Eindsprint van stayer Verschueren boeiend slot van uurwedstrijd Najdorf aanvaardde in winstpartij remise van listige Reshevsky STOFZUIGERS Thuiskomst .Clowntje Riek Patterson won omnium sprint voor Van Vliet „Velserend"-tournooi van „Santpoort' 4 Revanches wereldkampioenschappen in stadion 4 Haarlemse wielerploeg voor clubkampioenschap Dammen Hoofdklasse-teams van Oosterkwartier en IJmuiden Voetbal Biesbrouck, Odenthal en Van der Kuil in voorlopig Nederlands elftal Zweefvliegen Doel-zweefvliegwedstrijd van Teriet Basketball Voor de kinderen Candidaten-tournooi in Zwitserland Dr Euwe leidt na tweede ronde Heringa Wuthrich H. J. MAERTENS N.V. Raad van Justitie op Nieuw Guinea „Aeneas" gleed van stapel in Westerbroek Artsen congresseren in Den Haag Amerikaans-Nederlandse M. P.-patrouilles Angst voor Znurbranden na een heerlijk maal? FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck WOENSDAG 2 SEPTEMBER Ï953 Het hoofdnummer van het bijzonder uitgebreide en aantrekkelijke programma, dat de directeur van het Olympisch stadion in Amsterdam, de heer D. J. Bessem, onder de naam „revanches van de wereldkampioenschappen" gisteravond had samenge steld, was ongetwijfeld de uurwedstrijd achter grote motoren, waarin maar liefst negen stayers in de baan kwamen. De wedstrijd werd tenslotte gewonnen door wereld kampioen Dolf Verschueren, die echter de grootste moeite had met Wagtmans, de Fransman Lemoine en de Nederlander Wierstra, die op het laatste moment met Kunst aan de lijst van deelnemers was toegevoegd. Wagtmans vooral ontpopte zich als een stayer van klasse en dwong Verschueren herhaaldelijk zich tot het uiterste te geven. De laatste aanval, enkele minuten voor tijd, werd echter door de wereld kampioen met een bijzonder lange eindsprint afgeslagen en met een voorsprong van twintig meter ging hij tenslotte als eerste over de eindstreep. Voorafgegaan door het harmoniecorps Tuindorp Oostzaan reed om ongeveer half negen een auto onder de Marathonpoort door het stadion binnen en toen begon de triomftocht van de wereldkampioen Arie van Vliet en Dolf Verschueren, derde prijswin naar bij het wereldkampioenschap achter volging amateurs Daan de Groot en de pas van zijn val in de ronde van Frankrijk herstelde Zwitser Hugo Koblet. Het viertal werd hartelijk toegesproken door de direc teur van het stadion de heer D. J. Bessem en maakte vervolgens een ereronde langs het publiek (Er waren ruim 35.000 toeschou wers). Op hun tocht werden zij ingehaald door de wereldkampioen der achtervolgers bij de professionals Sid Patterson, die ten gevolge van een motorstoring van het vlieg tuig, waarmee hij uit Parijs kwam, te laat het stadion binnenstapte en toen in zijn col- bertcostuum, maar op een fietsje stapte en zijn ereronde reed. Sprint De sprintwedstrijd verloor veel aan aan trekkelijkheid door het ontbreken van Harris en Sacchi, die in Florence moesten rijden. Arie van Vliet rekende nu in drie ritten af met Derksen, Plattner en Bellenger en hij deed dit op een wijze, een wereldkampioen waardig. Toch moest hij zich vooral tegen Derksen en Plattner ten volle geven om met miniem verschil de winst te behalen. Zijn tijd in de rit tegen de Zwitser (11.6 seconden over de laatste tweehonderd meter) bewees echter, dat de Woerdenaar op het ogenblik beslist de sterkste is. Omnium Voor het eerste na zijn val in de ronde van Frankrijk kwam de Zwitser Koblet uit in een wielerwedstrijd. Met de wereldkam pioen der achtervol gers de Australiër Patterson en de Deen Nielsen reed hij een omnium, maar kon slechts de wedstrijd over tien kilometer achter handelsmoto ren op zijn naam brengen. De beide andere onderdelen, de sprint en een klas sementswedstrijd wa ren natuurlijk voor Patterson, die