ZE VEN DA GEN HAARLEM SBH H AA, Feestelijk beklonken fusie van ,,'t Kopje" met Kennemer Lyceum Gebr. van Brederode ft W; h Kort en bondigj HAARDEN - HAARDKACHELS HETELUCHTKACHELS „Kleurenfotoraam" in Haarlems eethuisje SCHOOLBOEKEN WÊ Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Heemstede HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Reputatie Geen fietsen op drukste deel Zandvoortse strand Burgerlijke Stand van Haarlem Basketballcompetitie begint op 1 October Kleuter door vijfjarig vriendje gered Flora-jeugd won Klarenhoftournooi Internationale dahlia- expositie te Aalsmeer Heropening Nutsbibliotheek De „Emergo" gestrand en weer vlot Gezellige avond voor ouden van dagen TH IJ DAG 4 SEPTEMBER 1953 „Op 1 September 1953 werd in dit gebouw gevestigd de afdeling M.M.S. ,,'t Kopje" van het Kennemer Lyceum als voortzetting van de H.B.S. voor meisjes ,,'t Kopje", opgericht in 1906 te Bloemendaal". Dit staat gegraveerd op een koperen gedenk plaat, die men aanschouwt, zodra men de hal van het bijgebouw van het Kennemer Lyceum waar vroeger de Montessori-afdeling van deze school en later de Over- veense kleuterschool was ondergebracht binnen treedt. Buiten op de muur zijn in donkere letters de volgende woorden aangebracht: ,,'t Kopje", afdeling M.M.S. van het Kennemer Lyceum". Met de onthulling van dit opschrift door het wegtrekken van een gordijn verrichtte mevrouw A. C. den Tex-baronesse Bentinck, echtgenote van Bloemendaals burgemeester, Donderdagmiddag de officiële opening van het gebouw, waardoor het Kennemer Lyceum nu dus een afdeling middelbare meisjes school rijker is geworden. Leden van het curatorium en van het be stuur van ,,'t Kopje", het Kennemer Ly ceum en het Jac. P. Thijsse Montessori- lyceum, vertegenwoordigers van het ge meentebestuur (burgemeester ihr. mr. C. j. A. den Tex en echtgenote alsmede de wethoudster van onderwijs, mejuffrouw M. E. Noltei, en van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (mr. J. de Haas) verzamelden zich na een lunch waarbij door verscheidene perso nen reeds vriendelijke woorden werden ge sproken in het gymnastieklokaal van het schoolgebouw. Daar hebben verschei dene sprekers het woord-gevoerd, in het bijzijn van het vrijwel voltallige docenten korps, in de vereniging „Aelbertsberg" sa mengebrachte oud-leerlingen en vele an deren. De heer A. D. Strumphler sprak namens het curatorium een inleidend woord, waarbij hij, na het welkom heten der aan wezigen, van grote dank getuigde jegens het departement van O. K. en W. voor de grote medewerking, die het bij de tot stand koming van de fusie had verleend. Op korte termijn zijn prestaties geleverd, die het noemen waard zijn. De heer H. Quaad- gras, belast met het toezicht op gebouw en terreinen, heeft in korte tijd daarbij geassisteerd door de heren J. Zeepvat en G. Weijers de inrichting van het ge bouw met alle daarbij voorkomende werk zaamheden in orde weten te brengen, al dus de heer Strumphler. In plaats van een „plechtige opening" zoals deze bij een kom si was aangekondigd, wilde hij liever spreken van een feestelijke opening. Bij het woord plechtig krijgt men zo gauw de gedachte aan een begrafenis en dit was het hier ze ker niet. Het was de beste weg die ,,'t Kop je" gekozen had, een wijs beleid ook om tot de fusie te besluiten zonder te wach ten op een misschien enigszins geforceerde liquidatie van deze bijna vijftig jaar oude meisjesschool. Namens het reeds genoemde departe ment sprak mr. J. de Haas, die er de na druk op legde, dat ,,'t Kopje" toch wel een zeer bepaalde klank heeft gekregen en dat het in de jaren van het bestaan een zekere reputatie heeft gevestigd, die alom in de lande bekendheid heeft verkregen. Hoewèl men in Nederland over het alge meen huiverig is voor scholen met een grote bevolking, wegens de veronderstel ling dat daardoor het persoonlijk contact in het nauw komt, hebben deze scholen toch ook voordelen te zien gegeven. