Chefarine 4 Wereldnieuws Zuidelijke helft Velser tunnel medio 1954 goeddeels gereed Het Europa van de Vijftien weer in actie te Straatsburg PANDA EN DE BLAUWE FLONKER AUTO-RADIO De radio geeft Donderdag Twee ton voor Utrechtse Opera nog niet binnen Vier betrouwbare middelen in 1 tablet Beschouwingen over wereldpolitiek Ook Spierpijn ió liet zo HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verkeer en Waterstaat onthult Tempo wegenbouw moet versneld worden; Eemskanaal wordt gemoderniseerd H. J. MAERTENS N.V. W. Vogt officier in Orde van Oranje Nassau Engeland en de EVG Principiële zaak tegen Bloemendaler voor Hof Gouden tientjes voor wezen uit rampgebied Deviezenreserve verlaagd goudvoorraad verhoogd Duidelijk bedrog WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1953 Aan de begroting 1954 voor Verkeer en Waterstaat ontlenen wij: De gewone dienst en de buitengewone dienst I vragen tezamen met een totale begroting van 185.716.109, bijna vijftien millioen gulden meer dan de begroting voor 1953. De inwerkingtreding van de wet auto vervoer goederen en de wet goederenver voer binnenscheepvaart, die aanvankelijk in 1953 tegemoet gezien werd, moet wegens de omvang der voorbereidende maatrege len pas op 1 Januari 1954 verwacht worden. De voorbereiding der uitvoeringsvoor schriften van de nieuwe vervoerswetgeving is thans in volle gang, evenals het onder zoek, hoe de verhoudingen ten aanzien van het wegvervoer liggen. Het gaat hier om een zeer ingewikkeld probleem, waarbij de eisen ener weten schappelijk verantwoorde methode van onderzoek moeten worden aangepast aan de beschikbare en de verkrijgbare feite lijke gegevens. Binnen niet te lange tijd kan een alge meen betrouwbaar inzicht in de verhou ding tussen de betalingen, welke de weg gebruiker verricht en hetgeen de overheid aan de wegen ten koste legt, beschikbaar zijn. Europese verkeerspolitiek Terzake van het vervoer over de spoor wegen, de landwegen en de waterwegen kan een toenemende belangstelling voor de Europese verkeerspolitieke betrekkingen worden vastgesteld. De conferentie van ministers van Ver keer van acht Europese landen, welke in Januari te Parijs bijeenkwam, zal waar schijnlijk in meer blijvende vorm en met een groter aantal deelnemers een voort zetting vinden zonder dat vooruit wordt gelopen op de algemene politieke vorm geving van Europa. De minister acht het inderdaad gewenst in deze richting te streven naar een beter cp elkaar afgestemd verkeersbeleid van de verschillende Europese landen dan op het ogenblik het geval is. De Rijnvaart Het overleg in de Rijnvaart vertoont op een aantal punten een teleurstellend gemis aan voortgang. Met name zijn de moeilijk heden met betrekking tot het loslaten van Nederlandse schepen in het Duitse binnen- verkeer nog steeds niet van de baan. De minister blijft er naar streven, dat de gemeenschappelijke markt voor dienst verleningen op de Rijn wordt in stand ge houden. Ook met betrekking tot het internatio nale wegverkeer blijft zijn beleid er op gericht, dat de vrijheid van onderlinge dienstverlening met inachtneming van de regelingen, die bij een goede vervoerpoli- tiek behoren, zal worden verwezenlijkt. „Bus toerisme" In de laatste tijd ondervond de ontwik keling van het toeristische verkeer per autobus naar het buitenland herhaaldelijk moeilijkheden. Voor een dichtbevolkt klein land als het onze acht de minister het van belang, dat het zogenaamde sociale toe risme zich veelzijdig kan ontplooien. Zijn streven blijft er op gericht ook in de toe komst hier de nodige ruimte te verschaf fen, waarbij hij zowel aan de grotere or ganen op toeristisch gebied, als ook aan de kleinere bedrijven hun kans wil laten, mits bepaalde regelen, die geordende toe standen waarborgen, worden inachtge- nomen. Zeehavens en zeescheepvaart De vraagstukken, die betrekking hebben op de Nederlandse zeehavens, hangen ten ADVERTENTIE INBOUW. EN SERVICE STATION Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Pla ten. