Exploitatie van flatgebouwen Kort en bondig Na 1 Januari hoge registratiekosten bij overgang van coöperatie naar het systeem der Appartementemvet Bloemendaal Nieuwe uitgaven Jacques Thibaud '^BrieweM aan de redactie LAATSTE NIEUWS Invasie van „verkiezings saboteurs" houdt aan Amsterdamse Beurs 8 Druk bezochte receptie technisch bureau Gassee Ledenvergadering van B.V.C. „Bloemendaal" Over Europese eenheid Een groot violist Scheepvaart Weer 2000 van hen in West- Duitsland gearresteerd Mitterands ontslag aanvaard DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op 1 December 1952 is de Appartemen temvet in werking getreden. Deze wet maakt het mogelijk de eigendom van een gebouw in appartementen te verdelen. Volgens de wet is een appartement een onlichamelijke zaak of een recht. Het is een aandeel in het gehele gebouw, inclusief de grond, waaraan het uitsluitend ge bruiksrecht is verbonden van een bepaald gedeelte, de eigenlijke flat in de gewone betekenis van het woord. De wet roept dus een soort mede-eigendom in het leven. Intussen worden vele flatgebouwen in coöperatief verband geëxploiteerd. Hierbij is de vereniging eigenares van het gehele flatgebouw. Aan het lidmaatschap is het gebruiksrecht van een bepaalde flat ver bonden. Deze coöperatieve verenigingen zien zich thans voor de keus gesteld tussen voortzetting der flatexploitatie in coöpe ratief verband of overschakeling naar het systeem der Appartementemvet. De minis ter van Financiën heeft bepaald, dat bij omzetting vóór 1 Januari 1954 slechts over de grondwaarde registratierechten ver schuldigd zullen zijn. Na deze datum zul len de registratierechten aanmerkelijk hoger zijn. Gevolgen van wonbetaling Wanneer een flatbewoner niet meer aan zijn verplichtingen tegenover de coöpera tieve vereniging kan voldoen, zullen de andere leden moeten bijpassen. Blijft het lid in gebreke, dan kan het meestal op grond van de statuten van zijn lidmaat schap vervallen worden verklaard. Het heeft dan niet langer het recht de flat te bewonen. Vertrekt de bewoner niet vrij willig. dan zal de vereniging een ontrui mingsproces moeten voeren, dat zeer lang gerekt kan worden, omdat sedert de in werkingtreding van de Huurwet hoger be roep en beroep in cassatie mogelijk zijn. Is tenslotte de flat ontruimd, dan zal de ver eniging een nieuwe gegadigde moeten vin den. Indien intussen de flat in waarde ge daald is, dan is het niet denkbeeldig dat de „koopprijs" minder zal bedragen dan de hypotheek, welke nog op de flat rust, vermeerderd met alle kosten, welke uit de wanbetaling der vorige bewoner zijn ont staan. In dat geval krijgen de andere leden der C.V. een blijvend nadeel te dragen. Hoe zou nu de gang van zaken zijn ge weest, indien het flatgebouw in apparte menten was gesplitst? Splitsing in apparte menten heeft alleen zin, indien de hypo theekhouder bereid is de hypotheek over de appartementen te verdelen. Elk appar tement wordt dan belast met een eigen hypotheek. De appartementseigenaar kan naar eigen verkiezing zijn hypotheek af lossen en later weer een nieuwe hypotheek nemen. Blijft een appartementseigenaar in gebreke rente en aflossing van zijn hypo theekschuld te betalen, dan blijven de an dere eigenaren buiten schot. Indien echter De heer C. J. Cassee herdacht Dinsdag het feit, dat zijn electrotechnisch bureau veertig jaar geleden wérd opgericht. Ter gelegenheid daarvan hield hii in de mid daguren in hotel „Zomerzorg" te Bloemen daal een druk bezochte receptie. Meer dan honderd bezoekers heeft de heer Cassee de hand moeten drukken; onder die belang stellenden waren vele vooraanstaande in gezetenen, onder wie mevrouw A. C. den Tex-baronesse Bentinck, vertegenwoordi gers van de bond van technische werkger vers, hoofden van enige gemeentedien sten, collega's uit de middenstandsbedrij- ven van Bloemendaal, vertegenwoordigers van firma's en bedrijven en velen uit de klantenkring van de jubilaris. De afdeling Bloemendaal van de Ko ninklijke Nederlandse Middenstands Ver eniging werd vertegenwoordigd door de bestuursleden de heren G. Daams, A. J. Grootegoed en P. Vermeer. De heren H. Vis en Klinkenberg waren onder meer de afgevaardigden