Zandvoorters niet ontevreden over het afgelopen seizoen PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws De balans wordt opgemaakt Zonder Duitsers zou het slecht zijn geweest De radio geeft Woensdag Verklaring van de Partij van de Arbeid HANRO ZWITSERLAND Tricot Jersey costumes ió Uet zo DINSDAG S SEPTEMBER 1953 T op cijfers Totaal indruk bevredigend Vergoeding ziektekosten voor gehuwde ambtenares Vier auto's en een motorfiets botsten tegen elkaar 25000 auto's Geen v er drinkingsgev allen Productie-index in Juli gedaald Leerling-chauffeur overreed wielrijder Elf luchtvaartclubs streden om Tropheeën Kerkelijk Nieuws Brand in Schiedams veem; grote waterschade DE GROOT, Economisch niet rendabel J 99 .99 ococccoooex^oxooccoocccxxxxyxcr' Zandvoort heeft dit jaar een ongekend druk seizoen achter de rug. Zo kwamen dit jaar 2577 buitenlanders uit 17 landen in het trekkerskamp „De Branding' vergeleken bij 434 trekkers uit 13 lan den in 1952. Voor hótel Bouwes stopten gedurende dit seizoen 25000 auto's. (Van onze Zandvoortse correspondent) Als de ,.r" weer in de maand komt, is het badseizoen ten einde. Badgasten keren terug naar hun eigen haardsteden en een opvallende rust kenmerkt de badplaatsen, waar het levendige, drukke vertier van het hoogseizoen plotseling tot het verleden behoort. Er is iets van weemoed in deze overgang, die zich elk jaar opnieuw herhaalt. In de stille verlaten straten is in de avonduren de extra verlichting voor het grootste deel gedoofd; op het strand zijn weliswaar de stoelen nog aanwezig, doch de meeste ervan zijn leeg en hier en daar worden reeds voorbereidingen getroffen om de inven taris en opstallen naar de winterverblijven te vervoeren. Zo was het ook dit jaar wederom in Zandvoort waar 31 Augustus weer de grote uittocht der badgasten bracht. Velen waren in verband met het slechte weer reeds eerder afgereisd, doch de „grote verhuizing" voltrok zich als van ouds op 31 Augustus. Zandvoort herkreeg zijn winterse rust, want al moge dan deze eerste Septemberdagen een stra lende zon hebben plaats gemaakt voor de trieste dagen, die eind Augustus kenmerkten, het werkelijke seizoen is voorbij en Zandvoort maakt zich op, om de balans op te maken over de afgelopen seizoenperiode. Doch vooraf gebruiken veie neringdoenden deze eerste weken van September om zelf een of meer weken met vacantie te gaan, hetgeen de rust in het dorp nog volkomener maakt. Dit is echter oorzaak, dat een totaal- balans over het zomerseizoen thans nog niet is samen te stellen. Want ook deze eer ste weken van September kunnen nog van grote invloed zijn. Enkele warme, zon overgoten week-einden kunnen nog een grote drukte teweegbrengen en nog altijd zijn in verscheidene hotels en pensions gasten aanwezig, waaronder nog veel bui tenlanders, waarmede een vooroorlogse toestand meer en meer wordt hersteld, namelijk dat van 'n „na-seizoen" met recht kan worden gesproken, zoals dat indien het fraaie weer aanhoudt dit jaar voor het eerst het geval zal zijn. Het zijn die mensen, die de weldadige rust van strand, zee en duinen verkiezen boven het drukke seizoen. Tóch is het zeker mogelijk, zich nu reeds een totaalindruk te kunnen vormen over seizoen 1953, ook al zijn de eindcijfers nog niet bekend. En wanneer we dan daarvoor ons oer te luisteren leggen bij strandpachters, hótel- exploitanten, pensionhouders, winkeliers en kamerverhuurders, is er slechts één ant woord: bevredigend! Het is een woord, dat vooral in Zandvoort héél wat zegt, want men is niet zo vlug geneigd van „bevredi gend" te spreken. Maar dat moet wel zo zijn, wanneer wij op het kantoor van de gemeente-ontvanger horen, dat na de lange, warme zomer van 1947, 1953 tot nu toe de kroon spant, wat betreft de bestellingen van de strandpachters voor boekjes voor stoelenverhuur. Want weliswaar was het voorseizoen slecht, met uitzondering van de stralende Pinksterdagen, wèl was er een koude Junimaand en