Ontstellende van jonge cijfers over gezinnen in huisvesting Haarlem Eigen keuken en toilet blijkt luxe voor minderheid Brusselse „wondermiddel" tegen Konijnenpest een succes? Aerdenhouts nieuwe kleuterschool met hartelijke woorden geopend SOCIOGRAFISCH KWARTAALRAPPORT Een Don Camillo in Noord-Frankrijk Zandvoort Uitvinder beweert reeds tientallen aangetaste dieren genezen te hebben Amsterdamse Beurs lil mm i W 9 Geboorten en huisvesting Werkgelegenheid Bevolking Stevenson sprak voor de democraten Scheepvaart DINSDAG 15 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Het heden verschenen rapport van het Nederlands Economisch Instituut over de sociografische ontwikkeling van Haarlem in het tweede kwartaal van dit jaar is van uitzonderlijk belang door de interessante en sombere gegevens die het behelst over de woningnood, in het bijzonder over het gebrek aan huisvestingsmogelijkheden voor jonggehuwden en jonge gezinnen. De grote meerderheid daarvan voorzover zij al een onderdak door inwoning vindt beschikt over veel te weinig ruimte. Zij die het geluk hebben een eigen keuken of een eigen toilet te kunnen gebruiken, vormen een minderheid. Zeer velen moeten het doen met alleen maar een kamer met ten hoogste nog medegebruik van keuken of toilet. Een niet onbelangrijk aantal gehuwden vond trouwens in het geheel geen woning, zodat de partners officieel op afzonderlijke adressen bleven wonen. Bovendien bleek, dat driekwart der gezinnen waarin een eerste kind werd geboren inwonend was, zodat gelet op het feit, dat van die inwonenden meer dan de helft geen eigen keuken en/of toilet en slechts twee kamers (over de afmetingen daarvan zijn geen gegevens beschikbaar) heeft, hieruit geconcludeerd mag worden, dat de woningtoestanden voor de jonge gezinnen in Haarlem erbarmelijk zijn. Het aantal voltooide woningen bedroeg in het tweede kwartaal 60, terwijl met de bouw van 17 woningen een begin werd ge maakt. Bij het lezen van deze lage aantal len vraagt men zich onwillekeurig af, hoe toch alle personen die in het huwelijk treden, worden gehuisvest. In het tweede kwartaal werden namelijk 339 huwelijken gesloten en in het eerste kwartaal 253. Dank zij de medewerking van de ambte naren van de Bui-gerlijke Stand zijn we thans in staat hieromtrent enige medede lingen te doen- Aan alle huwenden werden namelijk enige vragen gesteld met betrek king tot de woonruimte waarover zij na hun huwelijk de beschikking zouden krij gen. Hieruit werd de volgende statistiek opgemaakt over het tijdvak Januari tot en met Juli 1953. In dit tijdvak werden te Haarlem vol trokken 766 huwelijken. Hiervan vertrok ken naar een andere gemeente 156 echt paren. In de gemeente Haarlem bleven dus wonen 610 echtparen. In de omstandigheid dat één der echtgenoten reeds voor het huwelijk zodanig gehuisvest was, dat het echtpaar in deze woning kon blijven wonen, verkeerden 84 echtparen. Als ge volg van de gesloten huwelijken, nam de woningbehoefte in Haarlem dus toe met 526 gevallen. Hiervan vonden een „eigen" huis (zij werden zelfstandige bewoners van een wo ning) 45 gevallen. Als gevolg van de wo ningnood vonden dus geen normale huis vesting 481 echtparen. Hiervan vonden een „inwoning" 368 echtparen. Geen woning vonden derhalve 113 echtparen. Deze laatste categorie bestaat uit de echtparen, waarvan elk der echtgenoten blijft wonen op het adres, waar hij respec tievelijk zij woonde voor het huweiijk werd voltrokken. In deze groep bevinden zich: a. degenen die binnen afzienbare tijd naar elders denken te vertrekken (die bijvoor beeld willen emigreren); b. de Rooms- Katholieke echtparen die wel het burger lijk, maar nog niet het kerkelijk huwelijk hebben gesloten; c. degenen die geen woon ruimte konden vinden. Uit het bovenstaande overzicht blijkt, dat van degenen die door hun huwelijk wo- ningbelioevend werden slechts 8 procent zelfstandig een woning ging bewonen, 69 procent een inwoning vond en 23 procent geen woning