Rotterdams concours dit jaar internationaler dan ooit Predikant werd slachtoffer van schilderij enz wendel VfRIGLEY Euwe, in tijdnood, weerstond aanval van Smyslov in 47ste zet niet Smartekreet van een stroper in Haarlemse rechtzaal Duitsers wonnen drie van de vier nummers J. G. MARTIN ZONEN Hij leende grote bedragen en kreeg goedkope reproducties in onderpand Tennis Amerikaanse tennis- Kampioenschappen Biljarten Internationale vijfkamp biljarten in Antwerpen DANS-ACADEMIE Candidaten-tournooi in Zwitserland S port programma voor Zondag Sport in 't kort Zwemmen Nederlandse zwemploeg in Boedapest aangekomen A thletiek Gita en Haarlem naar estafettekampioenschappen Internationale Marathon loop in Enschedé Nederlandse zangers naar Verre Oosten Baakse Overlaat in 1956 dicht P. J. van Veen-Zuiltournooi voor bedrij f ski aver jassers VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1953 Prins Bernhard deed gisteren mee aan de dressüurproef op het internationale con cours in Rotterdam'. En hij dressuurrijden hoort nu eenmaal de statige hoge hoed. Maar aangezien dat hoofddeksel niet zo comfortabel is, bleef het vertrouwde groene hoedje nog maar even op de slapen en de hoge zijde" in de hand. menten, waarvan zeker vermeld moet wor den het presenteren van de meute van de Koninklijke Nederlandse Jachtvereniging, die alweer ongeduldig in haar kennels wacht op het naderende jachtseizoen. jn Rotterdam is gisteren het jaarlijkse Internationale concours-hippique begon nen, dat tot en met Zondag duren zal en dat niet zijn vier dagen hippische sport van de bovenste plank iedere Nederlandse rui ter naar de Maasstad zal lokken, jjet concours is dit jaar bovendien interna tionaler dan ooit, want het is sinds de oor log nog niet voorgekomen dat er zoveel verschillende naties in Rotterdam ver tegenwoordigd zijn Italianen, Fransen, Belgen, Zwitsers, Engelsen en Duitsers zijn er met wagens vol paarden naar toegeko men en de enorme staltenten staan boorde vol. Het concours groeit dus nog steeds en dat is een prettig verschijnsel want ten eerste krijgt men zo de kans veel buiten landse cracks aan het werk te zien en wat van hen te leren en bovendien hangt er op bet intieme terrein van de Rotterdamse jlanège een genocgclijke internationale sfeer, die men node zou missen. Het programma van gisteren omvatte weliswaar nog geen al te zware proeven, maar men kreeg toch ruimschoots gelegen heid om eens te kijken wat men dit jaar met de buitenlanders voor vlees in de kuip had. En men was natuurlijk extra be nieuwd naar wat de Duitsers zouden pres teren, die voor het eerst sinds lange tijd weer in Rotterdam aanwezig waren. Zij moeten het nu immers zonder de steun van het nazi-regiem stellen dat de ruiter sport voor de oorlog ter meerdere glorie van het „Reich" op alle mogelijke manie ren stimuleerde. Welnu, de Oosterburen zijn het nog niet verleerd. Zij wonnen twee springconcoursen en de dressuur- proef en werden daarmee zeker de succes volste équipe van de eerste dag. De dres- suurproef werd gewonnen door mej. Han- nelore Weygand met Perkunos, een Oost- Pruis met een ogenverblindende draf maar een wat melige stap, die met deze plaatsing niet onfortuinlijk was. De Zwitserse kapi tein Honegger met Romeo werd tweede, de enthousiaste Belg Peters met Nunky derde en de Zwitserse crack Grundbacher met Rose d'Avril, die wat begint