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex had bij. het vernemen van de plannen tot fusie tussen beide scholen de gedachte gekregen aan een klein visje, dat door een grote vis wordt opgeslokt. Hij had eerst getwij feld of hier een „hoera"-geroep op zijn plaats was. Maar bij nadere beschouwing zag hij als voordeel van de fusie, dat de ideale toestand juist voor het meisje, dat nu alle kanten op kan werd bereikt in het voordeel van het Bloemendaalse onderwijs zowel als van het Bloemendaal se meisje. De burgemeester eindigde met de wens dat de oude traditie van ,,'t Kop je" evenwel gehandhaafd zou blijven. Evenmin waren gevoelens van weemoed of van een begrafenisplechtigheid aan te treffen bij mr. F. J. D. Theijse, erevoorzit ter van ,,'t Kopie" die het in tegen deel juist als een feestdag beschouwde. Zijn wens de „Kopje's" vlag in ere te houden werd terstond door drs. E. van Meir, rector van het Kennemer Lyceum, bevestigd met de mededeling, dat die vlag naast die van zijn lyceum bij de opening gehesen zou worden. Daarna werd nog het woord gevoerd door de president-curator van het Kenne mer Lyceum, mr. Th. F. Raedt. Hij be schouwde de toevoeging van ,,'t Kopje" als sluitsteen voor het Kennemer Lyceum, dat hiermede ook een middelbare meisjes school heeft gekregen. Het bestuur van het Strandschap Zand- voort kwam Donderdag in vergadering bijeen. De begroting voor 1954 werd vast gesteld. Uitvoerig werd gesproken over het hebben van rijwielen op het strand. Voor al op dagen met druk strandbezoek werd door degenen, die op het strand vertoeven, ernstige hinder ondervonden van op het strand geplaatste rijwielen en van rijwie len, welke aan de hand worden meege voerd (het berijden van het strand met rijwielen is reeds verboden). Het bestuur van het strandschap heeft nu verboden, op het drukste strandgedeelte, van de Van Galenstraat af tot paal 67, rijwielen op het strand te hebben anders dan in een rijwielstalling. Dit verbod geldt uiteraard niet voor het vervoer van een rijwiel van de boulevard langs de kortste weg naar de dichtstbij ge legen rijwielstalling en omgekeerd. Aan de orde kwam het ontwerp-streek- plan voor Kennemerland-Zuid, voor wat betreft de facetten verkeer en natuur- ruimten. Dit gaf het bestuur geen aanlei ding tot opmerkingen. HAARLEM. 3 Septemebr 1953 GEHUWD: 2 Sept., C. Mienis en J. M. van Steenis; 3 Sept., C. Mol en J. E. Smits; F. P. Timmermans en A. Th. Truijens; R. Klaver en I. A. Hupkens; J. P. Nijbroek en E. M. M. Balm; D. J. Maré en G. A. Meijer; P. ter Laag en E. Mühlhaus; L. J. Raaij en E. van Heerden; J. van Dijk en C. Huizing; C. de Vries en G. Huizing. BEVALLEN van een zoon: 2 Sept., J. W. KettingSmit; J. C. Th. Hunting—Boks; C. Berghoff—Scheffer; G. M. C. Weijers—van Brero, 2 z. BEVALLEN van een dochter: 25 Aug., F. J. M. WeiiersKortmulder; 2 Sept., J. C. M. Portegiesvan Loenen; Th. M. van Schie Lips; M. C. J. Vink—Eichhorn. OVERLEDEN: 2 Sept., J. Oostveen, 82 j„ Hazepaterslaan. De zeer vele aanwezigen begaven zich vervolgens naar buiten om de onthulling en officiële opening bii te wonen, waarna gelegenheid werd geboden het nieuwe schoolgebouw te bezichtigen. Het in nieuwe samenstelling gekozen be stuur van de Haarlemse Basketballbond heeft tijdens de eerste vergadering besloten de competitie 1953-'54-op Donderdaag 1 Octo ber te laten beginnen. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal het seizoen niet geopend worden met een stedenontmoeting, men zal namelijk eerst enige weken een deel van het competitie schema afwerken. Voor de Haarlemse ploegen is deze be slissing zeer toe te juichen. Want door deze- maatregel krijgen de spelers en speelsters nu de gelegenheid zich middels competitie basketball in te spelen en daar door tevens de T.C. meer gelegenheid bieden het voor handen zijnde materiaal te observeren. Diverse verenigingen zijn inmiddels bezig zich op het komende seizoen voor te berei den. Zo stond voor jongstleden Zondag een belangrijk tournooi van Oosterkwartier op het programma, dat helaas door de grote regenval geen doorgang kon vinden. Hopen- lijk laat Oosterkwartier zich door deze tegenslag niet weerhouden om het tournooi opnieuw vast te stellen. Ter gelegenheid van' de opening van de middelbare meisjesschool ,,'t Kopje" als afdeling van het Kennemer Lyceum werden gistermiddag na de toespraken drie vlaggen gehesen: twee van ,,'t Kopje" en een van het Kennemer. De heer J. H. Bakker, eigenaar van een keurig en welbeklant eethuisje aan de Rijksstraatweg 238 in Haarlem-Noord, is een geestdriftig amateur-fotograaf, hij kiekt echter alleen „in kleuren" en is daar al vijftien jaar géleden mee begonnen, toen zelfs de Hollywoodse Technicolor bij wijze van spreken nog in de kinderschoe nen stond. Nu waren die eerste vooroor logse limonade-kleurige lantaarnplaatjes nog allesbehalve fraai, maar door de jaren heen is zowel het materiaal als de opname techniek van de heer Bakker met spron gen vooruitgegaan, zodat hij zich nu in een verzameling kleurendia's verheugt, zoals men er in ons land maar zelden een ziet. En zo goed waren zijn plaatjes, dat de be kende Haarlemse beroepsfotograaf Scholten hem aanraadde, er eens een paar naar de U.S.A. het mekka der kleurenfotogra fie te sturen. De heer Bakker zond dus in voor een van de grootste en belangrijk ste „all color salons" in Amerika, waar zijn plaatjes een ereplaats kregen. Slechts twee andere Europese fotografen viel die zelfde onderscheiding te beurt wel een bewijs dus, dat de heer Bakker iets be reikt heeft in zijn hobby. Om belangstelling voor zijn mooie hoewel ietwat kostbare liefhebberij te wekken, heeft hij nu achter in zijn restau rant een enorm raam laten aanbrengen, waarin een honderdzestig van zijn fraaiste kleurendia's gemonteerd zijn, vacantie- herinneringen uit Frankrijk en Zwitser land, kleurige jachtbuit uit de duinen, van de Flora en van het strandleven, pittoreske geveltjes in oud-Haarlem en in Spaarndam, winterse landschappen, zonnige „tegen- lichtjes" en knusse interieurs. Massaas mensen hebben er geen idee van dat men met een eenvoudig kiekkastje zulke prach tige plaatjes kan maken. Gaat u ze maar eens bekijken: tien tegen een, dat u daarna meteen naar uw fotohandelaar snelt om óók eens zo'n kleurenfilmpje te kopen! Al spelende is gistermorgen de driejarige Dirk Kaptein uit de Thorbeckestraat in het Spaarne gevallen. Zijn vriendje, de vijf jarige Jan Verhage, eveneens uit de Thor beckestraat, heeft