Economische geschiedenis als studie vak toegelicht door dr. Waterbolk „Architect moedigste man ter wereld" „Toontje heeft een paard getekend" door gezelschap Johan Kaart Kort en bondig J Tentoonstelling in Vleeshal geopend <=j5ricven aan de redactie Palestrina-koor zong in de Grote Kerk Reddende ijzeren long naar Heerlen gevlogen Amsterdamse Beurs 8 Academie Voortgezet economisch onderwijs Riek Bonset-Horst droeg licht programma voor Winkeldiefstal gemeld BURGEMEESTER CREMERS: Drie factoren Erepalm V m Ir. D. J. Boks overleden Crematie J. C. Kroonsberg Regerings- en charter schepen voor emigratie Lekke Franse trawler op sleeptouw naar Brest Marine bracht uitkomst „De kleine middenstander" gaat in October bouwen Opnieuw diefstal in zelfbedieningswinkel WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Verwondering staat aan de wieg van de economische geschiedenis als speciaal studie-vak of het nu verwondering is in de vorm van ontzetting over de „klaagzang van de arbeid" of verrukking over „het zegelied van de machine", zeker is wel, dat het proces, dat industriële revolutie wordt genoemd, de belangstelling voor econo mische geschiedenis verhevigd en verdiept heeft", aldus begon Dinsdagavond dr. E. H. Waterbolk, leraar aan het Stedelijk gymnasium, zijn rede op een bijeenkomst in de H.B.S. aan de Raaks ter gelegenheid van de opening van het zevende cursus jaar van de Academie voor voortgezet economisch onderwijs. De rector van de academie, dr. E. Elzinga, deelde ter inleiding mee, dat dr. Waterbolk aan de aca demie verbonden is om economische geschiedenis te doceren. Ook is dr. Schulte als docent benoemd. Dr. Waterbolk vervolgde, dat door de machine massa-productie, concentratie van de bedrijven, snelle groei van de naamloze vennootschappen als bedrijfsorganisaties, om kort te gaan door een welhaast com plete economische structuurverandering, gepaard gaande met ingrijpende maat schappelijke wijzigingen, zoals urbanisatie en het opkomen van vakverenigingen economische en sociale problemen zich op de voorgrond drongen. En al behoefde men de felle en extreme opvattingen van Karl Marx de geschiedenis van iedere maat schappij tot nu toe is de geschiedenis van klassen niet te onderschrijven, toch werd wel duidelijk, dat economische en sociale factoren belangrijke drijfveren in het verloop van de geschiedenis waren. Toch werd wel duidelijk, dat er wisselwer king was tussen het politieke en sociaal- economische leven; duidelijk werd ook dat ethische en godsdienstige opvattingen niet volkomen los stonden van economische aspecten. Daarop dan richtte de geschie deniswetenschap steeds meer haar aan dacht, in het ene land vroeger, bijvoor beeld Engeland en Amerika, in het andere bijvoorbeeld Nederland, later, waaruit ook weer het verband blijkt tussen de beoefe ning van de economische geschiedenis en de ontwikkeling van het moderne kapita lisme, dat zich immers in ons land ont plooide. Dr. Waterbolk vroeg of de economische geschiedenis, nu als zelfstandige weten schap, in staat was zich in het verleden met zo ingewikkelde problemen bezig te houden, waarmee de jonge economie in eigen tijd nog niet klaar was. Technische vaardigheden kan men zich snel verwer ven en dit lichtte spreker nader toe. Uitvoerig ging dr. Waterbolk na of de geschiedschrijvers van de 16e en 17e eeuw, toen de geschiedenis zich als wetenschap vestigde, in staat waren verschijnselen van geheel verschillende aard met elkander in verband te brengen. Hij vervolgde, dat in de 17e eeuw de economische verklarings wijze van de geschiedenis sterk geremd is door de theoretische religieuze. Daarmee bedoelde hij niet, dat men de geschiedenis niet religieus kan of moet bekijken; ieder beoefenaar van de geschiedenis komt te staan