Guatemalavulkanisch paradijs van romantisch natuurschoon Kleurige folkfore in een heerlijk klimaat Wederopbouw en Publieke Werken naar wethouder W. van der Werff Kleuterschool in Zuid-West pas tegen November gereed Cantinetent afgebrand op Bloemenóaalse strand Prijzencommissie te Haarlem opgeheven ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 B. en W. van Zandvoort Verongelukte jongen begraven Don-Kozakkenkoor komt vier concerten geven Interkerkelijke avondstilte wordt Zondag hervat Bevrijdingsvuur uit Bayeux naar Eindhoven meubelen Nieuzve Montessori-kleuterschool aan de Pleiadenstraat Brandje bij de T.A.F. (Bizondere correspondentie) De Spaanse veroveraars zijn destijds weinig gelukkig geweest in de keuze van een vestigingsplaats voor wat thans de nieuwe hoofdstad van Guatemala is. nu met zijn ruim 3.000.000 inwoners het voornaamste land van Midden-Amerika. Niet dat ze er al niet direct een mooi plaatsje voor vonden. Maar Guatemala is rijk aan vulkanen en daarmee ook aan aardbevingen. En zo gebeurde het, dat Ciudad Vieja, „de oude stad", gesticht op de hellingen van de vulkaan de Agua, al in 1541, veertien jaar na de stichting, verivoest werd door een vulkanische uitbarsting, nauwelijks sporen van betekenis nalatend. Naar het scheen op een veiliger plaats in de buurt werd toen een nieuwe stad gesticht, Santiago de los Cabal- leros de Guatemala, thans nog bekend als Antigua Guatemala (oud-Guatemala), met schitterend uitzicht op drie vulkanen. Ook deze stad verging het weinig beter. Ruim twee eeuwen later in 1773, toen ze met haar 60.000 inwoners was uitgegroeid tot de derde stad van de beide Amerika's, na Lima en Mexico, werd ze vrijwel volledig ver woest door een gewel dige aardbeving. Bij ko ninklijk decreet van 1776 deed Karei III, koning van Spanjé, dè 'hoofdstad opnieuw verplaatsen, thans naar een naburig dal op 40 kilometer af stand. Dwars over een hoge ontoegankelijke bergrug heen werden de inwoners van Antigua geleidelijk aan overge bracht naar het huidige Guatemala, een onder neming die, als zoveel wat door die oude kolo nisten verricht is, groot respect afdwingt. Maar ook het nieuwe Guate mala, La Nueva Guate mala de la Asuncion, kreeg zijn kruis te dra gen. Ook deze stad heeft haar tol aan aardbevin gen moeten betalen, al leen echter om ver nieuwd en, tot zijn voor deel veranderd, uit de verwoestingen te voor schijn te komen. Deze merkwaardige historische gang Van zaken heeft tot gevolg gehad, dat Guate mala nog steeds de beschikking heeft over een soort historisch openlucht-museum. En het aardige van dit museum de oude stad Antigua met haar talrijke grootse ruïnes is, dat het betrekkelijk levend is gebleven. Tussen de ruïnes zijn in de loop der jaren, gewoon volgens het oude stra tenplan, nieuwe woonhuizen gebouwd. De stad bleef voor een wijde, tamelijk dicht bevolkte omgeving de functie van markt centrum vervullen. Tussen de rijen, in verband met het ge vaar voor aardbevingen laag gehouden huizen (afwisselend crème, bruin, licht blauw en licht groen gesaust, een onafge broken tamelijk gesloten rijen-bebouwing van woningen, die eigenlijk om binnen plaatsen gegroepeerd liggen), rijzen keer op keer de ruïnes op van de 43 kerken en kloosters, die de verwoeste stad destijds herbergde. Enkele er van zijn weer geheel of gedeeltelijk hersteld en doen ook thans nog dienst. Maar meestal strekte zich dit herstel niet veel verder uit dan de restau ratie van één of enkele kapellen van het oorspronkelijke grootse kerkgebouw. Het restant bleef hol en geweldig staan, de zware bogen en dikke pijlers, die geen dak meer torsen, de brokken gewelf nog ver sierd met overdadige ornamentiek, monu menten van vergane glorie. Folkloristisch festijn Gedeeltelijk midden tussen deze ruïnes wordt driemaal wekelijks de grote markt gehouden, die aan de oude verlaten stad haar bestaansrecht heeft weergegeven. Deze markt is, als