hem echter dapper op het droge geholpen en naar huis ge bracht. Voor nader onderzoek is de dren keling, die ogenschijnlijk geen letsel h.ad opgelopen, naar het Grote Gasthuis ge bracht. ADVERTENTIE Grote Markt 21 Verleden week zijn de halve finales en de verliezersronde van het Klarenhoftournooi gespeeld. Ondanks de regen wilden de jon gens toch voetballen. De uitslagen waren als volgt: OosterkwartierFlora 00, Flora wint na strafschoppen. WIK—Centrum 0—0, Centrum wint na strafschoppen. Bij deze twee wedstrijden werd een mi nuut stilte in acht genomen voor het over leden bestuurslid van de speeltuinvereniging Klarenhof, de heer E. Severijnse. Verliezersronde. OosterkwartierWIK 00; WIK wint na strafschoppen. De stromende regen belette de jongens om de finale te spelen en daarom werd deze uitgesteld tot Donderdagavond. FloraCentrum. Beide partijen speelden een snelle en sportieve wedstrijd met Flora iets in de meerderheid, maar opnieuw kon den de jongens geen doelpunten maken. De stand bleef nulnul. Bij het nemens van strafschoppen was Flora de gelukkige en de einstand in dit tournooi luidde dus: 1. Flora; 2. Centrum; 3. WIK; 4. Oosterkwartier. De voorzitter van Klarenhof de heer V. d. Reep reikte de prijzen aan de aanvoerders uit, bedankte vervolgens de speeltuinver eniging WIK voor het gebruik van het ter rein en het onthaal aan de spelers. De afdeling Aalsmeer van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die dit jaar haar zestig jarig bestaan viert heeft in nauwe sa menwerking met de Nederlandse Dahlia vereniging, die dit jaar 35 jaar bestaat, en de vaste keuringscommissie van de Nederlandse maatschappij, een interna tionale dahliakeuring en -tentoonstelling georganiseerd, die op 4 September zal worden geopend door ir. F. W. Honig, directeur van de tuinbouw. Deze expositie wordt van 4 tot en met 6 September ge houden in de grote hal van de „Centrale Aalsmeerse Veiling". Vrijheid Aan de Spaaimdammer Kolk woont de kunstschilder Leen Spierenburg. Een jonge man, lang, slank, met sterk golvend al wat grijzend haar. Zijn vrouw heet Ger ze is vrolijk en blond heeft de zorg voor twee gezellige peuters en tekent er ook nog bij. Een van die knusse, Hol landse huisjes in het oude dorp hebben zij zich tot wo ning gekozen. Via een ouder wets dubbele deur betreed je dit domein van sfeer, een warmkleurig gemeubileerd vertrek met gebloemde gor dijnen en comfortabele rotan- stoelen, bloemen en natuurlijk hier en daar eigen werk, zegt je dat je in de naaste om geving van een modern kun stenaar toeft. Van een man die de grenzen niet uit het oog verloor Met die grenzen bedoelen wij de juiste verhouding tus sen kunst en wereld. Spieren burg hoort ook tot die kunste naars die een zwak hebben voor gewoon leven. Een moe dige verklaring voor een ar tist, waarvan sommigen graag zien dat hij een beetje aan de excentrieke kant is. Je kunt met Spierenburg uren praten over mensen, hun werk en vermaak, hun lief hebberijen en eigenaardig heden. Want hij houdt van het leven, van het dorp waar hij nu bijna twee jaar woont en arbeidt. Hij vertelt graag, het wordt al gauw een reeks bonte avonturen en soms is er ook wel een fijngetekend portretje bij of een felle expressie. Want het leven gaat niet altijd over rozen, al benijdt de man met de vaste baan zo'n onge- bondene wel eens. Kunstschil ders kunnen meestal niet van hun schilderijen leven. Daar om is het noodzakelijk dat zij zich toeleggen op illustratie werk