Gemeenteraad Bloemendaal stond uitgebreide bebouwing van De Rijp niet toe haarden'-'haardkachels heteluchtkachels ZE VEN DA GEN HAARLEM Fraai gecomponeerd raam voor nieuw Coornhertlyceum Het Utrechts Studentencabaret voor de Haarlemse Kunstgemeenschap „Hip |&HFrI$F" A1 Plan tot bouwen van manége in Velsen GEB boekte grotere omzetten in 1952 C. Gigengack geridderd Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Veertig jaar bij V. en D. Sportdag van de Ketelaarschool Haarlemse Baptisten nemen gemeentecentrum in gebruik Haarlemse Esperantisten openden seizoen Ook voor U Papieren kolenman Even gedag zeggen Uitbreiding Elke Zaterdag en Zondag muziek in De gemeenteraad van Bloemendaal stelde zich Donderdagmiddag achter B. en W. door af te wijzen het verzoek van 'de commissie De Rijp der Nederlandse Hervormde Diaconieën van Haarlem, Bloemendaal, Schoten en Spaarndam, inzake bebouwing van 18.000 m3 van de buitenplaats De Rijp tot een tehuis voor ouden van dagen. Tevoren had de raad een amendement verworpen, om te trachten De Rijp tegen een redelijke prijs voor de gemeente kopen. Afgewacht dient thans te worden of de commissie het plan tot bebouwing van 13.000 m3, waartegen B. en W. geen bezwaren hadden, zal handhaven. De voorzitter, jhr. mr. C. J. A. d e n T e x, deelde mee, dat ir. De Vassy, mr. De Jong Schouwenburg en de heer Van Haastert verhinderd waren de vergadering bij te wonen. Eerstgenoemde is ziek en op voor stel van de voorzitter werd besloten hem een brief te zenden, waarin de beste wen sen voor een spoedig herstel worden geuit. In de vergadering van 21 Mei was een voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een verzoek van Neder lands Hervormde Diaconieën inzake be bouwing van 18.000 m3 van De Rijp voor een tehuis voor ouden van dagen, aange houden. B. en W. was verzocht een nader onderzoek in te stellen; zij hebben dit ge daan, doch handhaafden hun voorstel. De heer Schulz (Arbeid) zeide voor het verzoek der diaconieën te voelen we gens het belangrijke sociale element, dat met de bouw van het tehuis verband houdt. Men heeft ruimte nodig en meer dan men vroeger kon veronderstellen. Het verschil (13.000 m3 of 18.000 m3) achtte spreker betrekkelijk gering en hierover wilde hij heen stappen. Het is beter een groot ge bouw te stichten dan vijf of zes gebouw tjes over het terrein te verspreiden; in laatstgenoemd geval verliest men meer natuurschoon. Spreker had gaarne gewild, dat de diaconieën een suggestie hadden ge daan een deel van het buiten aan het Bloe- mendaalse bos af te staan. Daarom mag men toch niet afwijzend staan tegenover het verzoek. Mr. Vliegen (Arbeid) merkte op, dat het verstand en het gevoel met elkaar in strijd zijn. Volgens zijn gevoel zal een groot deel van het buiten voor het Bloemendaalse bos verloren gaan en volgens zijn verstand is het niet redelijk als het verzoek wordt afgewezen. Voorts vroeg hij hoe het stond met de gedachte tot aankoop van het buiten. De heer Smidt van Gelder (WD) moest het betreuren, dat bij afwijzing van het verzoek de woonruimte niet vermeer derd wordt, doch hij kon toch nog niet aan het verzoek meewerken. Het plan is niet uitvoerbaar en de gemeente dient haar been strak te houden; de verdere stappen van de diaconieën dienen afge wacht te worden. Spreker wilde evenmin overgaan tot aankoop, omdat de prijs van twee ton te hoog is. De heer F ij e n (KVP) onderschreef de mening van de heer Schulz, omdat er van een sociaal belang sprake is: Aankoop