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (13.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Alt en piano. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pla ten. 15.35 Kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Sopraan en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Tussen Dollard en Schel de, causerie. 18.00 Platen. 18.10 Accordeon orkest. 18.35 Op de Stelling, causerie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 21.20 Ra, ra hoe zit dat? 21.35 Vocaal ensemble. 21.50 Metropole-orkest. 22.20 Pianorecital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Geva rieerde muziek. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het Bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Beroemde Engelse rechtzaken: Adolf Beck, hoorspel. 14.30 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gevarieerde muziek. 16.35 Reportage. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Mili taire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regerings uitzending: L. van der Tempel: De Neder landse Antillen en de Algemene Reken kamer. 18.00 Nieuws. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Lichte muziek. 19.45 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Operconcert. 21.10 Ont moeting op Margraten, hoorspel. 22.30 Platen. 22.35 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.30 Platen. 23.4024.00 Zang en orgel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroepkoor. 12.00 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Vlaamse mu ziek. 14.30 Franse les. 14.51 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Kinderliedjes. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse muziek. 19.50 Causerie. 20.00 Wiener Blut. operette. 21.20 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Omroepkoor. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. De Engelsen en het Vasteland. Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.). nauwste samen met de algemene verkeers- vraagstukken in West-Europa. Het beleid van de minister blijft ook op dit gebied gericht op internationale samen werking, met inachtneming van de recht- machtige belangen van de Nederlandse havens, in het bijzonder in het transito- verkeer. De aandacht van de minister is gericht op het belang van instandhouding van het peil van de Nederlandse koopvaardijvloot, zowel naar omvang als kwaliteit. Tegen discriminatie van de vlag blijft de Neder landse regering optreden. De totstandkoming van de algemene pensioenregeling voor zeevarenden kan per 1 Januari 1954 verwacht worden. Luchtvaart Het invoeren van lagere tarieven vormt een krachtige stimulans voor de uitbrei ding van het vervoer door de lucht. De gunstige ontwikkeling wordt mede mogelijk gemaakt door de technische voor uitgang in de vliegtuigbouw, als gevolg waarvan vliegtuigen ter beschikking ko men, welke tegen lagere kostprijs per eenheid van vervoer, vervoergelegenheid produceren. De gang van zaken bij de K.L.M. ver toont eenzelfde beeld. De groei was in 1952 niet zo groot als in 1951, toen de gehele luchtvaart een bijzonder gunstig jaar had, niettemin werd de positie van het bedrijf verder versterkt. Er is aanleiding de toe komst van de Nederlandse luchtvaart met vertrouwen tegemoet te zien. In 1954 zal ten aanzien van het banen stelsel van Schiphol en de daarbij beho rende outillage (verlichting en electroni- sche apparatuur) rekening worden ge houden met de eisen, welke het moderne vliegtuigmaterieel stelt, de bestaande ge bouwen zullen aangepast worden aan de geleidelijk toenemende stroom van reizigers en goederen en op het terrein Eelde zul len verdere voorzieningen getroffen wor den, welke dit terrein geschikt zullen ma ken als uitwijkhaven voor Schiphol en als vestigingsplaats voor de voortgezette op leiding van de afdeling rijksluchtvaart school. Het hefschroefvliegtuig eist de volle aan dacht: de onderzoekingen en proeven met het experimentele model worden voort gezet. Waterstaat In 1954 zullen voltooid worden de rijks weg