Laatste tijd toenemend aantal diefstallen in Haarlemse winkels Ambulancewagen rukt in Haarlem uit voor gewonde huisdieren Nieuwe R.K. Gemmaschool: een aanwinst voor het B.L.O. Kort en bondig Zelfbediening verleiding voor zwakke naturen Strengere voorschriften voor artsen en tandartsen Heemstede Amsterdamse Beurs Firma Kuyper heeft eigen koelinstallatie L. P. v. d. Broek overleden Burgerlijke Stand van Haarlem Feest op Stichting „Vogelenzang" Scheeosbouwm aatschappij huldigde jubilarissen Sport in 't kort Bij medewerking aan tandheelkundige instituten Voorwaardelijke straf geëist tegen Haarlemse typograaf Volgende week officieële ingebruikneming Onderscheiding voor verzetsstrijder Nog geen beslissing over opheffing hockeyclub „Rood-Wit" Rijdende Bijbeltentoon stelling in Heemstede Jhr. dr. Mollerus sprak voor Katholieke Middenstand WOENSDAG .9 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ,5 De laatste weken wordt een toenemend aantal winkeldiefstallen geconstateerd in Haarlemse zaken, inzonderheid in die met zelf bediening. Uiteraard zullen de eigenaren tegen dit euvel scherp optreden; een van hen vertel de ons vanmorgen dat hij thans kaarten laat vervaardigen, welke bij de in- en de uitgang zullen worden opgehangen, met de waarschuwing dat bij ontdekking van dief stal zonder pardon aangifte bij de politie zal volgen. Deze winkelier betrapte deze week een 58-jarige huisvrouw op heterdaad toen zij haar tas had volgestopt met levensmidde len en andere waren en slechts de paar ar tikelen die zij in haar handen hield wilde afrekenen. De waarde van de achtergehou den kruidenierswaren bedroeg bijna tien gulden, geen groot bedrag, maar wanneer alle klanten dergelijke praktijken zouden gaan toepassen hetgeen gelukkig niet het geval is! zou de winkelier zijn zaak wel kunnen sluiten De politie verdenkt deze vrouw trouwens nog van een reeks andere winkeldiefstallen. Een dezer eigenaars van zelfbedienings winkels vertelde ons, dat hij niet de in druk heeft, dat er in dit soort zaken meer gestolen wordt dan in die met een normale bediening. Wel denken minder gunstige elementen onder het publiek wel eens, dat zij in een zelfbedieningszaak sneller en met minder kans op ontdekking hun slag kunnen slaan dan in die met de gebruikelijke bediening. Dit is echter een misvatting, die dan ook wel door de feiten wordt gelogen straft. Men wordt namelijk in een zelfbe dieningswinkel ook sneller betrapt. Het personeel immers heeft, omdat het niet zo in beslag wordt genomen door het be dienen, meer gelegenheid om op te letten en listig aangebrachte spiegels vergemak kelijken die taak nog. Men zou de controle kunnen vervolma ken door het gebruik van winkelmanden voor het verzamelen van de gekozen arti kelen verplicht te stellen, zoals in Amerika gebruikelijk is. Maar zover willen de Haarlemse zelf- bedienaars niet gaan: de Nederlandse huisvrouw houdt er nu eenmaal niet van tot iets „verplicht" te worden. Uiteraard is er bovendien een gradueel verschil in de aard der winkeldiefstallen. „Vergeten" In het geval van de hierboven genoemde aangehouden dame ging het om een tas vol; maar het komt ook voor, dat niet alle artikelen worden opgenoemd welke zich in een tas bevinden en wanneer de winkelier dit bemerkt kan men zich altijd veront schuldigen met een „O, ja dat zou ik bijna vergeten Winkeldiefstallen vallen in het algemeen moeilijk te achterhalen en de middenstand trekt dan ook jaarlijks een bepaald percen tage voor het verlies, dat daardoor ontstaat, uit. Onze zegsman had niet de indruk, dat het percentage in zelfbedieningswinkels hoger genomen moest worden, integendeel. Dat het aantal geconstateerde diefstallen in de zelfbedieningsbranche de laatste tijd is toegenomen, wijst er eerder op, dat de daders daar juist sneller ontdekt worden, De firma S. J. Kuyper en Zn. te Haarlem, groothandel in groente- en fruitconserven, heeft haar bedrijf uitgebreid met een koel huis aan het Korte Spaarne. Dit is een pri meur voor Haarlem, want de firma Kuyper is hiermede het enige bedrijf in deze branche, dat over een eigen koelhuis beschikt. In verband met de officiële