Westelijken vragen Moskou voor conferentie over Duitsland Dulles waarschuwt Chinezen: „Handen af van Indo-China" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Perzië wenst snelle regeling van oliegeschil met Britten Franse lof voor Nederlands monetaire initiatieven Voorstel, evenals dat der Russen, voornamelijk bedoeld voor West-Duitse verkiezingsstrijd Vermiste jongen gevonden Bij nieuwe aggressie zal Mandsjoerije géén wijkplaats zijn Het woord is aan Marokko niet op UNO-agenda Amerikaanse functionaris in Duitsland gegrepen Stel bromfietsen vrij van belasting Arrestaties aan Duirse zóne-grens si Vervelend karwei Verdronken in Noordzeekanaal Spanning om Triëst neemt wat af De zeven schoonsten Onder .verdenking van corruptie ANWB vraagt minister: V.S. helpen Perzië Weerrapporten 68e JAARGANG No 4 7 i loofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. J elefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 20u Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN (Reuter). De Westelijke mogendheden hebben Woensdag een nieu we uitnodiging, de tweede in zeven weken tijds, aan de Sovjet-Unie doen toekomen ter bijwoning van een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken over Duits land en Oostenrijk. Zij stellen voor dat de Grote Vier te Lu gano in Zwitserland vergaderen en wel op 15 October, dezelfde dag als de UNO heeft voorgesteld voor de politieke conferentie over Korea. De eerste poging van het Westen om Rusland aan de conferentietafel te bren gen, is op 15 Juli gedaan, na besprekingen van de Westelijke Grote Drie te Washing ton. De nieuwe uitnodiging is vervat in gelijk luidende nota's, die Woensdag door de am bassadeurs van Frankrijk, Engeland en Amerika te Moskou op het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken zijn af gegeven. De Westelijke nota's houden een ant woord in op de twee Russische nota's van 4 en 15 Augustus. In de eerste nota zei de Sovjet-Unie, dat de ministers van Buiten landse Zaken het gehele Duitse probleem, en niet alleen het houden van verkiezin gen, dienden te bespreken. Peking-China zou die bespreking bij moeten wonen om mee van gedachten te wisselen over het verminderen van de spanning in de wereld. In de tweede nota stelde de Sovjet-Unie een Duitse vredesconferentie binnen zes maanden voor, alsmede instelling van een voorlopige regering voor geheel Duitsland, die zou moeten bestaan uit Oost- en West- Duitse parlementsleden. In hun nota van gisteren stem men de Westelijke geallieerden in met be sprekingen over andere Duitse problemen, maar zij zeggen, dat de ministers zich eerst dienen te bepalen tot de kwestie der ver kiezingen en de status van de regering voor geheel Duitsland, daar dit als de sleu tel tot oplossing van de Duitse kwestie wordt beschouwd. Zij maken bezwaar tegen deelneming van Peking-China en wijzen er op dat de regering van Peking op de politieke con ferentie over Korea vertegenwoordigd zal zijn. De drie Westelijke regeringen zeggen, dat een oplossing van de "Duitse en Oosten rijkse problemen „naar verwachting de weg zal vrijmaken naar een vruchtbare bespreking van andere belangrijke aange legenheden". Dat zou „werkelijke voort gang" op de weg naar vrede zijn. De drie landen zijn niet van plan op nieuw in te gaan op de Russische critiek op de politiek van het Westen, noch om de steriele diplomatieke notawisseling voort te zetten, „die slechts de zaak van de vrede kan schaden". Het Westen heeft voorts de concessie ge daan, dat het niet langer vasthoudt aan de eis, dat een commissie eerst onderzoekt, of de omstandigheden in Oost-Duitsland ge schikt zijn voor het houden van vrije ver kiezingen. De UNO heeft indertijd reeds een commissie van onderzoek benoemd, be staande uit IJsland, Nederland, Brazilië en Pakistan. Moskou heeft de commissie niet in Oost-Duitsland willen toelaten, aanvoe rend, dat zij beledigend voor het Duitse volk was. Deze concessie betekent nog niet, zo zei men in gezaghebbende