Justitie onderzoekt wie de N.E.S.B. financierde Sport in het kort Dr Euwe, weer in oude vorm, won tweede partij van Gelier (Rusland) Thuiskomst .Clowntje Riek Record poging van Duke mislukt Nieuwe regeling voor wereldkampioenschap Van een goed georganiseerde beweging zou geen sprake zijn Huidige competitie ontwricht districten 4 Candidaten-tournooi in Zwitserland Zwemmen Luchs en Keetelaar niet naar Boedapest Zwemvereniging Rotterdam opnieuw geschorst Dames-estafetteploeg doet aanval op wereldrecord Schaken Schaak-Olympiade99 in Argentinië Voor de kinderen Keres speelde op aanval en verloor Dammen Kampioenschap van Haarlem voor bedrijfskwartetten FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck Voethal District Zuid van KNVB: Nederlandse éanipe op tonijnenjacht Tennis Nederlands team voor wedstrijd tegen Engeland DINSDAG 1 SEPTEMBER 1953 Stond de eerste ronde van het candidalen-schaaktournooi in het teken van: „cle eerste klap is een daalder waard", in de tweede ronde schenen de deelnemers een antwoord te willen hebben op de vraag, wat de tweede klap dan wei waard mag zijn. Blijkbaar taxeerden ze de waarde daarvan aanmerkelijk hoger waiit in bijna alle partijen kwamen de grootmeesters met nieuwtjes in de opening voor de dag. Nieuwtjes, die hun vele uurtjes van ingespannen voorbereiding moeten hebben gekost. LONDEN (A.F.P., Reuter, A.N.P.) En geland heeft er alles op gezet om het we- reldsnelheidsrecord dat al verscheidene jaren een Amerikaanse aangelegenheid is, weer eens in de wacht te slepen. De chef- invlieger van de li a w k e r - v 1 i eg tuigen - fabriek, de 41-jarige Neville Duke was vanmorgen om acht uur in een Hawker Huin ter-straal jager van het vliegveld Tang- mere opgestegen om te trachten het record te verbeteren dat met 1151.8 kilometer per uur sedert Juli op naam staat van de Ame rikaanse kolonel William F. Barns met een North American „Sabre F 86D" straaljager. Pech Duke was nog maar enkele seconden in de lucht toen hij aan zijn secondanten in de verkeerstoren op het vliegveld berichtte dat het waarschuwingslicht in de stuurhut, aangevende dat het landingsgestel is inge trokken, weigerde. Dat was voor Duke een reden om de recordpoging niet te onder nemen, omdat hij toen kon vermoeden dat een der wielen van het hoofdlandingsgestel niet helemaal ingetrokken was. Hij vloog circa een half uur door om de brandstof door de straalmotor op te laten gebruiken. Duke bracht de „Hunter" daarna op één wiel van het hoofdlandingsgestel aan de grond. Eén vleugel werd slechts licht be schadigd. Nadere berichten over deze lan ding ontbreken nog maar men kan zich voorstellen dat het geen kleinigheid is een snelle straaljager als de .Hunter" slechts op neuswiel en een der hoofdlandingswie- len aan de grond te zetten met een snel heid die niet ver van de 200 kilometer per uur zal afwijken. Nico Luchs en Henny Keetelaar, die bei den uitgenodigd waren de reis met het Ne- dwerlands zevental naar Boedapest, waar komend weekeinde de landenwedstrijd zwemmen en waterpolo Hongarije—Neder land wordt gehouden, mee te maken, zullen niet naar Hongarije kunnen gaan. Beiden zijn dezer dagen in militair verband ingeënt, waardoor zij niet voldoende fit zullen zijn om naar Boedapest te reizen. Hun clubgenoot Harry Lamme van de Robben is alsnog aan de spelers voor het Nederlands zevental toegevoegd. Het bestuur van de zwemvereniging „Rot terdam" heeft van de sportcommissie van de KNZB een schriiveu ontvangen waarin het dagelijks bestuur van deze commissie meedeelt dat het bestuur van Rotterdam „naar aanleiding van het verloop van de waterpolo^omnetitie in de eerste klasse A heren en de daarbij door uw vereniging aan genomen houding" met ingang van 31 Augus tus voorlopig is geschorst. Deze schorsing