Oost-Duitse vluchtelingen „Voorlopig nog Meteors" zegt It.gen. A Ier Geniet van de~giïlheid der natuur, geniet van Golden Fiction Nieuw Amerikaans stuk bij Toneelgroep „Theater" Geschenk van jonge kunstenaars aan de Koningin Provinciale ambtenaren in Zwolle bijeen Weer moeilijkheden bij Polynorm? Dit woord: SPITSBOEF Een Gothische Gysbreght Tweede uitgifte Staatslening 1953 Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 1 September 1853 DINSDAG 1 SEPTEMBER 1953 Op de intcrlocale bus- en tramlijnen van de N.Z.H. zullen eerlang: de conducteurs worden voorzien van complete gecombineerde drukkerijen-boekhoudmachines, welke vernuftige apparaten de grote verscheidenheid van enkele reizen, retourtjes, kinderkaartjes, overstapjes in alle mogelijke kleuren en maten overbodig zullen maken en bovendien de afrekening aan het einde van de dienst en de controle daarop aanzienlijk zullen vereenvoudigen. Het Becksonapparaat, zoals dit wonderlijke werktuig naar de Zweedse uitvinder wordt genoemd, wordt thans vervaardigd bij een fabriek in Brummen in opdracht van de gezamenlijke dochterondernemingen van de Nederlandse Spoorwegen. Met behulp van enkele knoppen en handles zal de conducteur in staat zijn biljetten van en naar iedere gewenste be stemming t'e produceren, om het even of het nu om gewone enkele reisbiljetten of retours of om bijzondere tarieven gaat als het vervoer van kinderen of militairen. De begin- en eindpunten van het traject worden in code weergegeven: er zijn in het apparaat 999 mogelijkheden heen en terug voorhanden. Krijgt bijvoorbeeld Haarlem codenummer 1 en Leiden 16, dan komt er op het kaartje te staan 1-16 als het een rit van Haarlem naar Leiden en 16-1 als het een reis in omgekeerde richting betreft. De miniatuurdrukkerij stempelt dus be gin- en eindpunt van het afgelegde traject, het daarvoor berekende tarief, verder soort van het vervoer (enkel, retour, kind, mili tair), datum en uur waarop de rit werd aangevangen. Dit alles is bovendien nog terug te vin den op een duplicaatstrook welke in de machine blijft zitten en die aan het einde van de dienst aan de afrekenafdeling kan worden afgegeven. Maar niet alleen worden in het Beckson apparaat de kaartjes gedrukt, de totalen van de ontvangen bedragen worden er eveneens in opgeteld. Het is duidelijk, dat dit dure instrument zijn kosten wel zal opbrengen door een aanzienlijke besparing op de afrekenafde- lingen: tot nu toe moesten alle biljetten daar worden ..afgeschreven" om te bereke nen hoeveel de conducteur moest afdragen. Thans is een blik op de stand van de teller daartoe voldoende: men behoeft dan slechts het bedrag af te trekken dat het apparaat aan het begin van de dienst aanwees. Ook de tamelijk omvangrijke admini stratie welke de conducteur moest bijhou den komt door de invoering van dit appa raat te vervallen. De controlestrook maakt het bovendien gemakkelijker na te gaan of hij steeds de juiste tarieven heeft toege past. De machinerie is niet groot, wel tamelijk zwaar: een kleine drie kilo. Waar tegen over staat dat de tas met metalen kaartjes mappen welke de conducteurs thans met zich torsen ook niet licht is. Ook neemt men aan, dat het knippen van de „Paramountkaart", die vaak op de interlocale lijnen wordt gebruikt voor af standen die minder vaak voorkomen, veel tijd vergt. Op de stadslijnen zal het Becksonappa raat niet gebruikt worden. Er bestaan daarop immers maar vier soorten kaartjes met een uniform tarief: gewoon, retour, kind en zevenritten. Het is duidelijk, dat het gewone scheurkaartje, dat maar zeven- Ruim 3000 fakkeldragers en een menigte van 7000 personen marcheerden door Bremen tijdens de eerste verkiezings massa-demonstratie, die werd gehouden door de Sociaal- Democratische partij in West-Duitsland. Er werden reusachtige caricaturen van Bonds kanselier Adenauer en andere niet sociaal-democratische ministers meegedragen. Voor deze gipsen kop van dr. Adenauer werd een spandoek gedragen, waarop te lezen stond: „Adenauer, die langzaam-aan beslissingen neemt". eneenhalve cent de honderd kost, in dat geval de goedkoopste kwitantie is. Er zijn op het ogenblik honderd van der gelijke machines in bestelling. Uiteraard is een tamelijk lange aanlooptijd nodig om te zien hoe het apparaat voldoet; eerst in de fabriek en daarna bij de vervoer maatschappijen. Maar de ervaringen in het buitenland zijn reeds van dien aard, dat men er zeker van kan zijn, dat binnen en kele jaren alle conducteurs van de N.Z.H. en andere N.S.