Kampioen van „Zonnestraal wordt grootse hulde bereid w y Agenda voor Haarlem Kunst „OME JAN" WORDT NEGENTIG IC Geen rijkssubsidie aan Utrechtse Opera Limburgse jool in Paleis Soestdijk De KleineWkteJc/ Bergen wil zijn tram naar Alkmaar behouden Ruimer deviezenregeling voor emigranten -JL De zwartste bladzij De diamantbond Strijd tegen de tbc h "4 Opnieuw ten strijde Rotterdam krijgt een nieuwe Bijenkorf Minister Cals herhaalt: Prins werd „ere-commandeur" van Sittardse carnavalsorde Thibaud herdacht in Scheveningens Kurzaal Minister zou wel medewerking willen verlenen ^lillioenen dames Bijna J 130.000. op giro 777 DONDERDAG 3 SEPTEMBER 195$ (Van een verslaggever) Tegenover hem zittend in zijn gezellige Hilversumse home kan men het zich maar moeilijk indenken. Men verwachtte een „krasse grijsaard", levend op de grens van het verleden men ontdekt een volwaardig mens, een doorploegde kop met een vaste blik, waaruit de geestkracht en de humor u tegemoetstralen een kerel als een boom met de gebaren van een volksmenner en een stem als een klok. Millioenen kennen die stem, van zijn radio-acties voor Zonnestraal en De Hoop, maar slechts weinigen hebben haar gehoord over het chapiter-Jan van Zutphen, want met zijn privézaken heeft Ome Jan nooit te koop gelopen: daar is hij veel te bescheiden voor. Maar nu, aan de vooravond van zijn negende „kroonjaar", wil hij zijn hart toch eens luchten zijn negentigjarige hart vol van mooie en bittere herinnerin gen, die beide volop zijn deel werden. „Kijk," zegt hij, „in mijn prille jeugd zag de wereld er natuurlijk nog heel anders uit dan tegenwoordig. Ik heb de patent olielamp nog meegemaakt, die je nu als antiek koopt, de drinkwaterschuiten en de romantiek van de zeilvaart. Als jochie van een jaar of zes zwierf ik ieder vrij ogenblik over de scheepstimmerwerven op de Eilanden waar de brikken en fregatten gebouwd werden, die Amsterdam toen wereldfaam en welvaart brachten. Maar de arbeiders deelden niet mee in die voor spoed, de werkdagen waren lang en de verdiensten karig: ongeveer een dubbeltje per uur voor een geschoolde scheepstim merman. Dat was de keerzijde van de romantiek en dat heeft mij al heel jong de ogen geopend voor de socialistische idealen en de vakverenigingsgedachten, die ik later heb mogen helpen uitdragen. Misschien was ik daar des te gevoeliger voor, omdat het ook bij ons thuis geen „vetpot" was. Mijn vader, die als wijnkopers-veembaas vrij verantwoordelijk werk had, bracht elke week negen gulden thuis en hoe mijn goede moeder er in slaagde, daarvan ons gezin te onderhouden, is mij nog steeds een raadsel. Natuurlijk moesten ook de kin deren al jong mee-ver dienen. Zelf zat ik als een joch van vijf jaar al om vijf uur 'ss morgens in de loods, om voor schooltijd nog wat touw te pluizen of „pennetjes te steken". En toen ik negen was, werkte ik van 's morgens negen tot 's avonds half zeven in een drukkerij voor twee kwar tjes in de week. Kun je nu begrijpen, wat er in ons omging toen in 1913 eindelijk, op instigatie van onze congressen, de eerste Kinderwetten en de Voogdijraad erdoor kwamen?" Van zo'n Voogdijraad die in „Amster dam I" is Ome Jan zelf meer dan een kwarteeuw lid geweest en dat vond hij het meest abonimabele werk dat hii ooit ge daan heeft. „Toen heb ik gewerkt in de droesem der maatschappij, tussen ontucht, misdaad en bloedschande, waarbij je als Voogdij man al je tact, mensekennis en soms zelfs brute lichaamskracht te hulp moest roepen om een kind of een meisje van de ondergang te redden." Prettiger herinneringen heeft hij aan zijn werk in de Algemene Nederlandse Diamant- bewerkersbond, die onder Henri Polak's en Van Zutphens leiding uitgroeide tot „één grote familie van 15.000 Joden en Chris tenen, een samensmelting van Jiddische gein er Goyse vasthoudendheid en de