vond. Natuurlijk bestaan er tussen de inwonin gen onderling grote verschillen. Immers er zijn echtparen die een inwoning vinden die wat de ruimte betreft volkomen vergelijk baar is met een normale woning, doch slechts op het punt van de vrijheid hiervan verschillen. Anderen daarentegen vinden woonruimte die alle kenmerken draagt van een noodoplossing. Daarom is eveneens na gegaan over welke ruimte de echtparen die een inwoning vonden, de beschikking kregen. Hierbij zijn naar onze mening twee punten van belang. In de eerste plaats de vraag of de inwonenden de beschikking kregen over een eigen keuken en toilet dan wel gebruik maken van de keuken en het tcilet van de hoofdbewoners. In onder staande tabel zijn de inwoningen volgens dit criterium verdeeld. De gegevens hebben wederom betrekking op de periode Januari tot en met Juli 1953. Eigen keuken en eigen toilet 49 of 13% Eigen keuken en medege bruik toilet Medegebruik keuken en eigen toilet Medegebruik keuken en medegebruik toilet 207 of 56% In de tweede plaats is het van belang over hoeveel kamers de jonggehuwden in hun inwoning de beschikking kregen. Van de in Januari gehuwden is dit gegeven helaas niet bekend (36 echtparen). Van de overigen kan de volgende tabel worden op gemaakt, die dus betrekking heeft op het tijdvak Februari tot en met Juli: 130 echtparen kregen één kamer (38%) 180 echtparen kregen twee kamers (52%) 32 echtparen kregen drie kamers 9%) 3 echtparen kregen vier kamers 1%) 1 echtpaar kreeg vijf kamers (0,3%) Indien voor redelijke huisvesting van jonggehuwden als norm wordt aangenomen 109 of 30% 2 of 1% de beschikking over ten minste twee ka mers en een eigen keuken, zouden van de 346 onderzochte gevallen van inwoning 130 gevallen aan deze norm voldoen en dus 216 gevallen niet. Deze 216 gevallen hadden dus niet de beschikking over een eigen keuken en/of niet de beschikking over twee of meer kamers. In 119 gevallen kreeg men slechts de beschikking over één kamer en moest het gebruik van keuken en toilet gedeeld worden met de hoofdbewoner. Voor het verkrijgen van een inzicht in de omvang van de woningnood moet het ook van belang geacht worden iets te weten over de huisvesting van de gezinnen waar een kind werd geboren. Dank zij de mede werking van enige ambtenaren van de af delingen Bevolking en Burgerlijke Stand zijn we in staat ook hierover enige ge gevens te publiceren. De gegevens waar over we beschikken hebben betrekking op de 931 kinderen die geboren werden in het tijdvak Mei tot en met Augustus. Er wer den in deze maanden 298 kinderen geboren, die het eerste kind in het gezin waren. Van de 298 gezinnen waar een eerste kind werd geboren woonden er 230 inwonend en slechts 68 zelfstandig. Dit is 77 procent, respectievelijk 23 procent van het totaal. Ook van de gezinnen waar het tweede kind werd geboren (in totaal 255) woonde nog het grootste deel inwonend: 149 in wonend en 106 zelfstandig. Dit is 59 pro cent respectievelijk 41 procent. De werkloosheid is wederom aanmerke lijk afgenomen. Het aantal geheel werk lozen bedroeg op 31 Juli 1953 1.194 tegen 1.991 op 31 Juli 1952. Een vermindering dus met 797 personen. Voor deze verbete ring zijn verscheidene oorzaken aan te wijzen. In de eerste plaats de grotere bouw activiteit. Hierdoor verminderde de werk loosheid onder de bouwvakarbeiders van 324 tot 102. Doch ook in de houtverwer kende industrie en in een deel van de metaalnijverheid (lood- en zinkwerkers en electriciëns) en in een deel van de vervoersbedrijven werkte deze verbetering door. De grote rioleringswerkzaamheden die thans in Haarlem worden uitgevoerd hadden tot gevolg dat de werkloosheid on der de losse arbeiders terugliep. Dat de toestand op de arbeidsmarkt ten opzichte van verleden jaar volkomen gewijzigd is, blijkt uit de aanvragen van werkgevers. Het aantal aanvragen om mannelijk per soneel was op 31 Juli j.l. bijna tweemaal zo groot als op 31 Juli verleden jaar (427 tegen 223). In