Premier Laniel begint aanval op Franse belastingontduikers Kans op een nieuwe „Adenauer-periode" groot Poging tot zelfmoord van de Sovjet-ambassadeur in Perzië Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Neuha usen „Afschaffing zone-passen" Verrassend offensief, 30 milliard ondergedoken francs opgespoord Het woord is aan Zondag stemt West-Duitsland Extremisten bedierven hun eigen zaak Volgens officiële berichten kreeg hij een hartaanval Zomerweer ten einde II Russisch voorstel: Vrijgelaten Koreastrijders morgen terug Noord-Koreaanse premier naar Moskou ontboden Weerrapporten 6Se JAARGANG No 46 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 199 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TE NEUHAUSEN IN ZWITSERLAND is het grote candidaten-tournooi voor het wereldkampioenschap schaken aangevan gen. Vijftien grootmeesters kampen om de eer, de titelhouder te mogen uitdagen. Hij is de Rus Botwinnik. De vijftien groot meesters te Neuhausen worden geacht hem het dichtst in speelsterkte nabij te komen. Zij zullen elkaar tweemaal ontmoeten, zo dat ieder achtentwintig partijen moet spe len. Dit tournooi zal dus lang duren, bijna tweemaal zo lang als de Tour de France der wielrenners. Zij, wier bewondering vooral uitgaat naar kracht in de benen mogen bij deze vergelijking de schouders ophalen. Mij wil het nog steeds voorkomen dat het bovenste deel van de mens belang rijker is dan het onderste. Als dit bovenste deel voor de taak wordt gesteld, acht entwintig maal vijf of zes uur lang de uiterste denkconccntratie te ontwikkelen, vervuld bovendien van scherpe intuïtie en levendige fantasie, in voortdurend gespan nen wedijver met gelijkwaardige hoofden, dan wekt dat als geestelijke krachttoer, tour de force, bij mij veel dieper eerbied dan de lichamelijke tour de force die Tour de France heet. Toen onlangs in een week blad een geenszins-onvermakelijke ingezonden stukken-strijd was losgebroken over de vraag, of voor Fanny Blankers- Koen al dan niet een standbeeld moet wor den opgericht, voelde ik dan ook even nei ging om aan de redetwist deel te nemen met een variant schaakterm nietwaar? onder de titel „En Fenny dan?" Waarvan de inhoud geweest zou zijn, dat onze schaakkampioene Fenny Heemskerk, die zich te Moskou zo geducht geweerd heeft, „in hoofdzaak" meer recht op een stand beeld kan doen gelden dan de snelste loop ster. Het dispuut had wellicht een nieuwe wending kunnen nemen onder de kop „Fenny of Fanny?" met de onderkop: „Of Fanny èn Fenny?" Maar het is ongebruike lijk dat journalisten ingezonden stukken schrijven; deze steen is daarom niet in de reeds krachtig-golvende vijver geworpen. Als in October de winnaar van het can didaten-tournooi te Neuhausen zijn triomf behaald zal hebben zal niemand het hem euvel duiden als hij zich zuchtend over het zwaarbeproefde hoofd strijkt bij de ge dachte, dat hij in Maart a.s. te Moskou verwacht wordt om als uitdager nog eens vierentwintig partijen tegen de wereld kampioen te spelen. Dat zijn er tweeën vijftig in totaal, en de tweede reeks zal wellicht de zwaarste zijn. Bovendien moet de uitdager zien te winnen; als hij gelijk speelt blijft Botwinnik wereldkampioen en heeft hij hem alleen een lichte schrik aan gejaagd. Negen Russen strijden te Neuhausen tegen zes niet-Russen: de Zweed Stahlberg, de Nederlander Euwe, de Hongaar Szabo, de Amerikaan Reshevsky, de Argentijn Najdorf en de Joegoslaaf Gligoric. Dit duidt wel scherp op Russische superioriteit in de edele schaaksport. Euwe is evenwel, tot ons vaderlands genoegen, begonnen met twee van de negen Russen met grote zeker heid en aanmerkelijke fantaisie te verslaan. Vooral die fantaisie