Dr. M. Euwe staat op verlies na ingewikkelde partij tegen Smyslov Sport in het kort Thuiskomst Grote belangstelling van publiek voor buitenlandse sportlieden .Clowntje Riek Courses te Duindigt 4 Candidaten-tournooi in Zwitserland A thletiek Nieuw Nederlands record voor Janus van der Zande Wielrennen Ronde van Bovenkerk met vele Haarlemse amateurs West Bromwich Albion leidt in eerste divisie IJshockey Haagse ijshockeyers staat druk seizoen te wachten Motorclub „Zandvoort" houdt avond-puzzlerit m Boksers en voetballers rei zen door Indonesië Zwarte handel in toegangs kaartjes tiert welig Voor de kinderen Oostelijke eersteklassers tegen plan-Burgwal Postduiven vlogen van Roosendaal naar Haarlem Waterpolo Haarlem (dames) kampioen van derde klasse A Zeiljacht bij Ameland in moeilijkheden? Aanbesteding woningcomplex FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1953 Niet alleen de vraag, wie de eerste zal worden, vervolgt de deelnemers van het candidaten-sehaaktournooi maar misschien nog wel meer, wie de laatste zal zijn. Toen men Najdorf voor de aanvang van de wedstrijd vroeg, wie volgens hem de meeste kans had om als hekkensluiter te fungeren, antwoordde hij: „Dr. Euwe, Stahlberg of Averbach". Maar na de tweede ronde hadden juist deze spelers de meeste punten verzameld en daarom vroeg men Najdorf opnieuw, wie de laatste zou worden. Dit keer gaf hij het bescheid: „misschien ik". En dit antwoord typeert momenteel wel hét best zijn stemming. Hij loopt maar een beetje timide rond, en slechts even viel hij tijdens de derde ronde uit de rol, door met kennelijk genoegen aan te kondigen, dat zowel Szabo als Kotov volkomen van het bord geveegd dreigden te worden. En inderdaad waren de vooruitzichten voor deze meesters verre van rooskleurig. Szabo had reeds op de vijfde zet een onge looflijke bok geschoten, waardoor zijn te genstander Keres een gezonde pion in de schoot werd geworpen. Om wat spel te verkrijgen offerde de Hongaar nog een tweede pion, maar niets wees er op, dat hij daarna werkelijk een compensatie zou krij gen voor deze grote materiële achterstand. En Kotov ging het weinig beter. In een poging om de strijdkrachten van Boles- lavsky terug te werpen, lokte hij juist het tegenovergestelde uit. Er volgde een ver rassende doorbraak in het centrum, die Kotov noodzaakte een pion af te staan. Grootmeester-remise Inmiddels hadden Petrosian en Bronstein een nieuwe fase in dit tournooi ingeluid. Zij besloten namelijk reeds na 17 zetten tot remise; de eerste van de zo beruchte grootmeesters-remises. Najdorf en Gligoric stelden zich buitengewoon voorzichtig op en er ontstond daardoor al spoedig een stelling om bij in slaap te vallen. Om dit te voorkomen liet het verlossende remise aanbod ook hier niet lang op zich wachten. Deze partij duurde 20 zetten. Veel meer strijd was er in de overige partijen. Dr. Euwe pakte Smyslov nog al fors aan en toen deze tegenspel op de dame-vleugel dreigde te krijgen, offerde onze landgenoot zonder blikken of blozen de kwaliteit. Daarbij kwam de partij in een buitengewoon critiek stadium. Reshevsky keek geen ogenblik van zijn bord. Kennelijk had hij het vaste voorne men om fel op winst te spelen. Maar voor lopig kon