De Nederlandse Comedie met „Het leven een droom" Een bril Bouwvakken en metaalindustrie komen geschoolde krachten te kort Kort en bondig JOPPERS Cultureel werk onder Haarlemse werklozen Nog dit najaar volksdoorlichting FEDERMANN natuurlijk l Amsterdamse scheepsbouw profiteert van betere C.A.O.-classificatie Bach's Concert voor drie clavecymbels plNSDAG 8 SE^ AC MB.EP .195.1 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHT^ &AARLEMSCHE COURANT 5 Een mislukte première Filosofisch drama Enorme sortering Beheerste rol Drieduizend bezoekers in de Vleeshal Commissie wordt Donderdag geïnstalleerd In Haarlem: Jeugdgroep van H.H.B. won wisselbeker Haarlem ingeschakeld in internationaal experiment In hoger beroep hogere geldboete geëist Dalende werkloosheid in Haarlem Bouwnijverheid stabiel Invloed seizoenarbeid Met medewerking van Prof. Erwin Bodky Burgerlijke Stand van Haarlem AAN liet einde van de vorige week heeft de Nederlandse Comedie haar entrée als vasle bespeelster van de Amsterdamse Stadsschouwburg gemaakt met een groots gemonteerde voorstelling van het interessante toneelstuk „Het leven een droom" (La vida es sueno) van Pedro Calderón de la Barca, waarvan Gerard de Brabander een nieuwe bewerking vervaardigde, zeer ongelijk van gehalte, zodat sublieme dich terlijke vondsten en zwierige woordspelingen afwisselen met door gemakzucht in gegeven of onder rijmdwang ontstane banaliteiten. Hoezeer "men het zou willen toejuichen, dat dit te goeder naam en faam bekend staande gezelschap het inderdaad prijzenswaardige doel nastreeft om onze eigen letterkundigen voor de dramaturgie te interesseren, door het aanmoedigen van oorspronkelijk werk en het verlenen van opdrachten tot vertalingen, toch moet men zich in alle objectiviteit afvragen of het verantwoord is een spel uit het Spaans voor het Nederlandse publiek verstaanbaar te laten maken door iemand die, zoals in dit geval, het oorspronkelijke idioom niet Aristoteles, die de Fransman Ducis er van gaf. En wij heb ben toch waarachtig wel diohters, die het Spaans behoorlijk machtig zijn, zoals Wemmeus Burning, Gerard Diels en speciaal Hendrik de Vries, wiens bewerking van „De onzichtbare dame" van Calderón nog gisteren op deze plaats als een meesterstuk van vertaal kunst geprezen kon worden, laat het dan misschien wat stroever zijn. Deze opmerking moest mij werkelijk van het hart. Maar er is nog veel meer. Ook de regie, of liever gezegd de ensce nering van Johan de Meester leek mij vol strekt onaanvaardbaar, al wii ik er niet hem alleen de schuld van geven, dat de opvoering mij geen enkel moment van ontroering schonk. Maar ik wens toch met nadruk op zijn misvattingen te wijzen, al ware het slechts omdat zijn kort geleden op een persconferentiegedane mededelin gen omtrent de „Gysbreglit" als een Go- thisch treurspel, wat dat dan ook wezen mag, mij met de bangste voorgevoelens vervullen. Misscnien is deze voorbarige vrees ongegrond, maar wij hebben nu dan toch maar het bewijs voor ogen gehad, dat lichtvaardige pretenties de kenmerkende stijl van een groot kunstwerk tot op het lachwekkende kunnen aantasten. Ik vind het vreselijk dit te moeten schrijven, om dat ik weet hoeveel hartstochtelijke in spanning er door alle medewerkenden aan „Het leven een droom" is besteed, maar de eerlijkheid gebiedt het. Nu eerst het stuk zelf. Basilius van Po len, een autoritaire vorst met occulte nei gingen, heeft, in de sterren de voorspelling gelezen, dat zijn zoon Sigismond een woesteling zou worden, een stichter van onheil. Hij laat