mag ons verheugen; zij behoort, behoudens de uitzonderingen dan, niet tot de sterke kenmerken van onze volksaard. Het verloop van Euwe's kamp tegen de Rus Gelier stemt bovendien tot een bijzondere overdenking. De Rus, die als jong en veelbelovend is geschetst, bracht spoedig een scherp pion-offer. Euwe aar zelde niet en nam de handschoen op. „Plot seling zette hij" ik citeer het deskundige verslag „de fel aanvallende Geiler een verbluffend torenoffer voor de neus, en voor de Rus bekomen was van de schrik zag hij zich reeds na 26 zetten voor een ondekbaar mat geplaatst." Welaan, zo vraag ik mij af: zou het Westen, toen het Oosten in het begin van dit jaar een pion offer op het politieke schaakbord bracht smakelijk aangeduid als „vredesoffensief" ook niet verstandig gehandeld hebben door de handschoen op te nemen en de fel- vredesoffensieve Malenkov een verbluffend torenoffer voor de neus te zetten? Zou het niet beter zijn geweest dan, zoals gebeurd is, in het defensief te gaan en „het midden spel" voort te zetten in een nieuwe reeks wederzijdse snauwerige nota's? Gij ziet welk een boeiende vergelijking zich reeds aandient door een enkele schaakpartij in de aanvang van een groot tournooi. Én wie zou haar gezocht durven noemen in een wereld, die termen als „het politieke 'schaakbord" en „het diplomatieke schaak spel'' al zo lang in het spraakgebruik heeft opgenomen? Stel eens dat dit torenoffer van het Westen in een beslissende stap naar eenheid in Europa en daarmee naar innerlijke versterking van de demo cratie tot uiting was gekomen! Wij moeten Euwe, daar in Neuhausen, oplettend blijven waarnemen. Onze roeiers, tennissers en athleten mogen het niet zo best hebben gedaan, maar onze denker met de levendige verbeeldingskracht verbluft machtige Russen met torenoffers en zet hen ondekbaar mat! R. P. BERLIJN (Reuter) De Sovjet-auto riteiten in Duitsland hebben in een nota aan de Westelijke Hoge Commissarissen voorgesteld dat de regeringen van Oost en West-Duitsland samenkomen om te spreken over afschaffing van interzonale Passen voor Duitsers en „andere dringende Problemen", meldt het Oost-Duitse nieuwsbureau A.D.N. De nota is verzonden door de Russische Hoge Commissaris in Duitsland, Wladimir Semjonov, in antwoord op een Westelijk voorstel van vorige week om de inter zonale passen af te schaffen. Semjonov zei: „Wat het voorstel betreft om de interzonale passen af te schaffen, acht ik het practischer een besluit over te laten aan de regeringen van Oost- en West- Duitsland. Ik geloof dat een dergelijke stap zou leiden tot een contact tussen deze beide regeringen dan ook dienstig zou kunnen zijn voor de oplossing van andere dringende kwesties in verband met het herstel van de Duitse eenheid". In West-Duitse regeringskringen heeft men het Russische voorstel onaanvaard baar genoemd. „Het zou ons dwingen", zo wordt gezegd, „om aan één tafel te zitten met lieden, die beslist geen recht op hun huidige functie hebben". (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft gisteren de grootste actie tegen belasting-ontduikers en andere fraudeurs geopend, die sinds de oorlog is ondernomen. Het regerings communiqué, dat zoals bij zulke ge legenheden gebruik is geworden zich voor een groot deel in militaire termen uit drukt, spreekt van een „offensief" van een honderdtal speciaal geïnstrueerde contro leurs en van een commando-raid, waardoor men al een 500 ontduikers op het spoor is gekomen, die tezamen meer dan 30 milliard francs aan het oog der fiscus hebben ont trokken. Die kapitalen zullen nu worden geconfis- keerd, terwijl bovendien in vele gevallen nog boeten zullen worden geheven, die soms het