Jaarbeurs toont dat de strijd om de afzet zwaarder wordt Efficiencyen medische afdeling trekken aandacht Indo-Pakistaanse delegatie op bezoek in Nederland PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws INITIATIEF GENOEG ió het zo 1000 BROEKEN Uw oordeel... is orvxe aanbeveling! Evenwicht 2 Geen schoolbanken, maar..,., „leerlingen-sets" NIET LANGER ZOEKEN De radio geeft Zaterdag De heer Lokollo weigert te getuigen „President Robert" van oplichting verdacht Te drastisch Marokko niet op agenda van Veiligheidsraad Sovjets in Oostenrijk gaan „verbroederen" Directeur van reis onderneming in arrest Lavrentiev ontvangt Perzisch diplomaat Kerkelijk Nieuws I VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1953 Vooral nu het weer in deze eerste Septemberweek het woord „Najaarsbeurs" ten volle rechtvaardigt, schuifelen dagelijks weer vele duizenden langs de stands aan de Croeselaan en op de zes verdiepingen van het gebouw bij het Vredenburg in Utrecht. De niet-zakenlui onder hen, die niets gaan bestellen maar die alles gaan zien, trekken er meestal een hele dag voor uit, aan het eind waarvan zij met een warrelige baaierd van indrukken en uitpuilende zakken van de uitgereikte pape rassen terugkeren een beetje zwaar in de schoenen, want het zijn sterke benen, die alleen nog maar het bezichtigen van al deze weelde kunnen dragen. De een enzestigste jaarbeurs toont zo duidelijk het streven naar perfectionnering van het bestaande en het vorsen naar het nieuwe (liefst „revolutionnaire") dat zij be schouwd kan worden als een uitval van de industrie om de nauwsluitende gren zen van de afzet te forceren. En zij tracht zich daarbij allereerst naar binnen te versterken: zie de grote „efficiency"-afdeling in de Bernhardhal aan de Croese laan, waarop 14 landen met inzendingen vertegenwoordigd zijn. Die efficiëncy-afdeling legt het accent op het administratieve bedrijfsgedeelte: er zijn weer nieuwe thans ook gecombi neerde electrische reken- en telmachi nes, foutenverklikkers voor de boekhou ding en dicteermachines waaronder een draagbare Amerikaanse van vijf kilo, die met batterijen werkt, steeds handiger schrijftafels en wat dies meer zij. Men kan nu weldra ook telefonisch briefjes schrijven" een bezigheiddie wordt mogelijk gemaakt door een voor het eerst in ons land geïmporteerde gloed nieuwe Engelse machine. Dit apparaat (,JDesk-Fax")dat tegelijk als zend- en ontvangtoestel dienst doet, neemt een op een bepaald formaat geschreven bood schap „in zich op" en geeft deze in twee minuten via de telefoonlijn door aan de ontvanger, die het handschrift op een spe ciale papiersoort getrouw weergeeft, In Engeland worden deze apparaten reeds op de telefoondienst aangesloten maar bij ons is de P.T.T. nog maar net begonnen, dit wonder te bekijken. Er zijn ook kleinere nieuwigheden, te bewonderen zoals een plat „telefoon snoer-wikkelapparaat" dat onder elk toe stel kan worden geschoven. Aan het dage lijks gevecht plagerig krullende snoe ren is hierdoor ook een eind gekomen. Dat de studiecommissie voor de scholen bouw de oude schoolbanken wil uitban nen is wel te begrijpen: het waren veelal dwangbuizen voor het beweeglijke kin derlijf maar het is te hopen dat de aar dige stöel-tafel-combinaties, die er voor in de plaats komen niet gedoemd zijn om altijd de naam „leerlingensets" te blijven dragen. Het beeld van de klas kan met deze meubelen zonder veel moeite veran derd worden hetgeen zijn voordeel heeft voor de onderwijsvernieuwing. Medische afdeling De medische afdeling in de Bernhard hal is een omvangrijke expositie op zich- ADVERTENTIE Wij hebben keus uit méér dan Ook in tangens Plusfours in stof en corduroy Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 15438 Haarlem-Noord