voor onverklaarbare verschijnselen en zal voor het wonder zwijgen of zijn hoofd buigen. Het Marshall-plan Dr. Waterbolk kwam tot de conclusie, dat de mogelijkheid van beoefening van de economische geschiedenis als speciaal studie-vak mee te danken is, niet slechts aan de industriële revolutie, maar ook aan de geestelijke verworvenheden in het ver leden. Er is dus een verticale binding en samenhang in de beoefening van de ge schiedenis. Ook hier ligt in het verleden het heden. Maar ook het horizontale ver band met de rest van de geschiedenis mag de economische-historicus niet vergeten; zij is een deel van een groter geheel. Eco nomische oorzaken zijn belangrijke fac toren voor veranderingen in de geschie denis, maar niet de enige. Neem als voor beeld het Marshall-plan, zeide spreker. De economisch denkende mens zal zeggen: „het plan is ingegeven door de vrees voor inflatie en verarming in West-Europa," waaraan de politiek denkende zal toevoe gen: „verarming betekent radicalisering van de massa, vrees voor Russische invloed leidde tot het plan"; de cynische mens haalt de schouders op, schuift duim en vinger over elkaar en sist „money". Het is een spiering om een kabeljauw te van gen. Daarop schiet de volksdemocraat haastig toe, roepende: „ze willen van ons dierbaar vaderland en West-Europa een Amerikaanse kolonie maken." De historicus zal, al deze beweegredenen in aanmerking nemende, in de eerste plaats verwijzen naar de historische banden van ideeën en familie-verwantsch'ap tussen de Oude en de Nieuwe Wereld, in de tweede plaats naar het gezegde „grote ideeën wor stelen in het hart" en in de derde plaats naar de nog ongesloten archieven, aldus besloot dr. Waterbolk zijn rede. Gelaat tweede helft van deze eeuw Rector d r. S. Elzinga sprak over het onderwerp „Dreigt de tweede helft van deze eeuw een ander gelaat te krijgen dan die van de eerste helft." Hij herinnerde er aan, dat de periode tot 1914 er een was van kalmte. Er waren wel knelpunten en men had grote belangstelling voor de Trans vaalse oorlog en voor de oorlog in de Bal kan. Van meer belang werd de vernieti gingsoorlog van 19141913, de crisis van 1929 en de oorlog van 19401945. Gebleken is, dat de mens opvoedbaar is en dat geeft volgens spreker aanleiding om te verwachten, dat de tweede helft van deze eeuw een' ander gelaat zal krijgen. Het sociaal-ethische element zal een grote plaats innemen in het maatschappelijk leven en in het bedrijfsleven in hoge mate. Er zijn toekomstmogelijkheden geschapen. Als eerste bewijs noemde hij de waters noodramp in dit jaar, die een ieder diep heeft getroffen. De stroom van hulp van alle kanten heeft alle harten ontroerd. De laatste weken hebben wij hetzelfde be leefd na de ramp in Griekenland. Een der gelijke ethische beleving hebben wij in de geschiedenis niet. Vervolgens besprak dr. Elzinga de beweging van de morele her bewapening. Deze was reeds in de eerste helft van de eeuw opgekomen, doch zij krijgt thans een grote betekenis. Er ont staat een nieuw klimaat en de dictatoriale verhoudingen in het bedrijfsleven worden vervangen door democratische. In plaats van klimaat kan men ook spreken van mentaliteit. De geest, het denken, het wil len en het voelen veranderen. Aangezien de mens opvoedbaar is, verwachtte spreker vele veranderingen in de komende jaren. De academie voor voortgezet Economisch onderwijs kan daarbij een rol vervullen en spreker achtte het noodzakelijk, dat er een samenwerking is tussen docenten en cur sisten (evenals bij beide groepen onder ling). Tenslotte deelde dr. Elzinga mee, dat hij ir. F. Philips uitgenodigd heeft voor de academie te spreken over morele herbewa pening, en als de voorzitter van het be stuur der academie, de heer J. H. Textor, binnenkort uit