Amsterdamse tramvrienden reageren op voorgenomen opheffing Proveniershuis onderging inwendig ingrijpende gedaanteverwisseling Kort en bondig Zelf maken zij er bijna nooit gebruik van KINDERWAGEN j GRATIS vCUJeeVk Overgrote belangstelling veroorzaakte opstopping Secretarie huldigde D. van der Want Een bril 1 FEHERMANN* NATUURLIJK* Vice-admiraal Stam overleden HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT S De tramlijn Amsterdam-Zandvoort „Als" Burgerlijke Stand van Haarlem Cijfers Ds. T. Bolt overleden Intallatie hoofden Bescherming Burgerbevolking Bal champêtre in Oud-Schoten Prof. dr. N. R. A. Vroom nam afscheid van het ministerie Afscheid na lange en succesrijke loopbaan B.O.I.W. vierde verjaardag van prinses Wilhelmina C. Heitlager kwart eeuw in gemeentedienst Zomerseizoen gesloten in Openluchttheater Bejaarden uit Oude Tonge op bezoek Taptoe in Groenendaal Vijftig jaar in dienst het G.E.B. bij DINSDAG 1 SEPTEMBER 1953 (Van onze vcrvoersredacteur) Wat tot onze verwondering zo lang uitbleef is dan toch gekomen: een reactie uit het publiek op de voorgenomen vervanging van de tramlijn Zandvoort HaarlemAmsterdam door een busdienst. Overigens is dat initiatief niet gekomen uit de kringen der forensen, de dagjes mensen of andere geregelde gebruikers van het tot liquidatie gedoemde vervoer middel. Integendeel, nadat er een avond heen en weer gepraat was over het voor en tegen van tram en bus (van de eerste vooral het vóór en van de tweede speciaal het tégen), stelden wij de vx-aag of de hier aan het woord zijnde heren zelf tot de regelmatige passagiers van de tram behoorden. Waarop het antwoord ontkennend luidde. Degenen, die gisteravond op een étage aan de Valeriusstraat in Amsterdam-Zuid van hun verontrusting over de voorgeno men vérbussing blijk gaven, waren, voor zover ons duidelijk werd, geparenteerd aan het Gemeentelijk Vervoerbedrijf der hoofd stad. Het bleken jonge, geestdriftige men sen met een passie voor de tram en zij voerden dan ook alle argumenten aan, die wij enkele jaren geleden ook al te berde hebben horen brengen door hun broeders in de tramlust, de lieden van Stichting Tramarchief en de Vereniging van vrien den van de Nederlandse tramwegen. Men versta ons wel: wij hebben er niets tegen wanneer op goede gronden voor het behoud van de tram wordt gepleit; even min zijn wij a priori gekant tegen ver vanging van een tram door een bus. In dit zo ingewikkelde samenstel van vervoers- en verkeerstechnische factoren en van bedrijfseconomische aspecten is het niet mogelijk met eenvoudig „Ja" of „Nee" voor een bepaalde tractievorm te kiezen. De collectie argumenten voor de tram behelsde ook gisteravond weer de stelling, dat de moderne bus ook alleen maar ver geleken mag worden met de moderne tram. Waarbij werd opgemerkt, dat de autobus voorlopig wel aan het einde van haar ont wikkeling was gekomen, de tram nog lang niet. Tegenargument, niet van de busvoorstan- ders maar van de realisten: we doeken nu eenmaal geen moderne tram op, maar materiaal van bijna dertig, 35, ja zelfs bijna vijftig jaar oud. „Kapitaalvernietiging!" wordt in aanslui ting op het voox-gaande als regel getoornd. Maar het kapitaal dat tot destructie is ge doemd bedraagt ten hoogste een gulden, zijnde het bedrag waarvoor het gehele trambedrijf der N.Z.H. op de balans is ge waardeerd. De bewijsvoering der tramvrienden wordt krachtiger wanneer zij op het terrein van het verkeer belanden. „Een tram moet vervangen worden door vijf bussen", zeggen zij triomfantelijk, zon der eraan toe te voegen dat die tram dan ook uit drie wagens bestaat en 48 tot 62 meter lang is. Dat de bussen bij de stopplaatsen twee keer de fietserstroom kruisen, leek ons een plausibeler bezwaar. En dan verder natuurlijk het eindpunten probleem, het spitsuren- en topdagenver- voer dat niet te .verwerken zou zijn on danks Flora- en Bloemendaalse