het tweede kwartaal steeg het aantal inwoners met 83 van 164.970 tot 165.053. Het vertrekovers-chot was ook dit kwartaal weer lager dan. in het vorige kwartaal. Een van de oorzaken van de grotere vestiging was het grotere vestigingsoverschot uit Indonesië (74 in het tweede kwartaal te gen 9 in het eerste kwartaal). Hieronder bevindt zich een aantal verlofgangers. In het tweede kwartaal werden 757 kin deren geboren tegen 759 in het tweede kwartaal van 1952. Van een belangrijke daling ten opzichte van verleden jaar kan dus niet worden gesproken, hetgeen in het eerste kwartaal van dit jaar ook al niet het geval was. De vraag of aan de voortdu rende daling van het geboortecijfer een einde is gekomen kan nog niet worden be antwoord, omdat het aantal waarnemingen te gering is, doch verdient reeds nauw keurige aandacht. CHICAGO. (United Press.) De democra tische partij in Amerika heeft gisteravond in Chicago haar eerste grote politieke bijeen komst gehouden na de verkiezingsnederlaag van vorig jaar November. Ongeveer 2000 partijleden verzamelden zich aan een diner, waarvoor men 100 dol lar per couvert betaalde ten bate van het verkiezingsfonds. In ruil daarvoor kregen de aanwezigen. behalve een goede maaltijd, redevoeringen van ex-president Truman en van ex-presidentschapscandidaat Adlai Ste venson en een pakket met propaganda materiaal. Ex-president Truman beschuldigde de re publikeinse regering er in zijn rede van te proberen de prestaties van twintig jaren democratisch bewind te vernielen. Het kan nog enige tijd duren voor de gevolgen van wat er op het ogenblik in Washington ge beurt merkbaar worden, omdat het hechte bouwsel dat de democraten achter lieten niet gemakkelijk afgebroken kan worden, aldus de ex-president. „Maar de afbraakploeg is aan het werk en de resultaten zullen op de lange duur voelbaar worden." Stevenson, door Truman „democraat num mer een" genoemd, werd luide toegejuicht. Hij sprak voornamelijk over de buiten landse politiek en zeide dat zijn wereldreis hem de overtuiging had gegeven dat de na oorlogse Amerikaanse politiek juist ge weest is. De politiek der democratische re geringen heeft, aldus Stevenson, de druk op de Sovjet-unie vergroot, de onrust in de sa- tellietlanden aangewakkerd en de kracht der Westelijke bondgenoten groter gemaakt. In tegenstelling tot deze democratische politiek lijkt het alsof de republikeinen thans tot de communisten zeggen: „Eén verkeerde daad van jullie, dan zullen wij onze uitgaven voor de nationale verdediging met nog een mil liard besnoeien". CALAIS, (United Press) Pastoor Marcel Duchateau de geestelijke van de Noord-Franse dorpjes Peuplingues, Bon- ningues en Escalles, is zo geliefd bij de honderden die elke Zondag zijn kerkdien sten bijwonen dat zijn overplaatsing naar elders, die op 22 September zal ingaan een krachtige protest-actie heeft veroorzaakt, die indien het verzoek om intrekking er van wordt afgewezen zijn parochianen aanleiding zal geven de uitgang van zijn pastorie te blokkeren om zijn heengaan te verhinderen. Pastoor Duchateau dankt zijn populari teit niet alleen aan zijn zielszorg maar bovendien aan de vele diensten die hij zijn parochianen bewijst. Hij fungeert als de'nood aan de man komt in zijn oude rode auto als taxi-chauffeur, hij is de E.H.B.O.- er in de parochie en hij geeft filmvoor stellingen. Dat alles heeft hem de bijnaam bezorgd van „de Don Camillo van Noord- Frankrijk". De bisschop van Arras, mgr. P. Perrin, heeft door zijn besluit dat pastoor Duchateau op 22 September naar een andere parochie zal vertrekken een storm van protesten ontketend. De Ka tholieken van de drie dorpjes in het de partement Pas de Calais willen hun pastoor, die tijdens de bezetting een groot aandeel had in het verzet tegen de Duitse overweldigers, niet missen. Zij hebben hun aanhankelijkheid niet onder stoelen en banken gestoken en zijn zelfs zo ver gegaan de bisschop schriftelijk te verzoe ken de overplaatsing ongedaan te maken. Aangezien zij er nog niet zo zeker van zijn dat de bisschop hun verzoek zal inwilli gen hebben zij de koppen bij elkaar ge stoken en afgesproken de pastorie te om singelen op de dag waarop hun pastoor zal moeten vertrekken. Zij zullen een kring van landbouwwerktuigen om de pastorie vormen zodat er geen doorkomen aan zal zijn, niet voor pastoor Duchateau maar ook niet voor de bisschop indien hij zelf mocht komen om de pastoor te halen. Geheel Noordwest-Frankrijk wacht in spanning af wat er zal gaan gebeuren. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 98% 98% A.K.U 167)4 165% Unilever 189 187 Philips Gloeil. 169 g.l. 166 Kon. Petroleum 315% 312% A'dam Rubber 90 88 Holl. Amer. Lijn 131% 132% N. Scheepv. Unie 126% 126% H.V.A 103% 101 Deli Mij 89% 87% Amsterd. Bank 169% 169% Ned. Handel Mij. 158% 157% Rotterd. Bank 164 164 Twentsche Bank 164% 164% Anaconda Copper 31% g.b. 30% Bethlèhem Steel 45 Vs 43% Republic Steel 41% 40% Shell Union 67% g.b. 66% ,U. S. Steel 20% 19% 34% 1 33% „Tientallen door myxomatose aangetaste konijnen zijn genezen nadat zij een twee tal injecties hadden gekregen met het door mij bereide geneesmiddel „myxine" en aan de doeltreffendheid hiervan kan nauwelijks nog getwijfeld worden", aldus heeft de Brusselse arts dr. Decorte ver klaard tegenover de correspondent van het ANP aldaar. Dr. Decorte vertelde, dat zijn opzienba rend geneesmiddel bestaat uit het ge kristalliseerde extract van „oidium lactis", een soort schimmel. Reeds een dag na de eerste inspuiting is een verbetering waar te nemen in de toestand van een door myxomatose aangetast konijn en na ver loop van een week is de genezing volko men. Opmerkelijk is ook, aldus dr. Decorte, dat in de drie weken welke de proefnemin gen nu reeds duren, nog geen enkele proef is mislukt. Hij gelooft voorts, dat het nieuwe geneesmiddel niet alleen een ge nezende doch ook een voorbehoedende wei-king heeft. Het onderzoek naar deze immuniserende werking van het genees middel wordt door hem voortgezet. Dr. Decorte heeft zijn eerste proefne mingen met myxine verricht in de omge ving van Chartres in Frankrijk. Hij is thans bezig met proeven te Kapelle, waar de laatste dagen de langoren bij honderden aan de gevreesde ziekte sterven. Hierna zal hij een rapport over zijn bevindingen indienen bij de veeartsenij kundige dienst. Over de industriële bereidingsmogelijkheid van het nieuwe geneesmiddel worden reeds besprekingen gevoerd. POSTDUIVENSPORT De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" nam Zondag deel aan de wedvlucht van Vilvoorde af. over een afstand van 161 km. Gelost om 8 uur, arriveerde de eerste vogel in Zandvoort om 9.48 uur. De uitslagen waren: J. Koning 1, 3, 11; P. Peters 2; A. Paap 4, 5, 6, 8, 14, 16; K. Kramer 7, 18, 20; C. Visser 9, 10, 17; G. Driehuizen 12, 19; C. K. Draijer 13, 15. BAZAR NED. PROTESTANTENBOND De bazar van de Nederlandse Protestanten bond, die door verschillende omstandigheden reeds tweemaal moest worden uitgesteld, is definitief bepaald op 29 en 30 September en 1 October in het gebouw aan de Brugstraat. Alioth, 13 110 m. NO. Atorolhos. Adinda, 15 v. Hamburg te Singapore. Akkrumdijk, 15 te Port Said verwacht. Alamak, 14 v. Madras n. r.ombay. Alnati, pass. 14 Vlissimgen n. Antwerpen. Amsteltoren. 14 v. Teneriffe n. Antwerpen. Argos, 14 v. Tunis n. Alexandrië. Aardifk, 14 v. Le Havre n. Antwerpen. Alphard, 14 v. Rotterdam n. Recife. Amstelveen, 15 te Antwerpen. Annenkertc, 14 te Antwerpen. Alderamin, 13 te Bahrein. Alkaid, 14 v. Recife n. Bahia. Alnati, 14 te Antweipen. Altair, 14 te Rio Grande do Sul. Arendsdijk, 13 te Buenos Aires. Arendskerk, 15 te Bremen. Arnedijk, 14 te New York. Averdijk, 14 te Tampa. Bali, 14 te New York. Billiton, pass. 13 Kp. Corrientes n. Balboa. Boschfontein, 14 te Port Said. Boskoop, 14 te Sanpedro. Blommersdijk, 12 v. Rotterdam te New York. Baarn, 14 te Pisco. Bantam, 12 300 m. W. Ouessant. Breda, 13 200 