Overblijfselen gevonden van het huis Neethof Plannen „Delftwijk" en „Zinnevelt" in Haarlemse raad Rooien van eikenstobben legde historisch spoor bloot Franse prijsvraagwinnaar te gast in ons land Amsterdamse Beurs De besteding van de tegenwaarde gelden Parlementaire missie uit Nieuw-Guinea terug Proef bij middelbaar technisch onderwijs HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Kenner van Nederland Zang en accordeonspel voor Ouden van Dagen Ziektekostenregeling gemeentepersoneel Geschil over bromfiets motor berecht Zwemvereniging „Rotterdam" opnieuw in beroep Kweken van meer inzicht inplaats van meer kennis Brits kabinet spreekt over Mao's China Scheepvaart Uw kleinbeeldcamera is niets meer waard Foto Van Vliet Velleman koopt! De was aan huis betekent: 520ste STAATSLOTERIJ 4e klasse 14e lijst BIJ HET ROOIEN van eikestobben op een terrein ten Noorden van de Wynoldie Daniëlslaan te Santpoort, zijn resten gevonden van oude fundamenten. Raad pleegt men de kaart uit „het Zegepralent Kennemerlant" van 1723, dan moet op deze plaats, iets ten Zuiden van de lijn die de ruïne van Brederode verbindt met de molen „De Santhaes", eertijds het huis „Neethof" hebben gestaan. Het op de kaart bü dit buis aangegeven terrein is vrij groot; een toegangsweg in Oostelijke richting is er gestippeld op getekend. Blijkbaar was deze weg in het begin van de achttiende eeuw niet meer van veel betekenis. Over de bewoners van dit huis of zijn geschiedenis hebben wij verder niets kun nen ontdekken, zodat wij aangewezen zijn op wat de stenen, verspreid over een ter rein van ongeveer veertig bij tien meter, ons hebben te vertellen. Het gebouw lag op een enigszins heuvelachtig terrein, met de lange zijde op het Westen en het Oos ten, waar zich vermoedelijk de ingang be vond. Dit klopt met de vondsten. Bezien wij de fundamentstenen, dan blijken deze voor het grootste deel te bestaan uit zeven- tiende-eeuwse handvormsteen, door sterke specie verbonden. Wel komen er ook gro tere, oudere stenen bij voor, maar deze zijn verre in de minderheid. De fragmenten van zogenaamde „moppen" uit de veer tiende of vijftiende eeuw kunnen van een ander oud bouwwerk afkomstig zijn en pas later benut zijn voor de fundamenten van dit huis. De achttiende-eeuwse stenen, die eveneens aanwezig zijn, behoren dan tot een latere uitbreiding. Volgens de kaart immers bestond „Neethof" nog in de acht tiende eeuw. Er liggen kleine stukjes licht groen vensterglas. Enige brokken behakte gele en grijze zandsteen wijzen er op, dat wij hier met een vrij aanzienlijk huis te doen hebben gehad. Dan zijn er nog wat fragmenten van Delftse wandtegels van goede kwaliteit, zowel gekleurd als blauw, zoals die gebruikt werden omstreeks 1650. Latere soorten, zoals bijvoorbeeld paarse tegels ontbreken. Uit ongeveer dezelfde tijd, of iets later, zijn de witverglaasde borden. Ook vele dikke stelen van aarden pijpjes moeten ze ker niet later dan het midden van de zeventiende eeuw gedateerd worden. Voor al in het Zuidelijke deel van het huis zijn vele scherven van bruin en groen gegla zuurd aardewerk gevonden, typisch „keu kenaardewerk" uit de zeventiende en be gin achttiende eeuw. Op deze plaats liggen ook de meeste dierenbeenderen, vooral van varkens. Dit wekt het vermoe den, dat de dienst- en keukenafdeling zich aan de Zuidkant bevond. Over het gehele terrein verspreid liggen stukken van rode dakpannen, verglaasd en onverglaasd, waarmee het dak zal zijn afgedekt. Ook allerlei stukken van vloertegels zijn gevonden, zogenaamde plavuizen, dofrood, groen of bruin geglazuurd. Deze werden De 58-jarige Fransman H. M. A. M. Delgove, winnaar van de prijsvraag „Kent U Nederland", uitgeschreven door de persattaché van de Nederlandse ambassa de te Parijs, arriveerde gisteren op Schip hol, om zijn prijs te incasseren, die be staat uit een vijfdaags verblijf in de hoofd stad. Daarna zal hij bovendien enige da gen de gast zijn van het gemeentebestuur. De heer Delgove, de enige van de ruim 1500 inzenders, die alle 25 vragen geheel juist beantwoordde, vertelde nog dat hij aan de prijsvraag had meegedaan, niet om haar te winnen, maar als blijk van sympathie voor Nederland. Deze sympa thie had hij ook bewezen in de dagen van de watersnood, toen hij voor de rampge bieden een bedrag van 18 millioen franc bijeen had weten te brengen. De heer Delgove heeft rechten en litte ratuur gestudeerd aan de Par ij se univer siteit, heeft in beide wereldoorlogen ge diend en is officier van de „Académie Frangaise" en van de „Instruction Pu- blique". Hij heeft vele werken uit het Engels in zijn moedertaal vertaald, onder meer van Üpton Sinclair, Faulkner en Lindbergh. Hij houdt geregeld voordrach ten voor