zelf, die vooral buitenlandse belangstel ling trekt. Twee profs van de Keulse universiteitskliniek uitten dezer dagen hun bewondering voor wat ons land presteert bij de fabricage van instrumenten voor physisch onderzoek en therapie. Er zijn nieuwe meet- en controle-instrumenten voor zuurstofverzadiging van het bloed, geperfectionneerde operatietafels en vele andere verbeterde apparaten en instru menten. Voor het interne vervoer van pa tiënten in ziekenhuizen zijn thans bedden geïntroduceerd, die men door een eenvou dige voetbeweging op een schokvrije, ge ruisloze manier op wielen zet. Voorts ziet men de bekende electrisch verwarmde ma trassen, die vooral in de strijd tegen rheu- niatiek en ischias van betekenis schijnen te zijn. Een aardige vondst is een leesbril voor bedlegerigen, die de naar het plafond gerichte blik onder een hoek van 90 graden in de richting van de lectuur buigt of door een druk op de stelknop op zij, in de richting van de dokter of de bezoeker aan het bed. Er zijn ongetwijfeld ook gezonde „bedlezers", die zich hiervoor inte resseren omdat ze geen stijve nek wil len krijgen. Allerlei Wanneer u dan misschien niet geboeid mocht raken door een hefwerktuig voor intern bedrijftransport. dat men de naam „Minor-Paternoster" heeft gegeven, nóch voor een sigarettenpijpje, waarop u óók kunt toeteren, dan wordt u mischien wel bekoord door een electrische speelgoed auto met twee versnellingen vooruit en één achteruit of door een brill antinesoort, die het haar.niet vet maakt. U zult misschien vertederd een „babv-geyser" aanschouwen, niet beseffend, dat deze naam niet slaat op degene, die er onder zit. maar op het uitzonderlijk kleine for maat van de geyser, die wanneer men het kraantje langzaam opendraait warm en wanneer men het snel open draait, koud water doet neerdalen. Aan het moderne woninginterieur wordt zeer veel aandacht besteed; opmerkelijk is daarbij de expositie van de „Vereniging voor Beoefenaars der Gebonden Kunsten", die minder op de „smaak" en de afzet letten dan op het aesthetisch verantwoord zijn van hun producten, in de overtuiging dat de kloof tussen de „kunst" en de „markt" heus wel te overbruggen is. Men ziet voorts een aantrekkelijk nieuw type meubelen in een eenvoudige uitvoering, „Gildemeubelen" genaamd, die veel be langstelling trekken, vooral uit het buiten land. De vele gezworenen van electro- en radio-techniek kunnen op de najaarsbeurs hun hart ophalen ook al zijn er in deze sector nauwelijks nieuwigheden te ver melden. Veel interesse geniet een electri sche kachel, die niet volgens het straal- principe werkt maar door het doen circu leren van warme lucht volgens een spe- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Koorconcert. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws. 13.20 Piano.. 13.35 Amusementsorkest en koor. 14.00 Boek bespreking. 14.10„Platen. 14.25 Musicerende dilettanten. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Promenade-orkest. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Jour nalistiek overzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Wes terse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Pla ten. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Ac tualiteiten. 22.00 Promenade-orkest. 22.40 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws, in Esperanto. 23.22—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.20 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw 9.10 Platen. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.30 Cello en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Weekjournaal. 14.20 Filmland. 14.45 Viool, clavecimbel en cello. 1505 Amateursuitzen ding. 15.35 Boekbespreking. 15.50 Sympho- nie-concert. