[ndonesië's wankele economie staat voor nieuwe looneisen Wegvervoer gaat onder te zware last gebukt" Vereniging van Ge meenten somt reeks bezwaren op Wereldnieuws PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Congres van N.O.B. wegtransport Critiek op gedragslijn der overheid Verongelukte Meteors De radio geeft Vrijdag Financiële verhouding rijk en gemeenten Franse minister vraagt ontslag ^lock ió het zo Eerlijke vinder Sobsi probeert hoeveel zij van nieuwe regering kan los krijgen Arbeidstherapie in provinciaal ziekenhuis KUNSTHANDEL WAGENWEG 102 Hoger beroep in NVBLO-beledigingskwestie Ferrari's tekeningen gestolen en verkocht KEIP V.. DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1953 (Van onze correspondent te Soerabaja) Het ziet er thans naar uit, dat de com munistische federatie van vakbonden in Indonesië de Sobsi, die helaas nog steeds de enige arbeidersorganisatie van beteke nis in dit land is, het er op toelegt zo snel mogelijk uit te vinden tot op welke hoogte de nieuwe minister van Arbeid, prof. Abi- din, bereid is aan de wensen van de vak bondsleiders tegemoet te komen. Direct na het totstandkomen van de nieuwe rege ring is het offensief ingezet. Er zijn nieuwe eisen gesteld en er wordt herziening ge vraagd van door de vorige regering in ar beidsgeschillen genomen beslissingen, die, zoals het heet, nadelig zijn voor het volk. In de strijd voor hogere lonen heeft de Sobsi thans een geheel nieuw element naar voren gebracht. De bij haar aangesloten vakbond van havenarbeiders en zeelieden heeft behalve loonsverhoging geëist, dat de werkgevers maandelijks per arbeider een vergoeding van rp. 50.zullen beta len voor huishuur en dit „voor de periode gedurende welke de werkgevers niet zul len hebben gezorgd voor huisvesting van hun arbeiders". Op zichzelf is het zeker niet vreemd dat de vakbonden aandacht besteden aan de huisvesting. De woningnood is in Indone sië schrikbarend. In zijn op 17 Augustus gehouden rede heeft president Sukarno enkele cijfers over de woningbouw in In donesië gegeven. Zij zijn meer dan bedroe vend: in 1951 1227 nieuwe huizen en in 1952 2489. Over het aantal woningen dat in deze twee jaren vooral in West-Java door bendeterreur verloren is gegaan werd door de president niet gerept. Het is wel zeker dat dit vele malen groter is dan het aantal van 3700 nieuwe huizen. Niettemin gaat het wel heel ver om zonder meer vast te stellen dat het tot de taak van de (bui tenlandse) werkgever behoort de huisves ting van zijn arbeiders te verzorgen en te bekostigen. Arbeidsgeschillen Behalve in de scheepvaart en het haven bedrijf dreigen er, om ons slechts tot de grote bedrijfstakken te bepalen, ook moei lijkheden in de suikercultuur en in de bergcultures. Zowel de suiker- als de bergcultures zitten met uitspraken in ar beidsgeschillen, die kort vóór of direct na het vormen van de nieuwe regering gedaan werden. Op deze uitspraken drukt in ieder geval nog het stempel van de oude rege ring, die in de ogen van de vakbonden maar heel weinig goeds heeft gedaan. Direct na de vorming van het kabinet Ali Sastroamidjojo zijn de vakbonden tegen die beslissingen in verzet gekomen. De sui kerarbeiders zijn bij minister Abidin op bezoek gegaan en deze minister heeft hen uitgenodigd nieuwe argumenten voor hun eisen naar voren te brengen, waarna, vol gens zijn verklaring, herziening van het slechts enkele weken geleden genomen be- middelingsbesluit zeker tot de mogelijk heden behoort. Heeft men hiermede succes dan ziet het er naar uit dat het minister Abidin niet aan werk zal ontbreken. Het is alsof de vakbonden, zoals de leerlingen dat op school met een nieuwe leraar vaak doen, even willen zien hoe ver zij kunnen gaan. Minister Abidin, die lid van de Par- tai Murba is, een groep, welke zich nauw verwant voelt met de leer van Trotzki, heeft zich in het verleden herhaaldelijk doen kennen als een tegenstander van het buitenlandse bedrijfsleven in Indonesië. Hij propageert nationalisatie van alles dat