ook in de sprint een hartig woordje kan mee spreken. In een wedstrijd voor amateur-achter volgers boekte de oud wereldkampioen Van Heusden een bijzon der fraai resultaat door Daan de Groot te verslaan in de prachtige tijd van 5 min. 5,4 sec. Welis waar waren de weers- Sid Patterson omstandigheden zeer gunstig, maar voor de zware cementen sta- dionbaan is dit toch altijd nog een prestatie van bijzondere klasse. Grote motoren Zeven minuten na het begin van de stayers-uurwedstrijd voor beroepsrenners nam wereldkampioen Verschueren de lei ding van de aan kop rijdende Wagtmans over en stond deze niet meer af. Wie echter denkt, dat deze wedstrijd dus waarschijnlijk nauwelijks het aanzien waard was vergist zich echter. Na 25 minuten ontketende Wagtmans een aanval op de leidende positie, maar de Belg, die af en toe zelfs van het zadel afkwam om meer kracht te kun nen zetten verdedigde zich op een bijzondere fraaie wijze en sloeg deze aanval af even als die van de nieu weling in dit vak, de verrassend goed rij dende Wierstra en van de Fransman Le moine. Met een eind sprint, die rondenlang duurde liet Verschuren tenslotte al zijn tegenstanders definitief achter zich en finishte met een voorsprong van ongeveer twintig meter op Wagtmans. Toen hij zijn ereronde reed lachte hij te vreden. Hij was echter waarschijnlijk niet zo gelukkig als de Haarlemse nieuweling P. van Steenvoorde, lid van „De Kampioen", die op een fiets van Gerrit Peters zijn twee de baanwedstrijd reed en al zijn tegenstan ders de baas bleef. Omniumwedstrijd (professionals). Sprint over 1000 meter: 1. Patterson (Australië) Dolf Verschueren 12,8 sec.; 2. Nielsen (Denemarken); 3. Koblet (Zwitserland). Wedstrijd over zes kilometer met zes klas sementen: 1. Patterson 10 min. 43,2 sec., 15 punten; 2. Nielsen, 11 pnt.; 3. Koblet, 10 pnt. Tien kilometer achter handelsmotoren: 1. Koblet 9 min. 52,6 sec.; 2. Patterson; 3. Nielsen. Totaal omnium: 1. Patterson 4 punten; 2. Koblet 7 pnt.; 3. Nielsen 7 pnt. Eindklassement sprint (professionals): 1. Van Vliet 3 punten; 2. Derksen 4 pnt.; 3. Plattner 5 pnt.; 4. Bellenger 6 pnt. Achtervolging amateurs over vier kilo meter: 1. Van Heusden (Nederland) 5 min. 5,4 sec.; 2. De Groot (Nederland) 5 min. 10 seconden. Stayerswedstrijd over één uur: 1. Ver schuren (België) afgelegd 73,300 km.; 2. Wagtmans (Nederland) afgelegd 73,280 km.; 3. Lemoine (Frankrijk) afgelegd 73,275 km.; 4. Wierstra (Nederland) afgelegd 73.100 km.; 5. Queugnet (Frankrijk) afgelegd 72,500 km.; 6. Schorn (Duitsland) afgelegd 72,325 km.; 7. Kunst (Nederland) afgelegd 71,500 km.; 8. De Best (Nederland) afgelegd 71,400 km.; 9. Stakenburg (Nederland) afgelegd 67.800 km. Wedstrijd voor amateurs en nieuwelingen over zes kilometer: 1. P. van Steenvoorde, 8 min. 1,6 sec.; 2. F. Schild; 3. L. Haver kamp. De ploeg van de Haarlemse wielervereni ging H.S.V. „De Kampioen", die op 23 Sep tember aan het clubkampioenschap van Ne derland zal deelnemen is thans definitief samengesteld en bestaat uit Gerard Peters en de tourrenners Gerrit en Adrie Voorting, allen professionals. De onafhankelijke Piet van Roon en de amateurs Wim Rusman en Arend -an 't Hof. Reserves zijn de profes sional Cor Bijster en amateur 'Piet Peters. De renners van ,.De Kampioen" staan voor een zware taak, daar zij het in September 1952 op de Veluwe behaalde clubkampioen schap moeten verdedigen. Voor het eerst in de geschiedenis der clubkampioenschappen wordt het dit jaar in De Kempen Brabant) gehouden en niet zoals in voorgaande jaren op de Veluwe. Het hoofdklasse-team van de damvereni ging „Oosterkwartier" (Haarlem) is voor de competitie 1953/1954 als volgt samengesteld: Bord 1. F. A. Berkemeier; 2. J. B. Kroon; 3. P. Venema: 4. J Neele; 