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Lichte muziek. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie.- 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 De sterken voor de zwakken, prijsvraag. 20.50 Platen. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Metropole-orkest, koor en solist. 22.00 Mijn zwagerin zaken, hoorspel. 22.20 Ha waiian ensemble. 22.35 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lich te muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.00 Salonorkest. 16.30 Accordeonmuziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Accordeon muziek. 17.30 Gevarieerd concert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Solistencon cert. 21.00 Hoorspel met muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dansmuziek. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelin gen. (Op 464, 49 en 42 m.L 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van dé week. Soortjournaal. (Op 224, 49 en 42 m.). De heer L. P. W. Lokollo, destijds hoofd van het departement van Voedselvoorzie ning van de republiek Zuid-Molukken, is in zijn woning in Rotterdam aangehouden en overgebracht naar Den Bosch, waar hij is verhoord in de zaak die in Juni 1951 aanhangig gemaakt is tegen de stichting „Door de Eeuwen Trouw" te Eindhoven wegens een vermoedelijke deviezenover- treding. De heer Lokollo heeft destijds geen gehoor gegeven aan de oproep in Den Bosch als getuige op te treden. Hij beriep zich op zijn zwijgrecht wegens zijn offi- cële functie bij de republiek Zuid-Moluk ken. De heer Lokollo heeft zich ook giste ren op dit zwijgrecht beroepen en gewei gerd in deze zaak te getuigen. ciaal systeem. Door een natuurlijke tocht stroomt de aan de onderkant aangezogen lucht via twee verwarmingselementen door de kachel, om deze aan de bovenkant weer te verlaten. In plastic is steeds meer verkrijgbaar, van keukenklokken tot kanariekooien toe. Een Zwitserse firma brengt een nieuw electrisch scheerapparaat met drie bijpas sende „hoofden". Men kan het dientenge volge als tondeuze gebruiken, als massage apparaat voor medische-, sport- en schoon heids-massage en men kan zich er nog mee scheren ook! Op de vijfde verdieping van het jaar beursgebouw in op twee na de laatste stand doorgedrongen, vonden we nog een nieuwtje: een dx*ijfplank van balsahout voor baders in zee, om mee tegen de bran ding op te rijden. Een plezierige recreatie- vorm, maar we hebben ons afgewend naar een nieuw type sleeschaatsen. Want dit is een najaarsbeurs. De Maastrichtse rechtbank heeft bevel tot gevangenhouding verleend ten opzichte van Robert L., die wordt verdacht van op lichting van personen die met hem een tocht op een jacht hebben gemaakt. Een van hen, een vroegere inwoner van Heer len heeft een klacht ingediend wegens op- Lichting tot een bedrag van 58.000. Hij was een van de passagiers op het jacht „President Robert", waarmee de verdachte verleden jaar zijn zwerftocht langs de Europese en Afrikaanse kusten heeft ge maakt. In de Haagpoort in Den Haag mag nie mand zijn fiets neerzetten. Desondanks sleept de politie de fietsen er dagelijks bij vrachtauto's vol uit. De fietsen vormen obstakels, die vooral ook aan de vracht wagens, die daar bouwmaterialen moeten aanvoeren, veel tijdverlies en ergernis voor de bestuurders veroorzaakt. Een zeer vergramde vrachtrijder, die weer eens niet verder kon, greep twee der clandestien geparkeerde fietsen, legde ze voor zijn truck en walste de stalen rossen plat. Deze al te drastische wraak oefening komt hem nu op een flink be drag aan schadevergoeding te staan. ADVERTENTIE Op 15 Juli jl. vermeldde de „Times of India" onder de titel „Indo-Pakistaanse Samenwerking" het feit dat voor het eerst in de geschiedenis van beide