m. N.NO. Flores. Bantam, pass. 14 Azoren n. Golf v. Mexico. Bonaire, 14 "780 m. W.ZW. Madeira. Borneo, 15 te Amsterdam. Ban-ka, 14 v. Amsterdam te Sidon. Blijdendijk, pass. 14 Scilly's n. New York. Borneo, pass. 14 Vlissingen n. Amsterdam. Britsum, 12 v. Fremantle n. Aden. Congostroom, 14 te Hamburg. Callisto, 13 200 m. N.NO. Victoria. Cleodora, 13 800 m. N.NO. Sombrero. Caltex Leiden, 14 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Nederland, 14 Ouessant gepess. n. Sidon Caltex Pernis, pass. 14 Pantellaria n. Sidon. Caltex The Hague, pass. 14 Ouessant n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 14 Kp. St. Vincent naar Rotterdam. Clavella, 16 te Brisbane verw. Cottica, 14 350 m. ZW. San Miguel. Delfshaven, 14 te Bahia Blanca. Drente, 13 460 m. W. Minicoy. Duivendijk, 13 dwars Startpoint n. Cristobal. Dalerdijk. 14 v. Los Angeles n. San Francisco. Erinna. 14 te Stanlow. Esso Rotterdam, 13 v. Aruba n. Rotterdam. Enggano, 14 v. Madras te Colombo verw. Eemdijk, 13 370 m. NW. Flores. Kernland, 14 v. Montevideo te Santos. Ena, pass. 14 Malta n. Suez. Eos, pass. 14 Finisterre n. Algiers. Esso Den Haag, 15 v. Antwerpen n. Sidon. Eendracht, 15 te Vlaardingen. Esso Amsterdam, 22 v. Aruba te Rotterdam verwacht. Farmsum, pass. 13 Ouessant n. Rotterdam. Felipes, 14 v. Pladju n. Port Dickson. Friesland (KRL)pass. 15 Minicoy n. Djibouti. Graveland, 13 v. Hamburg te Amsterdam. Garoet, 13 480 m. Z.ZW. Kp. Hatteras. Gooiland, 13 420 m. Z.ZW. Teneriffe. Gaasterkerk, 15 te Port Soedan. Groote Beer, 14 300 m. W.ZW. Kp. Race. Hector, pass. 14 Guernsey 15 Rotterdam verw. Helicon, pass. 14 Mona Passage n. Philadelphia Hera, 15 te Paramaribo. Hestia, 14 v. Barbados n. Port of Spain. Hecuba, 12 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Haarlem, 13 870 m. W.ZW. Flores. Helder, 13 160 m. NW. Aruba. Hydra, 13 175 m. N. Caracas. Indrapoera, 14 v. Kopenhagen te Rotterdam. Jupiter, 12 te Mersin. Ilos, 14 v. Gothenburg te Amsterdam. Ivoorkust, pass. 14 Ouessant n. Amsterdam. Java, pass. 14 Gibraltar n. Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 15 te Amsterdam. Kota Inten, 13 v. Pladju n. Tj. Priok. Kasimbar, 13 dwars Golf v. Boni n. Ambon. Kieldrecht, 12 540 m. ZO. Socotra. Kota Agoeng, 13 620 m. W. ten N. Minicoy. Kertosono, 15 te Port Swettenham. Kota Baroe, 14 v. Djeddah n. Padang. Laertes, 13 v. Liverpool te Amsterdam. Linge, pass. 13 Las Palmas n. Dakar. Langkoeas, 13 400 m. ZO. Ceylon. Lissekerk. pass. 13 Daedalus n. Ummsaid. Loenerkerk. 13 170 m. NW. Djeddah. Larenberg, 14 v. Beyrouth n. Rotterdam. De openbare kleuterschool te Aerdenhout „Kleuterduin" heeft Maandagmiddag de officiële opening beleefd van een nieuw schoolgebouw, dat door het fraaie aanzicht, de mooie omgeving en de uitstekende inrichting volgens de nieuwste gedachten, welke op het gebied van het kleuteronderwijs heersen, velen van de bijna honderd envijftig aanwezigen deed verlangen zelf weer kleuter te kunnen zijn. De officiële opening geschiedde door de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Hij herinnerde.er aan, hoe nu juist een kwart eeuw geleden een inwoner van Aerden hout, prof. N. H. Swellengrebel, de stoot had gegeven voor de oprichting van een kleuterschool, die jarenlang door de Vereniging Aerdenhoutse kleuterschool werd beheerd. Het doel was niet om met een bepaald programma voor kleuteronderwijs te werken, doch om het kind te ontwikkelen naar eigen aanleg. Het werken op deze moderne grondslag heeft de school steeds goed gedaan. Vervolgens gaf de burge meester nog een overzicht uit het verleden en memoreerde hij, dat de vroegere kleu terschool aan de Julinana van Stolberglaan in de bezettingstijd door de Duitsers was afgebrand. Hij eindigde met de wens dat Aerdenhout eer van de school en het school gebouw zou mogen hebben. Limburg, 10 v. Los Angeles n. San Francisco. Loppersum, 14 v. Rotterdam n. Curasao. Lekkerkerk, 14 v. Port Said n. Rotterdam. Lindekerk, 15 v. Amsterdam