geschiedt, aldus de brief, overeenkomstig artikel 5 van het sportreglement, laatste alinea. Deze alinea zegt, dat „in gevallen van ernstig wangedrag voorlopige straffen kun nen worden toegepast door het dagelijks be stuur van re sportcommissie". Zoals bekend had de sportcommissie van de KNZB op 10 Augustus 1S53 in verband met het niet spelen door „Rotterdam" van enkele voor de competitie vastgestelde wa- terpolowedstrijden een aantal straffen uit gesproken, waarbij het bestuur van deze vereniging onder meer voor drie maanden was geschorst. Dezer dagen werd deze schor sing door het bestuur van de KNZB echter opgeheven, aangezien de sportcommissie in de door haar gevoerde procedure een fout had gemaakt. Tijdens de internationale atletiekwed strijden, die het Haagse Trekvogels op Vrij dag 4 September op de Duinhorstbaan in Wassenaar houdt, zal een nationale ploeg bestaande uit Fanny BlankersKoen, Gré de Jongh, Dicky van Dijk (allen Sagitta) en Puck Brouwer (Celebes) een poging doen het wereldrecord op de 4 x 200 meter esta fette te verbeteren. Het officiële record staat met 1 min. 39.7 sec op naaam van een Rus sische en een Britse districtsploeg, die deze tiid respectievelijk in 1951 en 1952 maakten. Maar daarna is het reeds drie maal scherper gesteld. Een Oost-Duits team liep 1.39.5 en vervolgens noteerden Russische ploegen respectievelijk 1.39 en 1.36.4. Deze laatste verbetering, die evenals de twee oudere echter nog niet is erkend, kwam op het kortgeleden in Boekarest gehouden wereld festival tot stand. Op de jaarlijkse vergadering van de F.I.D.E., welke ditmaal in Neuhausen in Zwitserland werd gehouden onder voorzit terschap van de Zweed Rogard, zijn een drietal belangrijke kwesties behandeld. De regeling voor het wereldkampioenschap heeft een ingrijpende verandering ondergaan en ziet er thans als volgt uit: In 1954 worden er in zeven zones, waarin de F.I.D.E. de wereld heeft verdeeld, zóne-tournooien ge houden. Nederland behoort tot een van de drie Europese zönes, en mag drie spelers afvaardigen. Dit tournooi zal in het komende voorjaar in een stad in West-Duitsland nlaats vinden. De vier best geklasseerden hebben het recht deel te nemen aan het in terzonale tournooi, dat voor 1955 op het pro gramma staat en dat in totaal 22 deelnemers zal tellen. De hoogstgeplaatsten uit het interzonale tournooi mogen deelnemen aan het volgende candidatentournooi, dat in 1956 georganiseerd zal worden. Dat tournooi zal slechts zeven deelnemers tellen, want maar één speler van het candidatentournooi zal het recht krijgen om aan het volgende deel te nemen. Tenslotte speelt de winnaar van het candidatentournooi 1956 in het daarop volgende jaar een tweekamp met de wereld- kamDioen. De winnaar van het huidige can didatentournooi speelt een wedstrijd van 24 partijen tegen Botwinnik en wel in Moskou te beginnen Maart 1954. Indien deze match met gelijke stand eindigt, behoudt Bot winnik de titel. Inzake de zogenaamde „schaak-OIvm- r.iade", is de Argentijnse vertegenwoordiger met een fantastisch aanbod voor de dag ge komen, wat wel bewust wat men in Argen tinië -voor het schaakspel over heeft. De ArgenfHimn bieden niet alleen aan om het tournooi de volgende zomer in Buenos Aires te houden en de verblijfkosten van alle deelnemers voor hun rekening te nemen, maar zij willen ook alle reiskosten betalen, wat inhoudt, dat zij de Europese deelnemers afhalen en weer terug brengen in de daar voor in aanmerking komende Europese havens. De kosten van dit alles worden ge raamd op meer dan een millioen gulden. De Olympiade zal 25 dagen duren en er zullen 25 a 30 landen aan deelnemen, elk met vier spelers en twee reserves. Het derde belangrijke punt betrof het ver schijnen van het eerste nummer van de F.I.D.E.