trouwens vele andere markten in Guatemala, één van de mer- waardigste folkloristische festijnen, die in Amerika te beleven zijn. Guatemala heeft een bevolking, die nog voor ongeveer 80 pet uit Indianen bestaat. Oudtijds was dit land het middelpunt van de Indiaanse Maya-cultuur en veel van het oude kleu rige is met name in de klederdrachten des lands blijven voortleven. De kleurige cos- tuums van de koopvrouwen, die bij hon derden marktwaarts komen dribbelen, op het hoofd geweldige manden met bloemen, groenten, bonen, mais of exotische vruch ten zijn een feest voor het oog. En gegons van stemmen, niet uitbundig, maar stil en gedempt, naar het Indiaanse karakter, een feest van kleuren en een hoeveelheid pene trante geurtjes en geuren slaan de bezoe kers tegen, die het drukke marktleven komt bekijken. In bonte rijen zitten de koopvrouwtjes op de grond, op de onder zich gevouwen benen, achter hun handel tje, kleurige tomaten, grote manden rijst, pruimen, perziken, appels, bonen en wat dies meer zij. En tussen de rijen door loper, de huisvrouwen eh dienstmeisjes uit de stad, hier wat tomaten, daar een bosje prei of een boeket bloemen, ginds een pondje laars, gidsen en soortgelijken verzot blij ken op het aardse slijk. Als klitten hangen ze rond de bezoekers en ze zijn slechts te verwijderen door middel van financiële stortingen. Ook de eenvoudige Indiaanse bevolking lijkt weinig besef te hebben van de leerstellingen van het communisme. Ten hoogste drijft de wijze, waarop zij moeten leven en de grote kloof, die er be staat tussen hen en de grote landbezit ters, hen in een richting die in politiek op zicht onderdaad gevaren inhoudt. Toeristische belevenis Maar, zoals gezegd, wanneer men deze vriendelijke en duldzame lieden bedrijvig ziet voortscharrelen, bieden zij eerder een feestelijke aanblik dan een beeld van re- volutionnaire activiteit. De marktgewoon- ten, het gesjouw der negotie-doenden met een mandje aardappelen, wat bosjes prei, een net met bijna allemaal aangestoken appeltjes, soms uren-ver, het zitten op de markt, en daarna de lange terugweg naar huis, soms nog weer met een deel van de koopwaar, die niet verkocht werd, bieden meer gelegenheid tot gezelligheid en een aangenaam praatje hier en daar, dan tot een werkelijk rationeeel economisch han- I delen. En ook voor al die honderden zuige lingen, waarvan een exemplaar door bijna elke koopvrouw op de rug wordt meege- zeuld men is lang zuigeling in Guate mala lijkt al dit gesjouw weinig gezond en het is dan ook geen wonder, dat de kindersterfte schrikbarend hoog is. Met dat al is een bezoek aan Guatemala een zeer bijzondere toeristische belevenis, zowel om de schilderachtigheid van zijn bevolking als om het landschap: grootse vulkanen, zich weerspiegelend in diep blauwe meren, weelderige bossen en prach tige vergezichten. En de hoofdstad Guatemala, keurig, wel varend, met zijn 300.000 inwoners nog iet wat provinciaal, bijna 2000 meter boven de zeespiegel en daardoor gezegend met een heerlijk klimaat, noemt zich met trots de meest vooruistrevende stad van Mid den-Amerika, een betiteling die trouwens ook San José, Managua, Tegucigalpa en El Salvador voor zich opeisen. Een week voordat het kampeerseizoen ten einde is de volgende weck Zaterdag moeten alle huistenten op het Blocmen- daalse strand verdwenen zijn heeft de heer Mulder uit Haarlem Vrijdagavond zijn cantinetent, geplaatst aan het begin van het tentenkamp „De Zeemeeuwen", onge veer een halve kilometer ten Noorden van de kop Zeeweg gelegen, in vlammen zien opgaan. Eigenlijk zag de heer Mulder al leen maar de resten, want hij kwam juist op het strand aan, toen brandwachten op de laatste restjes brandend hout zand gooi den. Het is de derde keer in twee jaar, dat de familie Mulder vader en zoon een van hun tenten verloren ziet gaan. Twee jaar geleden brak eveneens in het ten tenkamp van „De Zeemeeuwen" ook