van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf van Noordholland. Behalve ruim vijftig bloemstukken en enige manden met fruit kreeg de heer Cassee voorts nog een aantal fraaie ge schenken, waaronder twee klokken één daarvan werd door het personeel aangebo den bij monde van de heer J. W. Brand, die chefmonteur in het bedrijf is enige zilveren artikelen en boekwerken op tech nisch gebied. De B.V.C. „Bloemendaal", de nu reeds meer dan vijftig jaar oude Bloemendaalse voetbalvereniging, heeft Woensdagavond in hótel Vreeburg in Bloemendaal de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer C. Voogd. In zijn openingswoord gaf de voorzitter nog een terugblik op het verenigingsleven gedurende de eerste halve eeuw en op de herdenking van het vijftigjarig bestaan in het afgelopen verenigingsjaar. De verkiezing van het bestuur had plaats geheel volgens voordracht van het bestuur. De bestuursleden C. Peeters en L. Hajema namen de taak van secretaris respectievelijk penningmeester op zich, wegens het aftreden en niet-'nerkiesbaar zijn van de heren J. Jans sen en Ab. van Esveld. De twee vrijgekomen plaatsen in het bestuur werden ingenomen door H. Oosterhof en J. Cassee. De heer Van der Werff, aftredend doch herkiesbaar, werd herkozen en met de heer Andr. van Esveld bestaat het bestuur dus weer uit zeven leden. Elftalcommissie Een belangrijke beslissing was onder meer de samenstelling van een elftal-commissie voor het eerst na twintig jaar. Deze com missie zal bestaan uit drie oud-leden en de aanvoerders van de eerste drie elftallen. Aan de competitie, die voor de K.N.V.B. op 13 September begint, zal worden deelgenomen met acht senioren, twee junioren en twee aspiranten-elftallen. De heer F. C. Ker werd benoemd tot re dacteur van het huisorgaan ,,Van week tot week" en zal tevens de mogelijkheden van het opnieuw verschijnen van het -maande lijkse clubblad bestuderen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek nog. dat het aantal leden (ruim tweehonderd en vijftig), vrijwel constant was gebleven. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: G. PutzesBrugman, d.; A. M. KoelenSpruijt, z.; J. Chr. BonnesGrit- ter: A. C. van der Velden—Milatz, d.; C. G. Lommerse—Maat. z.; M. E. de Jong—Fede- tow. z.: W. H. Feirabend—de Geest. z. GEHUWD: W. Vettewinkel en L. J. Kruijt; H. F. H. EmmerichM. J. Buhrman; A. Hooijen en M Kruijt; C. Fenstra en A. C. G. v. d. Meiden. OVERLEDEN: Wed. J. M. Kuiler—Honing, 81 jaar. een eigenaar zijn aandeel in de algemene exploitatiekosten (belastingen, onderhoud, stoken der centrale verwarming, enz.) niet betaalt, dan zullen de andere eigenaren in eerste instantie moeten bijpassen. Zij kun nen dan een proces voeren tegen de na latige eigenaar, waarna het appartement executoriaal kan worden verkocht. Vol gens de Appartementenwet zijn bij ver vreemding van het appartement de vroe gere en de nieuwe eigenaar hoofdelijk aan sprakelijk voor de bijdragen, die over het lopende en het daaraan voorafgaande jaar verschuldigd zijn. Verkoop van een flat Uit den aard der zaak staan flatbewoners niet onverschillig tegenover de vraag, wie hun medebewoners zijn of zullen worden. Daarom bepalen de statuten der C.V. meestal, dat een flatbewoner, die zijn lid maatschap aan een ander wil overdragen, daarvoor toestemming nodig heeft van de coöperatieve vereniging. In het systeem van de Appartementen- wet daarentegen is de appartementseige naar volkomen vrij zijn recht aan ieder ander over te dragen. Dit betekent niet, dat elke koper nu ook zelf in de flat mag gaan wonen of aan wie ook mag verhuren. Het reglement kan namelijk het gebruik van de appartementen beperken.Het regle ment wordt overgeschreven in de openbare registers en mag slechts gewijzigd worden met toestemming van alle eigenaren, hypo theekhouders en andere zakelijk gerech tigden. De eigenaar, die door een veto van de andere eigenaren wordt getroffen, zal krachtens een bepaling der Apparte mentenwet de hulp van de kantonrech ter kunnen inroepen wanneer hij van oor deel is, dat een besluit van de vergadering van eigenaren in strijd is met de wet of het reglement, of zijn belangen op onrede lijke wijze aantast. De