strand- ervaring en de suggestie v/elke het blijkbaar nog steeds goed doet: het over schot aan Ci'ossley's bij de Nederlandse Spoorwegen dat koste wat het kost over de dochterondernemingen moet worden verdeeld. Met dat laatste waren we natuurlijk weer helemaal goed in de sfeer van 1947, van de debatten over Haarlem-Leiden en Haarlem-Heemstede, terug. En evenals toen dachten we: „Wat wordt er in een kwestie, die bij uitstek met zakelijke over wegingen behoort te worden benaderd, toch dikwijls met het woordje „als" gewerkt". Toen: „Als het tracé van de baan op de weg Haarlem-Leiden kan worden ver- anderd" en „Als de tram eens kon worden doorgetrokken tot de Vondelweg". Maar het kon niet. En nu: „Als er achttien nieuwe twee wagen-tramstellen' worden aangeschaft" en „Als de baan verlegd wordt van de Admi raal de Ruytèrweg naar de Willem de Zwij gerlaan". Bij ai die speculaties op de toekomst wordt vergeten, dat het de gemeente Am sterdam is, die niet bereid was de concessie voor het traject Krommert-Spuistraat te verlengen. ADVERTENTIE Mutsaerts 'n Wedstrijd voor alle a.s. Moeders Vraagt bij ons een formulier. VOOR DE BABY Anegang 46, tel. 1465] HAARLEM, 31 Augustus 1953 ONDERTROUWD: 31 Aug., W. van de Poppe en M. E. Bak. BEVALLEN van een zoon: 28 Aug., W. van der Valk—Verschuur, 2 z.; M. J. van den BroekVahrmeijer; 29 Aug., J. van Dixhoorn —Horjus; E. M. J. van WarmerdamChris- tiaans; 30 Aug., C. J. Kokkelkoren—van Kampen;-H. J. LaanMertens; G. Goulooze —Rongen; E. Dekkerde Jong. BEVALLEN van een dochter: 29 Aug., J. Chr. Duits—Vester; F. Hardebil—van Hon- schoten; M. P. van der PligtScheffer; W. E. van der Horstvan der Eem; 30 Aug., A. E. KortenaarHarmelink; A. L. Willemsen —Schmidt; J. M. Kolderie—Passchier; TI. M. van Loon—Kok; 31 Aug., B. Krikke—Steg- gink. OVERLEDEN: 28 Aug., A. M. Groenendaal, 5 j., Romolenstraat; C. Noordhoek—Webbie, 45 j., Baljuwslaan: 29 Aug., M. van der Graaf, 61 j„ Gasthuisvest; A. Schuurink Nieviwénhuizen, 82 j., Westerhoutpark; W. F. G. L. Koning. 48 j., Spoorwegstraat; L. Farret—Dawidoff, 61 j., Adriaan de Jonge- straat; A. C. van Altena, 87 j., Coornhert- straat. Waaruit met ijzeren logica volgt, dat een tramdienst Amsterdam (Krommert)-Zand voort zijn bestaansrecht verloren heeft: de vervoersbehoefte zal dan zover slinken, dat goedkoper met bussen gereden kan worden. Niet de N.Z.H. wilde van de tramlijn af: zij was bereid èn de achttien tweewagen- tramstellen te laten bouwen èn een kostbare baanomlcgging in Haarlem-Oost uit te voeren. (De flessenhals Anthoniestraat werd overigens door de tramaanhangers geen hinderlijk obstakel voor het verkeer gevonden.) Maar de gemeente Amsterdam wenste ook het moderne, kortere materieel niet; zij was niet bereid tot enigerlei concessie in zake het eindpunt en zij bleek evenmiix willig om de N.Z.H. een langer uitstel dan tot 1 Maart 1956 te gedogen. wxe het betreurt dat de tram naar Am sterdam en Zandvoort verdwijnt en dat doen wij ook dient zich te richten tot het college van Burgemeester en Wethouders van Amsterdam. Wellicht wordt hij ver wezen naar de directeur van het Gemeente vervoerbedrijf. Nu het dagelijks bestuur van de hoofd stad zijn beslissing genomen heeft al is die dan nog steeds niet geresulteerd in een voorstel aan de raad is het irreëel de tram te willen behouden. Nu kan xnen slechts actie voex-en om een zo gunstig mogelijk eindpunt der bussen in Amster dam te bereiken. Want ook daarmee zijn ze daar niet gemakkelijk. De meeste iriter- locale buslijnen hebben hun eindpunt in de periferie; "het voor de Zandvoortse lijn voox'gestelde eindpunt aan de Lijnbaans gracht lijkt nauwelijks gunstiger. Tenslotte: er wordt in het tram-buspro bleem vaak met cijfers gewerkt. Cijfers wélke betrekking hebben op investeringen exx rendementen. Ook gisteravond was dat het geval. Men stelde onder meer, dat de investering in nieuw trammaterieel