Zorg voor geestelijke volksgezondheid in Kennemer- en Amstelland Nutsbibliotheek gemoderniseerd Vanmiddag verklaring van KVP Haarlems Dagblad Wijd arbeidsveld voor gemeentelijke samenwerking Toestand in Augustus slechter dan in Juli Uiterste pogingen tot andere oplossing faalden A an vraagfo rmuiier H. Timmer bij jubileum hartelijk gehuldigd Brand op tweede étage aan Santpoorterplein WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Binnenkort in verscheidene gemeenteraden Voetangels en klemmen De woningnood in Haarlem Kwestie van psychologie Weer twee aanrijdingen met bromfietsen Mr. K. Wiersma rechter- plaatsvervanger te Haarlem De wethoudersverkiezing in Haarlem Veertig jaar in filmbedrijf Eigen taak voor hen die aan Stadsbibliotheek nog niet toe zijn Eigen taak Leken-element Vragen Burgerlijke Stand van Haarlem Twee kamers voor een deel uitgebrand Hildebrandschool in Haarlem-Noord Voetbal Arsenal versloeg Chelsea Reeds vóór de oorlog werd in Haarlem de behoefte gevoeld aan een georganiseerde zorg voor geesteszieken. Tot dien was de gemeentelijke psychiatrische hulp uiterst beperkt; zij bepaalde zich tot controle op de opneming in gestichten voor geestes zieken maar zij strekte zich niet uit tot het veel grotere en belangrijker terrein van de voor- en nazorg. Voor die taak ontbrak het verplegend en administratieve perso neel, welks assistentie voor de psychiater onontbeerlijk was. Anderzijds echter was het zielental van Haarlem niet groot genoeg om aan een staf personeel in volle ge meentedienst emplooi te verschaffen. Daarom werd met de overige gemeenten van Kennemerland en Amstelland contact opgenomen, hetgeen leidde tot de instelling van een psychiatrische voor- en nazorgdienst voor Haarlem, Velsen, Haarlemmermeer, Beverwijk, Heemstede, Bloemendaal, Nieuwer Amstel Aalsmeer, Zandvoort, Heems kerk, Haarlemmerliede c.a. en Bennebroek. Deze voor- en nazorgdienst heeft sedert dien voortreffelijk werk geleverd en aan alle betrokken gemeenten uitnemende diensten bewezen. Een ander deel van de zorg voor de gees telijke volksgezondheid, de z.g. sociaal- paedagogische nazorg, behartigt Haarlem reeds enkele tientallen jaren zelfstandig en practisch uitsluitend voor de eigen ingeze tenen. Het probleem van de zorg voor deze misdeelden doet zich echter niet alleen in Haarlem gelden, maar is ook in de omlig gende gemeenten urgent. Vandaar dat reeds enkele jaren geleden in overweging werd genomen ook de sociaal-paedagogi- sche dienst te hervormen tot een gemeen schappelijke dienst voor alle gemeenten van Kennemerland en Amstelland, waar bij uiteraard de vraag rees of er nog wel voldoende grond was om de psychiatrische en de sociaal-paedagogische voor- en na zorg als afzonderlijke diensten te besten digen. Bovendien bleek na de oorlog het besef te zijn ontstaan dat op het terrein van de geestelijke volksgezondheid niet alleen de reeds genoemde maar ook andere taken te vervullen waren en dat met name ook de oprichting en instandhouding van medisch- opvoedkundige bureaux en van advies- bureaux voor beroepskeuze daartoe be hoorden. Veel sterker evenwel dan bij de beide eerstgenoemde taken komt bij de laatstge noemden de levensbeschouwing een woord meespreken. Zo is het in de gegeven Ne derlandse verhoudingen eenvoudig niet denkbaar dat alle kringen van de bevol king de geestelijke leiding van een gemeen telijk dus i. c. neutraal bureau zouden aan vaarden bij de beroepskeuze. Daarom zijn in het overleg, dat nu reeds enkele jaren gaande is tussen Haarlem en de overige gemeenten van Kennemerland en Amstelland ook de z.g. Kruisvereni gingen, het Witte Kruis, het Wit-Gele Kruis en het Oranje-Groene