5. W. van Pelt;: 6. A. Douma: 7. G. Post; 8. S. Iedema; 9. H. Wals; 10. A. Post. De Damclub „IJmuiden" komt in de hoofdklasse-competitie met het volgend tiental uit: Bord 1. P. Roozenburg: 2. A. Ligthart; 3. B. Dukel; 4. H. Laros; 5. C. Suyk; 6. T. Postma; 7. Yme de Jong; 8. G. Postma; 9. H. Langbroek; 10. J. van Straaten. De Keuze-commissie van de K.N.V.B. heeft het voorlopig Nederlands elftal, dat Woens dag 9 September in het Goffert-Stadion in Nijmegen tegen de Duitse club Borussia (Dortmund) uitkomt, als oefenwedstrijd voor de interland-ontmoeting NoorwegenNeder land op 27 September te Oslo, als volgt samengesteld Doel: Landman (Sparta) Achter: Odenthal (H.lem) en Tebak (Eindhoven). IK Midden: Klaassens (VVV), Terlouw (Sparta) en Bies brouck (RCH), (aanvoer der). Voor Van Ede (Sparta), Van Beurden (BW), Bleyenberg (Rig- tersbleek), Van der Kuil (VSV) en Luyten (DOS). Reserves: Steiger (PSV), Kools (RBC), Van Schijn- del (SVV), Van Overbeeke (Dosko) en Meyers (NEC). Biesbrouck Ir. L. R. Lucassen uit Amsterdam heeft de van 1 April tot 1 September gehouden doel- zweefvliegwedstrijd om de „Zilveren Sky" met één kilometer voorsprong op zijn stad genoot ir. M. C. Quist gewonnen. Lucassen vloog van Teriet 163 km. naar de Brusselse luchthaven Meisbroek, terwijl Quist enige weken eerder het op 162 km. afstand gelegen sportvliegveld van Brussel, Grimbergen had bereikt. Voorts werden geklasseerd: I- de Boer uit Amsterdam; O. P. Koch uit Badhoevedorp, beiden met doelvluchten naar Eelde van 129 km., en de Arnhemmer P. van der Goot met een doelvlucht van 77 km. naar Eind hoven. De ..Zilveren Sky" is een wisselprijs volgens het model van het modernste Neder landse wedstrijdzweefvliegtuig, de 18 meter grote Sky. De jonge, vorig jaar opgerichte zwem en basketballvereniging „Santpoort" (ZB VS), die de vorige maand al een geslaagd zwemfestijn in het natuurbad „Velserend" heeft gehouden, treft voorbereidingen voor een basketballtournooi op het terrein van „Velserend", op Vrijdagavond en Za terdagmiddag. Dit eerste tournooi van ZBV „Santpoort" wordt tevens het eerste sportevenement van deze aard in de gemeente Velsen, waaraan behalve door de „Santpoort"-da- mes- en herenteams wordt deelgenomen door de Haarlemse clubs Antilopen, HGA (Haarlemse gemeente-ambtenaren), HOC (Haarlemse Ontspannings Club) en „Mar- mag", een damesteam uit Den Helder. De openingswedstrijd is op Vrijdagavond zeven uur vastgesteld en Zaterdagmiddag te twee uur wordt het tournooi voortgezet, waarna om kwart voor zeven en kwart voor acht de eindwedstrijden volgen. in' totaal worden twaalf wedstrijden ge speeld, waarvan Vrijdagavond vier en zë' duren tweemaal een kwartier. De eind strijden duren evenwel 2x20 minuten. Voor elk van de beide afdelingen van dames en heren heeft „Santpoort" voor de winnende teams een wisselbeker be schikbaar gesteld. „Nou, ik ben blij, do.t u zo mooi op tijd kwam!", zei oom Tripje. „Dat had maar 'n haartje gescheeld, of die kerels hadden ons weer te pakken gekregen!" „Hadden ze kwaad in de zin?", vroeg de piloot. Toen vertelde oom Tripje, wat er allemaal was gebeurd, en hoe hij met Batatoe in de kano was gevlucht. „Ik geloof niet, dat we er erg mooi voor hadden gestaan, als ze ons nu weer in handen hadden gekregen!", zei hij. „Gelukkig maar, dat ik net in de buurt was!", zei de piloot. „Ik heb al dagen lang overal gevlogen en naar u gezocht, maar ik kon nergens iets ontdekken. Er zijn ook schepen uitgevaren om te zoeken; die kunnen nu wel weer teruggeroepen worden. Toen het vliegtuig aankwam, vertelden ze, dat u er uitgevallen was, en toen is er direct werk van gemaakt, om het rubberbootje op te sporen. Men had al bijna de moed opgegeven, u te vinden: ze dachten, dat