-revue, een blad dat viermaal per jaar zal verschijnen en dat gezien het reeds verschenen nummer iets zeer bijzonders wordt, speciaal op schaaktechnisch gebied. Er is een internationale redactieraad door de. F.I.D.E. benoemd, waarin voor Nederland de heer H. Kramer (Leeuwarden) zitting heeft. Tenslotte werden Pirc en Trifunovic uit Joegoslavië, Tolush uit Rusland en Rossolimo uit Frankrijk tot internationale grootmees ters benoemd. Prins Bernhard heeft Zondag deelgenomen aan de dressuurproeven. tijdens het Con cours Hippique te Zoute. Hier ziet men hem (rechts) in gezelschap van de Franse rijders (v.l.n.r.) kolonel Gavalié, luitenant Lef rant, luitenant Favre de Thierens en luitenant Du Breuil. Zo bracht Geiler in zijn partij tegen dr. Euwe in een Nimzo-Indisehe verdediging (een opening, die in deze ronde troef was), een scherp pionoffer. Overigens aarzelde onze landgenoot niet om de aangeboden handschoen op te nemen, waardoor een felle strijd ontstond. Zo kwam Szabo, met zwart spelend, tegen Smyslov eveneens met een nieuwe zet in de Reti-opening voor de dag. Maar reeds na enkele zetten bleek, dat niet ieder nieuwtje een versterking is. De niet uit zijn evenwicht te brengen Smyslov weerde met zijn ene hand de aanval van de Hongaar af en voerde direct daarop met zijn andere hand een scherpe tegenstoot uit. Het leverde hem een zeer klein voordeel op in het eindspel. P. Keres Zo speelde Bronstein tegen Najdorf een wellicht zeer belangrijke troef uit tegen het tegenwoordig zo geliefkoosde konings- Indisch, en bleek Keres een oude variant, die eens onze landgenoot Landau tegen hem had gebruikt, tot een modern wapen te heb ben omgesmeed. Wraak Kotov ging met een duistere blik achter zijn schaakbord zitten, kennelijk met de bedoeling wraak te nemen voor de in de eerste ronde geleden nederlaag. Zijn tegen stander Stahlberg is er echter niet de man naar om zich zo maaar in een hoekje te laten drukken.'Aanvankelijk bepaalde hij er zich toe om de aanvallen van de Rus af te slaan, maar toen Kotov ondanks dit alles toch een bestorming waagde, greep ook Stahlberg naar scherper wapens. Hierdoor ontstond weldra een stelling geladen met spanningen die echter plotseling in een rustig eindspel overging. Inmiddels deed Reshevsky verwoede po- giingen om tegen Petrosian dé kracht van zijn loperpaar te ontplooien en tevens zijn pionnenfront in het centrum in beweging te zetten. Gligoric. die in de eerste ronde vrij had gehad, begon met de noeal zelf verzekerde Taimanov een zeer ongebruikelijke variant van het Nimzo-Indisch voor te zetten. De poging van de Rus om deze variant met harde hand te weerleggen had tot gevolg, dat er enkele zwakten in ziin stelling ont stonden en deze waren voor Gligoric aanlei ding om op de achttiende zet een pionoffer te brengen. Beslissingen Het is bijna altijd zo. dat de eerste beslis singen pas vallen in het laatste speeluur. Dat was ook nu het geval en evenals in de eerste ronde zorgde dr. Euwe voor sensatie. Hij zette de zo fel aanvallende Geiler plot seling een verbluffend torenoffer voor de neus en voor de Rus bekomen was van de De Haarlemse Damclub houdt op 21 en 28 September een tournooi om het dam kampioenschap van Haarlem 1953/1954 voor bedrijfskwartetten, waaraan het personeel van alle in Haarlem gevestigde bedrijven, kantoren en instellingen kan deelnemen. Er zal gespeeld worden om een fraaie beker. Teneinde de strijd zo gelijkwaardig mogelijk te doen zijn. zijn clubspelers van deze wed strijden uitgesloten. De wedstrijden zullen worden gehouden in het clublokaal van de Haarlemse Dam club. bovenzaal van „Die Raeckse", Raaks 3, Haarlem. Inschrijvingen worden vóór 10 September ingewacht bij de eerste secretaris van de H.D.C., de heer A. Smit, Nieuwstraat 5 rd, Haarlem. 