Om vormingsonder wijs in Indonesië afgeschaft BITTACCEN .Clowntje Rick Algemeen betreurde maatregel van een Nederlandse stichting Belang van „blijvers" is hier niet mee gediend Veertig jaar notariaat Tuinfeest en kermis in provinciaal ziekenhuis Sanering stadskernen eist waakzaamheid <^Brieven aan de redactie Zandvoortse winkelstand bereidt actie voor II Notaris Dolleman jubileert vandaag Motorfiets en vrachtauto botsten tegen elkaar SLECHT WEER OP KOMST! Burgerlijke Stand van Haarlem Bond Heemschut bijeen Handelsaccoord met Zwitserland Scheepvaart Voor de kinderen Het eindpunt van de bus „Stichting Jacob Obrecht" opgericht Gemma-school wordt 17 September geopend MK V. MOSKVITCH M. W. SCHÖRN ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent te Soerabaja) Tot voor kort kenden we in Indonesië naast het Nederlandse concordante onder wijs (onderwijs dat volkomen gelijk is aan dat hetwelk op de scholen in Nederland wordt gegeven) ook het „omvormings- onderwijs". Op de omvormingsscholen werd les gegeven aan Nederlands sprekende kin deren met het doel deze kinderen om te vormen voor het Indonesische onderwijs en de Indonesische maatschappij. Men heeft dit onderwijs drie jaar geleden speciaal in het leven geroepen voor kinderen, wier ouders in Indonesië wilden blijven, voor kinderen dus, die aan het Nederlandse concordante onderwijs, dat geheel op Ne derland is gericht, niets hebben en die ten gevolge van taalmoeilijkheden het onder wijs op de Indonesische scholen niet kun nen volgen. In de drie jaar van hun bestaan hebben de omvormingsscholen getoond in een grote behoefte te voorzien. Nu is dit onderwijs echter plotseling komen te res sorteren onder de ..Stichting Nederlands Onderwijs", de stichting, welke in Indone sië het onderwijs voor Nederlandse kinde ren verzorgt, daartoe in staat gesteld door financiële hulp van de Nederlandse rege ring. Op zichzelf bestaat er tegen deze overgang naar de Stichting niet het minste bezwaar, doch de zaak wordt anders nu er, op uitdrukkelijk verlan gen van de Stichting, in het leerplan van de scholen zeer ingrijpende wijzi gingen zijn aangebracht en de omvor mingsscholen aanpassingsscholen zijn geworden, hetgeen zeggen wil, dat bij het onderwijs niet langer de nadruk wordt gelegd op het Indonesische ele ment, doch op het Nederlandse. De be langen van de leerlingen van deze scholen, die straks, naar in de bedoe ling van hun ouders ligt, in Indonesië hun brood zullen moeten verdienen, zijn hierdoor bepaald niet gediend. Bovendien strookt deze onderwijsveran- dering niet met de politiek van de Neder landse regering, die er te oordelen naar diverse uitlatingen van Nederlandse mi nisters op gericht is, de Indische Neder lander in Indonesië te laten. Om die poli tiek te verwezenlijken, dient men immers de Indische Nederlander ook de middelen te verschaffen om zich in Indonesië te handhaven en dat doet men zeker niet dooi de jeugd op school Nederlands als hoofd vak en Indonesisch als bijvak te geven (tot nu toe was juist het omgekeerde het ge val) en door verder van de kinderen te eisen, dat zij precies kunnen vertellen welke plaatsen aan de spoorlijn van Zwolle naar Maastricht liggen en waarom en wan neer Jan van Schaffelaar van de Barne- veldse toren sprong Financiële moeilijkheden Het omvormingsonderwijs, in het leven geroepen door particulieren, heeft zich dit ingrijpen van de stichting om financiële redenen moeten laten welgevallen. Tot nu toe werd dit onderwijs gesteund door de Indonesische regering, die het gratis een aantal leerkrachten ter beschikking stelde. Van de zijde van de Nederlandse regering heeft men lange tijd, hoe vreem'd dit ook mag klinken, geen belangstelling voor het omvormingsonderwijs getoond. Pas kort geleden werd uit Den Haag een kleine sub sidie ontvangen. Gedwongen door het grote tekort aan leerkrachten op de nationale scholen, heeft de Indonesische regering nu echter, zeer tot haar spijt, zoals zij heeft meegedeeld, de tijdelijk ter beschikking gestelde leerkrachten moeten terugnemen. Voor het