dubbele van de achtergehouden sommen zullen bedragen. Er zal, volgens de minister van Financiën, Edgar Faure, die deze actie sinds twee weken persoonlijk moet hebben voorbereid, zonder pardon en zonder enig aanzien des persoons worden opgetreden, en zijn collega van Justitie heeft hem daarbij reeds zijn volledige medewerking toegezegd. Minister Faure blijkt, zoals hij gisteren tegenover de journalisten opmerkte, te recht van oordeel, dat de belastingontdui kers na de 5 amnestiën, die de diverse re geringen hebben afgekondigd, nu wel vol doende gelegenheid is geboden om van de dwalingen huns weegs terug te keren en daarom zullen er nu met hen korte metten worden gemaakt. Het heeft nu lang genoeg geduurd, zegt Frankrijks huidige schatkistbewaarder, dat tal van grote belastingplichtigen zich aan de wet onttrekken konden en bovendien dan nog voortgaan de franc te ondermijnen. De actie is dan ook speciaal gericht tegen de Franse onderdanen in het buitenland, die fortuinen bezitten, die niet aan de be lasting zijn opgegeven en die ze uit vrees voor een devaluatie, eveneens weigerden te repatriëren. De operatie, die de Franse regering nu ondernomen heeft, mag men vooral be schouwen als een antwoord aan de linkse oppositie, die het kabinet-Laniel verweten heeft dat het weer voornamelijk de ar beiders en de kleine ambtenaren voor de tekorten van de staatskas liet opdraaien, terwijl de beter gesitueerden worden ont zien. Met dit initiatief, dat in het kader past van de speciale volmachten, die de regering in Juli van het parlement heeft gekregen, denkt premier Laniel vermoe delijk weer wat van het crediet te her winnen, dat zijn kabinet door zijn starre houding tijdens de stakingen tegenover de vakcentrales in veler ogen verloren had. In datzelfde perspectief kunnen ook de pogingen van de regering worden gezien de prijzen met 10 procent te doen ver lagen, met welk doel vooral op het mach tige syndicaat der slagers de laatste dagen al een vrij stevige pressie werd uitge oefend. Op dat vertrouwen van het publiek, en van de arbeiders in het bijzonder, stelt de regering-Laniel te sterker prijs, nu deze maand de „hoge commissie voor de contractuele arbeidsovereenkomsten" zich over de noodzaak van salarisverhogingen zal moeten uitspreken. Met een rigoureuzere economische poli tiek hoopt de regering nu de levenskosten wat te zullen kunnen drukken, waardoor althans een salarisverhoging over de ganse linie vermeden zou kunnen worden. Algemene salarisherziening zou vol gens de opvatting van alle deskundigen zeer zeker tot een nieuwe devaluatie moe ten leiden. Sceptisch Of dit streven van de regering-Laniel, politiek en economisch, met klinkende munt zal kunnen worden betaald, hangt uiteraard vooral af van de concrete suc cessen, die zij de komende weken zal mo gen boeken. Heel optimistisch is men in dat opzicht over het algemeen zeker niet gestemd. Wat de aangekondigde verlaging van de prijzen aangaat, is het Franse publiek, na een goed dozijn beloften van officiële zijde, die geen van alle werden ingelost, sceptisch geworden en zelfs de regering zal dat moeten kunnen begrijpen. En wat het andere doel van de regering betreft, weet iedereen dat de Franse staat om zo te zeggen in het goud zou kunnen rollen, indien zij er maar in slagen kon alle ondergedoken fortuinen in binnen- en buitenland en de verborgen voorraden goud op het spoor te komen. De vraag is alleen maar: hoe? Frankrijk is vermoedelijk nog altijd wel het land, waar de belastinginspecteur zich op het gemakkelijkst om de tuin laat lei den en waar het publiek de minste scrupu les vertoont om dat te doen. Belasting oplichting wordt hier door de publieke