hem daarom, onbekend met zijn afstamming, opvoeden in een af gelegen grot. Na vele jaren besluit de va der, de intussen volwassen geworden jongeling aan een proef te onderwerpen. Hij laat hem verdoofd door slaapmiddelen naar het paleis brengen en als koning ver eren, hem aldus de kans gevend zijn ka rakter te openbaren. Sigismond toont zich opvliegend en misdraagt zich volkomen, zodat hij wederom in een toestand van verdoving naar zijn verblijfplaats in de bergen moet worden teruggebracht. Ont wakend wordt hij er van overtuigd, dat zijn koningschap slechts een droom is ge weest. Dan echter komen partisanen hem bevrijden om hem werkelijk tot staats hoofd uit te roepen. Uit angst dat zijn nieuwe waardigheid ten tweeden male een waanvoorstelling zal blijken, gedraagt hij zich wijs en menselijk, zich verzoe nend met zijn vader en aldus de op hem rustende vloek overwinnend. In verschillend opzicht, maar vooral dooi de filosofische inhoud, is dit stuk merk waardig van deze tijd. Door het betrekke lijk maken van de werkelijkheid, waarvan twee kanten te zien worden gegeven, die beide even waar of onwaar zijn of schij nen te zijn, laat Calderón zich waarderen als een voorloper van Pirandello, dis bijna drie eeuwen later leefde en wiens werken thans eveneens door hun actualiteit de aandacht opeisen. En als men constateert, dat bij de louteringsscène eigenlijk niet het karakter van Sigismond, doch slechts de situatie wezenlijk veranderd is, dan mag men daarbij niet vergeten, dat juist de situatie in een toneelstuk volgens deze normen het karakter bepaalt. En zo ge raakt men dan tot twee andere „moder ne" thema's: het probleem van de angst als levensmotief en dat van de vrijheid van de menselijke wil, om dan van de nei ging tot misbruik van macht maar te zwij- 2en- Mede door zijn technisch vernuft kon Calderón de suggestie een zo grote wer king laten uitoefenen, dat men de waar schijnlijkheid nauwelijks overweegt. Mo raliserend en psychologisch mag „Het le ven een droom" daardoor niet erg overtui gend zijn, ook al omdat de dichter onvoor waardelijk het dogmatisch geloof laat ze gevieren om de thans bijna hilariteitwek- kende harmonie te bereiken toch zijn er in navolging van Freud belangwekken de interpretaties van gegeven. Men kan daarbij denken aan het inzicht in de bete kenis van de droom ter sublimering van destructieve neigingen. Onze stadgenoot dr. A. J. Constandse heeft in zijn uitmunten de, aan Calderón cn de Spaanse barok ge wijde proefschrift zelfs even scherpzinnig ADVERTENTIE in zeeduffel met en zonder teddy kraag in groen en marine vanaf13.25 LANGE WOLLEN BROEKEN, alle maten vanaf LODEN JASJES alleen in prima kwaliteit. Voor prima Kinderkleding Antgang It - Haarlare - T»L21411 Ellen Vogel als Rosaura en Henk Rigters als de raadsheer Ciotaldo in „Het leven een droom" van Calderón. de hoofdpersoon gedetermineerd, waarbij dan de grot van het eerste bedrijf als woonplaats van zijn onderbewustzijn be schouwd moet worden. Johan de Meester toonde deze visie enigszins te delen, al spreekt hij van een primitieve oerstaat en halve dierlijkheid, zodat Guns Hermus als Sigismond in ruwe berenvellen moet rondlopen, hetgeen later zijn overgang naar' een vorstelijke staat aanmerkelijk bemoeilijkt. Het is hier overigenis niet de plaats om op deze behandeling van Sigis mond als de Spaanse Hamlet nader in te gaan. Deze mogelijkheid tot diepzinnige ver klaringen behoeft echter voor niemand een onmiddellijke waardering, van het werk in de weg te staan, integendeel. Het is een bijzonder