niet Indonesisch is in dit land. Zo te zien liggen de kansen van de vakbonden dus niet slecht. Investeringen Opvallend is ook dat de door het nieuwe kabinet afgelegde regeringsverklaring van enkele dagen geleden met geen woord ge sproken wordt over de investeringspolitiek, welke men denkt te voeren. Algemeen werd verwacht dat deze regering (die zo als men weet onder leiding staat van mr. Ali Sastroamidjojo die als ambassadeur in de V.S. onder de Amerikanen overigens met gering succes zo'n reclame heeft ge maakt voor investeringen in Indonesië) zeker enige aandacht zou hebben besteed aan deze kwestie. De poging om de export te verhogen kan alleen succes hebben indien de pro ductiekosten van de exportartikelen, welke in sommige sectoren de wereldmarktprij zen hebben overtroffen, kunnen worden teruggebracht. Dit terugbrengen zal echter op zodanige wijze dienen te geschieden dat de arbeiders er niet door getroffen zullen worden. Dat is een uiterst moeilijke taak indien, zoals kennelijk de bedoeling is, de arbeiders, koste wat kost, het troetelkind zullen moeten blijven. Het zijn immers juist in vele gevallen de zeer sterk geste gen arbeidslonen, die de productiekosten tot een zo hoog peil hebben opgevoerd. Dat overigens enige aandacht voor de export geen overbodige luxe is, blijkt wel duidelijk uit de cijfers over in- en uitvoer gedurende de eerste helft van dit jaar. In dit cijferbeeeld gaat de olie een steeds be langrijker rol spelen. Dat de handelsbalans nog steeds positief is, is dan ook in de eer ste plaats aan de olie te danken en daar naast aan de beperking van de invoer. In 1938 voerde Indonesië gemiddeld per maand 500.000 ton olie uit en 400.000 ton andere producten. Het maandgemiddelde voor dit jaar is tot nu toe voor olie 730.000 ton en voor de andere producten slechts 190.000 ton. Laat men de olie buiten be schouwing, dan vertoont de handelsbalans over het eerste halfjaar 1953 een tekort van 470 millioen rupiah. Gedurende twee middagen en twee avon den hebben bijna duizend belangstellen den uit Bloemendaal en de randgemeenten en verder leden van het personeel en pa tiënten van het Provinciaal Ziekenhuis nahij Santpoort hun schreden gericht naar de zaal „Musis Sacrum" in het hoofdge bouw. Daar werd Dinsdagmiddag door de eerste geneesheer-directeur, dr. W. Ploegsma, een tentoonstelling geopend, van in het teken van de arbeidstherapie ver vaardigde werkstukken. Babykleertjes, kinderkleertjes, kinderspeelgoed (geheel uit de hand vervaardigd door patiënten van het Provinciaal Ziekenhuis in Medem- blik), matten vlechten, cartonnagewerk en wat al niet meer, dit alles was het resul taat van het ijverige werken der patiënten in de verschillende werkplaatsen. Het'hoofddoel bij het vervaardigen van deze werkstukken, zo vertelde ons de ad ministrateur en waarnemend economisch directeur de heer J. A. Valk, is om hier door voor het geestelijk welzijn van de patiënten te kunnen werken. Dat zij geheel in dit werk opgaan, moge blijken uit de handigheid en verbeelding, die uit de werkstukken spreekt. Overigens was deze tentoonstelling in bazarvorm want men kon de uitgestalde goederen kopen in zoverre niet nieuw, dat er eigenlijk elke week een verkoopmiddag wordt gehouden. Elke Woensdagmiddag van drie tot vijf uur worden de door patiënten van het Provin ciaal Ziekenhuis vervaardigde werkstuk ken verkocht, niet alleen aan personeel en hun familieleden, maar ook aan buiten staanders, die daar belang in stellen. Geheel apart van de nu gehouden bazar staat het tuinfeest,- dat dezer dagen voor personeel en patiënten wordt gehouden. Zo'n tuinfeest wordt elke drie of vier jaar gehouden. De patiënten zullen gedurende twee ochtenden eikaars krachten in ver schillende spelen kunnen meten. Dit vormt een der hoogtepunten van hun verblijf in het ziekenhuis en zij verheugen zich daar i nu reeds van harte op. ADVERTENTIE thans alléén gevestigd t.o. de Hazepaters'aan In Eindhoven heeft de nationale organi satie voor het bercepsgoedcrenverveer