15) Dit was ongetwijfeld een nieuwe com plicatie. Inspecteur Renkevoort kreeg weer het gevoel van zich in mootjes te moeten verdelen: zijn ene helft moest zonder uit stel de ingenieur Delmonte spreken, zijn andere helft eveneens onverwijld Jean de Vere opzoeken. Hij wees aan de vingeraf drukmensen hun laak en trok zich haastig terug. Hij tikte aar. de woonkamer van De Vere's en ging er meteen naar binnen. Hier brandde nog altijd de goud-omkapte sche merlamp en het. meisje lag op de sofa te slapen met de hond als een trouwe wachter naast haar. De hond gromde en hief zijn prachtige kop op, maar Jean de Vere was niet in het vertrek aanwezig. De inspec teur zag om zich heen. Er was nog een tussenkamer, een soort alkoof met een bin nendeur naar de zitkamer, de slaapkamer van Marianne. Misschien dat haar broer daar.... Maar nee, ook het bed hier was onbeslapen en er was geen reden om te veronderstellen dat de Vere zich hier er- schrik zag hij zich reeds na 26 zetten voor een ondekbaar mat geplaatst. De Russen moeten nu wel tot de conclusie komen, dat onze landgenoot niet voor niets wereldkam pioen is geweest, en dat deze Euwe een heel andere is, dan de Euwe, die in 1948 zo hooeloos uit vorm bleek te zijn. De partij Gligoric—Taimanov eindigde zonder dat er verder iets opwindends ge beurde in remise en ook Smyslovs voordeel bleek niet voldoende te zijn voor de winst. Keres heeft te geforceerd op aanval ge speeld en werd door een onverwachte tegen stoot geheel en al in de verdediging ge drongen. Hij deed nog een poging om in het centrum door te breken, maar een omtrek kende beweging van Averbachs strijdkrach ten dwóng hem nog voor de tijdcontröle tot overgave. De partij Bronstein—Najdorf werd vlak voor de tijdcontröle remise gegeven, maar Kotov staat tegen Stahlberg glad verloren. Reshevsky is tegen Petrosian een pion voor, maar het ziet er naar uit dat de tegen- kansen van Petrosian veel zwaarder wegen dan dit materiële nadeel. Uitslagen De uitslagen van de tweede ronde van het candidatentournooi voor h°t wereldkam pioenschap schaken luiden: Kotov (Rusland) Stahlber (Zweden) afgebroken: Gelier 'Rusland)dr. Euwe (Nederland) 01; Smyslov (Rusland)Szabo (Hongarije) H-1); Keres (Rusland)A verba ch (Rusland) 01; Reshevsky (V. S. A.)Petrosian (Rusland) afgebroken: Bronstein (Rusland)—Najdorf (Argentinië) V-Gligoric (Joegoslavië) Taimanov (Rusland) 1414. De Rus Bo- leslavsky was vrij. Di-, Euwe speelt Woensdag 2 September in de derde ronde met wit tegen Smyslov. Door zes ledefi van de bondsvergadering van de KNVB uit district Zuid is thans bij het KNVB-feestunr definitief het voorstel ingediend tot het instellen van zes eerste klassen van twaalf clubs en tot invoering van een volledig automatische promotie regeling. In de toelichting tot dit voorstel zeggen zij: Het huidige systeem, de eerste klasse los van de districten, leidt tot een algehele ontwrichting der districten. De practijk van enkele jaren heeft reeds tot gevolg gehad, dat Noord en Zuid I een overbevolking van tweedeklassers hebben gekregen, terwijl in West en Zuid II een tekort aan tweede klassers is ontstaan. Het is niet denkbeeldig, dat. wanneer dit jaar versterkte degradatie wordt toegepast, na afloop van dit seizoen Noord en Zuid over ieder dertig tweede klassers gaan beschikken en de andere districten nog verder ontvolkt worden. Men krijgt daardoor een algehele en zeer ongewenste ontwrichting van de districten, hetgeen zich niet tot de tweede klassers zal beperken, maar dat ook spoedig naar de derde klasse zal overslaan. Van een geogra fische indeling der districten zal al spoedig geen sprake meer zijn en bovendien zullen de districtsgrenzen voor de diverse klassen zeer verschillend gaan lonen. Een rustige opbouw is ook hierdoor niet meer mogeliik. Pe