de Franse radio en is ook dik wijls in ons land als spreker opgetreden. Het Christelijk gemengd koor „Heemstede" heeft de plaatselijke afdeling van de Alge mene Bond voor ouden van dagen Maandag in de toneelzaal van „Het Wapen van Heem stede" een ontspanningsavond aangeboden, waarvan vele leden een dankbaar gebruik hebben gemaakt. Behalve het koor, dat on der leiding staat van de heer Jan Nibbering, verleende de mondaccordeonvereniging „D. V. S." haar medewerking. Het koor greep met enkele liederen zoals het „Ave Verum" van Mozart wellicht iets te hoog. Er was meer dan eens een on zuivere toon te beluisteren. Doch met „De Heilige Stad" slaagden de zangers erin zich behoorlijk te revancheren. „D. V. S." bracht onder leiding van de heer H. Moolenaar een aantal melodieën ten ge hore, die mede door hun bekendheid een warm onthaal verwierven. De diverse num mers, behalve „Rozen uit het Zuiden" van Strauss en de Serenade van Tosselli, lieten een gunstige indruk achter. De zaal was niet karig met applaus. Na afloop gaf de afdelingsvoorzitter, de heer J. Poen, nog eens mondeling uitdrukking aan de kerende dankbaarheid voor het gebodene. Openings koersen 97 17l 192'X 174% 321 93% 134% 128% 106% 96% 169% 158% 163% 165% 33% 48% 44% 69% 21% 36% vooral gebruikt in gangen en kelders. Zo vertellen ons deze resten van het verdwe nen huis, dat dit er zeker omstreeks 1650 al stond en dat het tot in de achttiende eeuw heeft stand gehouden. Ofschoon deze vondsten op zichzelf niet zo belangrijk zijn en allerminst spectaculair, werpen zij toch weer enig licht op één van de vele buitens, die vroeger een sieraad van Kennemerland uitmaakten en waarvan er maar al te veel zijn verdwenen. Mogelijk zal verdere ega- lisering van het terrein, dat voor woning bouw bestemd is, het bovenstaande nog iets kunnen aanvullen en verduidelijken. Door de prijzenswaardige activiteit van „Openbare Werken" te Velsen, werd mel ding gedaan van deze vondst aan de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek te Amersfoort. Burgemeester en Wethouders van Haar lem hebben aan de Raad een verordening voorgelegd, houdende toekenning van een tegemoetkoming aan het gemeentepersoneel in de kosten, verband houdende met ziekte. Hierbij stellen B. en W. voor te bepalen, of de op 1 Januari 1953 vervallen verordening krachtens welke de ge meente de helft van de werkelijke gemaak te kosten tot een maximum van 60, onge acht of de ambtenaar gehuwd of ongehuwd is, vergoedt en waarbij de loonbelasting slechts wordt vergoed voor gehuwden en kostwinners voor het jaar 1953 dient te worden verlengd. De bestaande rijksregeling bepaalde tot dusverre, dat een vergoeding werd ver leend van 1,9% van de bezoldiging tot een maximum van 60 voor gehuwden en 30 voor ongehuwden, waarbij de loonbelasting voor rekening van het Rijk kwam. Onlangs is bij Koninklijk besluit weggelaten de be paling, dat de tegemoetkoming een percen tage van de bezoldiging uitmaakt, waar door een onbillijkheid ten opzichte van het lager bezoldigde personeel is weggenomen. Nu deze onbillijkheid is verdwenen lijkt naar de mening van B. en W. de thans van kracht zijnde rijksregeling voor deze ge meente aantrekkelijker dan de bestaande gemeentelijke verordening. Bij een inge steld onderzoek van de ziektekostenvergoe ding over 1952 van het personeel van de gemeentesecretaris is gebleken dat invoe ring van de rijksregeling voor 38 personen voordeel en voor 4 personen nadeel zou brengen. Met dit resultaat voor ogen heb ben B. en W. het nuttig geoordeeld een voorstel in te dienen tot bekrachtiging van de rijksregeling. In de vergadering van de Haarlemse gemeenteraad van 16 September zullen de uit breidingsplannen „Delflwijk" en „Zinnevelt" aan de orde worden gesteld. Beide plannen hebben wij, zoals men weet, uitvoerig besproken en van dat van „Delftwijk" gaven wij onlangs een korte samenvatting ter gelegenheid van de indiening van dat plan bij de raad. De gemeenteraad hield de behandeling daarvan echter aan en verlangde een informele vergadering waarop de ontwerpers van het plan, ir. J. A. Kuiper en ir. A. van der Steld, hun denkbeelden nader zouden toelichten. Die ver gadering heeft inmiddels plaats gehad en daarbij is wel gebleken, dat er eerder meer dan minder vragen bij de officiële behandeling zijn te verwachten. 