en zo. „Een bof, wanneer je opdrachten voor tekenwerk krijgt, het maakt je financieel onafhankelijk, maar je verlan gen naar het penseel en het uren onbelemmerd werken aan je eigen creatie wordt er toch niet door gestild." Hoe Leen eigenlijk schilder geworden is? Bij toeval. Zijn plan was als scheepsmachinist de zee te verkennen en dus ving hij die studie aan. In die dagen maakte hij onder het werk door schetsen van de werklieden in de haven, ruige, al wat oudere mannen, die jaren lang op dezelfde plaats werkten en in hun vak ver grijsden. „Zo kwam ik in de kunst. Al spoedig gaf ik de scheep vaart er aan en kreeg een baan als assistent van een kunstschilder, die diorama's vervaardigde. Ik verdiende er een gulden in de week mee, maar ik volgde tenminste de richting die mij toch het meest lag." „Veel heb ik mijzelf ge leerd," zegt Leen Spieren burg." Maar van de schilder H. F. Boot stak ik aardig wat op. En het begin was niet makkelijk. De mensen ver dringen zich nu eenmaal niet aan de deur van een pas be ginnend kunstschilder om zijn werk te kopen. In '47 was het lot mij echter gunstig en werd mijn schilderij „Jonge Moe der" bekroond met een prijs uit het Willink van Collen- fonds." Spierenburg heeft al ver scheidene malen geëxposeerd, zowel in de Spaarnestad als in Enschedé en Amsterdam. „En overal kreeg hij naast woorden van criiiek blijken van waardering, en begrip," zegt zijn vrouw en leest enkele passages voor uit het recensie boekje dat voor haar een kost baar bezit is. „Met mijn laatste opdracht heb ik geluk," zegt Spieren burg. „Ik moet een stuk of vier aquarellen maken voor een grote onderneming en dat geeft weer een zekere mate van vrijheid, die je als kun stenaar toch maar slecht ont beren kunt." Het glazeniersechtpaar Schilt-Geesink rust in zijn atelier uit van de vermoeiende, maar dankbare arbeid. Glazeniersechtpaar We zagen het direct, toen we onlangs de tuin van een van de vele villa's aan de Per- nambucolaan te Overveen binnenstapten. Het kon niet missen: hier woonde het glaze niersechtpaar Schilt-Geesink. Dat bewezen wel de gebrand schilderde kunstwerken, die voor de ramen in de voorka mer hingen. Binnengekomen, hoefden we maar even een blik te slaan in de (vele) albums, gevuld met reproducties van gebrand schilderde ramen, om te be seffen, dat er gedurende de twintig jaar, dat dit echtpaar aan het werk is, heel wat vol bracht is. En dat is ook inder daad zo. Wanneer de heer Schilt over de verschillende opdrachten begint, raakt hij niet uitgepraat. Vóór de oor log was er onder andere een opdracht van negen ramen in het prachtige Gotische kerkje in Hemmen in de Betuwe. Tij dens de oorlog toonden de be zetters grote belangstelling voor het werk van de heer en mevrouw Schilt-Geesink. Zij wilden hen zelfs een onbe perkte leverantie lood garan deren: lood, dat voor de Duit sers in die dagen onbetaalbaar was! Doch er was één voorwaar de: zij moesten lid worden van de Kultuurkamer. Als rechtgeaarde Nederlanders weigerden de kunstenaars ech ter te werken, zodat het werk stil lag. Na de oorlog wachtte een grote stapel opdrachten op uitvoering, waarvan wij willen noemen de drie ramen in de Hervormde Kerk te Win schoten, vier ramen in de di rectiekamer van een fabriek in Den Haag en twee ramen en een wandschildering in het gemeentehuis van Aalsmeer. En dan was er een grote op dringend nodig bij dit werk, vaak lang op zich wachten. „We kunnen wel zogenaamd routinewerk leveren, maar dan