-dochters met het Beckson- of een soortgelijk apparaat van ander fa brikaat zijn uitgerust. In vijf plaatsen langs de Oostgrens van West-Duitsland zullen met ingang van van daag korte cursussen worden gegeven voor jeugdige vluchtelingen uit Oost-Duitsland. Dit werk is voortgekomen uit een initia tief van dr. W. Verkade, lid van de Neder landse Raad van de Europese Beweging. De uitvoering is in handen van een inter nationaal team, waarin J. C. van Broek huizen eveneens lid van die raad, een lei dende functie bekleedt. De vijf centra zijn gevestigd in West- Berlijn, Wentorf, Göhrde, Wolfsburg en Schöppenstedt. Het is de bedoeling, aan vluchtelingen van 15 tot 30 jaar in groepen van hoogstens 30 en in 14-daagse cursussen een geconcentreerde inleiding te geven in „het vrije denken der Europese democrati sche cultuur". De centra zullen tevens die nen tot „versterking van het Europese saamhorigheidsbesef onder de grensbevol king, die aan de gevaren van penetratie der bolsjewistische ideologie bloot staat, enerzijds tengevolge van de economische toestand in het grensgebied, anderzijds door de zichtbaarheid der geconcentreerde militaire macht van het Oosten, waartegen van Westelijke zijde geen duidelijk tegen wicht getoond wordt". In een onderhoud met het A.N.P. heeft de chef van de Luchtmachtstaf, luit.-gen. I. A. Aler medegedeeld, dat de bewape ning van de Nederlandse luchtmacht met Hunter-straaljagers niet eerder verwacht kan worden dan in 1955. „De kans bestaat, dat we aan het eind van het volgend jaar de eerste levering krijgen, maar het over grote deel zal wel in de loop van het daar op volgend jaar van de band komen", aldus de chef-staf. Daarbij wees hij er op, dat de laatste twintig percent van de Meteors, die Neder land nog te goed heeft van de productie van 300, zeker nog geleverd zal worden. En deze zijn hard nodig voor de training en opbouw van het corps jachtvliegers, dat thans verspreid over de opleidingscentra in eigen land, Amerika en Canada, ruim twee maal zoveel leerlingen telt als er gebrevet teerde vliegers zijn. De theoretische kans bestaat zelfs dat er nog meer Meteors ko men dan aanvankelijk de bedoeling was, indien onverhoopt enige tegenslag mocht ontstaan in de productie van de „Hunter". Tenslotte deelde de chef luchtmachtstaf nog mede, dat er in geallieerd verband concrete afspraken bestaan over de lucht verdediging van Nederlands territoir en dat de Brits-Belgische groep van de Twee de Geallieerde Tactische Luchtmacht vol ledig geïntegreerd zal worden als het hoofdkwartier ervan in West-Duitsland zodanig geplaatst is, dat integratie uit geo grafische overwegingen gerechtvaardigd is. Dit kan men binnen afzienbare .tijd ver wachten. ADVERTENTIE De Toneelgroep „Ti .eater" zal op 9 Sep tember in Arnhem de Europese première brengen van „Picnic", een nieuw toneel stuk van de Amerikaanse schrijver Wil liam Inge auteur van „Come back, little Sheba), die daarmee de Pulitzer-prijs en de „Drama Critics Circle-Award" voor het beste stuk van 1953 verwierf. Regie en vertaling zijn van Jan Teulings; de voor naamste rollen worden vertolkt door Hetty Beck, Caro van Evck, Benita Groenier, Mia Goossen, Marijke Bakker, Jenny van Maerlandt, Robert; .de Vries, Piet van der Meulen en Jan Modderman. Bij haar verblijf in Amsterdam a.s. „i Koningin Juliana ter gelegenheid van haar eerste regeringslustrum, door de schilders Matthieu Wiegman, voorzitter, Mark Kolt- hoff, secretaris