C0EBERGH Huiduitslag Smyslov en Reshevsky delen na vijfde ronde de eerste plaats Surrey kampioen DEBRAUNE Thuiskomst .Clowntje Riek Amsterdammer Wiese winnaar in de ronde van Bovenkerk The Arsenal nummer laatst Candidaten-tournooi in Zwitserland Grootmeesters spelend met wit nemen te veel risico Courses in Hilversum ENGELS CRICKET Motorsport Duke won grote prijs en werd wereldkampioen Haarlemse zweefvliegers maakten 30 vluchten Monsterwandeltocht Amsterdam-Leeuwarden Gezellig Samenzijn en IJmuiden speelden gelijk „Pretoria-beker" voor Buis ENGELS VOETBAL FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck Blackpool en Portsmouth speelden gelijk (één-één) Handbal HOG (dames) en Con cordia (heren) kampioen van Haarlem Tennis Maureen Gonnolly en Trabart werden kampioen Voor de klederen J. Wijker winnaar van zomerschaaktournooi Golf Smidt van Gelder-beker voor J. Moolenijzer DINSDAG 8 SEPTEMBER 1953 Vier van de zes afgebroken partijen uit de vierde en vijfde ronde van het candidaten- tournooi in Neuhausen zijn niet voortgezet. Taimanov heeft zijn partij tegen Najdorf opgegeven. Waarom hij het niet direct heeft gedaan is niemand duidelijk geworden, want hij heeft geen zet meer gedaan. Gligoric heeft zijn onderbroken duel tegen Averbach met enkele goede zetten in zijn voordeel beslist. De hervatting van de wedstrijd tussen Stalilberg en Keres had meer voeten in de aarde. De Rus was in het bezit van eer. prachtige pluspion maar om dit voordeel te kunnen realiseren moest hij herhaaldelijk zijn koning in gevaar brengen. Hij bracht het dame-eindspel tot een goed einde en na 67 zetten gaf Stahlberg zich gewonnen. Over het voordeel van het spelen met wit is al veel geschreven. Statistisch staat het vast, dat er met wit meer partijen gewonnen worden dan met zwart. Des te merkwaardi ger doet het resultaat aan van de eerste vijf ronden van het candidatentournooo. Tegen over de vijf winstpartijen met wit behaald, staan er namelijk niet minder dan dertien op zwart's rekening. Zeventien partijen eindigden in remise. Zónder voorbarige ge volgtrekkingen te maken, wijzen deze cijfers toch wel in een bepaalde richting: met wit nemen de grootmeesters te veel risico en daardoor biedt het spelen met de zwarte stukken bepaalde voordelen. Kansen Over de kansen der deelnemers valt nog weinig te zeggen. Daarvoor zijn de ver schillen te gering. Van een bijzonder over wicht der Russen is tot dusver nog niets gebleken. Verheugend is het in vorm komen van Reshevsky, die na een aarzelend begin de leiding heeft genomen. In Amerika wordt Reshevsky de kampioen van de Westerse wereld genoemd, maar hij is er zelf van over tuigd. dat hij ook de Russen kan verslaan. Een handicap voor hem is. dat hij nog steeds geen secundant ter beschikking heeft, maar misschien komt daar binnenkort verandering in. Er is namelijk kans. dat Byrne naar Zwit serland komt, de man die het vorig jaar in Eén van de meest begeerde nummers in de drafsport is wel de heker. verbonden aan de Grote Prijs van Hilversum, die heden avond in het Hilversumse Sportpark zal worden gelopen. Deze wisselbeker, die 25 jaar geleden door het gemeente-bestuur werd geschonken heeft in al deze jaren nog geen definitieve eigenaar kunnen vinden, zodat op de beker zelf al geen plaats meer is voor de inscripties. Maar de namen van de vroegere grootheden Mc Gregor. Alleg heny, Barones Spencer, Axkit, Illustre Hanover en Flying Guy maken het winnen van dit zilveren kleinood juist zo begeerlijk. Dit bliikt ook dit jaar weer. want zelden is voor één draverij zulk een groot aantal paar den van de grootste klasse verzameld als voor vanavond, met als de grote attractie het optreden van de nationale crack Mac Kinlev tegen ziin rivalen Over Again, Madame B, Notekraker S. Stiiermann. Nellie Gregor. Mc Heny en Narcïso van Zora. In totaal 14 paarden. 