omvormingsonderwijs, dat finan cieel onmogelijk op eigen benen kan staan, betekende dit het einde, of zich te schikken naar de wensen van de Stichting. Noodge dwongen heeft men het laatste gekozen en nu worden de kinderen van in Indonesië geboren en getogen Nederlanders, die niet van plan zijn Indonesië uit eigen beweging te verlaten, dus „aangepast" in plaats van „omgevormd". „Aangepast" is een mooi woord, doch de vraag rijst direct waaraan zij aangepast zullen worden. Er is nog nie mand geweest, die ons daarop een bevredi gend antwoord heeft kunnen geven. Noodzakelijke overgang In bepaalde kringen schijnt men nog steeds te geloven, dat Indonesië zal blijven Vandaag viert de nestor der Velsense notarissen, de heer W. A. Dolleman zijn veertig-jarig ambtsjubileum. Vanmiddag recipieert de jubilaris te zijnen huize aan de Wüstelaan in Santpoort tussen 15 en 17 uur. Vanmorgen werd hij door zijn personeel gehuldigd. De heer Dolleman werd geboren in 1876 te Heemstede en kreeg zijn aanstelling als „notaris te IJmuiden" al in 1913. Behalve in het verenigingsleven trad hij op als be kend notaris in Kennemerland. Hij be kleedde onder meer 20 jaar de functie van president-kerkvoogd der Nederlands Her vormde Gemeente in Santpoort, was ge ruime tijd voorzitter van IJmui-dens Bloei en bestuurslid der N.Z.H.R.M. Vrijdagmiddag heeft om ongeveer half vier op de hoek OvertonstraatTimor- straat in Haarlem-Noord een ongeluk plaats gehad tussen een motorfiets en een driewielige vrachtauto. De aanrijding ont stond doordat de bestuurder van het mo torrijwiel, die de Timorstraat in Zuidelijke richting doorrreed, geen voorrang verleen de aan de, voor hem van rechts komende, Vrachtwagen, die bestuurd werd door de aardappelhandelaar C. D. Het motorrijwiel Verd door de aanrijding zwaar beschadigd; bestuurder daarvan, de 24-jarige me taalbewerker H. B. die over pijn in de borst klaagde, is voor nader onderzoek overge bracht naar de St. Joannes de Deo, goedvinden dat allerlei buitenlandse laag geschoolden aan nationaal laag geschool den bestaat niet het minste gebrek op de arbeidsmarkt concurreren met Indone siërs. Tot nu toe heeft men de Indische Nederlanders, werkzaam in het particuliere bedrijfsleven, geen moeilijkheden in de weg gelegd, maar uit het ambtelijk apparaat zijn zij, op een klein aantal deskundigen na, verwijderd. In de immigratiemoeilijkheden, die de uitgezonden Nederlandse werkers nu al geruime tijd in de weg worden gelegd, doen voor de door Indonesiërs vervang bare Indische Nederlanders op den duur weinig goeds verwachten. Waarom behandelt Djakarta tal van In dische Nederlanders tot nu toe zo tolerant? Er is sprake van, dat de in Indonesië woon achtige Nederlanders nog eenmaal de mo gelijkheid zullen krijgen om op eenvoudige wijze Indonesisch staatsburger te worden. Voormannen van het Indo Europees Ver bond, een van de organisaties van ex- Nederlanders, die Indonesisch staatsburger zijn geworden, verzekerde ons nog dezer dagen, dat die gelegenheid beslist zal wor den geboden en wel vóórdat er algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Ter vaststelling van de kiesgerechtigden moet er een Nationaliteitswet komen. Deze wet zou tevens voor de Indische Nederlanders de overgang, binnen een bepaalde termijn, naar het Indonesische staatsburgerschap regelen. Tot dan, aldus onze zegslieden, zal de Indonesische regering de Indische Ne derlanders geen moeilijkheden in de weg leggen. Daarna zullen alle Nederlanders, die geen Indonesisch staatsburger zijn ge worden en die vervangbaar zijn door Indo nesiërs, het land moeten verlaten. Onze zegslieden voegden hieraan toe, dat zij aan dit plan van de Indonesische rege ring op loyale wijze hun medewerking zul len verleenen, minaxf meer als dank voor de door Djakarta gedane toezegging om nog eenmaal de mogelijkheid te onenen om op eenvoudige wijze Indonesisch staats burger te worden. En hoewel een toezegging van de Indo nesische regering uiteraard geen evangelie is, geloven we toch wel te kunnen aanne men, dat de hier uitgestippelde gang van