liet het mooie weer tijdens door de weekse dagen nog al eens verstek gaan, doch over het algemeen waren de week-einden goed en dat ver goedde véél, al was het te betreuren, dat de laatste veertien dagen van Augustus veel bedierven. Bij onze navraag naar de uitkomsten tot nu toe van seizoen 1953 is er steeds op nieuw dit ene, dat al het andere overheerst, een uitspraak, die we van iedereen horen, die ook maar iets met seizoenverdienste te maken heeft en die kenmerkend zal blijven voor seizoen 1953: „De Duitsers hebben het seizoen goed gemaakt", of „Als de Duitsers er niet geweest zouden zijn, had Zandvoort een slechte zomer gehad." Overal, waar ge informeert, zult ge diezelfde uitspraak ver nemen. Er zijn hotels geweest, die het ge hele seizoen door, uitsluitend hebben ge werkt voor Duitse gasten, hetzelfde is het geval met de particuliere verhuur. Het grote reisbureau Fr. Caris uit Diisseldorf heeft week in week uit grote aantallen be zoekers uit West-Duitsland aan- en afge voerd, waarvoor met een groot hótel werd gecontracteerd. Vele Duitsers kwamen met particuliere auto's, als kampeerders, of per trein. Zandvoort bleek dit jaar weer, even als vóór de oorlog het geval was, buitenge woon in trek te zijn en wanneer we hun enthousiasme beluisteren, wanneer ze weer vertrekken gaan, dan kan daaruit met zekerheid worden afgeleid, dat dit bezoek Op vragen van het Tweede Kamerlid mej. Tendeloo (P. v. d. A.) over het maken van uitzonderingen voor de gehuwde vrou wen bij de regeling ziektekosten ambte naren 1953 heeft de minister van Binnen landse Zaken geantwoord, dat deze rege ling bedoelt een tegemoetkoming te geven in de ziektekostenverzekering van de amb tenaar en zijn gezinsleden. Aangezien het echter primair als de taak van het gezinshoofd dient te worden be schouwd zijn gezin tegen ziektekosten te verzekeren en daarvan de lasten te dragen, zijn gehuwde vrouwen in beginsel van verlening der tegemoetkoming uitgezon derd. Voor die gevallen evenwel, waarin het salaris van de gehuwde vrouw de enige of de voornaamste bron van het gezinsinko men vormt, is de mogelijkheid geopend om haar de in de interimregeling bedoelde tegemoetkoming toe te kennen. Twee personenauto's, een bestelauto, een vrachtauto en een motorfiets zijn op de rijksweg bij Sittard met elkaar in botsing gekomen. Een vrachtauto van de Teerunie uit Utrecht passeerde een boerenwagen. Een personenauto, bestuurd door de heer Van Noord uit Zeist.botste tegen de vracht auto, ramde eerst een bestelauto en ver volgens een daarachter rijdende personen auto. Tenslotte reed nog een motorrijder tegen de auto's op. De heer Van Noord bleek zeer ernstig gewond te zijn. Zijn linkerarm werd afgekneld en hij kreeg inwendige kneuzingen. Hij is naar het zie kenhuis in Sittard vervoerd. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Om Papa's principe, hoorspel. 12.10 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Marinierskapel. 14.00 Boris Godounov, opera (proloog, le en 2e acte). 15.45 Zang en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Reportage. 18.00 Om- roep-orkest. 18.30 Spectrum voor het Christe lijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Phil- harmonisch orkest. 21.10 Platen. 21.20 In Bij belse Wateren, causerie. 21.40 Platen. 21.45 Hammondorgelspel. 22.00 Gevarieerde mu ziek. 22.20 Clavecimbel-recital. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-bericht. 23.1524.00 Carmen, opera, (le acte) (pl). HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. (Om 9.35 Waterstanden). 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Klein koor en orgel. 13.00 Nieuws 13.15 De sterken voor de zwak ken. 13.25 Dansmuziek. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Holland Festival: Kamermu ziek. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Hoorn duetten 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Ontdekkingsrei zen in Suriname door dr. J. I. S. Zonneveld. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.30 R.V.U.: Waarheid en verdichtsels over de sterren door dr. H. Groot: Welke indruk maakt het zien van de sterrenhemel op de waarnemer? 19.00 Platen. 19.15 Soort. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Metropole-orkest. 20.40 De Gouverneur, hoorspel. 21.40 Omroep orkest en soliste. 22.25 Tanden en tand bederf, causerie. 22.40 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.20 Orgelspel. 23.4524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Vlaamse muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.15 Militair orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.30 Cauaserie. 17.40 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Omroepkoor. 18.30 Voor de soldaten. 18.0 Nieuws. 19.40 Volksmuziek. 20.00 Hoorspel. 21.30 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Instrumentaal ensemble en solist. 22.55—23.00' Nieuws. een volgend seizoen nog veel grotere vor men zal gaan aannemen. Om sléchts één enkel voorbeeld te noe men: In 1952 kampeerden in het trekkers- kamp „De Branding" 99 Duitsers. Dit jaar waren het er tot nu toe 1434 en deze ver houdingen, hier minder, daar meer, open baren zich overal. We vroegen de heer N. W. Bouwes, de eigenaar van Zandvoorts eerste grote na oorlogse hotel of hij tevreden was over seizoen 1953. „Tevreden?", antwoordde hij, „zegt u maar fantastisch! Het heeft in alle opzichten mijn stoutste verwachtingen overtroffen. Vele weken achtereen heeft het hotel geheel vol gezeten en zelfs nu nog zijn een flink aantal gasten aanwezig en worden regelmatig nieuwe boekingen ont vangen. Verder kan ik u meedelen, dat er dit seizoen vijfentwintigduizend auto's op mijn parkeerplaats hebben gestaan." De heer Bouwes heeft dan ook besloten, zijn hótel tot 1 October geopend te houden. Een nieuw orkest werd voor de maand September door hem geëngageerd, namelijk het Weense ensemble „Herbert Mytheis" en gedurende deze maand zal elke week een nieuw cabaret-variété-programma worden bekend gemaakt. Daarna sluit men tot 1 April 1954. Gedurende die tijd zal een in terne verbouv/ing worden uitgevoerd, waardoor een grotere ruimte zal worden verkregen door de bijbouw van een Per gola, om daardoor meer mensen in staat te stellen dit wekelijks variërende cabaret variétéprogramma te kunnen volgen, omdat gedurende dit seizoen gebleken is, dat hiervoor grote belangstelling bestaat. Om nog enkele reeds bekende cijfers te noemen, die kenmerkend zijn voor seizoen 1953 moet zeker worden gemeld, dat bij voorbeeld het Caravancamp dit jaar op de topdag in de eerste helft van Augustus 109 caravans herbergde. Het vorig jaar waren dit er op de topdag 51. In het trekkerskamp „De Branding" kwamen in 1952 434 bui tenlanders uit dertien verschillende landen, dit jaar 2577 uit zeventien landen. Tot nu toe kampeerden in dit kamp ruim 12.000 personen en op de topdag in midden Juli waren er meer dan 1.000 kampeerders. Bad Zuid had dit jaar zulk een enorme toeloop, dat men in Juli overwogen heeft, de verkoop van abonnementen stop te zet ten, omdat men moeilijkheden vreesde ten Hei seizoen is voorbij. De badstoelen en badgasten laten het strand verlaten achter. opzichte van dn dagjesmensen, hetgeen wel iets zegt, wanneer men bedenkt, dat bad Zuid toch nog altijd een capaciteit heeft van 3.000 tot 3.500 baden per dag. Ook in ander opzicht had seizoen 1953 een gunstig verloop. Aan het Zandvoortse strand kwam dit jaar wederom geen enkel verdrinkingsgeval voor. De uiterst soepele toepassing van het ver bod tot baden en zwemmen op daarvoor verboden gedeelten van het strand, bleek ten zeerste te voldoen, geen enkele klacht dit jaar daarover werd ontvangen. Het pro bleem van het vrije baden en zwemmen, waarover de meningen zeer uiteenlopen, vraagt echter een aparte beschouwing, waaraan wij binnenkort aandacht zullen wijden. Doch al met al kan reeds nu met vrij grote