al brand uit en in de stormnacht in het begin van dit jaar werd ook een consumptietent verspeeld. Naar wij vernemen dekt de ver zekering de schade. De cantinetent was van hout en had een afmeting van vier bij on geveer vijf meter. Een in het gebouwtje aanwezige kat heeft er waarschijnlijk het leven gelaten. Enige van de kop Zeeweg af huiswaarts kerende leden van de kampeervereniging zagen om kort na half negen vuur en rook in de houten tent. Onmiddellijk begaf een der leden zich naar de politiepost vanwaar de brandwachten van de vrijwillige brand weer Bloemendaal in het rayon Overveen werden gealarmeerd. Later bleek, dat ook de Zandvoortse brandweer was gealar meerd. De brandwachten konden niets an ders doen dan over de smeulende resten zand te gooien. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van de brand tastte men nog in het duister. Het geheel speelde zich in nog geen kwartier af. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, die kort na de alar mering met de hoofdinspecteur-corpschef van politie J. Voerman op het strand aan kwam, kon pok nog slechts enige resten aanschouwen. NACHTDIENST APOTHEKEN Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, tele foon 10378. Apotheek Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30, telefoon 10043. Marnix-Apotheek, foon 23325. Marnixstraat 65, tele- Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Markt tussen de ruïnes van Antigua vlees, een mat of een grote aarden pot kopend, een gewemel van duizenden, dat een diepe indruk achterlaat om zijn einde loze gevarieerdheid en zijn kleurenrijk dom. Communistische beginselen Weinig landen ter wereld hebben in een dergelijke werkelijk grootste omvang hun folkloristische schatten weten te bewaren als Guatemala en het wordt daarvoor be loond door vele toeristen die uit de Ver enigde Staten van Noord-Amerika al dit moois komen bekijken. Op het ogenblik is trouwens het toeristen- en handelsverkeer tussen beide landen wat aan het tanen. De regering van Guatemala heeft n.l. sym pathieën aan de dag gelegd voor het com munisme en in dit opzicht zijn de Verenig- Burgemeester en Wethouders van Zand voort hebben de volgende taakverdeling vastgesteld: Burgemeester: sociale- en culturele zaken; bedrijven, verkeer en strandcxploi- tatie; huisvesting. Wethouder W. van der Werff: publieke werken en wederopbouw. Wethouder A. Kerkman: financiën en onderwijs. Wethouder Van der Werff zal eventueel optreden als locoburgemeester. De meerderheid in het College heeft dus de portefeuilles, die wethouder Siagveldtot dusver beheerde, aan de burgemeester toe gewezen en wethouder Van der Werff de portefeuille van Publieke Werken en de Staten onverbiddelijk. Aan de andere kant is een groot-grondbezit, niet vrij van uitbuitende tendenzen, en een dikwijls al te intensieve Noordamerikaanse belang stelling in Guatemala's economie en in zijn regeringen, die soms op duistere wijze omver werden geworpen, niet vreemd aan de thans door het kabinet gepropageerde en beleden communistische beginselen. De toerist bespeurt overigens heel wei nig van deze politieke instelling. Hij treft alleen een bevolking aan, waarvan vooral taxi-chauffeurs, schoenpoetsers, hande- Straat in Guatemala Onder zeer grote belangstelling is van morgen op de IJmuidense Westerbegraaf plaats het stoffelijk overschot van de vo rige week Zaterdag omgekomen 10-jarige Dirk Zwenne ter aarde besteld. Aan de groeve sprak de heer J. B. Assendorp, voorganger van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden woorden van troost. De heer H. Mulder, hoofd van de Brede- rodeschool, vertolkte het medeleven, van de schoolkameraadjes van Dirk. Een fami lielid dankte aan de groeve voor de be langstelling en de personen, die bij het opsporingswerk belangeloos hebben meege werkt. Het Don Kozakkenkoor, dat dit jaar 30 jaar bestaat, is een Europese tournee be gonnen met een