Adenauer zoekt naar mogelijkheid om Russische vrees weg te nemen Mislukte poging om Sultan van Marokko dood te rijden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Intermezzo Nieuwe zuivering in Oost-Duitsland Het woord is aan McCarthy wordt nu zélf beschuldigd Duitsland tussen Oost en West Instelling van een militair neutrale zóne in het Oosten overwogen Amateur-filmer, die nieuwe camera beproefde, nam de hele aanslag op Amerikaanse hulp voor oorlog in Indo-China Dollars voor vrede in Indochina Iets meer zonneschijn Opvolger van generaal Mark Clark benoemd Zitting Staten Generaal vanmiddag gesloten Ministers Beven en Luns onderscheiden Engeland blijft buiten de ANZUS Weerrapporten 5gc JAARGANG No 55 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 1-2'SETTEMBER 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 208 Uitgave Grafische Bedrijven Darniate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ALPHONSE JUIN, maarschalk van pankrijk, bijna 65 jaar oud, is bij uitstek soldaat. Iets ongewoons omtrent zijn af- jro'mst is zijn geboorteplaats: in Algiers. Sommigen zijn van mening, dat ieder mens gedurende zijn gehele leven een zekere binding aan zijn geboorteland behoudt, al beeft hij of zij dat reeds als zuigeling, dus jog ganselijk onbewust van zulke zaken, verlaten en is hij er nimmer weergekeerd. Sfaar ik ben geneigd die oude Nederlandse soldaat, toevalligerwijs ook een generaal, Vgeloven die mij lang geleden vertelde dat hij aan boord van een schip, toen voor anker liggend op een Zuid-Amerikaanse rivier, geboren was maar nooit in zijn ievenook maar de geringste wens had Kvoeld om die rivier of het land waardoor i stroomde weer te zien. Toen de eerste wereldoorlog begon was Alphonse Juin reeds luitenant. Hij onder scheidde zich bij herhaling. Dit was de eerste phase van een carrière die tot de maarschalksstaf zou leiden en tot het resi- ient-generaalschap van Marokko. In de tweede wereldoorlog werd hij een van de irote figuren die het Franse leger in j'oord-Afrika en later bij de eindstrijd in iuropa aanvoerden. Vier namen van Franse generaals zijn aan die tijd onaf scheidelijk verbonden: De Gaulle, Leclerc, jelattre de Tassigny en Juin. In de recente afdanking van de sultan van Marokko en zijn opvolging door zijn niet zeer begaafde lom moet de maarschalk aanmerkelijk de rand hebben gehad. Als men hem deswege jen streven naar politieke daden toeschrijft jent men hier evenwel bij te bedenken jat de Franse regering ook in deze aange- enheid haar hoogste dienaren slechts een „grote lijn" had aangegeven, die hun tenslotte de niet zeer aangename plicht overliet, zelf maar uit te maken hoe zij de rnoop wilden ontwarren dan wel door sakken. Sindsdien leeft Juin in het middelpunt van geruchten. Dat hij niet bepaald een diplomaat mocht heten was al eerder ge bleken, maar toen een journalist hem vroeg of hij zich candidaat zou stellen voor iet presidentschap der republiek toonde ij dit al te duidelijk door te antwoorden cat hij zijn maarschalksrang zeker niet zou prijsgeven voor de vervelende corveeën, aan het presidentschap verbonden. Onder ie huidige Grondwet zou hij geen president willen zijn. Deze uitlating ergerde begrij pelijkerwijze president Auriol. De maar schalk Juin is in dienst der Vierde Repu bliek en zelfs door haar in zijn hoogste rang benoemd. Auriol gaf het vinnige ant woord, dat hij zich van een der vervelende corveeën van het presidentschap ontdoen zou door de maarschalk niet meer te ont vangen en bracht het geval bovendien ter prake in een kabinetszitting, met het ge- rolg dat Juin een hoffelijk ingeklede maar iuidelijke vermaning van de minister van lefensie kreeg. Deze week heeft nu een Frans weekblad iet gerucht ten beste gegeven, dat Juin ien staatsgreep zou voorbereiden. Een lid van zijn staf heeft dit als „te dwaas om r commentaar op te geven" gewraakt en lijzelf heeft ditmaal een beter overdacht mtwoord gegeven, namelijk: „In Frankrijk ïeeft het een soldaat nimmer geluk ge- oracht in de politiek te