3-3% Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned, Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater- l U. S. Steel Slotkoers gisteren 97l3/i6 171 192% 174 320% 93% 134% 128 106% 95% 169% 158% 163% 165% 33% 48% 44% 69% - 21% 36 Van „Zinnevelt", waarvoor nu ook een voorstel is ingediend, geven wij hierbij een korte samenvatting. Het ontwerp-uitbreidingsplan „Zinne velt", omvat het gedeelte der gemeente begrensd door de Delftlaan, de Orionweg, de Anthony Fokkerlaan, de Nestorstraat, de Planetenlaan en de Mr. Jan Gerritsz- laan. Het nieuwe plan biedt gelegenheid voor de bouw van in totaal 1206 woningen, waarvan; in vier woonlagen 320 woningen; in drie woonlagen 378 wonineen; in twee woonlagen 176 woningen; 222 eengezins woningen; 22 winkels met woningen en 88 woningen in bijzondere gebouwen. De thans in te trekken uitbreidingsplan nen voor die wijk hebben een capaciteit van 973 woningen. Van de in het plan „Zinnevelt" gepro jecteerde scholen zijn de Fuhrhopschool en de Prinses Ireneschool voor uitgebreid lager onderwijs, reeds tot stand gekomen. Bij de vaststelling van het aantal in het' plan geprojecteerde scholen is uitgegaan van de thans ten aanzien van de toekom stige behoefte bekende gegevens, waarbij is gebruik gemaakt van een door de socio- graaf terzake ingesteld onderzoek. In het plan zijn voorts vijf terreinen be stemd voor bijzondere bebouwing. Het ge deelte grond nabij de Mr. Jan Gerritszlaan is in beginsel bestemd voor de bouw van een Evangelisch-Luthers centrum voor het Noordelijk deel der gemeente, bestaan de uit een kerk, een pastorie, vergader zalen, localiteiten ten behoeve van de wijk verpleging en een inrichting voor chroni sche zieken. De president van de Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in een kort geding tussen een Italiaanse motorenfabriek en een Nederlands bedrijf, dat enige jaren een bromfietsmotor naar Italiaans ontwerp in licentie bouwde en in de handel bracht. Deze licentie liep eind 1952 af. Het Neder landse bedrijf mocht 1700 in aanbouw of in voorraad zijnde motoren uitverkopen. Het conflict ontstond over het feit, dat de Nederlandse fabriek de motoren voor 176 gulden aan haar verkooporganisatie overdeed en dat deze laatste de motoren voor 200 gulden in de handel bracht. Bo vendien suggereerde de verkooporganisa tie de officiële vertegenwoordiging van de Italiaanse fabriek te zijn en voerde voorts een inruilactie tegen prijzen die de Ita liaanse fabriek te laag achtte. Deze fa briek stelde een officiële importeur aan, die de motoren voor f 236 moest verkopen. Naar mening van eiseres mocht het Ne derlandse bedrijf, dat over verkochte restantmotoren en -onderdelen licentie rechten moet betalen, niet voor lagere prijzen leveren. De eiseres werd grotendeels in het ge lijk gesteld. Aan de Nederlandse fabriek werd bevolen de motoren voortaan voor f 200 aan de verkooporganisatie te leve ren. Deze moet voor de officiële, prijs van f 236 aan het publiek verkopen. Aan de verkooporganisatie werd verboden zich voor te doen als officieel verkoopkantoor van de motoren. De president legde een dwangsom van 1000 gulden voor iedere overtreding van gedaagden op en veroordeelde hen voorts in de kosten van het geding. Het bestuur van de zwemvereniging „Rot terdam" heeft in een schrijven aan het be stuur van de Koninklijke Nederlandse Zwembond verzocht de hernieuwde, door de sportcommissie van de KNZB uitgesproken voorlopige schorsing, te willen opheffen. Het Rotterdam-bestuur zegt onder meer, dat artikel 5 van het sportreglement, krachtens hetwelk de schorsing werd opgelegd, naar zijn mening alleen naar de letter en zeker niet naar de geest is geïnterpreteerd, dat artikel 40 van het sportreglement alleen spreekt van verliespunten en boete bij niet opkomen en dat verder het niet-spelen van waterpolowedstrijden zijns inziens niet als ernstig wangedrag kan worden aangemerkt. Voorts heeft het Rotterdam-bestuur in een uitvoerige brief aan het bondsbestuur van de KNZB beroep aangetekend tegen de door de sportcommissie op 10 Augustus uitgespro ken straffen, .waarbij zoals bekend onder meer op het eerste herenzevental degradatie van de eerste naar de tweede klasse was toegepast. Op de hoek van de Delftlaan en de Orion weg is een hoog woongebouw gedacht met een lagere vleugel en een aantal autoboxen ten behoeve van de bewoners. Ten aanzien van dit gebouw is zowel gedacht aan de huisvesting van gezinnen als aan die van ongehuwden. Op de hoek Planetenlaan/Hectorstraat is een wijkgebouw geprojecteerd, hetwelk tevens zou kunnen voorzien in de behoef ten van de reeds bestaande aangrenzende woonwijk ten Westen van de Rijksstraat weg. Eventueel zou in dit gebouw ook een polikliniek kunnen worden gevestigd. Op de grond aan de Planetenlaan zal de aansluiting met de bestaande bebouwing aan het Planetenplein moeten worden tot stand gebracht. Aangezien voor het aan grenzende in aanbouw zijnde christelijke lyceum slechts de hoogst noodzakelijke oo- nervlakte beschikbaar is, achten B. en W. het gewenst de zojuist bedoelde grond voorlopig voor deze school