te slijten, vierde. De eerste Nederlander was Ary Schram met het Nederlandse fokproduct Jeep, die de vijfde plaats bezette. Prins Bernhard met Arquebuse werd achtste. De indrukwekkendste vertoning gaven naar onze smaak de Zwitsers, die met hun paarden een ongehoorde mate van rust en gehoorzaamheid hebben bereikt. De tweede Duitse overwinning kwam in de Prijs der Amazones, een springconcours voor dames. Hierin won mevr. Kohier met Armalva, inderdaad de sterkste combinatie, voor de Italiaanse mevr. Perronne op Vol- tigeur en de Belgische mej. Heymans op Carmène. Een kans op een zeer goede Ne derlandse prestatie werd teniet gedaan toen mevr. Koster uit Zandvoort, die op perbest met Cobbey van haar echtgenoot overweg kon, een vergissing in het par cours maakte. De derde Duitse zege kwam in het bar rière-springen door Winkler op Oriënt, die in de laatste barrage toen de barrières op 1.70 meter stonden, de Nederlanders Hendrickx op Byou en Tonrty Timmer op Radja er af reed. Tegen dit toppunt van souplesse, rust en afgemeten springen konden de Nederlandse paarden nog niet op. Hoe Tonny Timmer, die een zeer groot crack aan het worden is, de zeer steil sprin gende Radja over de hoge hekken toverde, was overigens een wonder op zichzelf. Britse zege Het belangrijkste springconcours was dat om de Prijs van de Jockeyclub waar voor iedere ruiter met twee paarden moest starten. De sympathieke Britse majoor Gibbon, een nimmer aflatende gast in Rot terdam, haalde hierin met Blue Lady en de oude Bones de overwinning, die ieder een hem van harte gunde. Tweede was ook een Brit, de kapitein Dallas met Fran- kie en Marmion. Wiel Hendrickx reed Byou en Patrick naar de derde plaats voor het Franse springkanon Du Breuil met Xerres en Ukase. Er was ook nog een nationaal spring concours L dat werd gewonnen door de ïïaarleme ruiter Hans Eysvogel op Lucky Strike. Deze handige ruiter stuurde de heus niet zo gemakkelijke vos rond in het enige foutloze parcours en won voor Timmer met Casino de Paris en R. Koster met Axel. Dat was dan de eerste dag, die overi gens wel wat fleuriger weer verdiend had, maar er komen er nog clrie en wie weet breekt het zonnetje nog door. Het hoort er namelijk zo bij om dit schouwspel van durf en gratie nog wat fleur bij te zetten. En de grote dagen komen nog. Zondag, de laatste, is natuurlijk de belangrijkste. Want dan wordt de Prix des Nations verreden, de landenwedstrijd, die zo op het oog nog een geheel open affaire is. Wie zal het winnen? De Duitsers, energiek en met grondig voorbereide paarden of de Fran sen vol élan en altijd bereid er nog een schepje op te doen? De Belgen, die om de winst van een seconde met plezier hun hals riskeren of de Italianen die als het op hard rijden aankomt ook hun mannetje staan? De secure Zwitsers misschien of de Engelsen die pas na de oorlog in de sprin- gerij mee zijn gaan tellen maar een dub bele portie durf-tot hun beschikking heb ben? Of de Hollanders die op eigen terrein nogal eens tot fikse uitschieters in staat zijn? Er is nog weiryg van te zeggen, maar dat het een heet-omstreden Prix des Na tions zal worden, staat wel vast. En die Prix des Nations zal omlijst worden door allerlei andere boeiende hippische evene- De Amerikanen Budge Patty, Gardner Mulloy, Vix Seixas en de Zweed Sven Da- vidsson hebben zich in de kwartfinales van de Amerikaanse tenniskampioenschappen geplaatst. In de vierde ronde versloeg Patty de Australiër Mervyn Rose met 79, 64, 6—2, 6—3, Mulloy overwon Torben Ulrich (Denemarken) met 3—6, 63, 75, 62, Seixas wees zijn landgenoot Talbert met 62, 60, 60 terug en Davidsson bleef met 16, 36, 61, 64, 64 de baas over Art Larsen (U. S. A.). Bij de dames bereikte Maureen Connolly gemakkelijk de vierde ronde door een 61 63 zege op Jeanne Arth (U.S.A.). Shirley Fry had met haar landgenote Lau ra Louikynnen eveneens weinig moeite: 6—2. 