gaan; zelfs Napo- eon niet." Gij kunt hieruit afleiden dat de maarschalk er niets voor voelt. Gij kunt erbij overwegen dat het niet verstandig egens de menigte zou zijn een dergelijke opmerking te maken, als hij er wèl voor oelde. Maar menigten vergeten snel. En mannen die staatsgrepen beogen, die uiter aard onverwacht cn onverhoeds plegen te geschieden, ontkennen natuurlijk tevoren dat zij zoiets van zins zouden zijn. Op sommige mensen, dié de mening koesteren dat generaal Charles de Gaulle is uitge speeld en dat er nu een andere aspirant naar de staatsmacht onder de hoge officie ren moet zijn, zal de commentaar van de maarschalk dus geen uitwerking hebben. Zij zullen zeggen dat het eigenlijk niet eens een ontkenning is, alleen maar een opmer- (ing betreffende 's lands historie. En zij zullen er hem op blijven aanzien, al zou een vierkante tegenspraak niet méér, wel licht zelfs minder effect hebben gehad. Intussen zijn dergelijke kleine inciden ten tekenend voor de toestand in Frank rijk. Het is de zwakte van het bewind die er aanleiding toe geeft. De grote meerder heid mag dan mat gestemd zijn jegens de politiek, op het onverschillige af, maar er zijn altijd mensen wier geest werkzaam is, die ieder symptoom in de loop der gebeur tenissen scherp waarnemen en trachten te gissen waar zij niet weten. Ook in een democratisch bestuurd land, dat in ernstige crisis verkeert blijft de vraag, wat in be paalde omstandigheden de houding van het |eger zal zijn, daarbij van het grootste be lang. En een matte stemming onder de burgerbevolking is in het verleden meer malen nadelig inplaats van voordelig voor bet bestaande régime gebleken. Terugkeer van het op reces zijnde par- went, met de vraag hoe dit over de re- gering-Laniel zal oordelen, het gevaar van Toedige hervatting van de strijd in Indo china, de mogelijkheid van nieuwe (com munistische) stakingen in October, de kans op onrust ten tijde van de naderende pre sidentsverkiezing dit zijn enkele van crankrijks herfstige, onaanlokkelijke voor uitzichten. Terwijl ongunstige sociale en economische verhoudingen onverminderd druk blijven uitoefenen. Sinds het einde <tor jongste stakingen treedt Frankrijk in bet nieuws niet meer op de voorgrond. Er schijnt stilte te zijn ingetreden. Zij kan slechts voorbode van stormen zijn. R. P. President Eisenhower heeft Vrijdag ge draal John Huil benoemd tot opvolger van generaal Mark Clark als opperbevel hebber van de strijdkrachten der V. S. en der UNO in het Verre Oosten, aldus meldt Reuter. Corruptie in V.S. De Amerikaanse minister van Justitie, Herbert Brownell, heeft opdracht gegeven tot een uitgebreid onderzoek naar de vraag 0{ bepaalde ondernemingen regeringscon- hacten hebben gekregen door omkoperij. Ren commissie van onderzoek van het Huis v*n Afgevaardigden heeft hiervan deze week melding gemaakt. BERLIJN. (DPA). Naar in Berlijn vernomen wordt, is de vooraanstaande SED-functionaris Fred Oelssner Woensdag in Oost-Beilijn gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd in verbinding te hebben gestaan met de vroegere minister van Staatsveiligheid Wilhelm Zaisser en de voormalige communistische hoofdredacteur Rudolf Hernnstadt. Oelssner is lid van het Politbureau en de leidende theoreticus van de partij. Hij zou het zevende lid van het politbureau zijn dat dit jaar in ongenade is gevallen. Drie zijner medewerkers zijn eveneens aangehouden. Wilhelm Zaisser en Rudolf Herrnstadt zijn in Juli uit het Politbureau gezet en beschuldigd van pogingen om Ulbricht en andere partijleiders ten val te brengen. Deze actie zou een direct gevolg zijn ge weest van Ge opstand van 17 Juni. Oelssner was in 1920 een der oprichters van de communistische partij in Duitsland. Het vroegere candidaat-lid van het Po- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Anton van Duinkerken: Het waarlijk alledaagse is bijna zo eeuwig als de hemel. litbureau van de Oost-Duitse communis tische partij, mevrouw Elli Schmidt, is als voorzitster van de „Duitse democratische vrouwenbond" afgezet, aldus