bevoegdheden van de vereniging zijn door de wet beperkt tot beheers- daden. De eigenaar van een appartement hangen geen kosten en risico's boven het hoofd, welke uit beschikkings daden kunnen voortvloeien, zoals een uitbreiding van het gebouw. De leden van een coöperatieve vereni ging genieten een zodanige bescherming slechts, indien de statuten zulks bepalen. TV aarborgen De belangen van de individuele appar tementseigenaar zijn dus over het algemeen met meer waarborgen omkleed dan die van het lid van een coöperatieve vereni ging. Hiertegenover staat, dat omzetting der C.V. in het stelsel van de Appartemen tenwet notaris- en registratiekosten met zich medebrengt. Deze kosten zullen op tenminste enige honderden guldens per appartement moeten worden geschat. Bij overdracht van het lidmaatschap van een C.V. behoeven geen notaris- en registratie kosten te worden gemaakt. De overdracht van een appartement behoeft evenmin no tarieel te geschieden: hier zijn echter wel registratierechten verschuldigd. Voor dit verschil is geen redelijke grond aan te voeren. In feite wordt toch in beide ge vallen een onroerend goed, de flat, over gedragen. Het plan bestaat deze ongelijke fiscale behandeling op te heffen door een wette- telijke voorziening, krachtens welke over dracht van een flat door middel van het lidmaatschap van een C.V. met een regi stratierecht van 5 percent zal worden be last. Risico's Een flat wordt niet altijd kant en -klaar gekocht. Voordat de bouwer met het werk begint, zal hij gegadigden trachten te vin den. Deze moeten meestal eerst een zeker bedrag betalen en daarna het restant in gedeelten, naarmate de bouw vordert. Het is helaas voorgekomen, dat de bouwer tijdens het werk failliet ging. Het gevolg was, dat de aspirant-flatbewoners hun ge storte gelden kwijt waren. Tijdens de bouw heeft de aannemer de vrije hand. In die periode kunnen de toe komstige flatbezitters geen invloed uit oefenen op de gang van zaken. Wel kun nen zij het risico, dat zij gedurende de bouw van de flat lopen, aanmerkelijk be perken door voor hun gestorte gelden de mede-eigendom van de grond te bedingen. Naarmate de bouw vordert strekt deze mede-eigendom zich ook uit over het ge bouw. Door het recht van mede-eigendom houdt de koper een vinger in de pap. Hij kan beletten dat de bouwer een te hoge hypotheek of een tweede hypotheek neemt. Hij zal er voor moeten waken, dat het be taalde bedrag, vermeerderd met een even redig deel in de hypotheek, de waarde van zijn aandeel in het eigendomsrecht niet overtreft. Bij het taxeren van die waarde zal hij er rekening mede moeten houden, dat de veilingopbrengst van een onvoltooid gebouw heel laag kan zijn. Hij zal dus verstandig doen een zekere speling te hou den en de laatste termijn pas betalen, nadat het gebouw geheel voltooid is. De consequentie van deze gang van za ken is, dat de bouwer op zijn beurt gedu peerd wordt, als de koper failliet gaat. Daarom zal de bouwer met deze regeling alleen genoegen kunnen nemen, indien hij te doen heeft met zeer solide kopers. Zo nodig zullen deze zekerheid moeten stel len voor het nakomen van hun betalings verplichting. Gaat alles goed, dan zal na splitsing van de eigendom van het gebouw in appartementen de gewone mede eigendom overgaan in de eigendom van een appartement. 3-3NederL'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 98% 166 190 171 318 93% 134% 127% 105% 97% 168% 158% 163% 166 33-/w 48 44% 70 20% 35% Openings koersen 93 s/le 167 189% 171 318% 93% 133% 127 105% 97% 168% 158% 163% 166 33% 48% 45% 70 21% 36 Eenheid in verscheidenheid, door G. J. N. M. Ruygers, uitgegeven door de Nederlandse Raad der Europese Be weging, 's Gravenhage. In opdracht van de Nederlandse Raad der Europese Beweging heeft het Tweede Ka merlid de heer G. J. N. M. Ruygers een brochure geschreven, getiteld: „Eenheid in verscheidenheid". De heer Ruygers is tevens lid van de Politieke Commissie, die de tekst heeft goedgekeurd. In het eerste hoofdstuk van deze brochure, de zevende van de Raad der Europese Beweging, wijst de heer Ruy gers er op, dat indien de Europese volken er in de tweede helft van de twintigste eeuw in slagen, het