Turkije terugkeert, zal hem verzocht worden te spreken over zijn ver blijf aldaar. De afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vrouwen-Electri- citeitsvereniging heeft Dinsdag het nieuwe seizoen met een voordracht middag door mevrouw Riek BonsetHorst in een der bovenzalen van restaurant Brinkmann ingezet. In haar inleidend woord herinnerde de presidente mevrouw R. van der NoordMagré, aan de komen de feestelijke herdenking van het vijftien jarig bestaan der vereniging. Verder kon digde zij diverse excursies en een speciaal verzorgde Kerstmiddag aan. De vice- presidente, mevrouw H. LoetéPeters, onthulde daarop dat mevrouw Van dei- Noord de vereniging bijna gedurende de gehele bestaansperiode heeft geleid. Om dat zij zich daarbij een voorbeeldige pre sidente toonde, die onder alle omstandig heden een gezellige en ongedwongen sfeer wist te handhaven, was het spreekster een groot genoegen haar namens het bestuur een fraai bloemstuk te mogen overhandi gen. Door hartelijk applaus gaf de verga dering hierop van haar instemming met deze woorden blijk. Riek Bonset—Horst vatte haar diverse voordrachten samen onder de titel „Humor in de litteratuur". Voor de pauze beperkte zij zich tot proza: een zestal sprookjes van H. C. Andersen en Godfried Bomans, uiterst sober verteld, wellicht zelfs te wei nig genuanceerd wat de typeringen be treft. Het programma na de pauze maakte een sterkere indruk, omdat de poëzie van Adama van Scheltema, van de School meester en zelfs van Annie M. G. Schmidt nu eenmaal minder acteertalent vraagt. Mevrouw Bonset kon zich hier bepalen tot de zuivere voordracht, waarmee zij terecht veel succes behaalde. Rest ons nog te vermelden, dat de pia niste mevrouw N. Slootsvan Lunenburg passende muzikale illustraties leverde. Een winkelier heeft aangifte gedaan van diefstal van een pakket, inhoudende twaalf witte geborduurde graslinnen slopen, twee flanellen herenhemden en een wollen deken. De winkelier verdenkt van deze diefstal een vrouw, die tweemaal in de winkel was ge weest, zonder iets te kopen. Bedoelde vrouw, die in het bezit was van een grote bruin- lederen boodschappentas, sprak met een Am sterdams accent. Haar signalement luidt: ongeveer vijf-en-dertig jaar, 1.75 meter lang, donkerblond haar, flink postuur, gekleed in wijnrode mantel, nylonkousen en zwarte lak schoenen. De waarde van het ontvreemde was ongeveer 146. De architectuurtentoonstelling van de Kring Haarlem van de B.N.A. is gisteravond onder grote belangstelling van vele auto riteiten en vakgenoten, vertegenwoordigers van zusterorganisaties en tal van andere in de bouwkunst geïnteresseerden in de Vleeshal geopend. Na een kort inleidend woord van de voorzitter van de tentoonstellingscommis sie, de heer B. J. J. M. Stevens, dankte de voorzitter van de Kring Haarlem van de B.N.A.de heer H. W. van Kempen, het gemeentebestuur voor het tot deze ten toonstelling genomen initiatief, voor het ter beschikking stellen van de Vleeshal en voor het vrij maken van de secretaris van de Schoonheidscommissie, de heer J. Voo- gel, die met een uitstekend resultaat de expositie heeft ingericht. Ook dankte hij de leerlingen van de Huishoudschool voor haar medewerking bij het serveren van verversingen voor de genodigden. Vervolgens trad de Amsterdamse archi tect A. Kom ter voor het tentoongestelde gipsmodel van het toekomstige plastiek- werk voor de ingang van het Coornhert- lyceum om een causerie te houden over de betekenis van deze architectuurtentoon stelling. Hoewel hij uitvoerig ingang op de spe cifieke nadelen van een dergelijke ten toonstelling, daar de bouwkunst nu een keer slecht te exposeren valt en de repro ducties geen voldoende indruk verschaffen van de klimaat van het land, de sfeer der omgeving en