zekerheid worden vastgesteld dat het woord „onbevredigend" op seizoen 1953 zeker niet van toepassing zal zijn! In de vacantiemaand Juli is de algemene productie-index (basis 1938 is 100) met 3 gedaald tot 160. Daar Juli 25 arbeidsdagen telde, tegen 24 in Juni, is de gemiddelde dagproductie met 10 achteruitgelopen tot 150. Enkele indexcijfers per bedrijfstak luiden: bouwmaterialen 137 (in Juni 134), rubber 391 (454), steenkolen 95 (92), me- taalproducten 217 (219) en electriciteit, gas en water 195 (197). ADVERTENTIE DAMES-HEREN MONTY COATS Op de kruising Pieter Langendijkstraat- Wilhelminastraat te Amsterdam is een 11- jaxige wielrijder door een personenauto overreden. De jongen is in het Wilhelmina- gasthuis overleden. De 22-jarige chauffeur van de auto reed onder toezicht van een jongeman van ge lijke leeftijd. Op het kruispunt schrok hij zo van de naderende wielrijder, dat hij niet meer wist wat hij doen moest. Hij reed de jongen aan, die viel en overreden werd. Pas tegen de gevel van een woning kwam de auto tot stilstand. Volgens de po litie was de bestuurder niet, de begeleider wel in het bezit van een rijbewijs. Hij had echter in geen drie jaar een auto bestuurd. De 19e verjaardag van de Haarlemse Luchtvaartclub is Zondag gevierd met de jaarlijkse wedstrijd om de Haarlem Tro pheeën. De wedstrijd werd gehouden op „Het Wasblik" bij Bussum. Elf luchtvaart- clubs zonden bij elkaar 70 deelnemers naar dit evenement, dat door het best denkbare wedstrijd weer werd begunstigd. Tegen 12 uur werden de eerste wedstrijd- starts gemaakt, en veel modellen profiteer den van de thermiek. Het maximum aantal punten dat per vlucht behaald kan worden, en wel 300, kon in de eerste ronde al door drie deelnemers behaald worden. De Amsterdammer Wilmans zag zijn twee motormodellen vliegen zonder daar punten voor te krijgen, omdat de motor- lcop van beide modellen langer was dan 't reglementair toegestane maximum van 20 sec. In de derde ronde werden nog wel enige lange vluchten geboekt, doch geen maxima meer. Om kwart over vijf kon de uitslag bekend worden gemaakt. De trophee voor de zweefmodellen werd gewonnen door Amsterdam met 1130,6 pnt. Hierna volgden Eindhoven 1071,0; Hilversum 821,5; Aalsmeer 743,3 en Haarlem 716,5 pnt. Bij de zuigermotormodellen werd de trophee gewonnen door Eindhoven met 1111,2 pnt. Hierna volgden Hilversum 928,6 pr.t., Haarlem 481,5 pnt. en Amsterdam 427,8 pnt. Ned. Herv. kerk Beroepen te Bleskensgraaf J. G. Ab- bringh te Oosterwolde (Gld.). Aangenomen naar Chaam M. G. L. den Boer, cand. te Amsterdam. Geref. kerken Examens. De classis Graafschap Bent- heim heeft praep. ge-examineerd en be roepbaar verklaard de heer H. Voogd te Wilsum (D), cand. aan de Theol. Hoge school te Kampen. Bapt. gemeenten Bedankt voor Enschedé en voor Mussel- kanaal M. G. Boeschoten te Staveren. Gistermiddag te omstreeks 4 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het pand van het veem- en fabrieksbedrijf „De Adelaar" (firma Ant. Wendhorst) te Schiedam. De brand, die aanvankelijk een ernstige omvang leek aan te nemen, werd tamelijk spoedig in zijn uitbreiding be perkt door de sproei-installatie, die boven de bedrijfsruimte gemonteerd was en die direct in werking kwam. De eigen fabrieks- brandweer kwam direct in actie en werd onmiddellijk daarop geassisteerd door -de Schiedamse vrijwillige brandweer. Deze maakte gebruik van de autospuit en later arriveerde de ladderwagen, hetgeen gezien de grote hoogte van het pand wel nodig was. De brandweer slaagde er in het vuur met vijf stralen op de waterleiding te blus sen. De brandschade kon beperkt blijven, maar de waterschade is aanzienlijk, aan gezien grote hoeveelheden bluswater de vrij grote voorraden aan graan en katoen, die op droogzolders lagen, geheel door weekten en de straat op deden spoelen. De grote luchtkoker is totaal uitgebrand, als mede de zolderverdieping. Omstreeks half zes kon de brandweer