Verenigd Europa tot stand te brengen, dit wellicht de grootste omwente ling, ooit in de geschiedenis langs vreed zame en democratische weg verwezenlijkt, zal blijken te zijn. Hieruit blijkt reeds, dat dit Verenigd Europa niet dan met grote moei lijkheden geschapen zal worden. Die moei lijkheden zijn er vele. Niet in de laatste plaats is er het fet, dat velen huiverig zijn ten opzichte van het streven naar Europese eenheid, omdat dit streven onvermijdelijk met zich meebrengt, dat de sterkeren zich opofferingen zullen moeten getroosten ten behoeve van de zwakkeren. Zij zien echter alleen de (tijdelijke) benadeling van hun belangen en denken niet verder. Zij besef fen niet. dat iedere eenmaking offers eist. zo ook de eenmaking van Europa. Door de hele brochure heeft de heer Ruygers er terecht de sterke nadruk op gelegd, dat de bewoners van de verschillende Europese landen bovennationaal moeten leren denken. Zij dienen derhalve problemen als het vluch telingenvraagstuk in Duitsland, de werkloos heid in Italië en het overbevolkings- en emigratie-vraagstuk van Nederland als Europese problemen te zien en niet als ty pisch Duitse, Italiaanse en Nederlandse. Schrijver wijst er op, dat 1953 een jaar van beslissing is. Men hoeft daarvoor alleen maar te denken aan de Europese Defensie- gemeenschap. In Nederland is het E. D. G.- verdrag reeds goedgekeurd, doch in de andere vijf betrokken landen moet dit nog gebeuren en het zal nog heel wat tegen stand in de verschillende parlementen ont moeten. De heer Ruygers heeft in dit ge schrift op duidelijke wijze laten uitkomen, dat het Nederland is geweest, dat speciaal de economische eenmaking van Europe onder ogen heeft gezien. Dit moet ten zeerste wor den toegejuicht, omdat aanvankelijk hier niet veel aandacht aan was besteed. Schrij ver is bij de bespreking van de verschillen de onderwerpen niet té diep op de feiten ingegaan, teneinde een zo breed mogelijke kring van lezers te kunnen bestrijken. De verdienste van dit werkje is dat op duide lijke wijze commentaar is geleverd op de verschillende problemen, die de Europese integratie met zich meebrengt, zodat de lezer meer vertrouwd raakt met deze gecompli ceerde, maar uiterst actuele materie. K. Evenals de jeugdige Franse violiste Ginette Neveu, die drie jaar geleden bij een luchtvaartramp de dood vond, is nu ook de vermaarde violist Jacques Thibaud omge komen bij een vliegongeluk. Zonderling samentreffen, waardoor niet alleen Frank rijk, maar heel de beschaafde wereld op dezelfde tragische wijze ontroofd werden van twee eminente kunstenaars, die met hun beiden een belangrijk stuk cultuur van het vioolspel vertegenwoordigden. Thibaud in de glorie van een langdurige en rijke carrière, Ginette Neveu met het perspectief van een even rijke toekomst, Jacques Thibaud leek wel de onverwoest bare; hij was met zijn dochter en zijn be geleider opgestegen om een concerttournée te ondernemen in het verre Oosten, met het vooruitzicht op 27 September in Japan zijn 73ste verjaardag te vieren. Verkort weergegeven) Lesrijden bij kleuterschool. Iedere dag groeit het getal dergenen, die zich willen bekwamen in het autorijden en vele auto rijscholen beijveren zich hun leerlingen in de kortstmogelijke tijd voor het zozeer be geerde rijvaardigèïeidsbewijs op te leiden. Het spreekt van zelf, dat zij als oefenterrein niet de drukke verkeerswegen, maar de stillere straten uitkiezen. Een daarvan is het Wilsonsplein, waar men geregeld can- diöaten voor het rijbewijs kan zien oefenen. Voor de ouders van de kinderen, die de kleuterschool aan dit plein bezoeken, is dit echter een voortdurende bron van angst en vrees. Tot nu toe zijn er geen ongelukken gebeurd, maar moet'het eerst zover komen, vóór er maatregelen genomen worden? (Is niet onlangs in Amsterdam een kind door een lesauto, die plotseling het trottoir op reed, doodgereden?). Wil men op het Wilsonsplein oefenen, goed, maar dan niet overdag en zeker niet op de uren, waarop de kleuterschool aan- cf uitgaat. Mevr. E. A. R. Levensmoede fietsers. „Wielrijders, zijt gij levensmoe?". Deze vraag komt vaak bij mij op als ik door Haarlems smalle straten rijd. Het is wonderbaarlijk, dat