kringen te Londen, PARIJS (AFP). Enige woorden, die maarschalk Juin Dinsdag bij een lunch met journalisten op het hoofdkwartier van de Atlantische strijdkrachten te Parijs heeft geuit, hebben in politieke kringen opwinding veroorzaakt. Op een vraag of hij zich candidaat zal stellen voor de volgende presidentsver kiezingen antwoordde Juin: ,,lk zal geen afstand doen van mijn titel als maarschalk van Frankrijk terwille van een andere titel, die allerlei verve lende karweitjes met zich mee brengt". Volgens het Parijse blad „France-Soir" hebben deze woorden van de opperbe velhebber der NAVO-strijdkrachten in centraal Europa president Auriol aan leiding gegeven tot de volgende opmer king: ..Ik heb besloten een van die vervelende karweitjes af te schaffen. Ik zal maar schalk Juin niet meer ontvangen". cooooooooooooc Vanmorgen om zeven uur is uit de berg- haven van het Velsense pontveer het stof felijk overschot opgehaald van de sinds Za terdagmiddag vermiste 10-jarige Dirk Zwenne. Na langdurige pogingen om het kind te vinden, waaraan zowel de politie, de brandweer als enige bekende lelepathen hebben deelgenomen, werd vanmorgen het kind drijvende aangetroffen in het haven tje. Men vermoedt dat de knaap Zaterdag middag gespeeld heeft op een in het kanaal hggend onttakeld zeilbootje en toen over boord gevallen is. Aan het voorhoofd ver toonde het lichaam namelijk een schaaf wond je. Het stoffelijk overschot is voorlopig op gebaard in het lijkenhuisje van het Vel sense politiebureau. De politie acht mis drijf volledig uitgesloten. dat de geallieerden niet zullen eisen, dat het vrij zijn van de verkiezingen afdoende wordt gewaarborgd. De tijd van overhandiging van deze laat ste geallieerde nota is zodanig gekozen, al dus Reuter, dat zij een zo groot mogelijke invloed op de verkiezingscampagne in West-Duitsland heeft. Het Westen hoopt, dat de nieuwe uitnodiging Adenauer's kan sen zal vergroten en tevens, dat Moskou niet meer zal kunnen antwoorden voor Zondag, de dag waarop de verkiezingen worden gehouden. Volgens Reuters correspondent te Washington, koestert men daar weinig of geen hoop dat Rusland de uitnodiging van het Westen zal aannemen. Aangenomen wordt daar, aldus de correspondent, dat de nota in de eerste plaats bedoeld is voor het West-Duitse kiezerscorps, evenals de voorafgaande Russische nota. Te Parijs daarentegen heeft men goede hoop, dat de Russen op de uitnodiging zul len ingaan. De voorzitter van de West-Duitse socia listen, Ollenhauer, heeft zijn voldoening uitgesproken over de inhoud en de beleefde toon van de jongste Westelijke uitnodiging aan de Sovjet-Unie. Ook Adenauer was met de nota ingenomen. Te Wenen heeft men met voldoening kennis genomen van de nota. Vooral de verzoenende toon is opgevallen. TRIëST. (AFP.). Gisteren is uit Triëst vernomen, dat de Joegoslavische autoriteiten strenge controle uitoefenen op het verkeer tussen de A- en B-zóne van Triëst. Volgens reizigers uit de B-zóne worden daar tal van bijeenkomsten gehouden door de socialistische arbeidersorganisatie. De sprekers op deze bijeenkomsten leggen de nadruk op de Italiaanse dreiging en roe pen de bevolking op in grote getale'de bij eenkomst op 6 September, waarop maar schalk Tito het woord zal voeren, bij te wonen, en de straten te versieren. Italiaanse waarnemers te Rome waren Woensdag van mening, dat er door ce-uit wisseling van nota's tussen Italië en Joe goslavië, voorlopig een einde is gekomen aan de spanning tussen de beide landen. Te Washington verwacht men dat Tito Zondag in zijn rede opnieuw zijn reeds bekende standpunt uiteen zal zetten, dat uitvoering van het plan voor een vrij Triëst noch wenselijk noch mogelijk is. Misschien zal hij de clausules van het Ita liaanse vredesverdrag betreffende Triëst formeel verwerpen, aldus meent men, doch men betoonde zich niet opgewonden daar omtrent. Er werd bij opgemerkt, dat de Sovet-Unie de enige ondertekenaar van het verdrag van 1947 is, die de bepalin gen over