sterk speelstuk, voor zover men de oorspronkelijke opzet althans in de nu vertoonde revue a grand spectacle nog her kennen kan. De vormenweelde van de ba rok behoeft toch waarlijk niet te leiden tot een fraaie opschik die niet mooi meer is, zodat de opstandelingen er uitzien als fi guranten uit een Weense operette. En waarom zijn de kleuren van de decorver sieringen zo opvallend leeg? Het is een kille voorstelling geworden, zonder hart en ziel. Met toch al misplaatste trommelsla gen tijdens de dramatische stuwingen van oen monoloog kan zo'n tekort werkelijk niet opgeheven worden. Waarom stond de regisseur Guus Hermus toe te gaan zitten bij het verbaal dat Ellen Vogel (ondanks haar kennelijke vermoeidheid op de pre mière zich voorbeeldig en met gloed van haar opdracht kwijtend) als de edelvrouwe Rosaura tegen hem afsteekt? Waarom dat belachelijke pantomimische gevecht met die wandelende kastelen van bordpapier? Slechte surrogaten en goedkope symboliek wedijverden hier om de voorrang en il lustreerden een bedenkelijk gebrek aan begrip voor de stijl van de periode, waar in dit stuk ontstond. Het euvel werd nog verhoogd door een soort mooipraterij, waaraan vooral Henk Rigters zich in zijn overigens voortreffelijke rol van de raads heer schuldig maakte. Tot de lichtpunten behoorde, binnen de reeds gegeven beperking, de bijzonder ster ke vertolking van Sigismond als de man, die zichzelf moet overwinnen, van Guus Hermus, die zich triomfantelijk wist te handhaven. En cok de nuchtere clown (gracioso) van Anton Burgdorffer dient met warmte geprezen te worden, want dat zijn tekst wel eens te oubollig werd en dat zijn sterfscène zich averechts aan zijn functie in dit spel voltrok, kon hij niet helpen. Doch daar bleef het dan ook bij. Toch zou ik niet alle schuld op Johan de Meester willen schuiven, want bij alle respect voor Calderón geloof ik, dat hij te blindelings overschat wordt. In tech nisch opzicht en als denker mag hij in derdaad verre de meerdere zijn van zijn voorganger Lope de Vega, daar staat te genover dat. in het werk van deze onvol prezen „veelschrijver" het leven bruist en brandt. En per slot van rekening bezoekt men het theater om daarmee geconfron teerd te worden. Doch dat is een geheel ander chapiter. DAVID KONING Nu de Speelkaartententoonstelling weer tot het verleden behoort en ongeveer drie duizend betalende bezoekers deze interes sante expositie hebben gezien, mag gezegd worden dat velen hebben genoten van wat door de hand van kunstenaars uit de Oos terse en Westerse wereld over een periode van vijf eeuwen aan sierkunst met betrek king tot speelkaarten en andere spelen is gewrocht. Pers, radio en film hebben het publiek uitvoerig over deze tentoonstelling ingelicht. Belangstellenden zowel uit het buitenland als uit alle delen van ons land zijn toegestroomd. De zeer ruime verkoop van catalogi over het ingezondene geldt als bewijs voor deze belangstelling. De stichting „Haarlem's Bloei" heeft aan dergelijke in de culturele sfeer tentoon stellingen geen „kasstukken", zoals men dat pleegt te noemen. Het brengen van dergelijke evenementen is in het belang van Haarlem en daarom wordt zulks door deze stichting ondernomen, telkens wan- Naar wij vernemen wordt Donderdag middag op het Haarlemse stadhuis de com missie geïnstalleerd welke zich gaat bezig houden met de culturele zorg voor de Haarlemse werklozen. De commissie wordt gepresideerd door de diretceur van de dienst Sociale Zaken, de heer D. H. Suerink, en bestaat verder uit de heren J. de