opening van het koelhuis, die vandaag plaats vond, heeft men het nieuwe bedrijf keurig aangekleed. In het voorste gedeelte van het gebouw, het maga zijn. staan torens van veelkleurige blikjes bieten, snijbonen en dergelijke. Doch het hoogtepunt vormt uiteraard de koelcel zelf, waar drieduizend kratten een plaats kunnen vinden. De voordelen van een dergelijke koele"' zijn zeer groot. KropDen sla, die in normale omstandigheden na drie dagen niet meer te consumeren zijn, kunnen hier wel veertien dagen bewaard worden: druiven kan men er maandenlang goed houden. Wegens het 75-jarig bestaan van de Noordhollandse conservenfabriek „Peter Verborg" te Noordscharwoude, waar de fir ma Kuvner hoofdvertegenwoordiger van is, werd alle genodigden een verrassing aan geboden in de vorm van een schaaltje met enkele conservenblikken. In de ouderdom van 73 jaar is te Haarlem overleden de heer L. P. van den Broek, oud-hoofdredacteur van de Couranthet Nieuws van de Dag te Amsterdam. De thans overledene, die op 18 December 1874 geboren is, bezocht te Haarlem de HBS en in 1894, op twintigjarige leeftijd, begon hij zijn journalistieke loopbaan bij een courant in Edam. Vervolgens was hij enige tijd werkzaam op de redactie van Haarlems Dagblad en daarna vertrok hij naar de Hollandse Revue. Na korte tijd werkzaam te zijn geweest bij De Echo, trad de heer Van den Broek in 1907 in dienst bij het dagblad De Telegraaf, welke redac tie hij dertig jaar trouw is gebleven. Ze ventien jaar was hij hoofdredaceur van de Courant-Het Nieuws van de Dag, een editie van De Telegraaf. Op 31 October 1937 is hem pensioen verleend. De heer Van den Broek werd op 31 Augustus 1938 benoemd tot ridder in Orde van Oranje Nassau. Vandaag is zijn stoffelijk overschot in alle stilte verast. HAARLEM, 8 September 1953 ONDERTROUWD: 8 Sept., W. van Kessel en M. M. van Heijst. GEHUWD: 8 Sept., A. M. Kuijpers en M. G. Boogaards J. Fennik en E. Aberson. BEVALLEN van een zoon: 7 Sept., M. Th. var Rijswijckde Rijk; 8 Sept., E. A. Hop penbrouwerVeuger. BEVALLEN van een dochter: 7 Sept., M. K, KustersPeters; E. H. H. de WitLoog- man; A. H. Herman—Buurman; A. L. Hart man—van den Tempel; A. C. A. Schutter Luijckx. OVERLEDEN: 5 Sept., L. P. van den Broek. 78 j„ Delftlaan; 6 Sept., M. Kluver --Winkels, 82 j., 2e Zuidpolderstraat; 7 Sept., M. Kommer—Schipper, 77 j., Hazepaters- laan; L. P. van der Helm, 69 j., Jansstraat; V. M. de Wolf—Michel, 54 j., Zomervaart. omdat men de verdachten beter in het oog kan houden. Intussen is het zo, dat dit alles voor de grote massa van het winkelend publiek niet opgaat. Die is de gewaardeerde en graag geziene gast in de bedrijven van de Haar lemse winkelstand. Maar het zou kunnen zijn, dat zwakke naturen zich door de zelfbedieningswinkels spoediger in verleiding achten gebracht. Het bovenstaande zal hen er wellicht van overtuigen, dat voor die opinie geen reden is. Brutaal Intussen komen ook op andere wijze veel winkeldiefstallen voor. Zo vernamen wij, dat de politie een Haarlemse van 42 jaar heeft aangehouden, die van de wagen van een melkhandelaar een paar pakjes cacao en vier flessen melk zou hebben ontvreemd. In dit geval liep de verdachte tegen de lamp, omdat zij het stoute stukje bestond om de lege melkflessen bij dezelfde winke lier aan te bieden ter verrekening van het statiegeld De viering van het vijfentwintig-jarig be staan van de Stichting „Vogelenzang" is Dinsdagmiddag begonnen met een volksfeest in de tuinen voor patiënten en personeel. Men kon deelnemen aan vele spelen om fraaie prijzen en een groot draaiorgel zorgde voor een prettige en opgewekte stemming. Des avonds kwamen velen in het kerk gebouw bijeen om te luisteren naar een con cert van het Aalsmeers Accordeon-orkest onder leiding van de heer E. Roreije. De muzikale prestaties werden op hoge prijs gesteld. Veel succes oogstte de goochelaar, mani pulator-illusionist Luron uit Voorburg. Deze goochelde vier brandende lampions uit de hoed van ds. S. J. Dokter en maakte uit pa pier ridderorden, palmbomen en zelfs een bord met het opschrift „25 jaar Vogelen zang". Hij liet verder met behulp van zijn handen