6—1. Ook de Amerikaan Trabert, de Australiërs Hoad en Rosewall alsmede de Deen Nielsen hebben zich in de kwartfinales geplaatst. Nielsen won in de vierde ronde van Kova- lesk (U. S. A.) met 6—3, 5—7, 4—6, 6—4, 64, Hoad van Richardson (U. S. A.) met 6—3, 6—4, 6—4, Trabert met 6—2, 7—5, 6—2 van Aure (Australië) en Rosewall met 97, 7—5, 6—2 van Brown (U. S. A.) In Antwerpen wordt een internationale vijfkamp gehouden, waaraan wordt deelge nomen door Van Hassel (België), Vervest (België), Spielmann (Duitsland) Lütgehet- mann (Duitsland) en Van de Pol (Neder land). De vijfkamp was verdeeld in: libre, cadre 47/2, banadstoten, cadre 71/2 en driebanden. De uitslagen luiden na zeven partijen: VervestVan Hassel 32; SpielmanVan de Pol 2'i2A; SpielmanVan Hassel 23; VervestLütgehetmann 23; VervestVan de Pol 32; LütgehetmannVan Hassel 2VS211'VervestSpielmann 50. ZWEDEN WON VAN GROOT BRITTAN- Nlë. Zweden heeft de landen-athletiek- wedstrijd tegen Groot Brittannië met 109 tegen 103 punten gewonnen. ADVERTENTIE 1 DANSSEIZOEN BEGINT 15 OCTOBER (Anno 1875) A Inlichtingen Inschrijvingen elke dag van 7 Sept. af 'j 11—12 14—17 19—21 uur uur uur DANS-ACADEMIE MARTIN - SCHAGCHELSTR. 29 HAARLEM - TEL. 10806 J De amazones komen bij de springerij zo langzamerhand steeds meer naar voren en maken het de heren geducht lastig. Hier is een van de prominente Britse sterren aan het werk op het Rotterdamse concours: mevrouw Mary Marshall-Whitehead op Last Star, die overigens in dit sprinconcours om de prijs der Amazones, die zij de laatste jaren iedere keer won, de meerdere moest erkennen in de Duitse mevrouw Kohier. Slechts liet gekraak van Smyslov's schoenen verbrak af en toe de stilte, toen Donderdag de afgebroken partijen uit de derde ronde van het candidatentournooi voor het wereldkampioenschap werden voortgezet. De Rus had gelegenheid genoeg tot wandelen, want blijkbaar had bij van de eerste acht a negen zetten reeds een zorgvuldige studie gemaakt in de rust van zijn studeerkamer. Ook Euwe had deze zet ten natuurlijk al bekeken maar de keuze was voor hem moeilijker, daar hij zwak stond en omdat de kleinste fout onmiddel lijk fatale gevolgen kon hebben. Daarom had hij meer bedenktijd nodig. Het gelukte hem om de activiteit van de zwarte strijd krachten aan banden te leggen, maar toen de tijdnood-fase aanbrak kon Smyslov plotseling zijn paard in de strijd brengen. Dit leidde op de achtenvijftigste zet tot een ineenstorting van de witte stelling. De beide andere partijen waren inmid dels reeds geruime tijd geëindigd. Kotov had de strijd tegen Boleslavsky zelfs niet voortgezet. Hij heeft zonder meer opgege ven en daarmee zijn derde achtereenvol gende nederlaag geboekt. Een grote ver rassing, want wie dit van te voren voor speld had zou stellig ongelijk gekregen hebben. De uitslagen van de uitgespeelde par tijen uit de derde ror.de luiden: Euwe (Ne derland)—Smyslov (Rusland) 0—1; Stahl berg (Zwitserland)—Geiler (Rusland) A—A; Boleslavsky (Rusland)—Kotov (Rusland) 10. Stand Na de derde ronde luidt de stand in het candidaten-tournooi: 1, 2, 3, 4 en 5 Euwe (Nederland), Averbach, Bronstein, Smyslov (allen Rusland), Stahlberg (Zweden) elk 2 punten: 6. Boleslavsky (Rusland) l'A punt uit 2 partijen; 7, 8, 9, 10 en 11 Keres, Geiler, Petrosian (allen Rusland), Reshevs- ky (USA), Naidorf (Argentinië) ieder 1>; punt uit 3 partijen; 12. Gligoric (Joegosla vië) 1 punt uit 2 partijen; 13. Taimanov Ruslandpunt uit 2 partijen; 14. Szabo (Hongarije) punt uit 3 partijen; 15. Kotov (Rusland) 0 punten. waarschijnlijk had dr. Euwe reeds hier het later volgende kwaliteitsoffer voor ogen). 13. - - - Pa6—b4; 14. bl—e3 Ta8—c8; 15. d5d6 Lf5d3; 16. Lg2xb7 - - -. (Leidt in ieder geval tot levendige ver wikkelingen. waarvan de afloop echter niet te voorspellen is). 16. - - - Tc8—b8: 17. Lb7—g2 Ld3xfl; 13 Kglxfl Pb6d7; 19. Pa3—c4 Pd7—e5; 20 Pc4xe5 Lg7xe5; 21. Le3xc5 Dd8—a5; 22. Lc5e3 Tf8dB; 23. Pc3—e4 Le5xd6. (Een kleine, maar belangrijke finesse want op 24. pxd6 volgt nu Da6 schaak). 24. Pe4f6 schaak Kg8h8; 25. Le3d4 Ld6e5; 26. Pf6—d7 f7—f6; 27. Ld4xe5 f8xc5; 28. Ddl—d2? Tb8—c8: 29 Kfl gl Da5c5; 30. Lg2—h3 Dc5—e7; 31. Dd2—e2 Td8xd7; 32. Lh3xd7 Dc7xd7; 33. De2xe5 schaak Kh8- g8; 34. De5e4 a7—an; 35. h2—h4; Dd7—d5; 36. De4—g4 Tc8-f8; 37. Tal—dl Dd5—f3; 38. Dg4—c4 schaak Df3f7; 39. Dc4c5 Df7f5; 40.* Dc5c4 schaak Df5f7; 41. Dc4c5 (De laatste zetten gebeurden van beide zijden in hevige tijdnood. Na de 41ste zet van Euwe werd de partij afgebroken). Het verdere verloop van de partij Euwe Smyslov was: 41. - - - Df7f5; 42. Dc5—c4 -I- Kg8g7; 43. Dc4—d4 Dfo—f6; 44. Dd4c5 Tf8—f7; 45. Tdl—d2 Df6—e7: 46. Dc5c3 Tf7—f6; 47. Td2—d4 Pb4—c6; 48. Td4d5 (Wit moet in de eerste plaats verhinderen dat het paard via e5, op de koningsvleugel gaat ingrijpen). 48.de7e6; 49. Td5c5 h7h5. (Om niet voortdurend rekening te moeten houden met het opspelen van wit's h-pion. Stahlberg Bovendien kan het steunpunt g4 later voor het paard van groot belang zijn). 50. b2b3 Kg7—f7; 51. Tc5—b5 De6—d7; 52. Kglg2 Dd7e753. Dc3—e4 Kf7—g7; 54. Dc4d3 Kg7h6; 55. Tb5—d5 Tf6—f7; 56. Td5d6 Pc6—e5; 57. Dd3—e3 Kh6—h7; 57. Td6b6 Op 58. Tdö, kan 58. - - -, Db7; 59. de5, Tf5 volgen). 58.De7c7. (Wit gaf op). Gistermorgen heeft de arrondissements- ruiter, toegeschreven aan Wouwerman en Hieronder volgt het verloop van.de partij Euwe—Smyslov: Euwe (wit) Smyslov (zwart) 1. d2—d4 Pg8f6; 2. c2—c4 g7—g6; 3. g2—g3 Lf8—g7; 4. Lfl— g2 d7—dó: 5. c4xd5 Pf6xd5; 6. e2—e4 Pd5—b6: 7. Pgl—e2 c7—c5; 8. d4d5 e7—e6; 9. 0—0 0—0; 10. a2—a4 Pb8—a6; 11. Pbl—a3 e6xd5; 12. e4xd5 Lc8—ff; 13. Pe2c3. (Dit is een zeer scherpe voortzetting; VOETBAL Eerste klasse A NECWageningen; AjaxHeracles; LeeuwardenRCH; Stormvogels-Elink- wijk; Ensch. Boys—Zwolse Boys; Oos- terparkers—DWS; Be Quick—Haarlem. Eerste klasse B EnschedeGVAV; De Volewijckers Heerenveen; EDO't Gooi; DOS VSV; Go AheadRigtersbleek; Sneek —Blauw Wit: AGOVV—Vitesse. Eerste klasse C HBSBVV; SVVXerxes; Brabantia —VVV; WH '16BleijerheideNAC LONGA; SpartaEmma; Sittardia PSV. Eerste klasse D Willem IIMaurits; EBOHFeijen- oord; RBC—Eindhoven; Juliana—Lim- burgia; NOADDHC; ExcelsiorHer- mes-DVS; MVV—ADO. West I. Derde klasse C Hilversum—SDW; GVO—Wijk aan Zee; Vierde klasse D AGSZilvermeeuwen