instelling van een vrijgebied van Triëst onder toezicht van de UNO niet aan de kant gezet heeft. ST. LOUIS (Reuter) John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft Woensdag commu nistisch China gewaarschuwd, dat elke ge wapende interventie van communistisch China in de Indochinese oorlog ernstige gevolgen zou hebben, „die wellicht niet tot Indochina beperkt zouden blijven." In een rede voor het Amerikaanse legioen (oudstrijders-organisatie) te St. Louis zei Dulles deze verklaring slechts af te leggen „in het belang van de vrede en de hoop een nieuwe misrekening van een aan valler te voorkomen." Hij voegde hieraan toe, dat de V.S. het zouden toejuichen, als de komende politieke conferentie ook zou leiden tot herstel van de vrede in Indochina, alhoewel de confe rentie in de eerste plaats over Korea gaat. Dulles zei, dat de Amerikanen te weinig de Franse inspanningen en opofferingen in Indochina hadden gewaardeerd. Het pro gram voor onafhankelijkheid van dat ge bied, rechtvaardigde volgens hem grotere steun, mits deze steun een krachtige en beslissende krachtsinspanning verzekeren zou. Over de politieke conferentie inzake Korea verklaarde de minister opnieuw, dat de V.S. overleg zullen plegen met Zuid- Korea en de andere bevriende landen, als na drie maanden geen werkelijke vorderin gen zouden zijn gemaakt. Als men dan tot de conclusie zou komen, dat verder onder handelen geen nut heeft, zouden de V.S. zich, naar Dulles verwachtte, terugtrekken. Hij achtte het dwaasheid om te trachten te voorspellen, wat het resultaat van de poli tieke conferentie zou zijn. Wij zijn voor standers van een verenigd Korea voor vrije Koreanen, zo zei Dulles, „wat de bijzon derheden aangaat, is ons denken soepel." Hij legde de nadruk op het belang van een waarschuwing vooraf aan eventuele aanvallers, dat hun acties zouden leiden tot een grote oorlog. De verklaring van de zes tien landen met troepen in Korea dat niet-uitgelokte communistische aggressie in Korea zou leiden tot hervatting van de strijd, die dan waarschijnlijk niet tot Korea beperkt zou blijven maakte het duide lijk, aldus Dulles, dat de communisten niet meer kunnen rekenen op een „vrije wijk plaats" in Mandsjoerije, als zij de oorlog in Korea zouden hervatten. Ook het Ame- rikaans-Zuid-Koreaanse verdrag van we derzijdse bijstand houdt volgens hem een duidelijke waarschuwing in. Dulles achtte het dan ook onwaarschijnlijk, dat Zuid- Korea opnieuw zou komen bloot te staan aan niet-uitgelokte aanvallen. Gevangenen Voorts verklaarde Foster Dulles dat de Koreaanse bestandsovereenkomst het be langrijke beginsel heeft gevestigd van „het recht van vijandelijke krijgsgevangenen op politiek asyl". „De Sovjet-leiders vrezen, dat veel van hun soldaten en vliegers, als zij een grote aanvalsoorlog zouden begin nen, van de gelegenheid gebruik zouden maken om te deserteren. Dergelijke deser ties komen zelfs nu voor," zo zei hij. „Daarom hoopten de Sovjet-leiders, dat het Koreaanse bestand een beginsel zou vestigen, dat in de toekomst deserties zou afschrikken en dus hun rode legers be trouwbaarder zou maken. Zij eisten in Korea, dat allen die waren gedeserteerd of krijgsgevangenen gemaakt en die de zaak van de vrijheid waren toegedaan, ge dwongen zouden worden terug te keren naar een plaats waar zij voor hun afvalligheid zouden kunnen worden ge straft. Dit weigerden wij." Dulles besloot: „Ditmaal zullen geen krijgsgevangenen die de vrijheid wensen, terug worden gezonden in gevangenschap (zoals na de tweede wereldoorlog). Als ge volg daarvan zullen van nu af aan de rode legers minder betrouwbaar zijn. Zo hebben v/ij dus ook op. deze manier de kansen van de vrede vergroot," aldus minister Dulles. Verhoging van lonen in Frankrijk Het Franse kabinet heeft Woensdag be sloten de lonen van de arbeiders die op het ogenblik zeer slecht worden betaald, te verhogen. Regeringswoordvoerders wilden geen bijzonderheden meedelen, maar zei den wel, dat de loonsverhogingen