typische effecten welke het gebouw in het wisselend licht oplevert, meende hij toch drie belangrijke elemen ten te kunnen aangeven die het houden van een architectuurtentoonstelling ruim schoots rechtvaardigen. In de eerste plaats werd nu een begin gemaakt met het verzamelen van tentoon stellingsmateriaal, waaruit een eventueel op te richten tentoonstellingsraad zou kunnen putten voor toekomstige bouw kunsttentoonstellingen. Vervolgens biedt deze expositie een voortreffelijk oriëntatie punt voor het lekenpubliek. Verreweg de meeste hier geëxposeerde werken zijn in de naaste omgeving te vinden, zodat con frontatie met de werkelijkheid welke evenzeer verrassingen als teleurstellingen kan opleveren mogelijk is. Tenslotte wees hij op de grotere belang stelling van het publiek voor het bouwen, zoals die na de oorlog is ontstaan. Onge twijfeld heeft die interesse vooral een so- ciaie kant: de woningnood. Op deze ten toonstelling wordt dat ook wel gedemon streerd door het grote aandeel dat de wo- ningbouwvoorbeelden innemen. Ook voor de architecten is die sociale kant van be lang: niet voor niets wordt tegenwoordig een goede platte grond belangrijker geacht dan een mooie gevel. De heer Komter hoopte dan ook op een grote toeloop. „Dat het publiek ons zijn critiek niet onthoude en waar mogelijk zijn waar dering moge schenken en dat deze tentoon stelling moge bijdragen tot verkleinen van de afstand die er tussen kunst en maat schappij bestaat", zo besloot spreker. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers verrichtte daarna de officiële opening. De erepalm voor het initiatief tot deze exposi tie reikte hij uit aan het raadslid de heer J. M. F. van Velsen, waarna hij zich in de vraag verdiepte welke kunst de massa het meest direct bereikt, hetgeen ongetwij feld de architectuur is. Voorts was hij van mening dat geen enkele kunst zoveel van haar beoefenaars vergt als de architectuur, gebonden als de bouwmeesters zijn aan hun opdrachtgevers, met hun eisen en hun mogelijkheden. Zij moeten wat dat betreft ware diplomaten, zijn, trouwens ook in hun verhouding tot de uitvoerders van het werk. Al die factoren in aanmerking nemende, meende mr. Cramers te kunnen conclu deren, dat de architect „de moedigste mens ter wereld is en het mooiste beroep (na dat van burgemeester) uitoefent. Vervolgens maakten de aanwezigen een rondgang langs het geëxposeerde, welke een zeer geanimeerd verloop had. Onder de aanwezigen waren de burgemeesters van Bloemendaal en Zandvoort en de Haarlemse wethouders van Kunstzaken en Openbare Werken, de heren D. J. A. Geluk en W. F, Happé. (W er kort weergegeven) Oproep. Burgers van Haarlem! Uit naam van alle jonge mensen vragen wij naar aanleiding van het artikel in Haarlems Dagblad „Ontstellende cijfers over huis vesting van jonge gezinnen" allen die alleen of met twee mensen een huis van vijf of meer kamers bewonen, of zij daar van niet twee kamers kunnen afstaan. Wij weten dat inwoning niet prettig is, maar dat geldt voor beide partijen. Kan men werkelijk na lezing van boven genoemd artikel volstaan met te consta teren dat de toestand verschrikkelijk is? Het is inderdaad hemeltergend, dat de „hope des vaderlands" onder dergelijke omstandigheden moet leven. J. de V. en E. de V.H Op de architectuurtentoonstelling in de Vleeshal is ook deze afbeelding van het Rijnlands Lyceum te Wassenaar te zien. De Haarlemse architect J. P. Kloos ver- merkte daarbij de laatste inzichten zoals die vooral in Engeland door het daar door de regering gestimuleerde studiewerk zijn ontstaan. Rechts ziet men een gedeelte van het gymnastieklokaal. Wij herstellen hiermee tevens een abuis in een onderschrift bij een der foto's op de architectuurpagina's in ons blad van Zaterdag. Het daarop