Averbach de kleine Amerikaan met allerlei kleine dreigingen bezig hou den zodat Reshevsky genoodzaakt was een soort loopgravengevecht te aanvaarden. Precieze opstelling In de partij StahlbergGeiler koos de eerste een precieze opstelling die de tegen stander de gelegenheid gaf om reeds vroeg tijdig ten aanval te trekken. Natuurlijk maakte Geiler die altijd op aanval speelt, van deze gelegenheid gebruik. Het gelukte hem enig positioneel voordeel in handen te krijgen, speciaal door het bezit van een prachtig opgesteld loperpaar. Janus van der Zande (nr. 6). In Deventer is een 25 kilometer loop ge houden, waarbij Janus van der Zande uit Halsteren er in slaagde het Nederlandse record op deze afstand te verbeteren en te brengen op 1 uur 23 min. en 18 sec. Het oude record stond eveneens op zijn naam met 1 uur 24 min. 42 sec., gemaakt in Den Haag op 26 October 1952. De uitslag was: 1. Janus van der Zande (Olympia '47, Halsteren) 1 uur 23 min. 18 sec. (nieuw Nederlands record); 2. Slegt (Daventria, Deventer) 1.27.06 (nieuw Ooste lijk record); 3. C. van der Zande (Olympia '47 Halsteren) 1.27.56. Kotov Maar Stahlberg staat bekend als een uit stekend verdediger en hij slaagde er in om de ergste gevaren af te wenden. Toen de partij werd afgebroken, hielden de kansen zich bijna in evenwicht. De partij AverbachReshevsky was in middels in remise geëindigd maar Kotov staat tegen Boleslavsky nog steeds een pion achter. Ook nu had de partij van dr. Euwe weer een sensationeel verloop. Onze landgenoot kreeg inderdaad voortreffelijke kansen, maar op de 28ste zet heeft hij zeer waar schijnlijk een verkeerde weg ingeslagen. Hij raakte althans in de warwinkel van complicaties die daarna volgde, een stuk achter, waartegen de beide pionnen die hij meer heeft geen voldoende compensatie bieden. Uitslagen De uitslagen van de derde ronde luiden: Najdorf (Argentinië)Gligoric (Joego slavië) y2y2. Petrosian (Rusland)Bronstein (Rus land) 1/2—1/2. Averbach (Rusland)Reshevsky (Ame rika) y2—y2. Szabo (Hongarije)Keres (Rusland) 0—1. Euwe (Nederland)Smyslov (Rusland) afgebroken. Stahlberg (Zweden)Gelier (Rusland) afgebroken. Boleslavsky (Rusland)Kotov (Rus land) afgebroken. Taimanov (Rusland) had vrij. Zaterdagmiddag 5 September wordt bij Amstelveen de ronde van Bovenkerk voor amateurs gehouden. Het circuit heeft een lengte van drie kilometer. Voor deze wie lerronde over tachtig kilometer hebben de sterkste Nederlandse amateurs ingeschre ven. Onder anderen Arend van 't Hof, Krijn Post, De Koning, Snijders, Boellaard, Rus man. Wiese, Theyssen, Zieleman, Jun, Mehagnoul en de gebroeders Peters. De wedstrijd begint om vier uur. De nieuwelingen rijden een voorwedstrijd. Deze begint om half drie. Een zestigtal nieuwelingen verschijnt aan de start voor een race over veertig kilometer. Voetbal in Engeland Voor de Engelse league werden de vol gende wedstrijden gespeeld: Eerste divisie: Cardiff CityHuddersfield Town 21: Manchester City—Aston Villa 0—1; Middlesbrough—Bolton Wanderers 32; Newcastle UnitedLiverpool 40; Ports mouth—Chelsea 3—2; Sheffield Wednesday —Preston North End 4—2; West Bromwich AlbionManchester United 20. Tweede divisie: Birmingham City—Ply mouth Argyle 3—0; Burry—Lincoln