Kruis betrok ken. In menig opzicht heeft dit overleg tot vruchtbare en tastbare resultaten geleid, in tal van andere opzichten evenwel blijkt de weg nog bezaaid te zijn met voetangels en klemmen. Terwijl het inzicht algemeen is dat op het gebied van de geestelijke volks gezondheid bovengenoemde taken noodza kelijk vervuld moeten worden, zijn toch de meningen nog zeer verdeeld over de mid delen, die daartoe moeten worden aange wend. Zo is gebleken dat bij het gepleegde over leg een belangrijk struikelblok de vraag was of deze zorg voor de geestelijke volks gezondheid regionaal door de gemeenten van Kennemerland en Amstelland moest worden georganiseerd dan wel provinciaal door een te Alkmaar gevestigde Stichting, die betrekkelijk kort geleden in het leven is geroepen door de Provinciale afdeling van de Vereniging van Nederlandse ge meenten en de provinciale Kruisvereni gingen. Enerzijds is men de opvatting toe gedaan dat het zielental van Kennemerland Het statistiekje over Augustus van het Haarlemse Huisvestingsbureau biedt al weer een nog somberder beeld dan reeds over Juli en de voorafgaande maanden het geval was. Het aantal onhoudbare gevallen liep op van 456 Op 31 Juli tot 487. Twaalf geval len werden van de lijst der „zeer urgen- ten" overgeboekt naar die der onhoud- baren, 26 nieuwe gevallen werden daarbij ingeschreven. Daartegenover konden slechts zes gezin nen aan een betere woonruimte worden geholpen. Bij de afdeling der zeer urgente gevallen steeg 't cijfer der wachtenden van 1694 tot 1703. Negen gezinnen vertrokken naar el ders; voorts was er de overboeking van de reeds genoemde twaalf onhoudbaren en er werden 31 gezinnen geholpen. Ten on gunste van dit lijstje werden 61 nieuwe gevallen ingeschreven.... Bij de wachtlijst voor ouden van dagen was het al niet veel beter: de 185 wach tenden werden er 195 door de inschrijving van tien nieuwe gegadigden, waartegen over er slechts één kon worden afgeboekt. en Amstelland (pl.m. 400.000) het optimale aantal vertegenwoordigt en dat dientenge volge een provinciale organisatie minder efficient zou werken dan een regionale, an derzijds wordt het een belangrijk voordeel geacht dat de organisatie van deze taken door Haarlem, de overige gemeenten van Kennemerland en Amstelland en de Kruis verenigingen deze zorg in de publiekrech telijke sfeer zou brengen terwijl de verzor ging door de Alkmaarse stichting het totale complex van te nemen maatregelen in de privaat-rechtelijke sfeer zou houden. Waar hel hier immers een taak betreft, die zo al niet geheel dan toch grotendeels met over heidsgeld zal moeten worden gefinancierd, wordt het vrij algemeen niet gewenst ge acht een en ander te onttrekken aan de pu blieke controle. En dit nog te meer daar de in 1951 tot stand gekomen wet op de ge meenschappelijke regelingen de samenwer king tussen gemeenten en privaatrechtelij ke lichamen als de Kruisverenigingen in de publiekrechtelijke sector mogelijk heeft gemaakt. Dit wil intussen nog geenszins zeggen dat alle voorstanders van regelingen in de pu bliekrechtelijke sector reeds kunnen in stemmen met de regionale regeling voor de zorg voor de geestelijke volksgezondheid, zoals deze in Kennemerland groeiend is. De wet op de gemeenschappelijke regelingen voorziet namelijk in de vorming van nieu we organen voor bepaalde taken, die deze bepaalde taken dan van de individuele ge meentebesturen overnemen. Het is niet ge heel onbegrijpelijk dat niet alle gemeente besturen, c.q. niet alle gemeentebestuur ders, er in kunnen slagen deze taken „los te laten" en toch de financiële consequenties te (moeten) aanvaarden van wat de nieuw te vormen organen believen