en Gerard van Vliet, pen ningmeester van de jury-commissie van de „Koninklijke subsidie" voor de vrije schilderskunst, een album worden aange boden met aquarellen, tekeningen en litho's van de schilderessen en schilders die tijdens de laatste vijf jaar door Hare Majesteit werden onderscheiden met de „Koninklijke subsidie". Ongeveer 1150 provincale ambtenaren uit het gehele land waren gisteren in Zwol le bijeen om deel te nemen aan de zevende Interprovinciale Contactdag. Toen in het gemeentelijk sportpark allen bijeengeko men waren opende mr. C. J. Beukelman, voorzitter van het Centraal Comité deze dag, die gedeeltijk werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provin cie Overijsel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren. De burgemeester van Zwolle, jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten sprak de aanwe zigen in het sportpark toe. De dag werd verder doorgebracht met voetbal-, athletiek- en zwemwedstrijden en door een aantal van de deelnemers met excursies. Met 24 bussen maakte het hele gezelschap een rondrit door Zwolle. Tot slot was er een gezamenlijke maaltijd en een feestavond. ADVERTENTIE Kunt U niet slapen door rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en af doende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apothekers en drogisten 0.95, 2.40 en 8. Naar het A.N.P. verneemt zijn er op nieuw moeilijkheden gerezen bij de n.v. Polynorm te Amersfoort, vooimamelijk door het uitblijven van orders uit Amerika en Turkije. De leiding van het bedrijf zou zich genoodzaakt zien de in Amersfoort ge vestigde ontwikkelingsmaatschappij op te heffen. Het personeel, voornamelijk teke naars en technici, dat in Amersfoort werk zaam is zou ontslag zijn aangezegd. Het gebouw zou iin gebruik komen bij 's rijks belastingdienst. Ook in Winschoten, waai de n.v. Polynorm metaalindustrie is geves tigd, zouden ongeveer 20 man worden ont slagen. Een van de diricteuren, de heer ir. J. van Hulst, vertoeft momenteel in Turkije, waar de n.v. een order hoopte te plaatsen van 27.000.000.Komt deze order tot stand dan bestaat er voor de werknemers bij de metaalindustrie geen reden tot ongerustheid. Van een liquidatie der n.v. Polynorm zou geen sprake zijn. ADVERTENTIE DAMES HEREN MONTY-COATS DINSDAG 1 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 89 uur. Palace en Rembrandt: „Ivanhoe", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Manderson mysterie", 14 jaar, op het toneel Montagne, jongleur en equili brist, 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're mine", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De kleine wereld van Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zoek de zon op", 14 jaar, 8.15 uur. Spaarnc: „De wet dei- wetlozen", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Hoffmann's vertellingen", 14 jaar, 8.15 uur. WOENSDAG 2 SEPTEMBER Palace en Rembrandt: „Ivanhoe", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're mine", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Manderson mysterie", 14 jaai-, op het toneel Montagne, jongleur en equilibrist, 2, 7 en 9.15 uur. City: „De kleine wereld van Don Camillo", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9,15 uur. Frans Hals: „Zoek de zon op", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Hoffmann's vertellingen", 14 jaar, 8.15 uur. Spaarne: „De wet der wetlozen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cultura: Nederlandse Vereniging van Spiri tisten „Harmonia", 8 uur. DE POLITIEK VAN INDIA in het Verre Oosten is gebaseerd op een ernstige en ingrijpende herziening van de machtsverhoudingen in de wereld. Om dat in zijn logisch verband te zien, moet men zich realiseren dat de vrijwording van India en Pakistan voor Azië en ook voor de rest van de wereld een nieuw tijdperk inluidde, waarin de verhoudingen tussen de Westerse wereld en het Verre Oosten op een andere basis kwamen te rusten. De afsluiting van het koloniale