City 1-1; Derby County—Stoke City 1—1; Doncaster RoversBristol Rovers 10; EvertonHull City 2—0; Fulham—Leicester City 1—1; Leeds UnitedSwansea Town 32; Notting ham ForestLuton Town 2—1. Het is thans definitief, dat de HOKIJ in Den Haag haar poorten weer zal openen. Dit zal geschieden op Zaterdag 24 October. In het komende seizoen zal het IJshockey- minnend publiek vele buitenlandse ploegen tegen HHIJC aan het werk kunnen zien. Zo zal op 11 November een wedstrijd gespeeld worden tussen „de Draken" en Hamburg en op 25 November zal de Haagsche IJshockey Club uitkomen tegen Nörrkoping uit Zweden. Voort zijn er onderhandelingen gaande voor een wedstrijd op 4 November tegen Hammerby uit Stockholm en het ligt in de bedoeling om in de eerste helft van Decem ber een wedstrijd te houden tegen de Finse nationale ploeg. Nu het vast staat, dat de Canadezen weer zullen uitkomen in het tournooi om het wereldkampioenschap, dat van 28 Februari tot S Maart in Stockholm wordt gehouden en deze ploeg vóór het tournooi een tournée zal maken door Europa, worden pogingen in het werk gesteld om de oud-wereldkampioenen half Februari op de HOKIJ te laten spelen. HHIJC zal door twee Canadezen in het komend seizoen worden getraind. Zukiwsky die het vorig seizoen als trainer van HHIJC optrad, zal worden bijgestaan door zijn land genoot Don Kirk. Lippensbeker Of het tournooi om de Lippensbeker het komend seizoen zal doorgaan is nog niet met zekerheid te zeggen. Uitnodigingen om aan deze competitie deel te nemen zijn verzon den naar Dusseldorf, Krefeld, Luik en Ant werpen. Van Antwerpen is reeds een schrij ven ontvangen, waarin het mededeelt in het tournooi te willen uitkomen. Voorts is er een verzoek van Hamburg binnen gekomen om in het tournooi te mogen uitkomen. Een beslissing hieromtrent is nog niet gevallen. De uitslagen van de Woensdag gehouden draverijen in Duindigt luiden: Agaatprys (1400 m.): 1. Spencer Hollandia 1.30.5; 2. Sir Hollo 1.38.9; 3. Sonja Zora 1.38.6. W. f 1,50, PI. f 1,40, f2, -Gek. f5,60, Cov. f3,70. Amethystprys (2140 m.): 1. Royal Heny 1.33.1; 2. Parijs S 1.29.8; 3. Rudolf G 1.34. W. f5,70, PI. f 1,80, f3, f 1,90, Gek. f 10,80, Cov. f6,20. Bergkristalprys (2500 m.): 1. Quite Heny 1.28.8; 2. Paul B 1.29.6; 3. Pepsi Cola 1.29.1. W. f2.30, PI. f 1,70, f2,90, Gek. f8,70, Cov. f3,70. Granaatprys (2100 m.): 1. Petulance K 1.26.1; 2. Peter Spencer 1.26.1; 3. Octavianus K 1.27.7. W. f 11, PI. f3,80, f 1,50, Gek. f 13,30, Cov. f 5,60. Saffierprijs (2100 m.) 1. Louis Axkit 1.27.1; 2. Prinses Zora 1.27.4; 3. Guy Hanover 1.27.1. W. f3, PI. f 1,70, f3,50, f2,90, Gek. f3,10, Cov. f7. Rennen Opaalprijs (2600 m.): 1. Sagita; 2. Boeka nier; 3. Dicky. W. f5.60, PI. f3,20, f6,30, gek. f51,90, Cov. f7,30. Barnsteenprijs (3000 m.): 1. Corrida; 2. Wiribi; 3. La Potiehe. W. f 4,10, PI. f 1,10, f 1,10, Gek. f 8, Cov. f 3. Totale omzet f42.092. De motorclub „Zandvoort" houdt Zater dag 5 September een avond-puzzlerit voor auto's en motoren over een afstand van 85 kilometer door de omgeving van Zandvoort. Er zal worden gereden over uitsluitend goed berijdbare wegen. Maximum snelheid voor auto's en motoren tot 200 cc. 36 kilometer per uur, motoren boven 200 cc. veertig kilo