eni^e mogelükheid om de rust vo'ledig te herstellen en alle partüen te bevredigen, is. nog steeds naar de mening der voorstel lers. volledice terugkeer naar de districten en het instellen van zes eerste klassen. Hier mee wordt niet alleen het aantal tweede klassers met twintig percent verhoogd, maar ook het aantal eersteklassers, dat dan op 72 wordt gebracht. De nodige en gewenste jaarlijkse afwisse ling in de competitie-indeling wordt ver kregen door invoering van de volledige automatische promotie. Elk jaar degraderen dan de twee laagst geplaatsten en promo veren de beide kampioenen. In de tweede-, derde- en vierde klasse doen zelfs ieder jaar drie nieuwe elftallen hun intreden, namelük de degradant van de hogere klasse en de twee promoverende kampioenen van de la gore klasse. Deze 6 x 12 eersteklassers en de volledige terugkeer naar de districten zou in twee sei zoenen kunnen worden bereikt. De KLM-gezagvoerder Willem van Vee- nendaal gaat uit vissen, Dat zou op zichzelf niets bijzonders zijn. want dat dnet menigeen voor rust en ontspanning. Maar Van Veenen- daal zoekt het verder. Donderdag gaat hij oer K L.M. naar Montreal en vandaar naar Nova Scotia. Als gast van de regering van deze Canadese provincie zal de heer Van Veenendaal met een Nederlands équioe dee'nempn aan de internationale hengel- wedstriiden op toniin. Leden van de Neder landse éauipe bij deze wedstrijden ziin de Nederlanders W. Mutsaerts, E. Stutterheim, C. Bos en J. P. Perez. De deelnemers aan deze internationale hengelwedstrijd op tonijn komen uit vele landen der wereld. gens verborgen had. De politieman ging terug naar de gang. „Heb jij De Vere ergens gezien, Prins?" „Nee chef. Is hij weg?" „Ik zie hem nergens". „Pffft!" „Ja, het is beroerd. Ik ga nu Delmonte spreken. Kijk goed uit". Er zijn mensen, die onder alle omstan digheden een gezegende nachtrust genie ten. Het zijn de blozende, evenwichtige lie den die vertellen dat je wel een kanon naast hun bed kunt afschieten zonder dat zij van het geluid ontwaken. Lieden met een goed geweten en een gezonde con stitutie. Zulk een geweten en zulk een con stitutie bezat ongetwijfeld de ingenieur James Delmonte. Niet dat er nu een kanon naast zijn bed werd afgeschoten, maar er klonk toch een steeds krachtiger roffel op het paneel van zijn kamerdeur. En die krachtige roffel werd vergezeld door een even krachtige stem die hem duidelijk sommeerde om open te doen. Het weer klonk door het nachtelijk stille huis. Rechercheur Prins was getuige van de vergeefse pogingen van zijn chef en zijn spoedig ontvlambaar gemoed begon alweer te koken. „Verduiveld nog aan toe, chef", begon hij, „je zal je eige toch door zo'n vent niet laten kiste! Wil ik es effeen hij maakte een welsprekend gebaar met de ijzer-beslagen hak van zijn linkerschoen. „Nog even wachten, Prins", zei zijn chef, die een hekel had aan onnodig rumoer. „Ik zal het nog één heer proberen. Als die man nu niet reageert, is het kwaadwillig heid en zullen we de deur forceren.- Laat mij even proberen". Een nieuw trommelvuur en een nieuwe sensatie. En tot behoud van juffrouw Ja- ger's panelen reageerde nu de gezonde sla per. Er was een doffe stem, die riep: „Ja, ja", er was een zachte plof van twee voe ten die uit bed stapten, er volgde enig vaag geritsel. En dan werd er een grendel ver schoven, week de onwrikbare deur en stond de kamerbewoner op de drempel. Een donkerogig jongmens in een groene kamerjas, kennelijk in een diepe slaap ge stoord en met knipperende ogen en een verwarde kuif. „Héwat?Politie?" „Ja. Politie. Mag ik even binnenkomen? Ik moet u iets vragen." „Iets vragen? Maar het is midden in de nacht!" „Ja, het kan niet tot morgen wachten. Kunt u het licht aandraaien? Dank u. Ik moet een inlichting van u hebben". „Verdraaid