zaken juist is. Ook uit dien hoofde menen wij, dat de belangen van de Indische Ne derlanders, door het omvormingsonderwijs te veranderen in aanpassingsonderwiis, slecht gediend worden. Immers, afgaande op de belofte van de Indonesische reaer'ng, gegeven aan de voormannen van het Ï.E.V., zullen er voor de Indische Nederlanders, die geen deskundigen zijn. slechts twee mo gelijkheden open blijven: de Nederlandse status verwisselen voor de Indonesische of het land verlaten. Aanpassen heeft geen enkele zin, omdat er niets is om aan te passen. Omvormen echter wel, voor de groep, die wanneer straks de gelegenheid daartoe geboden wordt, alsnog zal beslui ten Indonesisch staatsburger te worden. Het is dan ook jammer, en het wordt hier algemeen zeer betreurd, dat de Stich ting heeft gemeend het omvormingsonder wijs te moeten afschaffen. Bij de Indonesi sche autoriteiten heeft deze maatregel uiteraard een zeer slechte indruk gemaakt. ADVERTENTIE Laat nu Uw wagen Afdoende tegen roest en rammelen AUTOGARAGE Olieslagerslaan 36 - Telefoon 10570 HAARLEM, 4 September 1953 BEVALLEN van een zoon: 2 Sept., H. Pe- trovicNijman; 3 Sept., L. W. Hoogenberk Reijns; 4 Sept., H. W. van den Berg Verkerk. BEVALLEN van een dochter: 3 Sept., C. M. KamsmaHogerheijde; H. Chr. Goossens van Esveld; M. W. van der Puttende Wit; 4 Sept., E. M. TönsTeeuwen; R. Mis setvan den Hoek. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft Vrijdagmiddag de bloemen- en fruittentoonstelling „De Gou den Poort" geopend. Tijdens de rondgang over de tentoonstelling in het FAJ-g^hovw te Amsterdam kwamen minister S. L. Mansholt en de burgemeester van An,si er- dam mr. Am. J. d'Ailly een in slaap ge vallen tuinder tegen. Zij konden niet na laten de tuinder, een aangeklede pop, eens flink door elkaar te schudden. Het moet Vrijdag voor de patiënten van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort een onvergetelijke dag zijn geworden, die nog lang in het geheugen zal voortleven. Zij hebben kunnen genieten van een tuin feest met kermis, verlichting en vuurwerk en elkanders krachten bij enige spelen kunnen meten. Vrijdagmorgen werd begonnen met wed strijden voor de patiënten, die voor de vrouwen bestonden uit koekhappen, ton netje kruien en een verkleedwedstrijd. De mannen konden zich bezig houden met De belangstelling voor de algemene ledenvergadering van de Bond Heemschut, welke men in Limburg had belegd omdat in deze provincie de belangstelling voor Heemschut volgens de voorzitter dr. J. A. Bierens de Haan het kleinst is. was zeer groot. Ton Koot gaf als secretaris een uit gebreid overzicht van de werkzaamheden van Heemschut in het afgelopen jaar. De penningmeester, mr. H. ter Meulen, deelde mee dat de financiële toestand van de bond niet rooskleurig is, maar dat men wat de'toekomst betreft optimistisch mocht zijn. Het aantal leden nam in het afgelopen jaar met 10 percent toe. Na een gezamenlijke koffietafel volgde een wandeling door Sitta.rd met bezichti ging van de voornaamste oudheidkundige monumenten. Uiteraard werden de stadswallen hierbij niet overgeslagen. Uit het jaarverslag van de secretaris Ton Koot kunnen we nog aanstippen, dat in Amsterdam in twintig jaar tijd van de 3000 monumenten er 500 gesloopt zijn, Spe ciaal tegen de demping van grachten en havens had men zich in het laatste jaar overal in den lande moeten keren. Veel schoons werd vernietigd. Ook de sanering van de stadskernen eiste voortdurende waakzaamheid. Het verkeer wenst door de oude stadskernen geleid te worden, de ont sluiting kost altijd vernietiging van veel moois. Amsterdam ontvouv/de haar plan nen tot sanering van de binnenstad, ge hele wijken zullen met de grond gelijk ge maakt worden. Niet minder dan 100 pan den die op de voorlopige monumentenlijst voorkomen zullen verdwijnen. Een staats commissie is in het leven geroepen om de oude stadskernen van de steden te bestu deren. Door toedoen van de bond Heem schut heeft men aan de opdracht van de commissie ais programmapunt kunnen toe voegen het behoud van het stedeschoon in de