no. 2, AmsterdamUtrecht (met twee rijbanen) en de verruiming van het Am sterdam-Rijnkanaal tussen Amsterdam en Utrecht. Voltooiing van het rijkswegenplan zal nog altijd volgens globale raming 601 a 700 millioen vorderen. Voortgaan in het tempo der laatste vijf jaar zou nog 25 a 30 jaren vereisen. Het tempo moet daarom worden versneld. De zuivering van afvalwater wordt een steeds nijpender probleem. Bevolking en industrie veroorzaken verontreiniging in toenemende mate. Het ontwerp voor een wet, die dit onderwerp regelen wil, heeft de minister in studie. Het Eemskanaal voldoet niet meer aan de eisen. Kustvaarders en andere zee schepen kunnen elkaar nauwelijks passe ren, terwijl het gebruik als afwaterings kanaal eveneens nadelig voor de scheep vaart is. Het is nodig het bestaande kanaal te verruimen en een nieuwe kanaalarm met een nieuwe zeesluis onder Farmsum aan te leggen. De kosten van deze werken worden geraamd op 37,5 millioen, waar in het rijk 2/3 gedeelte zou bijdragen. Zeven millioen is uitgetrokken voor het treffen van verkeersvoorzieningen in de ontwikkelingsgebieden. Verwacht moet worden, dat medio 1954 bij de uitvoering van de tunnelbouwwer ken te Velsen de fase zal worden bereikt, waarin de Zuidelijke tunnelhelft, voor zo ver gelegen benoorden de toekomstige Zui delijke kanaaloever ter plaatse, gereed zal zijn. Ten behoeve van de voortzetting van de tunnelbouw te Velsen is door de minister in zijn begroting voor 1954 een post van 14 millioen opgevoerd. Vandaag laatste dag van gestelde termijn Aan de tweehonderdduizend gulden, be nodigd om het voortbestaan van de Utrecht se Opera voorlopig zeker te stellen, kwam men gisteren nog 70.000 tekort. Als da tum waarop de twee ton beschikbaar moest zijn, was 16 September gesteld. Wanneer van het ontbrekende vandaag, op de laat ste dag van de gestelde termijn, nog 25.000 binnenkomt, is er voor het comité van actie aanleiding, zijn werkzaamheden voort te zetten. Deze aanleiding wordt gevonden in de verwachtingen, welke er bestaan ten op zichte van de door vele zijden onderno men acties, welke nu op gang beginnen te komen. Zo heeft een aantal bedrijven zich bereid verklaard, per werknemer een gulden te storten. Voorts vernemen wij van de directie, dat de koorleden van de Utrechtse Opera besloten hebben 850. van hun lonen niet te innen en dit bedrag aan het comité ten goede te laten komen. De mededeling van de bevordering van de heer Willem Vogt tot officier in de Orde van Oranje Nassau vormde wel het hoogte punt van de zeer drukke afscheidsreceptie, die het bestuur van de Nederlandse Radio Unie hem gisteren in ,,Het Hof van Hol land" te Hilversum heeft aangeboden. Bij zijn heengaan als technisch directeur van de N.R.U. De adjunct-regeringscommissaris in Radio-aangelegenheden, mr. Ph. de Vries, merkte in zijn rede op, dat de re gering door deze onderscheiding van haar waardering heeft willen getuigen voor hem, die voor ontstaan, ontwikkeling en uitbreiding van de radio in ons land de grote stuwkracht is geweest. Niet alleen demonstreerde Willem Vogt zijn kennis op technisch gebied, hij had bovendien oog voo"r cultuur en beschaving, terwijl hij de grote verantwoordelijkheid heeft begre pen ten opzichte van een zo gevoelig en gevaarlijk instrument als de microfoon. LONDEN (Reuter). Engeland zal spoe dig zijn plannen bekend maken voor een nauwei-e samenwerking met de E.V.G., zo wordt in diplomatieke kringen te Londen verklaard. Tot een volledige deelneming zal het echter nog niet komen. Een woord voerder van de Britse Hoge Commissie te Bonn heeft meegedeeld, da't Engeland zijn voorstel heeft voorgelegd aan de zes lid staten van de E.V.G. ADVERTENTIE OËZE ^rOSTUKKE^Ïl^S^L^Npf oudé bronzen cent Deze munten zljnör'geldig en kunnen toten met 15 December bij a«e postkantoren wor- den ingewisseld De 4 geneesmiddelen van Chetarine „4" worden door doktoren in de Hele wereld aan hun patiënten voorgeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en hebben miilioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep. m Onmiddellijk na de opening van het nieuwe zittingsjaar van de Siaten-Generaal bood de minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, in de Tweede Kamer de millioenen- nota aan. De minister opent het befaamde koffertje. 