14 van de beste welke er op het ogenblik in ons land ziin te vinden. De grote vraag is wat zal Mac Kinley. die 60. 40 en 20 m aan zijn concurrenten moet voorgeven en een langzame starter is. in deze course doen. Zal hij winnen of niet? Afgelopen Zondag demonstreerde de henest op Mere- veld zijn superioriteit door ingehouden in de fraaie 'k.m.-tijd van 1.22.5 te winnen. Zijn taak is nu echter oneindig veel zwaarder, daar hij buitenom 13 paarden zal moeten passeren, zodat het de-e keer geen verwon dering moet baren, indien deze drafmachine het onderspit delft. Hiervoor komen twee paarden in aanmerking. Mc Henv en Narciso van Zora. beide paarden, die de 2300 m lange afstand met gemak uitlonen en dan nog uithouding genoeg hebben voor een felle eindrush. Narciso is echter ruim twee maan den ntet in de baan geweest en maakt bij zijn nieuwe trainer, Jan de Vlieger uit de Haarlemmermeer, zijn debuut. Met de enorme tactische rijkwalitei+en van Jan de Vlieger is Narciso van Zora voor Mac Kinley dubbel gevaarlijk, zodat wij hem als een wel zeer mogelüke outsider aan bevelen in dit grootste duel, waarin Mac Kinley alles zal moeten geven om te kun nen winnen. De traditionele serie-draverij brengt even eens een sterk veld in de baan, waaruit Nora Belwin wordt georefereerd. met Otella en Omar Spencer als de gevaarlijke concurrenten. In de Charlottelund-prijs heeft Quirïna Fanfare haar laatste verrichting maar te her- de „schaak-Olympiade" in Helsinki onde^ anderen Bronstein, Eliskases en Pirc ver-' sloeg. Euwe is na zijn schitterende start enigszins terug gevallen. Hij is echter in een goede vorm en vol goede moed. Uitslagen en stand In Neuhausen werden de afgebroken par tijen uit de vierde en de vijfde ronde van het candidatentournooi uitgespeeld. De uitslagen luiden: Vierde ronde: Geiler (Rusland)—Boles- lavsky (Rusland) 0—1; Gligoric (Joegosla vië)Petrosian (Rusland) 1414; Taimanov (Rusland)—Najdorf (Argentinië) 01. Vijfde ronde: Petrosian (Rusland)Tai manov (Rusland) 01; Averbach (Rusland) —Gligoric (Joegoslavië) 0—1; Stahlberg (Zweden)Keres (Rusland) 01. De partijen GelierBoleslavsky, Taima novNajdorf en PetrosianTaimanov wer den door wit gewonnen gegeven zonder ver der te spelen. De partij GligoricPetrosian werd remise, eveneens zonder voortzetting. De stand luidt na de vijfde ronde: 1. en 2. Smyslov en Reshevsky 3>4 pnt. (5); 3. Bo leslavsky 3 pnt. (4); 4. Keres 3 pnt. (5); 5. en 6. Gligoric en Najdorf 2'4 pnt. (4); 7/8/9. Euwe, Averbach en Bronstein 25-4 pnt. (5); 10/11/12. Stahlberg, Petrosian en Geiler 2 pnt. (5); 13. Taimanov 114 pnt. (4); 14. Szabo 114 pnt. (5); 15. Kotov 14 pnt. (4). Het Engelse county-kampioenschap is evenals verleden jaar door Surrey, dat op The Oval te Londen „woont" gewonnen. Surrey heeft 184 punten in 28 wedstrijden behaald tegen nummer tw.e, Sussex 168 en nummer drie, Lancashire, 156. Lancashire eindigde ook verleden jaar als derde. Sussex daarentegen is van de dertiende plaats in 1952 naar de tweede geklommen. Het kam pioenschap van Surrey is wel in de eerste plaats te danken aan de sterkte van de aan val: de bowlers Bedser, Laker en Lock kwamen alle drie in de Testmatches van deze zomer tegen Australië uit, Bedser zelfs in alle vijf. De verdere rangschikking in de eindstand van het county-kampioenschap, die Zaterdag breikt werd, is: 4. Leicester, 5. Middlesex, 6. Derbyshire, 7. Gloucster, 8. Notts, 9. War wick, 10. Glamorgan, 11. Northants, 12. Essex, 13. Yorkshire (verleden jaar nog tweede, nu op een voor ziin doen wel zeer ongewoon-lage plaats beland), 14. Hampshire. 15. Worcester, 16. Kent, 17. Somerset. Op het circuit van Monza werden wed strijden in vijf verschillende klassen ge houden om de grote prijzen van Italië, welke meetelden voor de wereldkampioen schappen voor motorrenners. 