schaduwbeelden zien van dieren en caricaturen van beroemde mannen. De ge neesheer-directeur, dr. H. Bouwman, werd in het bezit gesteld van de door Luron ge produceerde ridderorde en bloemstukken. Ds. S. J. Dokter, gestichtspredikant, sloot de geslaagde bijeenkomst met woorden van dank aan de medewerkenden. Victoria regia De Victoria regia in de kas van de Bloe- mendaalse gemeentekwekerij aan de Veld- laan te Bentveld bloeit weer. Vanavond en morgenavond heeft het publiek van half acht tot tien uur de gelegenheid deze wonder schone bloem te bezichtigen. Bij de watersnood in het begin van dit jaar werd ook aandacht besteed aan het verzorgen en redden van dieren. Het is ge lukt vele huisdieren naar andere streken te vervoeren en dat was te danken aan de spontane hulp van velen. De Vereniging tegen het mishandelen van dieren in Haar lem verleende daaraan ook haar mede werking. Er was in die tijd gebrek aan materiaal om de dieren op een gemakkelijke wijze te vervoeren. Toch is een groot aantal huis dieren gered en verder hebben velen in den lande gewerkt om het vee te redden. Zij, die het beschermen van dieren voor staan, hebben plannen beraamd om voor de toekomst over materiaal te beschikken in geval van ramp en Haarlem heeft daar bij een voorbeeld gegeven. Beschikt wordt thans over een ambulancewagen die de eerste van ons land is. De opzet van het Haarlemse bestuur is niet alleen geweest om paraat te zijn in ge val van nood, maar er bestond reeds ge ruime tijd behoefte aan een ambulance wagen. Wel beschikte men enige tijd over een motor, doch een dier, dat van een woning gehaald moest worden of dat op straat gewond was geraakt, moest dan in een kistje achter op de motor vervoerd worden. Het kistje schokte op de weg en het dier leed pijn. Daarom was men er in de laatste tijd toe over gegaan een auto te huren als een dier gehaald moest worden. De kosten hiervoor waren hoog. Het be stuur van de Vereniging tegen het mishan delen van dieren heeft daarom van de ge legenheid van de landelijke voorbereiding besloten een auto te laten inrichten die dezer dagen in gebruik is genomen. De ambulancewagen herbergt een medi cijnkastje, een grote en een kleine bran- Gistermiddag heeft het personeel van de Haarlemsche Scheepbouw Maatschappij voor enkele ogenblikken het werk neerffe- legd, ten einde aanwezig' te ziin bij de huldiging van de acht zilveren jubilarissen, te weten de heren F. Fonpe, magazijnbediende: H. Bloem, ijzerwerker; M. Bloem, soaintenbuiger; P. Bijl, ijzer werker: J. Halderman, klinker; W. Jacobs, smid; K. Visser, ijzerwerker en J. van Zee land, draaier. De jubilarissen werden ge huldigd in een feestelijk versierde zaal. waar het bedrijfsorkest „scheeoskapel" zouden we m dit verband haast willen zeg gen vrolijke wiisies speelde. De direc teur van de Haarlemsche Schem-isbonw Maatschappij, de heer Vlielander Hein, fe liciteerde in zijn speech de acht jubilaris sen, waarbij hij bekend maakte, dat de di rectie deze datum in het vervolg zal aan houden voor het vieren van jubilea. Van de directie kregen de acht heren ieder een enveloppe met inhoud. Na de directeur voerde de heer J. Maer- ten, voorzitter van de ontspanningsvereni ging, het woord. Deze bood de heren elk een geschenk aan, terwijl de echtgenoten, allen aanwezig, bloeman kregen. Hierna kreeg het personeel gelegenheid de jubilarissen, die de rest van de dag in de huiselijke kring zullen doorbrengen, ge luk te wensen. DORIS HART EN VIC SEIXAS WONNEN DUBBELSPEL. De eindstrijd in het ge mengd dubbelspel, waarmee de Amerikaanse tenniskampioenschappen te Forest Hills werden besloten, is gewonnen door Doris Hart en Vic Seixas, die Julie Sampson en de Australiër Hex Hartwig met 6—2, 46, 64 versloegen. Per brancard wordl een zieke hond naar de ambulance-auto vervoerd. card, manden, een geïsoleerde kist voor cadavers en een kooi voor onhandelbare dieren. De inventaris zal in de toekomst aangevuld worden. Het bestuur van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken is zeer actief. Ter gelegenheid van het feit dat de vereniging tachtig jaar geleden is opgericht wordt van 28 Septem ber