afgebeelde werk in aanbouw was niet het Rijnlands lyceum, maar het Protestants streekziekenhuis te Terneuzen, eveneens van J. P. Kloos. Het getuigt niet van veel artistieke on dernemingslust om nu nog eens een re prise van „Toontje heeft een paard ge tekend" te geven. Maar aangezien nie mand dat van het Toneelgezelschap Johan Kaart verwacht, behoeven wij over deze keuze allerminst enige verbazing te uiten. Deze ongesubsidieerde groep is alleen op zoek naar populaire kasstukken met ver zekerd succes en waarschijnlijk heeft dit aardige blijspel van mevrouw Lesly Storm nog v/el aantrekkingskracht genoeg. Hoe dit mogelijk is, begrijp ik eigenlijk niet goed, want men zou toch menen dat er zo langzamerhand voldoende gelegenheid was geboden om met deze lichte comedie over de strubbelingen van opvoeders en ver liefden kennis te maken. Vermoedelijk komt de verwachte nieuwe toeloop uit dat deel van het publiek, dat slechts bij hoge uitzondering de schouwburg bezoekt en niet uit de vaste kern, die volgens de sta tistieken veertig procent van de volwassen bevolking uitmaakt. De eerste tei-reinver- kenning was in ieder geval gunstig, want het Minerva-Theater in Heemstede was gisteren bij de première totaal uitverkocht. Over het stuk behoef ik echt niets meer te zeggen. Wie het nog niet uit eigen aanschouwing kent, heeft er wel zoveel over gehoord, dat een inhoudsbeschrijving overbodig is. Ik zal mij dus beperken tot de eigenlijke opvoering, die waarlijk niet veel voor de diverse voorafgaande verto ningen door het toenmalige Residentie- Toneel onderdoet. Misschien is de eerste voorstelling met Fie Carelsen en Mimi Boesnach, met Richard Flink en Paul Steenbergen destijds iets fijnzinniger ge weest maar wat wil men: bij derge lijke reprises moet het komische nu een maal wat worden aangedikt om aan de verwachtingen of herinneringen te kunnen beantwoorden. Welnu, aan de nodige over drijving was geen gebrek en vooral wat Johan Boskamp als de innemende oude snoeper van een grootvader betreft met een plezierig resultaat. Tillv Périn-Bouwmeester voerde de re gie en vervulde tevens dezelfde rol, die van de verschrikkelijk voortvarende mevrouw Parsons, die zij ook enkele jaren geleden onder leiding van Bets Ranucci-Beckman speelde. In beide hoedanigheden heeft zij haar weldadig gevoel voor humor kunnen uitvieren tot lering en vermaak van de lachlustige aanwezigen. Ook Matthieu van Evsden zagen wij in een oude gedaante terug. Van de verdere medewerkenden wist vooral Ingeborg Winkler als de ver standige moeder van Toontje zich te on derscheiden. Johan Kaart was de vader en Cilly Bach het op het punt van trouwen staande meisje. Dezer dagen kreeg ik oen brief van een lezer, die een voorstelling van „Potasch en Perlemoer" door hetzelfde gezelschap in Haarlems Concertgebouw had gezien en zich nu beklaagde over de slechte ver staanbaarheid. Ik heb daar dus eens extra op gelet, maar ik moet zeggen dat ik geen enkele moeilijkheid heb ondervonden. Misschien heeft het aan de acoustiek gelegen. Verder stelde deze briefschrijver voor (en dan zegt men wel eens dat critici zo scherp kunnen zijn!) om de acteur Jan Vreeken wegens ongeschiktheid te ont slaan. Zo'n radicaal voorstel zou ik niet willen doen, al vond ik zijn spel ook nu niet bepaald brillant. De meeste bijrollen waren trouwens niet sterk bezet. DAVID KONING In de ouderdom van 68 jaar is overleden ir. D. J. Boks. oud-leraar aan de Middelbare Technische School te Haarlem en auteur van verscheidene technische standaardwer ken. De thans overledene is te Eist bij Ameron- gen geboren en heeft gestudeerd aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij in 1908 slaagde voor het ingenieursexamen. Na enkele jaren bij enige industrieën werkzaam te zijn