125 cc: (100,8 kilometer): 1. Haas (Duits land) met NSU 43 min. 10,5 sec. Na drie weken gedwongen rust zweef den Zondag de „kisten" van de Haarlemse zweefvliegers weer boven de duinen, listig naar thermiek speurend. De bouwploeg had de lier weer hersteld, hetgeen veel moeite had gekost, doch deze werd in ieder geval beloond door deze succesvolle vlieg dag. Dertig keer kon het talloze publiek genieten van een geruisloze start en een dartele vlucht in de wolkenloze lucht. Sinds de opening van het „Langeveld" op 25 Juli werd er voor de vierde maal „thermiek" ontmoet. De secretaris Nder KZC vloog reeds een C-brevet. De LAT te Amsterdam hield op 5 en 6 September haar achtste monsterwandeltocht AmsterdamLeeuwarden. Gestart werd Zaterdagmiddag 5 September om 12 uur door 34 wandelaars en Zondagmiddag half vier hadden 32 deze monstertocht volbracht. Uit Haarlem liepen mede H. G. Hekelaar, J. Oudendag en B. Vos. Verder J. J. Slager, Santpoort en L. Schol uit Velsen. Allen vol brachten deze monsterwandeltocht in zeer goede conditie. Er werd getippeld via Hoorn, Medemblik, Den Oever, Zurich, Franeker en Leeu warden. Maandagavond vond in Amsterdam de ont- 250 cc (126 kilometer): 1. Lorenzetti I moeting plaats in de hoofdklasse van de (Italië) met Guzzi 47 min. 38,7 sec. 350 cc (151,2 kilometer): 1. Lorenzetti (Italië) met Guzzi. 56 min. 35,5 sec. 500 cc zijspan (100,8 kilometer): 1. Oli ver (Groot Brittannië) met Norton, 42 min. 18,3 sec. 500 cc (201,6 kilometer): 1. Duke (Groot Brittannië) met Gilera, 1 uur 10 min. 18,2 sec. damcompetitie tussen de verenigingen ..IJmuiden" en „Gezellig Samenzijn". De IJmuidenaren, die versterkt waren met wereldkampioen Piet Roozenburg dwongen de landskampioen tenslotte een gelijkspel af (55). Vooral de partij tussen Hellingman en Van der Berg, die vijf uur duurde was bijzonder spannend. Deze partij werd ten slotte door Hellingman gewonnen. ADVERTENTIE De Amsterdamse amateur Henk Wiese heeft Zaterdagmiddag de ronde van Boven kerk gewonnen door de renners Lute, La Grauw en Verseveld met wie hij in de laatste zes ronden van de wedstrijd aan de leiding had gereden in de eindsprint te verslaan. Bij de nieuwelingen, die een voorwed strijd over veertig kilometer reden ging de Haarlemmer Tonny Martens zegevierend over de eindstreep door de sprint van een vier manskopgroepje te winnen. In dit kop- groepje dat in de laatste fase van de wedstrijd een dertig meter voorsprong op het peloton had veroverd zaten verder nog de Heemskerker Beentjes, de Haar lemmer Asma en G. Cornelisse uit Halfweg. De renner Cornelisse, die zich oorspronke lijk als tweede plaatste, werd door de jury naar de vierde plaats gediskwalificeerd, omdat hij de andere renners in de eind sprint gehinderd had. Beentjes werd nu tweede en Asma derde. Kees Pellenaars gaf startschot De grootste belangstelling voor deze wie lerwedstrijden ging uit naar de wedstrijd voor amateurs, waarvoor de ploegleider van de Tour dè France, Kees Pellenaars, het startsignaal gaf. De amateurs zetten er direct na de start reeds een hoog tempo in, zodat elke ont snapping reeds bij voorbaat in de kiem eesmoord Werd. Wel reden de Haarlemmer Wim Rusman, Krijn Post, de Amsterdam mer Wiese en Verseveld uit Aalsmeer en Lute uit 's Graveland met een kleine voor sprong voor het peloton uit. Maar een be slissende voorsprong kwam hieruit niel voort. Ernstiger scheen het te worden toer. Rusman na acht ronden rijden een voor- sprong van tien seconden veroverde en ir halen om te wmnem^Quencki Domim ^4c'e de volsrende ronde gezelschaD kreeg van de m -rr ,t>. Aalsmeerder Braat en Mik Snijder uii Halfweg. Drie ronden lang waarin Rus man twee premies veroverde wist dil drietal zich aan de kop te handhaven, maar toen werden zij weer ingelopen dooi hef neloton. De beslissende slae viel toen Lute en La Grauw met nog zeven ronden te rüdon, e<"i kleide vnn'sp'on? v»roverden en in de vol gende ronde versterking k»-«^n van Wiese en