die in autobussen niet in bijzondere mate zou overtreffen. Over de broodnodige vernieuwing van baan en bovenleiding, om maar te zwijgen van de noodzakelijke omlegging in Haarlem, werd niet gerept. Welnu, het lijkt ons niet ondienstig tegen over geschatte getallen de bedragen der realiteit te stellen. Die werkelijkheid dan geeft aan dat de Noorcl-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij over het eerste half jaar van 1953 op haar tramlijnen —r ge rekend naar een afschrijvingswaarde van nieuw materieel een verlies leed van meer dan een millioen gulden. Op haar buslijnen waarop uiteraard alleen be trekkelijk nieuw materieel behoeft te wor den afgeschx-even maakte zij een be scheiden winst van tweehonderdduizend gulden. En dat is een aspect van de zaak dat ook enige aandacht verdient. Te Haarlem is in de ouderdom van 86 jaar overleden ds. T. Bolt, emeritus-predikant van de Nederlands Hervormde gemeente. Ds. Bolt werd 26 Maart 1867 te Leens gebo ren en bezojht het gymnasium te Winscho ten, waarna hij aan de rijksuniversiteit te Groningen theologie studeerde. In 1892 werd hij candidaat in Zuidholland en 12 Maart 1893 bevestigde ds. W. P. Meindersma van Leens hem in Heveskes in zijn eerste gemeente. In 1896 vertrok de thans overledene naar Grijps- kerk, welke standplaats in 1903 met Scher- penzeel (Fr.) verwisseld werd. In 1911 werd hij predikant te Nieuwe Schans en 1 April 1917 deed hij intrede in zijn laatste gemeente te Jelsum, die hij gediend heeft tot aan zijn emeritaat dat hem 1 September 1937 eervol door het Prov. kerkbestuur van Friesland verleend werd. waarna hij zich te 's-Graven- hage vestigde. Sedert enige jaren woonde hij te Haarlem. Ds. Bolt had zitting in het clas sicaal bestuur van Groningen en was quaestor van de ring Stiens. De crematie is bepaald op Vrijdag 4 Sep tember, na aankomst van trein 13-01 uur te Driehuis. Op Vrijdagmiddag 4 September om vijf uur zal de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, in de ridderzaal van het stad huis de, wijk- en blokhoofden van de Be scherming Burgerbevolking en hun plaats vervangers installeren. De Vereniging ter Viering Nationale Dagen „Oud-Schoten" vierde gisteravond de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhel- mina met een openluchtbal op het plein van de St. Bavoschool in de Rijnstraat. Om acht uur stond reeds een groot aantal danslustigen voor het hek dat toegang tot de feestruimte verschafte. Daar entrée aanvankelijk slechts voor leden van de vereniging gold, ontstond bij de ingang een gedrang, dat knopen van mantels en pakken deed springen en waarin een meis- ke van vijf verdween. Gelukkig was de wanorde vrij gauw bedwongen door de Schotense politie en toen werd het tijd voor de dans, waarnaar vooral de sweet- seventeens hevig verlangden. Er werd met overtuiging gezwierd en gehuppeld, an ders konden wij dit uitgelaten beweeg moeilijk noemen en daarom vonden wij het verbod van hogerhand, niet te swingen, wel een tikje overbodig. Dat het niet al tijd even stijlvol was wat wij zagen.... nu ja. Het cabaretgedeelte van de avond was in handen van Jan Stavast, die een be kend humorist werd genoemd, en zijn zoon en begeleider. De eerste zong een lied van een malle hoed, en van een Spaanse schone. Grappig vonden wij het nummer van enige leden van de band: zij „zongen" bij een tweetal bekende platen, soms zó dat men zou zweren een bekende ster te horen. Die Juno's kweten zich trouwens van een altijd dankbare taak; zij verzorgden de dansmuziek en gaven niet alleen fox- trotts, doch ook Engelse wals en zelfs tango! In het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft prof. dr. N. R. A. Vroom, hoofd van de afdeling Kun sten, afscheid genomen van dit departement wegens zijn benoeming tot hoogleraar directeur der Rijksacademie van Beelden de Kunsten te Amsterdam. Bij dit afscheid bracht minister