te besluiten. Daar ook deze nieuw te vormen organen onderworpen zijn aan het toezicht van Ge deputeerde Staten is deze kwestie er meer een van psychologische dan van practisch- financiële aard, maar ook psychologische kwesties kunnen van belang blijken. Ge hoopt - en verwacht! - mag intussen wor den dat alle gemeentebesturen en gemeen tebestuurders in Kennemerland en Amstel land aan een goede en doeltreffende zorg voor de geestelijke volksgezondheid méér waarde zullen hechten dan aan reële of vermeende prestige-kwesties. Hoe dit zij, verwacht kan worden dat deze voor geheel Kennemerland en Amstel land zo belangrijke aangelegenheid binnen kort in alle gemeenteraden in de omtrek aan de orde zal komen. Op de Grote Markt heeft omstreeks ze ven uur gisteravond een ongeluk plaats ge had tussen een personenauto en een brom fiets, welke laatste werd bestuurd door de 67-jarige muziekhandelaar B. de D. uit Haarlem. De aanrijding ontstond doordat de bestuurder van de bromfiets, die van uit de Smedestraat de Grote Markt op reed, geen voorrang verleende aan de per sonenauto, die over de Grote Markt in Oostelijke richting reed. De bromfietser reed met het voorwiel tegen de linkeraeh- terzijde van de auto, waardoor hij op het wegdek viel. Hij is met een snij wond bo ven het rechteroog en een vermoedelijke hersenschudding in het Diaconessenhuis ter verpleging opgenomen. Gistermiddag heeft cm ongeveer drie uur op de hoek Gen. Cronjéstraat en Gen. Joubertstraat een ernstige aanrijding plaats gevonden tussen een bromfiets, be stuurd door de 69-jarige W. F. L. uit Am sterdam en een militaire jeep. De bestuur der van de bromfiets reed in Noordelijke richting over de Schoterweg en bleef, ge komen bij de Gen. Cronjéstraat, rechtuit rijden. De militaire jeep, d'ie eveneens in Noordelijke, richting over de Schoterweg reed, sloeg rechtsaf de Gen. Cronjéstraat in, waarbij hij vermoedelijk de bestuurder van de bromfiets de weg afsneed. De brom fietser viel cp het wegdek en is met een vermoedelijke schedelbasisfractuur naar de Deo overgebracht. Hij is nog steeds buiten kennis, doch ziji toestand schijnt niet le vensgevaarlijk te zijn. De Haarlemse rechtbank heeft Dinsdag geïnstalleerd als rechter-plaatsvervanger mr. K. Wiersma, secretaris van 'het college van curatoren der universiteit te Leiden. Staande op het balcon van het Paleis Lange Voorhout neemt het Koninklijk gezin na terugkeer van de rijtoer door Den Haag de spontane toejuichingen van de Hagenaars in ontvangst. „Vanmiddag zal de fractie-voorzitter van Ve Katholieke Volkspartij in de Haarlemse raad een verklaring afleggen over de wet houdersverkiezing. Verwacht wordt, dat de K.V.P. zich bij de benoeming van wethouder A. J. M. Angenent zal neerleggen, zij het wellicht met enkele beperkingen. De pogingen welke de K.V.P. in liet werk heeft gesteld, om, nadat de heer Angenent zijn benoeming in overleg met zijn fractie reeds had aanvaard, wijziging in ,de samen stelling van het College te brengen, zijn niet geslaagd." Deze mededelingen deed de voorzitter van de Haarlemse fractie van de Partij van de Arbeid, de heer E. F. Albrecht, gister- a\ond op een federatieve ledenvergadering, welke in „De Leeuwerik" werd gehouden. De bijeenkomst was gewijd aan de moei lijkheden bij de jongste wethoudersverkie zing, moeilijkheden welke de heer Albrecht niet zag als het begin van een nieuwe zit tingsperiode, maar als de afsluiting van de voorbije. De heer Albrecht verklaarde voorts, dat de K.V.P. een nieuw eiement bij de ver deling der portefeuilles in het geding had gebracht, namelijk een onderscheid in Ondergetekende: Naam- Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT h 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZU, die zich met ingang van 1 October 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 September 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen principiële en niet-principiële portefeuilles. Dit onderscheid erkent de Partij van de Arbeid niet, aldus de heer Albrecht. Voor haar zijn er slechts belangrijke en onbe langrijke portefeuilles en het ligt soms helemaal aan het initiatief van de betrok ken wethouder of een portefeuille als be langrijk of onbelangrijk moet worden be schouwd. De heer Albrecht wees er voorts nog op, dat bij de stemming voor de vervullingen van de vacature-Angenent duidelijk aan de dag was getreden, hoe de tegenstelling tussen conservatieven en progressievén ook in de Haarlemse raadsfractie van de K.V.P. bestaat. Aan de Partij van de Arbeid is het te danken, dat een man van de Katholieke Arbeidersbeweging in het College blijft. De heer Albrecht legde er voorts de na druk op, dat de Partij van de Arbeid voor het bestuur van de gemeente Haarlem een bijzonder grote verantwoordelijkheid draagt, omdat zij door de verkiezingsuit slag verreweg de sterkste fractie in de raad vormt. Daarin moet men dan ook de verklaring zoeken voor haar critische hou ding ten aanzien van bepaalde candidaten voor het wethouderschap. (Wij tekenen hierbij aan, dat de pogin gen die de K.V.P. na de wethoudersver kiezing heeft ondernomen om tot een andere oplossing te komen, hebben bestaan uil een benadering van de niet-socialisti- sche leden van het College van B. en W.', later ook van de socialistische, met de vraag of zij bereid waren mee te werken aan de opneming van een ander K.V.P.-lid in het College. Gedacht werd aan mejuf frouw Boisiüs, de onderwijs- en voiksge- zondheidspecialiste van de K.V.P. Het ligt voor de hand, dat de fractie voorzitter van de K.V.P., die met deze démarche zijnerzijds ook voor een novum in de Haarlemse gemeentepolitiek zorgde ten antwoord zal hebben gekregen, dat de portefeuilleverdeling een reeds door het College besloten (en gepubliceerde) zaak was, waarin moeilijk meer verandering viel te brengen: Met andere woorden: ook bij een eventueel bedanken van de heer Angenent zou diens opvolger in hoofdzaak Sociale Zaken en Gemeentebedrijven voor zijn rekening moeten nemen. De K.V.P. heeft verleden week twee fractievergade ringen aan dit onderwerp gewijd. Na de laatste werd ons slechts meegedeeld, dat de heer Schippers vanmiddag een verkla ring in de raad zou afleggen. Red. II.D.) Maandagmiddag huldigde de N.V. Ki-no- techniek te Amsterdam haar mede-direc teur, de heer H. Timmer uit Haarlem, niet alleen omdat hij veertig jaar aan het be drijf verbonden is, doch tevens omdat hij gedurende die periode het filmbedrijf met al zijn wilskracht en energie heeft gediend. Op de receptie in hotel Krasnapolsky vonden zeer velen uit de fototeehnische- en aanverwante bedrijven hun weg naar de jubilaris en menig goedigemeende wens werd aan zijn adres geuit. Namens de bedrijfsafdeling van de Ne derlandse Bioscoopbond sprak de heer Pearl. Hij noemde de heer Timmer de „bloem van het bedrijf" en schetste hem als een hard werker en eerlijk mens. Hij overhandigde de jubilaris een fraaie bloe menmand en sprak de hoop uit, dat het vijftig-jarig jubileum onder voor de heer Timmer even gunstige omstandigheden zou mogen plaats vinden. De heer D. Leoni, plaatsvervangend hoofdbestuurder van de Nederlandse Bios coopbond wees nog eens op het feit, dat de heer Timmer alle succes in zijn leven aan eigen doorzettingsvermogen te danken heeft. Hij is wat men noemt een self made man en werd dat zonder hulp van kruiwagens. Een