hoofd zakelijk arbeiders in de provincie betreffen. Hier zijn zij dan, de gegadigden naar de titel miss Europa. Zeven meisjes, de schoonsten uit den lande, althans wan neer men aanneemt dat de nog schonere niet thuis zijn geble ven. Met de beminne lijkste glimlach, die zij om hare mondhoe ken kunnen toveren, kijken zij ons aan. En dan zien wij van links naar rechts de misses Zweden, Frankrijk, Zwitserland, Oosten rijk, Finland, België en Nederland. Voor wie gaat gij door de grond? Of staat ge er nog met beide benen op, hetgeen een altijd boven alles te prefe reren bezigheid is. Te Batlambang heeft de Koning van Cambodja een défilé afgenomen van zijn gehele leger. De souverein had plaats genomen op een plankier, dat was versierd met een meer dan levensgroot portret van hemzelf. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Santayana: Fanatisme bestaat hierin dat men zijn inspanning verdubbelt wan neer men zijn doel is vergelen. NEW YORK (A.F.P./Reuter). In de Veiligheidsraad, die nog debatteert over al of niet opneming van de Marokkaanse kwestie op de agenda, heeft Columbia zich gisteren tegen en Chili zich voor opneming uitgesproken. Door de uitspraak van Columbia is het voorstel van de 15 Aziatische en Arabische landen om de kwestie-Marokko op de agenda te plaatsen, in feite verworpen, daar het geen zeven stemmen meer kan halen. Engeland,' Frankrijk en Amerika hebben al gezegd dat zij tegen zullen stem men. Griekenland heeft verklaard zich van stemming te zullen onthouden. NEURENBERG (Reuter) Het hoofd van "de inkoopafdeling voor levensmidde len van het Amerikaanse leger in Europa, Charles E. Wilson, is Woensdag te Neuren berg in hechtenis genomen en ter beschik king gesteld van de recherche van het. Amerikaanse hoofdkwartier te Heidelberg. Volgens D.P.A. is door de arrestatie van Wilson een omkoopcomplot aan het licht getreden, waarbij Amerikaanse burgers in Duitsland betrokken zijn. De bij het com plot betrokken Amerikanen zouden ruim 235.000 dollar, die zij als steekpenningen hadden ontvangen, op rekening hebben ge zet van een fictieve firma. Wilson is, volgens latere berichten, Woensdag voor een voorlopig verhoor voor het Amerikaanse hof te Neurenberg ver schenen. Nadat twee getuigen hadden ver klaard, dat Wilson betrokken was bij een omkoperijcomplot, besliste het hof, dat Wilson op 14 September weer gehoord zal worden. Wilson werd vrijgelaten na aflegging van de belofte, dat hij zich ter beschik king van de justitie zal houden. De betrokken Amerikaanse handels organisatie koopt in zestien Europese lan den, alsmede in India, Israel en Siam, ten einde de ruim 400.000 leden van de Ame rikaanse strijdkrachten, hulpafdelingen en ambtenaren in Europa van het nodige te voorzien. Zij drijft ook snackbars en clubrestaurants. West-Duitsland en Enge land waren de laatste tijd de grootste le veranciers. Daarna volgden Zwitserland, Frankrijk, Denemarken, Nederland, Bel gië, Zweden, Italië en Oostenrijk. Een Amerikaanse zakenman, thans te Brussel woonachtig, als getuige ge hoord. zei dat hem te kennen was gegeven dat hij „commissie" aan de handelsorga nisatie moest betalen om de orders te krij gen. Hij had in de twee jaar, dat hij zaken met de organisatie gedaan heeft, 200.000 dollar „commissie" bij een Zwitserse bank gestort. De nieuwe Perzische regering wenst, dat de V.S. nieuwe voorstellen doen voor een snelle regeling van het Brits-Perzische oliegeschil, aldus heeft een gezaghebbende zegsman, die in nauwe relatie met de Per zische regering staat, Woensdag te Teheran verklaard. Hij zeide dat een speciale regeringscom missie thans de in 1952 door ex-president Truman en premier Churchill gedane voor stellen, die door Mossadeq waren verwor pen, bestudeert om te trachten een grond slag voor hervatting van de onderhande lingen te vinden. Hij verklaarde echter, dat de nieuwe regering betere voorwaarden zou moeten verkrijgen dan die, neergelegd in de Brits- Amerikaanse voorstellen van 