CRICKET Eerste klasse HaarlemVRA (terrein VRA). ADVERTENTIE t* JOIIANSEN BLIJFT EUROPEES KAM PIOEN LICHTGEWICHT. De wedstrijd om het kampioenschap boksen van Europa lichtgewicht tussen de Deen Joergen Johan- sen, houder van de titel, en de Duitser Wer ner Handke is na 15 ronden onbeslist ver klaard zodat Johansen de titel behield. FIFA-JEUGDTOURNOOI IN 1954 IN DUITSLAND. Het jeugdtournooi van de FIFA zal het volgend jaar in Duitsland worden gehouden. Alhoewel de Argentijnse voetbalbond zich bereid verklaard had de reiskosten per vliegtuig voor zijn rekening te nemen is de organisatie toegewezen aan Duitsland, dat eveneens zijn candidatuur had gesteld. DE ENGELSE LEAGUE. De uitslag van de Donderdag gespeelde leaguewedstrijd luidt: eerste divisie: Charlton AthleticTot tenham Hotspur 01. NOORSE UITNODIGING VOOR WED STRIJD TEGEN NEDERLAND. De Noorse Schaatsenrijdersbond heeft aan de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond een schrijven gericht, waarin wordt voorgesteld jri de komende winter een wed strijd NoorwegenNederland in Noorwegen te houden. Dë KNSB zal zich over het Noorse voorstel nog nader beraden. N# een voorspoedige vliegtocht is de Nederlandse zwem- en waterpoloploeg, die Zaterdag en Zondag de strijd tegen Hon garije zal aanbinden, in Boedapest aange komen. Het gezelschap, dat op het vliegveld in Boedapest door enkele bestuursleden van de Hongaarse zwembond met bloemen en vriendelijke woorden werd ontvangen, is ondergebracht in een groot hotel, uit welks kamers men een schitterend uitzicht heeft op de Donau. Tegen het middaguur werd Donderdag het zwembad opgezocht, waar de wedstrij den zullen worden gehouden. Dit op het Margareten-eiland gelegen bad is geheel berekend op wedstrijden. Het grote, acht banen brede en 50 meter lange basin en het daarachter gelegen springbassin zijn omgeven door tribunes, die ruim 6000 toe schouwers kunnen bergen. Dat de wed strijden voor beide dagen reeds nu, en kele dagen tevoren, zijn uitverkocht mag wel als bewijs gelden voor de geweldige belangstelling, die in deze millioenenstad voor het zwemmen en waterpolo; bestaat. Toen de Hongaarse zwemmers en zwem sters het bad hadden ontruimd, kon Frans Kuyper het met zijn jongens in bezit ne men voor het gebruikelijke, pittige pro gramma van zwem- en baloefeningen. Met belangstelling werd deze training door de Hongaarse spelers en officials, die op de tribunes zaten gevolgd. Na de polo-ploeg kwamen de zwemmers en zwemsters hun baantjes trekken en intussen waren de sfirihgers en springsters in het springbas sin bezig de brede drie-meter planken op hun kracht te beproeven. Er trad geen pleiter achter de linkse lezenaar in Haarlemse rechtzaal. En dat behoefde ook niet, want de Haarlemmer P. J. D., die het „hoger op" had gezocht na een vonnis van de Kantonrechter dat voor zag in een verblijf van acht dagen in het Huis van Be waring, liet duidelijk mer ken dat hij het plaatsen van juridische kneepjes zeer wel combineerde met die gladde pathetiek welke door onze bekende straf pleiters dikwerf met zo veel succes wordt toege past, al deed zijn Lim burgs accent daaraan wel enige afbreuk. D. was dan in de prille ochtend van de twaalfde Maart door één jachtop ziener en vier agenten in de Herenduinen bij Velsen waargenomen, een zak met zes ontslapen konijnen over de schouder. Toevalliger wijze bevon den