Verseveld. Deze vipr kon'oners liepen geleidelik meer n't op het neloton. waarin "'leen de Be^erwiiker De Ruiter reageerde. Rusman en de Amsterdammer Zieleman in de laatste roeden uit het ne'oton ontsnant. kwamen in hun noma's naar de zege te 'aat; de kopgroep bleef onbereikbaar voor hen. In de eindsprint toonde Henk Wiese zmh tenslotte de snefste door Lute met één 'enete versehil achter 7|eh te laten. De Amsterdammer ye-d hier^eor de Bezitter van een comp'ete Tour de France-f;ets. in de strüd nm de viifde nlaa+s toonde Rus man zich de meerdere van Zie'eman en de ieuedige Anton ^hevsse won de sprint van het neloton om de zevende plaats. De pres- fatieoriis werd toegekend aan de renner Verseveld. keuze T. A. v. d. Veen (Pompéa, Peter Hanover) zullen dichtbij eindigen. Ook in de Amager-prijs kan Jan van Leeuwen Jr. een overwinning boeken en 'wel met Pepsi Cola, die daarvoor de tegenstand zal moeten overwinnen van de keuze Geer- sen uit Petite Casindra en Quirinus en Parel Holland C. Het openingsnummer is op papier voor Geersen, die Ready Ilollandia en Rosa Hollandia kan kiezen om gemakeklijk te winnen. De vooruitgaande Rose Marie zou nog kunnen verrassen. ADVERTENTIE Nieuwelingen: 1. Tonny Martens (Haar lem) 40 kilometer in 58 minuten en 5S seconden; 2. A. Beentjes (Heemskerk); 3. W. Asma (Haarlem). Amateurs: 1. Henk Wiese (Amsterdam) 80 kilometer in 1 uur 57 minuten en 25 seconden; 2. B. Lute ('s Graveland)3. J. La Grauw (Amsterdam). Op het circuit van Zandvoort liet de H.S.V. „De Kampioen" haar laatste club- wedstrijd voor A- en B-kiassers om de „Pretoriabeker" verrijden, welke op over tuigende wijze door de nieuweling Wim van der Aar werd gewonnen. Enkele ronden voor het einde was de sterk rijdende Van der Aar uit de groep ontvlucht en nam in deze laatste ronder, een veilige voorsprong op zijn concurren ten. De sprint om de tweede plaats werd gewonnen door Neuman. De „Pretoria"-beker kwam echter in het bezit van de renner Buis, die met 13 pun ten niet meer te benaderen was, alhoewel Van der Aar hem dicht op de hielen kwam. Bij de C-klassers ging de overwinning naar Van der Hulst. De uitslagen luidden: A- en B-klassers: 1. v. d. Aar, 2. Neu man, 3. Groeneveld. Tijd winnaar over c.a. 84 kilometer 2 uur 16 min. 45 sec. C-klassers: 1. v. d. Hulst, 2. H. de Jong, 3. Huibers. Tijd winnaar over c.a. 40 kilo meter: 1 uur 12 min. 22 sec. Eindstand .,Pret.oria"-beker: 1. Buis 13 pnt. 2. v. d. Aar 12 pnt. 3. Groeneveld 11 pnt. vergalt Uw leven. Gij zult j verbaasd zijn over de snelle =E^en afdoende werking van hei -= F beroemde huidgeneesmiddel 21) Er zijn kloeke lieden, die onmiddellijk de gordijnen afrukken. Er zijn eenvoudige na turen, die plotseling helden blijken te zijn en met levensgevaar een kind uit de vlam men redden. Er zijn ook trage naturen, zo als moeder jager, die, „as je me nou" zeg gen en stokstijf blijven zitten met een zui geling op de schoot. Het was in dit geval bijzonder jammer* dat inspecteur Renkevoort, bij het alge meen alarm, onmiddellijk zijn post moest innemen en daardoor natuurlijk niet in staat was om de verschillende pension gasten op zijn gemak te observeren. An ders had hij opgetwijfeld een scherper kijk op de diverse karakters kunnen verkrij gen dan hem totnogtoe mogelijk was ge weest, ondanks zijn verhoren. Een ieder reageerde immers naar eigen aard en in- geving en om datgene te redden, dat hem het dierbaarst was in perceel no. XXX van Ae Prinsengracht. Zo stormden de beide jnaga mannen, die bij juffrouw Jager op Nadat alle clubs in de En'gelse Eerste Divisie der profs, zes wedstrijden (van de tweeënveertig) in de nieuwe competitie hebben gespeeld staat de kampioen van het voriee seizoen, de vermaarde Arsenal uit Londen, nummer laatst met twee gelijke spe len en vier nederlagen, dus nog maar twee punten. Maar het zal wel spoedig verkeren. Mocht dat niet