1952, wegens de openbare mening, die nog steeds sterk anti-Brits is. Keizerin Soraya zal Zondag uit Rome, waar zij na de terugkeer van de Sjah naar Perzië gebleven was, naar Teheran ver trekken. Zij leed na de vlucht van de Sjah aan overspannenheid en uitputting. De Perzische minister van Financiën, Ali Amihi, "heeft op een persconferentie meegedeeld dat Perzië 300 millioen dollar aan Amerikaanse hulp nodig heeft „om de roestige raderen van de industrie weer aan het draaien te krijgen". „Amerika moet bedenken, dat het overal in het land een warboel is op het ogenblik", zei hij. Noorse harpoenier overtrad de wet Een Noorse harpoenier bij de walvis vaart, Hans Beckmann, zal binnenkort te Toensberg bij Oslo terechtstaan, omdat hij in het seizoen 1952-'53 heeft gewerkt voor de Nederlandse expeditie van de „Willem Barendsz". Krachtens een Noorse wet is het Noorse walvisvangers verboden zonder toestemming voor buitenlandse maatschap pijen te werken. (Van onze correspondent in Parijs) Het toonaangevende Parijse avondblad Le Monde heeft een uiterst vleiende be schouwing gewijd aan de economische, en fiscale politiek, die Nederland sinds de oor log heeft gevoerd. De beslissing van Den Haag om Nederlandse onderdanen toe te staan buitenlandse deviezen, waaronder zelfs doliars en Zwitserse francs, in den vreemde of in het eigen land op banken te deponeren noemt Le Monde een gebeurtenis van kapitaal belang in de Europese munt- geschiedenis sedert de laatste oorlog. Nederland is zo het eerste land geweest dat de controle op de muntwissel dorst op te heffen en het blad spreekt er zijn verbazing over uit dat deze maatregel al niet veel méér aandacht en bewondering in de wereld heeft getrokken. Vooral omdat Nederland èn door de oorlog, èn door de jongste watersnood zeker tot de landen behoort wier economie de laatste tien jaren het zwaarst werden geschokt. Le Monde beschouwt deze beslissing als de rechtvaardige beloning van een sober- heidspolitiek die Nederland sinds de be vrijding voerde, een politiek die geleid heeft niet alleen tot een gezonde binnen landse economie maar ook tot een uiterst stevige positie bij de Europese Betalings- Unie. De ANWB heeft de minister van Finan ciën verzocht de bromfietsen, die bij de jongste wijziging van het Wegenverkeers reglement naar het rijwielpad zijn verwe zen, ook fiscaal met rijwielen gelijk te stellen. Bromfietsers dienen naar de me ning van de ANWB te worden vrijgesteld van het betalen van motorrijtuigenbelas ting. Daar de fietsers geen belasting voor het gebruik van de rijwielpaden behoeven te betalen, acht de ANWB het onredelijk en onlogisch, dat van bromfietsers, die van dezelfde paden gebruik moeten maken, wèl betaling van wegenbelasting geëist wordt. Desondanks veronderstelt het Parijse blad dat er van de kant van de Nederlandse rege ring wel een grote mate van moed is nodig geweest om een stap te nemen waartoe geen der andere Europese landen nog dorst over te gaan. „Holland heeft nu bewezen niet langer genoegen te willen nemen met meer of minder ambitieuse en hersenschimmige plannen op lange termijn. Het wilde over gaan tot daden." Le Monde acht het overigens waarschijn lijk dat deze politiek Nederland ook in de toekomst baten zal afwerpen. Nederlandse kapitalen, zo merkt het blad op, vonden in het eigen land steeds moei lijker emplooi, terwijl van andere kant op deze maatregel vermoedelijk nog wel over eenkomstige initiatieven zullen volgen. Daardoor zal de internationale geldhandel een grotere mate van vrijheid verwerven waarbij Nederland met zijn solide economie alleen maar te winnen zal hebben. Onder de landen die het Nederlandse voorbeeld zouden kunnen volgen noemt Le Monde in de eerste plaats Engeland, dat van zijn voornemens tot liberalisatie van het pond nooit een geheim heeft gemaakt, en verder Duitsland en België. De Duitse Mark, zo stelt Le Monde vast, behoort stel lig tot de sterkste valuta's van Europa, maar op de Duitse economie rust nog