vriend en collega uit de kinotech- nisehe handel zette de jubilaris nog even in het zonnetje om zijn stiptheid en accu ratesse. Sprekend over de jeugdorganisatie waarin beiden eens een bestuursfunctie hadden, zei hij de 'neer Timmer als een uit stekend penningmeester te kennen, die de dubbeltjes uit de verenigingskas niet licht vaardig besteedde. De overstelpende huldeblijken hadden de heer Timmer wel verrast. Hij dankte met warmte hiervoor en vermeldde in het bij zonder de hartelijke ontvangst in de be- drijfskring. Veel zei hij verschuldigd te zijn aan de heer O. P. Besseling Sr., die hem als jongste bediende aannam en hem veel leerde, dat hem in later jaren uitste kend van pas kwam. Om twee uur 's middags had in de di rectiekamer van het bedrijf een huldiging plaats gevonden. Hierbij werd naast fraaie cadeaux en vele goede woorden de jubi laris een fes wijn uit 1913 aangeboden, het jaar waarop de jonge Timmer zijn intrede deed in het bedrijf van de N.V. Kinotech- niek. De wethouder van Onderwijs van Haar lem zal Donderdag zijn spreekuur niet van 1011 uui', doch om vier uur 's middags houden. Het bestuur van het Departement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen en de bibliotheekcommissie heeft ons gisteren met gepaste trots het geheel ver nieuwde bibliotheekzaaltje van het Nutsgebouw aan de Lange Veerstraat laten zien. Inderdaad betekent de modernisering, welke tijdens de zomermaanden tot stand kwam, een grote vooruitgang vergeleken met het altijd een tikje duf aandoende lokaaitje van weleer. Er is nu een „open" bibliotheek van gemaakt, waarin het pu bliek naar hartelust kan grasduinen in de tienduizend delen welke er na een rigou reuze schifting van het boekenbezit zijn overgebleven. Ongeveer vierduizend delen zijn verwijderd omdat hun inhoud als verouderd kon worden beschouwd. De titels zijn gerangschikt in een nieuwe catalogus, die dezer dagen van de pers komt. Dat de Haarlemse Nutsbibliotheek wel eens een radicale verfrissing kon gebruiken, wordt ook verklaarbaar in het licht van de ouderdom van deze instelling, die de oudste volksbibliotheek ter wereld is. Zij dateert van 1791 en was toen in de Zijlstraat ge vestigd. Haar oprichters deden dat vooral uit filantropische overwegingen, namelijk om „de mindere man", zoals de werkende bevolking toen placht aangeduid te worden, in de gelegenheid te stellen boeken te lezen. Er werd toen dan ook geen leesgeld geheven. De nadruk valt nu op de volksontwik- kelende taak van de Nutsbibliotheek en wel vooral ten aanzien van die groepen welke nog enigszins schroomvallig tegen over het boeken lezen staan, veelal niet verder komen dan de Wild-West-roman- netjes of de bleke damesboeken uit de winkelbibliotheekjes en zeker nog niet toe zijn aan een bezoek aan de Stadsbiblio theek of haar filialen. Dit zei ons dr. P. H. Schroder op een gistermiddag gehouden persconferentie. Dr. Schroder secretaris van 't Nut ziet namelijk niet alleen op het platteland een taak voor de Nutsbibliotheken, welke vooral voorkomen in de gemeenten bene den de twintigduizend inwoners omdat daar geen subsidie voor de openbare leeszalen en bibliotheken wordt gegeven. Ook in de grote stad heeft het Nut een taak, gelet op de hierboven geschetste psy chologische factor, welke naar de mening van dr. Schroder ook tot uiting komt in de verhouding van de aantallen lezers der „officiële" bibliotheek tot de totale bevol king. De Stadsbibliotheek in Haarlem telt 9500 lezers, hetgeen in landelijk verband gezien een mooi getal kan worden ge noemd, maar dat naar de mening van het Nutsbestuur ook demonstreert, dat er ook nog wel ruimte is voor activiteit op een