tot en met 3 October een propaganda- week gehouden. Dan krijgt men gelegen heid nader kennis te maken met het vele en goede werk dat voor dieren gedaan wordt. Ten departemente van Sociale Zaken en Volksgezondheid is, naar het Algemeen Dagblad meldt, een ontwerp voor een wetswijziging opgesteld, dat beoogt voor de werkzaamheid van artsen en tandart sen aan tandheelkundige instituten stren gere voorschriften te geven dan tot nu toe golden. In hoofdzaak wordt in tweeërlei opzicht naar strengere maatstaven gestreefd. Voor eerst wil men een einde maken aan het nog vaak voorkomend verschijnsel, dat de ongediplomeerde exploitant van een tand heelkundig instituut de handelingen ver richt en de gediplomeerde arts of tandarts er maar bij staat. Men stelt zich daarbij voor, dat de arts of tandarts zelf alle me dische handelingen moet verrichten en dus strafbaar wordt, wanneer hij het een an der, zij het onder zijn toezicht en verant woordelijkheid, laat doen. Ten tweede wil men de voorschriften met betrekking tot de reclame van tandheelkundige instituten verscherpen. Het zou, indien dit wetsont werp wordt aangenomen, artsen en tand artsen verboden zijn, werkzaamheden te verrichten voor een instituut, dat reclame maakt. In dit opzicht zal het wetsontwerp ook aandacht schenken aan de positie van de tandheelkundigen.- Dit is een oude en tere kwestie, welke reeds veel stof heeft doen opwaaien, omdat in de Tweede Kamer nogal bezwaar is gemaakt om aan de werk zaamheden van tandheelkundigen,die reeds geruime tijd hun werk verrichten, met één slag een einde te maken. Tegen een 39-jarige typograaf uit Haar lem, J. B. van der W., is vanmorgen door de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam drie maanden voorwaardelijk plus een boete van honderd gulden geëist wegens meineed gepleegd voor de Raad van het rechtsherstel op 15 Juli 1947. Om een voorraad duplex carton ter waarde van tweeduizend gulden, die na de bevrij ding te Amsterdam bij de firma van ver dachte en zijn broer was opgeslagen, te gen confiscatie te vrijwaren, had v. d. W. verklaard dat „een bevoegd persoon, die van de blokkering op de hoogte was, de voorraad al had weggehaald" en die ver klaring een paar jaren later onder ede be vestigd. Verdachte gaf het ten laste gelegde toe en verklaarde uit wanhoop te hebben ge handeld om zijn enig overgebleven voor raad te redden. Hij had pas op het laatste ogenblik vernomen dat het tweede ver hoor onder ede zou worden afgenomen en toen geen nieuw standpunt meer kunnen bepalen. Zijn broer zou hem tot leugens hebben aangespoord. Later had hij spijt gekregen en toen de economische recher che zich in 1950 in de zaak ging mengen had hij alles opgebiecht. Het requisitoir ging door een onafge broken beitelen en hameren op het dak van de rechtszaal grotendeels voor de toe hoorders verloren. De verdediger pleitte dat de tijd in de ze ruim zes jaar oude zaak een goede heel meester was geweest en drong aan op uiterste clementie, vooral omdat ver dachte, vader van twee kinderen, nu slechts een zeer laag weekinkomen geniet. De uitspraak is bepaald op 23 Septem ber te half tien. De rechtbank te Amsterdam heeft de 29-jarige ex-muzikant J. N. P. uit Bussum, die op de Gooise heide mensen bespiedde, damestasjes, shawls of jassen wegnam en voorts probeerde de bestolenen te chanteren, veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf. Volgende week Donderdag zal het bui tengewoon lager onderwijs in Kennemer- land een belangrijke uitbreiding ondergaan door de ingebruikneming van de „Gemma school" een nieuwe instelling van de Vereniging tot bevordering van bijzonder onderwijs aan zwakzinnigen te Haarlem. Deze school voor imbecielen was aan vankelijk een onderdeel van de St. Jozef school aan de Nic. van der Laanstraat, maar is thans als een afzonderlijke instel ling overgebracht naar een ruime, zonnige villa aan de Zomerluststraat, waar wij gisteren kennis gemaakt hebben met de leerkrachten en hun onderwijssysteem. Uiteraard vereist het onderwijs aan im beciele kinderen (wier intelligentiequo tiënt varieert van 25 tot 50) een geheel andere aanpak dan die voor