altijd de hypotheek van de buitenlandse oorlogs schulden, die Bonn officieel erkend heeft. Le Monde besluit zijn beschouwing dan met de stellige uitspraak dat het Neder landse experiment zeker met de grootste belangstelling in andere landen zal worden gevolgd omdat Den Haag hier hoogstwaar schijnlijk een beslissende stap naar de vol ledige bevrijding der Europese valuta's heeft genomen. WASHINGTON (Reuter). De V.S. zullen aan Perzië in het lopende belasting jaar 23.400.000 dollar ter beschikking stel len voor de voorzetting van het huidige program van technische hulp. Deze som staat los van cle bijzondere economische hulp, waarom Perzië heeft gevraagd. President Eisenhower verklaar de .Woensdag, dat dit verzoek in welwillen de overweging zou worden genomen. Naar gemeld wordt werkt de genationa liseerde olie-industrie op slechts vijf pro cent van haar capaciteit en kost zij maan delijks naar schatting veertien millioen gulden. BONN (Reuter). Het afgelopen et maal zijn opnieuw een 2.000 Oost-Duitsers aan tic grens met West-Duitsland aange houden, cle meesten op het grensstation Helmstcdt. Voor hun aanhouding gooiden de Oost-Duitsers het propagandamateriaal dat zij bij zich hadden op het perron. Ook verscheurden zij hun West-Duitse bank biljetten. De meesten zijn in kampen on dergebracht bij de grens waar zij zullen worden vastgehouden tot de verkiezingen voorbij zijn. De Oost-Duitsers, die in West-Berlijn Amerikaanse voedselpakketten gehaald hebben, blijken vindingrijk in het verzin nen van manieren om hun met veel moeite verkregen buit voor inbeslagneming door Oost-Duitse politie te vrijwaren. Zo wist gisteren een groep Duitsers, die met hun gehaalde pakketten per trein op de terug weg naar Fürstenwalde waren, een inbe slagneming op dit station te ontkomen door op enige afstand ervoor aan de nood rem te trekken en dwars over de spoorlijn het vrije veld in te lopen. De ruim drie honderd politiemannen, die om het station een cordon hadden getrokken, werden te ruggetrokken zonder dat er iemand was aangehouden. De eigenaar van een k ine sigaretten- winkel tegenover een grote fabriek in Oost-Berlijn, op wiens ruit door commu nisten was gekalkt, dat hij een „oorlog- stokende bedelaar om Amerikaanse pak ketten" was, kreeg nog dezelfde dag een rij van honderden arbeiders der fabriek voor zijn deur, die allen sigaretten kwamen kopen. Politie wilde tussenbeide komen en deed de winkel sluiten, maar de arbeiders boden verzet. Er werd een vijftiental aan gehouden. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 00 m C x 5 s üs-s £j! r! Helsinki zwaar bew. ZO 5 18 1 Stockholm zwaar bew. ZZW 6 16 5 Oslo zwaar bew. ZZW 4 16 8 Kopenhagen onbewolkt ZW 3 21 0.1 Amsterdam regenbui WZW10 22 5 Edinburgh zwaar bew. WZW 8 17 3 Londen zwaar bew. WZW 6 20 3 Luxemburg zwaar bew. ZW 6 29 0 Parijs onbewolkt WZW 4 27 1 Bordeaux zwaar bew. NNO 3 23 1 Grenoble onbewolkt windstil 0 Nice onbewolkt NW 3 25 0 Berlijn onweer W 2 31 5 Frankfort zwaar bew. W 9 33 0 München licht bew. ZW 3 29 0 Locarno onbewolkt windstil 23 0 Wenen onbewolkt ZO 4 29 0 Innsbruck onbewolkt windstil 29 0 Rome onbewolkt ONO 2 32 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u joonrxv Kxxxïoocooaxitxjoocoooococxocooocooocnoeoocoocoo MINDER WIND Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geidig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk weinig, maar morgen weer toenemende bewolking met in de namiddag in het Westen kans op enige regen. Matige tot zwakke wind. krimpend naar Zuid-West tot Zuid. Langs de kust echter aanvankelijk nog krachtige of harde Westelijke wind. Vrij koude nacht. Morgen iets hogere temperaturen dan vandaag.- 4 September Zon op 5.56 uur. onder 19.21 uur. Maan op 1.27 uur. onder 17.52 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 4 September Hoog water: 0.46 en 13.27 uur. Laag water: 8.40 en 21.12 uur. COCOCOOXOCOXCDXiXrOXOGCXXXrt*/ nX

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1