opinie eigenlijk nauwelijks als een ernstig vergrijp tegen de zedelijke normen be schouwd. Maar of met een honderd fiscale recher cheurs deze opvattingen en wantoestan den, die voortvloeien uit een mentaliteit, die in Frankrijk sedert generaties heerst, doelmatig zullen kunnen worden bestre den, mag voorlopig nog wel dubieus wor den geacht. In ieder geval heeft de regering nu ech ter een eerste stap gezet en kan met belang stelling worden afgewacht hoe zich haar „offensief" verder zal ontwikkelen. De sergeant J. N. Plant en de soldaat G. van Leeuwen, behorende tot het Neder landse vrijwilligersdetaehement in Korea, die 25 Augustus uit krijgsgevangenschap zijn vrijgelaten, zullen morgen te 18.45 uur op Schiphol aankomen. T egemoetkoming De Russische bezettingsautoriteiten heb ben de Oostenrijkse regering meegedeeld, dat zij voortaan zullen betalen voor het ge bruik van Oostenrijkse vervoersmiddelen, openbare diensten, gevorderde kamers en meubilair, zulks met terugwerkende kracht tot 1 Augustus. Onlangs hebben de Russen de Oostenrijkers vrijgesteld van het beta len van bezettingskosten. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Johnson: Klagen wekt gewoonlijk meer minachting dan medelijden. Op de weg GoirlePoppel grens van deze Nederlandse en is bij de Belgische gemeente een douanekantoor geopend, waar in zowel de Nederlandse als de Belgische politie- en douanebeambten zijn gehuisvest. Zij, die gebruik maken van deze weg zullen dus slechts een keer oponthoud hebben voor het vervullen der formaliteiten. Per dag pas seren er 7 a 800 personenauto's en vracht wagens. BONN, 1 Sept. (ANP) Zondag zullen 33 millioen kiezers in West-Duitsland stemmen. Waarnemers in Bonn zijn er bij voorbaat van overtuigd, dat zij geen grote verrassingen zullen brengen. Men oordeelt de positie van dr. Konrad Adenauer en zijn partij sterker dan ooit. Een nieuwe regeringsperiode onder dr. Adenauer lijkt daarmee waarschijnlijk, temeer daar de kanselier kansen ziet op komen voor een regeringscoalitie, die wezenlijk breder kan zijn dan zijn vorige, 'en zelfs lijkt de kans op een uitslag, die dr. Adenauer volkomen onafhankelijk van de socialisten zou maken, te zijn toege nomen. De kieswet heeft het de extremistische partijen uiterst moeilijk gemaakt in het parlement te blijven of binnen te dringen. Het is onwaarschijnlijk, dat de commu nisten de daartoe nodige vijf procent zul len behalen. In 1949 behaalden zij bijna zes proeent, maar zij zijn sedertdien sterk achteruit gegaan. De beide nieuwe nazi partijen, die deze keer meedingen, zijn er bij de candidaatstelling zeer slecht afge komen. Hun lijsten zijn in diverse landen om formele redenen niet aanvaard. Een dezer partijen, de „Nationale Sammlung", is daardoor meteen kansloos geworden. De tweede, die zich door de candidaatstel ling van Goebbels' voormalige staatssecre taris Naumann even sterk heeft gebla meerd als direct benadeeld, de „Duitse Rijkspartij", heeft nog slechts hoop op een dirècte zetel en zij zal zeker de vijf pro cent niet bereiken. Mocht zij door de con centratie van het nieuwe nazidom in en kele Noord-Duitse districten toch nog in Bonn kunnen doordringen, dan dreigt nog altijd haar verbod door het staatsgerecht. Als ernstige, vlakweg tegen Adenauers verdragspolitiek gekante candidaat blijft zodoende, wanneer men afziet van de so cialisten, nog slechts de neutralistenpartij van oud-minister dr. Gustav Heinemann over. Tegen haar hebben niet alleen de re geringspartijen. doch ook de regering zelf een propagandistisch trommelvuur ge opend. dat erop gericht is de kiezers ervan te overtuigen, dat de „Gesamtdeutsche Volkspartei" een communistische