het normale of zelfs debiele kind. Klassikaal onderwijs is dan ook een onmogelijkheid en dies vindt men in de Gemmaschool dan ook geen klassen, maar alleen afdelingen, van waar de promotie naar een hogere afdeling alleen bepaald wordt door de leeftijds grens der leerlingen. In de eerste afdeling, waar mej. M. E. J. Hiep de scepter zwaait over 16 pupillen van zes tot tien jaar, wordt allereerst getracht, de kinderen zin delijkheid en zin voor orde bij te brengen en pas daarna kan men gaan proberen, ze iets bij te brengen van lezen en schrijven. Dat gebeurt door middel van een identifi catiesysteem (de z.g. methode-Versteeg) waarbij de kinderen allerlei kleurige pren tjes voorgelegd krijgen, die zij dan op overeenkomstige kleuren en afbeeldingen bij elkaar moeten leggen. Sommigen ko men pas na eindeloze pogingen zover, dat zij twee eendjes of twee blauwe kaartjes bij elkaar kunnen leggen; anderen hebben het spelletje vrij gauw door en met hen gaat men dan langzaam-aan wat moeilij ker spelletjes doen. Maar zelfs de besten krijgt men doorgaans niet verder dan tot wat „technisch lezen" tot werkelijk verstandelijk lezen zijn deze kinderen niet in staat. Na hun tiende jaar komen zij dan in de tweede afdeling, waar de meisjes onder leiding van mej. M. C. A. Tool wat hand werken en lichte huishoudelijke bezig heden bijgebracht worden, terwijl de jon gens onder supervisie van het schoolhoofd, de heer W. F. J. Vernooy hun krachten mogen proberen op het weefgetouw, het figuurzagen en dergelijke. Dat alles is, ge zien de weinige concentratie en de ver schillen in intelligentie der leerlingen, een taak die van de onderwijzers veel begrip en onuitputtelijk geduld vergt, maar die toch ook vreugde en voldoening geeft. Im becielen kenmerken zich namelijk veelal door een grots' aanhankelijkheid en sen Militair Gezag. voorbeeldige werklust en daarop maken ook de 44 pupillen van de Gemmaschool geen uitzondering. We hebben dat zelf kunnen constateren, toen wij de kleintjes met ontroerende toewijding hun prentjes zagen sorteren, terwijl de ouderen, met hun tong uit de mond, breinaald of weef stoel hanteerden. „Ze zijn in feite veel gezeglijker en ijveriger dan normale kin deren", beweert de heer Vernooy, „en dat is een ruime compensatie voor onze lang niet eenvoudige opdracht. Dubbel jammer daarom, dat wij zo weinig voor hen kun nen doen, want zelfs met het beste onder wijs kun je van deze jongens en meisjes nooit maatschappelijk-zelfstandige mensen maken. Wij leren ze wat matten vlechten, en smyrna-weven, een beetje tuinieren en huishoudelijk werk, maar op eigen benen staan, daartoe zullen zij nooit in staat zijn." De nieuwe school betrekt haar leerlin gen uit het gebied dat zich uitstrekt van Noordwijk tot Velsen, plaatsing op de school geschiedt alleen na onderzoek der candidaten door een psychiater, een psy choloog en het schoolhoofd. De geaccep teerde leerlingen rijden in schoolbussen of onder toezicht van maatschappelijke werk sters van en naar school. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder vierde klasse in de Militaire Wil lemsorde do voormalige tweede luitenant der artillerie van het opgeheven Koninklijk Nederlands Indische Leger Christiaan Navis. In hel Koninklijk Besluit wordt ge zegd dat Chr. Navis zich in de strijd tegen de Duitse bezetter onderscheiden heeft door daden van moed, beleid en trouw door van Augustus 1941 tot September 1944, aanvankelijk ten behoeve van een grote paramilitaire verzetsgroep, geheel zelfstandig over nagenoeg het gehele land met bijzonder grote risico's de voor de op bouw van bet binnenlands militair verzet onmisbare verbindingen tot stand te bren gen. Ook heeft hi: velen tijdig voor drei gend gevaar kunnen waarschuwen en daarmede de kwetsbaarheid van het onder gronds verzet in zijn interne verbindingen aanzienlijk verminderd. Ondanks zijn ernstig aangetaste ge zondheid volbracht hij in September 1944 nog een gewichtige opdracht door zich naar het Zuiden te begeven en de eerste ver binding tot stand te brengen met de bevel hebber der Neder,landse Strijdkrachten, het Bureau Inlichtingen en de Chef Staf