wordt de prestatie aan merkelijk geringer". En dat moet kunstminnend Nederland natuurlijk niet hebben! Jubileum De heer N. G. Zethof, die op vijftienjarige leeftijd als leer- lingfitter in dienst trad van het Haarlemse gasbedrijf, zal op Maandag 7 September ge huldigd worden in verband met het feit, dat hij dan vijftig jaar in dienst is. De heer Zet hof vindt het zelf niet zo be langrijk; een kwestie van ge zondheid, meer niet. Toen hij ongeveer 23 jaar oud was, haalde hij het fittersdiploma. Dat was net in die tijd inge steld, zodat hij als een der eerste Nederlanders het diplo ma verkreeg. In 1921 werd hij aangesteld als voorman bij het leggen van een gasleiding van Haarlem naar Bloemendaal. Dat geschiedde in die tijd nog met paard en wagen. Er is sedertdien veel veranderd, vindt de heer Zethof, die de uitbreiding van het gehele be drijf heeft meegemaakt. Vroe ger moesten de arbeiders bij voorbeeld om de twee uur de retorten met kolen vullen, waarbij zij in de onmiddellijke nabijheid van het vuur ston den. Thans rijden kolenwa gens af en aan. die hun lading rechtstreeks de kamerovens binnendragen. De heer Zethof is dikwijls bevorderd; ver leden jaar nog werd hij aan- steld als technisch ambtenaar. Juist in deze tijd met de vele ambachtscholen en diploma's, die verhinderen, dat men als „jongmaatje" in dienst treedt, zal een dergelijk jubileum een zeldzaamheid worden. Tussen goud en diamant Morgen is het 55 jaar ge leden, dat het echtpaar W. F. RomijnSlicht in de registers van de Burgerlijke Stand werd opgenomen. De heer Romijn is sindsdien nog zes keer naar die afdeling van het Stadhuis gestapt om er telkenmale een jongge borene aan te geven. Het huwelijk heeft nu eenmaal zijn consequenties en zo mo gen de heer en mevrouw Ro mijnSlicht zich vandaag de dracht van maar liefst zeven ramen in de raadzaal van het gemeentehuis van Kapelle bij Goes. Het glazeniersechtpaar moest daarvoor uitbeelden de vier grondslagen van de De mocratie. De heer Schilt be gint te lachen, wanneer hij dit vertelt. „Het klinkt zo een voudig, maar probeert u maar eens de Vrijheid, Rechtvaar digheid, Openbaarheid en Dienstvaardigheid uit te beel den". Volgens mevrouw Schilt- Geesink laat de inspiratie, zo dag verheugen in het vrolijke bezit van vijftien kleinkinde ren en acht achterklein kinderen. Vijfenvijftig jaar bevindt zich halverwege goud en dia mant en staat niet als een „officieel" jubileum te boek. Maar de boven-vijftigjarige echtverbintenissen zijn toch te zeldzaam om er niet gewag van te maken en voor familie en vrienden om er niet een feestdronk aan te wijden. Dat zal dan ook wel gebeuren in Brouwersplein 13, waar de heer en mevrouw Romijn een rustige levensavond genieten. Muziekparadijs Toen de gramofoonplaten- draaiende klanten van de fir ma Hogen'oijl hun toevlucht moesten nemen tot de huis kamer, de logeerkamer, ja zelfs de keuken van de familie Hogenbijl om hun keuze te bepalen, vond de heer Hogen bijl het welletjes. Er moest uitbreiding van zijn winkel komen en daartoe stelde hij zich in verbinding met de heer L. de Vogel, die de oude, on diepe kelder van dit pand hoek VeerstraatOude Groenmarkt aan een onderzoek onderwierp. Hij ontdekte, dat met uitdieping van deze kelder men een heel stuk in de goede richting zou komen. Met de uitvoering werd belast de heer H. Dees; de heer Nijman nam de elec- trische verzorging voor zijn rekening. Van hedenmiddag af zullen de platenliefhebbers in het vervolg een