oude stadskernen. Economisch is men hier ook bij gebaat. Van 28 Augustus tot 4 September zijn in Den Haag besprekingen gehouden met een blaastrappen, hindernislopen en een keil Zwitserse delegatie over het Nederlands- nerwedstrijd. Voor deze onderdelen waren in het totaal ongeveer vijftig prijsjes voornamelijk versnaperingen beschik baar, die dadelijk na afloop van de wed strijden persoonlijk door de eerste ge neesheer-directeur van het ziekenhuis, dr. W. Ploegsma, werden uitgereikt. Ongeveer twee honderd patiënten na men aan deze wedstrijden deel. Het middagprogramma werd geopend met een rondgang over het terrein door het eigen harmonieorkest Oefening Kweekt Kunst onder leiding van de heer C. Fijma. Het korps was aangevuld met enige niet- patiënten en niet-verplegenden en heeft zich ook de verdere middag en avond zeer verdienstelijk gemaakt met het spelen van prettige en pittige muziek. Het middagfeest bestond uit het bezoeken van kermisattracties, waarvan een dank baar gebruik werd gemaakt. Voor een lut tel bedrag konden de patiënten zij had den voor dit doel een extra zakgeld ont vangen in de draaimolen mee draaien, hun geld vergokken bij het rad van avon tuur of in vis-, schiet-, bal- en trektentèh, oliebollen eten en in de theétent een com' sumptie genieten, en dan zijn hiermede eigenlijk nog lang niet alle pleizierige mo gelijkheden op het kermisterrein genoemd. Een goed geslaagde fakkeloptocht zette het avondprogramma in, dat besloten werd met een vuurwerk, dat er zijn mocht. De ah's en oh's waren dan ook niet van de lucht. Het slotstuk werd gevormd door het woord „welterusten", gevolgd en ge flankeerd door vele vuurspuwende vuur pijlen. Zeker drieduizend patiënten, ver- plegenden en genodigden woonden het vuurwerk bij. Voor de aanvang en na afloop er van kon men in de omgeving rondwandelen en de feeërieke verlichting aanschouwen, waarvan het aantal lamnjes het getal der bezoekers verre overtrof. In het midden van de vijver tegenover het gebouw „Meer zicht" waren een verlichte molen en fon tein opgesteld. Vanmiddag is er andermaal gelegenheid de kermisattracties te bezoeken, waarna het tuinfeest, dat „zo maar" voor de pa- tienten werd gehouden, na zes uur, als de officiële sluiting plaats heeft, weer tot het verleden zal behoren. Zwitserse handelsaccoord van 1 December 1352. Op grond van het streven naar een zo vrij mogelijk handelsverkeer tussen bei de landen konden over en weer enige con tingenten worden verruimd. Deze foto toont voor de eerste maal dit geleide projectiel, dat tentoongesteld zal zijn op de Farnborough Luchtvaart-cxposi- lie. In.een ring rondom de raket zijn klei nere hulpraketten aangebracht, die het apparaat opstuwen tot de supersonische kruissnelheid. Détails betreffende snelheid, type, gewicht en gebruik van dit geleide projectiel bleven geheim. Gegrepen De Velsense politie heeft een 31-jarige Haarlemmer aangehouden, die bekend heeft vorige week op de Wiistelaan een dame te hebben lastig gevallen. Een per soon, die aan de hand van het door ons ge publiceerde signalement de gezochte meen de te herkennen, waarschuwde de politie in Santpoort. De verdachte zou eveneens in Bloemen- daal een soortgelijk geval hebben ge pleegd. Nu keken ze niet meer somber.Het. telegram van oom Trijjje had hun angst hele- maal weggenomen. Hij zat veilig op Palmeiland, dus nu hoefden ze niet meer ongerust te zijn. Na enkele dagen kwam de brief, die oom Tripje had geschreven; en direct begon tante Liezebertha die te lezen. De jongens stonden er opgewonden omheen, want zij waren ook brandend nieuwsgierig! En toen las tante Liezebertha de brief voor. Ze hoorden, iaat er gebeurd was op het eiland, hoe de kwaaie Bimaboemoe's waren gekomen en oom Tripje hadden gevangen genomen en meegenomen naar hun eigen eiland; hoe hij daar met de slimme Baiatoe was gevlucht in de kano, en hoe ze ten slotte door het hefschroefvliegtuig waren opgepikt. De jongens luisterden er naar met gloeiende wangen. „Wat 'n engerds, die Bimaboemoe's!", zei Bunkie verontwaardigd. „Maar ze hebben