Wegtransport haar zesde landelijk congres gehouden. Minister Algera verklaarde in zijn openingswoord dat thans de uitvoeringsbe sluiten gereed gemaakt worden voor de wet inzake het goederenvervoer op de weg en het vervoer per scheepvaart. De mi nisterraad er. de Raad van State houden zich er nu mee bezig. De richtlijnen ma ken nog een punt van bespreking uit met het bedrijfsleven. De minister hoopte, dat de wet op 1 Januari 1954 kan worden Ln- ROSlteil 1*111111 I 7 miillOeil gevoerd. Hij zei zeer dankbaar te zijn voor „Een industrialisatie zonder een feilloos werkend vervoersapparaat is niet goed denkbaar", zo zei hij. „Onze exportmoge lijkheden zijn voor een groot deel afhan kelijk van hetgeen het vervoer kan ver richten. Het wegvervoer is een belangrijk onderdeel van het vervoer in het algemeen en het is dan ook van het allergrootste ge wicht, dat de overheid aan "dit wegvervoer haar volle aandacht schenkt. Indien Ne derland bij een nauwere samenwerking in West-Europa op vervoersgebied de plaats zal innemen, die het toekomt, dan dienen nationaal aan de auto zo weinig mogelijk beperkingen te worden opgelegd". HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Bariton en piano. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Dubbelkwartet. 13.40 Platen. 15.15 Voordracht. 15.35 Platen. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Renaissance-kwartet. 16.40 Platen. 17.00 Lichte muziek. 17.30 Pla ten. 17.45 Friese uitzending. 18.00 Platen. 18.15 Promenade-orkest en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Vocaal ensemble. 21.00 Om papa's principe, hoorspel. 22.10 Herinnerin gen aan Steravonden in het afgelopen win terseizoen. 22.30 Viool en piano. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Het Evan gelie in Esperanto. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Kinderen en Mensen, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Orgel en zang. 10.43 Fluit en piano. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 12.00 Musette-muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen. 13.25 Dansmuziek. 14.00 Voor de huis vrouwen. 14.20 Fluit, Klarinet en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Orgelconcert. 15.30 Metropole-orkest. 16.00 Platen. 16.30 Muzi kale causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Roemeens orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Felici taties. 18.45 Waar het om gaat, vraaggesprek. 19.00 Dameskoor. 19.15 Viool en Hammond- orcel. 19.30 Wat wij Vrijzinnige Protestanten geloven, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Zang en piano. 20.30 Wereldfederalisten in Kopen hagen bijeen. 20.40 Verdraagzaamheid, cau serie. 21.00 Cabaret. 21.30 Duizend jaar Mui den. klankbeeld. 21.50 Platen. 22.05 Buiten lands weekoverzicht. 22.20 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Kamerorkest. TELEVISIE (NCRV) 20.15—21.45 Journaal. Hoe lopen ze erbij?, 'n collectie exotische schoenen. Uitvindingen van deze tijd, film. Weerbericht. Marionet tensnel. Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Koorconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Pla ten. 16.00 Omroep-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Dansmuziek. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Kinderweelde. 20.05 Zang en piano. 20.15 Gemengd koor, Omroepkoor en Symphonie- orkest. 21.45 Kunstkaleidoscoop. 22.00 Nieuws. 22.10 Kroniek van Oud-Strijders. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Overzicht van de weekbladen. Film en toneel. (Op 224, 49 en 42 m.). de adviezen uit het bedrijfsleven. Die ad viezen zijn niet altijd gelijkluidend en daarom is het moeilijk datgene te bereiken, wat in het algemeen belang is geboden, na melijk een doeltreffende regeling voor het goederenvervoerswezen. De hoofdzaak is de manier waarop de beroepsvervoerder zich van zijn taak kwijt. Prof. dr. Si. Groenman, hoogleraar in de sociologie te Utrecht, hield hierna een rede over bevolkingsgroei, industrie en verkeer. De congresvoorzitter, de heer E. van Donkelaar, heeft in zijn slotrede een pleidooi gehouden voor verlaging der lasten op 't wegvcervoer, met name voor verlaging der motorrijtuigenbelasting, die sinds 1951 met 6 pet. is verhoogd. „Een belasting, waarvan de opbrengst niet uitsluitend bestemd is voor het ge motoriseerde wegvervoer, maar die mede voor een belangrijk deel voor andere doeleinden wordt aangewend". Voorts pleitte de heer Van Donkelaar voor be tere weger;. Wegen, die het verkeer niet kunnen verwerken of die slecht onder houden worden, kosten in ons land enorme bedragen aan tijd en materiaal verspilling, zo zei hij. Tenslotte zei de heer Van Donkelaar dat de door de overheid gevolgde gedragslijn toch wel zeer ernstig in botsing dreigt t.e komen met het door de Nederlandse rege ring cpgestelle programma voor de in dustrialisatie, de bevordering van de ex port en het scheppen van werkgelegeheid. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Welter (K.N.P.) over de aanschaf- fingskosten van de gedurende de periode van 1 Juli 1952 tot 20 Juli 1953 veronge lukte vliegtuigen heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat de dertig veronge lukte vliegtuigen deels. Meteorvliegtuigen en deels F-84 Thunderjet)-vliegtuigen waren. De kosten van aanschaffing van de Me- teor-vliegtuigen bedroegen 7.298.000. De Thunderjet-vliegtuigen zijn niet ten laste van de rijksbegroting verkregen. Deze werden onder het Amerikaanse mili taire hupprogramma geleverd. De aan- schaffingskosten van deze vliegtuigen zijn de minister niet bekend. Het Stocport Citadel muziekkorps maakt van 5 tot 13 September een tournée door Nederland. Dit muziekkorps is een der be kendste korpsen van het Leger des Heils in Engeland. Op Zondagmiddag 13 September komt de band naar Haarlem voor een con cert in het gebouw van het Leger des Heils aan de Schagchelstraat 26. I-Iet nieuwe gedeelte van de opleidingsschool van het Koninklijk Nederlandsch Geleidehoridenfonds aan de Middenweg te Amsterdam is Woensdagmiddag door mevrouw d'Ailly-Fritz, echtgenote van de burgemeester van Amsterdam, officieel geopend. c De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten heeft in een adres aan de Tweede Ka mer haar zienswijze gegeven over het wetsontwerp inzake de financiële verhou ding tussen het rijk en de gemeenten voor de jaren 19531955. Volgens het adres schenkt dit wetsont werp slechts in zeer bescheiden mate aan dacht aan de in gemeentelijke kring le vende bezwaren. De bestaande regeling van de financiële verhouding berust op volkomen verouderde grondslagen. De te genwoordige situatie kan worden gekarak teriseerd als een stelsel van uitkeringen, dat niet meer aan redelijke eisen voldoet en tot een grillig werkend geheel is gewor den. Bij een dergelijke toestand kunnen zich voor individuele zowel als voor groe pen van gemeenten tal van onbiFlijJcheden voordoen, zodat zeer vele gemeentebestu ren het onbehaaglijk gevoel hebben, dat hun gemeente tekort wordt gedaan. In het adres wordt gezegd dat noch door het voorstel van de commissie-Oud, noch door het wetsontwerp dit ernstige bezwaar wordt weggenomen. Ideale regeling moeilijk bereikbaar Het opstellen van een regeling, welke aan de hoogste eisen voldoet, is een zoda nig ingewikkelde en moeilijk te volbren gen werkzaamheid^ dat de vereniging, nu de commissie-Oud er niet in geslaagid is haar eigen idealen op korte tei-mijn te verwezenlijken, wel inziet dat een poging harerzijds evenmin zou slagen. De vereniging heeft daarom het wetsont werp in beginsel als uitgangspunt voor een andere regeling genomen, welke in details in het adres wordt uiteengezet. Zo worden onder meer verbeteringen aanbe volen van de uitkeringen op grond van de Ondernemiagsbelasting en van de z.g. jaar- wed'de-uitkering. Het komt de vereniging billijk voor de werking van de herclassi ficatie voor de Personele belasting op te heffen voor die gemeenten, die daai"toe reeds zijn overgegaan. Voorts acht zij het een