nieuw programma, waarin ook enige bekende populaire liederen zijn opgenomen als het Wolgalied en „Einsames Glöcklein". Het jubilerende koor komt vier dagen in ons land. Onder leiding van Serge Jaroff zal het optreden in het Amsterdamse Concertgebouw op 23, in het Haagse Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen op 24, in gebouw Tivoli te Utrecht op 25 en in de Koninginnekerk te Rotterdam op 28 September. Wederopbouw, die tot nu toe in handen van de burgemeester was, toebedeeld. Het is zeer de vraag of deze nieuwe taak verdeling algemeen zal worden toegejuicht. De Wederopbouw van Zandvoort én de daarmee verband houdende openbare wer den zijn nog volop in ontwikkeling en het zal velen onverstandig lijken in deze fase de portefeuille over te dragen aan een a.ndere functionaris en dan npg wel iemand, die pas wethouder* is geworden. Tegenover mr, H. M. van Fenema, die vijf jaar lang de portefeuiles van Weder opbouw en Volkshuisvesting nu niet zo slecht beheerd heeft, lijkt dit alles boven dien minder hoffelijk. Intussen is het arbeidsterrein dat hem gelaten is wat geïntensiveerd door de uit breiding van de sociale met de culturele sector, welke in Zandvoort niet onbelang rijk is. Als nieuw onderdeel staat verder gespecificeerd: Verkeer. Deze afdeling heeft betrekking op de rail-, weg- en luchtrela- aes met de badplaats in de uitgebreidste Zin. Ook hieraan zitten belangrijke facetten, omdat de vervanging van de tram door de bus en de toegangswegen tot Zandvoort in verband met het streekplan Zuid-Kenne- merland, de ophoging van de spoorlijn Am sterdamRotterdam in de eerste jaren grote problemen zullen scheppen, die alleen opgelost kunnen worden door mensen, die getoond hebben over enige visie te be schikken. Met ingang van 1 September is de Prij zencommissie in Haarlem opgeheven. Klachten kunnen niet meer worden inge diend, maar de commissie houdt zich tot 1 Januari nog bezig met verzoeken, die vóór 1 September waren binnengekomen, te be handelen en tot een goed einde te brengen. De fabrikanten beschikken op het ogen blik over voldoende grondstoffen, om goede kwaliteit te leveren, zodat zij hun best doen goede waar aan te bieden, om hun klanten tevreden te stellen. Dan is de concurrentie van die aard, dat de verkopers er toe moe ten overgaan goederen tegen prijzen te leveren, die niet te hoog liggen. „De commissies (er hebben er twee be staan) hebben met succes gewerkt," deelde de heer B. W. Lasschuit, voorzitter van de ontbonden Prijzencommissie, ons mee. In de loop der jaren zijn duizenden ge gronde, moeilijke, maar ook overdreven klachten binnengekomen. In het begin be troffen die vaak levensmiddelen, later waren ze merendeel over textiel en dan kwamen kwaliteitsvragen aan de orde. De heer Lasschuit merkte op, dat de fabrikanten en middenstanders altijd cou lant zijn opgetreden, als zij er van over tuigd waren, dat de schuld bij hen lag. Het kwam echter veelvuldig voor, dat de kla gers wel sterk overdreven. Het is voorge komen, dat men te weinig had betaald in plaats van te veel. De commissie heeft steeds de belangen behartigd van allen die bij de prijzen betrokken waren, dus zowel van de leverancier als van de afnemer. Men had wel eens de gedachte, dat de commis sie er voor de klagers was. De praktijk heeft echter anders uitgewezen. De par tijen werden altijd tot elkander gebracht. In de commissie, die de laatste tijd op getreden is, hadden vele vakkundigen zit ting. Die hebben goede diensten bewezen en belangrijke adviezen verstrekt. Het aantal klachten over vloerkleden is nogal groot geweest; de reden was dat de fabrikanten niet over goed materiaal de beschikking hadden. In de laatste tijd zijn de prijzen van die aard geworden, dat kopers geen reden meer hadden om klachten in te dienen en daarom is besloten de commissie op te hef fen. De leden van de commissie hebben een drukke periode achter de rug, doch