toch lekker 'n strop gehaald!", zei Rick voldaan. „Fijn, dat oom Tripje nou veilig bij de Zwartjes op Palmeiland zit, hè, tante Lieze bertha?", vond Oepoetie. Ja, tante Liezebertha was ook erg blij. Ze had al die dagen zo in ongerustheid gezeten! Ze praatten er nog een poos over, e.x de jongens konden op school hun gedachten bijxia niet bij de les houden, zo blij waren ze. En 's avonds, in bed, lagen Rick en Bunkie ook nog 'n poos na te praten over dat grote avontuur van oom Tripje ()ierkort weergegeven) Verkeer I. „Wielrijders, zijt gij levens moe?" zo vraagt G. W. J. O. in het inge zonden stuk, opgenomen in H.D. van 3 September. Dat zou men als wielrijder of voetganger inderdaad bijna worden door de haast, waarmede automobilisten en motorrijders dikwijls over de Schoterweg en Rijksstraatweg razen. Men krijgt bijna geen kans meer om heelhuids over te ste ken. Ik meen, dat de meeste ongelukken veroorzaakt worden door de snelheid, waarmede door automobilisten en motor rijders gereden wordt. Natuurlijk worden er door fietsers en voetgangers fouten ge maakt en ook zij behoren zoveel mogelijk op te letten, doch ook al doet men dat, dan nog zullen de verkeersongelukken aanhouden, indien de maximumsnelheid niet weer wordt ingevoerd. Zelfs al zou de fietser alléén de schuld dragen (maken autorijders geen fouten?) dan nog heeft naar mijn mening de automobilist of mo torrijder niet het i-echt maar raak te rijden. Of tellen mensenlevens niet meer? E. J. A. Verkeer II. Naar aanleiding van de brief van de heer G. W. J. O. in de rubriek „Brieven aan de Redactie", van j.l. Don derdag, zou ik het volgende willen opmer ken. Heeft de heer O. wel eens op de fiets door Haarlem gereden? Dan zou hij weten dat een brede strook langs de trottoirband voor rijwielen vaak onberijdbaar is dooi' de vele plassen welke op het wegdek staan, zoals bijvoorbeeld Soendaplein, Schoter weg, Pijlslaan, enz. De meeste bulten en gaten in het wegdek zitten naast het trot toir, vooral bij bushalten, en dan zelfs in het asphalt. Moeten wij arbeiders, die vaak reeds 's morgens 6 uur van huis zijn gegaan en de gehele dag in regen en wind hebben gestaan, langzaam rijden om de autobestuurders de gelegenheid te geven nog harder te jakkeren? In dit verband merk ik op dat er ook een Verkeersbepa- ling luidt, dat ook auto's niet hai-der mo gen rijden dan de veiligheid van het ver keer toelaat. Laten dus de autobestuurders meer rekening houden met de wielrijders tot zij op de buitenwegen zijn, dan kunnen zij met onbeperkte snelheid rijden, zonder dat de wielrijders daarvan het slachtoffer worden. W. J. H. Akkrumdijk, pass. 3 Vlissingen n. Marseille. Alioth, 3 te Las Palmas. Aalsdijk, 4 te Baltimore. Aalsum, pass. 3 Ouessant n. Genua. Alphacea. 3 v. Montevideo n. Paranagua. Aludra, 3 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Amstelland. 4 te Buenos Aires. Appingedijk, 4 te Galveston. Averdijk, 2 te New Orleans. Amstelvaart, 3 v. New Orleans n. Nederland. Aletta, 3 110 m. N.t.w. Poeloe Tenggol. Al'kaid, 3 230 m. O.t.N. St. Vincent. Amerskerk, pas. 3 Nocrdp. Borneo n. Singapore Amsteldiep, 3 460 m. W. Sabang. Amstelpark, 3 520 m. W.ZW. Ouessant. Arnedijk, 3 v. Bremen n. Antwerpen. ALblasserdijk, 4 te Rotterdam. Amstelstad, 4 te Durban. Annerukerk, 4 in Str. Messina n. Genua. Aibireo, pass. 4 Finisterre n. Antwerpen. Alcyone. 5 te Rio Grande. Alpherat, 5 v. Las Palmas n. Antwerpen. Arkeldijk, 4 te Rotterdam. Arnedijk, 5 v. Bremen te Antwerpen. Alohiba, 4 v. Bahia n. Antwerpen. Al-da-bi, 4 te Rio de Janeiro. Algenib, 4 v. Montevideo te Paranagua. Alihena, 4 v. Santos n. Rio de Janeiro. Arendsdijk, 4 te Rio de Janeiro. Aagtekerk, 5 v. Manilla n. Hongkong. Alderamin, 5 te Muscat. Almkerk, pass. 5 Finisterre n. Duinkerken. Argos, 5 v. Rotterdam n. Oran. Ariadne, 4 te Rijeka. Bloemfontein. 4 te Amsterdam. Bagan, 3 v. Tj. Proik n. Singapore. - Barumum, 3 v. Banggaai n. Gorontalo. Bontekoe, 3 v. Soerabaja n. Semarang. Borneo, 4 v. Amsterdam n. Hamburg. Bennekom, 4 v. Cristobal n- Buenaventura. Boissevain, 5 te Rio de Janeiro. Bonaire, 5 te Dover. Bacchus, 4 v. Ciudad Trujillo n. Port au Prince Blitar. 