groot bezwaar dat de zg. compensatie regeling, evenals in 1951 en 1952, gekop peld blijft aan het bedrag dat tot 1 Januari 1952 over 1950 aan Ondernemings- belasting is ontvangen. Voorts merkt de vereniging nog op, dat ten tijde dat een percentage van 10.3 als aandeel van het gemeentefonds in de op- ADVERTENTIE Ter kennismaking met de geheel nieuwe samenstelling koperpoels ontvangt U bij aankoop van een bus LINCOL KOPER- POETS en een bus LINCOL WAS, een prima schrijfhout gratis. De officier van Justitie bij de rechtbank in Almelo heeft hoger beroep aangetekend in de zaak tegen de 64-jarige majoor b.d., J. N. B., die enige weken geleden in Almelo terechtstond,omdat hij als leider en woord voerder van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding drs B., de voor malige secretaris van de N.B.V.L.O. zou hebben beledigd. Dit zou gebeurd zijn in een vergadering, die in Januari in Hengelo is gehouden en waarin majoor b.d. J. N. B. de achtergronden van het conflict over de vierdaagse afstandsmarsen uit de doeken wilde doen. De officier van Justitie in Almelo eiste toen vrijspraak en de politierechter ver oordeelde majoor B. conform deze eis. Thans heeft de officier van Justitie hoger beroep moeten aantekenen op last van de procureur-generaal. De zaak zal te zijner tijd dienen voor het gerechtshof in Arn hem. brengst van de daartoe aangewezen rijks belastingen voldoende werd geacht, de rijksuitgaven van de gewone dienst van 1952 werden geraamd op f 3779 millioen, terwijl volgens de in de Millioenennota 1953 opgenomen herziene raming deze uit gaven thans op f 4061 millioen zijn gesteld. De rijksuitgaven vertonen derhalve gedu rende het afgelopen jaar een toeneming met ruim 7 pet. Het is volgens de vereni ging redelijk om met een gelijke toene ming ten aanzien van de gemeentelijke uitgaven rekening te houden, waarbij thans bovendien de gevolgen van de her zieningen van lonen en salarissen in aan merking dienen te worden genomen. MODENA (United Press). Geheime tekeningen voor een nieuwe Ferrari-race- auto zijn door een employé van de Ferrari- fabriek gestolen en aan een concurrent verkocht. Fabrieksdirecteur Enzo Ferrari heeft,ter wijl de tranen hem langs de wangen lie pen, aan een verslaggever van „Giornale dell' Emilia" uit Bologna verteld dat een der redenen voor zijn recente besluit met de bouw van race-auto's op te houden, was dat gegevens over zijn nieuwe model wa ren uitgelekt. De Ferrari-wagens zullen op 13 Septem ber te Monza voor de Grote Prijs van Italië voor de laatste maal uitkomen, maar na die datum wordt de auto-productie in de fabriek te Modena geheel stopgezet, zeide Ferrari. Toen hij zijn besluit verleden week be kend maakte, zeide Ferrari dat het was in gegeven door persoonlijke en gezondheids redenen. Maar nu heeft hij aan de pers verteld, dat ook een reden was zijn wal ging over de verkoop van zijn tekeningen aan zijn rivalen. „De man die de tekeningen gestolen heeft, is een jonge man die ik vertrouwde en die al negen jaar in mijn fabriek werk te", vertelde Ferrari. Hij wilde zich er niet over uitlaten aan wie zijn tekeningen ver kocht zijn. PARIJS (Reuter). De Franse minis ter voor zaken betreffende de Raad van Europa, Mitterand, heeft bij premier La- niel zijn ontslag ingediend daar hij het niet eens is met de Noord-Afrikaanse po litiek van het Franse kabinet. Het verzoek om ontslag, dat Woensdag werd ingediend, is niet onmiddellijk ingewilligd. Mitterand stelde zijn portefeuille ter be schikking, na een kabinetsvergadering, waarop werd besloten Voizard tot resident- generaal van Tunis te benoemen inplaats van De Hauteclocque. De minister, die de vorige maand reeds verscheidene malen heeft verzocht van zijn functie te worden ontheven, is van mening, dat de Franse politiek in Tunesië te „hard" is, dat de houding van Voizard niet veel van die van De Hauteclocque zal afwijken, en dat de onlangs voor Marokko voorgestelde her vormingen niet voldoende zijn. Op verzoek van Laniel zou Mitterand heden