'n 4{je d°et wonderen/ Voor het Gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdagmiddag een principiële zaak gediend tegen een 65-jarige koopman uit Overveen. De rechtbank te Haarlem had hem op 7 Mei vrijgesproken van „het be kleden van een leidende functie in het gra fische handelsbedrijf", hetgeen hem bij een vonnis van het voormalige Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam voor de tijd van het leven was ontzegd. De Officier van Justitie was in appèl gegaan. De verdachte deelde mede, dat hij na bij terzake kundigen advies te hebben in gewonnen, een eenmanszaak in grafische materialen was begonnen. De procureur- generaal, mr. J. F. Hoeffelman, was van mening, dat de bewering van de koopman, geen leidende functie te bekleden omdat hij geen personeel heeft, niet op gaat. In het bedrijf bekleedt verdachte naar zijn mening de functie van „de baas". Hij re fereerde zich aan het oordeel van het Hof en vroeg voor het geval dit de koopman wel schuldig zou achten een principiële boete van 25 gulden subsidiair tien dagen. De raadsman, mr. J. E. Grootjans, op wiens advies cle koopman zijn bedrijf was begonnen, achtte het requisitoir van de procureur-generaal zwak. Hij betoogde, dat in de sententie van het Bijzondere Hof aan zijn cliënt niet de bevoegdheid is ont nomen als zelfstandige in het grafisch han delsbedrijf werkzaam te zijn. Hij conclu deerde tot bevestiging van het vrijspreken de vonnis van de Haarlemse rechtbank. Op 29 September zal het Hof arrest wijzen. (Van een bijzondere medewerker) STRAATSBURG, 15 September. In de Haagse Ridderzaal is Dinsdag de nieuwe zitting van de Staten Generaal ge opend. En op deze zelfde dag begon des middags in Straatsburg de najaarszitting van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. Dat betekent, dat een aantal Kamerleden niet in Den Haag kon zijn, een bijkomstigheid, die er weer eens aan herinnert, dat het tijd wordt, niet al leen de Europese Kolen- en Staalindustrie en de Europese Defensie maar ook het Europese parlementaire leven te inte greren. Deze najaarszitting van de Raadgevende Vergadering kan belangrijk worden. Toen de parlementariërs uit Vijftien Europese landen de vorige keer bijeen waren dat was in Juni stond er een debat over de wereldpolitiek op het programma. Maar dat werd toen uitgesteld, want meer derheid meende, dat men nog onvoldoende was ingelicht over de nieuwe wendingen in Ruslands politiek. Men wilde toen wachten op de conferentie, die op de Ber muda's zal worden gehouden. Maar nu is het dan zo ver, dat men de bespreking aandurft. Men zal daarbij kunnen uitgaan van een rapport van de Belg Spaak. Dit rapport is weliswaar op verzoek van de j Politièke Commissie geschreven, maar het i moet niet als een rapport van de commis- j sie maar als een rapport van Spaak per soonlijk worden beschouwd. Wat moet de Raad van Europa in de wereldsituatie van dit ogenblik doen? Deze vraag vormt het onderwerp van het rapport en van het po litiek debat dat nu Vrijdag zal beginnen. Spaak doet maar dit is zijn persoon lijke mening een aantal dingen aan de hand: Een conferentie van de Vier, ter be spreking van het probleem Oostenrijk en het probleem Duitsland. Men moet voorts nog eens nadrukkelijk vaststellen, dat de hereniging van Duitsland onmisbaar is voor de wereldvrede, maar dat neutrali sering of demilitarisering van Duitsland onaanvaardbaar is. Verder zal men moe ten erkennen, dat Duitsland zijn eigen politiek moet bepalen en vrije verkiezin gen in een herenigd Duitsland moeten worden bevorderd. In zijn rapport raadt Spaak ook aan dat de Sovjet Unie. de Verenigde Staten, En geland en de Europese Gemèenschap (die overigens nog tot stand moet worden ge bracht) in het kader van de