te reserveren. Het in het hart van de. wijk ontworpen winkelcentrum omvat 22 winkels met bo venwoning. Bovendien zijn twee eenvou dige wijkbedrijfjes geprojecteerd. Daar nevens is de mogelijkheid geonend om een aantal woningen zodanig te bouwen, dat deze in de toekomst eventueel tot winkel kunnen worden verbouwd. Behalve de stallingruimte, welke zal worden geboden door het aan de Hector- straat ontworpen garagebedrijf c.a., is de mogelijkheid geooend, om bij verschillende woningen in de wijk autoboxen te bouwen. Het plan „Zinnevelt" leent zich. voor zo veel de woningbouw betreft, bij uitstek voor de bouw van grotere objecten parti culiere woningen. Met het oog on het open karakter van de nieuwe wijk zullen aan de architectuur van de woningen en bijzondere gebouwen en mede van de tuinaanleg zeer hoge eisen moeten worden gesteld. Zoals reeds bericht werd, is met de regering van Amerika overeenstemming bereikt over de besteding van een bedrag van 22.250.250 aan tegenwaardegelden, namelijk 2.250.250 voor het financieren van een aantal productiviteitsprojecten en f 20.000.000 voor de ontwikkeling van tech nische procédé's en apparaturen. Aan een nota, die hierover aan de Twee de Kamer is gericht, is nog het volgende ontleend. Het bedrag van 2.250.250 maakt deel uit van het voor de productiviteits- bevorderin? in Nederland bestemde bedrag van 30 millioen aan tegenwaardegelden, waarvan reeds eerder in totaal 13.879.600 beschikbaar werd gesteld voor agrarische en industriële productiviteitsprojecten en waarvan de besteding plaats vindt onder een coördinerende leiding van de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie. die in het bijzonder is belast met het beleid ter zake van de produetiviteitsbe- vordering. Het project inzake de ontwikkeling van technische nrocédés en apparaturen. waar voor 20 millioen ter beschikking is gesteld, heeft betrekking op de financiering van nieuwe producten en apoaraturen, alsmede nieuwe productiemethoden of werkwijzen, die het onderzoek-stadium reeds zijn ge passeerd. De voorbereiding van de fabri cage van nieuwe producten of het invoeren van nieuwe werkwiizen vereist de beschik king over aanzienlijke middelen, welke de ondernemingen vaak niet bezitten of be schikbaar kunnen stellen. Aan deze tech nische ontwikkeling werd tot dusverre door de overheid slechts in geringe mate steun verleend. De besteding van het bedrag van 20 mil lioen zal plaats vinden onder de verant woordelijkheid van de minister van Econo mische Zaken. Van geval tot geval zal worden beoordeeld, welke projecten voor credietverlening in aanmerking komen en onder welke voorwaarden de credieten zul len worden verstrekt. Het ligt in de bedoe ling voor deze beoordeling een „ontwikke- linvsraad" in het leven te roepen, waarin deskundigen op industrieel, technisch-we- tenschappelijk en financieel-eeonomisch gebied zitting zullen hebben. De beslissing over de ingediende aan vragen zal bij de minister van Economische Zaken berusten. Zo spoedig mogelijk zullen bij de Staten- Generaal de noodzakelijke budgetaire voor zieningen omtrent de verschillende projec ten aanhangig worden gemaakt. De parlementaire missie naar Nieuw- Guinea, die gisteren in Nederland is terug gekeerd, stelt zich voor, binnenkort wellicht in October een uitvoedig rap port over de bevindingen op haar reis bij beide Kamers in te dienen, zo heeft de voorzitter, de heer F. H. van de Wetering (C.H.U.), op Schiphol medegedeeld. Zijn gezelschap bestond uit de heren H. Algra (A.R.), H. J. de Dreu (P.v.d.A.), jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Beerenbrouck (K.V.P.) voor de Eerste Kamer; prof. dr. W. L. G. Lemaire (K.N.P.), mr. Th. M. J. de Graaf (K.V.P.), J. de Kadt (P.v.d.A.) voor de Tweede Kamer. De heer J. G. H. Corne- lissen (V.V.D.) was voor zaken naar Hong kong doorgereisd. Het gezelschap, waarbij zich ook de commies-griffier van de Twee de Kamer, mr. G. M. A. M. Huigens, be vond, werd op het vliegveld begroet door prof. mr. W. A. J. Kernkamp, minister van Overzeese Rijksdelen en mr. L. G. Korten- horst, voorzitter van de Tweede Kamer. Op Nieuw-Guinea zijn zeer vele plaat sen bezocht. Gedeeltelijk werd gevlogen met Dakota's van de K.L.M. voor zover landingsterreinen beschikbaar waren. Voor een groot deel ging de reis per Catalina van de marine. Totaal bedroeg het aantal kilometers, dat op Nieuw-Guinea werd afgelegd, om zoveel mogelijk plaatsen te kunnen bezoeken, 6114. Steeds heeft de missie bij haar arbeid representanten der Papoea's betrokken om het standpunt der autochtonen met betrek king tot de door hen gewenste ontwikke ling van Nederlands Nieuw Guinea te leren kennen. De afdeling werktuigkunde aan de M.T.S. te