van het terrein raadde hij af, omdat de prijs exhorbitant hoog is. Hij vroeg of het mo gelijk is tegemoet te komen aan de wen sen, zonder dat het natuurschoon aanmer kelijk verstoord wordt. De heer Lagendijk (AR) besprak de taak der diakenen in het algemeen en zei- de waardering te hebben voor het streven ouden van dagen te verzorgen. Hij zag niet alleen een sociaal, maar ook een ethisch I belang. De voorzitter merkte op, dat tegen over het door de heer Schulz genoemde sociale belang een ander sociaal belang staat. De bebouwing in de gemeente neemt steeds toe en als er een stuk natuurschoon bij de dichte bebouwing behouden kan blijven moet daarnaar gestreefd worden. Volgens spreker is de bereidheid van de diaconieën nul te noemen. Spreker ziet het behoud van natuurschoon als dringend sociaal belang voor de gemeente. Hij deel de mee, dat het initiatief tot aankoop van De Rijp niet van B. en W. moet uitgaan. De voorzitter kwam tot de conclusie, dat er een stroming is tot aankoop van De Rijp een stroming om De Rijp niet te kopen en een voorstel van B. en W. om geen verdere uitbreiding aan de bebouwing te geven. Het verst strekkendst noemde hij aankoop van De Rijp. Wethoudster mej. dr. N o 11 e (KVP) wil de aan het verlenen van toestemming voorwaarden verbinden, o.a. bouw van het tehuis niet toe te staan op het hoogste punt. Hiervoor kan het laagste punt bepaald worden. Nadat van gedachten was gewisseld over de volgorde van het aan de orde stellen van voorstellen werd eerst gestemd over het voorstel om te trachten De Rijp tegen een redelijke prijs aan te kopen. Hiertegen verklaarden zich acht leden en zes stem den voor. Tegen stemden de heren Daams, Lagendijk, Ffien, Schultz, mevrouw Dal- niever en de drie wethouders. Hierna werd het voorstel van B. en W., om afwijzend te beschikken met dezelfde stemmenverhouding aangenomen. Tegen stemden mej. dr. Nolte, mr. Hijszeler, me vrouw Dalmeyer en de heren Fijen, La gendijk en Schultz. Christelijke M.U.L.O. Bij het voorstel tot aankoop van perceel Rij per weg 7/7a ten behoeve van de stich ting van een Christelijke Mulo-school, kwam De Rijp weer ter sprake. Ir.T i r i o n (WD) zeide, dat als de raad alsnog mocht besluiten het buiten aan te kopen, dan kan de school beter op deze grond worden ge bouwd, omdat die goedkoper is dan die aan de Rijperweg. De voorzitter antwoordde, dat het moeilijk is langer te wachten met het be schikbaar stellen van de grond. De onder handelingen over De Rijp zullen geruime tijd in beslag nemen, als daartoe zou wor den overgegaan. Uitbreidingsplan Bij het voorstel opnieuw te bepalen, dat een herziening van een plan van uitbrei ding voor de gehele gemeente wordt voor bereid, vroeg ir. T i r i o n op spoed aan te dringen, waarop van de zijde van B. en W. werd meegedeeld, dat het plan toch geremd zal worden zo lang het streekplan niet vast staat. Een partieel uitbreidingsplan van Vogelenzang bijvoorbeeld is nog niet goed- Velsen hoopt binnen afzienbare tijd op een van de mooiste plekjes in de gemeente een manége te bezitten. Ten Noordoosten van het kruispunt Ver Loren van The- maatlaan-Driehuizerkerkweg wil men na melijk naar een ontwerp van het Amstel- veense architectenbureau Bierlee Van Al tera een gebouwencomplex neerzetten, dat de paardensport uit de gemeente en haar omgeving naar dit terrein wil trekken. Het rustieke complex, gedekt met rieten dak en in vriendelijke bouwstijl uit te voeren, moet ruimte bieden aan dertig paarden en