het bootje was vergaan misschien!" ,,Nou", zei oom Tripje, „ik was blij, dat ze tenminste die rubberboot bij me neer konden gooien, anders was ik vast verdronken!" En zo vlogen ze voort, tot ze Palmeiland zagen liggen. De piloot liet het vliegtuig dalen, en ze zagen de Zwartjes met spanning naar de machine kijken. En toen oom Tripje met zijn hoed wuifde, begonnen ze allemaal te dansen en te juichen ADVERTENTIE Hoewel Reshevsky in de eerste twee ronden geen rol van betekenis heeft gespeeld, heeft hij toch wei de aandacht op zich gevestigd. In de eerste ronde gaf hij zijn partij tegen Najdorf remise, een aanbod dat niet iedereen als zeer gunstig voor de Ameri kaan beschouwde. De Argentijn Najdorf accepteerde het aanbod haastig, wellicht bevreesd, dat Reshevsky zich nog zou bedenken. Pas later moet hij zich afgevraagd hebben, waarom Reshevsky eigenlijk remise had aangeboden. Hij zette zich althans weer achter het bord en kwam tot de ontdekking, dat er zich uitsluitend rooskleurige perspectieven voor hem hadden afgetekend, indien hij de partij had voortgezet. De tweede partij van Reshevsky, die tegen Petrosian, werd afgebroken in een stelling, die algemeen als verloren voor de kleine Amerikaan werd beschouwd. Maar de listige Reshevsky heeft ook hier een uitweg ge vonden. Hij ontdekte de enige goede zet en smaakte het genoegen de partij tot remise te brengen. Overigens moet men deze Petro sian niet onderschatten. Hij is de benjamin der deelnemers en volgens niemand minder dan Ragosin, de leider van bet Russische schaakgezelschap en de vriend van Botwin- nik moet juist Petrosian als favoriet van dit tournooi worden beschouwd. De afgebroken partijen hebben niet veel tijd in beslag genomen. De meeste werden of direct of na enkele zetten beslist. Alleen Szabo heeft nog een tijdlang vergeefs ge probeerd het noodlot dat Geiler over hem voltrok af te wenden. Interessant was het slot van de party StahlbergBoleslavsky. De eerste had een zeer gevaarlijke aanval in handen en een ieder dacht, dat Boleslavsky verslagen was, maar de Rus omzeilde alle moeilijkheden en tenslotte bleek dat de partij voor de Zweed niet meer was te winnen. Toch was het wel een goede dag voor Stahlberg. want hij kreeg de partij tegen Kotov zonder verdere stryd gewonnen. Tijdens het uitspelen van de hangpartijen stapte er een vrij zonderling uitgedoste heer de tournooizaal binnen. Vooral zijn rossige ringbaard trok nog al de aandacht. Het bleek de Amerikaanse millionnair Max Kenna te zijn, die juist duizenden dollars had uitge geven om het FIDE-congres mee te maken. Hem wachtte een bittere teleurstelling, want de laatste woorden op dit congres gesproken waren reeds verstorven. Uitslagen De uitslagen van de afgebroken partijen uit de eerste en de tweede ronde die wer den uitgesteld, luiden: ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS S. Reshevsky Eerste ronde: Taimanov (Rusland)—Bron - stein (Rusland) 0—1; Petrosian (Rusland)— Keres (Rusla.id) Szabo (Hongarije) Gelier (Rusiand) 01; Stahlberg (Zwe den)—Boleslavsky (Rusland) VzVz. Tweede ronde: Kotov (Rusland)Stahl berg (Zweden) 0—1; Reshevsky (V. S.) Petrosian (Rusland) Vz Stand Na de tweede ronde luidt de stand: 1. Euwe (Nederland) 2 pnt.; 2/3/4. Averbach (Rusland), Stahlberg (Zweden) en Bron- stein (Rusland) elk VA pnt.; 5 tot en met 9. Najdorf (Argentinië), Petrosian (Rusland), Smyslov (Rusland), Reshevsky (V. S.) en Geiler (Rusland) elk 1 pnt.; 10. en 11. Gli- goric (Joegoslavië) en Boleslavsky (Rus land) elk 'A punt uit een partij; 12, 13, 14. Taimanov (Rusland), Szabo (Hongarije) en Keres (Rusland) elk Vu punt uit 2 partijen. 