er niet meer ongelukken gebeuren en dat is vooral een gevolg van oplettendheid en koelbloedigheid van vele automobilisten. Langs deze weg wil ik de fietsers wijzen op artikel 20, eerste lid van het Wegen verkeersreglement, dat luidt:^,.Bestuurders van tweewielige fietsen mogen met tweeën naast elkaar rijden, zolang daar door het verkeer niet in gevaar wordt ge bracht of belemmerd, en wel zoveel moge lijk rechts. Het zou aan te bevelen zijn op alle be langrijke straten en wegen een witte streep aan te brengen welke door de fietsers al leen in uiterste noodzaak overschreden mag worden en dan nog door niet meer dan één fietser tegelijk. Nu is het zo, dat de fietsers dagelijks midden op de weg of zelfs nog aan de linkerkant rijden om zo mogelijk vijf mi nuten eerder thuis te zijn. Aankomst in het ziekenhuis blijft dan ook mogelijk. G. W. J. O. Inzender L. Derens gelieve zijn adres be kend te maken. Hij was in 1880 te Bordeaux geboren, begon op negenjarige leeftijd viool te stu deren onder leiding van zijn vader, die zelf een verdienstelijk violist was. Als twaalf jarige trad hij voor het eerst in het pu bliek op. Zijn opmerkelijk succes was aan leiding om hem voor verdere ontwikkeling naar het Conservatorium te Parijs te zen den, waar hij leerling werd van de be roemde paedagoog Marsick. Zijn studie aan het Conservatorium werd op 16-jarige leeftijd bekroond met een schitterend eind diploma. Na Marsick heeft ook Isay te Brussel grote invloed uitgeoefend op zijn virtuositeit en zijn artistieke ontplooiing. Zijn persoonlijke aanleg heeft echter in hoofdzaak het uitzonderlijke karakter ge geven aan zijn spel, dat men uit dat van alle andere violisten herkennen kon, om de fascinerende mildheid en de charme van zijn toon. Thibaud begon in de practijk als con certmeester in het Colonne-orkest, doch Isay wees hem de weg tot de grote kunst reizen, die hem wereldberoemd gemaakt hebben. Ook als kamermuziekspeler met Cortot en Casals is zijn verdienste groot geweest. In Nederland debuteerde hij onder Men gelberg in 1908 en blééf er een graag ge ziene en gehoorde gast. Hij voelde zich in ons land kind in huis. Herhaalde malen is hij ook in Haarlem opgetreden en steeds ging van zijn spel de bekoring uit van zijn charmant kunstenaarstemperament. Hij z&l niet vergeten worden. JOS. DE KLERK. Van de zijde van het West-Duitse tninis- terie van Binnenlandse Zaken wordt verno men, dat Oost-Duitsland thans een tweede uit duizenden agenten bestaande groep „verkiezings-saboteurs" naar West Duits land tracht te zenden. In de afgelopen nacht zijn weer 20.0C van deze lieden door de West-Duitse politie gearresteerd. In zes dagen zijn thans in totaal ongeveer 8000 Oost-Duitsers aange houden, waarvan de helft zich nog in hechtenis bevindt. De anderen werden naar Oost-Duitsland teruggezonden, voordat Adenauer opdracht had gegeven, hen vast te houden tot na de Bondsdagverkiezingen. De Oost-Duitsers, die nu trachten West- Duitsland binnen te komen, reizen in spe ciale wagons, die aan de interzonale treinen zijn gekoppeld. Zij hebben geen paspoort en vrijwel geen geld bij zich. Premier Laniel van Frankrijk heeft van daag het ontslag aanvaard van de minis ter van Staat Frangois Mitterand, die zich niet kan verenigen met de politiek van de Franse regering in Noord-Afrika. Mitte rand, die belast was met aangelegenheden, de Raad van Europa betreffende, behoort tot de links-radicalen. Albireo, 1 v. Las Palmas n. Antwerpen. Aletta, 1 v. Bangkok n. Pladju. Amsteldijk, 2 te Tj. Priok. Aalsum, 1 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Aldabi, 2 te Santos. Athena, 1 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alm kerk, 1 v. Marseille n. Duinkerken. Amor, 1 v. Saloniki n. Istanboel. Annenkerk. l v. Port Said n. Genua. Arkeldijk, 1 te Bremen. Aardijk, 31 v. New Orleans n. Rotterdam. Arendskerk, 2 te Rotterdam verw. Adinda, 1 180 m O Saigon n. Lienchieu. Alioth, 1 115 m W Lissabon n. Rio de Janeiro. Amstelkroon. 1 800 m ZW Flo res n. Montreal. Amstelstad, l 130 m. OZO Quelimane n. Durban. Amsteltoren, 1 490 m." WNW Walvisbaai naar Teneriffe. Aagtekerk, 3 Ho Ilo te .Manilla verw. Albireo. 