Smalen, afdelingschef Sociale Zaken, M. Nolet, rijksconsulent voor de werkloosneidszorg, drs. A. van der Straaten, directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau, P. J. Voskuilen na mens de Haarlemse Bestuurdersbond, T. E. Puts namens de K.A.B., J. C. Allard na mens de Haarlemse Christelijke Bestuur- dersbond, J. L. Munnik, namens „Jong Haarlem.... vooruit", L. varn Asperen, namens het Instituut voor Arbeidsontwik- keling, drs. S. Heijer, inspecteur voor de lichamelijke opvoeding, H. P. Baard, direc teur Frans Halsmuseum, en P. V. de Wit, directeur van de Stadsbibliotheek. Naar wij vernemen zijn de voorberei dende werkzaamheden voor de doorlichting van de Haarlemse bevolking in het kader van de t.b.c.-bestrijding thans zover gevor derd, dat het waarschijnlijk is, dat nog dit najaar begonnen kan worden met dit om vangrijke werk. Er wordt nog gezocht naar enkele loka liteiten om een efficiente wijkindelin0 mo gelijk te maken. In Noord, Amsterdamse buurt, Zuid en Zuidwest zullen een paar steunpunten ingericht moeten worden, op dat de bevolking geen al te grote afstanden behoeft af te leggen. In het centrum is natuurlijk 't uitgebreide consultatiebureau ter beschikking. Ter voorbereiding van een en ander is een werkcomité gevormd, waarvan de wet houder van Volksgezondheid, de heer W. C. Bakker, ambtshalve voorzitter is en dat verder bestaat uit mevrouw M. D. Eick- holz-De Wijs, mr. P. Fuhri Snethlage, de heer H. W. M. van Os en dr. J. Stoffelsma. Tweeënveertig Haarlemse jongens heb ben op Zondag 6 September in Westzaan tegen 34 Alkmaarse jeugdvissers een wed strijd op baars gevist. Haarlem werd win naar van de beker (voor de tweede maal) met een vangst van 21 baarsjes. Alkmaar haalde elf baarsjes boven water. De vangst was slecht, doch de stemming was daaren tegen opperbest. In 1954 krijgt Alkmaar we derom een kans de beker terug te winnen. Csehmethode bij Esperanto-onderwijs De Zwitserse mevrouw dr. T. Peter- Ruetschi is de geestelijke moeder van een plan tot studie-coördinatie in internatio naal verband. Op initiatief van de Volks universiteit van Züi'ich zijn contacten ge legd met de Volksuniversiteiten van Am sterdam, Florence, 's Gravenhage, Haar lem, Helsinki, Karlstad, Kopenhagen, Manchester, Parma, Parijs, Rotterdam, Salzburg, Stuttgart en Utrecht tot het ge lijktijdig geven van een cursus in Espe ranto volgens de zogenaamde Cseh-metho- de. Het bijzondere is in dit geval, dat de leerlingen reeds na de vierde les in brief wisseling treden met cursisten in een an der land, waarbij de grondslag wordt ge legd voor vriendschappelijke betrekkingen. Dat voor het volvoeren van dit experiment gebruik wordt gemaakt van dezelfde di recte methode heeft het voordeel, dat de correspondenten steeds evenver gevorder de leerlingen zijn. De Cseh-methode, die in dit geval wordt toegepast, is namelijk een zeer logisch opgebouwd vast systeem, dat op onderhoudende wijze, steeds gebruik makend van de reeds geleerde woorden, de kennis van het Esperanto voortdurend uitbreidt. Spelenderwijze bereiken de cur sisten in een twintigtal lessen een peil, dat men bij andere talen slechts na jaren moeizame studie kan bereiken. Voor ingezetenen van Haarlem en Om streken is het van speciaal belang, dat de Haarlemse Volksuniversiteit ook bij het bovenvermelde experiment betrokken is, omdat te Haarlem in 1954 het jaarlijkse Universele Esperanto Congres zal worden gehouden, waarop 2000 tot 2500 deelne mers uit een veertig landen worden ver wacht. Dat velen er om zakelijke redenen prijs op