ander niveau. Het boekenbestand van de Nutsbiblio theek draagt namelijk ook een eigen ka rakter: men vindt er alleen romans en populair-wetenschappelijke werken, geen studieboeken, geen naslagwerken als en- cyclopaedieën en geen boeken in vreemde talen. De uitlening geschiedt door de leden der bibliotheek-commissie. Dat is enerzijds een sterk punt: de inschakeling van de burgerij in sociaal-paedagogisch werk, maar aan de andere kant ook een zwak. Niet te ont kennen valt immers dat het bibliotheek wezen zo langzamerhand een vak en zelfs een gecompliceerd vak is geworden dat alleen goed kan worden beoefend als er sprake is van een voldoende scholing. Niet voor niets geeft de overheid aan de openbare leeszalen en bibliotheken een jaarlijkse subsidie van ongeveer drie mil- lioen: dat komt door de salarisposten voor de bevoegde assistenten en directeuren. Bij het Nut wordt getracht aan dat na deel tegemoet te kómen door de Nutscom- missie voor het bibliotheekwezen, die richt lijnen geeft aan de Nutsbibliotheken in den lande en die bijvoorbeeld ook in de sanering van de Haarlemse boekerij een adviserende taak heeft gehad. De overheid, zo zei dr. Schroder, begint trouwens meer oog te krijgen voor het belang van dit werk, gezien de jaarlijkse rijkssubsidie van 75 mille, welke door vijf organisaties (Katholieke Centrale lectuur voorziening, C.J.M.V., 't Nut, Prot. Chr. lectuurraad en Prot. Bibliotheekwezen) wordt gedeeld. Verder zijn er provinciale subsidies, in Noordholland zelfs veertigduizend gulden. Intussen bleven er na de uiteenzetting van dr. Schroder enige vragen te beant woorden. De voorgenomen modernisering van de Nutsbibliotheek is namelijk samengevallen met een intrekking van de subsidies van het Nut aan de Volksuniversiteit. De vraag rees of dat volksontwikkelend werk niet een voortzetting van die steun verdiende en zelfs de voorkeur verdiende boven een investering in een bibliotheek die velen toch als een doublure van de Stadsbiblio theek vooral nu die steeds meer filialen krijgt zullen blijven beschouwen. Dr. Schroder antwoordde, dat de intrek king der subsidie niet gezien moet worden als een consequentie van de verfrissing van de bibliotheek. Veel meer moet ge sproken worden van een toevallig samen vallen van het aflopen van het boekjaar van het Nut met de verbouwing van de bibliotheek. Het Nutsbestuur in Haarlem was onaf hankelijk van de vraag wat er met de bibliotheek moest gebeuren tot het besluit gekomen de steun aan de Volksuniversiteit in te trekken op grond van rekendngstekor- ten van het Nut. De steun aan de Volksuniversiteit gaat voor het lopende jaar nog door en het Comité voor jonge toonkunstenaars blijft gesteund. Vervolgens werd dr. Schroder de vraag gesteld waarom er van de zijde van het HAARLEM, 15 September 1953 ONDERTROUWD: 15 Sept., Th. van der Hoorn en A. H. Waasdorp. t 9,?I?UWD: 15 Sept- C- L- J- van Lent en J. Walraven: W. van de Poppe en M. E. Bak. BEVALLEN van een zoon: 12 Sept., J. G Visser—Leuven: 15 Sept., M. P. Blijleven— van Velsen: M. M. Krol—van de Sande. BEVALLEN van een dochter: 12 Sept., J. G. Visser—Leuven: 14 Sept., M. H. Vlaar— Houweling: 15 Sept., A. M. A. Heerens— Groeneveld. OVERLEDEN: 11 Sept., H. Bredeveld, 64 j., Leidsevaart: 13 Sept., P. M. Jansen, 50 j„ Gasthuisvest; J. Seijsener, 52 j„ Iepenstraat: J. L. A, Goteling Vinnis, 81 j., Kleine Hout weg: L. Visarius, 59 j„ van 't Hoffstraat; J. MonsmaKramer, 51 j., Duvenvoordestraat; J. M. Selhorst, 2 m„ Kamperlaan: J. TI. Witte, 58 j.. Heerensingel: 14 Sept., F. H. Ros. 84 j„ Prayenesterlaan: J. RosoboomOttevanger. 