zich in de onmiddel lijke nabijheid ook een zes tal strikken en nu hadden die vier dekselse bescher mers van de wildstand zo maar aangenomen, dat die konijntjes wel via deze strikken in de zak waren geraakt. Die opinie hadden ze in een goed doorwrocht verbaal vastgelegd, welk document dan ook als de basis van de acht dagen brommen viel te beschou wen. Dus ging D. over tot het aanvechten van de wettige en overtuigende bewijs kracht die het proces-ver baal volgens de Kanton rechter bezat. D. stelde primo: de ko nijnen waren niet d ooi- middel van strikken ge vangen; secundo: zij waren niet uit de Heren- maar uit de Kennemerduinen afkomstig. Hij was naar IJmuiden terug gelopen, omdat daar zijn motor fiets stond. „Heeft u ze dan met de hand gevangen?" infor meerde de president on verholen ongelovig. En de officier: „Stroopt u dan per motor?" De appellant was echter niet voor één gat gevangen. „Niemand kan het gezien hebben; dat er strikken in de buurt waren, zegt ook niets; het hele duin staat er vol mee". „Jawel, maar ik heb nog nooit met een zak konij nen op mijn rug gelopen", herinnerde de president zich, die vervolgens de verdachte voorhield, dat hij zelf, blijkens het pro ces-verbaal, direct had toegegeven dat hij de strikken was nagelopen. „Gelooft u, dat ik dat ooit gezegd heb? Zo ach terlijk ben ik niet!" riep de Haarlemmer geplaagd uit. Waarop de officier in onwankelbaar vertrouwen op het opsporingsapparaat tegenwierp: „Een ambts- edig proces-verbaal! Met de handtekeningen van vier verbalisanten eron der!" Nu schakelde de ver dachte over naar vertrou welijker accoorden. ,,U bent niet in de prak tijk van dat werk", zei hij, dit tekort van de rechters vergoelijkend. „We zijn helemaal niet slecht met de koddebeiers; we lopen ze een beetje in de veiling te nemen. Tenslotte be schermt de ene stroper de andere. En wanneer we aangehouden worden, ge ven we niet toe dat we stroopten, maar we laten ze in de waan, want anders krijgt straks weer een andere jongen een prent". In deze toelichting op het ongeregelde jachtbedrijf, gegeven in de vorm van een dialoog met de getui gende jachtopziener, ver zekerde D. dat als de stro rechtbank te Assen een aanvang gemaakt met de behandeling van de geruehtma- Euwe—Smyslov kende schilderijenzwendel, waarvan de predikant, ds. H. van L. te Odoorn hei slachtoffer is geworden. Toen de politie zich ïn de maand September 1952 met deze aangelegenheid bemoeide, bleek de predikant een bedrag van ongeveer f 88.000 armer te zijn geworden, waarvoor hij een aantal schilderijen in onderpand had gekregen, die volgens de tenlasteleg ging, aanzienlijk minder waard zijn (nau welijks f 10.000), dan de geldsbedragen die steeds werden voorgeschoten. Het wa ren slechts goedkope reproducties. Na een zitting die ongeveer 13 uren in beslag nam, eiste de officier van Justitie in deze zaak tegen de 67-jarige sierkunste naar C. H. A. de Z. te Utrecht: zeven maanden met aftrek tegen C. H. A. de Z. 43 jaar, commissionnair in schilderijen te Den Haag: drie jaar met aftrek, tegen de 35-jarige kunsthandelaar J. de Z. te Den Haag: twee jaar met aftrek en de 32-jarige koopman Th. S. te Arnhem: anderhalf jaar met aftrek. Uitspraak 17 September. In de maand Juli- 1950 kwam de predi kant in contact met de 67-jarige C. H. A. de Z., diens beide zoons, en Th. S. te Arn hem. Een der beide zoons had geld