mr. J. M. L. Th. Cals het omvangrijke werk in herinnering, dat prof. Vroom had verricht op het gebied van muziek, opera, toneel en film en de voorbereidingen die hij had getroffen voor de tot standkoming van het nationale ballet. De minister achtte het van groot belang dat hij bij dit alles over de deskundige voorlichting van prof. Vi-oom had kunnen beschikken, van wie hij, naar hij zei, het enthousiasme voor een goede en schone zaak had geleerd. Na nog verklaard te hebben dat prof. Vroom speciaal de jonge kunstenaars aan zich verplicht had, wenste de minister hem in zijn nieuwe loopbaan alle goeds toe, daarbij de hoop uitsprekend dat het departement zou mogen blijven profiteren van zijn adviezen. Ook de secretaris-generaal, mr. H. J. Reinink roemde de liefde en het enthousi asme waarmee prof. Vroom zijn taak had vervuld. De naaste medewerker van prof. Vroom, de heer C. van Keekem, noemde het heen gaan van prof. Vroom een ernstig verlies en meende dat de keuze van een opvol ger heel moeilijk voor de minister zal worden. In zijn antwoord bedankte prof. Vroom de heer Van Keekem, de ambtenaren en speciaal dr. Walther Boer voor de samen werking op het gebied van het orkest wezen. WHE HET PROVENIERSHUIS heeft ge kend als de hokkerige behuizing van Sociale Zaken, een labyrinth van grotere en kleinere aan de bouwvalligheid grenzende vertrekken met aflopende vloeren en pie pende deuren, staat verbaasd over de ge daanteverwisseling, die het Proveniershuis thans heeft ondergaan: men zal het inte rieur van het oude gebouw niet herkennen. De lof voor het resultaat komt op hel conto van de heer W. Meilof, die met zijn staf van Openbare Wérken in nauwe j samenwerking met de Rijksdienst voor j Monumentenzorg het Proveniershuis heeft j gerestaureex'd. De muren werden schoongemaakt, de ramen voorzien van nieuwe kozijnen, heel wat in verzakking geraakte wandgedeelten werden opnieuw gemetseld. Binnen troont de portier van het Huis- vestingsbureau, dat er Zaterdag officieel i zijn intrede gaat doen, in een glazen loge j achter de hoofdingang. Hij kan er op een knopje dx-ukken en dan gaat er een belletje over in de wachtkamer, waar veertig van de zesduizend woningzoekenden comfor tabel kunnen antichambreren. Er zijn nu nog smetteloos witte wanden, waarvan een grote rust uitgaat. Omdat die veelal niet in overeenstemming is met de gemoeds toestand van de wachtenden, is het niet onmogelijk dat er. enfin, dat zal Zaterdagmorgen op de officiële opening wel blijken. Aan de zijde van de Grote Houtstraat be vinden zich dan in volgorde een spreek kamer voor steeds twee cliënten tegelijk, de afdeling vergunningen met loketten met spreekbuizen welke nooit gebruikt zullen worden, omdat de directeur liever ziet dat het publiek niet van achter een glazen gor dijn wordt woord gestaan. Overigens dienen deze loketten voor de afgifte van de vergunningen, straks ook voor de huur machtigingen, zodat lange uiteenzettingen hier niet zullen voorkomen. Daarna volgt een kamer, neen, een ka mertje, voor de dix'ecteur en daarna is er nog een vertx-ek voor de afdeling bijzondere gevallen. Die is in zovex-re ook bijzonder, dat men vandaar via een geheime deur het poortje aan de Grote Houtstraat kan be reiken. Langs deze vertrekken loopt een gang, die waarlijk een juweeltje van stijl is ge worden, niet in het minst door bekoorlijke ornamenten der verlichting. Er is nog een bijzonderheid aan de inge bouwde vertrekken: de tussenwanden lopen niet tot het plafond door-, omdat men het uitzicht op de prachtige eiken zolde ring niet wilde schenden. Ook de schoon heid der consoles zou dan niet meer tot haar x-echt komen. Op de benedenverdieping bevindt zich voorts rechts van de ingang een keukentje en verder de toegang tot de fietsenstalling onder de gewelven, waar nog het bouquet schijnt te zweven van de boux-gognes der schutters van weleer. De trap naar de eerste