2 dwars Madeira n. Antwerpen. Amerskerk, 2 v. Isabella n. Singapore. Arendskerk, 2 v. Antwerpen te Rotterdam. Abbed'ijk, p. 2 Sable Ell. n. Antwerpen. Alblasserdij'k, 2 te Antwerpen. Alchiba. 2 v. Vitoria n. Ilheos. Alphacca, 2 v. Buenes Aires n. Montevideo. Alphard, 2 v. Rotterdam n. Bremen. Alpherat, p. 2 Kaap St. Vincent n. Las Palmas. Altair. 2 v. Rio de Janeiro n. Santos. Aludra, 3 v. Bremen te Rotterdam. Ariadne, 2 v. Venetië n. Triest. Algenib, 30 te Montevideo. Amstelveen, 30 v. Hampt Roads n. Antwerpen. Axeldijk, 2 v. New York n. Rotterdam. Akkrumdijk, 3 v. Antwerpen n. Marseille. Barendrecht, pass. 1 Vlissingen n. Bergen. Blommersdijk, pass. 1 Scilly's n. New York. Breda, 2 te Cartagena. Barumun, 1 v. Kolonedale n. Luwuk. Bossevain, 1 600 m. NW Tristan da Cun'ha n. Rio de Janeiro. Bcnnekom, 2 v. Curagao n. Cristobal. Boskoop, 2 v. Curagao n. Aruba. Banka, 3 te Antwerpen. Blijdendijk. 3 v. New York te Rotterdam. Bosehfontein, p. 2 Ouessant n. Marseille. Bacchus, 2 van San Juan n. Trujillo. Callisto, pass. 1 September n. Z. Amerika. Cistula, 2 v. Rangoon te Chittagong. Clavella, 9 Sydney verwacht. Coryda, 1 te Port Piri verwacht. Corilla, 2 v. Fao te Balikpapan verw. Caltex Pernis p. 1 Caxine Pnt. n. Rotterdam. Castor, 1 400 m. ZW Lands End n. Amsterdam. Caltex Delft, 2 v. Gibraltar n. Rotterdam. Caltex Nederland, p. 2 Kaap Bon n. Rotterdam. Caltex The Hague, 2 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Utrecht, p. 2 Kaap Bon n. Sidon. Camphuys, p. Mini'koi n. Tj. Priok. Caltex Leiden, 3 v. Sidon te Rotterdam. Cottica, 3 te Paramaribo. Duivendijk, 2 v. Bremen te Antwerpen. Delfland. 1 te Vitajai. Diemerdijk, 1 475 m. ZW Azoren n. Antwerpen. Duiveodreoht, p. 2 Abaco (N. Orleans). Delfshaven, 2 v. Santos n. Buenos Aires. Dongedijk, 1 van San Francisco n. Los Angeles. ëra, 1 te Stanlow. Etrema. 2 Singapore verwacht. Esso Den Haag, 2 v. Sidon n. Antwerpen. Esso Rotterdam, 1 270 m. WtZ Lands End naar Aruba. Eos, 2 v. Odense te Kopenhagen. Esso Amsterdam, 3 v. Rotterdam te Aruba. Farmsum. 1 v. Port Said n. Amsterdam. Felipes, 2 v. Woodland te Pladju. Gaasterkerk, p. 1 Lissabon n. Marseille. Gordlas, p- 2 Finisterre n. Lissabon. Gaasterland, 2 v. Recife n. Bahia. Grootekerk, 2 v. Kaapstad Port Elizabeth. Garoet, 31 v. Boston te New York. Hat/hor, 2 te Istanboei. Hersilia, 1 125 m. WZW Scillys- p. Guanta. Haulerwijk, p. 2 Finisterre n. Engeland. Heelsum, p. 2 Finisterre n. Houston. Hoogkerk, 2 v. Yokohama n. Hongkong. Hector,*3 te Tunis. Heemskerk, p. 3 Guardafui n. Mombasa. Ivoorkust, 1 te Takoradi. Ilos, 2 v. Antwerpen te Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 2 Perim SeP- n- Suez. Jagersfontein, 2 v. Teneriffe n. Kaapstad. Java, 3 n.m. te Port Sudan. Karimun, 2 te Singapore. Kota Agoeng, pass. 1 Str. Messina n. Port Said. Karaton, 1 te Samarinda. Kota Gedeh, p. 1 Jebel Teit- n. Port Said. Karsik, 3 van Mauritius te Singapore. Kieldrecht, p. 2 Sabang n. Colombo. Kota Baroe, p. 2 n.m. Finisterre n. Port Said. Larenberg, 1 v. Tarant'o n. Beyrouth Liseta. 2 te Tj. Priok. Lindekerk. pass. 1 Vlissingen n. Hamburg. Lawak, 1 480 m. W eil. Guam n. Manilla. Lindekerk. 1 v. Antwerpen n. Hamburg. Loenerkerk, 1 dwars Ibiza n. Genua. Leartes, 2 v. Marseille n. Liverpool. Lar.gkoes, 2 v. Suez n. Djeddah. Lieve Vrouwekerk, 2 v Karachi n. Aden. Lissekerk, 3 te Genua. Lombok. 2 te Kaapstad. Macuba, 2 te.Mcna.el Ahmadi verwacht. Murena, pass. 1 Vlissingen n. Stanlow. Myonia, 1 v. Algiers n. Golf v. Mexico. Malea, 1 510 m. WtN Minikoi n. Singapore. Manoeran, 1 v. Semarang n. Surabaja. Marpessa. p. 1 Ras al Hadd n. Engeland, j Mod joker to, 1 v. Cheribon n. Semarang. Musi, p. 1 Belawan n. Pladju. I Maasdam 2, 600 m. O Kaap Race n. South- ampton. Mataram, te T.i. Priok. Meerkerk. 3 te Genua. Mentor, 2 te Algiers. Molen kerk, p. 2 Straat Messina n. Genua. Maas, 2 v. Guayaquil n. Callao. MeliS'kerk, 2 v. Rotterdam n. Kobe. Maasdam, 6 Southampton verw. Markelo, 2 v. Rotterdam 3 te Amsterdam. Merwede, 2 v. Hamburg n. Antwerpen. Notos. pass. 1 Kp. St. Vincent n- Barcelona. Nieuw Holland, 1 v. Tj. Priok n. Singapore. Nigerstroom, 1 te Sinoe. Qotmarsum, 2 v. Le Havre te Antwerpen. Overijsel, 1 te Beyrouth. Ophir, 1 v. Tj. Priok n. Semarang. Ondina, 2 v. Pladju te Surabaja. Ovula. 