nodig voor een reis naar Amerika, waar hij een aantal in zijn bezit zijnde schilderijen zeer voordelig van de hand zou kunnen doen. De vraag luidde, of de predikant wellicht f 15.000 zou kunnen lenen waarvoor hij als waarborg een aantal schilderijen zou krijgen, kostbaar natuurlijk, voorstellende: jongen met vogelnestje, toegeschreven aan Albert Cuyp, vijf personen en een hond, toegeschreven aan Toornvliet en twee rui ters, toegeschreven aan Berkheijde. Ds. Van L. nam aan, dat alles op waarheid berustte en verschafte de f 15.000. Twee maanden later leenden de beide broers bij de predikant f 27.000: zij kon den nu een „echte" Rembrandt kopen in Duitsland voor f 80.000 a f 90.000. Weer werd een aantal schilderijen in onderpand gegeven. Een kluizenaar met engel, toege schreven aan Domenichino, een gewapende pers zo behandeld gingen worden, de jacht wel spoe dig kapot zou gaan. „Waarom dan wel?" vroeg de president belang stellend. „Omdat de stropers nu nog de strikken opruimen, maar dat dan wel zullen nalaten", meende appellant onheilspellend. De officier, mr. B. v. d. Burg, bleek niet onder de indruk te zijn gekomen van D.'s betoog. „We behoeven er niet op te rekenen, dat D. ooit een overtreding van de Jachtwet zal toegeven". Hij voegde eraan toe, dat hij er niet aan dacht om alle verbalisanten als ge tuigen op te roepen. „Dat zou D. wel willen, dan kon den zijn kornuiten in de duinen vrij hun gang gaan!" En eigenlijk vond mr. Van der Burg de straf aan de lage kant, maar hij vol stond met bevestiging van het vonnis te vragen. De verdachte trok voor zijn laatste woord alle re gisters open. „Is er nog een klein beetje recht in Ne derland? Zou het maar niet beter zijn de stropers vo gelvrij te verklaren?" riep hij bezwerend om het vol gende ogenblik weer de juridische aspecten van zijn verdediging aan de orde te stellen. „Niemand heeft gezien, dat ik strik ken heb nagelopen. Men kan mij alleen ten laste leggen, dat ik op verboden grond heb gelopen. Ik laat in het midden of ik ge stroopt heb, maar er moet een beetje bewijs zijn. We leven toch niet meer in de moffentijd?" „Neëe", stemde de presi dent toe. „Dan vraag ik vrijspraak wegens gebrek aan bewijs", besloot D. met het gemak van de man die die for mule meer heeft gehoord. Uitspraak 17 September. Voor de Nederlandse estafette kampioen schappen athletiek, die Zondag 6 September op de Nenyto-baan door de Rotterdamse athletiekcommissie worden gehouden, is een record aantal inschrijvingen binnengekomen. Niet minder dan 150 ploegen zullen met el kaar de strijd om de mevrouw Dieben-beker (dames) en de Herman van Leeuwen-beker (heren) aanbinden. Bij de dames komen on der meer Sagitta, Celebes, ADA, de Meeuwen, Hollandia, Gita, Siomo, Sprint, de Kometen en 5AC uit. Vlug en Lenig, AAC, de Trekvogels, DOS, AV '23, Haarlem, GAC, Pro Patria, Pegasus en THOR zijn bij de heren ondér andere van de partij. De vierde internationale Marathon.' die op Zaterdag 12 September in Enschedé wordt gehouden, is sterk bezet. Onder de vijftig lopers bevinden zich drie nationale kam pioenen; de Engelsman Jim Peters, De Duit sers Hans Vol 1 bach en onze landgenoot Janus van der Zande en voorts Cox (Enge land), Wange, Juderski (beiden Duitsland) en de Oostenrijkers Gruber en Zeiner, Van Nederlandse zijde zullen Jaap O verdijk, Slegt, De Jong en Van Poelgeest zich aan het 42.195 