enige vakvereniging, die tot een wereldbond gekomen is". Maar als Ome Jan nu zijn bondsgebouw binnengaat, is het hem of hij in een rouw- huis komt: de Joodse makkers vermoord of verstrooid, de ledenlijst van 15.000 ge reduceerd tot nauwelijks 1400 namen. De tranen schieten hem in zijn ogen, als hij daarover te spreken komt. Maar even later steekt zijn grijze vlasbaard toch weer uitdagend omhoog als hij uitroept: „Maar toch is onze bond een voorbeeld geweest voor de arbeiders-organisaties over cle gehele wereld!" En zo is het ook, want zijn A.N.D.B. heeft inderdaad model gestaan voor de organisatorische vormgeving van de moderne vakbeweging in ons land en daarbuiten en bovendien was hij de initiatiefnemer tot de vacantieweek voor de arbeidersklasse. En dan is daar natuurlijk „Zonnestraal", Ome Jans levenswerk, waarin hij heel het Nederlandse volk aan zich verplicht heeft. Zelf voortgekomen uit een gezin, waarin de tering tal van slachtoffers gemaakt had, ontmoette hij in A.N.D.B. telkens kame raden, die dringend sanatoriumverpleging nodig hadden, maar aan het werk bleven om hun gezinnen niet te laten verpauperen. Op zijn voorstel is toen door alle diamant bewerkers botje bij botje gelegd om de zieke makkers te kunnen laten kuren en hun gezinnen te onderhouden. Maar al spoedig waren deze fondsen uitgeput en weer was het Jan van Zutphen, die -een oplossing vond. De afgewerkte „koperen stelen" uit de slijperijen werden van ouds her verkocht om de arbeiders met Pasen een extraatje te bezorgen. Ome Jan stelde voor, ze voor de strijd tegen de t.b.c. te gaan gebruiken en zo ontstond het roem ruchte „Koperen Stelenfonds", dat het eerste jaar reeds 13.000,opbracht, ter wijl er op de Staatsbegroting twaalf mille voor de tuberculose-bestrijding was uitge trokken. Later werden de inkomsten van dit fonds DONDERDAG 3 SEPTEMBER Palace en Rembrandt: „Ivanhoe", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Manderson mysterie", 14 jaar, op het toneel Gerry Montagne, jong leur en equilibrist, 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're mine", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De kleine wereld van Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zoek de zon op", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wet der wetlozen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Onvergetelijke me lodie", alle leeft., 8.15 uur. VRIJDAG 4 SEPTEMBER Concertgebouw: Zomerconcert H.O.V., 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen, niéuw programma. WOENSDAG 7 October wordt Jan van Zutphen in de wandeling „Ome Jan" negentig jaar en het zal geen verwondering baren dat er aller- wege plannen gesmeed worden om de onvermoeibare voorvechter der t.b.c.- bestrijding bij die gelegenheid eens uit gebreid in het zonnetje te zetten. Daar toe is een ere-comité Jan van Zutphen gevormd, waarvan Koningin Juliana het Beschermvrouwschap aanvaard heeft en waarin voorts zitting namen minister president dr. W. Drees, de ministers Beyen, De Bruyn, Donker, Van de Kieft, Luns en Mansholt alsmede tax van autoriteiten en prominente figuren op allerlei gebied. Een werkcomité on der voorzitterschap van minister J. G. Suurhoff bereidt op het ogenblik het na tionale huldeblijk voor dat „Ome Jan" op zijn negentigste verjaardag zal wor den aangeboden. kan nog slechts magere inkomsten four neren. Daarom is Jan van Zutphen er op nieuw op uitgetrokken om geld voor zijn sanatorium bijeen te krijgen. En vandaag- den-dag nog reist hij, bijna negentig jaar oud, stad en land af om te „bedelen" voor het heil van anderen vierenveertig spreekbeurten in de laatste acht maan den Jan van Zutphen nog aanmerkelijk uitgebreid door een tweede trouvaille van Ome Jan. Daarbij ging het er om, uit het mengsel van dia mantgruis en olie dat in de slijperijen ge bruikt werd, de diarnantstof terug te winnen en toen dit gelukt was beschikte men al gauw over voldoende middelen om op de Loosdrechtse hei een eigen sanato rium „Zonnestraal" te bouwen. Daardoor kreeg de t.b.c.