gebeuren, dan is The Arse nal rijk genoeg om twee nieuwe krachten aan te kopen. De uitslagen van de Maandag in de Enselse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: BlackpoolPortsmouth 1—1: Burnley—Tottenham Hotspur 4—2; Sheffield United—Cardiff City 0—1; Wol verhampton WanderersLiverpool 21. Tweede divisie: Bristol RoversBury 20; Hull CityNotts Forest 30; Leicester City —Stoke City 40; Plymouth ArgyleLeeds United 11; Rotherham UnitedFulham 3—2. Er viel Zondag voor de Haarlemse hand balliefhebbers op de velden aan de Van Oosten de Bruynstraat weer veel te genie ten. Onder stralende weersomstandigheden hield de Haarlemse Handbal Vereniging Rapiditas '31 haar jaarlijks tournooi om het kampioenschap van Haarlem voor dames en heren. Nadat de HOC-dames door overwinningen op IJmond, Concordia en Rapiditas het kampioenschap hadden be haald,ging de publieke belangstelling voor al uit naar de wedstrijd tussen de beide kanshebbers Rapiditas en Concordia (heren). Rapiditas zou aan een gelijk spél ge noeg gehad hebben, maar de Concordia- heren moesten de wedstrijd winnen om zich kampioen te kunnen noemen. Men kon dus een spannende strijd verwachten. Hoewel Rapiditas bijna de gehele wedstrijd Deze vliegende motorrijder is de bekende Franse „motorspecialist" Gilbert Brassine, die Zondag deelnam aan de snelheidswedstrijden te Montreuil. door de leiding heeft gehad slaagde de roodwitte aanval er tén slotte in door twee doelpunten de drie-twee achterstand om te zetten in een vier-drie voorsprong, met welke stand tevens het einde kwam. Uitslagen De uitslagen van dit tournooi zijn: Dames: BGVRapiditas 0-3, HOC IJmond 6-5, OSSHeemstede 1-0, Con cordiaCSV 5-0 (regl.), BeverwijkRa piditas 1-3, ConcordiaOSS 4-1, HOC— Concordia 5-1, RapiditasConcordia 4-6, HOCRapiditas 2-1. Eindstand: 1. HOC, 2. Concordia, 3. Ra piditas. Heren: HOC—Rapiditas 1-6, Concordia Beverwijk 10-7, OSSIJmond 6-1, Con cordia—OSS 10-6. RapiditasOSS 9-4, Ra piditasConcordia 3-4. Eindstand: 1. Concordia, 2. Rapiditas, 3. OSS. „Little Mo" behaalde vier tennistitels in één jaar In de finale van het dames enkelspel heeft Maureen Connollv met 62, 64 vai\ Doris Hart gewonnen en daarmee voor de derde achtereenvolgende maal de titel op haar naam gebracht. Zïi had Doris Hart ook in de eindstrijd in Wimbledon en in de finale van de Franse kamoioenschappen verslagen, maar had in de Italiaanse kampioenschap pen van haar landgenote verloren. Bij de heren ging de titel naar Tony Tra- bert, die de Wimbledon kampioen Vic Seisax in de finale in drie sets versloeg 6—3, 6—2, 6—3. Na in de eerste set vrijwel volkomen machteloos tegen Maureen Connolly's harde passeerslagen en lobs te zijn geweest, bood Doris Hart in de tweede set aanzienlijk meer tegenstand. In deze 43 minuten durende partij maakte Maureen Connolly daarop een einde aan alle onzekerheid. Met 64 had zij niet alleen de wedstrijd en de Ameri kaanse titel gewonnen, maar bovendien had zij zich de eer verworven de eerste vrouw te zijn, die in één jaar de vier belangrijkste kampioenschappen wint. namelijk die van Australië, Frankrijk, Wimbledon en de U. S. A. Later spraken oom Tripje en Oetoemoe nogeens over die hele geschiedenis, en oom Tripje vertelde in geuren en kleuren hei verhaal, hoe hij uit het vliegtuig was gevallen, op het eiland terecht gekomen, en hoe hij daar door de boze Bimaboemoe's was ontdekt en gevangen genomen. Toen werd Oetoemoe héél erg boos. „Die slechte Bimaboemoe's", riep hij kwaad. „Die zijn er altijd maar op uit om anderen dioars te zitten. En nu zijn ze zelfs zo brutaal geweest, om Tiripia gevangen te nemen! Maar dat zullen we ze inpeperen! Ik zal een heleboel van m'n mannetjes optrommelen, en dan gaan we in kano's naar het Bimaboemoe-eiland; en daar zullen we die ver velende snijbonen dan eens duchtig op hun huid geven! We zullen ze wel leren!" Maar oom Tripje