U.N.O. een garantieverdrag zullen sluiten. De Oost grens van de Europese Gemeenschap ten slotte zou aan beide zijden een gedemili tariseerde zóne moeten hebben. Dit zijn de hoofdpunten uit het rapport en hier over zal men dus gaan spreken. Zal men ook spreken over het rapport van de Ne derlandse socialist Van der Goes van Na- ters over de Saar? Het staat nog niet vast, maar het lijkt onwaarschijnlijk. En zal men over de defensie gaan spreken? Hier over is een rappoi't uitgebracht door het Nederlandse Tweede Kamerlid Fens. Er komen in deze najaarszitting nog an dere onderwerpen van uiteenlopende aard aan de orde. De eerste middag was overi gens net als in een echt parlement aan allerlei huishoudelijks gewijd. De middag begon met de herdenking van drie over leden afgevaardigden en van de secretaris generaal van de Raad van Europa Jacques Camille Paris, die enige maanden geleden bij een auto-ongeluk was omgekomen. Voor de aardbevingrampen in Grieken land zal een commissie worden ingesteld, waarin twee Grieken zitting zullen heb ben en voorts uit elk der landen van de Raad van Europa een afgevaardigde. Deze commissie zal nagaan hoe Griekenland in dezen is te helpen. De Griekse afgevaar digden Merkouris en Makkas hebben dank gebracht voor deze maatregel, die door de voorzitter van de Raadgevende Vergade ring werd aangekondigd. En hiermee is over de vergadering van deze dag genoeg gezegd. Het wachten is nu op de debatten over de politiek, die Vrijdag pas goed zullen beginnen. Naar Bonn (ANP). Dr. Adenauer, de West-Duit se bondskanselier, heeft de Nederlandse afgevaardigde mr. Van der Goes van Na- ters uitgenodigd tot een bespreking over het Saai-vraagstuk. Het onderhoud zal Woensdag in de bondskanselarij in Bonn plaats hebben. De heer Van der Goes heeft zich in het Frans-Duit.se Saardispuut inge schakeld, toe.n hij vorig jaar een opdracht der raadgevende vergadering van de Raad van Europa aannam, om een rapport over de Saarkwestie te schrijven. Het rapport is thans gereed, doch in Straatsburg is vooral van de kant der Duitse afgevaar digden sterk verzet gerezen tegen een dis cussie in een openbare vergadering. In verband daarmee neemt men in Straats burg aan, dat Adenauer het wenselijk heeft geoordeeld persoonlijk tegenover mr. Van der Goes een uitstel van het Straats- burgse debat over'de Saar te bepleiten. Geschenk van Amerikaan De Amerikaan Honegger, die nog 102 Nederlandse gouden tientjes onder zijn be rusting had, heeft deze ter beschikking ge steld van het ministerie van Buitenlandse Zaken ter uitreiking aan de v/ezen in het rampgebied Het ministerie gaf de gouden tientjes door aan het ministerie van Maatschap pelijk Werk, dat zich met de uitreiking van de muntstukken, zal belasten. De Neder landse bank heeft voor elk gouden tientje een vergunning op naam uitgereikt, aange zien het bezit van gouden tientjes zonder zo'n vergunning verboden is. Er blijken minder dan 102 wezen uit het rampge bied geregistreerd te zijn, zodat ook de jongsten van de half wezen een gouden tientje kunnen ontvangen. De Nederlandsche Bank gaat blijkens haar weekstaat voort met de kwaliteits verbetering van haar totale deviezen reserve. Met niet minder dan 100 mil lioen is de goudvoorraad deze week ver sterkt tot de recordhoogte van 2720 mil lioen. De netto deviezenreserve is ditmaal met een vrijwel gelijk bedrag verminderd en wel met 101 millioen, zodat het totaal van deze beide posten vrijwel onveranderd 4272 millioen bedraagt. De bankbiljettencirculatie is deze week met 36 millioen ingekrompen tot 3084,7 millioen. Protest. Mahatma Gandhi's zoon Manilal, die op 8 December 1952 door een Zuid- Afrikaanse rechtbank werd veroordeeld tot een boete van vijftig pond of een gevangenisstraf van vijftig dagen we gens zijn aandeel in een politieke be toging, heeft Dinsdagavond doen we ten, dat hij afziet van een beroep op het Hooggerechtshof en dat hij er de voorkeur aangeeft de gevangenisstraf te ondergaan. Manilal Gandhi zeide hiertoe te hebben besloten om op