camou flage zou zijn. Dr. Heinemann heeft zich zelf aan deze aanvallen, waarbij de rege ringsvoorlichtingsdienst zelfs overgelopen communisten in het veld heeft gebracht, bloot gesteld sedert hij een verkiezings- verbond gesloten heeft met de van com munistische invloed verdachte „Bund der Deutschen" van de oud-centrum-leider dr. Wirth. Kennelijk heeft Heinemann zulk een verbond nodig geacht om de vijf pro cent te halen, die hem alleen kans zou geven het parlement binnen te treden. Mogelijk plukt hij hiervan niets dan wrange vruchten. Het is in elk geval een open vraag of de neutralisten het mini mum zullen behalen. Buiten de socialisten zijn alle overige partijen van betekenis, die aan de race meedoen, geneigd om met dr. Adenauer een coalitie aan te gaan. Daar zijn ten eerste de beide partijen, die tot dusverre met hem hebben geregeerd, de liberale F.D.P. en de Duitse Partij. Zij zijn de kies strijd weliswaar ingegaan met veel wrij vingen met de C.D.U., maar zij hebben zich toch te zeer met dr. Adenauers poli- Men is te Arnhem druk bezig met de bouw van een nie.uw station. Het zal een station worden met twee „gezichten", want behalve het in moderne stijl ontworpen front- aanzicht komt er aan de achterzijde als het ware een tweede station. Dit zal toegang geven aan de reizigers die via de Amsterdamse weg de perrons willen betreden. De werkzaamheden aan een der perrons. tiek verbonden om niet bereid te zijn op nieuw met hem in zee te gaan. De F.D.P. behaalde in 1949 bijna 12 procent en de Duitse partij 4 procent der stemmen. Hoe wel zij sedert geruime tijd in grote inner lijke tweedracht verkeren door de mate, waarin de nationalistische elementen in deze partijen zich roeren, gelooft men toch, dat zij deze cijfers zullen kunnen hand haven. De F.D.P. heeft namelijk bij tus sentijdse verkiezingen aanzienlijke win sten geboekt en dus enige reserve om de stoot op te vangen. Beide partijen hebben bovendien hun best gedaan om zoveel mo gelijk stemmen te winnen in de gelederen der nieuwe nazi's. „Invasie-spelletje" Onze correspondent meldt: De West-Duitse verlaezingsstrijd is nog immer van werkelijke sensaties ontbloot. Nu is ook de poging om plus minus 10.000 Oost-Duitse compiunisten in de Bondsre publiek te pompen om de Bondsdagver kiezingen te beïnvloeden, op een volledige mislukking uitgelopen. Sinds Zondag zijn 5000 van deze lieden bij het overschrijden van de zone-grens gepakt en alleen 27 rechters van onder zoek houden zich er mee bezig, de voor naamste raddraaiers te ontdekken. De rest wil men weer laten gaan, omdat men in het Westen nu eenmaal moeilijk con centratiekampen kan inrichten. Het heet dat de geïnfiltreerde agenten ook tot taak hadden geweld te plegen en op de verkiezingsdag stembus-vandalisme te bedrijven, maar wanneer men in Beieren serieus het voorstel doet hen een poosje vrij in de Bonds-republiek te laten rondlopen, om zo te zeggen te laten „sight- see'en", opdat zij met eigen ogen kunnen zien hoe men democratische verkiezingen houdt, krijgt men niet de indruk dat deze Aanstaande Zondag zullen in Duitsland verkiezingen worden gehouden. Toch zijn thans de eerste stemmen al uitgebracht. Dat zijn de stemmen van de reizigers naar het buitenland, die op de verkiezingsdag niet aanwezig zullen zijn. Zij konden reeds van te voren hun stem uitbrengen op plaatsen in de West-Duitse Bondsrepubliek, voornamelijk op de vliegvelden, in de havensteden en op de grote stations. Het kies- lokaal in 'nel hoofdstation van Frankfurt „hope des vaderlands" van het communis me zo gevaarlijk is. Men hoort niet voor niets dat sommige van deze jonge mensen na het overschrijden van de zone-grens niets