n. Marseille. Loosdrecht, 14 v. Calcutta n. Madras. Mentor, 14 v. Lattakia te Izmir. Merwede, 12 v. La Pallice n. Savanna. Macoma, 13 240 m. Z. ten W. Hongkong. Malviria, 13 170 m. O. ten Anderhalfgraadskan. Mapia, 14 te Khoralmufatta. Marisa, 13 120 m. W.NW. Manila Baai. Muiderkerk, pass. 12 Kp. Northumberland. Murena, 13 140 m. W.NW. Algiers. Myonia, 13 360 m. O.NO. Madeira. Maasdam, 14 650 m. W. Valentia n. New York. Marpessa, 14 v. Singapore n. Kawacaki. Metula, 14 v. Pladju n. Soerabaja. Mirza, 14 v. Balikpapan n. Miri. Mitra, 15 v. Curaqao n. Haifa. Noordam, 13 te Rotterdam. Notos, 14 te San Felui. Nieuw Holland. 13 v. Penang n. Belawan. Noordwijk, 13 800 m. W. ten Z. Flores. Nigerstroom. 14 v. Lagos n. Douala. Nieuw Amsterdam. 15 v. Southampton n. Le Haver. Omala, 14 v. Saloniki te Berre. Orion, 12 v. Megara n. Vostizza. Ondina, 14 v. Soerabaja te Makassar. Oranjefontein. 14 310 m. W. Walvisbaai. Oberon. 16 te Port au Prince. Ootmarsum, 14 v. Hamburg n. Antwerpen. Orestes. 14 v. Hamburg n. Antwerpen. Overijsel, 16 rede Damman verw. Triton. 12 500 m. N. Crooced eil. Utrecht, 12 v. Singapore 14 te Tj. Priok. Van Linschoten, pass. 13 Casquets n. Bordeaux Papendrecht, 14 te Mena el Ahmadi. Polydorus, 13 v. Belawan te Aden. Polyphemus, 12 v. Port Said n. Halifax. Prins Willem IV, pass. 13 Belle Isle n. Montreal Pygmalion, 14 te San Juan. Poelau Laut. 15 te Tj. Pandang. Prins Maurits. pass. 14 Fatherpoint n. Cherbourg Prins Fred. Hendrik, 15 te Toronto. Prins Willem III, 15 te Chicago. Prins Willem V, 14 v. Milwaukee n. Sarnia. Prins Willem v. Oranje, pass 15 Vlissingen. Radja, 13 v. Alexandrië te Halifax. Raki, pass. 13 Sabang 14 te Belawan. Rita, 14 v. Pladju te Bangkok. Roepat. 13 v: Port Said te Genua. Rijnkerk, 12 v. Fremantle n. Adelaide. Rijnland, 13 v. Bahia n. Las Palmas. Rotula, 12 1150 m. NO. Trinidad. Riouw, 14 te Genua. Roebiah, 14 v. Singapore n. Port Swettenham. Rijndam. 14 240 m. ZW. Kp. Race. Rondo, 16 te Suez verwacht. Salatiga, 13 v. Cochin te Colombo. Singkep, 13 v. Belawan n. Port Soedan. Stad Breda, 12270 m. N.NO. Hawai Stad Dordecht, 13 v. Djidjelli Antwerpen. Stad Leiden, 12 v. Vancouver n. Yokohama. Sunetta, 13 v. Tarakan te Soerabaja, Salatiga, 13 v. Colombo n. Belawan. Scherpendrecht, 13 v. Santos n. Recife. Stad Alkmaar, 13 v. Rotterdam n. Narvik. Stad Maastricht, 13 v. R'dam te Livorno. Sibigo, 13 540 m. Z. eil Bali. Sliedrecht, pass. 13 Pantelaris n. Mena el Ahmadi Sloterdijk, 13 300 m. NO. Fayal. Singkep, pass. 14 Sabang n. Port Soedan. Slamat, 15 te Tj. Priok. Straat Soenda, 13 v. Belawan n. P. Swettenham Sibajak, 16 Rotterdam verwacht. Soestdijk, 15 te New Orleans. Sommelsdijk, 11 te New Orleans. Stentor, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Schie. 15 te Amsterdam. Schiedijk, 14 v. Alexandrië n. Port Said. Stad Amsterdam, 15 Middlesbro verw. Tero, 13 v. Pto Alegre te Rosario. Tabian, 14 te Casablanca. Tiba, 14 te Santos verwacht. Talisse, 12 160 m. ZO. Str. Banka. Tjibodas, 13 590 m. ZW. Sabang. Tjipondok, 12 370 rr>. NO. Natuna eil. ThaSatta, 14 te Colombo. Tomini, pass. 14 Perim n. Djeddah. Tara, 15 te Santos. Tiberius, pass. 15 Jamaica n. Maracaibo. Titus. 15 v. Trinidad te Georgetown. Triton, pass. 15 Mona Passage n. Curagao. Trompenberg, 14 v. Mobile n. Charleston. Tamo, verm. 16 v. Rosario n. Buenos Aires. Van Heutsz, 14 v. Mauritius n. Semarang. Van Linschoten, 14 te Bordeaux. Veen dam, 15 te New York. Waterland, 15 Santos verwacht. Westerdam, 14 v. Rotterdam te New York. Woensdrecht, 13 120 m. O. Tanimbar. Wonosari, pass. 14 Finisterre n. Port Said. Westland, 14 te Las Palmas. Willemstad, 14 380 m. ZW. Flores. Waterman, 14 2220 m. O.NO. Tahiti. IJsel, 13 v. Patras n. Amsterdam. Zuiderkruis, 13 v. Rotterdam te New York. Zeeland (SSM), 13 op de Tyne. Zeeland (KRL)). 