Den Bosch en Rotterdam, de af deling electrotechniek aan de M.T.S. te Eindhoven en Rotterdam en de afdeling chemische techniek aan de M.T.S. van Am sterdam en Dordrecht nemen met ingang van 1 September deel aan een experimen teel programma van het middelbaar tech nisch onderwijs, ontworpen door de „Com missie M.T.O. 1952". De voorzitter van de commissie, mr. ir. M. Goote, inspecteur-generaal van het Nij verheidsonderwijs, heeft te Rotterdam een uiteenzetting gegeven over een aantal richt lijnen, die enige richting geven aan het ex periment, dat beoogt, dat het onderwijs in overeenstemming moet blijven met de maatschappij. In zijn uiteenzetting merkte hij op, dat het zwaartepunt van het onderwijs steeds verder moet worden verplaatst van kennis naar inzicht. De omvang van de kennis zal moeten worden verminderd en daartegen over zal het inzicht vermeerderd moeten worden. Tegenover het steeds groter wordende gebied van technische toepassingen en con structies zal het middelbaar technische on derwijs zich moeten concentreren op het essentiële en het fundamentele. De com missie had volgens hem dan ook gemeend geen splitsingen te moeten aanbrengen in de drie bij het experiment betrokken af delingen, alsmede het eerste gemeenschap pelijke jaar voor werktuigbouwkunde en electrotechniek in haar concept te moeten handhaven. Het gevolg van deze onderwijs politiek zal zijn, dat het bedrijf allengs meer de specialisatie zal moeten verzorgen en dit is volgens de spreker in principe juist. Het aantal lessen is voor het experiment op 39 per week teruggebracht en ir. Goote noemde het geenszins ondenkbaar, dat in de volgende jaren dat aantal nog lager zal moeten liggen om tot een verantwoorde verhouding van verplichte lessen en eigen studie te komen. LONDEN (Reuter) Het Britse kabinet heeft heden onder voorzitterschap van Sir Winston Churchill het voorstel van de Verenigde Staten bestudeerd om de toela ting van communistisch China tot de UNO een jaar lang niet in de Algemene Ver gadering te bespreken, aldus is te Londen vernomen. De Amerikanen willen de kwestie van de toelating een jaar lang laten rusten om af te wachten welke houding de Chinese communisten op de politieke conferentie aannemen en hoe hun gedragslijn ten aan zien van de hereniging van Korea en de oorlog in Indo-China zal zijn. Hilversum, 7 te Port Said. Haarlem, 6 90 m. N. Porto Rictt Hathor, 5 nog te Istanboel. Heelsum, 6 120 m. Z.ZW. Flores- Helena, 6 400 m. NW. Paramaribo. Hydra, pass. Kp. Hatteras n. Port au Prince. Hector, 7 te Oran. Hilversum, 8 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Ivoorkust, 7 v. Daikar n. Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 7 90 m. ZW. Kreta. Japara (KRL), 7 te Tegal. Jupiter, 7 v. Piraeus n. Izmir. Java, 8 te Genua. Kieldreeht, 5 v. Penang te Colombo. Karslk, 6 Anamba eil. gepass. n. Hongkong. Kasimbar, 6 140 m. O. Zuidp. Celebes. Kota Inten, 8 te Sungeigerong verw. Karimun, 5 te Tj. Priok. Kota Agoeng, 7 v. Djeddah n. Tj. Priok. Kota Baros, pass. 7 Kp. Bon n. Port Said. Loosdrecht 6 te Madras. Leersum, 7 te Jackson Ville. Lutterkerk, 6 v. Bahrein n. Dubai. Loenerkerk, pass. 6 Straat Messina n. Port Said. Lekkerkerk, 6 170 m. N. Guardafui. Leuvekerk, 6 230 m. N.NO. Mlnikoy. Ueve Vrouwekerk, pass. 6 Ras Fartak n. Aden. Liseta, pass. 6 Bankastraat n. Tjilatjap. Leuvekerk, 8 te Colombo. Lissekerk, pass. 7 Straat Messina n. Port Said Laagkerk, 8 te Bremen. Laertes, 8 te Liverpool. Lombok, 8 te East London. Maasdam, 6 te Le Havie. Maashaven 5 v. Freetown n. Sapele. Maasland, 5 v. Las Palmas n. Aden. Maivina. 6 v. Singapore n. Suez. Manoeran, 7 v. Soerabaja te Ballkpapan verw. Markelo, 5 Brunsbüttel gepass n. Sundsvall. Meliskerk, pass. 5 Finisterre n. Port Said. Mirza, 6 v. Mlri. Meerkerk, pass. 6 Gibraltar n. Boulogne. Meliskerk, pass. 6 Gibraltar n. Port Said. Malea, 6 570 m. W. Sabang. Marisa, 6 260 m. Z.ZO. Hongkong n. Miri. Markelo, 6 dwars Sandhammern n. Sundsvail. Mentor, 6 180 m. W. ten Z. Kreta. Mitra, 6 140 m. NO. Sombrero n. Aruba. Macoma, 8 te Hongkong verwacht. Murena, 7 v. Liverpool, n. Singapore. Molenkerk, pass. 7 Gibraltar n. Antwrepen. Macuba, 2 v. Mena ei Ahmadi n. Spezla. Marpessa, 8 Ceylon gep. n. Singapore. Notos, 6 75 m. Str. Bonifacius n. Napels. Nigerstroom, 7 v. Accra n. Lome. Noordam, 7 Sable eil. gepass. n. Rotterdam. Noordwijk, 7 v. Hampton Roads n. Bremen. Ondina, 7 te Pladju. Overijsel, 6 v. Suez n. Aden. Ophir, 6 220 m. O.ZO. Belawan. Oranjefontein, 7 te East London. Ovula, 7 Rotterdam verwacht. Omala, 8 te Saloniki. Oranjestad, 7 240 m. N.NO. Madeira. Ovula, 7 v. Aalesund te Rotterdam. Oranje, pass. 8 Burüngs n. Southampton. Phrontis, nacht 7-8 te Cheribon