het Oost- Duitse persbureau ADN. De uitvoerende raad van de bond heeft hiertoe besloten naar aanleiding van het feit, de mevrouw Schmidt „de belangen van de vrouwen en van he| volk in de be slissende dagen van de fascistische provo caties niet consequent heeft vertegenwoor digd". In Juli is mevrouw Schmidt van haar functie bij het Politbureau ontheven. OCCOOCCCOOCOOCOOOOOJOOaXXXOOOCÖDOCCOCCCCCOCOOaOCOCOOOCO COCCOOOCCOTOCOOOCCOCCO 33COOCCCKXXSOCOCCOCCCCCCCCCCOCOOOOCCC» TER GELEGENHEID van de architectuurtentoonstelling, welke van 16 September tot 4 October in de Vleeshal te Haarlem wordt gehouden, hebben wij in ons nummer van vandaag in ruime mate, zowel in artikelen als in foto's, aandacht besteed aan de hedendaagse bouwkunst. Prof. ir. H. T. Zwiers en de heren J. P. Mieras, W. Hoosemans en J. P. Kloos leverden bijdragen. De heer H. W. van Kempen, voorzitter van de Kring Haarlem van de B.N.A., icelke de tentoonstelling organiseert, schreef een inleidend artikel. Wij stellen ons voor in ons nummer van Dinsdag een artikel van ir. A. J. van der Steur, landelijk voorzitter van de B.N.A., te publiceren over „De archi tect- in de maatschappij van heden'. 5ocooococcoDocooocccooococcocKooooccocoociococcocooccoocoa Vele ontroerende blijken van Jordaanse Oranjeliefde kreeg de Koningin Vrijdag bij haar bezoek aan het Koning Willemshuis van de oudjes in ontvangst te nemen. Hier biedt een oude dame haar een zelf-geborduurd kleedje aan. De minister van Binnenlandse Zaken, dr. L. J. M. Beel, zal hedenmiddag om drie uur, daartoe gemachtigd door de Koningin, plechtig de zitting der Staten-Generaal in het gebouw van de Eerste Kamer sluiten. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse leger heeft Vrijdag senator Joseph McCarthy, zonder hem evenwel met name te noemen, beschuldigd van het publiceren van geheime gegevens. De senator heeft Woensdag gedeelten van een verslag van de geheime dienst over Sibe rië aan de pers getoond, hoewel dit verslag niet gepubliceerd mocht worden. Het bekendmaken van dergelijk mate riaal kan gestraft worden met maximaal 10.000 dollar boete en tien jaar gevange nisstraf, doch het is niet waarschijnlijk dat de senator, die optrad in zijn hoedanigheid van voorzitter der subcommissie van on derzoek van de Senaat, zal worden aange- klaagd. Het leger verklaarde, dat het document getiteld „Psychologische en culturele trekken van Sovjet-Siberië bestemd was voor „een beperkt aantal officieren, die zich specialiseren in de gedachtengang van de Sovjet-staatsburger". De senator had Woensdag, toen hij de delen van het verslag aan de pers toonde, gezegd, dat het geheel „riekt naar com munistische propaganda". „Het leger, noch enige andere tak van dienst, zal oneerlijk heid, corruptie of communisme kunnen verbergen door er het stempel geheim" op te drukken", zo zei hij. McCarthy' had het leger verzocht hem mee te delen, wie het verslag had opge steld en de verspreiding ervan had gelast. Het document werd in 1952 te Tokio sa mengesteld, voornamelijk aan de hand van verklaringen van gerepatrieerde Japanse krijgsgevangenen. BONN, (Van de ANP-correspondent) Een militaire neutralisatie van de Sovjet- zóne wordt volgens welingelichte kringen in Bonn beschouwd als een van de moge lijkheden om tegemoet te komen aan een werkelijke Russische vrees voor een Duitse bewapening binnen het verband van een Europees leger. Duitse militaire experts hebben naar verluidt dergelijke plannen opgesteld, doch deze hebben nog geenszins de goedkeuring van de bondskanselier verkregen. Men legt er de nadruk op, dat dr. Adenauer ernstig zoekt naar een oplossing van het Duitse vraagstuk door aan de Sovjet-Unie bepaalde garanties voor haar gerechtvaardigde verlangens naar veilig heid tegenover Duitsland aan te bieden. Dr. Adenauers suggesties worden thans door deskundigen tot concrete voorstellen uitgewerkt. Zij omvatten naast de garan ties voor een militaire veiligheid ook plan nen voor uitbreiding van het handelsver keer tussen Westelijk Europa en de lan den van het Sovjet-blok. Het plan voor het scheppen van een neutrale zóne in het Oostelijke deel van Duitsland schijnt bij deze uitwerking te zijn opgedoken. In concreto wil het de Russen voorstellen, dat deze zich verenigen met een hereni ging van Duitsland in dier voege, dat al leen het Westelijke deel tot het militaire gebied van het Europese leger en daarmee RABAT. 