inrukken. De schade kon niet worden geschat. Bij het begin van het nieuwe parlemen taire jaar heeft het bestuur van de Partij •van de Arbeid een verklaring uitgegeven over de politieke ontwikkeling in ons land. In de verklaring wordt een samenbunde ling van alle progressieve krachten bepleit ter verdediging van een sociaal rechtvaar dig beleid. „Zoals de afgelopen jaren duidelijk is gebleken leidt het vasthouden aan partij vorming op confessionele grondslag tot onvruchtbare vleugelstrijd en onmacht tot politieke vormgeving. Zonder verdere doorwerking van de doorbraak is voort zetting van het vooruitstrevend regerings beleid niet mogelijk," aldus de verklaring. Vervolgens zegt het bestuur van de Partij van de Arbeid, dat in het najaar in het parlement zal moeten worden beslist over een reeks maatregelen, waarbij de verdere ontwikkeling van productie, werk gelegenheid en levenspeil in het geding zijn. „Het streven naar een terugkeer tot de scherpe inkomensverschillen van vóór de oorlog, zoals dat thans weer in sommige kringen onmiskenbaar leeft, zal de Partij van de Arbeid tegenover zich vinden. De Partij van de Arbeid vraagt in de eerste plaats verbetering in het harde lot der sociaal-zwakken, die nog steeds op de grens van het bestaansminimum leven. Uitbreiding der productie zonder uitbrei ding van het verbruik kan leiden tot een afzetcrisis, tot werkloosheid en tot nieuwe ontreddering. Bij huurverhoging en lastenverlaging zal daarom niet alleen aan de huiseigenaren en het bedrijfsleven moeten worden gedacht, maar evenzeer aan het levenspeil van de loontrekkenden en van hen, die van pen sioenen, sociale uitkeringen of kleine renten leven." Voorts bepleit het bestuur van de Partij van de Arbeid in aansluiting op de tot stand gekomen salarisverbetering van overheidspersoneel, leraren en onderwijzers op korte termijn een ingrijpende verlichting van de opleidingskosten en daarmee een democratisering van het onderwijs. Het partijbestuur is van oordeel dat de verbetering van de economische toestand niet zal mogen leiden tot verzwakking en afschaffing van de middelen tot leiding en beïnvloeding van productie en lonen door de overheid. Handhaving van het hoge peil van werkgelegenheid is alleen mogelijk indien een rechtvaardige verdeling en ge leide ontwikkeling van de lonen worden gewaarborgd. De Partij van de Arbeid blijft, zo wordt tenslotte in de verklaring gezegd, onver zwakt streven naar een zodanige verdeling van het nationale inkomen, dat niet alleen de economische, maar ook een verdere sociale en culturele ontwikkeling wordt mogelijk gemaakt. ADVERTENTIE VERRASTE ONS NU REEDS MET EEN ZENDING VOOR HET NIEUWE SEIZOEN GROTE HOUTSTRAAT 98, HAARLEM. Scholen. Volgens een Maandag te Parijs uitgegeven rapport van de UNESCO zijn er voor bijna de helft van de kin deren van de wereld geen scholen. lm sommige landen stijgt het geboortecijfer- sneller dan het aantal scholen, zodat daar het analphabetisme toeneemt, al dus het rapport. De toestand van de scholen in vrijwel geheel Azië ten Zui den van de Sovjet-Unie, bijna geheel Afrika, een groot gedeelte van Zuid- Amerika en op de meeste der eilanden in de Stille Oceaan wordt in het rap port „zeer onbevredigend" genoemd. Aardbeving. Het afgelopen etmaal hebben zich op de Ionische eilanden en in het gebied van Korinthe (Griekenland) weer nieuwe aardschokken voorgedaan. Enkele reeds beschadigde gebouwen zijn verder ingestort, waardoor enkele per sonen werden gewond. Aanzegging. De regering van Zuid-Korea heeft alle Japanse vissersschepen in de Koreaanse wateren laten meedelen, dat zij met geweld zullen worden verwij derd als zij Maandag te middernacht niet uit eigen beweging zijn vertrokken. In Japanse visserijkringen schat men het aantal Japanse vissersschepen dat op het ogenblik vist binnen de zoge naamde Rhee-lijn, op 400. Deze lijn is in de herfst van het vorige jaar een zijdig door Zuid-Korea vastgesteld