geweest, werd ir. Boks leraar aan de Middelbare Technische school te Dordrecht, waaraan hij gedurende de oorlogsjaren ver bonden was. Vervolgens werkte de heer Boks enige jaren bij Calvé te Delft, waarna hij benoemd werd tot leraar aan de M.T.S. te Haarlem. Ongeveer twintig jaar was hij aan deze school verbonden en doceerde werktuig bouwkunde. Drie jaar geleden werd hem pensioen verleend. De heer Boks stond als leraar hoog aangeschreven en nam een bij zondere plaats in bij de leerlingen. Oud collega's en oud-leerlingen bewaren aange name herinneringen aan de thans overledene. Hij was auteur van technische,standaardwer ken op het gebied van pompen en stoom ketels en was een geziene medewerker van technische verzameluitgaven. Na zijn pensionnering heeft ir. Boks nog enige tijd gewerkt bij Stork Hijsch voor het vervullen van speciale opdrachten. Vandaag is het stoffelijk overschot in stilte verast. Gistermiddag is te Driehuis-Westerveld verast het stoffelijk overschot van de heer J. C. Kroonsberg. De overledene is 46 jaar eerst als hand-, later als machinezetter in dienst geweest van Joh. Enschedé Zonen Grafische Inrichting N.V. en de Oprechte Haarlemsche Courant. In Mei 1942 werd hij gepensionneerd. Vrijdag is hij te Zeist ten huize van een familielid plotseling overleden. In de aula werd het woord gevoerd door de heer J. Peters namens afdeling Haarlem I van de Partij van de Arbeid en door de heer A. Valbracht. namens de groep gepension- neerden. Een familielid dankte voor de grote blijken van deelneming. De bezoekers van het Minerva-Theater hebben gisteravond, nadat er de hele avond alleen maar over gepraat was, tenslotte toch een paard te zien gekregen, al was het dan niet het door Toontje getekende. Na afloop van de voorstelling van het blij spel van Lesly Storm door het gezelschap Johan Kaart verscheen er namelijk een echte pony ten tonele om de regisseuse, mevrouw Tilly Perin-Bouwmeester, op originele wijze een bloemenhulde te te brengen. Op het programma van het gemeen telijke orgelconcert, dat gisteravond door de stadsorganist George Robert werd ge geven, was een plaats ingeruimd voor li turgische koormuziek uit de zestiende eeuw. Zij werd uitgevoerd door het onder leiding van Jaap Vranken staande Pales- Irina-koor uit Den Haag. Zoals men van een koor, dat zich noemt naar de zestiende eeuwse grootmeester der vocale polyphonie kan verwachten, voer de het ook nu werken van Palestrina uit: van de Missa Ecce Sacerdos het Kyrie, Gloria, Sanctus, Benedictus en het Agnus Dei en verder het motet „Lapidabant Ste- phanum". In de oude Gotische kathedraal vond deze muziek een heel eigen, passende sfeer, die ook de toehoorders ontvankelijk voor haar invloed kon doen worden. Maar toch is zij zo zeer gebonden aan de liturgie, dat door een uitvoering in „concertvorm haar diepste wezen zich nog niet volkomen kon laten gelden, ook al wordt hij zo voor treffelijk vertolkt als gisteravond. De uit voering berustte op zuivere, artistieke principes. Eenvoud van uitdrukking, le nige melodische ontwikkeling met behoud van een doorzichtige structuur (al was de acoustiek de zangeressen en zangers daar bij niet ter wille) en fraaie koorklank wa ren kenmerkend voor deze zang. Het Pa lestrina-koor bracht nog twee juwelen van een paar andere componisten uit de zes tiende eeuw: een „Adoramus te" van Ja cobus Clemens Non Papa (1510-1558) en „Jubilate Deo" van Jacob Handl (1550- 1591), verrukkelijk van melodische schoon heid en met een opvallende expressieve ge ladenheid. De organist George Robert leidde de avond in met een Ricercare van Palestrina, dat een duidelijk vocaal polyphoon karak ter droeg. Het werkje voldeed overigens op het orgel in de helder gehouden klanktim bres uitstekend. Bij zonder geslaagd