Bestuur en leden van de Haarlemse dames hockeyclub Rood-Wit hebben besloten de beslissing over bet al of niet opheffen van de hockeyvereniging uit te stellen tot de algemene ledenvergadering, die over tien dagen gehouden zal worden. Zoals men weet vreest het bestuur van de club, dat men niet meer in staat zal zijn voor de komende com petitie een of meer behoorlijke elftallen samen te stellen. Dóór het Nederlands Bijbelgenootschap werd in een grote autobus, welke door de Nederlandse Spoorwegen voor dit doel be schikbaar is gesteld, een kleine Bijbelten toonstelling ingericht, waarmee sinds 5 Mei van dit jaar een rondreis door Nederland wordt ondernomen. Reeds werden de pro vincies Friesland, Overijsel, Gelderland, Utrecht en Zuidholland door de rijdende tentoonstelling bezocht, waarbij van Noordholland Dinsdag Heemstede aan de beurt is geweest. Na de opening werd een rondrit door de gemeente ondernomen, waarbij ook een bezoek aan de stichting „Meer en Bos" op het programma stond, dat zowel door de patiënten als het verplegend personeel bij zonder op prijs is gesteld. Tenslotte werd op de Binnenweg, in de nabijheid van de winkelgalerij, voor de rest van de dag een standplaats ingenomen, waar talrijke in woners van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt, deze tentoonstelling te bezichti gen. In de loop van de avond voerden hier nog een drietal sprekers het woord, waar voor zich ruim honderd belangstellende luisteraars verzamelden. Wanneer men de beperkte ruimte in aan merking neemt, waarover kon worden be schikt, dan is hier ongetwijfeld van een interessante expositie sprake geweest. Van het interieur werd een bijzonder practisch gebruik gemaakt, zodat men rustig kon kennis nemen van verschillende Bijbeluit gaven, welke in de loop der eeuwen ver schenen zijn. De meest opmerkelijke hier van waren bijvoorbeeld de Codex Cinaiti- cus, een handschrift uit de vierde eeuw; de eerste drukken en een originele Staten vertaling uit het jaar 1637. Over de gehele wereld worden ongeveer 2500 verschillende talen gesproken; hiervan werd de Bijbel in 1130 talen geheel of gedeeltelijk over gezet. Op de tentoonstelling was bet om vangrijke werk van de Indonesische ver taling duidelijk gedemonstreerd, waarnaast verder nog een druk voor slecht zienden. een Bijbel in Brailleschrift en een Friese vertaling ter inzage waren gelegd. Daarbij bevatte de expositie diverse maquettes en afbeeldingen van het tabernakel, een schaapskooi, enzovoort, gecompleteerd met een originele olielamp, een gebedsriem en een Hebreetrwse Estherrol. Bijzonder cu rieus was een stypje van 14 millimeter hoog en slechts 4 millimeter in het vier kant, dat nochtans niet minder dan 386 letters bevat. Wanneer men de afdruk hiervan onder een sterk vergrootglas be kijkt, dan blijkt in deze miniscule ruimte het gehele „Ónze Vader" te zijn onderge bracht. Intussen organiseert het Nederlands Bij belgenootschap nog een grote tentoonstel ling in Haarlem, welke van 12 tot 17 Oc tober zal plaats vinden. De afdeling Heemstede van de Katho lieke Middenstandsbond heeft in het pa rochiehuis „Anno Santo" aan de Achter weg een aanvang gemaakt met het nieuwe seizoen, bij welke gelegenheid jhr. dr. J. C. Mollerus een interessante causerie aan zijn reis naar Nigeria wijdde. De lezing verliep overigens niet geheel zonder pech, want het projectie-apparaat, dat voor de ver toning der lantaarnplaatjes stond opge steld, weigerde te functionneren, zodat met de reparatie daarvan meer dan een uur verloren ging. Zodat niet alleen het geduld van de nieuwe geestelijke adviseur, kape laan Visser geducht op de proef werd ge steld, doch ook dat van de wethouders A. J. van Houten en E. J. van Lent, die deze avond in gezelschap van hun dames even eens hebben bijgewoond. Overigens was de lezing van jhr. Molle rus boeiend en interessant genoeg om deze stoornis weer snel te doen vergeten, want zijn bekende vlotte en dikwijls humoris tische verteltrant had het auditorium spoe dig tot aandachtige luisteraars gemaakt. Hij verhaalde van de bedroevend slechte omstandigheden, waaronder de negers aan de Goudkust van Afrika