13 330 m. W. Minicoy. Zaan, 14 v. Amsterdam te Malmö. Het hoofd der school, mejuffrouw M. A. Bloemendaal, bracht het gemeentebestuur dank. Bewondering had zij voor de heer J. F. Cassee, die als hoofd van de afdeling Onderwijs en Personeelszaken, als het ware de tussenschakel vormt tussen de school en het gemeentebestuur. Als het waar is, dat architecten eigenwijze mensen zijn, zeide het hoofd der school, toen zij zich wendde tot de architect B.N.A., de heer K. J. Aan stoot uit Overveen, die het ontwerp voor de school had gemaakt, dan vormt u op die regel beslist een uitzondering. Met weinig middelen heeft u veel gemaakt, waarop u ook zelf trots moet zijn. Namens de ouders werd het woord ge- voer door de heren H. H. van Ark en ir. Joh. Quaadgras als oud-bestuursleden van de voormalige Vereniging Aerdenhoutse Kleuterschool. Als blijk van waardering voor alles wat de school al voor de jonge kinderen heeft gedaan werd een complete poppenkast met poppen en al overhandigd en een piano, die er voor moet zorgen, dat de kinderen de vrolijke noot niet ontgaat. Tenslotte dankte de wethoudster van :ü.Ji Ernstige aardbevingen teisterden Cyprus. Daarbij kwamen 40 mensen om het leven en werden er honderd gewond. Een vader en zijn zoons bij de ruïne van wat eens hun huis was. Een armzalig beetje huisraad, dat uit het huis kon worden gered, werd zolang op straat neergezet. Onderwijs, mejuffrouw dr. M. E. Nolte na mens het gemeentebestuur voor de ge schenken die waren aangeboden aan me juffrouw Bloemendaal. Burgemeester Den Tex gaf vervolgens het sein om het gebouw te gaan bezichtigen. Ondanks de bijna honderdvijftig aanwezi gen had de bezichtiging een vlot verloop. Onder de aanwezigen waren verscheidene raadsleden. Verder de inspectrice in de inspectie Noordholland voor kleuteronder wijs, mejuffrouw A. Stoll, directeur IJ. E. Dijkstra en hoofden van dienst en leden van de dienst van Publieke Werken uit Overveen, vertegenwoordigers van com missies van toezicht op het onderwijs en uit onderwijskringen. De heer j. A. C. Bleeker, het hoofd van de Vondelschool, zal zich er ongetwijfeld op verheugen, dat hij zijn schoolgebouw nu weer geheel alleen ter beschikking heeft. Voor hem zijn de zeven magere jaren nu afgelopen. Het gebouw „Kleuterduin" als wij deze naam reeds mogen gebruiken, telt thans tachtig jeug dige kinderen van vier en vijf jaar. Het is mogelijk dit aantal nog enigszins uit te breiden, hoewel het hoofd der school en de beide assistenten, de dames Viets en Van Bruggen, nu toch ook al de handen vol hebben. De bouw werd voqr eenenzeventig dui zend gulden gegund aan het aannemersbe drijf H. N. P. van den Aardweg, dat het object in vijf maanden in gereedheid bracht. Bij aankomst aan de Juliana van S'ol- berglaan wordt de school langs een ge deeltelijk betegeld pad van zeven meter breedte bereikt, niet nadat men een ondie- pe vijver, een fietsjes- en autopedsberg- Nottingham, 14 op cie Tyne. plaats, een speelplaats en een plaats voor speelwerktuigen is gepasseerd. Direct links van de ingang is een vierkant speellokaal van negen meter. Rechts van de ingang bevindt zich het waslokaal. Tevens zijn daar de toiletten in aangebracht. Oostelijk daarvan liggen de overige drie lokalen, die overigens alle op het Zuiden zijn gebouwd, zodat elk zonnestraaltje in de klas kan doordringen. Het zijn ruime lokalen van 8.60 bij 5.60 meter. Aan het einde van de Westzijde van de hal bevindt zich de kamer van het hoofd der school. De vloer is van een isolerende laag gemaakt. Overigens heeft men bij de wel zeer fraaie en daarom toch niet minder I Trompentourgh, 12 te Bordeaux, doelmatige inrichting gebruik gemaakt Tfmorf'i4 nog te°RbstockUernS^y" van de nieuwste snufjes, die op het ge- Tromp, 12 v. GraveHnes n. Gooi. bied van het kleuteronderwijs worden ge boden. Des avonds was er andermaal een bij eenkomst. Ouders en genodigden hebben onder meer kunnen zien hoe de bouw van de school tot stand kwam. De leraar licha- KLEINE VAART Actinia, 14 v. Cuxhaven te Esbjerg. Albergen, 13 te Teignmouth. Anna-b, vertr. 