zullen stellen Esperanto te kunnen spreken of over Esperanto-sprekend per soneel te beschikken, mag wel worden ver ondersteld. Daarnaast zal toch menigeen het aan trekkelijk vinden eens een kijkje te nemen op zulk een internationaal congres, waar alle vergaderingen in één taal worden ge houden en waar men de kans krijgt be trekkingen aan te knopen met bewoners van vele vreemde landen. Dat voorts de vooruitstrevenden onder de politieagenten, en de beambten op de openbare vervoer middelen het nuttig zullen vinden Espe ranto te verstaan en te spreken, mag wor den aangenomen. Voor de cursus, die eind September aanvangt en geleid wordt door mr. S. Pragano, docent in het Roemeens en Esperanto aan de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam, wordt dus een grote deelname verwacht. In hoger beroep had zich voor het Ge rechtshof te Amsterdam te verantwoorden de zevenendertigjarige boekhouder L. H. uit Hoogkarspel, die op 23 April j.l. door de Haarlemse rechtbank was veroordeeld tot een geldboete van 300, subsidair dode maanden hechtenis, wegens het opzettelijk doorgeven van bijzonderheden uit een onderneming van handel en nijverheid, welke bijzonderheden hem onder geheim houding waren meegedeeld. Verdachte was van 1 Januari 1949 tot 1 September 1952 als boekhouder werkzaam bij een pluimvee- en veevoederfabriek te Heemstede. Toen hij een half jaar in dienst was, heeft de directeur verdachte bijzon derheden over het mengen van veevoer meegedeeld. Strikte geheimhouding zou hem daarbij zijn opgelegd. Verdachte merkte op, dat hem discretie gevraagd was, waarna de president van het Gerechtshof verklaringen van verdachte voor de rechtercommissaris afgelegd voor las, waaruit bleek dat hem bekend moest zijn, dat geheimhouding was opgelegd. De verhouding tussen de directeur en verdachte werd later minder goed en laatst genoemde werd tegen 1 September 1952 ontslagen. Deze was op de hoogte van de gegevens van de klanten. De gegevens heeft hij naar zijn verklaring uit zijn hoofd op een lijst geschreven en de lijst aange boden aan zijn nieuwe patroon. President: „Vindt u het fatsoenlijk ge gevens aan de concurrent door te geven?" Verdachte: „Dit gebeurt altijd." Presdient: „Wanneer dat het geval is, dan blijft het onfatsoenlijk." De nieuwe patroon deelde mee omstreeks 1 September van het vorig jaar op zijn bureau de lijst van gegevens over klanten van het Heemsteedse bedrijf gevonden te hebben. De lijst was opgemaakt door ver dachte en daaruit bleek hem, dat zijn aan staande boekhouder op de hoogte was van veevoeder Aan de hand van die gegevens concludeerde de nieuwe patroon, dat er reden was verdachte in dienst te nemen. Hij vond het opstellen van de lijst niet on fatsoenlijk. De president van het hof zeide het met de laatste mededeling niet eens tezijn. De procureur-generaal merkte op, dat gebleken is, dat verdachte niets mocht meedelen over het interne van het bedrijf. Hij heeft het toch gedaan en gegevens ver strekt over alle klanten op één na. Spreker meende, dat de straf van de Haarlemse rechtbank niet juist is. Een hogere geldboete dient te worden opgelegd en spreker eiste een geldboete van 1000 subsidiair twee maanden hechtenis. Het hof zal op 22 September uitspraak doen. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246B Ook voor alle ziekenfondsen De dalende tendenz in de Haarlemse werkloosheidcijfers, welke reeds enkele maanden kon worden waargenomen, heeft zich ook in Augustus voortgezet. Bedroeg het aantal ingeschrevenen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau op 31 Juli nog 1629 (de D.U.W.