-bestrijding er een hecht bolwerk bij, dat door Van Zutphen en zijn vrienden sindsdien hei-- haaldelijk is verbeterd en uitgebi-eid. Dat streven heeft van meet af aan in alle lagen van ons volk spontane steun ontmoet en ook bij het Vorstenhuis warme waardering gevonden. Met ontroering spreekt Ome Jan nu. nog over Koningin Emma die eens, op een tentoonstelling in het Paleis van Volks vlijt, haar adjudant wegstuurde en zioh door Van Zutphen alles liet uitleggen over het Koperen Stelenfonds, waarna zij hem met een hartelijke handdruk „zegen op uw mooie werk" wenste. En in diep vertrouwen kan Ome Jan u daarbij nog vertellen, dat Koningin Emma in hofkringen een vurig propagandiste ge worden is voor de collecten van „Zonne straal". Ook Koningin Wilhelmina, Prins Hen drik en ons tegenwoordige Koninklijk Paar hebben het nooit aan steun voor de t.b.c.- bestrijding en aan sympathie voor Van Zutphens levenswerk laten ontbreken. Met dat al maakt „Zonnestraal" nu op nieuw een moeilijke tijd mee. Nazorg en arbeidstherapie eisen steeds nieuwe en kostbare voorzieningen en de diamant industrie, zwaar getroffen door de oorlog, ijk, dat is nou Jan van Zutphen, de ouwe vechtjas. Een body van ijzer en eene „hart van goud". Een kerel als een rots, die nog altijd een brok in zijn keel krijgt, als hij het over „mijn goede vader" of „mijn lieve moeder" heeft, maar die ook zo hard als een spijker kan zijn als het er om gaat, duiten voor zieke stakkerds bijeen te brengen En dat zal hem ook ditmaal stellig lukken! ADVERTENTIE Amerikaanse en Amsterdamse architect werken samen In September 1956 hoopt de N.V. Bijen korf te Rotterdam haar nieuwe gebouw- te kunnen openen, dat in de plaats komt van het op 16 October 1930 geopende en door architect Dudok ontworpen gebouw, dat in de Meidagen van 1940 grotendeels werd verwoest. De opdracht voor de plan nen voor het nieuwe gebouw is verstrekt aan twee architecten, die zullen samen werken, namelijk de 54-jarige Amerikaan se architect Marcel Breuer en de Amster damse architect A. Elzas. Het gebouw zal verrijzen aan de Cool- singel naast het hotel „Atlanta" over een lengte van 69 meter, verder strekt het nieuwe warenhuis zich uit over een leng te van 111 meter in de Van Oldenbarne- veltstraat. De bouwkosten - zonder de in richting - worden geraamd op vijftien milli- oen gulden. Het tegenwoordige gebouw van de Bij enkorf aan de Schiedamsevest-hoek Blaak moet verdwijnen met het oog op het nieuwe stadsplan van Rotterdam. Op de plaats, waar de nieuwe Bijenkorf komt, staat ook nog een gebouw dat moet ver dwijnen. De architect Breuer is een Hongaar van geboorte. In 1933 ging hij naar de Ver enigde Staten. Hij bouwde daar een groot warenhuis en kreeg onlangs opdracht voor de bouw van een nieuw gebouw voor de Unesco te Parijs. Hiervoor zal hij geruime tijd in Europa moeten zijn. Woensdagmiddag hebben de beste amateur toneelspelers(sters) uit Limburg, die gedurende de Anjer toneelcompetitie voor het Provinciaal Anjer-comité opgetreden zijn, ecu voorstelling gegeven voor de Koninklijke familie in de Orangerie te Soestdijk. Foto: de meisjes Timmen uit Limburg bieden H. M. de Koningin bloemen aan. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de secretaris-generaal van het departement hebben gisteren een onderhoud van twee uur gehad hiet jhr. mr, C. J. A. De Ranitz, burgemeester van Utrecht, en de heer Fentener van Vlissin- gen, voorzitter van de raad van beheer der Utrechtse Opera, betreffende de situatie van clit opera-gezelschap. De minister handhaafde zijn standpunt dat voor het seizoen 19531954 geen rijks subsidie van aanzienlijke omvang voor de Utrechtse Opera beschikbaar kan worden gesteld. Hij blijft bereid een overleg te be vorderen tussen de Nederlandse Opera en de Utrechtse Opera, teneinde zo mogelijk tot een taakverdeling te komen. Van Utrechtse zijde wordt hieraan toe gevoegd dat in afwachting van het resul taat van het overleg, met medeweten van de minister gepoogd zal worden om andere publiekrechtelijke organen (provinciën en gemeenten) en particulieren te bewegen om het voortbestaan van de Utrechtse Opera in enigerlei vorm mogelijk te maken. De nieuwe Sultan van Marokko tijdens zijn bezoek aan Fez, zijn geboortestad. Rechts van de Sultan staandede Prins-opvolg er. De oranjerie van Paleis Soestdijk heeft gistermiddag getrild van het trompetge schal, toen Prins Bern hard de versierse len waren omgehangen van het ere-com- mandeurschap in de „Orde van de Pape gaai van Marotte", het Sittardse carnavals- rijk. Tevoren had de vorst van dat rijk evenals zijn omvangrijke gevolg in kleurig groot-gala gestoken de Koningin, de Prins en de vier Prinsesjes toegesproken, niet in het „hoog-Sittards", maar voor deze bijzondere gelegenheid in de taal „van een bevriende natie": het Nederlands. De imitatie-plechtigheid waaraan Prins Bernhard zich lachend onderwierp, maakte deel uit van een amateur-cabaretvoorstel ling „Een ruiker anjers uit Limburg", sa mengesteld uit de kleinkunstavonden, eer der dit jaar in zestien Limburgse plaatsen gehouden ten bate van het Anjerfonds. Om half vijf, nadat de Koninklijke familie haar plaatsen in de oranjerie had ingenomen, schetterde het „Eikenhout is eikenhout" uit de blaasinstrumenten van het harmo nie-orkest der Staatsmijn Emma, dat zich in de tuin had opgesteld. Met dans, muziek en Limburgse voor dracht werd het programma voortgezet.. Beati-ix en Irene werden onthaald op bloe men en een verrassingspakket dat twee meisjes „inhield" van de Limburgse boer derij waar de twee prinsesjes dit voor jaar logeerden. Gisteravond is de Franse violist Jaques Thibaud, die Dinsdag bij een vliegtuig ongeluk het leven liet, herdacht in de Kur zaal, waar hij zo vaak concerten heeft ge geven. Deze herdenking bestond uit het ten gehore brengen van de „Air" van Bach voor strijkkwartet door het Residentie- Orkest, dat onder leiding stond van Antal Dorati. Hierna stonden orkest en Kurzaal- bezoekers van hun zetels op om in een ogenblik van stilte de nagedachtenis van de violist te eren. In het daarna volgende concert werd onder andere ten gehore gebracht het Ricercare door Hendrik Andriessen ge schreven in opdracht van de Johan Wage- naarstichting voor het Residentie-Orkest geschreven. Dorati liet de in de zaal aanwezige compo nist delen in de hulde, welke hem en het orkest werd gebracht. Op zijn beurt dankte Andriessen de dirigent en het ensemble voor de vertolking van zijn werk. Het kan wel zijn dat ge niet van rekensommen houdt, zegt de vader tot zijn kleine zoon, die het er in de tweede klas lelijk bij heeft laten zitten. Maar denkt ge dat ge in het leven enkel uw best behoeft te doen voor dingen waar ge van houdt? Neen, zegt schaamd en denk ik niet. de jongen be- ongelukkig, dat Maar ik houd niet van sommen omdat ik niet kan rekenen. Dat is wat anders. Hij zit met een schrift vol rode strepen en verbaasde uit roepen met dikke strepen er onder, zoals: Maar Johan! Ge kunt het véél beter! Of: Ge hebt er uw best niet op ge daan, opnieuw! Of ook wel kortaf: Onvoldoende Slor dig! Dat zijn zo de uitingen van verdriet, die de onderwijzer in de schriften zijner leerlin gen onder het rekenwerk schrijft in steile, nette letters, met de bedoeling dat de ouders er kennis van zullen nemen en door hun aanspo ringen zijn kommer zullen helpen verminderen. Ge kunt evengoed rekenen als iedereen, zegt vader ge streng, als ge het