5 te Sydney. Bosehfontein, pass. 5 Gibraltar n. Marseille. Boskoop, 3 te Aruba. Breda. 5 v. Curagao n. Antwerpen. Callisto, pass. 3 Madeira n. Z. Amerika. Caltex Delft. pass. 3 Roca n. Rotterdam. Caltex Nederland, pass. 3 Kp. Carbon n. R'dam. Celebes, 3 v. Hamburg te Amsterdam. Clendora, 3 v. Thameshaven n. Curagao. Corilla, 2 te Balikpapan. Coryda. 2 te Port Piri. Caltex The Hague, 3 120 m. O-tZO. Kreta. Camphuys, 3 150 m. W. Colombo. Cistula. 3 ten anker Chittagong. Caltex Pernis, pass. 4 Finisterre n. Rotterdam. Caltex Utrecht, pas. 4 ten Z. Kreta n. Sidon. Castor, 4 te Amsterdam. Caltex Leiden, 4 v. Rotterdam n. Sidon. Duivendrecht, pass. 3 Key West n. New Orleans Duivendijk, 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Delfland. 3 te Rio Grande do Sul. Dongediik, 2 te Los Angeles. Diemerdjjk. pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen Eemdijk, 2 v. Galveston n. Rotterdam. Esso Den Haag, 4 Kreta gepass. n. Antw. Ena, 5 te Ardrossan Eos, 5 v. Kopenhagen. Felipes, 3 v. Pladju n. Padang. Friesland (KRL), 2 te Singapore. Friesland (SSM), 4 te Odense. Gaasterkerk, 4 te Marseille. Gooiland, 3 v. Ilheos 4 te Bahia. Groote Kerk, 4 te Port Elizabeth. Gaasterland. 4 v. Bahia n. Rio Janeiro. Gordias, 4 v. Lissabon n. Tunis. Groote Beer, pas. 4 Startpoint. Hilversum, pass. 3 Kp Bon n. Port Said. Hydra, 1 te New York. Heeisum, 3 600 m. NO. Fayal. Hoogkerk, 3 230 m. Z. Kobe. Haulerwiik, 4 Ouessant gepass. n. Londen. Hector, 5 te Algiers. Heider, 4 te Barranquilia. Ivoorkust, 3 150 m. W. Takoradi. Joh. v. O'denbarnevelt. 3 t.h.v. Djeddah n. Suez Java. 4 v. Port Said n. Genua. Jagersfontein, 4 180 m. N.NW. Kp. Verde naar Kaapstad. Jupiter, 4 v. Malta n. Piraeus. Kota Inten. 4 te Penang. Karimata, 3 v. Soerabaja n. Palembang. Kasimbar. 3 v. Dobo n. Banda. Kota Gedeh, 3 dwars Elba Cap? n. Port Said. Karimun, 3 v. Singapore n. Tj. Priok. Kota Baroe. pass. 4 Gibraltar n. Port Said. Kota Aeoer.g, 4 in Suez Kan. n. Suez. Kedoe, 5 voor Hoek v. Holland verw. n. .R'dam Liseta, 3 v. Ti. Priok n. Pladju. Loenerkerk, 3 te Genua. Laertes, pass. 4 Gibraltar n. Liverpool. Langkoeas, 4 v. Dieddah n. Aden. Linge, 4 te Le Havre. Loppersum, 4 Kp. St. Vincent gepass. naar Rotterdam. Leuvekerk, 4 v. Bombay n. Colombo. La ren,beng, 6 te Beyrouth verwacht. Lombok. 6 te Port Elizabeth verwacht. Loosdrecht,4 v. Colombo n. Madras. Macub.a, 3 v. Mena el Ahrnadi n. Spezia. Malea.'pass. 3 Minikoy n. Singapore. Metuia. 3 v. Pladiu n. Singapore. Mirza, 3 v. Balikpapan n. Miri. Maas, 5 te Callao verwacht. Maashaven 3 v. Dakar n. Freetown. Mentor,. 3 v. Algiers n. Alexandrië. Markelo, 3 v Amsterdam n. Sundsvall. Meratiis. 1 v. Colombo n. Singapore. Maasland. 3 140 m. N.NW. Kp. Blanco. Marken, 3 nog rede Semarang. Modiokerto, 4 te Soerabaia. Maasdam, 4 540 m. W. Lands End n. Southampton Meliskerk. 4 Ouessant gepass. n. Port Said. Mapia, 5 te Rastanura. Meerkerk, 4 v. Genua n. Boulogne. Merwede, 4 te Antwerpen. Menu na. 5 te Stanlow. Molenkerk. 5 v. Genua n. Marseille. Mu'lderkerk, 4 te Sydney. Notos, 4 te Barcelona. Nestor. 5 v. Amsterdam te Barbados. Oraniestad. 3 v. Amsterdam n. W. Indië. Overjjsel, 4 v. Beyrouth n. Port Said. Oranje. 5 te Napels. Ootmarsum, 4 te Amsterdam. Orion. 4 te Beyrouth. Papendrecht, 3 v. Suez n. Mena el Ahrnadi. Prins Joh. W. Friso, pass. 3 Belle Isle n. Havre. Prins Willem V, 1 v Toronto n. Hamilton. Piancius. 3 v. Ti. Priok n. Semarang. Pygmalion, 3 520 m. NO. Flores. Polydorus, 4 v. Beiawan n. Aden. Parkhaven. 4 v. St. Vincent n. Rotterdam. Prins Maurits, 2. te Milwaukee. Rita. 3 v. Bangkok n. Pladiu. Riindam, 3 680 m. O.t.N. Kp. Race n. N. York. Rafaela. 3 90 m. Z.t.O. Bangkok. Roebiah. 3 te Tlo Ilo. I Rondo. 3 420 m. O. Ceylon n. Colombo. Rijnkerk, 3 490 m. NO. Cocos eill. Radja. pass. 4 Kp. Bonn n. Halifax. Ro?pat, 5 te Port Soedan. Rotula. 