zij zijn van mening nuttig werk te hebben verricht. In de Hervormde kerk aan de Ramplaan wordt Zondagavond de eerste avondstilte gehouden, die evenals het vorige jaar elke Zondag om de veertien dagen plaats heeft. Deze avondstilte is tot stand geko men na samenwerking tussen de Her vormde- en Gereformeerde gemeente te Overveen. Beide voorgangers, dr. -Ch. de Beus en ds. D. Ringnalda, zullen dit sei zoen evenwel niet meer om beurten voor gaan, doch ook px-edikanten van andere kerkgenootschappen dan van beide ge noemde gemeenten uitnodigen. De com missie voor deze bijeenkomsten heeft na melijk besloten er een oecumenisch tintje aan te geven. De eerste bijeenkomst wordt Zondag avond om kwai-t voor acht gehouden, voorafgegaan door een zangdienst te kwart over zeven. Spreker is dr. Ch. de Beus, Hervormd predikant te Overveen. Evenals in voorgaande jaren zal ook nu weer een ploeg Eindhovense wieh-ennei-s het bevrijdingsvuur uit Bayeux gaan ha len. In de morgen van 17 September zal het team uit het Noi-mandische stadje ver trekken naar Bergen (België). De volgen de dag wordt de tocht via Brussel voort gezet naar Eindhoven. In de Belgische hoofdstad, waar de fakkel om 11 uur aan komt zullen hardlopers uit Eindhoven de fakkel overnemen en begeleid door de wielrenners het vuur vervolgens naar Eindhoven brengen. ADVERTENTIE met schriftelijke garantie De nieuwste ont werpen vindt U op onze 120 modelkamers in elk genre in elke prijsklasse een grote keuze Een overzicht van de haar voltooiing naderende kleuterschool aan de Faradaystraat op de hoek van de Kamerlingh Onnesstraat. Links het speellokaal, rechts de drie klasselokalen. Het speelterrein moet nog geëgaliseerd en betegeld worden. Toen de heer D. Heiloo tweeëneenhalf jaar geleden in dienst van Haarlems Open bare Werken trad en zijn eerste opdracht luidde: „Ontwerp eens een kleuterschool voor Zuid-West", kon hij niet vermoeden, dat het wel heel lang zou duren voor zijn gedachten wei-kelijkheid zouden kunnen worden. Eerst kwam het aanvankelijk gekozen terrein aan het Christiaan Huygensplein niet ter beschikking, vervolgens toen het voorstel tot de bouw van de school al voor de raadsleden op het groene laken lag kwam de investeringsbeperking en nu, goed twee jaar latei-, nu men eindelijk aan het bouwen is, vlot het werk weer ook niet zo, dat men de gefixeerde ope ningsdatum zal kunnen handhaven: het zal wel eind October worden. Dat is jammer, omdat deze eerste geheel nieuwe kleuterschool na de bevrijding in Haarlem gezien de beperkte middelen waarover de architect de beschikking ki-eeg (de aanneemsom bedroeg nog geen zestigduizend gulden) zeer fraai kan wor den genoemd, efficiënt vaxi opzet en in deling, geheel in overeenstemming met de fleurige sfeer welke in een kleuterschool behoort te heersen. Dat vond het „Bouwcentrum" te Rotter dam blijkbaar ook, want in een door de stichting „Bouw" uitgegeven documen tatie over na-ooi-logse scholenbouw werd het ontwerp van de heer Heiloo een van de drie plannen welke werden uitgekozen voor de afdeling kleuterscholen. Stedebouwkundig vormt de kleuter school Zuid-West een goede afsluiting van het Zuideinde van de Kamerlingh Onnes- straat op de hoek van de Faradaystraat. Naast wijkgebouw Dit zal nog meer opvallen wanneer op het open terrein tussen de kleuterschool en de bebouwing aan de Oostelijke zijde van de Kamei-lingh Onnesstraat het wijk gebouw voor Haarlem Zuid-West zal zijn verrezen. Om een goede aansluiting mo gelijk te maken heeft de heer Heiloo ook daarvoor een schetsontwerp gemaakt. Het gebouw heeft op het 'zeventien honderd vierkante meter grote terrein de vorm van een L, met de lengte-as aan de Faradaystraat. Hierdoor ontstaat aan de Zuidkant een tegen Noorden- en Westen winden beschutte speelplaats. De drie leslokalen welke plaatsbieden aan 3640 kinderen komen daarop uit, het ruim tachtig vierkante meter beslaande