meter per uur. De start vindt plaats van 9 uur af bij het clubhuis: „Paviljoen de Vij verhut". Deze rit telt mee voor het club kampioenschap 1953. ADVERTENTIE Een Joegoslavische voetbalploeg, een Chinees voetbalelftal uit Hongkong, de oud- werelrlkampioen Max Schmeling met twee Duitse boksers en Dick Groothuis uit Amsterdam, met drie Nederlandse vuistvechters reizen op het ogenblik Java rond. En blijkens de uitverkochte „huizen" in de grote steden is er voor hun prestaties enorme belangstelling bij het Indonesische publiek. Hoe hoog de sport ook in rege ringskringen staat aangeschreven, blijkt uit het feit, dat het deviezenarme Indonesië er vreemde valuta voor over heeft om buitenlandse sportlieden naar Java te halen. Men moet de uitnodiging aan de buitenlandse sportlieden echter niet alleen zien als een middel om het peil der Indonesische voetballers, boksers, enzovoort, op hoger plan te brengen. Indonesië wil gaarne, en spoedig, namelijk ook zélf in de inter nationale sportwereld een woordje meespreken ter verhoging van het nationale prestige.cn anderzijds dienen uitnodigingen aan buitenlandse sportlieden ook ter verhoging van de „goodwill" van Indonesië in het buitenland. Dat men niets nalaat om de gasten een goede indruk van Indonesië mee naar huis te geven, bleek ten aanzien van de Joegoslaven. Zij hadden, naar wij vernamen, vrij hoge eisen gesteld, wat betreft hun verzorging; het hotel, waarin zij aanvankelijk waren ondergebracht beviel hun niet, noch wat huisvesting, noch wat het eten betreft. Het militair commando Djakarta, dat zich de zorg voor de gasten heeft aangetrokken vaardigde een order uit, dat de Joegoslaven Ja, zo was oom Tripje dan toch geredmaar daar wisten tante Liezebertha en de jongens thuis op dat ogenblik nog niets van! Er was juist een bericht gekomen waarin stond, dat oom Tripje uit het vliegtuig was gevallen, en dat men naar hem ging zoeken. Dat was een verschrikkelijke tijding, en ze waren er allemaal danig van geschrokken. Oom Tripje uit het vliegtuig gevallen! Hoe zou dat aflopen? Zouden ze hem nog ooit gezond en wel terugzien? Tante Liezebertha was er helemaal van overstuur en ook de jongens waren er van ondersteboven. Ze probeerden wel, tante Liezebertha te troosten en moed in de spre ken, maar ze waren zelf ook heel erg ongerust. Pilon, die weer eens in de stad moest zijn, kwam natuurlijk gauw eens bellen; maar het lachje op zijn vrolijke gezicht verdween, toen ze hem hadden binnen gelaten en hij al die verslagen gezichten zag. „Wat is er aan de hand, jongens?", vroeg hij. Toen vertelden ze 't hem, en hij schrok er hevig van. ,,Dat is slecht nieuws!", zei hij. „Maar wie weet.in die tussentijd kunnen ze hem misschien al gevonden hebben Dat zei Pilon, om hen op te beuren, maar in zijn hart was hij erg ongerust in hötel des Indes moesten worden onder gebracht. En de manager van dat hotel was niet zo goed of kwaad of hij had daar voor te zorgen. Reeds bewoonde kamers moesten worden ontruimd en nieuwe gasten, die tevoren kamers hadden geboekt, moes ten naar elders worden verwezen. Veel geld Het Indonesische publiek heeft er veel geld voor over om de buitenlandse sport lieden aan het werk te zien. Bij de boks