tijdperk viel in een tijd dat de bepalende factor voor een nieuwe verhouding nog niet aan wezig was. India en Pakistan en zeker ook Indonesië kregen mét hun vrijwording tegelijk de verantwoordelijkheid voor een eigen Aziatische politiek, die in de eerste plaats gericht diende te zijn op een zo „geruis loos" mogelijke parallelschakeling op het Westen, doch zeer zeker niet in de laatste plaats de moed moest opbrengen, stelling te nemen tegenóver het Westen, wanneer dit voor de Aziatische belangen noodzakelijk was. Hieruit valt de strijd tussen India en Amerika in de kwestie-Korea te verklaren, een strijd die thans geëindigd is met een schijnbare Indische nederlaag. Voor een groot deel konden de factoren, die medewerkten aan het uitbarsten van het Koreaanse conflict, worden gevonden in de ontwikkeling der politieke omstan digheden in het Verre Oosten. Deze poli tieke omstandigheden zijn immers belang rijk beïnvloed door de afloop van de Chi nese revolutie, die de Westerse invloed uit China bande en dit land tot een felle anti- Westerse natie maakte. Dit anti-Westerse element in Azië was voordien reeds zij het in gematigder vorm in geheel Azië aanwezig. Men denkt in dat opzicht in het Westen wel eens te licht over de mentali teit, die zich van de Oosterling heeft mees ter gemaakt. Men helt zelfs vaak over tol de mening dat bijvoorbeeld de verheffing van India en Pakistan tot autonome staten de volken van deze landen dankbaar heeft gestemd ten aanzien van het blanke Wes ten, doch men realiseert zich daarbij niet dat deze volken pas bij hun vrijwording hebben ondervonden, hoe fataal voor hen de te lange bevoogding onder het koloniale stelsel heeft gewerkt. Zij kwamen uit de roes van hun onafhankelijkheidsfeesten in een dal van zware zorgen, waarbij vooral hun hopeloze achterstand op sociaal terrein weerslag op hun politieke gerichtheid bleek te hebben. Het communisme greep snel om zich heen, doordat deze volken hun eigen, oeroude cultuur hadden verzaakt onder invloed van de Westerse levensop vattingen en er niets voor in de plaats had den gekregen dat hun nieuw-verworven vrijheid kon schragen. Ook in deze landen bediende het communisme zich zoals in China van de anti-Westerse tendenzen, waarbij sommige Westerse opvattingen over rassenverhoudingen werden uitgebuit. De oorlog in Korea kon in landen als In dia en Pakistan eenvoudig niet worden ge accepteerd onder de leuze van: Verdediging der democratie, en nog minder onder het vaandel: Behoud der Westelijke bescha ving. Deze beide zaken waren immers in Azië „volksvreemd", en vaak zelfs mis bruikt om er praktijken mee te bedrijven, die de Aziaten verafschuwden. Wèl echter en daarmee begon de strijd tussen Amerika en India na de wapenstil stand begreep de Aziaat de noodzaak om op een of andere manier de vrede in het Verre Oosten te stabiliseren op een of andere basis. Welke basis dit zijn moest? In geen geval de Westerse suprematie, de voortzetting van een gecamoufleerde, in nieuwe vormen gegoten koloniale over heersing. Het is aan te nemen dat in dit opzicht cok de landen van het Nabije Oosten één lijn trekken met India, Pakistan en Indo nesië. Terwijl deze laatste drie staten trachten in hun eigen land het communis tisch gevaar de kop in te drukken door in snel tempo de sociale klachten der volks massa's op te vangen, waarvoor zij drin gende beroepen om hulp op het Westen doen, proberen zij samen een Aziatische politiek te grondvesten die het internatio nale communisme kan tegengaan. Wij Wes terlingen denken bij communisme meteen aan onze defensie-pacten en bewapeningen. De Oosterlingen hebben andere ideeën over de bestrijding van gevaarlijke ideologieën. Met name ten aanzien van China zijn zij ervan overtuigd, dat de aanvaarding van dit land als lidmaat van de UNO hen zeer krachtig zou helpen om de vrede in Azië te bevorderen. Zij hadden de politieke Korea- conferentie willen leiden op een weg naar aanvaarding van de hedendaagse politieke