étage is niet ge restaureex'd, blijkbaar om de herinnering aan het jongste verleden voorshands niet geheel uit te wissen. Maar bovengekomexx wordt men getroffen door een charmant toogje, waardoor men het archief voor de veertigduizend welgeox'dende dossiers be treedt; daarachter bevindt zich een zaal voor de plaatsvervangend-dix-ecteur en en kele administratieve krachten. Amerikaanse bankbiljetten en pondslerling biljetten liggen in een vertrek van een Brusselse bank te drogen. Zij zijn opgevist uit de gezonken Flying Enterprise", die op een diepte van 80 meter in de Atlantische Oceaan ligt. De nieuwe gang langs de kantoorruimte is geheel in overeenstemming met de geest van het historische gebouw. Men kan nog hoger: onder het hoog op rijzende puntdak blijkt een majesteitelijke ruimte verscholen, welke voor allerhande feestelijke zaken kan dienen, een vestzak theater of ateliers voor de Haarlemse schil dersbent, al moet er dan nog wat aan ge- fa eux-en. Het Huisvestingsbureau is verder radi caal in de stalen meubelen en kaartenbak ken gezet, geen luxe als men de sjofele, voor een krats uit de Beheersinstituutres tanten gekochte tafels en stoelen in de Zijl straat kent. Het Huisvestingsbureau heeft dus zijn spulletjes voor de eerste jax~en goed voor elkaar. Waarover we ons zouden vex'heu- gen als het niet zo triest was. In de oude raadszaal in het Stadhuis kwam gistermiddag het voltallige personeel van de secretarie bijeen om afscheid te nemen van de referendaris D. van der Want, die na een loopbaan van 48 jaar we gens het bereiken van de pensioengex-ech- tigde leeftijd de gemeentedienst verliet. Namers het college van B. en W. werd hij toegesproken door de wethouder van Fi nanciën, de heer W. C. Bakker, die zeide, dat ofschoon B. en W. niet bij elk afscheid van het gemeentepersoneel aanwezig kun nen zijn zij er prijs op hebben gesteld zich bij dit jubileum door één hunner te doen vertegenwooi'digen. De eerste reden daar voor was de zeer lange tijd, die de heer Van der Want in overheidsdienst heeft doorgebracht en het feit, dat hij een der naaste medewerkers van het college was. Dit raadpleegde hem weliswaar niet da gelijks maar toch bereikten vele van zijn adviezen via zijn chef het college. Tenslotte uitte de wethouder zijn dank voor al het werk waarmee de heer Van der Want het college in zijn moeilijke bestuursarbeid ter zijde heeft gestaan. Vervolgens werd het woord gevoerd door de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, die zijn bewondering uitte voor de loopbaan van de thans gepensionneerde. Gedurende die tientallen jaren heeft de stad een grote ontwikkeling doorgemaakt en de heer Van der Want is daarbij niet stil blijven staan maar heeft er mede vorm aan gegeven. Zijn vertrek wordt ook door het personeel van de secretarie betreurd maar de wet is op dit punt onverbidde lijk. Mr. H. E. Phaff uitte de wens dat de gepensionneerde ook in de levensperiode, welke thans nog voor hem ligt nieuwe, po sitieve waarden zal weten te vinden, die de grote en aanvankelijk ongetwijfeld wel eens hard vallende overgang zullen verge makkelijken. De personeelschef vertolkte ie waardering, welke de heer Van der Want ook van de kant van het personeel «enoot, dat gereder en spontaner dan an ders de gelden voor een cadeau bijeen bracht, ook het personeel van het ontvang kantoor deed er in mee. Dit geschenk, een horloge, werd onder grote bijval door de spreker aan hem overhandigd. Nadat de heer Van der Want zijn dank voor deze hulde had geuit kregen alle leden van het personeel gelegenheid om hem bij zijn afscheid de hand te drukken. Onder het motto „Het is Oranje, het blijtf Oranje" heeft de Bond van Oud-Illegale Werkers, afdeling Haarlem, gisteravond in café-restaurant „Dreefzicht" een feest avond gehouden ter viering van de verjaar dag van Prinses Wilhelmina, Moeder van het Verzet. Nadat de ongeveer