kalmeerde hem. „Kom, kom. beste Oetoemoe!", lachte hij sussend. „Wat schiet je daarmee op? Oorlog voeren is niets waard, daar komt allerlei narigheid van. En waarom zou je dat doen? Ik ben er immers goed afgekomen! Dat eiland ligt ver uit de buurt; laat die Bimaboe moe's maar naar de pomp lopen en maak je niet drukAlles is nu toch in orde gekomen?" Eerst was Oetoemoe nog erg nijdig, en hij wou met alle geweld toch de Bimaboemoe's straffen. Maar toen oom Tripje even rustig met hem gepraat had, begon hij lang zamerhand te kalmeren. „Ach ja, Tiripia, misschien hebt u wel gelijk!", lachte hij. „Nou, als u het dan liever niet wilt. dan doen we 't maar niet!" De eindstrijd in het herenenkelspel lever de een grote verrassing op. Tony Trabert, pas enkele weken geleden na het vervullen van zijn dienstplicht weer op de baan verschenen, versloeg de 29-jarige Vic Seixas, zonder veel moeite. De service, het plaatsen en het spel aan de baseline waren bij Tra- bert veel beter verzorgd dan bij de Wimble- don-kampioen, die met alle scherpzinnig heden, welke tegen Nielsen en Hoad hem zo'n succes hadden bezorgd, tegen Trabert geen schijn van kans kreeg. De uitslag was 6—3, 6—2', 6—3. Het zomerschaaktournooi, gehouden door de schaakclub „Haarlem", dat dit jaar be langrijk korter heeft geduurd dan andere jaren, is geëindigd. Donderdagavond 10 Sep tember. vindt de prijsuitreiking plaats, waar bij tevens de huldiging zal geschieden van de schaakkampioenen uit de hoofd-, eerst-, tweede- en derde klasse. De veertienkamp, welke georganiseerd werd door de schaakverenigingen „Het Oosten" en „Haarlem" is gewonnen door J. Wijker (Haarlem), die lange tijd de leiding in deze wedstriid heeft gehad. Zijn overwin ning is eigenlijk nauwelijk in gevaar ge weest, temeer daar J. Blokker (Haarlem), de enige, die hem op het laatst nog kon be dreigen. geheel onverwacht verloor van H. Klein (H.W.P.). De eindstand luidt (behoudens arbitrage van enkele partijen): 1. J. Wijker (Haarlem) 9 pnt.; 2. en 3. G. Weert (Kennemerland) en E. J. de Ree (Haarlem) 8 pnt.; 4. J. H. Bauer (Haarlem) 714 pnt. uit 10; 5. J. Blok ker (Haarlem) 714 pnt.; 6. C. Hovingh (Het Oosten) 7 pnt.; 7. A. Herfst (Het Oosten) 514 pnt. uit 11-; 8. S. Herfst (Rolland) 5 pnt. uit 10; 9. P. Fris (Haarlem) 414 pnt.; 10. W. Geuzebroek (Haarlem) 314 pnt. uit 8; 11, H. Klein (H.W.P.) 3'4 pnt. uit 11: 12. C. Hoogland (Het Oosten) 114 pnt. uit 10; 13. F. Abspoel (Het Oosten) 14 pnt. uit 9. Het was jammer, dat G. B. v. d. Velde (Haarlem) zich na twee partijen gespeeld te hebben terugtrok uit de bekergroep B. De fraaie overwinning van W. Schuurman (Santpoort) is er echter niet minder waard om. Eindstand: 1. W. Schuurman 3 pnt.; 2. ir. H. Mondria 214 pnt.; 3. en 4. J. H. Verleur en K. Steyn 2 pnt.: 5. J. v. d. Berg 1 punt. Bekergroep C: 1. R. Mol 314 pnt.; 2. en 3. H. v. d. Berg en mr. J. Jansonius 3 pnt.; 4. M. Rumpff 214 pnt.; 5. M. Vrij 2 pnt.; 6. B. Haeenaar 1 pnt. Groep I: 1. J. Brink 314 pnt.; 2. A. D. v. Steenis 3 pnt.; 3. N. N. 3 pnt.: 4. en 5. P. in den Berken en G. J. Geus: 6. G. Kruup 114 pt. Groep II: 1. A. R. de Kruyf 4 pnt.; 2. en 3. G. H. v. d. Leen en R. Bar'thel 214 pnt.; 4. mej. M. Romein 2 pnt.; 5. en 6. F. W. Bar- thel en ir B. A. Geerlings 114 pnt. Groep III: 1. F. v. Tongeren 4 pnt.; 2. J. v. Straaten 4 pnt.; 3. mevr. Onvlee Lans 3 pnt.; 4. drs. J. B. Melsen 2 pnt.; 5. H. Wes- sel 114 pnt.; 6. R. de Kruyf '4 punt. Vierkampen, groep I: 1. L. Kensen 214 pnt.; 2. J. de Geer 2 pnt.; 3. G. N. de Vries 1 punt; 4. P. Mobach 14 punt. Groep II: 1, 2. en 3. A. Schaap. P. Eykel- boom en W. de Graaff 2 pnt.; 4. H. Wos- hovsky 0 pnt. Zaterdag werd op de banen van de Ken- nemer Golf en Country Club de maande lijkse onderlinge wedstrijd, 18 holes handicap strokeplay gespeeld. Winnaar was F. Dodd (25) met een netto score van 67, no. 2 was mr. W Aberson (20) met