bovendien komt er een foyer, die tevens gebruikt zal worden als sociëteit. Ten Oos ten van de manègegebouwen zijn twee ten nisbanen geprojecteerd. Op een ongebruikt stuk terrein van ba ron F. van Tuyll van Serooskerken, waar de boerderij Lievendaal aan grenst, wordt het complex opgetrokken. De gebouwen, die tezamen de manége zullen vormen, omsluiten een binnenhof, die uitloopt op een 60 tot 70 meter lange hindernisbaan. Zij bestaan uit een aan één zijde open vierkant. De Zuidelijke vleugel wordt gevormd door de overdekte manége zelf, waarin onder meer een tribune is ont worpen en die een oppervlakte van 18 x 36 meter zal hebben. „Import" Deze Velsense manègeplannen zijn min of meer beïnvloed door de opheffing van de Haarlemse manége. Bovendien liggen de weinige Amsterdamse manéges niet gunstig voor de liefhebbers in de hoofd stad, zodat men hoopt dat ook uit Amster dam verscheidene ruiters naar Velsen zul len komen. gekeurd door de plannen van de Noord- Zuidverbinding. Het voorstel werd goedgekeurd. Venten met ijs bij Kennemer Lyceum B. en W. deelden de raad mee, dat tegen woordig het venten van ijs aan de orde van de dag is. Aangezien het initiatief niet uitgaat van de venter was het niet moge lijk proces-verbaal op te maken. Ook kan de politie niet optreden tegen de ijsco- venter, die tijdens de schoolpauze langs het Kennemer Lyceum rijdt en op verzoek van de leerlingen ijs verkoopt, tegen welk euvel de rector meermalen zijn bezwaren ken baar maakte. De vergadering besloot daar om de politieverordening aan te vullen met de volgende omschrijving van het be grip „venten": „Onder venten wordt mede verstaan goederen in het klein ten verkoop meevoeren met het kennelijk doel om voor die goederen kopers te zoeken." Voorts besloot de raad tot aankoop van een gedeelte, terrein ten behoeve van het waterbedrijf, tot verlenen van een crediet van 16.000 voor aanleg van een gedeelte weg nabij de Juliana van Stolberglaan te Aerdenhout, tot het geven van de naam „Kleuterduin" aan de nieuwe openbare kleuterschool te Aerdenhout, tot het ver lenen van eervol ontslag aan de heer F. Versluis als hoofd van de Graaf Floris- school te Vogelenzang en tot vaststelling van een sanerings- en bebouwingsplan voor een gedeelte van de Dr. D. Bakker laan en Vijverweg (in verband met bouw van een flatgebouw). ADVERTENTIE 13 Zeer zuinig in gebruik 15 HL anthraciet per seizoen. GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk. - Telefoon 12762 Betaling in overleg. Volgens het heden verschenen jaarver slag is 1952 een gunstig jaar voor het Haarlemse Gmeentelijk Energiebedrijf ge weest. De omzet van gas steeg met 4,4 en die van electriciteit met 4,2 terwijl de kolenprijzen geen wijziging ondergingen. Het batig saldo van de afdeling electri citeit bedroeg f 2.007.912,78, dat van de afdeling gas f 363.152,40. Donderdag 17 September was er feest bij Vroom Dreesmann te Haarlem. De heer C. Gigengack herdacht de dag waar op hij vóór veertig jaar als leerling-bed denmaker bij deze firma in functie trad. 