een onderhoud hebben met de eer ste minister. „Held van Corregidor" Generaal Jonathan Wainwright, de „held van Corregidor", is Woensdag in een legerhospitaal te San Antonio in Texas op 70-jarige leef tijd overleden. Als opperbevelhebber van het Amerikaanse leger op de Phi- lippijnen in Maart 1942 slaagde Wain wright er in de Japanse opmars twee maanden lang te vertragen voor hij capituleerde. In 1947 werd hij gepen- sionneerd. In 1949 noemde hij het At lantisch pact een „rechtstreekse uit nodiging voor een nieuwe oorlog". Gevangenen. De Italiaanse afgevaardigde in de UNO-commissie voor de krijgs gevangenen uit de tweede wereldoorlog, Meda, heeft Woensdag te Genève ge zegd, dat er zich nog 25.000 Italiaanse krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie bevinden. Na de oorlog werden er 75.000 Italianen aan het Russische front als vermist opgegeven, aldus Meda. Van hen zijn slechts 10.000 teruggekeerd. Meda herinnerde er aan, dat de Ita liaanse communistenleider Togliatti in 1945 in een radio-uitzending uit Moskou had gezegd, dat de Russen 75.000 Ita lianen krijgsgevangen hadden gemaakt. Zezel. De dierentuin van Bron in New York bezit een drie weken oude „zezel", een kruising tussen een mannetjes-zebra en een vrouwtjes-ezel. De „zezel" heeft de lange oreri van zijn moeder en de strepen van zijn vader. Deskundigen verklaarden nog nooit zoiets gezien te hebben. Protest. Bij wijze van protest tegen de invoer van Nederlandse snijbloemen in België, hebben gisteren enige tientallen Belgische bloemkwekers geprobeerd hun onverkochte bloemen neer te leg gen voor het gebouw van het ministe rie van Landbouw te Brussel. De prp- testerende kwekers hadden twee vracht auto's, beladen met Belgische snijbloe men bij zich. Toen de politie de bloe misten verhinderd had de bloemen voor het ministerie te deponeren, wilden zij deze op de openbare weg neerleggen. Ook dit wisten de ordebewaarders te voorkomen, waarbij proces-verbaal werd opgemaakt en een der vracht auto's in beslag genomen. De andere bloemen zijn daarop neergelegd op het graf van de onbekende soldaat. Klacht. De Duitse Rijkspartij heeft Woens dag een klacht ingediend bij het West- Duitse constitutionele hof tegen de autoriteiten van Neder-Saksen, wegens het schrappen van ex-kolonel Rudel van de partijlijst. De partij wil een derge lijke stap ook doen tegen de autoritei ten van Rijnland-Westfalen en Baden- Wiirttemberg, waar de lijsten van de partij ongeldig verklaard zijn. Bevan. De linkervleugel van de Engelse Labourparty, die wordt aangevoerd door Bevan, heeft Woensdag nieuwe voor stellen bekendgemaakt, waarmede de aanhangers van Bevan willen trachten hun macht in de Britse arbeiderspartij te vergroten. De voorstellen zijn ge plaatst op de agenda van de jaarlijkse bijeenkomst van de afgevaardigden der partij, die in de loop van deze maand zal worden gehouden. De linkse socia listen zullen veranderingen in 't partij reglement voorstellen, om de macht van het vakverbond (T.U.C.) in de Labour party te beteugelen en meer macht te geven aan de 660 plaatselijke arbeiders partijen, waar Bevan's aanhang het grootst is. Aansluiting. Een Cyperse delegatie onder leiding van aartsbisschop Makarios, de primaat van Cyprus, zal de bijeenkomst van de Algemene Vergadering van de UNO op 15 September bijwonen om te verzoeken, de kwestie van aansluiting van Cyprus bij Griekenland op de agen da te plaatsen. Aartsbisschop Makarios heeft de secretaris-generaal van de UNO in een schrijven de redenen hier voor uiteengezet. Geheimen. Maarschalk Juin, de opperbe velhebber van de geallieerde troepen in centraal-Europa, heeft aan een lunch met journalisten bij het geallieerde hoofdkwartier te Parijs gezegd, dat hij toegang behoort te hebben tot de gehei men van de atoomboom. Om een effec tief verdedigingsplan te kunnen op stellen, moet ik noodzakelijk de uit werking van de „speciale" wapens ken nen en het aantal, dat in geval van oor- log beschikbaar zal zijn, aldus Juin. Hitte. De