landen In diërs en Pakistani gezamenlijk een bui tenlandse reis zouden ondernemen. Het betrof een delegatie van 37 personen, po litici, industriëlen, vakbondsleiders en vooraanstaande studenten uit vijf univer siteiten, die aan de Wereldconferentie voor Morele Herbewapening in Caux, Zwitserland, zouden deelnemen. De 14 studentenleiders en twee vak bondsleiders, die van deze delegatie deel uitmaakten, brengen thans een bezoek voor enkele dagen aan Nederland. Hun programma vermeldde een ontvangst dooi de burgemeester van Amsterdam, een ra- dïo-uitzëridihg naar Azië over de Wereld omroep, een receptie gegeven doof de Leidse Universiteit, een lunch met de Rector Magnificus en andere professoren van de Universiteit van Amsterdam en een avond met Indonesische studenten. Don derdagmorgen gaven zij in Amsterdam een persconferentie, waarbij enkelen van hen een uiteenzetting gaven van hun beleve nissen. Het was een fascinerende ondervinding, deze jonge mensen met bezieling te horen spreken over hun nationale problemen en de oplossing, die zij daarvoor meenden te hebben gevonden. Daarbij bleek dat er in de voormalige Engels-Indische landen een sterke stroming naar nieuwe levensopvat tingen is ontstaan, die is doorgedrongen tot in de hoogste regeringskringen en die reeds tot opmerkelijke successen geleid heeft ten aanzien van een gelijkgestemde houding tussen India en Pakistan tegen over de problemen, die deze twee jonge NEW YORK (Reuter). De Veilig heidsraad heeft het verzoek van het Azia- tische-Arabische blok om de Marokkaanse kwestie op de agenda van de raad te plaat sen, verworpen. Tevoren had de raad een voorstel van Libanon afgewezen om vertegenwoordigers van die landen van de Aziatisch-Arabische groep, die geen zitting in de raad hebben, te horen. Tegen plaatsing op de agenda stemden Amerika, Frankrijk Engeland, Denemar ken en Columbia. Voor stemden de Sovjet- Unie, China, Libanon, Pakistan en Chili. Griekenland onthield zich. Het voorstel had zeven stemmen nodig om aangenomen te worden. WENEN (Reuter). Volgens gewoon lijk betrouwbare kringen is het de Sovjet soldaten in sommige streken van Oosten rijk thans toegestaan met de bevolking te „verbroederen". Dit was tot nog toe ver boden. De soldaten mogen naar Oosten rijkse bioscopen, café's en gezinnen bezoe ken en met Oostenrijkse meisjes omgaan. Zij mogen burgerkleding dragen, aldus deze berichten. De maatregel zou wellicht binnenkort voor de gehele Sovjet-zóne voor Oosten rijk gaan gelden. Te Wenen is officieel medegedeeld, dat alle beperkingen op het zenden van pak ketten naar Oostenrijkse krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie door de Sovjet-autori teiten zijn opgeheven. De beperkingen gol den tot nog toe voor bepaalde gevangenen. Na klachten over het niet nakomen van reisovereenkomsten heeft de Haagse re cherche de 41-jarige directeur van een reisonderneming in arrest gesteld. Hij schreef reizen uit naar Oostenrijk. Een der reizen ging niet door maar de ge storte reissommen werden niet terugbe taald. Een dame, die haar huis voor de vacantietijd had verhuurd, om de reis te kunnen betalen, is zonder onderdak. Vijf andere cliënten vertoeven nog in Oosten rijk, omdat de bus van de reisonderne ming .hen niet meer is komen halen. TEHERAN (A.F.P.) De Sovjet-am bassade te Teheran heeft Abdoel Hoessein Mekadeh, chef van het protocol van het Perzische departement van Buitenlandse Zaken, medegedeeld, dat hij Vrijdag ochtend door ambassadeur Lavrentiev zal worden ontvangen. De Russische ambassade maakte in het begin van deze week bekend dat Lavren tiev een hartaanval had gehad. Volgens geruchten zou de ambassadeur gepoogd hebben zelfmoord te plegen. Volgens berichten in Teheranse avond bladen is Donderdag