moeten bestaan, waarbij de levensstandaard ver beneden peil kan worden genoemd. Omdat hier evenwel voor de Nederlandse handel nog vele mogelijkheden liggen, had spreker in dit gedeelte van Afrika enige landgenoten ontmoet, die gezamenlijk een kolonie van ongeveer vijftig personen vormen. Zo wordt hier bijvoorbeeld een bierhrouwerij van Heineken geëxploiteerd, terwijl verder de uitvoer voornamelijk op hout is geba seerd. Een en ander werd door jhr. Molle rus met een fraaie serie lantaarnnlaatjes duidelijk gemaakt. De heer A. Verdon- schot, die de avond als afdelingsvoorzitter met enige korte welkomstwoorden had in geleid, bedankte de spreker na afloop voor zijn ongemeen boeiende causerie. Ten slotte vroeg hij reeds nu de aandacht voor de volgende lezing, die Maandag 26 Octo ber in hetzelfde gebouw gehouden wordt en waarbij pater Tukker voor zijn terug keer naar Afrika enige missie-ervaringen uit het zwarte werelddeel zal behandelen. 3-3 '4 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsehe Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union U. S. Steel Tidewater Slotkoers gisteren 97l3/ia 17114 192)4 174H 323 94% 134% 129 106% 95% 169% 159 164 166% 33% 48% 44% 69% 21% 36% Openings koersen 97% 171% 192% 174% 322% 93 134 128% 107 95% 169% 159 164 166% 33% 48% 44% 69% 21% 36% BINNENLAND De minister zonder portefeuille, mr. L. M. A. H. Luns, zal 16 September naar New York vertrekken ter bijwoning van een deel van de achtste algemene vergadering van de U.N.O., als voorzitter van de Nederlandse delegatie. De overbrenging van de diensten van het hoofdgebouw der Technische Hogeschool te Delft van de Oude Delft naar het nieuwe hoofdgebouw- aan de Julianalaan (Nieuwe T. H.-wijk Wippolder) is voltooid. Thans is ook de laatste afdeling, die der inschrijving van studenten, overgebracht. Het driejarig jongetje A. D. is gister middag uit een raam van zijn ouderlijke woning op de tweede étage in de Regteren- straat te 's Gravenhage gevallen. Het kind viel van zeven meter hoogte in een bloem bed maar kreeg geen letsel. In een der Hilversumse kerken worden gramofoonplaten van kwartetzang van Psal men en Gezangen opgenomen. Binnenkort zullen ook opnamen van geestelijke liederen worden vervaardigd met massazang, begeleid door koperblazers en orgel. Er bestaat in ruime mate belangstelling voor deze platen, niet alleen uit het Christelijke deel van ons volk, maar voorts uit Vlaanderen, uit Zuid- Afrika waar van matrijzen deze platen opnieuw worden geperst en uit diverse emigrantencentra. In het gehucht Heikant bij Berlicum (N.B.) is de boerderij van de landbouwer Van Kilsdonk tot de grond toe afgebrand. Huisraad en landbouwwerktuigen gingen verloren. Het vee kon worden gered. Tegen twee kermisgangers uit Purmer end, die op de Purmerender kermis een 80-jarige cafébezoeker op een stille plek hadden overvallen en van zijn portefeuille beroofd, heeft de officier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank, een gevangenisstraf van vier jaar geëist. De Amsterdamse rechtbank heeft de 24- jarige eouDeur W. B. uit Amsterdam terzake van beroving op straat van een met verlof in de hoofdstand vertoevende Amerikaanse sol daat, veroordeeld tot anderhalf jaar met aftrek. De portefeuille, die de Amerikaan nadat hij tegen de grond was geslagen, was afgenomen bevatte „traveller"-chèques voor een waarde van negentig dollar. De tentoonstelling herdenking van Vincent van Gogh in het Stedelijk Museum te Amsterdam verwacht dezer dagen de 50,000 ste bezoeker. Deze krijgt een geschenk aangeboden dat bestaat uit naar verkie zing een boekwerk of een groot abonne ment, inhoudende een jaar vrije toegang tot de tentoonstellingen, alsmede alle catalogi welke door het Stedelijk Museum worden uitgegeven. Op 23 Augustus is in de omgeving van Kleef in Duitsland een 15-jarig meisje ver moord. De man die van deze moord verdacht wordt, is per fiets illegaal naar Nederland gegaan. Van 29 tot 31 Augustus was hij in Venlo, waar hij iemand verzocht heeft het achterspatbord van zijn fiets wit te verven. Hij zei op weg te zijn naar Den Haag. Hij is 25 a dertig jaar. heeft een