muziekpara dijs binnengaan met een speciale „luisterbar" en acht luistercabines, waarvan één voor langspeelplaten. De win kel zelf is ook gedeeltelijk veranderd en is, evenals de kelder, die trouwens in geen enkel opzicht meer op een kelder lijkt, in frisse, lichte tinten gehouden. Hier kunnen de klanten voor muziekinstru menten terecht. De firma Ho genbijl, die al dateert van 1886 en dus tot oude Haar lemse bedrijven kan worden gerekend, kan met reden trots zijn op deze zeer geslaagde verbouwing. Mozaïeken Wie in de Grote Houtstraat het onlangs geopende „Extase" binnengaat zal er aan de wand en ter introductie in de vitrine een keur van mozaïeken aantreffen van de Amsterdamse kunstenaar Hill. Het is voor Haarlem zoveel als een nieuwigheid: de kunst bij een glaasje, maar de nieuwigheid oogst evenveel succes als in de hoofdstad. De bezoekers van „Extase" vin den het wel een blik en een discussie waard, de eigenaar krijgt er een aantrekkelijke decoratie mee van zijn overi gens rustig en aangenaam in terieur. Wanneer men ons vraagt welke van de mozaïeken wij het mooiste vinden dan gaat onze voorkeur uit naar de expressieve Christus, die, zeer sober gehouden, fraai is van compositie en kleur. Een paar negerinnenkopjes boeien u evenzeer. Er ligt heel wat nauwgezette arbeid aan ten grondslag De kunst is ook maar één procent inspiratie en negenennegentig procent transpiratie. De transpiratie kan men bij „Extase" weg spoelen en wellicht inspiratie opdoen bij de mozaïeken. En als ge niet geïnteresseerd zijt in deze kunstvorm, die reeds generaties voor ons zo vlijtig beoefend werd: na deze komt een andere expositie, schilde rijen, tekeningen, alle van jonge kunstenaars. Hetgeen er toe moet bijdragen om in Ex tase te geraken. BINNENLAND De Nederlandse Vereniging van Pleeg ouders zal op Zaterdag 12 September in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een algemene vergadering houden. Besproken zal worden het rapport over de wenselijkheid en mogelijkheid van een wet telijke regeling van het adopteren in Nederland. Bij Diepenveen is een boerderij annex smederij van de firma J. G. Verwoolde en Zoon in vlammen opgegaan. Men kon uit een stal vier varkens redden; drie andere varkens vonden de dood. Uit het v/oonhuis kon slechts een deel van de inboedel wor den gered. De boerderij, de smederij en een korenberg gingen verloren. Te Wanssum is in de ouderdom van 88 jaar overleden de heer P. J. Rutten, die van 19221929 lid van de Tweede Kamer en van 1919—1923 lid van de Provinciale Staten in Limburg is geweest. De heer Rutten was een van de pioniers bij de ontginning van de Peel. Het Nederlandse architectenbureau Beunis te Oss en Veghel heeft de prijskamp gewonnen van de stad Antwerpen, die uit geschreven was onder veertien architecten uit Frankrijk. België, Engeland en Neder land. Het betrof het ontwerpen van twee schoolcomplexen. HAARLEM EN OMGEVING Ds. H. Bartlema, die sinds September van het vorige jaar als veldprediker was gemo biliseerd, zal op 15 October in de wijkge- meente Zuid van de Nederlands Hervormde kerk van Heemstede weerkeren. Na het zomerseizoen wordt de eerste postzegelbeurs voor de Haarlemse verzame laars aanstaande Zaterdagmiddag van 14 tot 17 uur in het gebouw van „Zang en Vriend schap" aan de .Jansstraat gehouden. Deze beurs zal verder iedere week worden ge houden. r Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van de Santpoortse „School met de Bijbel" wordt op 11 October