op 60 zeemijlen uit de Koreaanse kust. Lening. De vice-president van de Europese kolen- en staalgemeenschap (K.S.G.), Franz Etzel, heeft verklaard, dat nog voor het einde van dit jaar een lang lopende Amerikaanse lening voor de K.S.G. te verwachten is. De lening zou een half milliard dollar belopen en zou onder zeer gunstige voorwaarden ver leend worden. Arrestaties. Maandagavond heeft de Is raëlische politie enige tientallen oud leden van de extremistische partij „Ir- goen" gearresteerd. De arrestaties hou den verband met een Zondag gedane en mislukte poging om een zending herstelgoederen uit Duitsland in de lucht te laten vliegen. Melig. Een fabriek op het Kaapse schier eiland in Zuid-Afrika is er in geslaagd om smaakloos, reukloos, wit vismeel te vervaardigen. Het departement van voeding zal dit product voor het groot ste deel afnemen voor verwerking in het „Bremer brood". De onlangs over leden minister van Gezondheid, dr. K. Bremer, heeft dit brood gelanceerd, dat versterkt is met melkpoeder, ter voor koming van ondervoeding en t.b.c. Het nieuwe vismeel id niet alleen goedkoper als verrijkingsmiddel, maar een pond bevat tweemaal zoveel eiwitten als een pond melkpoeder en is rijker aan waar devolle voedingsstoffen als calcium- phosphaat en jodium. Voor een pond vismeel is vijf pond vis nodig. Candidaat. De Franse regering heeft Léon Marchal voorgedragen voor de post van secretaris-generaal van de Raad van Eurona. Marchal is directeur van de afdeling Afrika en Nabije Oosten van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. De post van secretaris-generaal van de Raad van Europa is vacant se dert de dood van Jacques Camille Paris, die in Juli bij een auto-ongeval om het leven kwam. Afrekening. Uit de afrekening over Augus tus van de Europese betalings-unie blijkt, dat Zwitserland en Oostenrijk de landen waren met de grootste voor delige saldi, respectievelijk 24,4 en 18,6 millioen dollar. Daarna volgt West- Duitsland met een voordelig saldo van 12,7 millioen dollar. Voordelige saldi hadden verder Turkije, Zweden, Neder land, Italië en Griekenland. Engeland stond na lange tijd weer op de eerste plaats der landen met een nadelig saldo. Het nadelige saldo van Engeland was 29.5 millioen dollar groot. Op Engeland volgt Frankrijk met een nadelig saldo van 22 millioen dollar. Ontduiking. In bevoegde kringen te Parijs wordt verklaard, dat de actie tot ont dekking van belasting-ontduiking waar mede in het begin van de vorige week tegen bepaalde personen met bezit in het buitenland begonnen werd, wordt voortgezet. Bij de ontdekte overtredin gen komt verheimelijking van kapitaal in het buitenland voor, in het bijzonder in Zwitserland. Een der ontduikingen heeft betrekking op 231 millioen francs, een andere op 120 millioen francs. Ver der zijn vele tegoeden gestoken in on roerende goederen in het buitenland. In een der gevallen is een fraude van 180 millioen gebleken, in een ander geval een van 115 millioen, in een derde geval een van 75 millioen. DAT er niet alleen bij onweer, maar ook op mooie heldere dagen electriciteit 16. Panda en Jolliepop deden hun uiter ste best om de hoge gast zo aangenaam mogelijk bezig te houden, maar noch de grote hoeveelheden thee, waar Jolliepop mee kwam aandragen, noch de gesprekjes over het weer, die Panda met hem aan knoopte, schenen de Groot Mogol enige belangstelling in te boezemen. Slechts het bloedstollende gebrul van zijn lievelings leeuw Jarl bracht af en toe wat opgewekt heid in zijn zwaarmoedige ogen. Zijne Hoogheid verveelde zichzoals alleen de groten der aarde zich vervelen kunnen. Wanhopig zocht Panda raad bij Jolliepop. „Wat moeten we doen?", vroeg hij bedrukt, „kijk hem eens geeuwen! Zelfs het weer bericht vindt hij niet opwindend!" „Het is een delicate aangelegenheid"zei Jolliepop bedachtzaam, „Zijne Hoogheid is ingesteld op ietwat grovere amusementen, indien u mij deze opmerking permitteert. Amuse