's Morgens werd de jubilaris met zijn echt genote op hartelijke wijze door de directie ontvangen. De directeuren, de heren B. en M. Vehmeyer, gaven blijk van hun grote waardering voor het werk van de jubilaris en overhandigden hem een couvert met in houd. Met vrouw en kinderen begaf de jubila ris zich naar het bedrijf aan de Korte Veer- straat, waar de beddenmakerij is geves tigd. Hier wachtte hem een grootse ont vangst door het personeel. Zijn atelier was met bloemen en tapijten in een ware feest zaal herschapen. Er volgde een ware spraakwaterval, met de heer Van Kimme- naede, hoofdbedrijfsleider, als eerste. Daar na volgden de heren Möller, Mostertman, Bloemen en Van Leeuwen. Allen huldig den de jubilaris om zijn vakmanschap, col legialiteit en andere persoonlijke eigen schappen, waarbij wel in het bijzonder op zijn poëtische aanleg werd gezinspeeld. Na een hartelijke toespraak van één der oud ste medewerkers, de heer Slenters namens de afdeling beddenmakerij, werd tot over handiging van de cadeaux overgegaan. Toen was het de beurt van de jubilaris om in eenvoudige bewoordingen allen te dan ken voor de geschenken en de hartelijke ontvangst. Toch moet het hoogtepunt voor de jubi laris, zijn vrouw en kinderen wel zijn ge weest, toen hij om 5 uur in bijzijn van di rectie en coliegae-afdeling-chefs door de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, werd gefeliciteerd en gehuldigd door het overreiken van een koninklijke onderscheiding, de zilveren médaille van de Orde van Oranje-Nassau, welke wordt toegekend wegens hoogste verdienste bij veertigjarige trouwe dienst. Aan mevrouw Gigengack was de eer haar :/an deze bij zondere onderscheiding op de borst te spelden. De leerlingen van de Th. M. Ketelaar- school hebben gisteren op het terrein aan de Kleverparkweg een sportdemonstratie ge geven, die dank zij het goede weer en een goede leiding buitengewoon goed geslaagd is. Jammer was het alleen, dat zo weinig ouders van de jonge, enthousiaste sportbeoefenaars belangstelling toonden voor de prestaties van hun kinderen. De leiding van het geheel berustte bij de gymnastiekleraren der school, de heren Nieuwenweg en Kranenburg. De wedstrij den in bal werpen, vèrspringen, hardlopen, speerwerpen enz. hadden een geanimeerd verloop. „Wat wij wel het meest in jullie hebben bewonderd, dat is je grote sportiviteit. Zon der uitzondering hebben jullie tot het laat ste toe je uiterste best gedaan, al waren velen reeds overtuigd, dat zij niet tot de prijswinnaars zouden behoren. Dat heeft deze sportdag voor ons allen tot een feestdag ge maakt", aldus sprak het hoofd van de school, de heer Thierry zijn jeugdig gehoor in zijn slotwoord toe. De prijzen, die na afloop van de wedstrijd aan de winnaars werden uitgereikt, waren door de Oudercommissie van de school be schikbaar gesteld. Vanmiddag heeft de overdracht plaats door de ouders van de leerlingen van het Coornhert-lyceum te Haarlem van een ge zandstraald raam, dat ontworpen werd door de tekenleraar Dinge- man J. Korf en dat aan de school ter plaatsing in het nieu we gebouw werd aangeboden. Ter toelichting mo ge het volgende die nen. Het eerste gebouw van de school het buiten Oosterhout oan het Spaarne vult het midden, het Spaarne gesymboli seerd in de golflijnen. De boomrijke omge ving van de Haar lemmerhout en de buitenplaats wordt door de boom op de achtergrond uitge drukt. Links onder treft men het embleem van Coornhert aan: de ko renaar en het hart. Het jaartal 1947 geeft het stichtings jaar aan en is daar om breder getekend dan de jaren 1948 tot en met 1951 toen ge wacht moest worden op de ambtelijke be slissingen omtrent de bouw. De bouw van de school werd be gonnen, dat jaartal is dan ook duidelijk zichtbaar. Daarbij is bovendien gememo reerd, dat een der leerlingen, Ineke Ge luk, de eerste steen legde. De vaas stelt de culturele vorming voor, het boek de wetenschap die de leerlingen wordt bijgebracht