verwacht. Polyphemus, 7 te Aden. Prins Philips Willem, v. R'dam te Hamburg. Prins Willem IV, 5 v. Rotterdam n. Chicago. Radja, pass. 6 Gibraltar n. Halifax. Papendrecht, 6 140 m. N.NO. Masawa. Parkhaven, 6 420 m. ZW. Teneriffe. Prins Alexander, 5 500 m. O. ten N. Belle Isle. Prins Joh. W. Friso, 6 G80 m. W. Valencia. Polydorus, pass. 7 Ceylon n. Aden. Prins Willem v. Oranje 7 v. Rotterdam naar Noordzee (proeftocht). Prins Maurits, 3 v. Milwaukee n. Rotterdam. Rafaela, 5 v. Bangkok n. Pladju. Rotti, 7 te Damman- Rijndam, 8 te New York. Rafaela, 6 130 m. Z. ten O. Bangkok. Roebiah, pass 6 NO. punt Borneo. Rita, 7 te Pladju. Roepat, 7 te Suez. Rondo, 7 v. Colombo n. Suez. Rijnland, 8 te Ilheos. Rotula, 6 140 m. NO. Madeira. Sarangan. 6 te Damman. Saroena, 7 te Miri. Sibajak, 6 te New York. Siiedrecht, 6 v. Amsterdam n. Mena el Ahmadi Sloterdijk, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Stentor, pass 6 Ouessant n. Amsterdam. Sumatra, 7 te Makassar. Sloterdijk, 6 te Antwerpen. Stad Breda, 5 v. Makuhana n. Kadali. Stad Rotterdam, 7 te Newport Mon. Stad Maastricht, 6 140 m. N.NO. Finisterre. Stad Vlaarditigen, 7 te Emden. Salland, pass. 6 Burlings n. Amsterdam. Samarinda, 6 200 m. W.NW. Seychelles eil. Schiedijk, 6 320 m. O.NO. Fayal. Sirrah, 6 1200 m. Z. Sao Francisco. Soestdijk. 6 130 m. O.ZO. Sable eil. Stanvac Djirak, 6 140 m. N. ten O. Anamba eil. Star.vac Talang Akar, pass. 6 Singapore n. Str. naar Saigon. Salawati, 7 v. Dubai n. Bahrein. Siaoe. 7 v. Soerabaja n. Singapore. Sibajak, 7 v New York n. Rotterdam. Siberoet, 8 te Tj Priok. Sigli, 7 v. Tj Priok n Singapore. Stad Dordrecht, pass. 7 Kp. Roca n. Antwerpen. Stad Schiedam. 9 te Viaardingen verw. Scherpendrecht, 8 te Rio de Janeiro. Sommelsdijk, 3 v. Baltimore n. Havana. Stentor, 8 te Amsterdam. Tabian, 4 v. New York n- Casablanca. Tabinta, 4 v. Jacksonville n- Newport News. Talisse, 6 v. Semarang n. Cheribon. Tomori, 6 te Rotterdam. Tarakan, 5 v. Soerabaja n. Singapore. Tibia, 7 v. Miri te Mulberrypier Head. Tjibodas, 6 v. Mauritius n. Penang. Tomini, 6 230 m. W. ten Z. Minikoy. Trompenberg, 5 v. Brownsville n. New Orleans Tabian, 6 270 m. Z. ten W. Sable Isle. Tarakan, pass. 6 Billiton n. Singapore. Telamon, 6 300 m. N. ten O. Crooked eil. Tiba, 4 540 m. N. St. Paulsrocks n. Santos. Tabinta, 8 te Paulsboro. Tara, vertr. 8 v. Buenos Aires n. Montevideo. Tero, vetr. 8 v. Pto Alegre. Utrecht, 6 v. Calcutta n. Singapore. Van Linschoten, 6 v. Hamburg n. Amsterdam. Van Spilbergen, 7 op rede Lobito. Veendam. 7 200 m. W.ZW. Valentia. Waterland, 5 v Vincent n. Santos. Westland, 5 v. Hamburg n. Amsterdam, Willemstad, 6 te Trinidad. Wonosari, 6 v. Londen n. Rotterdam. Waterman, 8 v. Willemstad n. Cristobal. Woensdrecht, pass. 6 Brisbane n. Miri. Waingapoe, pass. 5 Semarang n. Soerabaja. Winsum. 6 dwars Rost n. Zaandam. Waterman, 7 330 m. NO Panamakanaal. Westerdam, 7 275 m. W. Scilly's n. New York. Willemstad, 7 v. Trinidad n. Barbados. Willem Ruys, 7 v. Singapore n. Tj. Priok. Zuiderkruis, 5 v. Rotterdam n. New York. Zeeland (KRL), 6 Sabang gepass. n. Colombo. Zeeland (SSM), 7 op de Tyne. Zaan, 8 v. Delfzijl te Zaandam verwacht. KLEINE VAART Admiraal Courbet, 7 v Stallarkolmen te Sligo. Admiraal De Ruyter, 7 te Boston. Admiraal Nelson. 7 v. Brake te Uddevalla. Algarve, pass; fi Vüssingen n. Bristol. Arctic, 7 te Aarhus. Al bergen, 6 te Antwerpen. Arnoudspolder, 6 te Antwerpen. Bill, 7 te Bristol. Blue Boy. 6 v. Malmö n. Horsens- Brem, 6 te Oporto. Batavier I, 6 v. Bordeaux n. Casablanca. Bernisse, 13 te Boness verwacht. Bornrif. 8 Londen verwacht. Bree Helle, 8 v. Rotteidam n. Londen. Cornelia b II. 6 v. Rijeka n. Belfast. Casablanca, 6 v. Casabianca n. Port Lyautey. Casaria, pass. 6 Kiel n. Zeebrugge. Cpnfiance. 7 te Hamburg. Cornells Houtman, 7 te Pargas verwacht Daje Bohmer. 7 te Liboume. Depa, 6 te Guernsey. Deni, 6 te Kalundborg. Doklaan, verm. 7 v. Gent n. Blyth. Doilard, 7 te Liverpool. Dom burgh, pass. 6 Finisterre ti. Bordeaux. Duiveland, 6 te Londen. Ellewoutsdijk, 7 te Gent. Elisa, 9 te Casablanca verwacht. Evertsen, 6 te Brugge. Frans, 6 v. Newcastle n. Kjoge. Glashaven, 8 v. Aalborg te Rotterdam verw. Gerrie, 7. te Gdynia. Hagno, 7 te Dublin- Henrlca b, pass. 7 Brunsbüttel n. Umea. Hartel, verm. 6 te Fowey. Hast III. 7 v. Rouaan n. Stockholm. Hebe Nobel, verm. 7 v. Rotterdam n. Antwerpen Hondsrug, pass. 6 Dungeness n. Waterford. Jonex I. pass 6 Vlissingen n. Antwerpen. Jan Kreumer, vertr. 7 v. Fremington n. R'dam. Jorina, 6 te St. Nazaire. Kenitra, 6 v. Port Lyautey n. Nantes. Koningshaven. 