wedstrijden in Djakarta, waarbij de Duitsers Schirmann en de Nederlanders Kokmeyer en Schregardus in de ring kwamen, bedroegen de toegangsprijzen van 7,50 tot 75 rupiahs. De duurste plaatsen gingen tegen het begin van de wedstrijd bij de opkopers van de hand voor 200 rupiahs. In Soerabaja moet men zelfs 400 rupiahs hebben betaald. De kaartjes voor de wedstrijd van het Joego slavische elftal tegen een Bandoengse ploeg kostten van 5 tot 40 rupiahs. Het stadion in Soerabaja was geheel bezetl Sportief Het publiek komt zeker een woord van lof toe voor zijn onpartijdigheid. Er was bij de diverse wedstrijden geen zweem van vooroordeel. Sterker nog sprak de afwezig heid van elk spoor van chauvinisme bij de wedstrijd tussen het Joegoslavische en het Bandoengse voetbalelftal. Ook hier gaf het publiek voortdurend blijk van waardering en van zijn enthousiasme voor hetgeen de gasten pressteerden, al ging het hier ten koste van hun landgenoten. Het werd na melijk een zware nederlaag voor de Ban- doengers. De Joegoslaven spelers tussen 19 en 24 jaar wonnen met achteen. Het enige Indonesische doelpunt kwam nog na een strafschop tot stand. De Joegoslavische score zou trouwens nog hoger geweest zijn als de gasten er tegen het eind geen show van hadden gemaakt om de Indonesiërs te tonen wat men zo al met een bal kan doen. De vereniging van Oostelijke eerste klas- sers, die in Deventer vergaderde, heeft zich na langdurige debatten uitgesproken tégen het plan-Burgwal en vóór de vorming van afdelingen van twaalf eerste-klassers. De Haarlemse postduiven vlogen Zondag een wedvlucht van Roosendaal. De duiven werden in vrijheid gesteld om 11.05 uur met Zuid-Westen wind. De uitslag is als volgt: Columha: 1. H. Keevel 12,09; 2. B. v. d. Meer 12,10; 3. L. Beekhuis. De Reisduif: 1. J. J. de Bie 12,07; 2. W. Jansen 12,08; 3. J. .T. de Bie. De Snelpost: 1. B. v. d. Meer 12,08; 2. A. v. d. Pieterman 12,08; 3. F. v. Gelder. Recht voor Allen: 1. VeenhofSmit 12,11; 2. J. Kabel 12,12; 3. Veenhof—Smit. De Koerier: 1. J. Offerman 12,08; 2. E. v. Duivenbode 12,08; 3. F. v. Honschoten. De Postduif: 1. W. Looijenga 12,08, 2. A. J. v. Tatenhove 12.08: 3. A. J. Kramer. De Luchtbode: 1. J. Duijn 12,09; 2. S. v. Gennip 12,09; 3. J. Wolff. Haarlem-Noord: 1. C. Verlaan 12,08; 2. H. Schoffelmeer 12,08; 3. A. Bot. H. A. K.: 1. J. Terhorst 12,08; 2, H. Adolfs 12.09; 3. H. Adolfs. Het Centrum: 1. A. v. Drunen 12,07; 2. A. P. Koelemijer 12.08; 3. A. P. Koelemijer. De Snelvlieger: 1. J. Staphorst 12,09; 2. J. v. Kordelaar 12,10; 3. A. L. Leurs. HPS: 1. H. Handgraaf Jr. 12,08; 2. H. Hand- graaf Jr. 12,12; 3. H. Handgraaf Jr. Vitesse Club Haarlem: 1. C. A. v. d. Wal, 2. J. J. de Bie; 3. A. v. Drunen; 4. J. Offer man; 5. C. Verlaan. Om het kampioenschap van de derde klasse A dames werd Woensdagavond in de zwem inrichting aan de Houtvaart een beslissings wedstrijd gespeeld tussen de eerste dames zeventallen van Haarlem en HPC. Haarlem behaalde een verdiende vier—drie over winning en legde daarmee beslag op de kampioenstitel. De Haarlem-dames zullen nu met DKR uit Utrecht en het Alkmaarse DAW een halve competitie moeten spelen voor een plaats in de tweede klasse. De laatste wedstrijd in de afdeling