15. Kotov (Rusland) 0 pnt. TWEEKAMP OM HET WERELDKAM PIOENSCHAP SCHAKEN DAMES. In de tweekamp om het wereldkampioenschap dames tussen de Russinnen Lyudmila Ru- denko en Elizaveta Bykova heeft laatstge noemde met 3'A tegen 2'/° punt de leiding genomen. Er staan nog acht partijen op het programma. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem Tel. 15220 Mr. H. M. Vrijheid tot president benoemd Bij Koninklijk Besluit is mr. H. M. Vrij heid benoemd tot president van de Raad van Justitie bij het gouvernement van Nieuw Guinea te Hollandia. Mr. Vrijheid vertrekt op 13 September van Schiphol naar Nieuw Guinea. Mr. Vrijheid werd geboren op 20 Augus tus 1895. Hij studeerde aan de gemeente universiteit te Amsterdam, waar hij in 1918 op proefschrift promoveerde. Van 1919 tot 1941 was hij procureur en advo caat te Surabaja bij de Raad van Justitie en advocaat van de provincie Oost-Java en juridisch adviseur van de gemeente Malang. In 1941 trad hij in militaire dienst. Op 7 Februari 1942 werd hij benoemd tot lui tenant ter zee der 3c klasse. Na zijn krijgs gevangenschap was hij onder meer juri disch adviseur van de commandant zee macht, later die van juridisch adviseur van de afdeling zeemacht der Nederlandse Militaire Missie. Op 1 Januari 1951 werd hij bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee. Eind 1952 keerde hij naar Nederland terug. Bij de N.V. E. J. Smit en Zoon's scheeps werven te Westerbroek in Groningen werd gisteren een schip te water gelaten, dat gebouwd wordt voor rekening van de Ko ninklijke Nederlandse Stoomboot Maat schappij N.V. in Amsterdam. Deze rederij heeft bij verschillende Nederlandse scheepswerven orders lopen voor elf vrachtschepen, met in totaal bijna 28.000 ton draagvermogen. Het schip is het eer ste van deze elf schepen, een kustmotor- vaartuig met een draagvermogen van circa 900 ton. Het werd, krachtens een traditie bij de K.N.S.M., om haar schepen namen te geven, ontleend aan mythologie en oud heid, „Aeneas" gedoont. De doop geschied de door mejuffrouw Katinka Kruyff, doch ter van een der directeuren van de K.N. S.M. De „Aeneas" werd dwarsscheeps te water gelaten. Het smalle vaarwater van het Winschoterdiep kwam in hevige be roering, toen het schip aan zijn element werd toevertrouwd. Het water klotste zelfs over de oever van de overzijde en menig toeschouwer moest voor zijn belangstel ling een paar natte benen over hebben. Men hoopt het schip binnen drie maanden af te bouwen en in de vaart te brengen. De staatssecretaris van volksgezondheid, dr. P. Muntendam, heeft in de Ridderzaal in Den Haag de zevende algemene verga dering van de wereldorganisatie van art sen, - de World Medical Association - ge opend. De bijna 600 congressisten uit 43 landen, onder wie vertegenwoordigers van een groot aantal andere internationale organi saties op medisch gebied, werden welkom geheten door de aftredende voorzitter van de W.M.A., dr. George Krimpas. Namens de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Geneeskunst werden de congressis ten begroet door de vice-voorzitter, dr. A. H. M. J. G. Sluyters. Hierna werd prof. dr. L. A. Hulst, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Geneeskunst, gekozen tot president van de W.M.A. voor 1953- 1954. Met het bezichtigen van de internatio nale tentoonstelling „Pincet en Penceel" in de grafelijke zalen op het Binnenhof is de openingsvergadering van het congres besloten. De Amerikaanse militaire autoriteiten in West-Duitsland hebben het nodig ge oordeeld toezicht te laten uitoefenen op de Amerikaanse militairen die in de grote West-Europese steden hun verlof door brengen. In Amsterdam patrouilleert sinds enige dagen de Amerikaanse militaire po litie samen met de Nederlandse M.P. om op de gedragingen der Amerikaanse ver lofgangers te letten. ADVERTENTIE Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet gerust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht opkomend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en 't zuurbranden behoort weer tot het verleden. 