nog aan toe! Neem me niet kwalijk, ik ben amper wakker. Komt u binnen, daar is een stoel. Ja, het is een slaapkamer, het is géén nette ontvangst natuurlijk. Daar kan ik niks aan doen". De jonge man streek met zijn hand zijn haar naar achteren en sloeg de kamerjas wat dichter om zich heen. Zijn blote voe ten tvisten van de grond een paar pan- toffe'ls, die onder het divanbed stonden. Zijn ogen sperden zich moeizaam open om de vreemde bezoeker aan te zien. Hij geeuwde achter zijn hand. „Het spijt mij", begon de inspecteur, „dat ik u in uw nachtrust stoor. Mijn vraag zal u misschien zonderling lijken. Maar waar was u een kwartier geleden?" „Nou, da's nogal wiedes, inspecteur. U bent toch inspecteur, nietwaar? Nou, ik was in mijn bed. Ik mafte". „Slaapt u erg vast?" „Hebt u lang moeten kloppen? Mijn ex cuses. Ja, ik slaap erg vast. Toen Ik onder dienst was keerden- ze 's morgens mijn brits om. Ik zat altijd vol blauwe plekken". „Bent u vanavond nog uit geweest?" „Ja, om vijf uur vanmiddag ben ik uit gegaan, als u dat tenminste vanavond noemt. Ik heb in de stad geborreld en ge geten. Om half acht was ik weer thuis. Ik had werk. Is er hier wat gebeurd inspec teur?" „Een inbraak. Hier op de verdieping". „Verduiveld! Bij de kleine Marianne? Kassian. Is ei wat gestolen?" „Vermoedelijk wel. De papieren van haar broer. Die broer is vanavond net te ruggekomen". ,|0". „Kent u de De Vere's goed?" „Wat je noemt „kennen" niet. Maar Marianne is een verdraaid aardig kindje. Verdraaid aardig. Ik zeg haar altijd goe dendag". „En haar broer?" „Ik heb hem maar tweemaal op de gang gezien. Een isegrim". (Speciale berichtgeving) Het optreden van de Nederlandse justitie tegen de leiders der N.E.S.B., dat resul teerde in de arrestatie van Paul van Tie nen, A. M. Kruit en mr. J. Wolthuis (Kruit is inmiddels op vrije voeten gesteld) volgt op een actie der West-Duitse Bonds- en bezettingsautoriteiten tegen het opduikend neo-fascisme in een groot deel van West- Europa. Deze actie, welke in hoofdzaak werd voorbereid door de Amerikaanse en de Engelse inlichtingendiensten heeft vooral de Belgische autoriteiten belangrijk ma teriaal in handen gespeeld. Dit materiaal is vorig jaar ter kennis gebracht der re geringen welke in N.A.T.O.-verband sa menwerken. Uit het achterhaalde materiaal zou aan het licht zijn gekomen, dat voormalige nazi-kopstukken een Putsch voorbereidden, ten einde de regering van dr. Adenauer omver te werpen. Het tijdstip, waai'op zulks zou plaats vinden, was nog niet vastgesteld. Men heeft reden om aan te nemen, dat dit tijdstip in nauw verband zou staan met het in werking treden van de Europese Defensie Gemeenschap, waarin ook West-Duitsland zal worden opgenomen. Deze feiten hebben vooral in Franse regeringskringen grote bezorgdheid gewekt en de terughoudendheid der Fransen tegen opneming der Duitsers in de E.D.G. doen toenemen. Op grond van het bezwarend materiaal, dat men tegen de neo-nazi's had vergaard, gingen de Engelse autoriteiten zelfstandig tot actie over. De vroegere medewerker van Goebbels, Naumann, werd in Januari van dit jaar gearresteerd. Dit optreden zonder voorafgaand overleg wekte vooral ont- Voor de wedstrijd tegen de I.C. van Engeland in Eastbourne op 4 en 5 Septem ber is de ploeg van de Intei-nationale Club van Nederland als volgt samengesteld: Dehnert, Van der Graaff, Holst, Wiegers. De Engelsman Coombe zal als gast bij Neder land meedoen. UITSLAGEN LEAGUEWEDSTRIJDEN. In de Engelse league werden de volgende voetbalwedstrijden gespeeld: eerste divisie: Blackpool—Burnley 20; Wolverhampton WanderersSundei'land 3j—1. Tweede divi sie: Blackburn RoversBrentford 22; West Ham UnitedRotherham United 30. SVH PROMOVEERT NAAR HOOFD KLASSE. Na enkele jaren afwezigheid zal SVH uit