maar wer kelijk wilt. Rekenen is geen kunst, ge moet alleen opletten en nadoen wat de meester zegt. Rekenen is geen kunst als ge het eenmaal kunt, is het antwoord van de kleine ver zetsman, die daarop zonder boterham naar bed wordt ge stuurd. Niet omdat hij niet rekenen kan, maar omdat het niet te pas komt voor kleine jongens om hun vader de waarheid te zeggen. Van uw tien sommen zijn er zeven fout, Johan, dat gaat zo maar door. Ik zal uw vader er eens een briefje over schrijven, dreigt de meester, die zijn wegleerki-acht heeft uitgeput en niets verder is gekomen. Het zijn sommen die ge met uw klompen kunt aanvoelen, als ge even de moeite neemt om na te den ken. Kom op de eerste tien vrije middagen maar eens terug, dan zal ik u sommen leren maken tot ge om genade schi'eeuwt. Daar gaan de zonnige fees ten van de Woensdag, de voetbalfestijnen, de zwerftoch ten door het open veld, achter de vlinders en de konijnen aan. Tussen vier witte muren, waarin hier en daar zuinig een raam gemaakt is om het ver schil met een gevangenis aan te geven, zal de kleine man de sommen om zich heen zien opschieten als brandnetels, hij zal tot zijn knieën door de sommen moeten waden in- plaats van door het frisse water van de beek. De som men zullen hem omarmen en verstikken, zij zullen hem overwoekeren en begraven. Ze kennen geen compromis, want ze horen bij het leven als de zuurstof en het zon licht. Zonder hen kunt ge niet leven, dus ge moet weten hoe ge ze bedwingen en beheersen kunt. Dat zal hij dan op tien vol gende vrije middagen leren. De sommen zullen zijn vrien den moeten worden. Het leven kan geen rekening houden met mensen die niet houden van rekenen. Dat laatste is een kostelijk grapje van de meester. De tien vrije middagen zijn voorbij, de eindeloze velden sommen zijn gemaaid, gedorst, gebonden en opgegeten. De legers van sommen zijn opge marcheerd en verslagen. De horden sommen zijn op sta peltjes gelegd en opgeborgen in kleine hersenen, die er van natrillen. Oefening baart kunst, zei de meester iedere vrije middag als de marteling begon. Rekenen is geen kunst, zegt mijn vader, had de jongen de eerste keer de beste daar tegenin geworpen, doch de meester had hem verstoord en giftig met zijn brilleblikken doen ineenkrimpen, als een slak onder een handvol zout. Toen was het baren begon nen, en de kunst werd geboren of het nu kunst was of niet. Maar toen het volgende rapport kwam, moest vader opnieuw zijn wenkbrauwen optrekken, inplaats van juich kreten te kunnen slaken. .Want voor rekenen prijkte er een magere vijf temidden van de blozende achten en negens. Ge hebt de kans gehad om te bewijzen dat ge het leren wilt, zegt hij grimmig, en nu staat daar een vijf. Het had een negen moeten zijn, als ge pro fijt getrokken had van al die extx-a-lessen. Het spijt me, zegt de jon gen, maar ik hóud nóg niet van rekenen. Nu zal de vader eens met ijzeren hand gaan optreden. Het rekensehrift wordt dage lijks getoond, het staat nog dagelijks vol met verdrietige uitroepen: Johan, denk toch beter na! Of: Alweer een nul over het hoofd gezien! Het wordt een tragedie van boze woorden en tranen, maar daardoor gaan de sommen niet beter kloppen dan voordien. Als er tien gemaakt moeten worden zijn er vijf fout dat kan een zorgzame vader tot razernij brengen. Tot op een dag de moeder zich met het drama bemoeien gaat. Moeders komen altijd ten tonele als de situaties hopeloos lijken, want zij zijn geschapen om hoop te brengen in de harten om haar heen. Ge hebt vandaag tien som men gemaakt, jongen, zegt ze, en vijf daarvan zijn goed. Het is flink en knap, om vijf som men feilloos goed te maken. Daar hebt ge een compliment voor verdiend. Ge zoudt ze ook alle tien fout hebben kun nen maken, om zo te zeggen. Van die stonde af kon de kleine man rekenen als de beste. Want