deze wijze te protesteren tegen de nieuwe maatregelen van de Zuid-Afrikaanse regering tegen de Indische minderheid in Zuid-Afrika. Vrijlating. Op het Britse ministerie van Luchtvaart wordt meegedeeld, dat kor poraal Anthony Rigden, die twee maan den geleden in de kanaalzone van Egyp te verdween en later in Parijs werd gearresteerd. Dinsdag is vrijgelaten. Hij heeft enige tijd in Engeland gevangen gezeten. Rigden heeft verklaard, dat hij van 10 Juli tot 8 Augustus door de Egyptenaren gevangen is gehouden. Op 13 Augustus zouden de Egyptenaren hem van géiden en een paspoort voor zien en op een schip naar Frankrijk gezet hebben, waar hij 28 Augustus door de Franse politie is aangehouden. Ministeries. Dinsdagavond is in Moskou bekendgemaakt, dat drie nieuwe mi nisteries zijn ingesteld. Het zijn: een ministerie van automobielindustrie en verkeerswegen, onder leiding van I. A. Likhatsjef; een ministerie voor geolo gie, onder leiding van P. J. Antropof, voor onderzoek naar de natuurlijke hulpbronnen van de Sovjet-Unie, en een ministerie van vliegtuigindustrie, onder leiding van P. V. Dementjef. Maandagavond was door de regering reeds de vorming van vijf nieuwe mi nisteries bekendgemaakt. Nationalisten. De politie te Casablanca heeft Dinsdag medegedeeld, dat veertien leiders van de nationalistische partij „Istiqlal", die zij de „generale staf" van het gebied van Casablanca noemt, zijn gearresteerd. Zij zullen worden berecht op beschuldiging van het organiseren van verstoring van de orde. Sommigen van hen worden door de politie be schuldigd van het organiseren van de ongeregeldheden in Marrakesj, toen de sultan werd afgezet en Sidi Mohammed Ben Moulay Arafa tot nieuwe sultan werd uitgeroepen. Berg. De abt van het klooster Kykko op het door een aardbeving geteisterde eiland Cyprus, mgr. Chrysostomos, heeft Dinsdagavond medegedeeld, dat hij in de omgeving van Ayios Deme- trianos, 40 km van Paphos, een gesple ten berg had gezien. De spleet tussen beide delen van de berg was 35 centi meter breed. Ooggetuigen te Paphos bevestigden de mededeling van de abt. Actie. In Teheran wordt vernomen, dat de Perzische regering Maandag een Russische burger heeft laten arresteren en dat zij overweegt verscheidene an dere Russen, belast met de bewaking van Russische gebouwen en installaties, uit te wijzen. Inmiddels .blijft de rege- ring-Zahedi haar actie tegen de com munistische Toedeh-partij voortzetten, volgens waarnemers echter zonder veel resultaat. Te Foemen in de provincie Gilan aan de Kaspische Zee werd de staat van beleg afgekondigd, nadat 50 leden der partij waren aangehouden. De gearresteerden worden „spionnen en verraders in dienst van een vreemde mogendheid" genoemd. Verdediger. Volgens het Belgische blad „Lanterne" heeft de Belgische senator prof. Henri Rolin zich bereid verklaard, de verdediging van de voormalige Per zische eerste minister Mossadeq op zich te nemen. Ruim een jaar geleden ver dedigde prof. Rolin de Perzische be langen voor het internationale gerechts hof te Den Haag tegen de aanklacht van de Brits-Perzische oliemaatschappij. Bezoek. Volgens regeringsfunctionarissen te Parijs zal premier Laniel zich bin nenkort op uitnodiging van president Eisenhower voor een beleefdheidsbezoek naar de V. S. begeven. Er is nog geen datum vastgesteld. ADVERTENTIE en rheumatische pjjnen wrijft U weg met 23. „Daar komt mijn nieuwe clown juist aan", zei de circus-directeur trots, „let op, hoe goed hij in zijn rol blijft. Geeft hij niet een prachtige uitbeelding van een on plooibare huisknecht, die tegen zijn wil in het circus is verzeild gemaakt?" Maar toen Panda in de aangewezen richting keek, kon hij zijn ogen nauwelijks geloven. „M maar.... dal IS geen clown, dat is mijn huisknecht Jolliepopü", riep hij uit en hij snelde op de geplaagde knecht toe, die ver geefs twee hossende clowns van zich tracht te af te schudden. Toen hij Panda zag aan komen, lichtte er nieuwe hoop op in zijn verwilderde ogen. „Mijnheer Panda!", klonk zijn noodkreet, „wees