situatie in het Oosten, namelijk naar erken ning van Peking-China als grote mogend heid en naar bevrediging van de naar hun mening gerechtvaardigde eisen van dit land. Korea was een factor van belang in de Chinese aspiraties. De uitschakeling van het regiem van Syngman Rhee en de afsnij ding van diens pogingen om zijn macht over heel Korea uit te breiden, zijn posi tieve streefpunten in de Chinese politiek en deze verlangens zouden India en Pakistan willen honoreren. Men kan, van Westers standpunt uit, daartegen protesteren onder de overweging dat zulk een politiek de macht van communistisch China zou ver groten en het een kampioensplaats zou ver lenen in de rij der Aziatische volken. Doch van Aziatisch standpunt uit geredeneerd zou hierdoor Peking-China de mogelijkheid krijgen zich verder van Moskou los te ma ken en met de andere Aziatische mogend heden een zelfstandige, nieuwe Azië-poli- t:ek op te stellen, die in de plaats zou kunnen komen van de voogdij van het Westen. Wanneer India een plaats had gekregen aan de conferentietafel ter behandeling van de politieke toekomst van Korea, zouden de handen van het Westen gebonden zijn geweest doch evenzeer die van Moskou, omdat de aard en de bedoeling van de Indiase politiek wezenlijk een bestrijding van het communisme inhouden. India heeft de strijd om die plaats verloren door de machinaties van Syngman Rhee, doch naar we mogen aannemen evenzeer door de vrees van Washington voor het nieuwe, dat zich in Azië zou kunnen manifesteren. Thans gaat die con ferentie over de plat getreden paden van de oude tegenstelling, de strijd tussen Wes telijke en Oostelijke traditionele politieke verschillen. „Invloed van Moskou" is het spook aan de ene kant, „Westers impe rialisme" het spook aan de andere kant van de groene tafel. Azië zelf is zwak ver tegenwoordigd. Doch het laat zich aanzien dat het prestige van India door deze ma noeuvre niet alleen in het Verre Oosten, maar ook daarbuiten is verhoogd. Het zal in de toekomst een grotere rol spelen in de wereld dan tot nu toe en het zal daarbij ongetwijfeld nog meermalen een be roep op het Westen doen om zijn instel ling te veranderen en te helpen aan de bouw van een brug tussen West en Oost. Kishna Menon (links), de Indische delegatieleider in de UNO, in gesprek met Henry Cabot Lodge, leider der Amerikaanse UNO-delegatie. Vrees voor het nieuwe en liefde voor het verouderde zijn echter een te zwakke grond voor de pijlers ervan. J. Lr Hoe voorzichtig men moet zijn met de afleiding van woorden, leert een verge lijking tussen de woorden spitsboef en spitsbroeder. In het eerste woord is spits een bijvoeglijk naamwoord in de betekenis: scherp, die men ook vindt in spitsvondig: scherp in het vinden, scherpzinnig. In het tweede woord is spits een zelfstandig naamwoord in de betekenis: spies of speer. Een spitsbroe der is dus eigenlijk: een strijdmakker, die hetzelfde wapen draagt. Thans ge bruikt men het woord alleen in de on gunstige zin die spitsboef altijd al heeft gehad. Alleen betekende boef vroeger niet: schelm, maar gewoon: jongen, wat nog blijkt uit een woord als stalboef, i Op Vrijdag 4 September zal de „Neder landse Comedie", aan welke stichting de Amsterdamse gemeenteraad in Juni j.l. de vaste bespeling van de Amsterdamse schouwburg voor de eerstkomende jaren heeft opgedragen, het seizoen openen met de premiere van het Spaanse toneelspel „Het leven een droom" van de auteur Calderon, in verzen bewerkt door Gerard den Brabander en ten tonele gevoerd on der regie van Johan de Meester. Maandag hebben de drie directeuren van de Ne derlandse Comedie, Johan de Meester, Guus Oster en Han Bentz van den Berg naar aanleiding van deze eerste voorstel ling hun plannen voor de toekomst ver teld. De directie heeft het vaste plan niet al leen de jaarlijkse Gijsbreght, doch ook stukken als „Lucifer", „Adam in balling schap" en „Joseph in Dothan" een belang rijke plaats te geven. Uit het buitenland zullen speciaal