rekenen is waarlijk geen kunst doch kinderen besturen wèl. J, De minister van Verkeer en Waterstaat heeft destijds besloten dat de Nederlandse Spoorwegen na 1 September 1955 de tram Alkmaar-Bergen aan Zee niet meer zullen exploiteren. Bergen zal dus op andere wijze in de verkeersbehoefte op dit traject moe ten voorzien. De secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft onlangs de burgemeester van Bergen medegedeeld, dat het in principe zeker mogelijk is dat op een concessie-aanvraag van een andere, onderneming, die aantoont, dat een renda bele railverbinding mogelijk is, gunstig zal worden beschikt. B. en W. van Bergen hebben nu de nieuwe gemeentei-aad in zijn eerste vergadering voorgesteld hun college te machtigen tegen de geringste kosten een rapport te doen samenstellen over de tech nische en commercieel-juridische aspecten van een tram-exploitatie met licht Diesel- materieel. De raad ginig hiermee accoord en verleende B. en W. een blanco crediet voor dit doel. B. en W. willen een deskundige de mo gelijkheid laten onderzoeken van een ge combineerd trarn-autobusbedi-ijf, waarbij de onderneming zelf kan bepalen, welke de beste verdeling van tram- en busdien sten is. Deze mogelijkheid heeft naar de mening van B. en W. meer kans dan een tramexploitatie zonder concurrerende bus dienst ernaast. Indien de minister een project kan wor den voorgelegd, waaruit blijkt, dat een be hoorlijk renderende onderneming kan worden gevormd, dde een tram tussen Alk maar-Bergen aan Zee laat rijden, zal de minister, naar de mening van de secreta ris-generaal en de directeur-generaal van het verkeer vermoedelijk rekening willen houden met de verlangens van cle gemeen te Bergen en bevorderen dat geen buscon cessie, doen alleen een tramconcessie zal worden verleend. Als vaststaand mag ook worden aangenomen, aldus B. en W. van Bergen in hun nota aan de raad over deze kwestie, dat de minister oog heeft voor de schade, die Bergen zou lijden, indien voor busverkeer een of andere doorbraak door het natuurgebied zou moeten worden gezocht en wanneer het massale pendel verkeer tussen Bergen en Bergen aan Zee door bussen zou moeten worden verzorgd. „Hier staat de laatste oase van rust te midden van een niets-ontziend verkeers- vamdalisme op het spel", aldus zei het raadslid dr. J. Hemelrijk, die voorstander was van het voorstel van B. en W. Hij spoorde de raad aan tot het laatste ogen blik in de bres te blijven staan voor het behoud van het natuurschoon, dat door een toegeven aan de eisen van het snelverkeer geruïneerd zou worden. Hij doelde hierbij op het plan een snelverkeersweg aan te leggen over de trambaan na opheffing van de tramverbinding. De raad benoemde tenslotte een commis sie ad hoe, samengesteld uit alle vertegen woordigers uit alle fracties, die B. en W. bij deze laatste poging om de railverbin- ding Alkmaar-Bergen aan Zee te behou den, zal steunen. ADVERTENTIE zeggen: Voor de handen niets beter dan HAMEA - GELEI. Met ingang van' 1 September 1953 is de deviezenregeling, welke voor emigranten geldt, belangrijk verruimd. Bij vertrek kan, evenals vroeger, door het gezinshoofd voor 1500 gulden aan deviezen worden meege nomen. Voor elk gezinslid is dit bedrag thans 1000 gulden (vroeger eerste gezins lid 750 gulden, overige gezinsleden elk 400 gulden). Het kenmerkende verschil met de rege ling, welke tot 1 September 1953 gold is, dat het onderscheid tussen dollar en niet- dollarlanden is vervallen en dat dus nu naar dollarlanden evenveel mag worden meegenomen of overgemaakt als naar niet- dollarlanden. Op gironummer 777 van het hoofdbe stuur van het Nederlandse Rode Kruis voor de slachtoffers van de aardbevings ramp in Griekenland is tot dusverre een bedrag gestort van f 129.357,92.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5