driehonderd aanwezigen het Wilhelmus hadden gezon gen, sprak de voorzitter van de propagan da- en ontspanningscommissie, de heer F. Vink, een kort openingswoord, waarbij hij er op wees, dat het verzetswerk, in de oor log gedaan, in de ogen van de Nederlanders nog steeds waardering vindt. Hierna kon men kennis maken met Henk Bukman, de conférencier van deze avond. Hij zorgde onmiddellijk voor de gezellige sfeer met zijn vele moppen, al dient gezegd te wor den, dat deze wel eens een baard droegen. Maar vooral in de sketchjes bracht hij de zaal onbedaarlijk aan het lachen, van wel ke wij speciaal vermelden Het Eenmans- stationnetje voor de pauze en de dwaze klucht na de pauze, waarbij hij vier rollen tegelijk speelde. Naast Henk Bukman tra den in dit geslaagde programma op The Willanty's, twee meisjes, die met hun ac cordeons de zaal tot zingen aanspoorden. Jeanne van Raay zong hierna enige levens liedjes, waarbij ze werd begeleid door de pianist Henk Eshuis. Ze oogstte veel succes. Onbedaarlijk hebben we gelachen om Paro en Dies, twee jongelingen met een gitaar en een flinke dosis kolder. Ook enkele tap dansen stonden op het programma, die wer den uitgevoerd door de zeventienjarige Ellie Roberti, eveneens met begeleiding van Henk Eshuis. Na de pauze bracht de heer H. Cox, voorzitter van de BOIW te Haar lem, een toast uit op Prinses Wilhelmina. De spreker verklaarde, dat het Nederlandse volk de wére koningin had leren kennen tijdens de bezetting. Hij bracht in herinne ring, dat zij bij de watersnood van dit jaar ook weer onmiddellijk had klaargestaan. Tot slot las de heer Cox de tekst voor van een telegram, dat de Bond van zins was te sturen naar de jarige. Met een langdurige ovatie betoonden de aanwezigen hun in stemming met dit telegram. Na afloop van het programma dankte de heer Vink het (Rotterdamse) gezelschap voor de gezel lige avond, waarna de heer Cox op zijn beurt weer woorden van dank sprak aan het adres van de heer Vink, die dit pro gramma tot stand gebracht had. Ook de heer H. van Hulst, die de algehele leiding had, werd nog voor het voetlicht geroepen. Hierna bleven de aanwezigen nog bijeen op het bal, dat tot drie uur duurde. Het is vandaag, Dinsdag 1 September juist een kwart eeuw geleden, dat de heer Cornelis Heitlager als jongeman van zes entwintig jaar in dienst trad van de ge meente Bloemendaal. Vóór zijn benoeming tot gemeenteambtenaar was de heer Heit lager, die Bloemendaler van geboorte is en nu al ruim een halve eeuw in de gemeente woonachtig is, bijna tien jaar werkzaam bij de firma C. J. Cassee, die op dezelfde dag juist het veertigjarig bestaan van de zaak zal herdenken. De jubilaris verricht zijn werk met veel energie en kan zich er over verheugen, als hij er aan kan meewerken de verlichting in de gemeente Bloemendaal te verbeteren, zoals onlangs geschiedde toen op verschei dene hoofdroutes kwikdamplampen werden aangebracht, die een hele verbetering van de verlichting in het op sommige plaatsen zo donkere Bloemendaal betekenden. Maar het zijn niet die werkzaamheden alleen, die de heer Heitlager uit hoofde van zijn beroep moet uitvoeren. Velen zullen niet weten, dat de jubilaris ook de touwtjes in handen heeft van de verlichting bij voor stellingen in het Openluchttheater-. En er komt heel wat voorbereidend werk voor te pas, alvorens de instructies zijn besproken wanneer de lichten aan of uit moeten, op halve kracht moeten branden en wat er zo al niet meer aan vast zit. Vijf jaren ach tereen vindt men de heer Heitlager elke avond in het theater, als er een voorstel ling wordt gegeven. Tenslotte gaf de jubilaris nog de stoot voor een huistelefoonverbinding, die des zomers er toe medewerkt, dat de politie post aan de kop Zeeweg in telefonisch con tact staat met de hulppost van de Bloemen daalse Reddingsbrigade en ook met de kampleider van de kampeervereniging „de Zeemeeuwen." Dit