Hillégersberg in het volgend seizoen weer in de hoofdklasse van de wa- terpolocompetitie KNZB uitkomen. In de beslissende promotiewedstrijd tegen AZPC (Amersfoort) welke in Utrecht werd ge speeld won SVH met vierdrie. GÖRLITZ VERBETERDE NEDERLANDS RECORD SCHIETEN. Op de laatste dag van de nationale schietwedstrijden, die in Rotterdam werden gehouedn, heeft K. B. C. Görlitz uit Den Haag het Nederlands record zwaar kaliber pistool verbeterd door een totaal van 280 punten te behalen. Het oude record stond op naam van J. H. Brussaard uit Rotterdam met 278 punten. „Zo, Hebt u een paar rood-bruine schoenen?" „Of u een paar rood-bruine schoenen hebt!" „Verduiveld inspecteur! Als ik nu nog student was! Belden ze je midden in de nacht uit je bed om te vragen of je soms mee ging naar Egypte of zoiets! Moet u mij daarvoor uit mijn slaap komen halen?" „Ik heb nog geen antwoord op mijn vraag". „Méént u het? Waarachtig! Nee, ik heb geen roodbruine schoenen". „Geen rood-bruine schoenen. Mag ik kijken?" „Gaat uw gang. Mijn kleerkast is daar links". De jonge man gaapte nu luidruchtig. De politieman opende de kleerkast en haalde de schoenen eruit te voorschijn. Ze waren allemaal zwart op één paar geel-bruine na, dat ver in een hoekje stond en met stof was overdekt. De politieman doorzocht de verdere kamer. Hij keek onder de meubels en onder het bed. Hij opende een tweede muurkast met rommel en een buffetje. Er was van alles en neg wat te vinden in deze slordige vrij gezel 1 emkamerMaar géén paai- rood-bruine schoenen. „Bezit u ook eer. actetas?" „Oók al niet, inspecteur. Ik ben geen handelsreiziger". „En wat dan wèl?" „Ingenieur op het laboratorium van de maatschappij Batum". „Chemicus?" stemming in West-Duitse regeringskringen. Ook de Amerikaanse en Franse bezettings autoriteiten hadden bedenkingen tegen dit Engelse optreden, omdat het onderzoek naar de activiteit van anderen ei-door werd bemoeilijkt. In hoeverre de leiders der N.E.S.B. en die van een Deense en Italiaanse neo-fas- cistische beweging met deze personen ge regeld contact hadden, wordt thans nage gaan. Wel waren er aanwijzingen, dat in dit voorjaar, vermoedelijk in Verden, West- Duitsland, een bijeenkomst dezer interna tionale kopstukken van het na-oorlogse nationaal-socialisme zou plaats vinden. Be West-Duitse bondsregering was hiervan op de hoogte en had maati-egelen getroffen om al deze figuren aan te houden. Door de arrestatie van Naumann werden deze plannen echter doorkruist. Naumann werd door de Engelsen ter beschikking ge steld van de Duitse autoriteiten en enige tijd later met zijn trawant Karl Bornemann uit gevangenschap ontslagen. Er is reden cm aan te nemen, dat de vrijlating van Naumann met een bepaald doel is geschied en wel om bij zijn contactpersonen de in druk te vestigen, dat er geen enkel gevaar dreigde. „Prutsbeweging" Een Nederlandse zegsman kwalificeerde de N.E.S.B. als een „prutsbeweging". Het op de Koninginneweg te Amsterdam ten kantore van Paul van Tienen in beslag genomen materiaal duidt op een adminis tratie in de meest primitieve vorm. Van een goed georganiseerde beweging is bij de N.E.S.B. geen sprake. Het onder zoek zal dan ook in hoofdzaak concen treren op de vraag hoe de organisatie ge- financeerd wordt. Zijn wij wel ingelicht, dan bevinden zich in de in beslag genomen administratie brieven, welke duiden op het conctact met de ex-nazi-generaals Ramcke, Gile en Hausser. Het is bekend, dat deze voor hun activiteiten in West- Duitsland geldmiddelen ontvangen van Skorzeny, de man die destijds Mussolini bevrijdde, en in Spanje een cementhandel heeft. De Duitse ex-generaals fungeren als agenten van Skorzeny, die geld ter beschik king stelt van groeperingen, die in West- Europa de Hitler-leer nieuw leven willen inblazen. Léa