6 te Rouaan. Kortenaer, 6 te Stockholm. Leuvehaven 8 v. Kopenhagen te R'dam verw. Maasym, 7 400 m. O.NO. Kp. Farewell. Markab, 5 te Leningrad. May Mere, pass. 6 Gibraltar n. Genua. Meres, verm. 7 v Antwerpen n. Rotterdam. Muphrid, 6 te Rostock. Myfem, 7 v. Rouaan n. Stockholm. Mypuck, 7 te Parijs verwacht. Myson. 7 v. Rouaan n.- Parijs. Marcella, 6 te Manchester. Maria Theresia, pass. Vlissingen n. Antwerpen. Markab, pass. 6 Kiel n. Grouw. Matthew, v. Thameshaven n. Dover. Nimrod, pass. 6 Vlissingen n. Gent. Noorderhaven, 5 te Loriënt. Nieuwehaven, 8 Rotterdam verwacht. Noord. 7 te Sheilh'avën. Oise. 6 v. Rouaan n. Parijs.- Pionier, pass. G Vlissingen n. Antwerpen. Prior, pass. C Brunsbuttelkoog n. Bucky. Rapid. 6 te Rouaan... Rijnhaven. .6 te Port Lyautey. Suite, pass. 6 Vlissingen-ru Antwerpen. Saba, '6 te Aberdeen. Silvretta, pass. 7 Kiel n. Malmö. Spurt. 7 te Bordeaux'. Theano, 7 te Amsterdam. Tyro. pass. 7 Lizard Head n. Drogheda. Theodora, vertr. 7 v. Newcastle n. Gothenburg. Tom v d. Heide. 6 v. Port Lyautey n. Nantes VoihaixMng. pass. 6 Vlissingen n. Waterford. Van Brakel, pass. 6. Vlissingen n. Umea. Vlieland, pass. 6 Kiel n. Kopenhagen. Vrijburgh. pass. 7 Ouessant n. Rouaan. Westpoider, vertr. 6 v. Casablanca n. Bordeaux. Wickenburgh. pass. 6 Finisterre n. Casablanca. Wiema, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Abbedijk, 6 480 m. N. ten O. Flores. Aardijk, 6 330 m. N. ten O. Bermuda. Aldegonda, 5 190 m. Z. Bangkok. Alkaiö, 6 370 m. N.NO. St. Paulsrock. Amsteldiep, 5 Sabang gepass. n. Belawan. Amstelkroon, 6 90 m. ZÓ. Anti Costi eil. Amsteltoren, 5 550 m. Z. ten O. Kp. Palmas. Amstelveen, 6 570 m. NW. Flores. Argos, 6 Casquets gepass n. Oran. Axeldijk,- 5 320 m. Z.ZO. Kp. Race. Aalsdijk, 6 te Norfolk. Agamemnon, 7 te Barahona. Algenib, 7 te Santos. Almkerk, 7 te Duinkerken. Alpherat, pass. 6 Madeira n. Antwerpen. Averdijk, 6 te Houston. Abbekerk, 9 Penang verwacht. Alkaid, pass. 7 St. Pauls Rocks n. Recife. Amsteldijk, 7 op rede Singapore. Aagtedijk, 8 te New York. Albireo, 8 te Antwerpen. Almkerk, 8 v. Duinkerken n. Antwerpen. Alpherat, pass. 7 Finisterre n. Antwerpen. Annenkerk. 8 te Marseille. Ariadne, 7 v. Bari n. Messina. Aalsum, pass. 7 Gibraltar n. Genua. Alhena. 7 v. Santos te Montevideo. Bennekom, 6 v. Buenaventura n. Pimentel. Bonaire, pass. 6 Guernsey n. Funchal. Baarn, 7 te San Antonion. Blommersdijk, 6 690 m. O. Kp. Race. Breda, 6 360 m. Z.ZW. Sombrero. Bonaire, 7 170 m. ZW. Ouessant. Borneo, 5 te Hamburg. Boissevain, 9 te Montevideo verw. Boschfontein, 7 v. Marseille n. Genua. Caltex Utrecht. 6 v. Sidon n. Rotterdam. Cottica, 6 v. Paramaribo n. Plymouth. Clavella, 5 570 m. W.ZW. Adelaide n. Sydney. Corilla, 5 90 m. Z. Ballkpapan. Coryda, 6 270 m. W. Adelaide. Caltex Delft, 7 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Leiden, 8 Gibraltar gep n. Sidon. Caltex Nederland, pass. 7 Finisterre n. R'dam Caltex Utrecht, 7 Cyprus gepass. n. R'dam. Cistula. 7 v. Chittagong n. Calcutta. Congostroom, pass. 6 Ouessant n. Amsterdam. Delfshaven, 5 Rio Grande gepass n. Buenos Aires Drente, 6 Sabang gepass n. Colombo. Delftland, 5 te Porto Alegre. Eemdijk, 6 620 m. ZW. Bermuda. Erinna, 6 580 m. W.ZW. Flores. Esso Rotterdam, 6 830 m. W.ZW. Flores. Ena, pass. 7 Lands End. n. Suez. Esso Den Haag, pass. 7 Kp. de Gata n. Antw. Eendracht, verm. 12 v. Liverpool n. R'dam. Friesland (KRL), 7 v. Port Swettenham naar Penamg. Friesland (SSM), 7 v. Odense n. Methil. Farmsum, pass. 7 Algiers n. Amsterdam. Ganymedes. 6 680 m. W. Flores. C.aasterland. 7 te Rio de Janeiro. Gooiland. 7 Recife gepass. n. Las Palmas. Graveland. 6 te Hamburg. Groote Beer, 7 660 m O.NO. Kp. Race n. N. York Gordias, pass. 7 Kp. Tenez n Tunis. Hera, 7 te Georgetown. dan een eenvoudige box wanneer uw fotohandelaar geen eerste klas vergrotin gen levert. Wij werken met de nieuwste Leitz appara tuur en hebben liefde voor ons mooie vak. WAGENWEG 86. Uw gebruikte meubelen vooi hoge prijzen ZIJLSTRAAT 62. HAARLEM Tel 14637 Overa: te ontbieden •een ogenschijnlijke besparing, maar als U de was de deur uit doet bespaart U zich niet alleen moeheid en ongezelligheid, maar U kunt die dag veel beter besteden, hetgeen gro tere financiële voordelen kan opleveren. Laat het U door de wasserij maar eens voorrekenen I Een kilo was is méér dan U denktl waskabouters doen het wél voor UI Brouwersvaar! 58-60 - Haarlem - Tel 16504 HOGE PRIJZEN 1500 11594 16919 18363 1000 2989 19402 400 2921 5581 6763 9952 13504 15049 15424 16779 200 2056 2914 3538 3859 5712 7547 8063 8269 8333 9115 9648 9779 13769 14364 14931 16017 16463 16526 16703 16715 17256 18214 19600 19713 21358 21665 21907 1022 128 664 681 2180 317 856 9U1 S054 072 352 396 4011 129 847 878 5183 228 865 884 6012 079 656 662 7007 021 817 881 8075 097 721 984 9021 062 844 893 10093 160 758 837 251 263 403 757 793 859 367 514 ,81 981 086 092 128 531 610 678 151 255 394 912 925 250 540 605 087 162 202 682 772 025 043 095 9U1 174 256 383 958 243 356 386 962 278 370 413 874 956 960 4S6 516 800 868 626 677 159 191 763 864 425 583 Prijzen van 80. 