beters wisten te doen dan voor het West-Duitse geld, waarmede zij het com munisme moesten bevorderen, allerlei leuke dingen te kopen, of daarmede een dag goede sier te maken. Het geloof in de uit te voeren missie was in elk geval niet bijzonder groot, af gezien misschien van de arrestant, die, hoewel geen adonis, met trots verklaarde tot taak te hebben vrouwen en meisjes te verleiden, met het doel hen tegen Aden auer te laten stemmen! TEHERAN, (Reuter) De Sovjet- Russische ambassadeur te Teheran, Ana toli Lavrentiev, heeft reeds verscheidene dagen het bed moeten houden, ten gevolge van een hartaanval, aldus heeft een woordvoerder van het Perzische ministerie van Buitenlandse Zaken Dinsdag bekend gemaakt. De correspondent van de „New York Times" te Teheran maakte echter melding van klaarblijkelijk op goede grond be rustende berichten uit diplomatieke krin gen in de Perzische hoofdstad, dat La vrentiev heeft gepoogd zelfmoord te plegen. Volgens de correspondent betekenen de gebeurtenissen in Perzië gedurende de laatste 15 dagen een tegenslag voor de Sovjet-Unie. Toen de ambassadeur op 26 Juli in Teheran aankwam was het aan zien van zijn regering en van de Toedeh communistische) partij stijgende en was Mossadeq op weg de absolute macht te verkrijgen. Lavrentiev zou tot ambassa deur zijn benoemd om de onderhande lingen over hangende territoriale en finan ciële kwesties tussen Rusland en Perzië te leiden, teneinde de weg vrij te maken voor nauwere banden, die, zo vreesden Westelijke diplomaten, Perzië tot een der satellieten van Rusland zouden hebben gemaakt. Op 19 Augustus zagen Lavrentiev en zijn superieuren hun veelbelovende plan in duigen vallen. Mossadeq werd gear resteerd en vervangen door de onverzoen lijke anti-communist generaal Zahedi. Perzische tanks en een anti-communis tische menigte demonstreerden voor het Sovjet-Russische ambassadegebouw, al dus het bericht in het Amerikaanse blad. Lavrentiev, die ambassadeur in Roeme nië was, werd in Juli van dit jaar tot am bassadeur in Perzië benoemd. Hij is ook ambassadeur in Belgrado geweest, toen het hoofdkwartier van de Cominform daar nog was gevestigd. In 1948 bracht hij, als onder-minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie, een bezoek aan Praag, vlak voor de staatsgreep in Tsjechoslowa- kije. Korte tijd later werd Lavrentiev tot ambassadeur in Tsjechoslowakije be noemd. De Russische miltaire attaché te Tehe ran heeft Dinsdag officieel bekendge maakt, dat Lavrentiev Zondagavond een hartaanval heeft gehad. De geruchten, dat Lavrentiev gepoogd zou hebben zelfmoord te plegen, werden door de attaché tegen gesproken. De Sovjet-ambassadeur bevindt zich thans in het Russische zomerverblijf te Zarganden ten Noorden van Teheran. Uit regeringskringen te Washington is vernomen dat de regering der V.S. voor het einde van de week Perzië financiële hulp zal verlenen om de regering te Tehe ran in staat te stellen aan haar dringendste financiële verplichtingen te voldoen, te weten de uitbetaling van salarissen van burgerlijke militaire functionarissen. President Eisenhower heeft generaal Zahedi, de Perzische premier, meegedeeld, dat Perzische verzoeken om hulp in „sym pathieke overweging" zouden worden ge nomen en dat de V.S. bereid zijn Perzië te helpen bij het bereiken van de gestelde doelen. In de Perzische industriestad Ispahan komt de politie handen te kort om tegen Amerika en de Sjah gerichte leuzen van de muren te verwijderen, zo heeft iemand van het Amerikaanse consulaat te Ispa han meegedeeld. Het consulaat wordt streng bewaakt en de consul verplaatst zich onder gewapend escorte. De bevolking van de stad 200.000 zielen is sterk