een netto score van 70. Zondag is de Smidt van Gelder Wissel beker, 18 holes handicap strokeplay, ge speeld. Winnaar was J. Moolenijzer (27) met een netto score van 68; 2. en 3. waren jhr. J. P. M. Teding van Berkhout (20) en me juffrouw N. Ruijgrok (19) beiden met een netto score van 71. VAN WEERDEN POELMAN-BEKER. - Als onderdeel van de in Nijmegen gehouden competitie ten bate van het Van Weerden Poelmanfonds zijn op het Quick-veld sport wedstrijden gehouden. Het hoofdnummer, de voetbalwedstrijd tussen Quick-veteranen en Luchtmachtofficieren, eindigde in een tweeeen overwinning voor de laatsten, waardoor de LSK voor een jaar in het bezit komt van de Van Weerden Poelman-beker. koffiebezoek zaten, eendrachtelijk de ka mer uit, waarna hun wegen zich echter onherroepelijk scheidden. Wan Charles van Milsbeek rende zijn slaapkamer binnen, rukte zijn kleerkast open, laadde zoveel colbertcostuums en overjassen op ziin arm als hij dragen kon en draafde dan de trap af naar beneden, bij gevaar af een dode lijke salto te maken over zijn bungelende bretels. Hij werd beneden aan de straat opgewacht door inspecteur Renkevoort en de brigadier Bergman, die klaarblijkelijk nog vlugger gereageerd hadden en zich nu aan weerszijden van de stoep hadden op gesteld om eventueele vluchtelingen op te vangen. „Zachies an, meneer", zei de lakonieke stem van de brigadier, „pas op, u laat uw vessie in de goot vallen! Ik zou mijn nek maar niet breken, want ik geloof dat het een stroovuurtje is!" En Charles van Milsbeek zag hijgend omhoog langs de ge vel, waar inderdaad nog geen uitslaande vlammenzee zichtbaar was geworden. Jean de Vere daarentegen vloog met twee treden toegelijk de trap op naar bo ven en het portaal over, dan opende hij snel en zacht de kamerdeur en Liep op zijn tenen naar de sofa. Hij legde zijn hand op het voorhoofd van zijn zusje. Deze sloeg dadelijk haar ogen op. „Luister eens, Ma rianne", zei hij nadrukkelijk, zich over haar heenbuigend, „het is beter dat je op staat. Er is een rode gloed achter het huis en de jongens roepen brand. Je hoeft niet I te schrikken, hoor; het is zeker niet erg. Maar ik had liever dat je naar beneden ring, hier heb ik je mantel. Is er nog iets, dat je mee zoudt willen nemen? Dan zal ik je helpen dragen". Het meisje kwam meteen overeind, sloeg de plaid van zich af en stond op. Ze streek het donkere haar van haar voorhoofd. „Iets meenemen?" herhaalde ze. „Nee, ik heb jou. Kom gauw mee", en ze legde beide handen om zijn arm en trok hem mee naar de deur. Bij het licht van de schemerlamp, die nog altijd brandde naast de schouw, was zijn gezicht niet te zien: bleek en met plotseling samengeklemde lippen Ze waarschuwden Sarinah en daalden dan, gevolgd door de hond, de trappen af waar ze zich voegden bij het gezelschap op de stoep. Jean de Vere wendde zich meteen tot de inspecteur. „Wilt u voor mijn zuster zorgen?" vroeg hij. „Ik ga eens even naar dat brandje kijken". Hij verdween weer in huis en ging de trap weer op naar boven. Hij passeerde het oude Indische vrouwtje dat, klappertan dend van de schrik en van de kou, nu ook naar buiten kwam en haar heil zocht bij Marianne. Charles van Milsbeek, als een ware Christen, stond haar één van zijn over jassen af. De ingenieur James Delmonte was na tuurlijk diegene van de pensiongasten, die het meeste risico liep in de huidige situatie, daar hij met zijn constitutie stellig eerder in de rook gestikt zou zijn dan dat hij wakkef was geworden van het alarm. Ge lukkig was het zijn goed gesternte, dat hem ditmaal zeer tijdig deed ontwaken en zijn maatregelen deed nemen. En zo daal de hij geen vijf minuten na de eerste kre ten reeds de trap af: geheel gekleed in overjas en hoed en met in iedere hand een keurig volgepakt valies. Hij droeg zwarte rijglaarzen. Hij trok even met zijn mond toen hij het politiecortège bij de stoep ont