waren ook de tussenspelen van de organist bij de uitvoering van de misdelen. Dicht bij Pa- lestrina's Ricercare stond de Canzone van J. Guarumi (1550-1611), in het bijzonder door de polyphone structuur. Anders was het gesteld met de Toccata van Girolamo Frescobaldi, welke compositie instrumen taal van aard is. De heldere registertimbres, die George Robert hiervoor toepaste, konden in gro ter verscheidenheid eveneens uitnemend dienstbaar gemaakt worden aan de ver tolking van de Orgelfantasie in G van J. S. Bach. De organist bouwde dit prachtige, driedelige werk, dat in het Andante terug grijpt op de oude vocale meerstemmigheid, maar dat verder spreekt van een nieuwe ontplooiing in structuur en in harmonieën, op tot een indrukwekkend slot van het concert. Volgens een mededeling op het program ma zullen in de maand October de middag- bespelingèn niet gehouden worden in de Grote Kerk maar in de gemeentelijke Con certzaal, des Woensdags van 3-4 uur. P. ZWAANSWIJK In 1954: 12 reizen naar Canada, 8 naar Australië en 3 naar Zuid-Afrika Uit een der hoofdstukken der rijksbe groting blijkt, dat de regeringsvloot be staat uit 3 Victory-schepen, „Grote Beer' „Waterman" en „Zuiderkruis", welke in voorgaande jaren tot emigrantenschepen werden verbouwd. Ten behoeve van het vervoer van emigranten zullen ook voor het jaar 1954 de schepen „Johan van Ol- denbarnevelt" en „Sibajak" op timechar ter varen. De vraag of de ontwikkeling van de emigratie, in samenhang met de wens ten volle gebruik te maken van de bestaande lijndiensten der rederijen, de verwerving van additionele speciaal voor het emigrantenvervoer „gebouwde" schepen rechtvaardigt, heeft de voort durende aandacht van de regering. Er is van uit gegaan, dat de schepen 12 reizen naar Canada, 3 naar Zuid-Afrika en 8 naar Australië/Nieuw-Zeeland zullen ma ken. Een Franse trawler heeft Woensdag ochtend gemeld op 20 mijl ten Zuidwes ten van Ouessant (Bretagne) een groot lek te hebben gekregen. Het vaartuig vroeg onmiddellijke hulp. Volgens een later bericht is de trawler door het Franse s.s. „Armand Lambert" op sleeptouw genomen naar Brest. BINNENLAND In de afgelopen nacht is brand uit gebroken in een der lokalen van de Sint Aloysiusschool te Baarn, dat als repetitie lokaal van het R.K. kerkkoor dienst doet. Het lokaal brandde geheel uit. Het koor is ernstig gedupeerd daar al zijn muziek is verbrand. Op een C.P.N.-vcragdering in de Am sterdamse Apollohal verklaarde het Tweede Kamerlid Gortzak in een commentaar op de millioenennota, dat ,.de spanningen, die in Frankrijk hebben geleid tot eenheid van actie voor verbetering van het levenspeil, ook in ons land aanwezig zijn. De stakingen hebben bewezen, dat er meer geld in het loonzakje komt", aldus de heer Gortzak. De Koningin heeft op het paleis Soest- dijk een delegatie van het Engelse Royal Sussex Regiment ontvangen. De delegatie kwam haar opwachting maken naar aanlei ding van het feit, dat de Koningin enige tijd geleden benoemd is tot „colonel in chief" van het regiment. Gedurende de Napoleon tische oorlogen maakte de Royal Sussex deel uit van de troepen die Holland bevrijd den en zij vochten onder meer bij Bergen, Egmond en Alkmaar in 1799, op Walcheren en langs de Schelde in 1809 en in 1814 bij Bergen op Zoom. HAARLEM EN OMGEVING Dinsdagmiddag werd te Zandvoort een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de verte genwoordigende elftallen van de Heem- steedse en Zandvoortse politie. De ontmoe ting eindigde onbeslist met een 11 gelijk spel. De afdeling Heemstede van de R.K. EHBO was van plan, de door haar leden be haalde diploma's op Vrijdag 18 September uit te reiken in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg. Doordat de betreffende diploma's evenwel niet tijdig gereed