communistisch gezind, al dus de zegsman, als gevolg van de zeer slechte levensomstandigheden. In geheel Perzië worden momenteel leden van de Toedeh-partij gearresteerd. TOKIO (AFP). De Noord-Koreaanse radio-omroep Pjongjang heeft bekend ge maakt, dat de Noord-Koreaanse eerste mi nister, Kim II Soeng, per trein naar Moskou is vertrokken. Hij was door de Sovjet-Rus sische regering uitgenodigd. In het bericht van radio-Pjongjang is verder gezegd, dat maarschalk Kim II Soeng, zich naar Moskou begeeft aan het hoofd van een regeringsdelegatie, bestaan de uit de minister van Buitenlandse Zaken, genei-aal Nam II, de tweede secretaris van de arbeiderspartij, generaal Pak Tsjong Ten, vice-premier Tsjong II Jong, de voor zitter van het staatsplanbureau, Tsjong Tack en de minister van spoorwegen, Kom Hoe II. De zestien landen met troepen in Korea hebben op een bijeenkomst te Washington besloten, dat Amerika zich met de Noor delijken in verbinding zal stellen om tot vaststelling van plaats en tijd van de poli tieke conferentie over Korea te komen. Een der diplomaten die de bespreking heeft bijgewoond, zei dat 15 October als datum en Genève, San Francisco of Hono- loeloe als in aanmerking komende plaatsen van vergadering zullen worden voorge steld aan de Noordelijken. Het K.N.M.I. deelt mede: In geheel Europa is het de laatste dagen zonrtig zomerweer met voor de tijd van het jaar hoge temperaturen. Uit enkele plaat sen in Midden-Frankrijk werden gisteren maxima van 34 en 35 graden gemeld, in Zwitserland, Oostenrijk en Zuid-Duitsland kwamen verschillende malen temperaturen van omstreeks 30 graden voor. Dit zomer weer hangt samen met een gebied van hoge luchtdruk, dat zich gisteren ook over Ne derland uitbreidde. Ook hier verdween toen de bewolking. In het Zuiden steeg de tempertauur tot 26 graden, in het uiterste Noorden tot iets boven 20 graden. Intussen is er ten Westen van Ierland een actieve depressie gearriveerd, waar van het koufront, vergezeld van regen over Engeland en Schotland naar het Oosten beweegt. Dit front, dat wordt gevolgd door belangrijk koelere lucht, zal in de loop van de avond Nederland bereiken. De in vloed van oceaandepressies breidt zich daarna tot ons land uit, met als gevolg voor de eerstkomende dagen onbestendig weer met af en toe veel wind en lagere tempe raturen. (van hedenmorgen 7 uur) toestand ■OS is Helsinki mist W 2 17 0,2 Stockholm geheel bew. Z 2 19 0 Oslo motregen NO 1 6 Kopenhagen zwaar bew. ZZW 3 16 1 Amsterdam licht bew. Z 3 23 0 Edinburgh zwaar bew. ZW 6 19 9 Londen motregen Z 7 25 0,1 Luxemburg onbewolkt ZZO 5 26 0 Parijs licht bew. windstil 32 0 Bordeaux zwaar bew. windstil 32 0 Grenoble onbewolkt windstil 30 0 Nice onbewolkt NW 2 26 0 Genève onbewolkt windstil 30 0 Zürich mist windstil 30 0 Locarno zwaar bew. ZO 1 28 0 Berlijn onbewolkt windstil 21 0 Frankfort nevel windstil 28 0 München onbewolkt ZZW 1 27 0 Wenen onbewolkt ZZO 4 0 Innsbruck onbewolkt windstil 0 Rome onbewolkt N 1 31 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u *XXXXOOCCWOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOCOCOCCOOOOOQ£OCOOOOOO KOEL WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige, langs de Wad- denkust tijdelijk harde wind tussen Zuid-West en West. Overdag belang rijk koeler, vooral in het binnenland. 3 September Zon op 5.54 uur. onder 19.23 uur. Maan op 0.14 uur. onder 17.28 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 2 September Hoog water: 10.34 en 23.17 uur. Laag water: 5.42 en 18.16 uur. Donderdag 3 September Hoog water: 12.07 en uur. Laag water: 7.11 en 15.50 uur. xwxcocKxoccoocoooa

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1