dames van de kringcompetitie werd gespeeld tus sen HVGB 3 en HPC 2. De Heemsteedse dames wonnen met drieeen waarmede zij kampioen werden en het volgende seizoen promoveren naar de bondscompetitie. ARSENAL SPEELDE GELIJK TEGEN SHEFFIELD UNITED. De uitslagen van de voor de Engelse League gespeelde wed strijden luiden Eerste divisie: Arsenal- Sheffield United 1—1. Tweede divisie: Old ham—Notts County 1—3. MAL WHITFIELD NIET NAAR WASSE NAAR. De Amerikaan Mal Whitfield, de Olympische kampioen op de 800 meter, die aan de internationale avondwedstrijden van de Trekvogels op Vrijdag zou deelnemen, zal men op de Duinhorst-baan niet te zien krijgen. Uit de U.S.A. is telegrafisch bericht ontvangen, dat hem voor deze wedstrijden door de Amerikaanse athletiekbond geen startvergunning is verleend. TWEEKAMP OM HET WERELDKAM PIOENSCHAP SCHAKEN VAN DAMES. In Leningrad werd de zevende partij van de tweekamp om het_ wereldkampioenschap dames tussen de Russinnen Ludmila Ruden- ko en EliSaveta Bykova voortgezet. Na de 87ste zet zag Rudenko in, dat zij de opmars van Bykova niet kon stuiten. Toen gaf zij de partij gewonnen. Na de eerste helft van de tweekamp heeft Bykova 4Vj pnt. en de wereldkampioene Rudenko 2'A pnt. DUITSLAND B WON VAN ZWITSER LAND B. In Konstanz werd een voetbal wedstrijd gespeeld tussen de B-ploegen van Duitsland en Zwitserland. Duitsland won met twee—nul. Ruststand eennul. Woensdagavond om negen uur werd het reddingstation Hollum van de K.N.Z.H.R.M, op Ameland door de kustwacht gewaar schuwd, dat tussen Terschelling en Ame land een tweemast zeiljacht lag, dat ver moedelijk een noodsein gaf. Men zag na melijk in de donkerte een hel licht. Het jacht was in de loop van de dag door het Amelander Gat binnengevaren. De red dingboot „Jhr. H. J. Ortt" voer direct ter assistentie uit. 's Nachts om twee uur keer de de reddingboot, na een zware tocht in stormweer, terug zonder dat de bemanning iets van het jacht had kunnen ontdekken. In het stationskoffiehuis te Santpoort station heeft architect W. Hoosemans he denmorgen de aanbesteding gehouden voor de bouw van een complex van vijftig wo ningen aan de Van Dalenlaan te Sant poort. Deze woningen zullen worden be- "heerd door de woningbouwvereniging „Bloemendaal-Noord". Er waren negentig inschrijvingen ont vangen. De firma J. Vex-kroost en De Wil de was de laagste inschrijfster met f 575.900, welk bedrag verminderd kan wox-den met f 500 voor de opbrengst van een te slopen pand. De hoogste inschrij vers waren de Gebrs. Tromp uit Castricum met f 739.500 vermeerderd met f 300 voor sloopkosten van een pand. De begroting werd nog niet bekend ge maakt en de gunning is aangehouden. 17) „Mag iik hier tegenover u gaan zitten, meneer Holstein?" „Natuurlijk, inspecteur". De politieman had nu ruimschoots gele genheid om deze pensiongast, de laatste, waar hij mee kennismaakte, op zijn gemak op te nemen. Een vriendelijk, bol, onbedui dend gezicht, brain onder het lamplicht en bijna kaal met een krans van krullend wit te haren. Een gouden brilletje op een glim mende neus en waterige licht-blauwe ogen achter sterke glazen. Êen ouderwets punt- boordje en een sloeberig colbertjasje. Een gemoedelijk mannetje, een kruidenier in