een feest avond gehouden in het Jeugdgebouw van de Nederlands Hervormde gemeente aan de Burgemeester Enschedélaan. Tegen de 34-jarige fabrieksarbeider C. M., die bij een radiohandelaar een scheer- apparaat en een strijkbout op afbetaling had gekocht en deze goederen, vóórdat hij ze geheel had afbetaald, weer verkocht had, is proces-verbaal opgemaakt. Zijn echt genote kreeg eveneens een proces-verbaal, wegens opzettelijke heling.Tegen de 56-jarige koopman J. F. W. V. wordt proces-verbaal opgemaakt wegens schuldheling en van de aankoop geen aantekening houden in het doorlopend register. Bij gehouden aanbesteding door burge meester en wethouders van Weesp was de firma Van der Putten, aannemers te Haar lem de laagste inschrijfster voor de bouw van 192 étagewoningen en vijf eengezins woningen, een en ander voor de som van f2.155.000. ADVERTENTIE I NVENTA Zeer zuinig in gebruik 13 a 15 HL anthraciet per seizoen. GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk. - Telefoon 12762 Betaling in overleg. Naar wij vernemen zal de verbouwde en opnieuw ingerichte leesbibliotheek van het Departement Haarlem van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen aan de Lange Veerstraat op Zaterdagmiddag 19 September worden heropend. De Nederlandse kustvaarder „Emergo", groot 211 brt. en eigendom van de N.V. Invoer- en Transportonderneming „Invo- tra" te Rotterdam, is Donderdag als ge volg van een zware dwarszee bij het eiland Borkum aan de grond geraakt. Al spoedig gelukte het de „Emergo" los te komen, doch gezien de krachtige wind die er nog stond achtte de kapitein het raadzaam ter plaatse ten anker te gaan en te schuilen. Het schip was onderweg van Skoghall naar Amsterdam met een lading hout. Het Christelijk Gemengd Koor te Heem stede, dat onder leiding staat van Jan Nibbering, heeft aangeboden voor de Heemsteedse Ouden van Dagen een spe ciale avond te verzorgen, welk voorstel in dank werd geaccepteerd. Hiervoor is een gevarieerd programma samengesteld, dat behalve het optreden van het koor nog enige andere attracties zal bevatten. De avond wordt gegeven Maandag 7 Septem ber in de toneelzaal van hötel-café-restau- rant „Het Wapen van Heemstede", aan het Wilhelminaplein. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. A. van Dierendonck en L. Vruno; Th. Rabenberg en M. J. Stee houwer; P. A. van der Beeke en C. C. Th. C. Groot; A. J. Stok en M. J. Koopman; H. F. Kosseri en C. J. Loerakker; G. C. Rooijers en A. A. G. Goossens. GETROUWD: J. Deurlo en P. Warmer dam; A. G. H. Groeneveld en G. Blaak; H. P. van Straten en E. C. Stijnman; J. Koren en E. Dijkstra; M. H. van Iperen en A. H. Meijer. GEBOREN: Roelf. z. van S. W. D. Kuiken- ga cn A. G. de Lang; Anne Elisabeth, d. van C. T. M. Blokker en B. A. M. Heiweiller; Johanna, d. van J. D. J. Smit en E. van Runt; Piet Hein Jacob Marie, z. van P. G. Smithuis en Th. J. J. Schönberger. OVERLEDEN: F. J. ter Voort, 42 j.; I. H. BoelhouwerGaikhorst, 72 j.; Wed. M. Win terWetzler. 87 j.: J. Vos, 73 j.; Mej. J. Ch. van Bakel, 80 j.; A. van Huissteden, 69 j.; A. M. A. A. Steger, 79 j. COLLECTE KONINGIN WILHELMINAFONDS Op Woensdag 9 September zal de uit gestelde collecte voor het Koningin Wil- helminafonds dat de kankerbestrijding be vordert, worden gehouden. Dames en meisjes die als collectrice aan deze col lecte willen medewerken, kunnen zich opgeven bij de heer Y. Schotanus, Duin laan 6, Bennebroek.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7