- arbpiders zijn daarbij inbegrepen), op 31 Augustus was dat cijfer tot 1494 manne lijke werkzoekenden gedaald. Het betroffen hier op 31 Juli 1573 geheel werklozen cn 56 D.U.W.-arbeiders; een maand later was de eerste categorie gedaald tot 1357, het aantal D.U.W.-arbeiders echter gestegen tot 137: onmiskenbare in vloed van het terugvloeien van de bij de pootaardappelenoogst te werk gestelden naar de D.U.W.- objecten, waarvan dat in de Kennemerduinen het belangrijkste is. Omgekeerd even redig aan de dalende aantallen werkzoekenden is het toegenomen aantal bemidde- lingsaanvragen van de zijde der werkgevers: 766 tegen 109. BINNENLAND Na een verblijf van twee jaren in Canada is met het m.s. „Maasdam" in ons land teruggekeerd de heer J. Heersink, bur gemeester van Steenderen. Op uitnodiging van de Reformed Church of America heeft de heer Heersink in Canada de belangen van de aldaar verblijvende Nederlandse immi granten behartigd. Dr. A. B. de Vries, directeur van het Mauritshuis in Den Haag, is door president Vargas van Brazilië benoemd tot comman deur in de nationale orde van het Zuider kruis. Mr. S. W. A. van Oosten, secretaris van het Zuid-Amerikaanse Instituut is be noemd tot ridder in deze orde. Dr. De Vries heeft onlangs de tentoonstelling „Maurits de Braziliaan" georganiseerd. Mr. Van Oosten heeft een werk over Brazilië geschreven. In Den Haag is de trekking gehouden van de loterij ten behoeve van het Neder lands sanatorium te Davos. Van de hoofd prijzen viel de auto op no. 98713, een twee persoons reis naar Da vos op no. 23109 en de motorfiets op no. 86330. De president van Nicaragua zal niet, zoals aanvankelijk is gemeld, gebruik ma ken van een gehuurd vliegtuig van de K.L.M. voor een reis door Zuid-Amerika. Het blijkt, dat de aanbieding welke de Pan American Airways heeft gedaan, aanzienlijk goedkoper was. De president heeft nu besloten met een vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij te vliegen. Op terreinen van de oliemaatschappij op Curagao, is een nieuwe fabriek voor het maken van stalen vaten van Van Leer in bedrijf gesteld. De nroductiemogelijkheid is 2000 vater per dag. Van Leer heeft reeds een kleinere fabriek in Trinidad. De recherche in Rotterdam heeft proces verbaal ongemaakt tegen de 54-jarige mag netiseur G. A. R. uit Den Dolder, wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De man hield in verschillende plaatsen van ons land zitting. De rechtbank te Amsterdam heeft de 36-jarige procuratiehouder M. B. uit Bussum, die als boekhouder-kassier van een bankier aan de Keizersgracht te Amsterdam in drie jaar tijds f 50.000 had verduisterd, veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De verduistering was aan het licht gekomen toen de procuratiehouder een straf wegens een ander delict onderging. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, zal op Zaterdag 3 October op het Mgr. Nnlensplein te Venlo een monument voor wijlen mgr. prof. dr. W. Nolens onthullen. HAARLEM EN OMGEVING Mej. Elza Stringer te Haarlem, die be noemd is tot onderwijzeres op de school van de Christian and Missionary Alliance aan de Wisselmeren op Nieuw Guinea, zal Zaterdag 12 September met de Banka uit Amsterdam vertrekken.. Donderdagavond 10 September wordt in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat een afscheidsdienst gehouden, waar o.a. zul len spreken Rev. W. Könemann over: „Een beantwoorde roepstem uit de binnenlanden van Nieuw Guinea" en Evangelist L. J. Pas man over: „Gij zult mijne getuigen zijn. Voor de aankoop van een lintzaag ten behoeve van de dienst van Hout, de Plant soenen en de Begraafplaats vragen B. en W. de gemeenteraad een bedrag van f2000 be schikbaar te stellen. Tot dusverre wordt het te zagen hout vervoerd naar en bewerkt in een zagerij in de stad. B. en W. merken op, dat de wijze van bewerking zeer omslachtig en kostbaar is. vooral nu de reparaties aan wagens, karren, kruiwagens, banken, broei bakken. schaftgelegenheden, kassen, terrein afscheidingen e. d. door de voortdurende uitbreiding van de dienst in sterke mate toenemen. De wethouder van Onderwijs te Haar lem. de heer D. J. A. Geluk zal deze week geen spreekuur houden. De grootste daling manifesteerde zich in de metaalnijverheid (van 264183). Er wordt nu weer door de bedrijven een „slag" om de jongens van de Ambachts school geleverd: de werkgelegenheid in industrie en ambacht is zeer groot. Aan de normale vraag naar geschoolden met een hoge vraag naar vakbekwaamheid kon - als gewoonlijk - niet worden vol daan. Bankwerkers, draaiers, ijzerwerkers zouden in Haarlem in vrij grote aantallen kunnen worden geplaatst, als ze maar wilden. Want Haarlem is volgens de C.A.O. in gedeeld in de tweede klasse, terwijl Am sterdam in de eerste klas is ingedeeld. Daarbij komt nog, dat in vele gevallen de Amsterdamse bedrijven de reiskosten vergoeden, zodat de metallisten in de hoofdstad aanmerkelijk meer verdienen. Het gevolg daarvan is echter, dat in de Haarlemse bedrijven weinig animo be staat om leerlingen op te leiden: hebben ze eenmaal een voldoende scholing bereikt, dan gaan ze naar Amsterdam. De naderende winter gaf voorts grotere als omstandig het „Oedipuscomplex" van neer de gelegenheid zich voordoet. Een voor dc zomer ongebruikelijk uitgedoste stoet van 30 mannequins trok Maandag 7 September door de hoofdstad: dertig dames, gekleed in kostbaar bont. De parade in de Kalverstraat. Op de achtergrond de Munttoren. activiteit bij loodgieters en centrale ver warmingsmensen, hetgeen uiteraard in de statistieken van het Gewestelijk Arbeids bureau ook tot uiting kwam. Bij de electro-monteurs waren vraag en aanbod in evenwicht. In de Bouwvakken bleef de toestand stabiel, dat wil zeggen, dat het aantal werklozen bleef schommelen tussen de 160 en de 170. Het betreft hier een groep mensen, die op grond van hun leeftijd, hun conditie of hun vakbekwaamheid moeilijk aan de slag kunnen komen. Een residu-werkloosheid dus, die wel nooit zal verdwijnen. Want de vraag naar de bouwvakkers nam in Augustus nog toe van 130 tot 163 aanvragen om metselaars, timmerlieden, schilders, vlechters, stueadoors. Dat de vraag naar metselaars niet nog meer steeg, was een gevolg van de stag natie in de leveranties van de kalkzand steenfabrieken. Er was in de sector der losse arbeiders nogal wat beweging: invloed van de sei zoenarbeid in de Beverwijkse Conserven- fabriek, de IJmuider visverwerkende in dustrie en de Vijfhuizer tegelfabriek. Het aandeel der D.U.W.-arbeiders steeg omdat de bij de poot-aardappeloogst inge- schakelden terugkeerden. Ongeschoolden en DUW-arbeiders teza men daalden van 407 tot 399 werkzoe kenden maar het aantal dergenen die in DUW-verband werkten steeg van 28 tot 84. Het ziet er naar uit, dat in deze groep de eerste maanden nogal wat verschui vingen zullen blijven, want de aardappel oogst breekt thans aan, gevolgd door de bietenoogst, met als herfstsluitstuk de bietencampagne der Halfwegse suikerfa briek. Bij de vrouwen viel een toenemend aan tal aanvragen om werk te