menten, waarin leeuwen, tijgers en olifan ten een ruim aandeel hebben". „Kun jij niet een of ander kunststukje met de leeuw hierheen!!" uithalen?", vroeg Panda, „hem door een hoepel laten springen of zo? Dat zou de Mogol vast leuk vinden!" „Ik mijnheer??? NEEN mijnheer!!", riep Jolliepop met grote beslistheid, „ik ben geen leeuwen temmer of een ander soort circus-artiest!" Bij deze laatste woorden sprong Panda plotseling blij omhoog. „Een circus!", riep hij, „DAT is de oplossing! Dat we daar niet eerder aan gedacht hebben! Vlug, Jollie pop, zoek een circus, huur het en breng het in de atmosfeer aanwezig is, werd reeds 200 jaar geleden door Monnier vastgesteld. Latere metingen hebben aangetoond dat de elecirische spanningen toenemen naarmate men zich hoger in de atmosfeer en dus ver der van het negatief geladen aardoppervlak bevindt, zodat op een hoogte van 10 km. het potentiaalverschil met het aardopper vlak wel 200.000 volt kan bedragen! Dat komt neer op een spanningsverval van ge middeld 20 volt per meter. Dicht bij het aardoppervlak is het span ningsverval echter veel groter. Hoewel het bedrag uiteraard zeer veranderlijk is en aanzien lijke schommelingen vertoont, is het spanningsverval van de ons omringende dampkring 's zomers bij goed weer gemid deld ongeveer 60 volt per meter en 's winters 500 volt. Bij na- dering van een regenwolk kan het zelfs tot 1000 volt per meter oplopen! Wat lijkt gelet op deze cijfers een voudiger dan een koperen staaf de lucht in te steken en de electriciteit uit de hogere luchtlagen naar de aarde af te leiden, waar door een permanente en kosteloze bron van electriciteit zou zijn verkregen? Inderdaad, men heeft dat geprobeerd door een meta len draad 140 m. de hoogte in te werken, maar de stroom die deze geleider te ver werken kreeg kon slechts in millioenste delen van een Ampère worden uitgedrukt. De oorzaak van dit mislukken was gelegen in de slechte geleiding van de lucht. Misschien mogen we dit met een voor beeld verduidelijken. Indien hoog boven de aarde zich een grote bak met water be vond en we zouden de bodem van deze bak door een buis met de aarde verbinden, dan zou al het water door de pijp naar de aarde worden af gevoerd. Dit zelfde zou-zich voordoen wanneer de lucht een goede ge- (Nadruk verboden) leider was, want ook in dat geval zou de atmosferische electriciteit naar het laagste punt (de aardeafvloeien. Maar de lucht is niet geleidend, zodat we de bak niet gevuld moeten denken met water, maar met zand. In dat geval stroomt alleen het zand dat vlak boven de pijp zit naar be rieden, maar de rest blijft onbewegelijk op de plaats waar het is. Door het in de lucht steken van een metaalgeleider komen dus als we het zo mogen uitdrukken wel enkele electriciteitsdeeltjes naar beneden vallen, maar dat zijn uitsluitend de deeltjes die vlak tegen de geleider zitten. De rest v van de atmosferische electrici teit blijft op haar plaats. Een grotere stroomsterkte zou dus alleen verkregen kunnen worden door een aanzienlijke vergroting van het oppervlak van de geleider. Welnu, aan voorstellen daartoe heeft hel niet ontbroken. Een uitvinder wilde zelfs een geweldig groot stalen net, bezet met 3 millioen radio-actieve spitsen (om de geleidbaarheid van de omringende lucht te vergroten) in de lucht laten zwe ven door middel van ballons. Toen echter bleek dat de oppervlakte van een dergelijk net ongeveer 90.000 vierkante meter zou moeien beslaan en dat de daardoor verkre gen stroomsterkte nog steeds niet tot een noemenswaard bedrag zou oplopen, heeft men dergelijke fantasieën, als zijnde on uitvoerbaar, voorlopig van het programme geschrapt. Nu we het toch over dergelijke dingen hebben, is het misschien wel aardig er op te wijzen, dat u met een kompasje kunt nagaan of lantaarnpalen onderste boven zijn gegoten en of ijzeren hekken al dan niet diep in de grond slaan. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2