zo goed mijn ware positie aan deze onnozelen te ver klaren!" De clowns sloegen achterover van verbazing, toen zij bemerkten, dat zij een werkelijke huisknecht voor hun collega hadden aangezien. Het was een hoogst pijnlijke situatie.Maar plotseling schal de er een daverend gelach endaar naderde de Groot Mogol van Hajashoe, die zich eindelijk bleek te amuseren. „Voor waar!", riep hij, zich de tranen uit de oger. wissend, dat was een aardige pots met die uitgedroogde knecht. Laat ons wat meer van dit grappige circus zien!" U zult zich wellicht herinneren hoe dr. Paul Schliemann, de kleinzoon van de grote on derzoeker Heinrich Schliemann, beweerde in de vaas met de uilenkop (afkomstig uil de schat van Priamus) een munt met vreemde inscripties te hebben aangetroffen. Voorts zou hij een dergelijke munt ook hebben gevonden bij de ruïnes van Saïs. Door de ont dekking van een papyrusrol uit het jaar 4571 en door ont cijfering van een Maya-ma nuscript zou hij het legendarische Atlantis op het spoor zijn gekomen. Laten we op de voorgrond stellen, dat het verhaal van Paul Schliemann nog wel wat omslachtiger was, maar ook deze schaarse gegevens zijn ruimschoots voldoende om de man als een bedrieger en een kletskous te brandmerken, voor welk oordeel men zelfs niet eens een deskundige behoeft te zijn, want ook de in deze materie geïnteresseer de leek zal tot die overtuiging komen. Iedere deskundige op het archaeologische terrein zal ons kunnen vertellen dat de vaas met de uilenkop zich niet bij de Priamus- schat bevond, want al deze voorwerpen werden destijds nauwkeurig geïnventari seerd en een dergelijke vaas ontbreekt op de inventarislijsten. Maar dit en andere ar gumenten buiten beschouwing latende, kunnen we ook zelf wel enige voze plekken in het verhaal van Paul Schliemann aan wijzen. Het bedrog puilt er als het ware uit! Immers, hij heeft het over een papyrusrol uit het jaar 4571 vóór Ch., welke papyrus hij in het Petersbxirgse museum zou heb ben ontdekt. Wanneer we nu weten, dat de Egyptenaren ieder jaar een naam gaven, overeenkomende met een belangrijke ge beurtenis die in dat jaar had plaats gegre pen, is het dc Egyptologen slechts mogelijk aan de hand van bepaalde lijsten (de steen van Palermo) de dateringen ongeveer te re- .J construeren. Maar die datering kan slechts geschieden tot omstreeks 3400 v. Chr. Vóór die tijd wordt het nog veel moeilijker om dat ieder aanknopingspunt ontbreekt. Wan- neer bepaalde astronomische verschijnselen worden ge noemd, kan somtijds een pe riode worden berekend, maar dan dient de hulp van sterre- kundigen te worden ingeroe pen. Bovendien is het dan al leen nog mogelijk voor de ja ren welke na 4236 v. Chr. val len. Toen werd nl. de nieuwe Egyptische ka lender ingevoerd. Vóór dat jaar bezaten de Egyptenaren een andere tijdrekening, waar door een juiste datering nog veel onmoge lijker wordt. Wanneer Paul Schliemann dus het nauw keurige jaartal 4571 v. Chr. noemt, weet iedereen die ook maar enigermate op de hoogte is met de dateringsmoeilijkheden, dat de man zich aan falsificaties schuldig maakt. Bovendien is het natuurlijk uitge sloten dat een vreemdeling in het Peters- burgse museum zo maar de hand weet te leggen op een papyrus, die aan de aandacht der Egyptologen zou zijn ontsnapt. Het on zinnige van deze geschiedenis valt nog dui delijker in het oog, als men weet dat het oudste Egyptische schrift op steen is aan gebracht en ongeveer 1000 jaar jonger is dan het door Schliemann genoemde jaar. Wat de mededeling in het Maya-schrift be treft, kunnen we heel kort zijn. Want het Maya-schrift was ten tijde van Paul Schlie mann' s publicatie nog niet ontcijferd en is dit thans, nu we 40 jaar verder zijnnog niet. Thans zullen we dit onderwerp definitief verlaten, om ons bezig te houden met de wellicht wat zonderlinge vraag: „Waar om zijn onrijpe vruchten hard en onaan genaam van smaak?" Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTlLLON

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2