16) „Dat zal ik stellig doen, meneer Del- monte. Wel te rusten dan". „Van 't zelfde, inspecteur!" De deur werd achter de politieman ge sloten; de grendel dichtgeschoven. Hij stond daar met gefronste wenkbrauwen en bemerkte dan dat Prins nieuwsgierig naar hem keek. „Had hij geen rode schoenen, chef?" „Nee, hij had ze niet. Ik ga nu bij Hol- stein informeren. Let goed op. Prins, ook op dat mannetje hier". „Zonder mankeren, chef. 't Is een duister geval!" En hij oogde peinzend zijn superieur na, die nu de treden van de derde trap be steeg. Inderdaad, het was een duister geval. Dit was ook de eerste gedachte van inspecteur Renkevoort toen hij de kamer van Gerard Holstein betrad en daar Jean de Vere aan trof, *chuin tegenover de oude main aan de taitl gezeten. Apert betrapt op een aperte leugen. En hij nam daarbij een insolente houding aan ook, want hij stond op, nam een diepe trek van zijn sigaret en zag zwijgend naar de politieman met een uit drukking in zijn gezicht van: wel, wat zeg je daar wel van? Een half spottende, uit dagende houding. De politieman zweeg ook. Maar het was een tactiek, die volkomen faalde bij deze man die er stellig niet over dacht om te blozen of onsamenhangende excuses te stamelen. Hij wachtte rustig af. En ook het oude mannetje achter de tafel, met bol ronde, verbaasde ogen, nam een afwach tende houding aan. Hij zag van de één naar de ander en trok zijn wenkbrauwen zó hoog op, dat het gouden brilletje bijna van zijn neus viel. Hij zette het af en be gon omstandig de glazen op te poetsen. „Wel meneer De Vere, ik ben verbaasd", moest de politieman beginnen. „Dat begrijp ik, inspecteur". „Wilt u mij hiervan een verklaring ge ven?" „Waarvan?" „Van uw bezoek hier. Nadat u mij uit drukkelijk verzekerd had dat u de heer Holstein nog nooit gezien had". „Ja, het is vreemd. Dat moet ik toege ven". „Waarom hebt u gelogen?" „Ik héb niet gelogen". „Meneer De Vere!" „Werkelijk niet". „Maar wat doet u dan hier?" „Dat zal ik niet vertellen!" „Niet?" „Nee'. „Dan zal ik u arresteren!" „Kom, kom, inspecteur. Als u dat met alle mensen wilt doen, die u iets niet wil len vertellen, komt u handen te kort". „U zult zich nog wel eens bedenken, ver moed ik". „Ik vermoed van niet". De beide mannen zwegen. Er was weer de stille strijd tussen twee krachtige tegen standers, een nieuwe ronde in het duel. In de lage, warme zolderkamer heerste een zó volkomen stilte, dat een fijn geritsel aan de balken zoldering hoorbaar werd, hout- Worm waarschijnlijk. Dan schraapte het oude mannetje omstandig zijn keel. „Mag ik, als oude man, er misschien even tussenkomen? Jullie jonge kerels, heet hoofden zijn jullie' Moet je nu dadelijk zó van leef trekken? En jij, Jean de Vere, bent een koppige ezel! Ja, je kijkt me nu zo aan, maar het' is zo. Ik zal het u wel vertellen, Inspecteur, wat hij hier kwam doen, nu hij zo ineens op zijn achterste poten gaat staan. Hij heeft werkelijk niet gelogen toen hij u vertelde, dat hij rnij nog nooit gezien had. Maar hij kende mijn naam wél en hoorde vanavond pas van zijn zuster, dat ik hier woonde. Ik woon hier nog maar veertien dagen. En nu kwam hij boven om mij de speciale groeten over te brengen van een dame, die wij allebei heel goed kennen". „Welke dame?" „Ja, dat zeg ik ook niet. Ik hou er niet van om namen te noemen. Maar ik zie niet in waarom De Vere zich in moeilijkheden zou steken om een dergelijke affaire. Je kunt ook te ridderlijk zijn. Iedere jonge kerel heeft wel eens een aardig vrouwtje achter de hand, is