raste naar het scheen, maar toch ook een man met relaties met een dame, die zowel Jean de Vere als hij heel goed kende. Wonderlijk' Dé politieman begon: „U ziet mij natuurlijk liever gaan dan komen, zo midden in de nacht! Maar u ben de enige hier in huis, die ik nog niet gesproken heb. Een hele opschudding zo'n inbraak." „Ik zit hier gelukkig tamelijk rustig, zo hoog en droog tussen de hanebalken." „U hebt er dus niet veel van gemerkt". „Nee, niet veel. Ik hoorde allerlei men sen lopen en vreemde stemmen. Ik ben nog even de ti-ap af geweest om te kijken, maar er was niemand op het portaal. Toen heb ik nog even aan de deur van juffrouw De Vere geklopt: ze was zó van streek, dat arme kind! Ze vertelde mij wat er gebeurd was. Ik heb haar gevraagd,' of ik nog met iets helpen kon. Maar ze zei dat u er al was, en dat u dadelijk weer boven zou komen om saimen met haar naar de inbraak te gaan kijken. Toen ben ik maar weer gauw op mijn pantoffeltjes naar boven ge gaan". „Was u dan nog niet naar bed gegaan?" „Ik ga nooit voor twaalf uur. Ik doe aan puzzelen, ziet u inspecteur, en zoiets laat je niet gauw los. 't Is natuurlijk eigen!ijk niet gezond, maar ik ben een oude man en wij oudjes hebben nu eenmaal niet zoveel slaap meer nodig". „Hebt u nog bezoek gehad?" „Ja, dat koppige jongmens dat u hier ge zien hebt". „Maar daarvóór?" „Daarvóór? Ja. Juffrouw Jager. Om een uur of negen. Ze brengt me altijd thee en een warme kruik. Ik heb erge last van koude voeten". „Is er hier niet een dame op bezoek ge weest?" „Een dame?" „Ja" „Maaro, nu weet ik wat u bedoelt. De dame waar Jean de Vere over kwam. Maar die is zélf niet hier geweest, daar sprak hij alleen maar over!" „Nee, ik bedoel een dame, die hier ge weest zou moeten zijn. Een actrice. Vera Dana". „Vera Dana? Ja, dat is een actrice. En of die hier geweest is?" „Ja". „Ik wou dat het waar was! Zulke mee vallertjes heb je meestal niet op je oude dag!" „Dus ze is niet hier geweest". „Gunst nee, inspecteur. Hoe komt u er bij!" „Ja, dat zijn zo van die vragen van het vak". Er viel even een stilte en de politie man zag om zich heen. Toch een gezellige kamer met die lage balkenzoldering! Hij vervolgde: „Bevalt de kamer u goed?" „Uitstekand. En het pension ook. Het was een tref dat mijn vriend Willemse hier weg ging". „Waarom ging hij weg? Hij woonde hier toch al lang?" „Al zestien jaar. Ja, ja, een hele tijd. Maar het was hem hier te druk op den duur". „Te druk? Met die kinderen Jager?" „Nee. Het was de toren. De Westertoren. Willemse slaapt heel licht. En nu werd hij telkens wakker bij het slaan van de Wes tertoren". Alsof de Westertoren op deze beschuldi ging gewacht had, sloeg hij .drie uur. Drie volle, klingelende slagen in de stille voor jaarsnacht. De beide mannen glimlachten en luisterden. „Drie uur?", zei de politieman. U woont hier inderdaad vlakbij. Hebt u er zelf geen last van?" „Nee, ik slaap altijd best". Conversatie, dacht inspecteur Renke- voort. Ik verspil hier mijn tijd. Hij zag weer om zich heen. „Bent u in Indië ge weest?" „Ja. Jaren lang. Een prachtig land". „En wat was u daar, als ik vragen mag?" „Bediende op advocatenkantoren". „Verschillende kantoren?" „Ja. Ik was vroeger niet zo hokvast