4 v. Gibraltar n. Golf v. Mexico. Ruys, 5 te Hongkong venvacht. Raki, pass. 5 Aden n. Beiawan. Slamat, 4 te Soerabaia. Stentor, pass. 3 san M;guel n. Amsterdam. Straat Soenda, 3 v. Mauritius n. Penang. Salland, 3 v. Las Palmas n. Amsterdam. Sibnjak. 3 240 m. ZO. Kp. Race n. New York. Stad Rotterdam. 7 te Newport Mon verwacht Saparoea, 4 te Hamburg. Sarpedon. 4 v. Pto. Caheilo n. Curagao. Snbnng. 3 v. Sampit n. Singapore. Siaoe. 4 te Soerabaja. Slgli, 3 rede Semarang. Smabang. 4 te Makassar. Stanvac Djirak, 3 260 m. Z.t.O. Haiphong. Straat Makassar. 3 ten anker Nunukan. Sumatra, 3 te Tarana. Salatiga, 5 te Bombay verwacht. Salawati. 4 te Dubai. Samarinda. 4 t.h.v. Zanzibar. Saroena, 4 v. Tarakan n. Miri. Stad Dordrecht. 4 v. Djidielii n. Antwerpen. Stad Vlaardingen, pass. 4 Hebriden n. Emden. Sunetta, 5 te Balikpapan. Sch°ipendrecht. 5 te Bahia. Soh-ie, 5 v. Antwerpen te Rotterdam. Stad Amsterdam, verm 6 v. R'dam n. Narvik. Stad Schiedam. 2 v. Kirkenaes n. Rotterdam of Vlaardingen. Sarpedon, 4 te Curagao. Tiisadane, 3 v. Singapore n. Mauritius. Tomini, 3 v. Colombo n Aden. Tiba. 3 v. St. Vincent n. Santos. Tomori, 6 2 u. voor Hoek v. Holland venv naar Rotterdam. Tankhaven I. 3 v. d. Musi Rivier. Tükampek, 4 v. Semarang te Soerabaja. Tiipnnas, 3 660 m. ZW. Diego Garcia. Thalatta, 5 te Singapore verwacht. Themisto, 4 te Swansea. Tibia. 4 v. Miri n. Pladiu. Tnwali, 4 v. Indonesië te Amsterdam. Tiibodas, 3 te Mauritius. Van Outhoorn, 3 v. Tj. Priok n. Oost-haven. Van Spilbergen. 3 nog rede Pto Amhoin. Voondam. 3 v. Rotterdam n. New York Waterland. 3 360 m. O.NO. Sombrero eil. Wa'kelo. 3 v. Beiawan n. Singapore. Waiwerang, 3 v. Singapore n. Soerabaja. Waterman. 4 210 m. O. Sombrero eil. Willem Ruys, 4 200 m- O. Cevlon n. Beiawan. Woensdreoht. 4 v. Sydney n. Miri. TJsel, 4 v. Thessaloniki n. Kalamata. Zeeland (SSM), 3 op de Elbe n. Kiel. Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerenden Aldabl, verm. 5 v. Rio Janeiro n. Victoria. Alhena, verm. 3 v. Santos 7 Montevideo verw. Bloemfontein, 4 te Amsterdam. Alnati, verm. 5 v. Rotterdam n. Bremen. Bonaire. 4 v. Amsterdam n. Georgetown 21 Bar bados verwacht. Boschfontein. 8 Marseille verwacht. Boskoop, verm. 6 v. Aruba n. Barranquilia. Cottica, verm. 8 v. Paramaribo n. Plymouth of Dover. Groote Beer, 3 v. Rotterdam 12 New York verw. Naar wij vernemen is een spontaan ontstane actie in voorbereiding van de Zandvoortse winkelstand, die zich zorgen maakt over de verplaatsing van het eind punt van de bus, wanneer deze in 1956 zal zijn in de plaats gekomen voor de tram. Een protestvergadering tegen dit voornemen zou reeds gehouden zijn, wan neer niet de vacanties der Zandvoortse winkeliers dit tot nu toe onmogelijk had den gemaakt. Men verwacht daarom, dat in de laatste helft van September deze vergadering zal plaats hebben. Het ligt in de bedoeling, op de kortst mogelijke ter mijn een verzekering te krijgen, dat, in dien de tram in 1956 door de bus zal zijn vervangen, het eindpunt zal worden ge handhaafd, op dezelfde plaats waar nu het eindpunt van de tram gelegen is, nl. in het dorpscentrum, waai-van zo goed als alle winkeliers profijt trekken. In geen geval zou men dit eindpunt naar het par keerterrein bij de watertoren verlegd wil len zien. Men wil met deze actie evenmin nog enige tijd wachten, omdat reeds nu gevolgen van dit voornemen merkbaar zijn door aarzelingen bij voorgenomen uit breiding of verbouwing, terwijl volgens betrokkenen een waardevermindering der panden, die stellig zal optreden, indien men op dit punt niet weet, waar men aan toe is, in elk geval dient te worden voor komen. Teneinde de vrijwel vergeten composi ties van Jacob Obrecht tot nieuw leven te brengen, en zo „de wereld te tonen dat Nederland op muzikaal gebied ook een Rembrandt heeft gehad", is te Amsterdam een „Stichting Jacob Obrecht" in het leven geroepen. Tot bestuursleden der stichting werden benoemd de heren: L. G. van Hoorn (voorzitter), G. van Ravenzwaaij (secre taris), G. H. de Marez Oyens (penning meester), prof. dr. A. Smijers, prof. dr. K Ph. Bernet Kempers, prof. dr. E. W. Schallenberg, mej. A. Piscaer, G. J. G. Leonhardt en mr. J. W. de Jong Schou