klassieke stukken worden gebruikt, „die zowel belangrijk zijn om hun schone vorm alsook om hun juist in deze tijd nog sterk aansprekende geeste lijke inhoud". De vertalingen zullen zo veel mogelijk worden opgedragen aan jonge Amsterdamse dichters als o.a. Ber- tus Aafjes, Gerard den Brabander, Ed Hoornik en Bert Voeten. Voorts hoopt de Nederlandse Comedie moderne Nederland se toneelstukken te kunnen opvoeren. Guus Oster deelde mede, dat op het pr-ogramma in totaal 511 voorstellingen zijn geprojecteerd, op te voeren door twee of zelfs drie groepen van dit toneelgezel schap. Van die 511 zullen er 145 in de stadsschouwburg worden gegeven en tij dens de week-ends zowel in Haarlem als Utrecht ieder 22. In de tweede helft van het seizoen hoopt de stichting tevens het De la Mar-theater te bespelen. Wat tenslotte het voorlopige program ma in de stadsschouwburg aangaat: na het toneelstuk van de Spanjaard Calderon volgt eind September „Dagboek van een deugniet" van Ostrovsky, regie Peter Scharoff; begin October „The deep blue sea" van Terrence Rattigan, regie Han Bentz van oen Berg; half November „Ba- taille des dames" (Hart tegen hard) van Scribe in een vertaling van Bert Voeten en onder regie van Fons Rademakers, als mede „Te Crucible" (De vuurproef) van Arthur Miller onder regie van Albert van Dalsum als gast-regisseur. In Januari zal dan behalve de Gijsbreght van Aemstel onder regie van Jonan de Meester nog volgen „We must kill Tony" van Ian Stuart Black, eind Februari „St. Joan" van Shaw (met Ellen Vogel in de hoofdrol) en in Maart „Tripes d'or" van F. Crommelynck in een vertaling van Ka- rel onckheere onder regie van Johan de Meester. De regisseurs van „We must kill Tony" en „St. Joan" zijn nog niet bekend. Betreffende de Gijsbreght deelde Johan de Meester nog mee, dat hij het stuk op de eerste plaats een vaderlands historisch spel acht. Hij ziet Vondel als een dichter, die de Vlaams-middeleeuwse kinderschoenen nooit is ontwassen. De Gijsbreght bouwt als 't ware voort op Elckerlyc. Het zal dan ook een gothische Gijsbreght worden. De Meester zal streven naar een eenheid van zegging der verzen, eenvoud en innigheid, sterk spel zonder pathos met een rijkdom van handeling. Omtrent de reien had hij nog geen beslissing genomen. Hij wil ze niet scheiden van de handeling en ze so ber van plastiek laten zeggen. In het communiqué van het ministerie van Financiën van 12 Augustus omtrent de toewijzingen op de 3y2 percent Neder landse Staatslening 1953 werd reeds me degedeeld, dat het in het voornemen lag met de rijksfondsen een aanvullende le ning aan te gaan van 140 millioen gulden onder dezelfde voorwaarden. Blijkens de Staatscourant van Maandag is hiertoe inmiddels overgegaan. De aldus gesloten lening wordt genoemd de 3^ pet Nederlandse Staatslening 1953, tweede uitgifte. De storting zal plaats vinden op 1 September 1953. Deze tweede lening zal eveneens ten beurze worden genoteerd en dooreenleverbaar zijn met de eerste uit gifte. LONDEN. Een te Shanghai in het Engelsch verschijnend dagblad deelt mede, dat Yang, die zich „Koning van het Oos ten" noemt, de banier van den opstand heeft opgestoken en in een proclamatie heeft verkondigd, dat de Hemel thans den waren souverein heeft doen opstaan, nu de huidige overheerscher het volk tot de aanbidding van booze geesten heeft ge- bragt en door zijne geldgierige kunstena rijen het land heeft bedorven en de klas sen der geleerden, der handwerkslieden en der landbouwers tot verval heeft gebragt. Hetzelfde blad bevat ook eene procla matie des Keizers, waarin deze betuigt, dat hij beschaamd is over de door hem begane zonden, waardoor de toorn des Hemels over zijne onderdanen is gebragt. Hij belijdt openlijk, dat zijne schatkist uitgeput is en verordent deswege eene inzameling in alle gewesten, teneinde de krijgsmagt. die 100.000 man omvat, te ver dubbelen en haar tegen Yang en zijn aanhangers te doen optreden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5