rechtstreekse contact heeft in de laatste jaren er toe bijgedragen, dat bij ongevallen onmiddellijk assistentie kon worden ingeroepen, waaraan zelfs een keer een strandbezoeker het leven te dan ken heeft gehad. Op verzoek van de jubilaris is het jubi leum in huiselijke kring gevierd. In zijn woning zijn vex-scheidene bloemstukken bezorgd en in de loop van de morgen ont ving hij bezoek van leden van de dienst van Publieke Werken. Namens het ge meentebestuur is oe jubilaris een geschenk in enveloppe aangeboden. Het Zomerseizoen 1953 van het Bloe- mendaals Openluchttheater behoort weer tot het verleden. Het werd Maandagavond gesloten met een concert door de Christe lijke muziekvereniging „Sursum" uit Bloe mendaal onder leiding van de heer J. A. Meng. Het was maar goed, dat de woning- inspectrice van Bouw- en Woningtoezicht te Haarlem, mevrouw H. G. Hessen-Heek, nog een tweehonderd vijftig ouden van dagen tussen de vijfenzestig en tachtig jaar uit de gemeentelijke woningcom plexen voor het concert had uitgenodigd, want de publieke belangstelling was ove rigens maar zeer miniem. En dit was jam mer, omdat het weer zich uitstekend hield, het in het door bomen omringd theater windstil was en de ten gehore gebrachte muziek het ware genieten completeerde. Als extra intermezzo, dat zeer werd ge waardeerd, trad de Haarlemse danseres mejuffrouw Hennie Meyers op, die op de muziek van Sursum enkele geïmprovi seerde dansen uitbeeldde. Mevrouw Hessen, die in haar arbeid werd bijgestaan door de dames De Bont en Damave, heeft het plan opgevat de be jaarden elk jaar op de verjaardag van Prinses Wilhelmina naar het Openlue theater te brengen. Het vorige jaar genoten de oudjes van het toneelspel „de gecroonde Ieersse". Morgenochtend komen 85 bejaarden uit Oude Tonge op bezoek in Haarlem. Zij worden door het adoptie-comité ont vangen in „Dreefzicht", lunchen in „Brink- mann" en gaan 's middags een tocht door de omgeving maken, waarbij in Zandvoort een kopje thee wordt gedronken. Het vertrek heeft omstreeks yijf uur plaats,1 BINNENLAND Te Bussum is in de ouderdom van 78 jaar overleden de heer H. Smitt, oud-direc teur van de N.V. Zeehaven en Kolenstation Sabang. In 1903 begon hij op Poeloe Weh zijn werkzaamheden bij de Sabangmaat- schappij. In 1921 *verd hij benoemd tot directeur dezer maatschappij in Amsterdam. In 1951 heeft hij deze functie neergelegd. De bouw van een ziekenhuis te Deven ter, dat het thans bestaande St. Joseph- ziekenhuis zal vervangen is na aanbesteding op uitnodiging gegund aan de laagste in- schrijfster, de N.V. Nederlandse Aannemings maatschappij voorheen H. F. Boersma te 'sGravenhage voor f2.896.000. De hoogste inschrijving was van de Hollandse Beton- maatschappij te 's Gravenhage voor f3.164.000. De revue-artistcn Willy Walden en Piet Muyselaar hebben in zes weken „portiertje spelen" in de vestibule van het Thpater Carré f5308,61 aan fooien ontvangen, welk bedrag zij hebben afgedragen aan de stich ting Moveo (meer ontspanning voor ernstige oorlogsgewonden). Walden en Muyselaar hebben besloten hun actie nu ten bate van een ander doel voort te zetten. Van heden af zullen de door hen geïncasseerde fooien ten goede komen aan de stichting „Het vier de Prinsenkind". De frankeerzegels van 10 cent (brons kleurig) en 20 cent (blauw) met de beeltenis van H. M. de Koningin van het type Hartz (de z.g. inhuldigingszegels) zijn vervallen en hebben op 1 September hun geldigheid voor de frankering veiToren. Tot en met 30 No vember kunnen deze zegels aan de postkan- toren wox-den ingewisseld tegen zegels van dezelfde frankeerwaarde van de gangbare soort. Vanochtend is het treinverkeer Am sterdamUtrecht gestremd geweest ten ge volge van een defect aan de electrische bovenleiding. Enige treinen, waarbij de D- trein naar Bazel, moesten terugkeren naar Amsterdam en zijn via Hilversum naar Utrecht geleid. Alle treinen tussen Amster dam en Utrecht reden eveneens via Hil versum. HAARLEM EN OMGEVING Met ingang van 1 September is be noemd tot muziekleraar aan de Kennemer Streekschool tot opleiding van onderwij zend personeel bij het kleuteronderwijs, de heer A. Herckenrath Jr., leraar aan de Haar lemse Toonkunstmuziekschool en het Rot terdams Toonkunstconservatorium. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen Gistermiddag is in Den Haag plotseling overleden vice-admiraal F. Stam, vlag officier materieel van de Koninklijke Marine. Vice-admiraal Stam, die de leeftijd van 55 jaar bereikte, overleed toen hij zich op wegnaar huis bevond. Hij had een ver- gadering in Den Haag bijgewoond. Vice- admiraal Stam was gedurende de oorlog onder meer commandant van de kruiser „Tromp". Hij onderscheidde zich in het bij zonder tijdens de verrassende aanval op de baai van Sabang, waax'aan de „Tromp" deelnam. Als 19-jarige jongen kwam de heer Stam bij de marine. Hij was toen adelborst. In 1920 werd hij benoemd tot luitenant ter zee derde klasse. Hij vei'bleef hierna geduren de vier jaar in het toenmalige Nederlands- Indië. In 1925 keerde de heer Stam terug naar Nederland, waar hij bevorderd werd. Op de torpedobootjager „Piet Hein" ver trok hij later voor de tweede maal naar de Archipel. In 1930 werd de heer Stam be vorderd tot luitenant ter zee eerste klasse. In 1933 keex-de hij in het vaderland terug. Hij voerde toen het commando over kanon neerboot „Gruno" en de torpedobootjager „Piet Hein". In 1937 vertrok de heer Stam voor de derde maal naar het toenmalige Nederland-Indië. Na de capitulatie in Indië vertrok hij op 1 Maart 1942 tezamen met admiraal Helfrieh naar Colomba, waar het hoofdkwartier werd gevestigd. In 1942 volgde zijn bevordering tot kapitein luite nant ter zee. In 1943 ging de heer Stam naar Australië, waar hij het commando overnam van de kruiser „Tromp". Aan boord van dit schip heeft hij aan vele acties deelgenomen. Onder meer nam hij deel aan de verrassende aanval op de baai van Sabang. In 1946 werd de heer Stam defini tief bevorderd tot kapitein ter zee, de rang, die hem in 1943 reeds tijdelijk was ver leend. In 1947 werd hij benoemd tot marineattaché te Washington. Deze functie vervulde hij tot 1949. Toen volgde zijn defi nitieve bevordering tot schout-bij-nacht en de benoeming tot vlagofficier matex'ieel van de Koninklijke Marine. In 1951 werd hij in deze functie tot vice-admix'aal bevorderd. Vice-admiraal Stam was drager van ver scheidene Nederlandse en buitenlandse onderscheidingen. Maandag heeft het weer medegewerkt, om het ter gelegenheid van de vex-jaardag van Prinses Wilhelmina in het wandelbos „Groenendaal" voorbereide concert te doen slagen. Voor de pauze werd het muzikale pro gramma verzorgd door de Harmonie „Eens gezindheid" uit Heemstede, die onder lei ding van de dirigent Adr. Nieman, een ge varieerde reeks concertnummers ten ge hore bracht. Tegen half tien ontvingen zij vex-sterking van het tamboerscorps van de Haarlemse Postfanfare, dat onder opwek kend tx-omgeroffel „Groenendaal" was binnen gemarcheerd. Daarna voerden de verenigingen gezamenlijk een taptoe uit.. Onder de strakke leiding van de heer W. v. d. Peyl werd een goede uitvoering ge geven, waarbij ook het corps zich van de beste zijde deed kennen. Nadat de taptoe met het zingen van het Wilhelmus gesloten was, volgde als toegift een tamboerstukje, dat door het talrijk opgekomen publiek met een langdurig applaus werd beloond. Maandag, 7 September, hoopt de heer N. G. Zethof, technisch ambtenaar aan de Gasfabriek, het feit te herdenken, dat hij vijftig jaar geleden bij het gasbedrijf in dienst trad. De heer Zethof, als leerling- fitter begonnen, heeft de uitbreiding van het bedrijf ten volle meegemaakt. Het G.E.B. zal ongetwijfeld aandacht besteden aan dit zeldzame jubileum.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7