en de lichamelijke vor ming wordt uitgedrukt door hockeystick en bal. De bloemen duiden op de vreiigdevolle momenten van het schoolleven, de vlam symboliseert niet alleen de brand welke „Oosterhout" voor enkele jaren teisterde, maar geeft uitdrukking aan het innerlijke vuur waarmee op school wordt gewerkt. De vogels, tenslotte, verheffen zich in de vrije ruimte als zichtbare uitdrukking van de vrijheid van gedachte, die vooral ook in het werk van de humanist Coorn hert tot uiting kwam. Met een kort woord van voorzitter dr. C. Spoelder werd gisteren in de Stads schouwburg het nieuwe seizoen van de Haarlemse Kunstgemeenschap geopend. Het Utrechts Studentencabaret vertoonde vervolgens het tot ongeveer half twaalf durende programma „Binnenkort in dit theater". Er is om deze aaneenschakeling van kolder bijzonder veel en smakelijk gelachen, maar toch heb ik herhaaldelijk de opmerking gehoord, dat het niet zo leuk was als verleden jaar. Juist of on juist, verdere stof tot vergelijking zal ons niet worden geboden, want het ensemble gaat binnenkort een overzeese tournée Zondag 20 September is voor de Bap- tiste gemeente te Haarlem een hoogtijdag. Dan neemt zij de bekende Begijnhofkapel, die zij van de Hervormde gemeente heeft overgenomen, als haar Gemeente-centrum in gebruik. Al de restauratie-arbeid als mede het metselen van een doopvont werd door de eigen leden en vrienden belangloos verricht. De openbare openings- en wij- dingsdienst vindt om half vier plaats, die door afgevaardigden van de Unie van Baptiste gemeenten en door vele leden van zustergemeenten in den lande zal worden bijgewoond. In het gebouw Sint Bavo werd het sei zoen 1953—'54 van de Haarlemse Esperan tisten geopend met een causerie door de heer Teo Jung, redacteur van een der meest vooraanstaande internationale Es- peranto-tijdschriften. Voor de pauze vertelde de heer Jung op geestige wijze, hoe hij reeds meer dan veertig jaar geleden er toe kwam Esperan tist te worden. Daarna deed hij zeer in het kort verslag over zijn reis naar het Uni versele Esperanto Congres, dat dit jaar in 3*grcb (Joegoslavië) gehouden is. De 39, nlet-polltiek LS TWEEDE van de 39 Haarlemse raadsleden stellen wij u vandaag de heer J. W. Adelaar (K.V.P.) voor. Want we zijn vastbe sloten, nadat mevrouw Schel- tema de rij als nestor heeft geopend, de alfabetisch-lexi- cografische volgorde in acht te nemen, zodat u er op kunt rekenen, dat de volgende week de heer E. F. Albrecht aan de beurt is. De heer Adelaar dan begon zich bij ons bezoek te veront schuldigen, dat hij nog maar een nieuwbakken-raadslid is. Dat komt natuurlijk omdat zijn partij tot nu toe er mee genoegen nam, dat hij als af delingsbestuurder optrad. Nu heeft men in hem een specia list voor middenstandsaange legenheden ontdekt en dat niet ten onrechte. Want de heer Adelaar is niet alleen voorzitter van de Haarlemse afdeling van de Rooms-Ka- tholieke drogistenbond, maar ook secretaris van de kern van de R.K. Middenstands- vereniging en in die laatste functie behartigt hij niet zo zeer de directe vakbelangen der aangeslotenen, doch' streeft hij naar de culturele en geestelijke verdieping welke de neringdoende middenstan ders, die niet zo heel veel tijd voor zichzelf overhouden, zo dringend behoeven. De heer Adelaar spreekt met beheerste geestdrift over die taak: hij ziet die als een heilig moeten, maar hij heeft geen grote woorden nodig om te laten merken dat hij het meent. Het nieuwe K.V.P.