3 te Aalesund verw. Oranje, 2 v. Port Said n. Napels. Polyphemus, 1 v. Colombo n. Aden. Prins Fred. Hendrik. 2 te Chicago. Prins Philips Willem. 1 v. Chicago te R'dam. Polydorus. 29 te Belawan. Prins Frederik Willem p. 2 Belie Isle naar Rot terdam. Prins Willem IV. 2 v Hamburg te Rotterdam. Prins Maurfts, 29 te Chicago. Prins Willem V. 29 v. Montreal n. Grote Meren. Radja. 1 v. Alexandrië n. Halifax. Rotula. 3 te Algiers verwacht. Rijnland, 31 te Santos. Ruys, 1 v. Miri n. Manilla. Riomv, 2 v. Bremen te Amsterdam. Real. 1 v. Surabaja n.- Semarang. Reyniersz, 2 te Mando. Rijnkerk, 1 240 m. ZO Ceylon n. Fremantle. Raki, p. 2 Brothers n. 'Belawan. Roepat, 3 te Aden. Rondo. p. 2 Sabang n. Colombo. Rijndam, 2 600 m. WtZ Valentia n. New York. Salatiga, l v. Khorramshar n. Bombay. Sarangan, 1 v. Bombay n. Bahrein. Sohiedijk. 1 v. Halifax n. Alexandrië. Stad Leiden, 2 te Cowlchan Bay. Stad Arnhem, 1 v. Wabana n. Engeland. Straat Banka, 31 te Kobe. Saidja, l bij Musimonding. Salawati, 1 120 m O Ras Fartak n. Dubai. Salland, 1 100 m. WNW Kp. Blanco n. 'Las Palmas Saroena, 1 v. Balikpapan n. Tarakan. Siaoe, 1 v. Surabaja n. Kalianget. Silindoeng, 31 v. Hongkong n. Singapore. Sinabang, 1 v. Stadong n. Pare Pare. Stad Vlaardingen, 1 450 m. W Hebriden naar Emden. In het herstellingsoord voor militairen te Doorn werd Woensdag een sportfeest gehouden. Opname van een volleyballwedstrijd. BINNENLAND Na een verblijf van ruim drie weken in Nieuw Guinea zal de parlementaire mis sie op Zaterdag 5 September uit Hollandia via Biak naar Nederland terugkeren. De missie heeft Biak, Hollandia, de Wisselme ren. Seroei, Manokwari, Fak-Fak, Sorong en Merauke bezocht. De echtgenote van Amsterdams burge meester, mevrouw A. W. Chr. d' AillyFritz heeft het nieuwe gedeelte van de opleidings school voor geleidehonden aan de Midden weg te Amsterdam officieel geopend. Zij deelde mede dat een in Zwitserland wonende Nederlander een chèque had gezonden voor de opleiding van tien geleidehonden. Jhr. mr. J. W. van Iddckingc, die als raadsman was toegevoegd aan mr. J. Wolt huis, de zich in preventieve hechtenis be vindende N.E-S.B.-leider, is verhinderd deze taak op zich te nemen. In zijn plaats heeft de rechter-commissaris te Amsterdam thans mr. Th. Muller Massis voor de verdediging van mr. Wolthuis in het komende proces aangewezen. In Augustus bedroegen bij de Rijkspost spaarbank de inleg en opvragingen respec tievelijk f 37.1 milliocn en f 30,4 millioen, zo dat een overschot is behaald van f 6,7 mil lioen in Juli werd f3,2 millioen gespaard). De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's Gravenhage heeft vernietiging ge vorderd van het vonnis van de rechtbank te Dordrecht en oplegging van een maand ge vangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs tegen de 46-jarige fabrikant T. van der S. uit Dordrecht, aan wie ten laste was gelegd dat hij een auto had bestuurd terwijl hij onder invloed van alcoholische dranken was. De rechtbank te Dordrecht had hem veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, f 1000 boete en voor een jaar in trekking van het rijbewijs. De Katholieke Volkspartij heeft aan de werkgroepen der K.V.P. een aantal vragen ter beantwoording toegezonden betreffende de politieke eenheid der Katholieken in Nederland. De antwoorden die, hierop bin nenkomen zullen in een rapport worden verwerkt en ter kennis worden gebracht van de leden van de partijraad der K.V.P., het partijbestuur en de Eerste en Tweede Ka merfractie van de partij. Prof. mr. B. V. A. Roling, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen, is ge kozen tot vice-voorzitter van de uit 15 leden bestaande speciale U.N.O.