waarde, maar deponeerde dan met een on bewogen gezicht ziin beide valiezen naast elkaar op het trottoir en zag even naar Marianne de Vere. Dan nam hij, met zijn rug naar de anderen toe, plaats op zijn beide koffers en stak een Amerikaanse si garet op. Dit was het enige vuur dat voor lopig te zien was. Juffrouw Jager was, na enige ogenblik ken van algehele wilsverlamming, in een volslagen paniek geraakt. Brand! Haar boeltje, haar kinderen! In een redeloos heid, welke van die drie het eerst te red den, draafde zij in haar kamer rond waar de brand een akelige rode gloed verspreid de. Voor haar verbijsterde ogen zag zij iedereen handelen, behalve zichzelf. Ze zag Ko door de kamer hollen en de deur achter zich dichtslaan. Ze hoorde Jopie, anders altijd stil en bleu, zijn rustige be velen geven als een kleine veldheer: „Jetje,-nou neem jij zussie, in d'r warme wollen doek. hoor! Anders vat ze kou! En Stien en Marietje grien nou niet zo meid, d'r is misschien niks! ga nou hier aan de trap staan, dan ken je zó naar be ne je als het moet. Ik geloof vast, dat het niks is, moe. De klabakke benne al aan het blusse „Ooooo", jammerde juffrouw Ja ger, haar handen wringend, „o lieve ge nade! O grutjesme huisme keuken Me keuken ging er inderdaad niet op vooruit. Daar klommen mannen het raam in en uit, daar kletterden teilen en em mers, daar spatte het water op aanrecht, en vloer. Daar was het grote blussings- centrum, het strategisch punt voor de red ding van juffrouw Jager's bezittingen. De twee resterende rechercheurs hadden eerst, volgens instructie van inspecteur Renke voort, de situatie verkend. „Da's een fikkie!" had meteen Van Houwing gecon stateerd, „daar hoef je de brandweer niet voor te bellen, Prins' Da's een paar em mertjes water. Staat de inspecteur aan de stoep?" „Ja, met Bergman samen, de gas ten kunnen 'em niet smeren!" „Mooi, pak dan maar aan, vader. Kun je het raam doorkomen? En nu maar tappen!" Het water stroomde. De twee recher cheurs van de vingerafdrukken, die hun werkzaamheden boven juist beëindigd had den, voegden zich bij de reddingsbrigade. De dikste van de vier tapte het water. De rechercheur Prins tilde de emmers over de vensterbank De andere twee bestreden het vuur, petsten het water over de rokende kratten en haalden met een ragebol de brand uit elkaar. Het was nu meer rook dan vlammen. Juffrouw Jager stond, nog 1 verrassing^ altijd handenwringend, voor het raam van haar kamer en volgde met wijd-open ogen de strijd tegen het vuur. Naarmate de gloed verdoofde ontgloeide bij haar een nieuwe hoop. Ze haalden hel, die toffe klabakken! Tiet waren toch reuze kerels, zoals ze die brand geblust hadden! Alleen was de keuken natuurlijk een zwijnenboel, maar dat moest je er voor over hebben. Haar huis was tenminste gered, en haar zes kleine kinders erbij! Maar de grootste verrassing beleefde de actrice Vera Dana. Onmiddellijk na het alarmsignaal door de inspecteur in het kantoor achtergelaten, bleef zij daarna nog even in gedachten zitten, niet in staat oni zich zo plotseling van haar eigen huwe lijksaffaire op een nieuwe gebeurtenis om te schakelen. Te diep was haar wanhoop geweest en tè groot haar angst, om nu da delijk naar beneden te vluchten op het ge rucht van een brand Er stonden voor haar grotere belangen op het spel dan hel red den van het vege lijf. De laatste woorden van inspecteur Renkevoort hadden haar weer enige hoop gegeven, een lichtpunt in een uitzichtloze duisternis, en ze moest met haar stille gedachten nog even bij die hoopvolle woorden verwijlen alvorens ac tief op te treden, de kamer te verlaten en zichzelf te rediden. Het brand-geroep was verstomd, al was er nog een drukke pas sage over gangen en trappen, en nu stond de actrice dan ook op om zich naar bene den te begeven. Maar toen was er de gTOtl (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6