'AFP/Reuter). Een automo bilist heeft Vrijdagmiddag getracht de Sul tan van Marokko te doden door deze met zijn auto omver te rijden. De sultan, die te paard op weg was naar de Moskee van Toearga, werd bij de botsing ten val ge bracht, doch hij bleef ongedeerd. De ple ger van de aanslag is ter plaatse door de lijfwacht van de Sultan doodgeschoten. Volgens ooggetuigen reed de auto met grote snelheid in op de stoet van Sultan Sidi Moelai Mohammed Ben Arafa, die omgeven was door zijn lijfwacht en mi nisters. Een sergeant van de „zwarte garde" van de sultan wist op de treeplank van de auto te springen en in de wagen te komen. Nadat het paard van de Sultan was aangereden, sleepte de sergeant de bestuurder, die een dolk trok, uit de auto. Er ontstond paniek onder de toeschou wers, doch de Sultan zelf bleef kalm en zette, zonder naar de aanslagpleger om te kijken, te voet de tocht naar de Moskee voort, waar hii voor de eerste maal sedert hij de vorige maand de afgezette Sultan Sidi Mohammed Ben Joessef opvolgde, de gebeden leidde. Het paard van de Sultan werd bij de botsing gewond. Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat de pleger van de aanslag de 28-jarige huisschilder Allal Ben Abdallah uit Rabat is. Hij was gehuwd en vader van een kind. Op het ogenblik, dat de Marokkaanse huisschilder Allal ben Abdallah, gezeten in zijn oude Ford, poogde de nieuwe Sultan van Marokko te vermoorden, was een an dere Marokkaan juist bezig een filmtoe stel te beproeven voor het maken van op namen van de stoet van de Sultan, dde op weg was naar de Moskee. De film is Vrijdagavond voor politielei ders en leden van het gerecht afgedraaid. Zij geeft het verloop van de mislukte aan slag volledig weer. Men ziet eerst op de film, hoe Abdallah met zijn auto op het paard van de Sultan wil inrijden. Vervolgens komt het beeld van sergeant-majoor King van de lijf wacht van de Sultan, die op de treeplank van de rijdende auto weet te springen, en die zich over het portier heenwerkt, om Abdallah bij de keel te grijpen. Dan trekt laatstgenoemde een dolk, waarmede hij King in de schouder steekt. De sergeant-majoor weet echter een directe rechtse op de kaak van Abdallah te plaatsen, waardoor deze uit de auto en op straat wordt geslingerd. Dan opent de lijf wacht van c'e Sultan het vuur op hem. Inmiddels heeft King de auto tot stil stand weten te brengen. Een opgewonden menigte verdringt zich om hem en maakt gebaren. Het blijkt, dat zij de sergeant majoor wil waarschuwen dat hij gewond is. Deze had dit, in zijn opwinding, nog niet gemerkt en hij vraagt dan ook eerst verbaasd wat er aan de hand is. Het laatste gedeelte van de film toont hoe de op de grond liggende, dodelijk ge wonde Abdallah, zijn ogen met moeite opent, poogt het hoofd op te heffen, dat evenwel na enkele seconden plotseling te rugvalt, waarna hij de laatste adem. uit blaast. Na deze laatste opname gemaakt te heb ben, is de Marokkaanse amateur-fotograaf de Sultan naar de Moskee gevolgd, om zijn plichten als Mohammedaan na te konien. van het Atlantische Fact zou behoren. De Europese troepen zouden niet ten Oosten van de huidige grenslijn dwars door Duitsland worden opgesteld. Daar zou dan, volgens de Duitse deskundigen, een bereidheid der Sovjet-Unie tegenover moeten staan om ook op het gebied der staten van het Oostelijk blok een neutrale zóne te scheppen. De Russische troepen zouden zich dus even ver achter de Oder moeten terugtrekken als de Westelijke troepen er van verwijderd zouden blijven. Het plan voorziet alleen in een neutrale zóne aan Duitslands Oostelijke grenzen, niet echter aan de grens tussen Beieren en Tsjechoslowakije. De