-commissie, die tot taak heeft een studie te maken van het begrip aggressie. De commissie zal na vier weken rapport uitbrengen aan de algemene vergadering. Te Almelo is een winkelpand aan de Ootmarsumsestraat, het reformhuis Jacobs, door brand verwoest. De inboedel en de winkelinventaris gingen verloren. Voor de bouw van een nieuw hospitaal kerkschip willen Gedeputeerde Staten van Gelderland een bijdrage van duizend gulden geven. Er was gevraagd om een bijdrage van vijfduizend gulden. De Gelderse bevolking telt slechts weinig zeevarenden en het directe belang voor Gelderland is in dit geval zeer gering, zeggen Gedeputeerde Staten, die geen vrijheid kunnen vinden om een bedrag van vijfduizend gulden beschik baar te stellen. Vier jaar gevangenisstraf is geëist tegen een 34-jarige arbeider uit Houtigehage, wie ten laste was gelegd dat hij vier jaar lang inbraken had gepleegd in de Zuid-Oosthoek van Friesland en daarbij totaal ongeveer f23.000 had gestolen. Hij drong overdag boerderijen binnen als de bewoners op het land werkten. De gemeenteontvanger van Helmond, de 61-jarige heer J. W. van Gotum, is Dins dag aangereden door een motorrijder. Hoe wel zijn kwetsuren zich aanvankelijk niet ernstig lieten aanzien, is hij Woensdag in een ziekenhuis overleden. HAARLEM EN OMGEVING In Velsen wordt op Zaterdag 19 en Zon dag 20 September tie jaarlijkse wandelmars gehouden van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond. De dahliaclub van de Volkstuinders- vereniging „Zonder Werken Niets" organi seert een bloemenshow in haar clubhuis aan de Slaperdijk. De tentoonstelling is geopend van Zaterdagmiddag 5 September 15 uur tot Zondagavond 6 September 20 uur. Het laatste concert dat „Harmonie Crescendo" dit seizoen onder leiding van Jac. J. Bijster geeft vindt plaats op Vrijdag avond 4 September om 20 uur in de muziek tent van „Dreefzicht" in Den Hout. Stanvac Benakat, 1 te Singapore. Straat Makassar, 1 v. Makassar n. Tarakan. Sibaiak. 2 420 m. OtZ Kaap Race n. New York. Sloterdijk, 2 v. Hamburg te Rotterdam. Saparoea, 2 v. Amsterdam n. Hamburg. Stad Alkmaar, verm. 3 v. Rott. n. Narvik. Stad Maastricht, ver. 3 v. Rott. n. Livorno. Tasman, 1 v. Tj. Priok n. Singapore. Thaiatta, pass. 1 Ceylon n. Singapore. Tibia, 2 te Miri. Tero. 1 v. Rio de Janeiro n. Pto Alegre. Teucer, 2 v. Tj. Priok te Amsterdam. Tankhaven I. 1 Str. Singapore gep. Tankhaven IT. 1 530 m. ZZO Bangkok. Tankhaven III, 2 te Singapore. Tarakan, 1 v. Semarang n. Surabaja. Thedens, 1 v. Makassar n. Kolaka. Tjtbodas, 1 Fort Dauphin gepas®, n. Mauritius. Tjiluwah, 1 v. Makassar Tj. Priok. Tjipanas, 1 140 m. OZO Diégo Garcia n. Lor Marques. Tjitjalengka, 1 360 m NW Tristan da Cunha n. Kaapstad. Tawali, 2 v. Bilbao n. Amsterdam. Ternate, 3 te Sorong. Tabinta, p. 2 Key West n. Jacksonville. Tamo. 3 v. Buenos Aires te Rosario. Themisto, 2 v. Rotterdam n. Swansea. Tiba. 3 n.m. St. Vincent verw. Tomori, p. 2 Finisterre n. Rotterdam. Van Riermsijck, 1 v. Makassar n. Buleleng. Van Spilbergen. 31 rede Porto Amboin. Waikelo, 1 te Belawan Waingapoe p. 1 Straat Soenda n. Tj. Priok. Wiiiem Ruys. 2 140 m. W Minikoi n. Colombo. Waterman, 2 450 m. NO Sombrero Eil. n. Cura cao. Winsum, p. 3 Murmansk n. Zaandam. Woaosari, p. 2 Vlissingen naar Lenden. Willemstad, 2 v. Aruba te Curagao. IJssel, 1 te Thessaloniki Zaan. p. 1 visby n. Delfzijl. Zijpenberg, 28 v. Mobile n. Nederland. KLEINE VAART Atlas, 1 te Gdynia v. Amsterdam. Appingedam, 30 v. Rotterdam te Kingslynn. Baltic. 31 v. Rouaan te Londen. Berkelstroom, p. 31 Prawiepoint n. Plymouth. Borelli, 29 te Bon ess. Coeta, verm. 1 v. Londen n. Hamburg. Eemstroom, 31 v. Amsterdam te Leith. Fedala, 31 v. Limmerick te Bristol. Friso, 29 v. Garston te Wexford. Henry Denny, p. 31 Prawiepoint n. Londen. Hondsbosch, 31 v. Amsterdam te Londen. Ilias, 1 te Amsterdam van Buitenhuizen. Joost, 1 te Karlstad v. Kristinehamn. Meike, 29 v. Shoreham te Dublin. Nero. 1 v. Catania n. Napels. Quo Vadis, p. 31 Flambrohead n. W. Hartlepool. Plato, 1 v. Malaga n. Gibraltar. Pavo, l te Valdemarsvik v. Oxelosund. Ponto, 1 Brunsbuttel gep. n. Zaandam. Ponza, 31 v. Goole n. Göteborg. Rex, 31 te Belfast v. Guernsey Rini, verm. 1 v. Londen n. Nieuwpoort. Rab T. 1 te Zaandam n. Kristinehamn. Skagerak, 30 te Goole. Tanny. 31 op de Humber. Tilly. 31 v. Goole n. Kalmar. Texelstroom, 3! te Manchester. Tim, 29 te Kings Lynn. Tubo. verm, l v. Londen n. Gravelines. Westosmark, 31 op de Humber. Wota.ite Boston. ZaansV.^0/1, 30 v. Amsterdam te Hull. Zeehond, p. SO Lizard Head n. Shoreham.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10