te Teheran een Rus- sisch-Perzisch handelsverdrag getekend, waardoor de ruilhandel tussen de Sovjet- Unie en Perzië bijna wordt verdubbeld. De nieuwe overeenkomst is een aanvulling op een handelsverdrag, dat op 10 Juni werd gesloten. Rusland zal een grote ver scheidenheid van fabrikaten, variërend van katoenen stukgoederen tot locomotie ven, leveren en Perzië grondstoffen. Pakistaanse en Indiase jongeren samen getuigenis afleggend van hun nieuw geloof in een goede Aziatische toekomst. naties bij hun zelfstandigheidspolitiek on dervinden. Via de universiteiten en vak bonden in beide landen heeft zich een ideologie baangebroken naar de hoogste leiding in de landen, waardoor voor een botsing tussen India en Pakistan niet meer behoeft te worden gevreesd. Deze ideolo gie is merkwaardig genoeg van het Westen uit in India en Pakistan geïntroduceerd, en wel door Frank Buchman, de stichter van de beweging voor Morele Herbewape ning. Het woord van Ghandi: „Dit is het beste wat het Westen ooit tot ons heeft gebracht" schijnt bewaarheid te worden nu een groot aantal jonge Aziaten tot het besef is gekomen, dat hun haat en afkeer tegenover het Westen geen enkele positief resultaat konden hebben voor het heil van hun eigen land, noch dat'onderlinge ver deeldheid tussen hun landen tot iets goeds zou kunnen leiden. Zij zwoeren deze haat af en legden de verdeeldheid bij door met elkander de problemen te bespreken op openlijke en tot accoorden bereide wijze. Op deze persconferentie legden zij ge tuigenis af van hun vaste wil om op deze manier te helpen bij de bouw van een overspanning tussen Oost en West, om de oorlog uit te bannen en de wereld tot een prettiger verblijfplaats te maken dan zij tot nu toe was. De heer L. Proos Hoogendijk zal wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 31 December 1953 als directeur van de Rotterdamse Bank aftreden. Aan aandeelhouders zal worden voorgesteld in zijn plaats te benoemen mr. P. Plantenga, thans onderdirecteur van de vennootschap. 13. Panda en Jolliepop zaten hoog op de boekenkast de problemen te overdenken, die het houden van een huis-leeuw schept, toen de Groot Mogol van Hajashoe het ver trek binnenkwam. „Hoe nu, mijn gast heer?", vroeg hij, „is het in dit land ge woonte, dat men boekenkasten als zetels gebruikt?" „Nee, Hoogheid", antwoordde Panda, „maar het is hier ook niet de ge woonte, dat men leeuwen als huisdieren gebruikt". „Aha", zei de Mogol, „ge zijt dus verschrikt, omdat mijn lievelingsleeuw Jarl is losgebroken? Vrees niet, hij is op het ogenblik in een vriendschappelijke stemming". „Is uw leeuw ALTIJD in een vriendelijke bui?", vroeg Pandavoorzich tig van de kast klimmend. „Neen, natuur lijk niet", antwoordde Zijne Hoogheid, „een SAAIE leeuw zou immers nooit mijn lie velingsdier kunnen worden?!" Als om te bewijzen, dat hij niet saai was, liet Jarl weer zo'n bloedstollend gebrul horen, dat Panda een luchtsprong maakte. „Wees ge rust, mijn gastheer", zei de Mogol, „Jarl is thans duidelijk goed geluimd; ziet, hij kwispelt met de staart!" „Maar hij brult ook", weifelde Panda, „en welk uiteinde moet ik nu geloven?!" Ned. Herv. kerk Beroepen en aangenomen naar Buren J. J. Nijenhuis, cand. te Amsterdam. Bedankt voor de benoeming tot vicaris te Zwartemeer C. D. v. Coeverden, vic. te Beverwijk. Beroepen te Huizen (N.H.) (twee vac.) G. Boer te Gouda en P. J. F. Lamens te Elspeet. Aangenomen naar Scheveningen J., J. Poldervaart te Nijverdal, die bedankte voor Katwijk aan Zee. Geref. kerken Benoemd tot hulpprediker te Soest J. A. C. Rullmann, em. miss. pred. van Rotter dam. Geref. kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Uithuizen J. Bomhof, cand. te Hasselt, die bedankte voor Arum, DoesburgDoetinchem, Kantens, Nijver dal, Onnen (Gron.) en voor Zwagerveen Zwaagwesteinde. Chr. Geref. kerken Aangenomen naar Rozenburg W. v. Heest, cand. te Amsterdam. Doopsgez. Broederschap Aangenomen de bon. tot pred.