-raadslid heeft die rustige gemoedelijkheid over zich die het kenmerk is van alle geboren en getogen Haarlemmers. De heer Ade laar heeft zijn zoete herinne ringen liggen in de binnen stad en in het vroegere Scho ten. En op het voetbalveld. Want dat spel heeft hij met hart en ziel beoefend, eerst in D.S.S., de club die ontstond op de Mulo aan de Gedempte Oudegracht waar hij school ging, en later als roodbroek. Daarnaast deed hij aan athle- tiek en tennis. En bij ,„De Waterratten" zwom hijen leerde er zijn vrouw kennen. Nadat hij vijf jaar bij een pharmaceutische groothandel had gewerkt, besloot hij een drogisterij te beginnen op het Spaarnhovenplein. Twaalf jaar werkte hij aan de op bouw van die winkel. Toen kwamen de Duitsers hem en zijn gezin, om de afkomst van zijn vrouw, verjagen. De heer en mevrouw Ade laar-De Vries in hun dro gisterij op de dag van de heropening. Inzet: de heer Adelaar zoals men hem tij dens zijn onderduikperiode kon tegenkomen. Langer dan twee jaren wa ren zij ondergedoken, maar: „Ziet des Herenoog is over degenen die hem vrezen, op degenen die op Zijn goeder tierenheid hopen", zegt de Psalmist en het echtpaar Adelaar zei het hem na. Al kwamen Hitiers trawanten in de onmiddellijke nabijheid van de schuilplaats van me vrouw Adelaar en al werden geliefde verwanten gevangen genomen. Na de bevrijding ging de heer Adelaar, die tijdens zijn onderduikperiode zich mees terlijk had vermomd, aan de slag om zijn zaak, nu aan de Rijksstraatweg, weer op te bouwen. Dat is hem wonder wel gelukt, getuige de grote verbouwing van een jaar ge leden. En drogist zijn is geen sinecure, want het verkoop répertoire bestaat uit een dikke tweeduizend artikelen, variërend van glas en verf tot parfums en make-up-beno- digdheden. De eerstgenoemde uitersten heeft de heer Ade laar afgezworen, de laatste hebben zijn volle belangstel ling en sympathie. Is de winkeldeur eenmaal op slot, dan gaat de heer Ade laar geheel op in zijn gezin, dat drie knapen, van 17 (en die heeft de hele, lange ver gadering van Woensdag uit gezeten om te kijken of vader het wel goed deed), 14 en 13, en twee meiskes, van tien en vijf, telt. En levert hij een bescheiden, maar belangrijke bijdrage tot het gemene-best. het publiek van voorlichting te dienen, en ze doet dit door middel van een krant, die door de post huis aan huis wordt bezorgd. Het blad maakt de indruk een koppige volharder te worden, zeker van zijn zaak, en met het ideaal voor ogen een zo gunstig mogelijke ver houding te verkrijgen tussen verkoper en verbruiker. Alle regels erin zijn geschreven in het belang van twee partijen, die nauw bij de winter be trokken zijn: de kolenman en u. Met een niet onzuiver ge voel voor ontvangst vertelt de krant van verwarming op de meest economische manier. Een enkele maal wordt een po litiek probleempje met betrek trekking tot de brandstof aan geraakt, prijslijsten van alle soorten brandstof voor alle soorten brandtoestellen staan erin vermeld en heeft een van Haarlems bewoners moeilijk heden met de petroleumbran- der, dan houdt „De Kolenman" altijd wel een plaatsje open voor een deskundige raadge ving. Bovenal heeft dit blad ons ervan overtuigd, dat het mo gelijk is over alle zaken, hoe nuchter zij ook mogen schij nen, een krant vol te schrij ven. Als het maar met esprit gebeurd. En daarover had „De Kolenman" niet te klagen. „Ha, die Piet, ben jij het?", antwoordde deze, „hoe isset- termee? Je bent een beste jongen, maar ik wil toch heus met een andere bus