zullen zijn, werd besloten deze avond te houden op Vrijdag 2 October, eveneens in het R.K. Ver enigingsgebouw. Medewerking wordt ver leend door de Katholieke Vrije Toneelgroep, welke ter gelegenheid hiervan enige schets jes voor het voetlicht zal brengen. Op Woensdagavond 30 September zal in de Ketelaarschool. Parklaan 108, een aan vang worden gemaakt met de Cseh-cursus in Esperanto, die door de Haarlemse Volks universiteit gelijktijdig met diverse volks universiteiten in het buitenland wordt ge organiseerd en waarbij de cursisten reeds na de vierde les in correspondentie treden met buitenlandse leerlingen. Vrijdag 25 September zal prof. G. Wisse in de Kloppersingelkerk een openbare tijd- rede houden over de Protestantse geloofs genoten in Spanje. Spreker zal ter illustratie van zijn rede foto's, pamfletten, brieven, vonnissen enz. uit Spanje meebrengen. De inspecteur G. Endlich, de hoofdagent V. G. Kokhuis en de agent D. W. van Bem- mel hebben respectievelijk voor de eerste en derde maal de vaardigheidsproeven van het Nederlands Olympisch Comité met goed gevolg afgelegd. De hoofdcommissaris van politie heeft aan de geslaagden de diploma's en de daaraan verbonden draagmédaille met enige toepasselijke woorden uitgereikt. De heer C. Gigengack, chef van de af deling beddenmakerij van Vroom en Drees- mann te Haarlem, hoopt morgen de dag te vieren, dat hij veertig jaar bij dit bedrijf werkzaam is. Als jongeman kwam hij in dienst als beddenmaker: in de loop der jaren breidde de afdeling beddenmakerij zich uit. Sedert een aantal jaren is de jubilaris de chef der afdeling. De luitenant-ter-zee-vlieger tweede klas se S. R. Wolters is gistermiddag omstreeks twee uur met een Lockheed Harpoon van het vliegveld Valkenburg vertrokken ten einde zo snel mogelijk een ijzeren long te halen voor een patiënt in Heerlen. De Lockheed koerste eerst naar Schip hol, waar de motor voor de ijzeren long gereed stond om te worden ingeladen. Daarna vloog de piloot naar het vliegveld te Leeuwarden om de overige apparatuur in te laden. Vervolgens spoedde de Lock heed zich naar het vliegveld Beek bij Maastricht, waar een auto van het zieken huis uit Heerlen gereed stond om de nu complete ijzeren long zo snel mogelijk naar het Heerler.se ziekenhuis te vervoeren, waar de zieke ligt, wiens leven afhing van deze ijzeren long. De Woningstichting „De kleine midden stander" is startklaar. Zodra de officieuze toezeggingen zijn bekrachtigd begint zij weer te bouwen. Het ligt in cle bedoeling om half October te beginnen met naast en nabij de reeds gereedgekomen 42 flats aan de Hectorstraat opnieuw 69 flats te bouwen. Het officieus teoegezegde bouwvolume is groter dan verwacht werd, zodat op dit ogenblik nog niet alle te bouwen huizen bezet zijn. Het aankoopsysteem is hetzelfde gebleven. Zij, die meer willen weten, kunnen zich vervoegen bij de voorzitter, de heer J. W. Damiaans, Hectorstraat 112 te Haarlem, of bij de stichter, de heer J. W. Th. Fibbe, Koninginneweg 7, alhier. Opnieuw is door de eigenaar van een zelf bedieningswinkel op de Gedempte Oude Gracht een vrouw betrapt op diefstal van enkele levensmiddelen met een totale waarde van 2.50. Zij is na verhoor en opgemaakt proces-verbaal weer op vrije voeten gesteld- Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Nederl.'47 98'/ia 98 A.K.U. 164% 166% 186% 190% Philips Gloeil. 166 169 Kon. Petroleum 312% 312% A'dam Rubber 88% 89% Holl. Amer. Lijn 130% 130% N. Scheepv. Unie 126% 126 H.V.A 100% 102% 88 88% Amsterd. Bank 169 169 Ned. Handel Mij. 156% 156% Rotterd. Bank 163% 163% Twentsche Bank 164 164 Anaconda Copper 30'/m 31 Bethlehem Steel 43% 45 Republic Steel 40»/,, 41% Shell Union 66% 67% 19% 19% 33% 34%

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10