-dir. v. h. .Intern. Doopsgez. Conferentiecentrum te Zeist A. G. v. Gilse te Amersfoort. Leiding. De Noord-Atlantische raad heeft meegedeeld, dat men deze herfst waar schijnlijk zal beginnen met het aanleg gen van een net van buisleidingen, door middel waarvan negen landen van vliegtuigbrandstof kunnen worden voor zien. Deze landen zijn Frankrijk, België, Nederland, West-Duitsland, Italië, Grie kenland, Noorwegen, Turkije en Dene marken. In totaal zal meer dan 3Q00 km leiding worden gelegd en de kosten zul len 100 millioen dollar bedragen. Het beginpunt, dat ergens aan de Atlantische kust zal liggen, is nog geheim. Wrok. Dr. Middelhauve, vice-voorzitter en leider van de nazistische vleugel der West-Duitse liberale partij, heeft in een telegram aan de drie Westelijke Hoge Commissarissen algemene amnestie ver zocht voor de wegens oorlogsmisdaden veroordeelde Duitsers. De in te stellen geallieerde commissie voor onderzoek van alle veroordelingen wegens oorlogs misdaden kan volgens Middelhauve de „wrok" van de Duitse bevolking niet wegnemen. Een algemene amnestie zou een nieuwe West-Duitse regering in staat stellen een buitenlandse politiek vrij van alle wraakgevoelens te voeren, zo verklaarde hij. Jager. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger heeft geweigerd McCar thy's subcommissie van onderzoek de namen te geven van legerpersoneel, dat een loyaliteitsbewijs heeft gegeven aan burgerlijke geëmployeerden die van communistische gezindheid worden ver dacht. McCarthy heeft aan verslaggevers meegedeeld, dat hij het er niet bij laat zitten. „Het is even belangrijk voor ons om te weten te komen wie een commu nist de hand boven het hoofd houdt als om een communist uit te graven," zei hij. Verbod. De Chileense Kamer van Afge vaardigden heeft Donderdag een wets ontwerp goedgekeurd, dat het verbod van de communistische partij ongedaan zal maken. Het wetsontwerp is doorge zonden naar de Senaat. Het verbod werd in 1948 afgekondigd door de regering van president Videla, die was gekozen door een combinatie van radicalen en communisten, doch die tijdens zijn ambtsperiode steeds meer naar rechts neigde. De huidige coalitieregering van president Ibanez bestaat voornamelijk uit onafhankelijken en socialisten. Contact. Het Joegoslavisch persagentschap Tanjoeg heeft Donderdag bericht, dat de Russische ambassadeur, Valkov, te Bel grado de afgelopen twee dagen bespre kingen heeft gevoerd met de Joegosla vische onderminister van Buitenlandse Zaken, Ales Bebler. Vlugschriften. Donderdag zijn te Neuren berg een 5000 ballonnen met religieuze vlugschriften in het Russisch opgelaten, bestemd om met de wind naar de Sov jet-Unie te worden gedreven. De actie gaat uit van een Lutherse geestelijke te Neurenberg en de gelden zijn verstrekt door de Lutherse kerk in de Verenigde Staten. Men is van plan spoedig ook ballonnen op te laten met materiaal in het Pools en Tsjechisch. *- Raad. President Eisenhower heeft een nieuwe „raad ter coördinering van ope raties" ingesteld ter versterking van „de beveiligingsprogramma's van de Ver enigde Staten in de wereldstrijd." De oude „raad voor de psychologische stra tegie" zal binnen 60 dagen worden op geheven. Zijn taak wordt overgenomen door de nieuwe raad, die verslag zal uitbrengen aan de nationale veiligheids raad, waarvan de president voorzitter is. Tot voorzitter van de nieuwe raad heeft Eisenhower onderminister van Buiten landse Zaken Walter B. Smith benoemd Ongeloof. Kurt Carlsen, kapitein van de gezonken „Flying Enterprise" heeft Donderdag