opstellers van het plan geloven, dat de inrichting van een neutrale zóne het de Russen gemakkelijker zou maken zich neer te leggen bij de militaire aansluiting van Duitsland bij het Westen. Geallieerde waarnemers betwijfelen echter, of de Rus sische militaire experts deze beperking van de tot nog toe door de West-Duitse regering gestelde aanspraken toereikend zullen achten. In feite verlangt het plan immers van de Sovjet-Unie, dat zij haar troepen zou terugtrekken van Maagden burg tot Warschau, terwijl de met het Duitse potentieel versterkte Westelijke militaire macht tot aan de oever van de Oder zou blijven reiken. In elk geval blijkt evenwel uit. deze plannen, dat dr. Adenauer thans ernstig naar mogelijkheden zoekt om het plan voor een Europees leger met het streven naar een Duitse hereniging in overeenstemming te brengen, een overeenstemming die vol gens de officiële Russische uitingen niet mogelijk zou zijn. Bljjkbaar wenst men aan Duitse zijde met concrete plannen toegerust PARIJS. ''Reuter). De Franse staats secretaris voor Indo-China, Jacquet, heeft Vrijdag te Parijs verklaard, dat de bedoe ling van de nieuwe Amerikaanse toewij zing van 385 millioen dollar is, dat de oor log in Indo-China beëindigd wordt. Wanneer de hulp eenmaal zal zijn ver schaft, is de expeditionnaire macht in staat hetzij militair hetzij diplomatiek een be slissing te verzekeren, aldus Jacquet. De premier van Cambodja, Penn Nouth, heeft een radioboodschap gericht tot de Issaraks (de Cambodjanen die aan de zijde van de Vietminh strijden) waarin hun wordt verzocht de strijd voor de volledige onafhankelijkheid van Cambodja te staken, daar deze op het punt staat te worden ver wezenlijkt. „De regering zal u met open armen ontvangen en een algehele amnestie toestaan", aldus de premier. Het am nestieaanbod geldt tot 1 October. De Vietminh-troepen wordt verzocht de strijd te staken en het land te verlaten. te zijn voor het geval het in dit najaar toch nog tot een bespreking van het Duitse probleem met de Sovjet-Unie zou komen. Men schijnt thans te rekenen op de kans dat de Russen toch nog tot onderhande lingen bereid zouden blijken. Berichten uit Berlijn zeggen, dat de Russische regering in beginsel bereid zou zijn om op de Westelijke uitnodiging in te gaan, doch dat zij liever in Berlijn of Potsdam dan in Lugano zou aantreden. Potsdam heeft in West-Duitsland een slechte naam, aangezien hier in 1945 de eerste, hier thans zo verfoeide, overeen komst over het vierledig bestuur van Duitsland is gesloten. Voor de Duitsers zou de keuze van Potsdam dan ook een slag in het gezicht zijn. Anders staat het met Berlijn, dat ook van Bonn uit gezien een zeer wel aanvaardbaar conferentie oord zou zijn. Het voornemen van Bondskanselier Adenauer om de eerste weken nog geen opzienbarende stappen ten gunste van de ratificatie van het Europese verdedigings verdrag in Frankrijk te doen, kan worden gezien in verband met de onzekerheid, die vooralsnog blijft bestaan met betrekking tot de Russische bereidheid tot onderhan delen. Dr. Adenauer heeft hier te verstaan gegeven, dat hij gaarne vooreerst het ini tiatief aan de Westelijke partnerlanden zal laten. Met Grootkruis in Braziliës orde van het Zuiderkruis De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen en mr. J. M. A. H. Luns, zijn door president Vargas van Brazilië onderscheiden met het grootkruis in de nationale orde van het Zuiderkruis. De beide ministers ontvingen de bij deze orde behorende versierselen heden in de echtgenote van de Braziliaanse ambassa deur bij ons hof, de heer J. R. de Macedo Soar es. In een korte rede merkte deze op, dat zijn regering met deze onderscheidingen de betekenis in het licht wil stellen van de wederzijdse diplomatieke vertegenwoordi gingen tot ambassades te verheffen. De echtgenote van de Brazilaanse ambassa deur speldde daarop minister Beyen de versierselen op de borst, waarna de Bra ziliaanse ambassadeur deze aan minister Luns overhandigde. De ministers Beyen en Luns hebben daarop een kort dankwoord