het niet zo, inspecteur? En u zult zeker de laatste zijn om dat niet te begrijpen". „Zo". De politieman zag fronsend voor zich uit. Dan vroeg hij kort: „Is dat zo. meneer De Vere?" „Ja". „En waarom kwam u hier dan midden in de nacht?" „Omdat hij mij hoorde lopen", ant woordde het vriendelijke mannetje weer voor de ander. „We konden allebei niet slapen. Het is tenslotte een nare geschie denis, zo'n inbraak en dat neemt u mij toch niet kwalijk, inspecteur? het is ook niet prettig als er politie door het huis loopt. Het maakt je zenuwachtig. Ik denk, dat hij daarvoor boven kwam. En ik was blij, dat hij bij mij kwam en ik een aan- spraakje had. Myn visjes zijn natuurlijk stom". „Uw visjes?" „Ja, mijn aquarium". De oude man wees naar het venster en de politieman zag daar twee grote aquaria staan, met volledig toebehoren. Geheim zinnige zilveren vissenlijven flitsten aan en vergleden 'n een groene schemer. Hij keek even, zijns ondanks geboeid. Dan wendde hij zich weer tot Jean de Vere en vroeg ten tweede male; „Is dat waar, meneer De Vere?" „Ja", klonk het weer. „Gaat u dan nu naar beneden. Ik zal u natuurlijk niet arresteren. Maar ik had toch graag, dat u vannacht verder op uw zitkamer bleef. Dat moet u mij beloven". „Nee". Weer het uitdagende gebaar van de jonge man, die het hoofd in de nek gooide. En weer het recalcitrante: „Nee, dat doe ik niet!" De politieman zag hem verbaasd aan. „Uw zuster ligt daar te slapen. Het is mij nog altijd niet duidelijk wat er hier in huis aan de hand is. Ik had graag, dat u vannacht bij uw zuster bleef". „Nee. Dat weiger ik beslist. Dat doe ik niet". Hij stond daar met de dwingende frons van zijn donkere wenkbrauwen, zijn mond opeengeklemd tot een smalle streep. Een toonbeeld van keiharde onverzettelijkheid. En weer was het de politieman die, ver baasd en zonder te begrijpen, wijken moest voor deze muur die voor hem op rees. Hij dacht na, verzocht dan kortaf: „Gaat u mee naar beneden, meneer De Vere. Ik kom zó terug, meneer Holstein". Hij liet de ander voorgaan, de kamer uit. De jonge man protesteerde niet. „Ik dacht", zei inspecteur Renkevoort op de gang, „dat u zo op uw zuster gesteld was". Er volgde geen antwoord. Zij daalden twee trappen af. ,.Ik zal u brengen", zei de po litieman, „naar de zitkamer van juffrouw Jager. Wilt u daar blijven?" „Uitstekend", antwoordde Jean de Vere. Inspecteur Renkevoort liet hem in de ach terkamer. Op het benedenportaal patrouilléerde Van Houwing. „Let goed op", vermaande zijn chef weer, „wie er de kamers in en uit gaat. Je moet alles rapporteren. En er mag onder geen enkele voorwaarde iemand de trap af!" Hij snelde weer naai boven. Boven op de kamer van Holstein trof hem weer de rust en de vrede van dit ver blijf onder de hanebalken. Hec was alsof de vriendelijke verdraagzame geest van de bewoner in zijn omgeving was overgegaan en daar een sfeer had geschapen van ge moedelijkheid en welbehagen, die zo ge heel vreemd is aan de moderne tijd. De meubeltjes waren van mahonie en glom men; er stonden planten voor het raam. Het tafelkleed was van groen pluche, maar er lag een rood-en-wit-geblokt katoenen kleedje overheen om het schoon te hou den. Er waren bibelots van Indisch koper, er hing een sarong tegen de muur en er stond een Japans-zijden kamerscherm in een hoek, klaarblijkelijk om een bed.. Op het kacheltje, dat de ruimte behaaglijk verwarmde, stonden enige pannetjes en de ketel. Maar bepaald bijzonder waren de grote aquaria met de prachtige, tropische vissen, een verfijnd, exotisch element in de gemoedelijke, klein-burgerlijke pension kamer. Inspecteur Renkevoort moest er weer even naar kijken toen hij de kamer opnieuw binnentrad. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6