constateren: van 168 tot 206, maar de vraag van de zijde der werkgevers steeg van 677 tot 680: reeds vijf jaar ligt dat cijfer nu al op dat niveau. Onder de werkzoekenden bevinden zich een aantal „formele" gevallen: door So ciale Zaken gesteunde vrouwen met kin deren, die uiteraard moeilijk te plaatsen zijn. Verder kan de toeneming van de werkzoekenden verklaard worden uit de inschrijving van meisjes die in Juli de school verlieten en nog geen baan vonden. Ook de opheffing van een winkelbedrijf in Haarlem had enige invloed op het cij fer. Een belangrijke factor was voorts, dat de bemiddelingsactiviteit in Augustus door de vacanties natuurlijk gering was. Tenslotte valt over de werkloosheid on der de jeugdigen op te merken dat ook daar de grote vraag van bouwnijverheid en metaalnijverheid niet zonder effect bleef. Het aantal werkzoekende jeugdigen daalde van 178 tot 110. De grote Bachkenner en clavecinist prof. Erwin Bodky verleent op 9 September medewerking aan een uitvoering door Die Haerlemsche Musyckcamer in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, waar hij met orkestbegeleiding een clavecymbel- concert van Richter zal vertolken. Prof. Bodky bood deze medewerking ongevraagd aan, nadat hij het ensemble onder leiding van André Kaart deze zomer in het cul tuurcentrum De Stompetoren te Spaarn- woude had horen spelen. Tezamen met zijn oud-leerlingen Gertrude Maclaine en Hans Philips brengt hij tevens het Concert in C voor drie clavecymbels van Bach ten ge hore. Verder staan er werken van Handel en Telemann op het programma. Erwin Bodky debuteerde reeds als con certpianist op 12-jarige leeftijd. Na het winnen van enige belangrijke prijzen en onderscheidingen werd hij eerst door Ri chard Strauss en later door Ferruccio Busoni als leerling aangenomen. Hij trad op met diverse grote orkesten in inter nationale muziekcentra. Zijn boek over de voordracht van oude klaviermuziek trok alom de aandacht. Van 1926 tot 1933 was hij hoogleraar in Berlijn, daarna doceerde hij eerst in Haarlem en Amsterdam, om in 1938 naar Amerika over te steken. Sedert 1949 is hij verbonden aan de universiteit van Boston, met het befaamde symphonisch orkest van welke hij nog dikwijls (het laatst onder leiding van Serge Koussevitzky en Bruno Walter) in de Verenigde Staten optreedt. HAARLEM, 7 September 1953 ONDERTROUWD: 7 Sept., P. Roele en M. Hart; H. J. Berfelo en J. Rol. BEVALLEN van een zoon: 5 Sept., J. A. Bosvan Dijk; M. de GierKorthals; G. BuzinkBorkhuis; C. RethansPlukker; A. Weij—Bood; 6 Sept., J. M. Daams—Provoost; E. E. E. Hetemde Vreede; P. Cornelis Dijkhuizen; 7 Sept., J. E. KoenekoopKors. BEVALLEN van een dochter: 4 Sept., E. Muldervan den Heuvel; 5 Sept., L. M. van der Hoevende Ruiter; A. H. A. Kreetz van Schie; H. A. Boot—Spanjaard; A. Reu- rekas—Verhoeven; F. J. Warmerdam—van Harten; 6 Sept.. J. M. C. Passchier—van Em merik; J. SombroekReijsoo; C. J. M. van Duinde Nijs; M. J. Coendersvan Melsen; E. F. den BeiderBoskma; E. C. van IJssel- dijkFoss; 7 Sept., W. B. M. DerksenNas; G. VeltkampBakker; C. Groskampde Jong. OVERLEDEN: 4 Sept., B. J. de Graaf— Huijing, 39 j., Papaverstraat; S. Kuijper van Weeren, 81 j., Westerhoutpark; M. S. J. van der Spelt, 62 j„ Gasthuisvest; H. J. Rooijers, 63 j„ Jap Gijzenkade; 5 Sept., W. J. Richel, 79 j„ Schouwtjesplein; A. C. Cor- nelissenKessens, 45 j., Kastanjsetraat; T. Visser, 71 j., Gasthuisvest; B. van Dijk, 80 j., Caninefatenstraat; 6 Sept., A. J. den Exter, 74 j., Spoorwegstraat,

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7