gesproken, de laatstgenoemde ten dele in het Portugees. De Amerikaanse veiligheidsraad heeft er mede ingestemd een nieuwe Franse poging om een einde aan de oorlog in Indochina te maken met een extra-toewijzing van 300 tot 400 millioen dollar te steunen, aldus berichten uit Washington in de New York- se pers van Donderdag. De door de raad aanbevolen gelden zullen de Fransen in staat stellen negen bataljons van Europa naar Indochina over te brengen voor een nieuwe veldtocht tegen de Vietminh, aldus deze berichten. Deze toewijzing zou boven de 400 mil lioen dollar komen, die dit jaar door het Congres aan Indochina zijn toegewezen. De Franse premier, Laniel, heeft Don derdag besprekingen gevoerd met de minister van Defensie, Pleven, en de minister van Financiën, Faure, over de nieuwe toewijzing. WASHINGTON. (Reuter).De mi nister van Buitenlandse Zaken van Nieuw- Zeeland en Australië hebben Vrijdag in vraaggesprekken verzekerd, dat het nau we contact tussen de ANZUS-landen (Australië, N.-Zeeland en de V.S.) en En geland zal worden gehandhaafd, ondanks de beslissing, dat Engeland niet tot de ANZUS zal worden toegelaten. Casey, de Australische minister, zei ook dat, indien communistisch China zich in de oorlog van Indo-China zou mengen, dit een factor zou zijn bij het beslissen over het toelaten van de Peking-regering tot de UNO. „De erkenning van communistisch China en zijn toelating tot de UNO hangt voor een belangrijk deel af van zijn hou ding op de Koreaanse politieke conferen tie, en zeer zeker ook van de gebeurtenis sen in Indo-China", aldus Casey. Hij voeg de hier aan toe, dat de communistische Vietminhstrijdkrachten op het ogenblik „op grote schaal en nauw-verholen" hulp krijgen van de Chinese communsten. Het K.N.M.I. deelt mede: Het grootste deel van Europa is thans overstroomd door vrij koude lucht afkomstig van hoge breedten. In Italië ging het verdringen van de warmte gepaard met onweersbuien en zware regenval. In het Noorden van Noorwegen, waar lucht direct van de Poolstreken binnenstroomde, komt in de nacht lichte vorst voor. De koude lucht, die in de richting van ons land stroomt, wordt bij zijn tocht over het nog warme Noox-dzeewater belangrijk verwarmd. De temperatuur is echter overdag toch bene den de normale waarde voor de tijd van het jaar en daar zal het komende week einde maar weinig verandering in komen. Wel neemt de wind geleidelijk af en er zal moi-gen ook iets meer zonneschijn zijn dan vandaag. De kans op buien is gering, vooral voor het Zuiden van het land. (van hedenmorgen 7 uur) weers ex> 5 I'S V-?, K s| oo a Êg toestand 5-g CJ G =ïn 5iê VS zS Helsinia geheel bew. OZO 2 13 3 Stockholm zwaar bew. ZO 4 16 0 Oslo geheel bew. ONO 4 16 3 Kopenhagen regenbui WZW 10 16 1,1 Amsterdam licht bew. WNW 7 15 1 Edinburgh licht bew. NW 4 17 0 Londen motregen WNW 4 21 0,1 Luxemburg geheel bew. W 8 Parijs geheel bew. W 3 19 0 Bordeaux onbewolkt windstil 21 0 Grenoble onbewolkt N 2 17 0 Nice onbewolkt NW 5 25 0 Genève zwaar bew. NNO 1 18 0 Zürich zwaar bew. windstil 15 0 Locarno onbewolkt 19 0 Berlijn motregen WZW 5 16 1 Frankfort regen ZW 7 18 0,1 München regen WZW 4 14 0,4 Wenen zwaar bew. WNW 6 Innsbruck zwaar bew. windstil 14 3,1 Rome licht bew. NNO 4 23 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u AFNEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien, hoofdzakelijk in de Noordelijke helft van het land. Weinig verandering in temperatuur. Aanvan kelijk langs de kust nog krachtige, ove rigens matige Noordwestelijke wind. 13 September Zon op 6.11 uur, onder 19.00 uur. Maan op 12.05 uur, onder 20.08 uur. 14 September Zon op 6.12 uur. onder 18.58 uur. Maan op 13.16 uur. onder 20.39 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 12 September Hoog water: 5.46 en 18.03 uur. Laag water: 1.43 en 13.49 uur. Zondag 13 September Hoog water: 6.16 en 18.34 uur. Laag water- 2.09 en 14.13 uur. Maandag 14 September Hoog water: 6.49 en 19.06 uur. Laag water: 2.36 en 14.45 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1