als nu. Ik wou heel Indië zien, véél leren ken nen. Ik heb op verschillende plaatsen ge woond". „Interessant. Bent u pas uit Indië te rug?" „Uit Australië terug, inspecteur! Ik ben nu twee maanden in Holland". „Australië! Bent u daar ook al geweest?" „De laatste drie jaar. Maar toen verlang de ik toch naar Holland. Ik ben nu twee- en-zestig jaar". Typisch, dacht de politieman, een cos- mopoliet dus, dit intens burgerlijke manne tje! Een type, waarvan je zou zweren dat hij nooit was weggeweest van de Prinsen gracht en van de klokslag van de Wester toren! Deze man had alleen zijn bruine ge laatskleur uit de tropen meegebracht, zijn Japanse kafnerscherm en zijn vissen. Weer zag hij naar het raam. „Hebt u die prachtige vissen uit Austra lië meegebracht, meneer Holstein?" „Dat was helaas niet mogelijk, inspec teur. Er waren daar nog veel mooiere exemplaren. Daar kunt u zich geen voor stelling van maken! Schitterende tropische vissen! Deze heb ik hier gekocht". „Maar het is toch een heel bijzondere verzameling. Mag ik even kijken?" „Met plezier, inspecteur. Ik laat ze graag aan anderen zien". De politieman stond op en de oude man voegde zich bij hem voor zijn verzameling. Het was inderdaad de moeite waard. Prachtige maanvissen zwenkten door een schemerige wonderwereld van wuivende wieren, grillige koraalbrokken en geheim zinnige grotten. Kleine gladde visjes, gloeiend in brandende kleuren, kruisten als levende vonken in de groene schemering. Sluierstaartvissen zweefden langs het glas, bogen óm en vergleden. Wondere zwijgen de figuren, zich sierlijk zwenkend en voortglijdend in hun toverwereld, op onna speurlijke wijze gehoorzamend aan de wet ten van een onnaspeurlijke Schepper. Gril lig, steeds wisselend in kleuren en schake ringen: een betoverend spel van een on eindig rijke natuur. Een boeiend, een fas cinerend schouwspel, een weelde voor het oog. Een onbegrijpelijk mysterie. „Dat is mooizei de politieman zacht! Hij vergat op dit ogenblik de gehele zaak. Hij had de gelukkige gave om zich in iets schoons te kunnen verdiepen en er zich geheel aan over te kunnen geven. Hij kon de schoonheid als een realiteit ervaren. En zo had hij, staande voor dit aquarium, even al het andere uitgeschakeld: de in braak met zijn nasleep, de verschillende complicaties, de mysteries die hij niet doorgronden kon. Zijn wantrouwen en ver denkingen, en zelfs dit plat-burgerlijke mannetje hier, de eigenaar van al dit schoons. Hij volgde de bewegingen der vissen tot zij vergleden in de groene sche mering. Hij zag het sprankelen van het licht op de oppervlakte, daar waar een gla zen buis vex%s water toevoegde en de water droppels fonkelden als smaragden. Hij schouwde in een wondere waterwereld. Maar dan was er de stem van het man netje naast hem dat, trots op zijn bezit, expliceerde: „Hebt u er verstand van, inspecteur? Dat zijn gewone maanvissen. Orthagoriscus Mola. Die sluierstaaiijes zijn ook vrij alge meen. Maar dat kleintje daar. met die rode staartvin, ziet u het? Daar komt hij weer aanDat is een zeldzaam visje: de Grootvin of Polyacanthus. Hij verandert telkens van kleur". „U hebt er zeker een studie van ge maakt". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6