wenburg (vice-voorzitter). Als begunstiger der stichting kunnen toetreden alle personen of organisaties, die willen medewerken tot het geven van grotere bekendheid aan oud-Nederlandse muziek in het algemeen en die van Jacob Obrecht in het bijzonder. De Gemma-school (R.K. school voor buitengewoon lager onderwijs voor imbe cielen), uitgaande van de Vereniging tot bevordering van R.K bijzonder onderwijs aan zwakzinnigen te Haarlem en geves tigd aan de Zomorluststraat 25, zal op Donderdag 17 September officieel in ge bruik worden genomen. Genodigden komen eerst in de andere school der vereniging, namelijk aan de Nicolaas van der Laan straat, biieen. Na de plechtigheid zal er gelegenheid bestaan het nieuwe gebouw aan de Zomerluststraat te bezichtigen. ADVERTENTIE De grote Vier eindelijk bijeen Uit voorraad leverbaar. 4 hydraulische remmen 4 versnellingen onder stuur 4 portieren 4 cylinder motor 27 P.K. Prijs vier vieren 4444 Voor Haarlem en omgeving: Julianaweg 12 - Zandvoort - Tel. K2507 - 2398 Indrapoera, 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Jagersfontein, 14 Kaapstad verw. Joh. v. Oldenbarnevelt, 5 te Suez en 15 te Am sterdam verwacht. Maasdam, 7 v. New York te Rotterdam verw. Nieuw Amsterdam, 5 v. Rotterdam te New York verwacht. Noordam, verm. 5 v. New York n. Rotterdam. Oranje, 5 te Napels 11 Amsterdam verw. Oranjefontein, 25 te Durban. Oranjestad, 8 Madeira verwacht. Rijndam, 7 v. Rotterdam te New York verw. Vecndam, 4 v. Rotterdam 15 New York verw. Sibajak, 6 v. Rotterdam te New York verw. Waterman. 5 Willemstad verw. Westerdam, verm. 5 14 u. v. Rotterdam 14 New York verwacht. Willem Ruys, 6 Belawar. 9 Tj. Priok verwacht. Willemstad, verm. 5 v. La Guaira n. Trinidad. Zuiderkruis, 5 v. Rotterdam n. New York. KLEINE VAART Atlas, 4 v. Gdynia n. Amsterdam. Ali, 3 dwars Eg-mond n. Antwerpen. Binnenhaven, pass. :i Kp. St. Vincent n. Diepe. Barracuda, 4 v. Rotterdam n. Oslo. Birmingham, 3 te Goole. Bab-T, 3 v. Zaandam n. Boston Lines. Bomrif, verm. 4 v. Bristol n. Londen. Claes Compaen. 3 te Gent. Doklaan, 3 te Gent. Deni. 4 te Gothenburg. Driebeigen, 4 v. Bordeaux n. Dordrecht. Daje Bohmer, 4 te Brest. Deneb, verm. 4 v. Whithaven n. Dublin. Dinkel, verm. 3 v. Londen n. Rotterdam. Ellsa, 3 te Marseille. Erebus, 3 te Antwerpen. Express, 3 v. Hamburg n. Bremen. Eljo, 2 te Waterford. Faormina, 3 v. Hamburg n. Rouaan. Follonica, 4 v. Dieppe n. Antw. Genie, pass. 3 Bomholm n. Koge. Goote, 3 v. Dakar n. Nantes. Gaasterland, 4 te Harlingen. Hast I. 4 v. Londen n. Rotterdam. Hast- III, 2 te Parijs. Hast IV, 2 v. Huil n. Parijs. Hast V, 4 v. Londen n. Guersey. Harold, 4 v. Cartonte n. Rouaan. Haskerland. 3 te Harlingen. Ilias, 3 v. Rotterdam n. Le Havre. Import, 3 v. Lissabon n. Rotterdam. Insco Mariner, 4 Amble verwacht. Ida Pieter, 4 te Avonmouth. Ingeborg. 4 v. Bordeaux n. Duinkerken. Jorina, 3 v. Vlissingen n. St. Nazaire. Jongkind, 4 v. Malta n. Istan-boel. Jutland, pass. 4 Kiel n. Gdynia. Jan Kreumer, 3 te Fremington. Jo, verm. 4 v. Urkervaart n. Esbjerg. Kemp-haan, 4 v. Londen n. Le Havre. L.ydia, verm. 4 v. Stockholm n. Rotterdam. Merak, 4 te Rouaan verwacht. Meres, pas. 4 Kiel n. Antwerpen. Mirfak. 3 v. Nantes n. Casablanca. Mypuck, 4 v. Rouaan n. Parijs. Marcella, 3 v. Blaye n. Manchester. Marietje Bohmer, 4 te Duinkerken. Matthew, 4 te Thameshaven. Meuse, 3 v. Hamburg n. Rotterdam. Midsland, 3 te Le-ith. Monica. 4 te Irvine. Muphrid. pass. 4 Vlissingen n. Rostock. Neeltje b. 4 te Swansea verw. Nero. 3 v. Napels n. Genua. Noord. 4 v. Kingslynn n. Bülingham. Noorderlicht. 3 te Gefle. Nottingham, 3 v. d. Tyne n. Rotterdam. Nijenburgh. 3 v. Stockholm n. Gefle. Oleum. 3 te Middlesbro. Pamir, 3 te Vlissingen. Ponto, 3 v. Zaandam n. Rotterdam. Pon7a, 3 v. Goteborg n. Skoghall. Prior. verm. 4 v. Gunhjem n. Bucky. Pionier. 2 v. Barrow n Antwerpen. Quo Vadis, 1 v. Hartlepool n. Rotterdam. Rijnhaven, 2 te Casablanca. Spurt, 4 v. Swansea n. Bordeaux. Strijpe, 6 Galway verwacht. Sirius, 4 te Londen verw. r AoJ-

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13