te Singapore verklaard de berichten over de berging van grote sommen gelds die zich aan boord van het schip zouden hebben bevonden, niet te geloven. „Indien dat geld aan boord was geweest, zou het gemakkelijk var. het schip gehaald kunnen zijn, voordat dit zonk." Hij achtte de suggestie, dat zijn schip vijf km is afgedreven van de plaats waar het gezonken is ongeloof waardig. Hij had krantenberichten ge lezen over de mogelijkheid, dat.de bank biljetten in werkelijkheid uit een ander „geheimzinnig schip" zijn gehaald. Interesse. West-Duitse vakbladen zijn van mening, dat de Leipziger Messe dit jaar een grotere belangstelling uit Westelijke landen ondervindt, dan in de beide voorgaande jaren. Volgens het Dussel- dorpse „Handelsblatt" tekent zich op de Messe een zekere mate van consolide ring van de industrie der Oostelijke lan den af. Een aantal Westelijke landen en zelfs kopers uit Amerika tonen volgens het blad thans belangstelling voor de Oost-Duitse artikelen, waaruit men concludeert, dat de Oost-Duitse indus trie, vooral de optische industrie, bezig is zich te herstellen. vorige maal in een zonderlinge positie geplaatst door een kist die precies even zwaar was als ons eigen gewicht, door mid del van een katrol naar boven te willen hijsen. Ieder verstandig mens zal voor een dergelijk werkje een takel nemen, waar door met minder kracht aanzienlijk zwaar dere gewichten naar boven gehesen kunnen worden. Maar goed, de omstandigheden gaven ons nu eenmaal niet de beschikking over een takel, zodat we ons met een vaste katrol moesten behelpen, wel ke katrol echter de bijzondere eigenschap bezat geen wrij ving te vertonen. Bovendien beschikten we over een touw, waarvan het gewicht kon wor- den verwaarloosd. Allemaal uitzonderlijke voordelen, weliswaar, maar we bleven nog steeds zitten met de vraag of we de kist die precies even zwaar is als wijzelf, naar boven kunnen hijsen. Laten we eens zien, of we tot een oplossing kunnen komen. Wanneer u aan het touw gaat hangen, wordt dit touw strak over de katrol ge spannen. De situatie kunnen we dan ver gelijken met twee gewichten, die in even wicht hangen. Er gebeurt dan niets. Maar gaat u, bij uw poging om de kist op de hijsen, uw lichaamsgewicht aan het louw optrekken, dan wordt de spanning in het touw vergroot, waardoor de kist .naar boven wordt getrokken. Weest. u. óver dit eerste resultaat nog niet al te verheugd, want de naar boven gerichte spanning van het touw en uw naar beneden gerichte ga- wicht zijn volkomen gelijk aan de situatie aan de andere kant van de katrol. Beide gewichten krijgen dus een zelfde versnel ling en dus ook eenzelfde snelheid. Het ge volg hiervan is, dat u en de kist steeds op gelijke hoogte blijven. Het resultaat van uw inspanning is dus méér koddig dan waardig, want klimt u een slag van één meter in het touw, dan stijgt de kist een halve meter en u zakt een halve meter, zodat beide ge wichten op een gelijke hoogte van 50 cm. boven de grond bungelen. Gaat u onverdro- ten voort, dan komen u zowel als de kist op gelijke hoogte voor het raam van de derde verdieping te hangen, hetgeen niet weinig tot het luid ruchtig vermaak van uw buren zal bij dragen. Wanneer u dan nog de zedelijke moed kunt opbrengen u niets van de hilariteit der omstanders aan te trekken, kunt u zich de tijd korten met het stellen van de vraag hoe het toch komt dat uw arm niet uit de kom wordt getrokken, terwijl toch de volle zwaarte van uw gewicht daaraan hangt? Men denkt vaak dat de spieren en banden er voor zorgen dat gewrichten in de kom blijven. Maar in feite is het voor namelijk de luchtdruk die daar vóór zorgt! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PETILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2