lang. smal ge zicht en kortgeknipt rood haar. De politie vraari zijn aanhouding. Een geldboete van vijftig gulden of tien dagen, alsmede een gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank gisteren tegen de 47-jarige besteller van de P.T.T. te Poor- tugaal, P. van D. Deze zou er in de periode Mei 1951 tot Mei 1952 brieven heb ben opengemaakt, die bestemd waren voor de secretaris van de harmonievereniging „La Bona Futura", waarvan hij ook bestuurs lid was. Een Haags bedrijf is erin geslaagd een procédé te vinden om langs electrolytisch- chemische weg gebruikte vijlen opnieuw te scherpen. Een op deze wijze gescherpte vijl zou een langere levensduur bezitten dan een pas in de handel gebrachte. Het Rijks- nijverheidslabnratorium te Delft heeft het nieuwe Drocedé on deugdelijkheid getoetst. Het gerechtshof te Amsterdam heeft twee broers, de 22-jgriee W. A. en de 20- jariee P. A., beiden uit Amsterdam, ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Hun w -s ten laste gelegd dat zij in Augustus van het vorig jaar een poring hadden gedaan de kluis te forceren in het veilinggebouw van de coöperatieve marktvereniging „De Vol harding" te Wntrnum. Zij waren door de rechtbank te Alkmaar tot drie jaar ver oordeeld. Dr. K. J. Brouwer heeft na een dienst tijd van 28 jaar wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol emeri taat verkregen als predikant in algemene dienst der Nederlands Hervormde Kerk en als secretaris van de Raad voor de Zending der Nederlands Hervormde Kerk. Tn het Zendingshnis te Oegstgeest hebben Dinsdag zeer velen afscheid genomen van dr. Brouwer. HAARLEM EN OMGEVING Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van mejuffrouw G-. van Delden als hoofd van de kleuterschool der Nederlands Hervormde gemeente „Schoten", Colenso- straat 11, ontving zij tot haar verrassing van bestuur, vrienden en kennissen een hoogte- zon voor haar school. De Haarlemse wethouder van Sociale Zaken, de heer A. J. M. Angenent, zal zijn eerstvolgende spreekuur op 1 October houden. De heer J. C. Pienenbrink te Haarlem is benoemd tot onderwi'-mr aan de VGLO- schooi te Alphen a. d. Riin. De heer C. Kneeer te Uithoorn is be noemd tot onderwijzer aan de school in de Vrouwestraat te Haarlem. Benoemd tot adhmct-commies van 's Rijksbelastingen mejuffrouw J. W. Wage naar en G. Prening te Haarlem, voordien adjunct-eommies-ti tulair. De grenskommiezen van 's Rijksbelas- tin pon. de heren A. Rroers te ÏJmuiden, H. de Bruyn te Beverwijk en J. Jongbloed te Haarlem zijn benoemd tot assistent. De heer H. Wiineaard assistent bij de belastingdienst te Haarlem is verplaatst naar Epe CGeld.). De kommies van 's Rijksbelastingen de heer A. F-skes te Haarlem is benoemd tot assistent aldaar. Het nrorramma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur door George Robert luidt: Magni ficat Ouarti Toni. J. Titelouze: Deux Noëls, L. C. d' Anuin: Prière. C. Franck; Derde Fan- Fantasie. C. Saint-Saëns; Hosannah! (Chorus magnus). Th. Dubois. Op 10 September hoopt de heer C. D. C. Moorhoff. werkzaam als monotype-gieter op de afdeling machinezetterij van Joh. En schedé en Zonen Grafische Inrichting N.V., de dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar hij doze vennootschap in dienst trad. De heer H. Kinjet. werkzaam als hulpvakarbeider op de afdeling binderij-transport hoopt op 14 September zijn zilveren jubileum te vieren. De wethouder van .Sociale Zaken der gemeente Haarlem zal Vrijdagavond in het museum Het Huis van Looy de tentoonstel ling „Kunstenaars helpen" ten bate van de slachtoffers van de watersnood openen. Een kort inleidend woord wordt bij deze gelegen heid gesproken door de heer J. J. Voskuil, voorzitter van de in de titel genoemde actie. De speeltuinvereniging „Weltevreden" houdt op 26 September een Jeugdwandel- tocht over een afstand van 10 km. Het par cours zal gaan door de omstreken van Haar lem. Het doel is pronagandn te maken voor de wandelsport onder de leden van speel tuinverenigingen en scholieren. Het adres voor inschrijving luidt: mej. J. Mulder, Schoterweg 83.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7