hittegolf, die al negen dagen in het Oostelijk deel van de Verenigde Staten heerst, heeft tot dusver aan 104 mensen het leven gekost. Aan te velde staande gewassen is voor millioenen dollars schade toegebracht. ADVERTENTIE Hét brilleglas waardoor U beter ziet DAT LEVERT NAAST LUXOR 12. Zodra de drukte van de ontvangst van de Groot Mogol wat geluwd was, spoedde Panda zich naar Jolliepop. „Heb je Joris Goedbloed de deur gewezen?", vroeg hij. „Zeker, mijnheer", antwoordde Jolliepop, doch het onbeschaamde individu eiste een ruime schadeloosstelling, alvorens hij van zins was, zijn pas verworven positie bij Zijne Hoogheid de Groot Mogol op te ge ven. Er restte' mij niets anders, dan deze drieste eis in te willigen". „Ai", zuchtte Panda, „dat is dus de derde keer, dat we moesten betalen om hem kwijt te raken! Maar in elk geval is er hier tenminste nu niemand meer, die op de Blauwe Flonker van de Mogol zou kunnen loeren. Ik kan me nu tenminste in mijn eigen huis veilig voelen!" Helaas werd dit veilige gevoel het volgend ogenblik diep geschokt door een oorverdovend, bloeddorstig gebrul en meteen stormde een woeste leeuw het ver trek binnen. „De lievelingsleeuw van Zijne Hoogheid!", kreet Jolliepop, als een berg geit in pandjesjas op een boekenkast sprin gend, „het dier is losgebroken!!" „Oef!", hijgde Panda, die zich ook nog maar juist op tijd in veiligheid kon stellen, „ik ben bang dat we HEM niet legen betaling kwijt kunnen raken!" ALGEMEEN verbreid is bij ons volk de opvatting dat een gevonden voorwerp, wanneer het na 1 jaar en 6 weken niet door de rechthebbende is opgevorderd, aan de vinder zou toevallen. In andere woorden, men meent, dat een gevonden voorwerp na deze termijn door de vinder mag worden behouden. Dit is een dwaling. Van „behouden" wordt in de wet niet gerept. Wèl is het waar, dat de rechthebbende het voor werp na een zekere tijd niet meer kan opvorderen, omdat zijn recht daar op verjaard is. De vinder wordt dan in feite eigenaar, wijl niemand hem het eigendomsrecht meer kan betwisten. Maar dat is niet na 1 jaar en 6 weken het geval, maar pas na 30 jaar. M.a.w. na 30 jaar kan de vinder zich als eigenaar van het gevon den voorwerp beschouwen. Onlangs merkten wij in deze rubriek op, dat aan dergelijke dwalingen veelal zéér oude rechtsregels ten grondslag liggen. Dit is ook hier het geval, want het Oud-Vader lands Recht kende vroeger de verjarings termijn van „jaar en dag", hetgeen neer kwam op een tijd, van 1 jaar, 6 weken en 3 dagen. Immers, na een voorwerp gedu rende 1 jaar in bezit te hebben gehad, moest in de kerk driemaal roorden afgekondigd dat men eigenaar van dat voorwerp wenste te worden. Deze afkondigingen moesten voorts geschieden met een tussenruimte van 2 weken, zodat er in het totaal 6 weken mee gemoeid waren. Worden hierbij nog de 3 afkondigingsdag en geteld, dan komen we dus op een termijn van in het geheel 1 jaar, 6 weken en 3 dagen. Daarvan zijn het jaar en 6 weken door alle eeuwen heen in het bewustzijn van de mensen blijven hangen. Ten onrechte, gelijk wij gezien hebben, want momenteel is de verjarings termijn 30 jaar. Laten we ons nu maar eens bezig hou den met een probleem dat zich bij een verhuizing zou kunnen voordoen. Stelt u zich dan voor, dat de verhui zers in staking zijn gegaan, of een snipperdag hebben, en dat u voor het probleem bent geplaatst uw inboedel vanaf de parterre naar de derde étage te verplaatsen. U beschikt niet over een takel, maar gelukkig heeft u wel een katrol, waarmee de zware voorwerpen langs de voorzijde van de gevel naar boven kunnen worden gehesen. Nu wordt u ge vraagd met behulp van deze katrol een kist op te hijsen die precies even zwaar is als uzelf. Voorts nemen we nog aan dat het gewicht van het touw geen rol speelt, evenmin als de wrijving van de katrol. Wat gebeurt er met die kist, kunt u haar naar boven krijgen, of blijft zij op de grond slaan en klimt u in het touw. de derde étage tegemoet? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2