kilometer lange parcours wagen. Piet Leenen, van het Rotterdamse DOS, die in 1928 op de Olympische spelen in Amster dam de Nederlandse kleuren in de Mara thon verdedigde, heeft, nog steeds niet ge noeg van het wedstrijdlopen, want ook zijn inschrijving is bij het wedstrijdsecretariaat binnengekomen. -I een schilderij voorstellende een maagden roof. Een maand later werd de dominee bewogen tot afgifte van f 10.000 omdat „anders" de koop van de Rembrandt in Duitsland zou afspringen, terwijl inmid dels ook reeds f 12.000 was verkregen door aan de predikant te vertellen dat er een Rembrandt te koop was voor f 20.000 welke verkocht zou kunnen worden voor f 50.000. De oude De Z. leende van de predikant f 2500 om brons aan te kopen voor de ver vaardiging van bronzen plaquettes met de beeltenis van de Koningin, die geëxpor teerd zouden worden naar Canada. Daarbij voegde zich later Th. S. uit Arn hem. Hij had „een tante in Toronto wo nen" en die had alweer een Rembrandt te koop. Zijn vriend C. de Z. kon deze Rem brandt kopen voor f 22.000 maar er man keerde nog f 8000 van de koopsom. In de maand September 1952 werd de zwendel ontdekt en na een uitgebreid on derzoek kon de politie overgaan tot de arrestatie van de vier verdachten. De sopraan Corrie Bijster, de alt Annie Hermes en de bariton Laurens Bogtman zijn uitgenodigd in het komende voorjaar een tournée te maken door de landen van het Verre Oosten. De kunstenaars zullen er een groot aantal recitals geven, doch tevens medewerken aan bijzondere uit voeringen, zoals van de Hoogmis van J. S. Bach in Bombay en van de Mattheus pas sie in Singapore. In laatst genoemde stad zal bovendien nog Handel's Messiah uitgevoerd worden. In de jaarvergadering van de afdeling bouw- en waterbouwkunde van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieur die te Arnhem is gehouden, heeft ir. W. Benoist, ingenieur van de Provinciale Waterstaat van Gelderland, gesproken over de wer ken van de dichting van de Baakse Over laat. In 1852 werden reeds verschillende over laten gedicht, maar de Baakse overlaat bleef open. In 1920 werden de eerste plan nen tot dichting opgemaakt. De ernstige overstroming van 1926 had tot resultaat, dat men in 1929 een nieuw plan maakte. Pas in Juni 1949 is met de dichting een begin gemaakt. Men hoopt dat de werken in 1956 voltooid zijn. Economisch zijn de werken zeer zeker verantwoord. Merk waardig is echter, dat de bevolking de overstromingen niet zo erg vindt. In de slibbemesting zagen de boeren een voor deel. De totale kosten worden geraamd op f 9.500.000, waarvan f 4.050.000 ten laste van de provincie komt en f 3.700.000 van het rijk. In de week van 7 tot 12 September zal de Haarlemse Klaverjasbond voor bedrijfsver enigingen met het traditionele P. J. v. Veen- Zuiltournooi beginnen. Er hebben zich 450 deelnemers aangemeld en de Zuilhouder (L. Coster 1) zal op geduchte tegenstand moeten rekenen. Volgende week komen de volgende tien tallen tegen elkaar uit Nederland 1Figee 1 L.Coster 1Beijnes3 P.T.T. 1HSM 3 PTT 2—DSH 3 PTT 3—Beijnes 1 PTT 5Boru 2 SAC 1—DSH 2 SAC 2—OW 1 SAC 3—DSH 4 GEB 3—Johez 1 HSM 1—DKC 3 Beijnes 2 is vrijgeloot. OW 2—DKC 1 HSM 2—CPTT 1 GEB 2—Union 2 GEB 1—PTT 4 DSH 1—Union 1 Figee 2Johez 3 Figee 3Johez 2 DKC 2—SSH 1 DKC 4—Boru 1 Sp.boys 2Boru 3 Sp.bys 1—L. Costsr-2

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9