66 j„ Weverstraat: A. P. E. Sigling—van Deursen, 86 j., Westerhoutpark; A. N. de Boer—Liebing, 34 j., Bloemveldlaan. Nut niet was ingegaan op besprekingen om te komen tot samenwerking met de Stads bibliotheek, bijvoorbeeld om te komen tot stichting van een Jeugdbibliotheek in het centrum. Het Nut heeft immers ook twee duizend jeugdboeken en de gemeente is reeds .jaren bezig om tot een jeugdbiblio theek in het centrum te komen. Naar wij vernamen zal dit aspect van de zaak ook vanmiddag in de Haarlemse raad door het raadslid H. W. van der Gies- sen (Arbeid) ter sprake worden gebracht. Dr. Scliröder ontkende echter dat het Nut met dergelijke voorstellen was bena derd: hem waren ze althans niet bekend en de andere bestuursleden evenmin. Dr. Schroder wees er echter nogmaals op. dat hij meent dat het Nut hier een geheel eigen gebied bestrijkt en dat het optreden van het Nut in generlei opzicht een depreciatie van de Stadsbibliotheek inhoudt: integendeel men moet het zo zien, dat de Nutsbibliotheek een tussenschakel is die de mensen de gang naar de Stads bibliotheek zal vergemakkelijken op het ogenblik dat zij daar rijp voor zijn. De nieuwe Nutsbibliotheek wordt Zater dagmiddag officieel geopend. Wij vernamen dat de leden van het College van Burge meester en Wethouders van Haarlem ver hinderd zijn deze opening bij te wonen. Op de tweede verdieping van de woning van mevr. A. Jansen aan het Santpoorter plein 15 is gisteravond omstreeks half- negen brand uitgebroken. Het vuur breid de zich in zeer korte tijd zodanig uit dat de vlammen al door het raam naar buiten priemden toen de brandweer arriveerde. Deze bestreed het vuur in de twee kamers aan de voorzijde van deze étage van bin nen uit en van de Magyrusladder van de buitenkant. Zij wist de brand tot deze twee kamers beperkt tehouden, één er van, waar de brand uitbrak, is nagenoeg uitgebrand. De kamers op de twee woon lagen daaronder kregen waterschade, maar veel van het meubilair werd naar buiten gesleept. Voor de ogen van honderden toeschou wers werden talrijke half verbrande boe ken en planken door het raam naar buiten •geworpen. Over de oorzaak stond gisteravond nog niets vast: de bewoner van de kamer, één van de zeven M.T.S.'ers, die hier in de kost zijn, was elders in de stad op een verlo vingsfeestje en anderen werden de brand gewaar nadat plotseling het licht in hun kamers was uitgegaan. Zij hebben toen nog gepoogd het vuur met emmers water te doven. Het uitgaan van de lichten is misschien een argument voor de veronderstelling die wij hoorden opperen dat kortsluiting de oorzaak was geweest. De vuurhaard be vond zich in het plafond op een plaats, waar verscheidene draden ongeïsoleerd dooreenliepen. In het plafond bleef het vuur het langst voortwoekeren, er werd een deel van uitgebroken. Ook de kamer ernaast kreeg ernstige schade. Hildebrand In Haarlem-Noord, zal een nieuwe ge meentelijke school voor uitgebreid lager onderwijs gebouwd worden en wel aan de Jan Gijzenkade, niet ver van de openbare lagere school, die enkele maanden geleden in gebruik is genomen. Ontwerper van het gebouw is de heer D. H. Heiloo, architect van Openbare Werken. Voorlopig zal onderwijs gegeven wor den in het schoolgebouw aan de Rijks straatweg 374, waarin vroeger een lagere school gevestigd is geweest. B. en W. van Haarlem hebben besloten de school aan te duiden met de naam „Hildebrandschool voor m.u.l.o.". Voor de Engelse league won Arsenal gis teren met 20 van Chelsea. Door de over winning hebben de Londenaars de onderste plaats van de ranglijst verlaten. Middles brough staat nu onderaan. Weliswaar met hetzelfde aantal punten als Arsenal, maar met een slechter doelgemiddelde.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9