14 v. Siglufjord n. Lysekil. Att, 13 v. Ipswich te Sunderland. Arcturus, pass. 13 Gibraltar n. Napels. Batavier I, pass. 14 Kp. Prior n. Bordeaux. Beekbergen, nacht 13-14 te Malta verw. Bernisse, vertr. 15 v. Boness n. Tyne. Bornrif. 13 v. Hamburg n. Immingham. Bree Helle vertr. 15 v. Rotterdam n. Londen. Binnenhaven, pass. 13 Finisterre n. Brest. Brem, 16 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Casana, 13 v. Brunsbüttel n. Rotterdam. Claes Compaen. 14 v. Wicklow te Ellemereport Cornelia b II, 18 v. Rijeka te Belfast verw. Crescendo, 14 v. Seaham n. Rudkoping. Da Capo, 12 te Casablanca. Daviena Goekoop, 12 v. Liverpool n. Hamburg. Domburgh, pass. 14 Kp. Prior n. Port Lyautey. Driebergen, 13 te Rouaan. Depa, 14 v. Londen te Faaborg. Deni, 14 v. Vlissingen te St. Pierre. Depa, pass. Kiel n. Faaborg. Elisa, 12 v. Casablanca n. Mazagan. Emengo, pass. 12 Kiel Holtenau n. Stockholm. Express, 13 v. Hamburg n. Antwerpen. Ellewoutsdijk, 12 v. Middlesbro te Blyth. Erebus, 12 v. Lissabon n. Antw Eljo, 13 te Basse Indre van IJmuiden. Ferocia, 12 te Caen. Fiducia, 12 te Whittestable. Frans 14 te Silvertown verw. Glashaven, 15 Gothenburg verw. Gerrie, 13 v. Stettin n. Aalhoig. Hagno. 14 v. Dieppe n. Rotterdam. Hartel, 14 te Huil verw. Hondsrug, 13 te Bristol. Henrica, verm. 15 v. Leixoes n. Pomaro, Harold, 12 v. Caronte te Rouaan Hast I. vertr. 14 v. Rotterdam n. Londen. Hast III. 13 v. Rouaan te Stoekhoi. Hast IV, 13 v Rouaan te Huil. Helvetia, 12 v. Harlingen n. Ooole. Ida Pieter, verm. 14 v. Cardiff n. Kopenhagen. Ilias, 12 van Sevilla naar Oran. Ibis, 14 v. Brunsbüttel n. Londen. Ida Jacoba. pass. 13 Aden n. Hollandia. Jan Kreumer, verm 14 v. R'dam n. Ronskaer Jo, 13 nog te Esbjerg. Kenitra, 12 v. Nantes n. Bordeaux. Koningshaven, pass 13 Finisterre n. Casablanca Kortenaer, 12 v. Rafso n. Grangemouth. Leemans, 13 te Cuxhaven. Leendert b, 18 v. Runcorn te Stockholm verw. Leuvehaven, 15 Aarhus verwacht. Lydia, 12 v. Kiel Holtenau n. Stockholm. Markab, 13 te Urkervaart. Marne, 12 v. Gefle n. Rotterdam. Merak, 12 te Casablanca. Mirzam, 12 v. Rouaan n. Casablanca. May Star, pass. 13 Gibraltar n. Lowestoft. Midas, 12 van Bari n. Venetië. Maasym, 12 v. Vopmafjord te Raufa.'havn. Matthew, 13 v. Dover te Thamsshaven. Muphrid, 12 v. Gdynia te Stettin. Marietje Bo-hmer, 12 v. Fedala n. Dakar. Myfem, pass. 14 Brunsbüttel n. Norrtalje. Mypuck. 14 v. Par te Rouaan verwacht. Nassauhaven, vertr. 14 v. Rotterdam n. Antw. Neeltje b, 15 te Sables d'Olonne verw. Netta, 13 v. Bergen n. Faroer eil. Nieuwehaven, 14 te Malmö verwacht. Noorderlicht, 14 te Amsterdam. Nettie, 12 v. Ilvoorden n. Goole. Nieuwland, 13 v. Rotterdam te Grangemouth. Noord, 13 v. Biliingham te Shellnaven. Noorderhaven, 13 te Fecamp. Olivier van Noord, 12 v. Havle n. Swansea Oleum. 13 te Middlesbro. Plato. 12 van Rotterdam n. Barcelona. Palma, 15 Hamburg verwacht. Peter, 12 v. Aalborg te Simrishamn. Pieter Hubert, pass. 14 Brunsbüttel n. R'dam. Prior, 14 v. Bucky te Methil. Rose Marie, 13 BrunsBüttel n. Rotterdam. Rema, 13 v. Methil te Nykoping. Servus, 13 v. Rotterdam te Rochester. Silvretta, 13 v. Gothenburg n. Rotterdam. Spes, 14 te Londen verw. Strijpe, 14 v. Antwerpen n. Gent. Sirius, 12 te Londen. Soemba, 14 v. Calais te Casablanca verw. Sporota, 12 v. Livorno te Torrevieja. Theano, 14 v. Rotterdam te Dublin Theodora, 13 dwars Gjedser n. Rotterdam. Tom van der Heide, 13 dwars Coif Valencia n. Casablanca. Vindicat Atque Polit, 14 Kiel verw. Vlieland, 12 v. Aarhus n. Parijs. Van Gelder, 13 v. Rotterdam te Belfast Venus, 13 v. Great Yarmouth n. Middlesbro. Vivo, 14 v. Goole n. Rotterdam. Vrouwepolder, 13 v. Oporto n. Rotterdam. Wickeriburgh, 13 pass. Kp. Finisterre n. Rouaan. Westkust, 12 v. Nyhamn n. Hull, melijke opvoeding, W. Overliese, had er ^,esllaa"' 12 v- Hamburg n. Rotterdam. Westpolder. 13 v. Bordeaux n. Brest, een kleuienfilm van opgenomen. 1 Wiebold Bohmer, 13 v. Antwerpen n. Bordeaux.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5