Dievock Een vrouw, van wie algemeen bekend is dat zij in de West-Eui-opese neo-nazistische kringen een belangrijk figuur is, maar die haar taak zo geraffineerd uitvoert dat haar jui-idisch moeilijk iets ten laste is te leg gen, is de volgelinge van de Rexist Léon Degrelle Léa Dievock. In Düsseldorf bezit zij een im- en ex portzaak. De laatste jaren interesseert deze vrouw zich ook voor de cementhandel. De internationale inlichtingendiensten zien in haar een tweede Mata Hari. Haar werkzaamheden beperken zich allerminst tot handeldrijven. Zij reist door West- Europa om het contact tussen de voorma lige nationaal-socialisten levendig te hou den. Zij zou zich vrij kunnen bewegen, on danks de verdenkingen welke men tegen haar koestert, omdat zij belangrijke in lichtingen verstrekt aan de Amerikaanse inlichtingendienst over Sovjet-Russische spionnage. Hoewel het bewijs hiervan nog niet is geleverd, is het niet onwaarschijn lijk, dat zij in het voorjaar in ons land is geweest en een leidende rol heeft gespeeld bij de organisatie van de N.E.S.B. De sta tuten van deze beweging, welke thans door de Nederlandse justitie worden onderzocht, verschillen in wezen niet veel van die van de voormalige fascistenorganisatie van Jan Baars (de zogenaamde Bezem-fascisten). „Technicus". „Nu nog een vraag. Is er hier vanavond ook een actrice op bezoek geweest?" „Een actrice? Is dat even serieus bedoeld als de rode schoentjes?" „F.ven serieus". „I)at is sterk. Nee meneer, er is hier geer. actrice op bezoek geweest. Ik hou er niet van om actrices van zo nabij te zien. Het is altijd een deceptie. Ze zijn tenmin ste twintig jaar ouder dan achter het voet licht". „Zo. Ik geloof dat ik voorlopig niets meer heb. Het spijt mij, dat ik u in uW slaap gestoord heb. Maar te oordelen naar uw constitutie vermoed ik, dat u wel weer spoedig zult inslapen". „Heel vriendelijk van u gedacht, inspec teur. Het spijt me voor u, dar u uw diet met de rode schoentjes niet gevonden hebt. Misschien klopt het signalement niet". „Misschien". „U hebt pech. Maar gaat u eens naar meneer Holstein, hier boven. Die heeft een paar rood-bruine schoenen". „Werkelijk, meneer Delmonte? Ik dacht, dat hij een oude man was. Zo even in ds zestig. Zou die zó snel een trap oplopen?" „Ik weet niet wie er snel een trap opge lopen is. Maar hij is kwiek, inspecteur, en een ouwe stiekemerd. Maar neemt u mij niet kwalijk: ik verrek van de maf. En als u nog iets van mijn schoenen moet weten, komt u dan morgen terug". (Wordt vervolgd). De piloot zwaaide vrolijk naar oom Tripje. „Eindelijk heb ik u dan toch gevonden", zei hij. „Stap maar gauw in, want ik geloof, dat de nikkers die daar komen aanzetten, niet erg veel goeds in de zin hebben!" Oom Tripje en Batatoe brachten hun kano vlak bij het drijvende vliegtuig; toen konden ze op de drijvers van de machine stappen. De piloot had het deurtje al opengezet. Ze klommen er allebei in en gaven de piloot een hand. „Dit is Batatoe", zei oom Tripje. „Hij is een Palmeilander en hij heeft me geholpen om van die vijandige Bimaboemoe's weg te vluchten." De kano van de vijanden was nu al vlakbij. „Dan zullen we maar direct de lucht in gaan", zei de piloot. ,,We zullen die snuiters eens op hun neus laten kijken!" Hij zette de motor aan, en het hef schroef vliegtuig steeg netjes op van het water. Ze keken naar beneden, toen het vliegtuig over de vijandelijke kano heen zweefde. Ja, ze konden duidelijk zien, hoe de Bimaboemoe's nijdig en teleurgesteld met hun wapens zwaaiden; zo waren ze nog maar net op het nippertje gered! Batatoe had veel plezier; hij maakte spottend een lange neus tegen de Bimaboemoe's beneden hem. „Zie nou maar, dal je ons krijgt, lelijkerds!", riep hij.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6