mee." „Dat weet ik," zei de chauffeur, „ik wou je ook al leen maar even gedag zeg genToen reed hij onder algemene vrolijkheid verder. De Nederlandse Blindenbond houdt Woensdagavond 30 Sep tember een propaganda-avond voor zijn belangrijke werk in de grote zaal van het gebouw der Vereniging van Vrijzinnig Hervormden aan de Veste- straat. Zij hoopt dat vele Haar lemmers daar zullen komen om de film „Een van ons", ge maakt naar een novelle van de blinde schrijver Willem Kra mer, te zien en te luisteren naar het Gemengd Koor „Poly hymnia" o.l.v. Henk Arisz naar de blinde zangeres Hetty Engeltjes uit Den Haag en de blinde organist Thierry van Diest uit Bilthoven. Deze avond, waarvoor men des middags kaarten kan ha len bij de koster van het ge bouw van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, ver dient alle belangstelling, er is dan ook een comité van aanbe veling voor gevormd door prof. „De luiken van de vacantie- huisjes worden geleidelijk aan gesloten, men heeft kostelijke vitaminen gesnoept, reeds klinkt weer de tred van alle dag. Zomer 1953 maakt aan stalten om ons te verlaten. Nog rusten de winterkleren tussen de mottenballen en van af spraakjes voor Oudejaarsavond hoorden we nog niet. Maar. de kalenderblaadjes zijn al be hoorlijk gedund en de winter- prijzen voor brandstoffen heb ben per 1 September hun in trede gedaan." Dit is een greep uit ?,De Ko lenman", het voorlichtings orgaan van de brandstoffen- handelaren, dat met een op lage van 270.000 exemplaren Haarlem en omstreken sinds kort intensief bestrijkt. De Federatieve Kring van Brandstoffenhandelaren heeft gemeend er goed aan te doen Dat onze tijd nogal jachtig is, kan men altijd het duidelijkst zien aan het verkeer. En dat ook het personenvex-voer daar bij betrokken is, hebben we destijds wel gemerkt aan de kwestie over de rijtijden in deze stad. Maar al dat jachten kan een tonig worden en daax-om zijn we zo dankbaar voor de chauf feur van een autobusbedrijf, die in de omgeving van Haar lem eens een klinkende uitzon dering op de saaie regel maak te. Wij zullen zijn naam lekker voor zijn directie verzwijgen. Deze man dan bracht zijn voer tuig tot stilstand bij een halte, waar slechts één persoon stond, die met allerlei gebaren te ken nen gaf dat hij deze bus in geen geval moest hebben. Maar dat deed er voor de chauffeur niets toe: hij stopte en liet zijn deur openschieten. „Dag, Kees," zei hij tegen de persoon. dr. F. van Heek, wethouder W. F. Happé, de heer E. P. Schuyt, ds. S. M. A. Daalder, ds. B. van Gelder en ds. J. Heidinga. De firma Fama, in leder waren, gevestigd in de Gene raal Cronjéstraat, bestaat pas een jaar. Dit neemt niet weg, dat de heer J. Sluis gistermid dag reeds een tweede zaak, in de Kruisstraat, kon openen. Van dit pand, waar men vroeger de artikelen uit Reemers wax'enhuis kon vin den, staan nu de étalages vol met tassen, portemonnaxes en ander leerwerk. De heer Sluis heeft zijn nieuwe zaak eerst grondig verbouwd: zo liet hij een geheel nieuwe wand aanbrengen, waardoor magazijn en winkel geheel van elkaar gescheiden zijn. De nieuwe aangebrachte ver lichting zal deze zaak, die veel groter is dan de winkel in de Generaal Cronjéstraat, zeer aantrekkelijk maken. maken en wordt daarna ontbonden. Dat was te voorzien, want eenmaal moest de tijd komen, dat studie en kille maatschap pij hun rechten opeisen. En misschien is dat wel goed ook, want het blijkt in de practijk bijzonder moeilijk de met zoveel frisse moed ingeslagen, weg