speellokaal heeft een uitgang via een paar dubbele deuren naar de speelplaats. Aan de Noordzijde van de leslokalen be vindt zich de gang welke niet geheel door loopt langs het derde, verst verwijderde lokaal. Hierdoor wordt voor het extérieur een aardige geleding verkregen. In de wand die de gang van de lokalen scheidt bevinden zich flinke langwerpige ramen. De wanden van de gang wox-den over de baksteen in een blauwe tint ge verfd, zodat de voegen als een ornament zichtbaar lijven. De muren der lokalen worden in een frisse kleur geschilderd over een pleister laag, doch de wanden onderling verschil len door de nuancering der kleur. Ieder lokaal bevat een miniatuurkeuken met alles wat daarbij behoort (bijvoor beeld een aam-echt en een kastje met schoonmaakartikelen) en een speelhoek, waar een dreumes ongestoord door zijn klasgenootjes zich kan vermaken met blokken en bouwstenen. De ingang een flink glazen paneel, dat iets vooruitspringt is tegenover de Kamerlingh Onnesstraat. Zij geeft toegang tot een ruime hal, waarop de gangen naar speel- en leslokalen uitkomen (welke gan gen afgesloten worden met doordraaiende deuren met rubberkanten, zodat de klei nen hun vingers niet kunnen kneuzen) en waaromheen ook een paar dienstvertrek jes, de toiletten en het waslokaal zijn ge groepeerd. Tot de dienstvei-trekjes worden gere kend het kamertje voor het hoofd dat, ge combineerd met het koffiekeukentje, ook gebruikt kan worden als onderzoekkamer met kleedgelegenheid voor de schoolarts en verder enkele bergruimten. De toiletten, gecombineerd met wasge legenheden, liggen rechts van de ingang. Er zijn drie kindertoiletjes, vijf kranen en een voetenwasbak, zowel voor de meis jes al de jongens, die van elkaar zijn ge scheiden door een lage wand, zodat met een leidster voor het toezicht kan worden volstaan. Ook de deurtjes voor de toiletjes zijn niet hoger dan de lengte van een kleuter. In de scheidingswand, tevens onderdeel van de wasbakken werden de waterleidin gen aangebracht, zodat geen stofverzame- lend buizennet in het lokaal zelf aanwe zig is. De verwarming geschiedt centraal, van een keldertje uit. De speelplaats bevat niet alleen een stenen zandbak, maar ook en kele tuintjes waarin de kinderen hun eventuele tuinierlust mogen botvieren. Montessori-kleuterschool aan Pleiadenstraat Intussen heeft de heer Heiloo, die zich ook bezighoudt met de scholen aan het Van Zeggelenplein en met het onderstation van het Gemeentelijk Energiebedrijf aan de Bandoengstraat, een plan gereed voor een tweede nieuwe kleuterschool aan de Pleiadenstraat in Haarlem-Noord ter voor bereiding van de openbare lagere Montes sorischool aan de Wilgenstraat, de Lin- naeusschool. Die Montessorischool komt op een open terrein aan de Pleiadenstraat bij de Steen bokstraat, dat aan de achterzijde grenst aan de Orionweg. Het gebouw zal vier lokalen omvatten, die wat groter van afmeting zijn dan de lokalen vaxi de kleuterschool in Zuid-West, omdat in het Montessorisysteem geen apart speellokaal past. Daarentegen moeten de gewone klasselokalen ruimer zijn met het oog op de rhythmische oefe ningen en dergelijke. Het gemeentebestuur heeft reeds een ur gentieverklaring van het Ministerie van Wederopbouw verkregen, zodat te ver wachten is, dat binnen afzienbare tijd aan de raad een voorstel zal worden gedaan om tot de bouw van deze kleuterschool over te gaan. Gisteravond werd om acht uur brand gemeld bij de teerfabriek T.A.F. aan de Waarderweg te Haarlem. Bij onderzoek bleek, dat om ongeveeer zeven uur een klein lek in een rookkanaal was ontstaan, waardoor enige bitumen op het vuur onder dit rookkanaal waren gekomen. Hierdoor ontstond een sterke rookontwikkeling. Fa- briekspersoneeel heeft het vuur gedoofd, doch de leiding had voor alle zekerheid de brandweer gewaarschuwd. Deze behoefde echter niet handelend op te treden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6