529 606 608 880 911 965 7S2 810 832 280 293 349 940 993 781 813 817 612 660 707 787 863 230 252 413 472 542 132 262 370 597 733 480 496 616 619 706 649 673 738 751 819 510 511 983 525 544 608 I1049 076 12035 093 643 678 13039 065 922 972 14023 070 934 15219 329 l6002 263 SS9 17092 381 18048 055 410 419 19035 038 653 673 20034 (157 648 675 21120 131 425 568 081 110 275 396 614 933 250 305 315 474 545 550 735 744 800 123 313 329 335 352 459 555 592 499 711 167 176 289 377 516 748 784 824 367 479 896 949 293 485 488 569 5S7 822 829 857 449 477 073 146 441 445 065 298 681 720 061 107 746 839 196 226 572 591 555 870 951 '226 253 264 278 621 672 729 768 3L6 393 442 466 779 944 228 374 3S6 388 466 622 870 976 282 283 291 292 626 664 751 873 289 403 195 914 576 589 321 369 998 Nieten 1005 014 413 467 688 729 946 955 2021 041 321 344 589 662 943 966 3005 025 163 279 503 552 755 761 4027 032 160 163 351 418 653 67(1 906 920 6046 052 177 236 513 544 734 738 6028 046 314 387 467 470 755 766 7085 090 359 376 520 553 80S 828 956 988 8021 032 225 255 465 467 709 749 956 9034 086 279 308 517 541 705 743 908 911 10011 047 268 282 476 489 790 806 11018 040 229 255 412 424 084 106 468 500 733 743 994 058 078 365 368 714 774 994 041 056 286 325 562 616 790 793 060 0S1 184 185 429 456 691 706 923 938 053 061 253 254 554 601 781 831 080 091 398 408 473 485 786 792 '192 144 378 386 595 606 832 843 147 175 303 308 524 612 629 666 752 784 804 844 108 114 156 229 396 436 458 525 775 837 844 850 062 065 344 397 642 666 796 890 082 093 259 273 537 566 707 712 963 993 063 084 280 415 658 667 846 847 121 224 410 422 545 612 830 868 154 182 414 417 609 614 353 861 069 076 415 4ii4 695 737 905 973 105 133 285 316 581 614 715 753 106 114 372 413 676 687 935 962 289 292 428 439 638 660 933 938 258 300 448 471 644 676 878 526 326 340 676 6S0 906 926 250 279 548 551 878 929 091 113 465 481 738 750 992 996 135 155 335 346 617 639 831 860 155 165 460 468 688 728 294 313 456 466 711 713 964 983 330 335 489 511 684 770 940 944 035 042 052 069 137 165 172 181 278 295 327 352 413 425 450 455 517 552 572 577 627 631 684 695 806 821 872 875 881 890 892 926 089 132 313 318 555 556 748 772 943 974 065 076 297 345 509 545 807 826 052 090 263 295 455 456 138 163 186 113 464 474 561 562 573 7S(i 346 847 987 991 OS5 096 113 350 355 377 609 613 688 903 922 137 152 153 324 353 354 485 498 543 195 250 260 492 497 504 616 624 687 865 875 907 119 217 240 444 456 473 713 714 764 167 190 219 358 364 390 630 661 677 685 687 759 782 880 890 891 936 12059 061 079 180 303 338 356 371 558 572 650 669 776 860 S70 871 13003 027 032 059 151 154 171 23S 361 363 367 377 551 567 584 606 686 694 704 710 847 848 854 860 14011 093 202 207 313 328 362 384 543 570 085 593 682 683 684 687 915 927 949 955 15001 006 007 121 225 278 2S4 320 458 461 493 515 630 693 699 700 857 884 939 16004 061 062 225 377 382 397 410 555 572 586 686 801 862 884 885 969 973 974 17005 034 044 071 326 333 337 303 509 511 519 583 721 758 813 823 18018 039 059 062 291 298 308 340 532 551 558 561 765 771 822 S26 19039 070 085 091 225 248 260 304 470 506 509 534 79S 805 837 891 2902S 041 068 079 427 445 458 518 731 766 777 785 863 867 868 S72 953 973 21020 023 057 061 295 301 318 395 511 541 592 606 753 760 768 (95 799 800 953 955 211 232 386 396 7U1 721 876 888 U85 090 249 274 404 419 608 617 729 756 S66 898 217 '222 390 402 629 658 705 733 957 984 141 322 353 528 550 703 731 828 846 864 865 234 253 400 437 723 741 898 899 096 114 299 315 427 434 618 625 780 827 917 997 243 250 432 469 666 668 752 799 993 173 191 374 404 580 591 739 757 226 228 279 286 474 477 500 544 714 725 758 772 900 902 932 933 088 118 4U9 416 599 629 899 906 064 07S 371 393 585 611 876 S90 J2S 137 328 377 556 585 919 937 121 124 522 529 798 800 887 9U0 122 131 434 435 639 642 929 934 132 140 420 436 626 667 897 953 169 190 386 396 642 66(1 951 977 320 326 635 640 802 815 909 910 070 0S5 143 238 4(13 434 443 174 034 637 617 696 832 861 911 952 282 298 545 549 748 769 978 983 116 135 325 350 506 543 639 664 S35 841 998 259 264 492 532 675 677 365 873 200 215 432 440 603 629 773 799 315 324 546 551 789 795 935 944 261 301 474 486 688 707 977 9»4 188 235 472 490 717 756 959 994 199 211 417 418 721 780 991 415 421 668 697 817 841 918 941 251 267 478 482 733 749 9G8 VERBETERING. Prijs van ƒ200: 19713 moet zijn 19716. - Nieten: 13238 moet zijn 13223

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3