te vervolgen. Men heeft trouwens nooit een andere bedoeling gehad dan een kortstondige vrijage met de lichte muze. Al gauw wa ren nauwelijks vervangbare krachten niet meer in de gelegenheid hun medewerking te verlenen. Bovendien is het réservoir der benodigde fantasie niet onuitputtelijk. Voor men het weet volgt men, om de titel van een actueel boek te lenen, het spoor terug. En dan bemerkt men, als de ver rassing van het nieuwe er af is, dat men in technisch opzicht vaak tekort schiet. Speciaal op het gebied van het cabaret is dit een grote handicap, al staat het pu bliek ook nog zo welwillend tegenover de jeugdige durf en innemende onbevangen heid. Van dit alles leverde „Binnenkort in dit theatei-" voldoende illustraties, hoe aar dig deze revue soms ook was. Van de anonieme medewerkenden moet in de eerste plaats genoemd worden de enigszins hakkelend sprekende solist, die het kostelijk-onzinnige en niet zuinig pa rodistische verhaal van de verjaarsvisite bij Prins Bernhard vertelde en die later onder meer nog als een veel pratende en niets te zeggen hebbende boer uit de Ach terhoek ten tonele verscheen. Zodra deze jongeman alleen maar zijn hoofd tussen de gordijnen doorstak, wist men het al: die heeft het, die bezit toneelpersoonlijkheid. Hij is natuux-lijk geen Wim Kan of Toon Hermans, maar hij kan zich ondanks punten van overeenkomst volkomen hand haven op zijn eigen terrein. Heel treffend, beangstigend goed bijna, was de door een ander lid van het gezelschap gegeven in structie in het militaire kamp Oldebroek, waarin een sergeant met onbeholpen waan wijsheid een onzinnige uitleg van een nieuw soort mijn aan de recruten gaf. Van de ten gehore gebrachte liedjes moet voor al het aardige „De man van mevrouw" wox-den genoemd. En zeker mag de pianist niet vergeten worden, die zo'n voortx'effe- lijke vervalsing van Chopin had bedacht. Er wax-en ook heel zwakke nummers bij: het optreden van de zogenaamde kunst fluiter bijvoorbeeld of de imitatie van Wim Sonneveld, die Lou Bandy imiteert. Ande re onder-delen waren veel te lang, zoals de ovex-igens wel leuke persiflage van de po pulaire conférencier, de inleiding tot een voorstelling a grand spectable op de manier van Carels Briels en de sei'ie beelden van de student in andermans ogen. Uit deze opsomming bemerkt men tevens, hoe weinig dit programma nog maar verschilt van het gebruikelijke be roepscabaret. Natuurlijk kan men zich meer nonsens veroorloven, maar ook daar van kan men teveel krijgen. Bij alle ver diensten van deze amateurs moet toch een tekort aaxx afwisseling, aan psychologisch relief en vaak aan gekundheid worden vastgesteld. En woordspelingen mogen nog zo leuk of ingenieus gevonden zijn, ze blij ven een surrogaat voor humor als er niets aan vast zit. Concluderende mag gezegd worden, dat de Utrechtse studenten geenszins een doorbraak in de kleinkunst bewerkstelligd hebben. Als hun bedoeling alleen maar was de toeschouwers enige vermakelijke uren te verschaffen, dan zijn zij daarin echter wonderwel geslaagd. Zo'n goed amateur cabaret met zoveel ooxspx-onkelijke teksten ziet men niet vaak, ook niet van studenten. DAVID KONING ADVERTENTIE Zaterdags tot 1 uur De grote pianist-accordeonist André Roemer Tot directeur van de Vereniging Neder lands Fabrikaat is benoemd de heer G. L, Verheul, die thans wex-kzaam is bij het secretariaat van de Contactgroep Opvoering Productiviteit te 's Gravenhage.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13